LETTEREN EN KUNST UIT DE OMSTREKEN HET JUBILEUM VAN „JACOB VAN LENNEP' Prijsvraag N.C.C Koop vast een crisis-briefkaart voor Dinsdagavond 1500 prijzen VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1933 HAARLE M'S DAGBLAD 8 I Het bestuur van de jubïleerende vereeniging. Jhr. O. van Lennep, beschermheer. De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" viert dit jaar haar 25-jarig be staan. Uit de mededeelingen in ons blad heeft men kunnen opmaken, dat deze viering op alleszins waardige wijze zal geschieden. De in ternationale tooneelwedstrijd, die op het pro gramma staat, belooft een interessante ge beurtenis te worden. De feestelijkheden wor den ingeleid door een receptie op Zondag a.s. in restaurant Brinkmann van 3—5 uur, ge volgd door een gezellig samenzijn en gemeen schappelijk diner. S. Prins, eere-voorzitter. Wij plaatsen hierbij de afbeeldingen van het bestuur en der werkelijke leden, alsmede de portretten van den beschermheer der ver eeniging jhr. O. van Lennep en den eere voorzitter, den heer S. Prins. De werkende leden HET TOONEEL Tooneelver. „Herman Heyermans" Op Hoop van Zegen. Het- leek een groote waag van „Herman Heijermans" om Op Hoop van Zegen te gaan spelen, maar nu ik de voorstelling gezien heb. moet ik zeggen, dat de werkende leden van deze vereeniging zich zelve in dit spel van de zee overtroffen hebben. Met groote toewij ding. ernst en liefde hebben zij zich blijkbaar aan dit werk gegeven en de opvoering van Op Hoop van Zegen is zóó geworden, dat wij het van deze arbeidersvereeniging met haar krachten moeilijk beter hadden kunnen ver wachten. Deze voorstelling was de beste, die wij tot nu toe van „Herman Heijermans" hebben mogen zien. Natuurlijk moeten wij bij zulk een opvoe ring onze herinneringen aan vorige vertoo ningen van dit stuk door het beroepstooneel uitschakelen. Wij hebben rekening te houden met de beschikbare krachten, die wij van vo rige voorstellingen van dezelfde vereeniging hebben leeren kennen. En dan zouden wij zeker geen opvoering hebben durven verwach ten, waarin zooveel te waardeeren viel. O zeker, het samenspel vlotte vooral in H niet altijd, het haperde wel eens en er was niet altijd het noodige contact tusschen de spelers, maar er was toch over het algemeen bij allen goed begrip, er was dikwijls een warmte en zelfs een dramatsche kracht in het spel. die ons verraste. Zoo werd de zeer moeilijke slotscène van n tusschen Barend en Kniertje, dank zij het overtuigende en door voelde spel van den heer Westhof en mevrouw Schiffer zóó gespeeld, dat zij merkbaar een diepen indruk op het publiek maakte. De heer Westhof gaf hier den angst voor de zee van Barend natuurlijk-hartstochtelijk en zonder valsch pathos weer en hij kreeg in dat tooneel uitstekend tegenspel van Knier, zoo dat dit tooneel het meest dramatische van heel het stuk volkomen tot zijn recht kwam. En ook in het laatste bedrijf trof mij de dramatische uitbeelding van sommige speel sters. Zoo was mevrouw van Schagen als Ma- rietje wel bijzonder goed. Zij had reeds voor de pauze de aandacht getrokken vooral door haar stil spel maar zij overtrof zich zelf in het sterk-aangrijpende tooneel. waar in zij op het kantoor een zenuwtoeval krijgt bij het hooren van Mees' dood. Dat werd werkelijk uitstekend door haar gespeeld. En ook het beroemde slottooneel van Knier miste zijn indruk niet, doordat mevrouw Schiffer met eenvoudige, natuurlijke middelen daarin veel wist te bereiken. Trouwens voor haar Kniertje hebben wij heel den avond respect gehad. Zij was dit oude, brave, geloovige vis- schersvrouwtje uiterlijk volkomen en al had zij in haar spel meer nuance kunnen brengen zoo viel zij