Het Prins Hendrik Dok IV versleept. H. K. H. Prinses Juliana beoefent de tennissport. De schat in 't oude Holland DE INTERNATIONALE LUCHTVAARTCONFERENTIE, waaraan dertig landen deelnemen, is deze week te Londen geopend. Lord Londonderry tijdens zijn openingsrede. DE HEER FRANS KUYPER, bekende figuur in de roei- en zwemwereld, is Donderdag te Amsterdam in het hu welijk getreden met mej. Lcny Vos- eenberg, Het bruidspaar. IN DË BIBLIOTHEEK ten stadhuize te Lon den bezichtigde de Lord Mayor van Londen, sir Percy Greenaway de Davis Cup, die, zooals men weet door het Engelschc tennisteam ge wonnen werd. DE FIETSENDE „LOOP"-JONGENS van Maidstone organiseerden deze week een snel heidswedstrijd. Zouden de bestellingen in nor male omstandigheden ook zoo vlug bezorgd worden! H. K. H. PRINSES JULIANA oefent zich op het oogenblik op de M.E.T.S.-banen te den Haag in de tennissport, zulks onder leiding van den tennisspeler Timmer. HET PRINS HENDRIK DOK IV, dat eenigen tijd geleden door H. K. H. Prinses Juliana te water is gelaten, is Donderdag door acht sleep- VOOR HET EERST in de geschiedenis van den Volkenbond meldden zich deze weck r bxj de openingszitting geen sprekers aan, zoodat de zitting verdaagd moest worden. Een booten naar de Rotterdamsche Droogdok.Mij. versleept. overzicht tijdcnB de vergadering. FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective). door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden. 28) 'Het is natuurlijk nutteloos om zoo lang het donker is naar cle verdwenen auto te gaan zoeken", zei hij. Wat was wel kunnen doen., is, bij den garagehouder, bij wien ik de auto bestelde, eens gaan informeeren naar de an tecedenten van den chauffeur en voor het overige zouden we eens in de omgeving van het kasteel „Pazlok" kunnen kijken, of onze professor zich daar misschien ophoudt. Bij nacht is dat weliswaar een vrij riskante on derneming, maar binnen een uur zal het reeds gaan schemeren, zoodat wij een serieus onderzoek onmiddellijk kunnen beginnen, wanneer de dageraad aanbreekt. Misschien wil jij je belasten met het bezoek aan den garagehouder, Miel?" besloot de detective, zich tot mij wendend. De man heet Auerbach en de garage is op het Stationsplein, links van den ingang van het station. Je hebt haar vanmiddag misschien wel gezien, toen je op de bus naar Canthen stapte. Als je daar klaar bent, vervoeg je dan bij ons Een van ons bei den zal bij den ingang van het kasteel op je wachten. Maar wees voorzichtig en begeef je niet noodeloos in gevaar!" Een minuut later was ik op weg naar de garage, mij door Sanders genoemd. Ik over woog, dat ik op dit uur de zaak zeker geslo ten "zou vinden en dat bleek inderdaad het" geval te zijn. Alles lag in diepe rust: zelfs het licht aan de benzinepomp was gedoofd en daar de maan intusschen was ondergegaan, vond ik slechts met moeite de deur, waar aan gelukkig een „nachtbel" was aange bracht. Nochtans moest ik drie maal van dit wekmiddel gebruik maken, alvorens er boven m'n hoofd een raam werd openge schoven en een slaperige stem, onmiskenbaar die van een vrouw, informeerde wat ik ver langde. Ik antwoordde, dat ik den eigenaar wensch te te spreken in verband met het verhuren van een auto aan eenige heeren uit hotel „Schwarzer Adler" en met een onverstaan baar gemompel verdween het hoofd weer naar binnen. Eenige minuten later ging het licht in de garage aan en verscheen de eigenaar, die haastig eenige kleedingstukken had aange schoten. De nachtelijke storing scheen niet in goede aarde te vallen. „De wagen is toch op tijd geleverd", be groette hij mij op verwijtenden toon, nog eer ik een woord van verontschuldiging had kunnen uitbrengen. „Daar mankeert het niet aan", antwoord de ik. m'n groet en excuus nu ook maar in slikkend. „Ik had alleen graag iets willen we ten met betrekking tot den chauffeur, die den wagen bestuurde". ..De chauffeur De man staarde mij verbaasd aan. „U moest toch een wagen hebben zonder chauf feur!" Nu was de verwondering geheel aan mijn kant en zooals dat meer gaat in dergelijke omstandigheden werd ik zelfs onredelijk. „Dan hebt u zich niet aan de afspraak ge houden", antwoordde ik zoo gedecideerd, als of ik die afspraak zelf gemaakt had. „Een van mijn vrienden heeft bij u een wagen be steld met chauffeur „Klopt precies", interrumpeerde de garage houder. „maar tegen elf uur heeft de heer Jéschoneck van „Schwarer Adler" mij opge beld. dat de heeren bij nader inzien een wa gen wenschten zonder chauffeur en waar hij persoonlijk voor u borg bleef, heb ik op zijn verzoek den wagen om 12 uur neergezet op de afgesproken plaats". „Jeschoneck.Wat heeft Jeschoneck daarmee te maken? Hoe kan die nu geweten hebben, dat wij vannacht een wagen noodig hadden? Niemand van ons heeft hem dat verteld en ik zou dan ook wel eens willen weten Maar ik maakte den zin niet af, want plot seling kreeg ik een vermoeden, dat mij na de verrassende mededeeling van den garage houder het meest voor de hand scheen te liggen. De professor Zou de professor ons gesprek in de kamer van Sanders hebben afgeluisterd en daar door ontdekt hebben, dat wij van