DINSDAG 3 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLA D 6 MANNENKOOR „DIE SPAERNE SANGHERS". ALGEMEENE LEDENVERGADERING. Dezer dagen werd in „De Kroon" de alge- meene ledenvergadering gehouden van „Die Spaerne Sanghers". De voorzitter, de heer L. Schoorl, opende de vergadering met eenvwoord van welkom en uitte zijn vreugde over*de goede opkomst. In het. kort werd nog even aangehaald, wat al- zoo gepresteerd was van den oprichtingsda tum af. Vooral het afgeloopen seizoen was zeer druk geweest, misschien bij nader inzien te druk, doch er is hard gewerkt en daarom dankte de voorzitter allen hartelijk, en in 't bijzonder den directeur, den heer L. Duvosel. Niettegenstaande de tijdsomstandigheden heeft de nog jonge vereeniging bij het begin van dit seizoen nog een vooruitgang van het ledenaantal en van het aantal kunstlievende leden. Hierna bracht de secretaris zijn verslag uit over het afgeloopen seizoen '32'33. Uit den aard der zaak was dit een lang verslag geworden, door de vele gebeurtenissen, die hadden plaats gehad. Het werd met algemee- ne stemmen goedgekeurd. Het financieele verslag en behandeling der begrooting, voor het volgend jaar werd daar na door den penningmeester uitgebracht. De begrooting werd goedgekeurd. Tot lid van de verificatie-commissie werd gekozen de heer Schuddeboom. De periodiek aftredende be stuursleden, de heer H. Dankelman en de heer H. Pot, werden herkozen. De afgevaar digden van het congres van het K.N.Z.V. te Maastricht, brachten hun verslag uit, en de heer J. van Pareeren en de heer C. J. Roozen werden benoemd als afgevaardigden naar het as. congres. De voorzitter sloot de druk bezochte ver gadering en hoopte op aller trouwe medewer king op de as. repetities. Het werk „Germi nal", dat aan het eind van het vorig seizoen op verlangen van vele leden in studie is ge nomen, naar aanleiding van het succes dat de dirigent daarmede heeft gehad met het Kon. Rotterdamsch Mannenkoor, te Utrecht, naast de andere werken van het programma voor het a.s. concert, vereischt veel en ern stige studie. Er zijn voor het a.s. seizoen nieuwe plan nen. Het eerstvolgend concert is op 22 No vember a.s. OVERIJSSELSCHE ONTSPANNINGS VEREENIGING. Zaterdag opende de Overijsselsche Ont- spannings Vereeniging haar seizoen met den eersten feestavond in café „Bolwerk". De heer Wester voorde opende den avond met een in 't Overijsselsch uitgesproken rede. Hij deelde den leden mede dat er groote plan nen betreffende de feestavonden uitgewerkt waren, o.a. een Sint Nicolaasfeest. Hiervoor werd een verloting gehouden. Daarna intro duceerde de leider mej. Out en J. van Ton geren, welke den geheelen avond de note gaie hebben verzorgd. De muziek werd ver zorgd door de heeren J. Davids en Haak. Het bal, dat pas halfeen begon, werd afge wisseld door attracties. OUDLEERLINGEN DER R. T. C. Bovengenoemde afdeeling hield een prijs- vragenavomd van bloemwerken in Hotel „Spoorzicht" alhier. Er waren door de leden fraaie bloemstukken ingezonden, zoodat de zaal een fees tel ij ken aanblik bood. De voorzitter gaf allereerst een verslag van de in Augustus gehouden bondsexcursie. in 't Gooi, welke uitnemend was geslaagd. Hierna kreeg de jury bestaande uit die hee ren W. v. d. Hoek, G. Beun en W. Klippers gelegenheid de inzendingen te beoordeelen •met als resultaat: magno'liakrans van A. v. Dam 10 