toch ook geen oogenblik uit den toon en wist zij de rol eenvoudig, natuurlijk en gevoelig te houden. Mevrouw de Kleyn voldeed als Jo. Zij was wel de struische, gezonde vïsschersdeeme haar lachen bijvoorbeeld was heel goed en het was zeer juist gezien, dat zij zich met haar uitbundige vroolijkheid niet te veel op den voorgrond drong. In haar slottooneel in IV schoot zij in dra matische kracht eenigszins te kort, maar in haar verontwaardiging en woede tegenover den reeder Bos kwam zij weer aardig op dreef. Over het algemeen waren de vrouwenrollen sterker bezet dan die der mannen. Zoo werden de verhalen van de zee in UI lang niet slecht gedaan, al hadden wij ook in de woning van Knier wat meer de sfeer van den storm ge- wenscht. Maar in de verhalen was stemming en allen behalve Truus, die wat te thea traal en boekachtig sprak wisten den juis- ten toon te treffen. De heer Gebe was uiterlijk een knappe Geert en ik kon hem het meest waardeeren. wan neer hij de losse, gezonde zeeman had te zijn. Dan was zijn spel natuurlijk en vlot. In de groote tirades, die Heijermans dezen zeeman laat zeggen, was hij meer propagandist op een volksvergadering dan de opstandige en diep- gekrenkte zoon In de kleine visscherswoning. Hij zei het alles met te veel emphase en zon der waarlijk innerlijke bewogenheid. De heer Poppen viel mij als Clemens B'os zeer mee al had hij deze reeder ook ruiger en cynischer nog kunnen geven. Het stille spel was van de zen speler niet de sterkste kant. De heer Schiffer overtrof zich zelf als Kobus, het dia kenhuismannetje. zijn tot nu toe best ge speelde rol. H zocht het nu eens niet in komiekigheid en bleef bescheiden op het plan waarop Kobus behoort te staan. De heer Neurnan was als Kaps in het begin te be wust komisch, maar hoe langer hoe meer kwam hij er in. zoodat ook hij als geheel voldeed. De kleinere rollen van Simon en Jel- le kregen voldoende relief van de heeren Ruifrok en Jan Poppen, al zou ik Simon nog krachtiger en vooral meer als een noodlots figuur hebben gewenscht. Van de aankleeding heeft Herman Heijer mans veel werk gemaakt. Er was stemming zoowol in de woning van Knier als in het kantoor van reeder Bos en deze vis- schers en visschersvrouwen zaten allen goed in het pak. De vereeniging Heyermans heeft de loffe lijke gewoonte haar voorstellingen steeds voor werkloozen te herhalen en de oovoering welke wij gisteravond on den Jansweg bijwoonden had eigenlyk helaas! dan ook plaats voor een stampvolle zaal, Heijermans' Spel van de zee. maakte blijk baar een diepen indruk op al deze aanwezigen, die de voorstelling met groote gespannen aandacht volgden en aan het slot van elk be- drüf krachtig apolaud'sseerdon. vpm- de ver eeniging dus een mooi en ook verdiend succes. J. B. SCHUIL, i (Adv. Ingez. Med.) is zuinig in 't gebruik BjlTlJCI enkele druppels O zijn voldoende! Nederlandsch-Fabrikaat Prijs per flacon 1.25 rREKKING VERLOTING „BREDERODE- DUIN". EERSTE PRIJS VIEL OP No. 18755. Als er iets trekt, dan is het wel de trek king van een verloting! Dan staan de bezit ters van de loten in drommen te wachten of 't Lot hun goedgezind is. en wat dat Lot (en hun eigen lot!) voor hen heeft bestemd. In dit geval spitste men zich op de luxe-auto. die als hoofdprijs en reclame door onze stad is gereden, onder muzikale begeleiding. Maar ook de tweede prijs een motor, en de derde, een huiskamer-ameublement, zou den zeer welkom zijn. Want, nietwaar, elke prijs valt maar op één lot, en als er bijna 20.000 loten verkocht zijn bij een prijzental van 500, dan mag men zich gelukkig achten bij de 500 winnaars te hooren. En hoe niet te meer, als er bij die prijzen zeer fraaie ge bruiksvoorwerpen