plan wa ren een wagen te bestellen? Zoo kon het ge beurd zijn! Onze verdachte bevond zich im mers nog op zijn kamer, toen ik als laatste naar boven ging. Misschien had hij ons allen hooren komen en was hij daardoor op zijn qui vive geweest! En met schrik herinnerde ik mij nu ook, dat wij niet altijd op gedemp- ten toon gesproken hadden en dat het mis schien zeer wel mogelijk was geweest, dat iemand, die op de gang aan de deur luisterde eenige brokstukken- van ons gesprek had op gevangen. „Misschien heeft een van de andere heeren Jeschoneck opdracht gegeven een wagen zon der chauffeur te bestellen", zei de garage houder nog, die waarschijnlijk op mijn ge zicht de ontsteltenis had gelezen, waaraan ik ten prooi was „Ik heb mij er trouwens wei even over verwonderd, dat de heeren nog op het laatste moment van gedachten waren ver anderd, want uw vriend, die hier in den voor avond was, had mij juist op het hart gedrukt een betrouwbaren chauffeur mee te geven, reden waarom ik besloot om zelf mee te ko men, niettegenstaande ik den geheelen dag al achter het stuur had gezeten". En iets van de argwaan, dat steeds sterker in mij leefde, moest in den man zijn over gegaan, toen hij op wantrouwenden toon ver volgde: .Bovendien scheen Jeschoneck niet eens te weten, dat de wagen hier besteld was, want hij begon met daarnaar te vragen en pas, toen ik die vraag bevestigend beantwoordde, zei hij, dat ik den wagen op het afgesproken uur maar moest neerzetten. En waar is de kar nu?" besloot hij, plotseling ongerust over zijn eigendom. „Ik heb Jeschoneck nog ge zegd, dat het een zoo goed als nieuwe Ame rikaan was, die mc acht-en-vijflig-honderd mark gekost heeft. Hij had pas zevenduizend kilometer geloopen Ik achtte het beter den man op dit oogen blik nog niet geheel van ons avontuur op de hoogte te brengen en ik trachte hem daar om gerust te stellen. „O, de wagen is niet weg! Daar gaat het niet om. Een van mijn vrienden is er mee uit rijden en mocht hem onverhoopt wat overkomen, dan stellen wij ons natuurlijk ge heel voor de schade aansprakelijk. Wat dat betreft, heeft de heer Jeschoneck niet te veel gezegd", liet ik er met een verbitterd lachje op volgen. „Dan is 't mij goed", bromde de garage houder, wien al het overige onverschillig scheen te laten. „Als ik hem vanmiddag om twee uur maar onbeschadigd terug heb, want dan moet ik een paar menschen naar Braunsberg rijden". Met de belofte, dat ik daarvoor zou zorgen, vertrok ik haastig om Sanders van een en ander op de hoogte te stellen. Mijn tocht was dus niet tevergeefs geweest en naar het zich liet aanzien, was de zaak niet zoo heel inge wikkeld. De professor had ons gesprek afge luisterd natuurlijk en deze gelegenheid dankbaar aangegrepen omM'n hemel, ja dat was eigenlijk nog niet eens goed tot mij doorgedrongende bedreiging tegen van DobbenZou hij van deze gelegenheid ge bruik hebben gemaakt om die bedreiging ten uitvoer te brengen? Ik trachtte mezelf gerust te stellen: Ach kom! Van Dobben zou zich toch niet zoo ge makkelijk om den tuin laten leiden Hij ken de den pseudo professor van aanzien en hij zou dus zeker bemerkt hebben, dat de chauf feur van de huurauto niemand anders was dan deze. Bovendien was hij bewapend Sanders had hem bij ons vertrek met een voortreffelijke browning uitgerust M'n gedachten dwaalden weer af naar den man, die ons al deze avonturen bezorgde en die tot dusver getoond had, vier menschen te slim af te zijn. Natuurlijk had hij aan de deur geluisterd; hij had gehoord wat wij van plan waren, maar daarbij had zich dan toch één moeilijkheid voorgedaan: hij wist niet waar wij de auto zouden bestellen. Daai-over had Sanders in ons onderhoud niet gerept en wij hadden er niet naar gevraagd, omdat het van ondergeschikt belang was. In dit stadje waren natuurlijk meer garages dan de eene, waarop de detective het oog had laten vallen en vermoedelijk zou de professor als hotelier Jeschoneck ze allen hebben opge beld met de vraag, of eenige van zijn gasten misschien een auto hadden gehuurd. Dat zou natuurlijk nergens argwaan hebben gewekt. Een rose schemer in het Oosten verkondig de het aanbreken van den nieuwen dag, toen ik het kasteel Pazlok naderde. De weg naar den hoofdingang van het kasteel werd aan weerszijden door dicht struikgewas begrensd en deze omstandigheid bracht mij de waar schuwing van Sanders om voorzichtig te zijn in herinnering. Hoewel hot nog te donker was om iets meer te onderscheiden dan de dicht opeen staande heesters, spiedde ik be hoedzaam om mij heen en de hand in den zak van mijn colbert omklemde onwillekeu rig vaster den kleinen revolver, dien ik over al meedroeg. Na de verdwijning van v. Dob ben voelde ik Intuïtief, dat wij met een zeer gevaarlijken tegenstander te doen hadden, die tot meer in staat was dan tot het schrij ven van dreigbriefjes en het afluisteren van gesprekken. (Wordt vervolgd). DE EERSTE Tangs telegrafischen weg overgebrachte foto van de aardbevlngsramp in Italic. Totaal verwoestte huizen in de nabijheid van Pcscara. Gendarmes stellen een ondersoek in.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5