punten, Japansch bloemenmandje van A. M. Martens 9 punten, mand Dahlia's en bosvruchten van G. Post 9 punten, mand Chrysanten van S. Pool 9 punten, vaas met Dahlia's van A. v. Dam 8 punten, vaas Dahlia's van A. M. Martens, krans van den nenappelschubben van A. v. Dam 8 punten. Groep B: een vaas Dahlia's van P. J. v. Deventer 8 punten, mand Dahlia's en anjers van J. Pool 7 punten, mand Dahlia's van T. Laurens 6 punten. Door den heer W. v. d. Hoek was een keu rige greep bindwerk buiten mededinging in gezonden welke terecht ieders bewondering afdwong. Vooral de grafkrans van dennen- appelschubbem met fraaie lintversiering was een knap stuk werk. Nadat door den voorzitter den heer P. Kel derman een causerie was gehouden over nieuwe Dahlia's werd deze goed gestaagde avond gesloten. PERSONALIA De heer Jac. Visser, leeraar aan het Chr. Lyceum alhier, promoveerde aan de Univer siteit te Utrecht tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op het proefschrift „Willem Le- vinus Penning Jr. De mensch en de Dichter". HOE EEN POES UIT EEN RIOOL GERED WERD. Zaterdagmiddag ruim 12 uur. De school- jeaig-d beweegt zich huiswaarts. Daar wordt de aandacht getrokken door het erbarmelijk gemiauw van een kat, die in een in de gracht uitloopend riool blijkt te zitten. Een school jongen pakt de reddingshaak aan de Mame- gebrug en aanstonds wordt geprobeerd de poes daarmede tegen den hoogen walmuur op te halen. Maar zij grijpt zich niet vast aan den toegestoken stok. Dan wordt voorgesteld, dat een der school knapen aan de voeten zal worden vastge houden, dan kan hij, met het hoofd naar be neden langs den steilen wal, pees bij het nek vel pakken. En prompt haalt de jongen de zakken leeg, geeft den inhoud in bewaring aan een kame raadje,. daar gaat ie al, met het hoofd tot op het water van de gracht, de beenen omklemd door stevige mannenhanden. De poging gelukt en weldra staat de ver kleumde poes op den walkant, uitgeput. Een bewoonster uit de buurt snelt toe met een emmer en daarin wordt poes gedeponeerd Het dier zal gereinigd en verzorgd worden. De jongens kijken glunder en zijn trotsch op de redding door hen verricht. ONTWIKKELINGSCURSUSSEN. VOOR WERKLOOZE JONGEMANNEN. In overleg met den directeur der Arbeids beurs en de Commissie van Advies heeft het gemeentebestuur besloten, opnieuw aan werk looze Haarlemsche jongemannen de gelegen heid te bieden tot het volgen van cursussen, die het behouden of -verwerven van ontwik keling en vakkennis beoogen. Alle cursussen zullen van 6 tot 8 maanden duren en elke cursus bestaat uit twee tot drie lesuren per week: de practische vakcursussen (bij voorbeeld timmeren, smeden) zoo moge lijk tweemaal drie uur per week. Iedere jongeman van 14 tot 25 jaar, al dan niet ingeschreven op de Beurs, kan zich aan melden. Alle leermiddelen worden in bruik leen gegeven. De lessen worden uitsluitend over dag gehouden. Men kan zich opgeven voor zooveel lessen als men wil. Er moeien minstens 15 inschrijvingen per cursus zijn, om den cursus te doen doorgaan. Voor belanghebbenden en belangstellenden zijn een circulaire met uitvoerige mededee- lingen en een aanmeldingskaart aan de Ar beidsbeurs verkrijgbaar. 