aanwezig zijn, als fietsen, horloges, huisraad, boeken, rondvluchten per K.L.M., sigaren enz. enz! De zaal van den Kegelbond was geheel be zet. Donderdagavond, en zeer velen moesten zich met een plaats op straat tevreden stel len. Uit een groote trommel, waarin de num mers der loten geschut waren, werd telkens één nummer gehaald, terwijl uit een kleinere trommel met nummers der prijzen tegelijker tijd het nummer van den gewonnen prijs werd getrokken. Ten overstaan van notaris Wildschut had de trekking plaats. Als eerste nummer kwam er 19789 uit, die den 72sten prijs trok. En toen kwam.maar het is on doenlijk alle 500 prijzenvte noemen. Genoeg zij, dat de eerste prijs viel.op 'n'i\ 18755, de tweede op nr. 7928, en de derde 11025. Als extra-prijzen kregen de nummers 18754 en 18756 een gouden horloge, nummer 7927 een electrische lamp en nummer 7929 een litho. Toen de 500ste prijs viel, ging er een zacht applausje op Binnenkort zullen de officieele lijsten ver schijnen. OOK HET DIER HEEFT GEVOEL! EEN BELANGWEKKENDE TENTOON STELLING. Onwetendheid is de oorzaak van veel die renleed; et zijn voorbeelden te over. De 'taak van hen die 'tegen dierenmishandeling strij den, is dus in de eerste plaats: v ooi-lach ting. Vooral voorlichting van de jeugd. De vierde October is gemaakt tot die rendag, wat niet slechts een phrase moet zijn. Het moet een dag zijn waarop men zich daadwerkelijk heeft te wijden aan de belan gen van het dier, een dag waarop het besef dat het dier een betere plaats in onze sa menleving toekomt nog duidelijker dient te worden. Tegen gebruik van het dier zal nie mand bezwaar kunnen maken; tegen mis bruik behoort iedereen te profcesteeren. In het gebouw van de Twentsche Bank (het voormalig postkantoor) is een tentoon stelling georganiseerd welke een bezoek alleszins waard is. Op aanschouwelijke en duidelijke wijze toonen platen en teekeningen, statistieken en maquettes aan, waarin men bij de ver zorging en behandeling tekort schiet. Een volledig overzicht van het aanwezige willen wij niet geven, men zie zelf. Als curiositeit noemen wij echter een af beelding van voorwerpen die men in de maag van een koe kan aantreffen, doordat aan den schillenboer niet alleen groenter.esten worden meegegeven, doch groentenafval met veiligheidsspelden, naalden en andere scher pe voorwerpen. Onwetendheid is oorzaak van veel dieren leed.... Daarom is ook de vergelijking tus schen het zenuw- en bloedvatenstelsel van mensch en dier een belangrijk 'onderdeel dei- tentoonstelling. Een tentoonstelling' is hèt middel om dooi" persoonlijk contact met hen die het dier lief hebben en voor zijn rechten opkomen, lee ring op te doen. Een leering waarvoor nie mand zich hoeft te schamen! Ook is er voor gezorgd dat men de jeugd op gemakkelijke wijze de elementaire begrip pen kan bijbrengen, die leiden zullen dat ook de jongeren het dier „menschwaardig" be handelen. Zaterdagmiddag wordt de tentoonstelling geopend van een bezoek zal niemand be rouw hebben. De spreuk die in het midden van de zaal is te lezen: ..Een padvinder is een dieren vriend". zal men aan het einde van de ten toonstelling kunnen veranderen in: „Elke bezoeker is een dierenvriend, omdat elk mensch dierenvriend moet zijn." DE NIEUWE WEG NAAR DE CRUQÜIUS. De Staatscourant van Donderdag bevat de onteigeningsbeschikking voor eenige gron den te Heemstede, die bestemd zijn voor den oprit naar de nieuwe brug bij de Cruquius. IJMUIDEN OUDERAVOND KINDERKERK. In het voorlokaal van de Ned. Herv. Kerk aan de Kalverstraat vond Donderdagavond een ouderavond plaats van de kinderkerk. Door de vlijtige handen van het onderwij zend personeel der kinderkerk was het