't Ligt in de bedoeling uiterlijk den 2en No vember te beginnen, zoo mogelijk reeds eer der. Is de belangstelling groot genoeg, dan zul len tal van cursussen gegeven worden; o.a. in de oude schoolvakken (maar op een nieu we, met de eischen der practijk rekening hou dende, wijze behandeld); economie, muziek leer, Esperanto, Engelsch, Duitsch, eerste hulp bij ongelukken, handenarbeid (lichte houtarbeid enz.); smeden, timmeren, bank- werken, meubelmaken, montage en electro- techniek. vakteekenen; materialenleer. Wij behoeven niet uiteen te zetten, van hoe veel belang deze cursussen voor de jeugdige werkloozen zijn. Hoeveel beter is het, van de gelegenheid om zich te ontwikkelen gebruik te maken, dan den tijd te dooden met leege „vermaken" of langs de straat zwerven. Vak- en jeugdorganisaties kunnen goed werk doen, door de aandacht van ouders en jongeren te vestigen op deze cursussen, waar zooveel nut tig werk wordt gedaan. LOONSVERLAGING EN ONTSLAG BIJ DE LIJM- EN GELATTNEFABRIEK Naar het Handelsblad verneemt is aan 21 werklieden der Lijm- en Gelatinefabriek Delft ontslag gegeven ten einde het mogelijk te ma ken, dat de andere arbeiders de volle week kunnen werken. Ook zal een loonsverlaging worden inge voerd van 8 pCt. voor de uurloonen, terwijl de jongensloonen met 10 pCt. zullen worden verlaagd. DE OOSTHOEK's EERSTE FEESTAVOND Het was slechts een gewone maandelijk- sche feestavond, de eerste van het seizoen, zei de heer M.' Helder, voorzitter van de.Över- ijselsche Vereeniging „De Oosthoek" in de muziekzaal van Brinkmann, toen hij Zater dagavond de vele Haarlemsche Overijselaren begroette. De bijzondere avonden komen pas 'als de kalender nog dunner is geworden, of als wij weer van die van 1934 de blaadjes af scheuren. Deze eerste „gezellige oavond" sloeg reeds in. Het bal onder leiding van den voorzitter was een waardig slot. Jo Prijs' band weerde zich goed, en wist ook tusschen de verschil lende tooneelnummers in de voeten in rhythme-beweging los te krijgen. De tooneel nummers, de een mag beter geweest zijn dan de ander, waarbij men niet uit het oog mag verliezen, dat ze alle door de leden zelf ten beste werden gegeven, droegen het hunne tot de gezelligheid bij. De zang en declamatie was vooral vooral voor hen die het dialect konden verstaan, een waar genot. De dames v. d. Heuvel, Visser, Venbroek, ter Stal, Du Croix, Helder en Van Aken mogen met voldoening op hun werk terugzien, evenals de heeren Pauw en Kom duur. De leden kunnen de beste verwachtingen koesteren voor het winterprogramma van de Overijselsehe vereeniging. Zaterdagavond heeft men bewezen dat men weet hoe men de vroolijkheid erin moet brengen en houden! GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bureau Hout en Plantsoenen. Kleverlaan 9, mand met bollen; Ternaat, M. v. Heemskerkstraat 30, bril; Kuiken, Rijksstraatweg 673, postduif; v. d. Velde, Rozenstraat 13, das; Burggraaf, Thor- beckestraat 50, hond; v. d. Berg, Zomerstraat 24, armbandhorloge; Burger, Olycanstraat 31 horloge: Horeman, Residastraat 11, horloge; Droste, Ged. Oudegracht 67, hondje; Schou ten, Papetorenvest 62, T.B.C.lot; Jongert, Ruychaverstraat 4, muts; Anthonissen, So- phiastraat 27, papieren ten name van Last drager; Vernout, Merovingenstraat 3,. pakje vrouwenkleeren; Nieuwenhoven, Kruisweg 56 rood, rijwielbelastingplaatje: Voorips, Wou- wermanstraat 95, rijwielbelastingplaatje; Dem mers. Pieter Kiesstraat 5, ring; Warmerdam, Berckheydestraat 7, gymn. schoenen; Koele- meijer, Ruychaverstr. 4, tasch; de Groot. Ti- morstraat 134, toegangsbewijs schouwburg Klaasen, Saenredamstraat 41, vulpen; Hen stra. Liedeweg 8, Haarlemmerliede, vulpot lood. MAATSCHAPPIJ „TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN". Het departement Haarlem houdt een leden vergadering op Donderdagavond 5 October. De agenda vermeldt behalve de jaarver slagen o.a. de benoeming van 2 bestuursle den voot de Kweekschool, wegens het bedan ken van mejuffrouw M. C. Berdenis van Ber- lekom en het periodiek aftreden van den heer S. Rijkes. Voorgedragen worden: voor vacature mej. Berdenis van Berlekom: 1 Mr. J. W. v. d. Wugt, 2 de heer P. H. Craandijk, voor vacature Rijkes: 1. de heer S. Rijkes, 2. de heer M. Lugt. Verder de benoeming van 3 commissarissen voor de Spaarbank. Voorgedragen worden; 1 J. F. T. van Erpers Royaards, 2 L. J. van Rossem. 3 P. H. Craandijk. 1 L. J. van Rossem, 2 Mr. M. A. van Rijn van Alkemade, 3 J. L. Tadema. 1 Mr. M. A. van Rijn van Alkemade, 2 J. F. T. van ErpeTs Royaards, 3 Mr. J. D. van der Plaats. Dit is Model ATLANTA - F. 120.- conipl. geplaatst E.M.J4ARSMA HAARDEN LAGE PR'JZEN NIEUWE MODELLEN 1953 UITERST ZUINIG Kon. Haardenfabriek E. M. Jaarsma, Hilversum (Adv. Ingez. Med.) DE WINKELSLUITING. WIJZIGINGEN. Burgemeester en Wethouders van Haar lem deelen mede, dat door den raad dier ge meente is vastgesteld de volgende verorde ning- Artikel 1. Het is verboden een open of besloten ruim te, waar pleegt gewerkt te worden in een barbiers- of kappersondememing op Donder dag na 1 uur des namiddags voor het publiek geopend te hebben. Deze bepaling vindt geen toepassing op den Donderdag voorafgaande aan Goeden Vrijdag, alsmede op 14 Augustus, 31 October en 24 December, voor zoover die dagen op een Donderdag vallen. Artikel 2. De bepalingen van art. 2. sub b, art. 4 lid 3 en art. 8, lid 1 der Winkelsluitingswet 1930, zullen m verband met de z.g. „Luilakbloe menmarkt" niet gelden op den Vrijdag-na middag en Zaterdag-voormiddag, onmiddel lijk voorafgaande aan den len Pinksterdag. Artikel 3. Ih afwijking van het bepaalde in art. 8, lid 1 sub a der Winkelsluitingswet 1930 is het met al of niet voorwaardelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders geoorloofd op of aan voor het openbaar verkeer open staande land- en waterwegen op Zondag bloemen te venten, te verkoopen en te koop aan te bieden: a. tusschen des voormiddags 9 uur en des namiddags 6 uur in de onmiddellijke nabij heid van voor het publiek bestemde toegan gen tot en uitgangen van stationsgebouwen; b. tusschen 2 en 5 uur des namiddags in de onmiddellijke nabijheid van ziekeninrichtin- gen en tusschen des voormiddags 10 uur en des namiddags 6 uur in de onmiddellijke na bijheid van begraafplaatsen. Artikel 4. Aan het hoofd of den bestuurder van een In de onmiddellijke nabijheid eener zieken- inrichting gelegen winkel, waarin uitsluitend of in hoofdzaak fruit wordt verkocht, is het met al of niet voorwaardelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders geoorloofd zijn winkel, in afwijking van het bepaalde in de artt, 2 en" 4 der Winkelsluitingswet 1930, op Zondag des namiddags tusschen 2 uur en 5 uur voor het publiek geopend te hebben uitsluitend voor den verkoop van fruit. Het bepaalde in art. 4, lid 1 sub c der wet geldt niet voor die fruitwinkels, waarvan de hoofden of bestuurders een vergunning als bovenbedoeld hebben