ge bouw gezellig met bloemen versierd. De presidente, mejuffrouw Meijer, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. In korte trekken schetste zij het ontstaan en den vooruitgang van dezen arbeid, waarbij zij de ouders aanspoorde, de kinderkerk te steunen. Hierna verkreeg het woord de heer K. J. Noy, hoofd der Emmaschool, die een inlei ding hield over het onderwerp: „Gevaren bij de Godsdienstige opvoeding". Op duidelijke wijze, die tot luisteren dwong, bracht spreker naar voren de moeilijke taak der opvoeding, zoowel voor de ouders als voor de onderwij zers. Godsdienstige opvoeding, aldus spre ker, is opvoeden tot God. Wil men een kind hiertoe opvoeden, dan is in de eerste plaats noodig, dat ons eigen Godsdienstig leven echt is. Met eenige voorbeelden maakte spre ker dit duidelijk. Verder wees spreker op de gevaren bij een Godsdienstige opvoeding, wanneer het eigen leven daarmede niet vol komen in overeenstemming is, of wanneer men tracht door dwang datgene te leeren, wat slechts door liefde bij te brengen is. Sprekers rede werd met onverdeelde aan dacht gevolgd. Tijdens de pauze werd een kopje thee ge.- presenteerd. Van de daarna geboden gele genheid tot het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt; wel echter meenden eenige aanwezigen uitdrukking te moeten geven aan hunne instemming met het ge sprokene. De heer Sala sloot den goed geslaagden ouderavond met een woord van dank tot den spreker en de aanwezigen. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.60f 0.40 Tongen per K.G. f 1.25f 0.65 Kleine schol per 50 K.G. f 15.50f 2.25 Schar per 50 K.G. f 6f 1.80 Rog per 20 stuks f 9f 3.90 Vleet per stuk f 0.49 Middelschelvisch per 50 K.G. f 20f 17.50 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 11.50 f 7 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 6.50f 3.60 Kabeljauw per 125 K.G. f 37.50f 28 Gullen per 50 K.G. (groote) f 10—f 8 Gullen per 50 K.G. (kleine) f 5.20—f 2.30 Wijting per 50 K.G. f 2.65—f 0.60 Makreel per 50 K.G. f 11f 9 Versche haring per kist f 4.90f 4.10 BESOMMINGEN. Trawlers: Condor IJm. 72, 150 manden, f 1540. Ewalt IJm. 48, 400 manden f 1460 Loggers: Ro 1 f 640, KW 5 f 260. Haringdrifters: L.T. 655 f 492, KIJ 16 f 596 BEVERWIJK PRIJSUITREIKING FLORALIA- VEREENIGING Voor de prijsuitreiking aan de inzenders van de potplantenvereeniging der „Floralia-ver- eeniging" in het veilingsgebouw „Centrum" bestond ditmaal al een zeer groote belang stelling. De schooljeugd was in grooten getale tegenwoordig, terwijl ook verscheidene ouders door hun tegenwoordigheid blijk van belang stelling gaven in het streven der vereeniging. De heer Drijver uit Santpoort hield op boeiende wijze de in uitzicht gestelde cause rie over het leven der vogelsoorten, welke in deze omgeving het meest voorkomen. Niet al leen, dat de spreker op zeer onderhoudende wijze over het leven der vogels vertelde, maar ook vond' hij gelegenheid de jeugd te interes seeren voor de bescherming van vogels en hun nesten. Zeer leerzaam was ook zijn betoog waar het gold aan te toonen. dat de veronder stelde schade, welke het vogelenleger zou aan richten verre wordt overtroffen door het enorme nuttige werk, dat de vogels over het algemeen verrichten. Vele lantaarnplaatjes hebben het gesproken woord voor het aan dachtig verhoor verduidelijkt. In zijn dank woord heeft de voorzitter der Floraliavereeni- ging, de heer J. Th. Runia gewezen op het prettige verschijnsel, dat de geest der dieren bescherming meer en meer over de kinderen vaardig wordt. Ook deze lezing zal daartoe weer belangrijk bijdragen. Spr. bood den heer Drijver namens de Floraliavereeniging eei. fraaie ruiker chrysanten