verkregen. Deze verordening treedt heden in werking. Voor den Kantonrechter. UIT DE ZITTING VAN MAANDAG. „Snijden". Voor een groot gedeelte was de zitting van Maandag gewijd aan die roekelooze chauf feurs. die zich hadden bezondigd aan het zoo onvoorzichtige en tevens zoo gevaarlijke „snijden". Men kent dit: na passeeren te spoedig weer naar rechts gaan, zoodat de ge- passeerden vaak wielrijders in de knel komen. De ambtenaar, mr. B. van den Burg, laakte deze wijze van rijden zeer, waardoor aan wielrijders, die recht hebben om zich veilig over den weg te begeven, de hun toekomen de ruimte wordt ontnomen. De chauffeurs probeeren, ook al is er niet genoeg ruimte voor, om „er toch nog tusschen door te schie ten", waarvan dan wielrijders de dupe wor den. In de Zijlstraat stond een bloemen kar. Een driewielige bakfiets kwam van de Groote Markt, had dien wagen aan zijn rechterhand en wilde passeeren. Een auto, die achter de fiets aankwam, had moeten wachten tot de fiets gepasseerd was, vooral omdat van den anderen kant eenige wielrijders naderden. Echter probeerde de chauffeur er toch nog tusschen door te gaan, met het gevolg, dat hii de fiets aanreed. Verdachte trachtte aan te toonen. dat bij hem geen schuld school, wat den ambtenaar de opmerking ontlokte, dat ver., als hij niet inziet, fouten gemaakt te hebben, een gevaar op den weg is, daar hij dan steeds weer op dezelfde wijze zou kun nen riiden. Eigenlijk past hier intrekking van het rijbewijs. Voor dezen keer zou dit echter nog niet gebeuren. Eisch en vonnis: f 20. boete. In de Jansstraat heeft zich een dergelijk geval voorgedaan. Ook daar stond een voer tuig (een auto) aan den rechterkant van den weg. Ook daar wilden eenige wielrijders dezen wagen passeeren en ook daar schoot een achter de wielrijders rijdende auto daar weer langs en raakte een fietser. Mr. van den Burg zei. dat de automobilist zich ten koste van de wielrijders naar voren had gedrongen. Aangezien de aangebrachte schade vergoed is (wat in de vorige zaak niet het geval was), vroeg hij een boete van f 15. met welken eisch de kantonrechter zich kon vereenigen. Ook de Zijlvest is de plaats geweest van een geval van coupeeren. Daar was de straat opgebroken, aan den eenen kant van den weg, terwijl aan den anderen kant op die zelfde plaats een tweetal auto's stond gepar keerd, zoodat daartusschen geen ruimte ge noeg was voor nóg twee auto's en een wiel- rijdster. La dit geval had een der auto's, die in de richting van de Wilhelminastraat reed, achter de wielrijdster aan, moeten wachten, tot zij het opgebroken straatgedeelte voorbij was gekomen. Hij deed dit echter niet, en reed dan ook de dame aan. Verdachte pro beerde aan te toonem dat niet hij, doch een tegenligger de oorzaak was geweest, dat hij (verd.) zooveel naar rechts was gekomen dat hij de dame aangereden had. Eisch en vonnis f 20. Ik meen, dat deze ver dachte in hooger beroep zal gaan. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over September 1933- 1932. Aantal behandelde postten 13089 v. j. 11796. Aantal inlagen 8512, v. j. 7756. Aantal terugbetalingen 4577, v. j. 4040. Ingelegd f 489.477.26, v. j. f 473.031.35. Terugbetaald f 443.854.63. v. j. f 421 194.35. Meer ingelegd f 45.622.63. v.j. meer f 51.837. Aantal nieuwe boekjes 253, v. j. 231. Aantal afbetaalde boekjes: 145, v. j. 96. Spaarbusjes op 30 September 1933 in om loop: 3434. Geledigd in September 1933: 292 busjes met totaal inhoud f 5210. Aantal verhuurde kluisloketten op 30 Sep tember 1933: 424. KUNST ZIJ ONS DOEL. Dezer dagen vond in het Waaggebouw de al- gemeene ledenvergadering plaats van het Teekencollege „Kunst zij ons doel". Uit het jaarverslag blijkt, dat de vereeniging zich in een toenemenden bloei mag verheugen. Het aantal werkende leden bedraagt thans 85. De secretaris en loc. commissaris, de hee- den Alb. Arens en H. J. Wesseling werden herkozen. In dit jaar werden een tentoonstelling van het werk der leden gehouden en een welge slaagd artistenfeest in „Dreefzicht" georga niseerd. Door den voorzitter, den heer H. F. Boot, werd dank gebracht aan al degenen, die door het afstaan van een of meer hunner werken de verloting mogelijk gemaakt hadden ten bate van het door een ernstig ongeval getroffen medelid, den illustrator Jan Wiegman en deed verder mededeeling, dat de tentoonstelling van de werken, welke op het oogenblik plaats vindt in den kunsthandel van F. H. Smit Jr. Groote Houtstraat, veel belangstelling trekt en dat reeds heel wat loten geplaatst werden. De voorzitter deed mededeeling, dat een plan in bewerking is, om ook hier te Haarlem volgens het plan van het Comité Kunst S. O. S. een crisistentoonstelling te organiseeren, zoo mogelijk in het Frans Halsmuseum. Alle werkende leden van „Kunst zij ons doel" en zij, die lid zijn van een vereeniging aangesloten bij de Ned. Federatie van beel dende kunstenaars hebben recht van inzen ding. De werken van alle overige inzenders zullen onderworpen zijn aan het oordeel eener Jury. De teekenavonden zullen weer gehouden worden op Woensdag- en Zaterdagavond van 710 uur en vangen aan 7 Oct. a.s. gezonde tanden Nederlandsch-Fabrikaat Prijs per flacon 1.25 - (Adv. Ingez. Med.) DE DIERENDAG TENTOONSTELLING. GROOTE BELANGSTELLING VAN DE JEUGD. In ons vorig' nummer meiddien we'al, dat de eerste tentoonstelling, welke door het Dierendagcomité in het voormalig postkan toor aa.n de Zijlstraat gehouden wordt, een groot succes belooft te worden. Zaterdagmiddag was de toeloop van de jeugd vooral zóó groot, dat er zelfs_ politie moest komen, om orde in de file vóór den ingang te houden. En die belangstelling is het comité hoogst aangenaam, want het wil juist, dat de kinderen er al vroeg van door drongen worden, dat het arme weerlooze dier beschermd moet worden tegen hen, die het ca weten d of met moedwil mishandelen. Met veel belangstelling kijken de kinderen naar alles, wat hun aandacht trekt en dat is niet weinig. Wanneer ze het gebouw verlaten, zul len ze het wel eens zijn met Schoppenhauer's woorden: „Wie wreed is jegens dieren, kan geen goed mensch zijn". Het comité had aan de hoofden van scholen geschreven, dat het bekende Dierendagspeldje ditmaal niet voor niets beschikbaar kon worden gesteld, maar voor twee cent. omdat de kinderen daardoor daadwerkelijk mee kondén helpen om het werk van de Dierenbeschermingsvereeniging te steunen en het leed van de dieren te ver zachten. Het resultaat van dezen maatregel is verbluffend, want de speldjes vliegen weg. Ook op wetenschappelijk gebied is op deze tentoonstelling veel te zien. Op platen wordt aanschouwelijk voorgesteld, dat het spier stelsel van he;t dier bijna even fijn en kunstig is als dat van den mensch en dat dieren dus evengoed pijn