aan. Mevr. Tel- ders heeft daarna de prijzen van de tentoon stelling uitgereikt. De gelukkige winnaars wa ren natuurlijk zeer verheugd met hun aardige cadeautjes en in het bijzonder zeker wel An dre Mouton en Jan van der Wel, die resp. nog een horloge en een electrische rijwiellantaarn ontvingen, omdat zij naar het oordeel van de deskundige jury zulk buitengewoon goed werk hadden geleverd. Aan de eervolle vermelding waren wel geen geschenken verbonden, maar de heeren H. Houtwipper en B. Heinekamp hadden het toch zoo weten te plooien, dat ook deze inzen ders een prijsje ontvingen. De zoo goed ge daagde prijsuitreiking was hiermede teneinde Zij zal zeker voor de schooljeugd weer een aansporing zijn, om met nog meer zorgen de haar verstrekte planten op te kweeken en voor de ouders en onderwijzers, om de Flora liavereeniging niet alleen moreel, maar ook materieel te steunen. VOOR HET CRISISCOMITé. Op Dinsdag 3 October a.s. zal alhier de col lecte voor het Crisiscomité worden gehouden. Te Wijk aan Zee en Duin geschiedt dit op 7 October. In verband hiermede is de Roode Kruis Collecte tot 14 October uitgesteld. KOOPLIEDENVEREENIGING „HANDELSBELANGEN" Donderdagavond hield de Koopliedenver- eeniging „Handelsbelangen" een uitstekend bezochte ledenvergadering in café de Groen- tenbeurs. De voorzitter, de heer J. v. d. Wel opende de vergadering en gaf zijn voldoening te ken nen over de groote belangstelling. Spr. con stateerde met voldoening dat de organisatie- geest over de kooplieden vaardig is gewor den. hetgeen blijkt uit de enorme toename van het aantal leden. In de afgeloopen week werden 46 nieuwe leden ingeschreven. Hoewel het bestuur een groote aanwas zeer op prijs stelt wordt van de leden meer verwacht dan zich alleen te doen inschrijven. Daadwerke lijke deelname aan het vereenigingsieven is noodzakelijk, wil het bestuur in staat zijn de belangen der leden zoo goed mogelijk te be-, hartïgen. Daarna stelde de voorzitter aan de orde het concept eener overeenkomst, aan te gaan door de Koopliedenvereeniging „Handelsbe langen", de R.K. Koopliedenvereeniging „St. Petrus" en de Grossiersvereeniging „Een dracht Maakt Macht" allen te Beverwijk en de Grossiers en Kleinhandelaren „Kring Zaanstreek" aan de orde, ten doel hebbende het verbeteren van den algemeenen toestand op de markten en veilingen te Beverwijk en in de Zaanstreek. In 15 bepalingen worden nauwkeurig de eischen omschreven, waaraan kleinhandela ren en grossiers moeten voldoen om erkend te worden. Een daartoe aangewezen commissie zal belast worden met het uitreiken der kaar ten en met de beslechting van geschillen. Voor Beverwijk wordt de commissie gevormd door de heeren Jac. Duyn, J. Baltus, J. v. d. Wel, A. de Smit en J. Jansen. De bepalingen zullen gelden in het rayon Limmen, Uitgeest, Krommenie, Wormerveer, Zaandam, West- zaan, Santpoort, Driehuis, IJmuiden, enz. Alle kleinhandelaren en grossiers zullen dus lid van een der genoemde organisaties moeten zijn, om erkend te worden. De bepalingen zullen op nader te bepalen datum ingaan. De bepalingen werden, nadat eenige vra gen waren beantwoord, met algemeene stemmen goedgekeurd. De secretaris de heer J. Slotemaker deed vervolgens eenige mededeelingen betreffende erkenningen als handelaar in aardappelen. Spr. stelde in de eerste plaats de betrokken leden gerust over het uitblijven van de er kenningen. Aan de distributie der kaarten is evenwel een enorm werk verbonden. De kaarten voor de leden van „Handelsbelangen" zijn echter aangevraagd. Zoodra de erken- ningsbewijzen zijn ontvangen zal bekend worden gemaakt, wanneer deze kunnen wor den afgehaald. Spr. heeft den indruk ge kregen, dat men