kunnen lijden als de men- schen. Het comité kan dan ook met groote voldoening op zijn werk terug zien. De har monie van de tien vareenigingen, die te za- men dit comité vormen, is schitterend. De eenheid is bewaard gebleven. Geen enkele vereeniging heeft getracht om op een bijzon dere wijze onder haar eigen naam te voor schijn te komen. Alle organisaties beoogden, hetzelfde mooie idealistisch doel. Het co mité had dit prachtige stuk werk echter niet kunnen verrichten, als het niet van vele zijden steun had ondervonden. Geheel belangeloos heeft de architect C. C. van Beaumont de tentoonstelling opgebouwd en de geheel onherkenbaar geworden hal van het voormalig postkantoor doen inrich ten. De directie van de Twentsche Bank heeft de zaal gratis beschikbaar gestéld; de firma Hoesbergen aan de Koningstraat heeft be langeloos het electrisch licht aangelegd en mejuffrouw Adri Pieck uit Maartensdijk heeft gratis een sprekende reclame-affiche geteekend. waarop de woorden: „Vandaag vraag ik u een vriendelijke taak voor een on gelukkig dier". Het zijn niet alleen kinderen, die belang stelling toonen. Dit doen ook vele volwasse nen. De tentoonstelling is o.a. ook bezocht door de voorzitters van de Vereeniging voor Wettelijke Dierenbescherming, van den Aniti- Trekhondenbond en van dien Ned. Bond tot bestrijding der vivisectie. Verder zijn er ge weest clubs van het Gereformeerd Weeshuis, van den Ned. Kinderbond, van de padvin ders-welpen, enz. Woensdag komen er ook padvinders van heit Leger des Heils. De heer Bakker, directeur van het Cinema Palace, geeft Woensdagmiddag voor de kin deren der leden van de medewerkende ver- eenigingen (750) een voorstelling van de be kende Amerikaansehe film „Skippy". Gaarne wekken wij onze jeugdige en oudere lezers op, om deze tentoonstelling te gaan bezichtigen. Ze ós heden en Woensdag nog van twaalf tot tien uur geopend. Woens dagavond tien uur wordt ze gesloten. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. LUXOR GEEFT DUITSCHE FILMS. Mag ik door middel van Uw blad verschil lende telefoongesprekken, zoo ook personen die mij persoonlijk hun verontwaardiging uitspraken omdat „ik Duitsche films in mijn theater weer", van antwoord mogen dienen.? Bijna elkeen weet dat ik de volgende maand jubileer. Voor dit feit bezochten verschillen de verslaggevers mij, o.a. de verslaggever van „Het Volk". Ook deze vroeg mij wat ik het volgend seizoen breng. Het toeval wil dat ik juist Amerikaansche contracten afsloot. Dit heeft met „rassenhaat" niets te maken, dus het is ook geen opzet. Ik ben in mijn 25-jarige loopbaan als ex ploitant wel zoo verstandig geworden, dat ik geen haat heb tegen Fransche. Duitsche of Engelsche mede-menschen, noch Christenen, noch Israëlieten. Ik heb een zaak waar ieder een welkom is. In deze zaak, waarvan ik leven moet, is de grootste stuurmanskunst: „Hoo- ren, Zien enZwijgen". Ik breng dit seizoen de Duitsche films: „Dr. Mabuse" en S. O. S. Ijsberg". Doch zou er niet een addertje onder het gras zitten bij de verschillende aantijgingen die my de laatste dagen te beurt vallen? Ik heb zeer vele vrienden, wat ik koren noem, maar er is ook kaf. Hoog houd ik echter altijd mijn spreuk: „Wat Luxor brengt is altijd goed". Veel dank voor Uw plaatsruimte, B. C. HARTMAN RIJKSLOONEN EN -SALARISSEN Hooggeachte Redactie! Er komt misverstand. Onze pers