de regeling zal waardeeren, wanneer zij behoorlijk func.tionneert. Over deze aangelegenheid werd uitvoerig van gedachten gewisseld. In het bijzonder kwamen ernstige klachten naar voren over het feit, dat hoeveelheden van tien K.G. ongedekt mogen worden vervoerd. Daarvan ondervinden kleinhandelaar, zoowel als gros sier zeer ernstige nadeelen. De vergadering was algemeen van ge voelen, dat daartegen maatregelen moesten worden genomen. Daartoe werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin bij den betrok ken Minister werd aangedrongen aan deze belemmering van den kleinhandel paal en perk te stellen. De vergadering besloot even eens deze motie te zenden aan den Neder- landschen Bond van vereenigingen van Kleinhandelaren en aan de Aardappel-cen trale. Een afschrift zal worden gezonden aan de zusterorganisaties. Aan de plaatse lijke politie-auloriteiten zal worden ver zocht scherp toezicht uit te oefenen op het smokkelen van aardappelen, teneinde de ont duiking van de belasting en het benadeelen van den handel zooveel mogelijk te beteuge len. Bij de rondvraag' bracht de heer De Smit namens de daartoe benoemde commissie van onderzoek rapport uit over haar werkzaam heden, om te komen tot aansluiting bij den Nederlandschen Bond. Eventueel zal dit een splitsing in Handelsbelangen noodzakelijk maken tusschen groothandelaren en klein handelaren. Dit onderwerp zal voor de eerst volgende vergadering op de agenda worden geplaatst. Besloten werd naar aanleiding van een geuite klacht de mogelijkheid te onderzoeken van controle op gewichten. Nadat nog velen van de rondvraag ge bruik hadden gemaakt, werd de vergadering met een woord van dank door den voorzitter gesloten. VELSEN VERGADERING ONDERWIJZEND PERSONEEL. VIERHONDERD ONDERWIJZERS IN „DE PRINS". Donderdagavond kwamen op uitnoodiging van den heer E. Rahder, inspecteur van het Lager Onderwijs, Inspectie Alkmaar, vier honderd onderwijzers uit deze inspectie in Hotel „de Prins" bijeen. Dergelijke verga deringen vonden voorheen, toen de gemeente Velsen nog was ingedeeld hij de Inspectie Zaandam, nooit plaats. In de Inspectie Alk maar geschiedde dit wel en aangezien onze gemeente thans bij deze Inspectie is inge deeld, konden ook de onderwijzers en on derwijzeressen uit Velsen met dit instituut kennis maken. Van deze gelegenheid werd een druk gebruik gemaakt, want tal van leerkrachten uit onze gemeente waren aan wezig. De bijeenkomst werd door den heer Rahder met een woord van welkom geopend. Spre ker introduceerde bij de vergadering den heer D. L. Daalder, leeraar aan de H.B -3. te Alkmaar, die bereid was gevonden, het onderwerp: „Principes van Schoolhervor ming" in te leiden. De lezing werd met aan dacht gevolgd. De vergadering werd o.a. bijgewoond door burgemeester Rambonnet. De burgemeester, die nog even het woord verkreeg, zeide, dat hij het eerst niet had aangedurfd een ver gadering van onderwijzend personeel bij te wonen, omdat hij door de tijdsomstandig heden gedwongen was, het onderwijs, waar van hij zelf de portefeuille voerde, te be knotten. Gaarne zou hij de vergadering iets hebben willen aanbieden, bijv. overtollige leerkrachten, maar helaas, hij kan dit niet. Toch verheugde spreker zich er ten slotte over, dat hij de vergadering heeft bijge woond. Tijdens de pauze werd een demonstratie gegeven met leermiddelen voor physica. Des middags 2 uur maakten de bezoekers en bezoeksters een excursie naar de papier fabriek. Met veel belangstelling werd het proces: van hout tot papier gevolgd. Tenslotte maakte men nog een wandeling door Velserbeek, waar tevens een kopje thee werd gedronken.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 8