schrijft over de hooge loonen van het Overheids personeel. Ik laat.in het midden, of de loonen en salarissen van de gemeente- en provincie te hoog zijn. Over de achterstelling van het Rijkspersoneel zal de Commissie-Schouten ons volk straks wel inlichten. Er zijn thans verschillen van 20 a 30, soms meer, procen ten. De algemeene indruk is, dat het Rijks personeel op een flink beschermd eiland woont. Als grondslag voor de Rijkssalarissen gelden de loonen der Rijkswerklieden. Deze loonen zijn tot en met de geschoolde vak lieden neergelegd in 4 loongroepen met een netto minimum inkomen voor le, 2e en 3e klasse gemeenten van f 20.40 f 19.18 en f 17.54 en een maximum netto inkomen van respec tievelijk f 29.80, f 28.15 en 26.52. Deze loonen worden gemiddeld verhoogd met 6.38 pCt. kinderbijslag of gemiddeld f 1.60 per week. De loonen van een Rijkswerkman (vak man) met diploma Ambachtsschool liggen in hun maximum netto bedrag beneden die van een ongeschoolde werkman in onze groote gemeenten. Hoe het de loonen der Rijkswerklieden verging en hoe zij verder zullen dalen door de aangekondigde loonkorting, vertelt onder staand overzicht over de Minimumloonen der Rijkswerklieden. Bij brief van 15 October 1920 berichtte de toenmalige Minister van Financiën aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal o.m. „De loonen van gehuwde Rijkswerklieden (uitsluitend mannen) zullen, te rekenen van af 1 October 1920, ongeacht eventueele kin dertoelage, niet minder bedragen dan f 30.60 per week in standplaatsen le klasse; van f 29.70 per week in standplaatsen der 2e klasse en van f 28.35 per week in stand plaatsen 3e klasse". Deze netto inkomens werden door de Rijks werklieden genoten op 23-jarigen leeftijd. Als minimum bruto loonen gelden thans voor de Rijkswerklieden op denzelfden leef tijd respectievelijk op le klasse standplaats f 24, op 2e klasse standplaats f 22.56, op 3e klasse standplaats f 20.64. Wanneer wij de achtereenvolgende loon dalingen en crisiskortingen volgen, krijgen hun loonperspectieven het volgende beeld: Netto minimum inkomen van Rijkswerklieden. Gehuwden: Jaar: Gem. le kl. Gem. 2 kl. Gem. 3e kl. 1921 30.60 29.70 28.25 1928 21.96 20.64 18.89 1933 20.40 19.18 17.54 1934 19.20 18.05 16.51 Ongehuwden: 1921 30.60 29.70 28.35 1928 21.96 20.64 18.80 1933 20.04 18.86 17.31 1934 17.92 16.85 15.49 Als de toekomst den Rijkswerkman zoo tegenlacht, dan is het begrijpelijk, dat hij zich afvraagt, of hij niet beter steuntrekker kan worden. Indien de salaris- en loonkorting voor het Rijkspersoneel zou worden doorgevoerd, heeft een gehuwde adjunct-commies met middel bare, ja soms hoogere schoolopleiding op L6- jarigen leeftijd een netto maandinkomen van f 120. De bode aan de departementen krijgt een maximum netto inkomen van f 26.12 plus f 1.15 per kind per week. Zijn collega op het Stadhuis heeft een inkomen van f 37 per week. De bode op het stadhuis staat straks in in komen gelijk met een 32-jarige onderwijzer met de hoofdacte. Als bij zulke Rijksloonen een Minister van Financiën verklaart dat loonsverlaging on vermijdelijk is. dan is het alleszins verklaar baar, dat het Rijkspersoneel met bange vrees vervuld is. F. PERDOK Hzn., Voorzitter van de Centrale van Ver- eenigingen van personeel in 's Rijks dienst. 's-Gravenhage, 27 September 1933.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6