LETTEREN EN KUNST DINSDAG 3 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Het Tooneel te Amsterdam. De opening van hel Leidsche Plein-Theater. WEEK-END door HET CROOT-NEDERLANDSCH TOONEEL. Amsterdam is een nieuw theater rijk, en bo vendien een nieuwe actrice, een actrice van ras; voor ons tooneel is het eene zoowel als het andere een hartelijke gelukwensch waard. „In de laatste 30 jaar zijn er in Amsterdam wel schouwburgen afgebrand, maar is er geen enkele nieuwe bijgekomen", zei Louis Davids ongewoon deftig in rok gestoken zijn „Zon- dagsche jurk" noemde hij het in zijn speech ter beantwoordng van de feestredevoeringen van den wethouder Dr. Vos en van Paul Huf. en men mag er zich over verbazen, dat Davids in dezen tijd van malaise den moed heeft gehad een nieuw theater te stichten, waar niemand dat zelfs in de dagen van bloei en hoog-conjunctuur heeft aangedurfd. En toch zal men moeilijk kunnen ontdekken, dat er geen behoefte aan een intiem schouwburg je was in het centrum van de stad, waar de uitgaande Amsterdammers elkaar rendez vous plegen te geven. Zulk een theatertje, dicht bij Americain, Lido en Trianon is er nu en de toekomst zal bewijzen, dat het geen overmoed van Louis Davids is geweest, toen hij eindelijk tot uitvoering bracht, wat ande ren niet hebben aangedurfd. Om dit nieuwe theater in de eerste plaats zijn wij Zaterdagavond naar Amsterdam ge gaan. De opening had moeilijk feestelijker kunnen zijn; een publiek in avondtoilet, dat het gezellige, kleine zaaltje met zijn 360 zit plaatsen geheel vulde, een allergenoeglijkst, vroolijk stuk zonder pretentie, voortreffelijk opgewekt, levendig spel, een schat van bloe men, het behoorde alles bij dezen avond van prettige distinctie. „Wij hebben vroolijkheid noodig", schreef R.' P Zaterdag in zijn datumstuk en ook Louis Davids uitte zich in het programma in een zelfden geest. Welnu, vroolijkheid werd ons met .Week-End" in het Leidsche Plein Theater volop geschonken. Eerst nog iets over het nieuwe schouwburgje. Het is een gezellig zaaltje een bonbonnière of boite zouden ze het in het buitenland noe men rustig van toon met zijn zilver-grijze wanden en kleurige bloemmotieven, waarbij het zeer fraaie tooneelgordijn zich heel ge lukkig aansluit, een zaaltje met een intieme sfeer, dat dadelijk zooals Zaterdag wel dui delijk bleek het contact brengt tusschen spelers en toeschouwers. En wat een niet te onderschatten voordeel is, het heeft de gezel ligste foyers van alle Amsterdamsche theaters. Voor zeer velen is de pauze nu eenmaal een even belangrijk nummer van het programma als het stuk en die velen krijgen in het thea ter van Louis Davids hun deel. De rookfoyers met. de roomgele wanden zijn er als geschapen voor een show en de dames zullen dit even zeer waardeeren als de heeren. Want niet waar? je komt in een schouwburg niet alleen om te zien maar ook om gezien te worden. Het is een bewijs van menschenkennis. dat Louis Davids daar rekening mee gehou den heeft. Het succes van dit nieuwe theater zal nu verder alleen afhangen van de Kunst, die er gegeven wordt. Wanneer die zoo is als Zater dagavond zijn wij voor de toekomst van dit schouwburgje niet bang. Week-End, het blij spel van Noel Coward de schrijver o.a. van Intimiteiten en De Markiezin is geen stuk, dat de pretentie heeft van hooge kunst, maar het is van goeden, beschaafden huize, grap pig, uitbundig vroolijk zelfs en met groote tooneelflair geschreven. Amusement in den goeden zin van het woord en dus als gescha pen voor dezen somberen tijd, waarin wij naar opvroolijking hunkeren. Het Groot Ne- derlandsch Tooneel zal met dit blijspel, waar van het een voortreffelijke opvoering geeft, vooral ook veel genoegen beleven in de pro vincie, waar men ook liever lacht dan huilt. Wij zullen dit prettige stuk toch zeker wel in Haarlem zien en ik zal dan gelegenheid hebben er uitvoeriger over te schrijven. Nu alleen dit: het geeft een week-end bij de fa milie Bliss, waar alle leden onwetend van elkaar ieder een gast inviteeren, terwijl er maar één logeerkamer beschikbaar is. Wan neer men nu nog weet, dat alle familieleden even geëxalteerd zijn en mama Bliss, de oud actrice, van alles een dramatische scene maakt, dan behoeft men zelf maar uit te re kenen wat dit week-end in den huize Bliss wordt, vooral nadat de affecties van de gas ten voor de leden der Blissen-familie geheel verkeerd geplaatst werden. „Het is hier een gekkenhuis!" hooren wij een der gas ten in wanhoop op een gegeven mo ment uitroepen en het begint er wer kelijk op te gelijken wanneer mama Bliss, gesteund door haar kinderen, haar groot ste succes-rol uit Lief desstor men voor de gasten gaat spelen, zonder dat iemand meer weet, of het alles nu werkelijkheid of komedie is. De gasten wachten het eind van de logeer partij niet af. Zij sluipen aan het slot van het stuk, als de lieve familie in hevig dispuut is over het stratenplan van Parijs, heimelijk achter elkander het huis uit, maar de Blis- sen zijn zoo vervuld van la ville lumière, dao zij nauwelijks merken weer alleen en zonder gasten te zijn. De zaal had uitbundig pleizier m dit vroo- üjke stuk en leefde volkomen mee met de Blissen-familie en haar logés. Voor een groot deel was dat ook te danken aan de levendige door Frits van Dijk uitstekend geregisseerde opvoering. Er zat gang en vaart in de ver tooning. waarin allen Paul Huf, Tilly Perm- Bouwmeester, Marie Sophie Nathusius en Ben Aerden als de geëxalteerde Blissen- familie. Mees Versteeg. Folkert Kramer, Eva Jansen. Frits van Dijk als de gasten en Marie van Westerhoven als een juweel van een oude dienstmaagd met élan en merkbare vreug de medewerkten en een voortreffelijk geheel vormden. Maar de groote verrassing van deze vooi stelling was voor het Amsterdamsche publiek de ontdekking van een nieuwe actrice Tilly Perm-Bouwmeester die, naar ik vernam een dochter is van den grooten Louis en kort geleden uit Indië in Holland is gekomen is een actrice van het zuivere ras. Op haar was alle aandacht geconcentreerd en zij droeg het leeuwenaandeel van het succes. Een co medienne met voortreffelijke plastiek, ele gant in haar verschijning en soepel in haar beweging uiterlijk herinnert zij aan haar tante, mevrouw Mann-Bouwmeester leven dig. fijn-geestig en aldoor boeiend in haar spel, in het kort: een actrice met de vonk. Terecht bracht de regisseur de hulde aan het slot op haar over. Tilly Perin-Bouwmeester was de verheugenis van den avond en bleek een niet genoeg te waardeeren aanwinst voor het Groot Nederlandsch Tooneel te zijn. Week-End had een uitbundig succes. Zoo werd de opening van het nieuwe Leidsche Plein-Theater dus een feest voor Louis Da vids, de spelers en het publiek. J. B. SCHUIL. ,CELOOF EN WETENSCHAP' Charlotte Kohier. De vereeniging „Geloof en Wetenschap" heeft haar seizoen wel bijzonder gelukkig in gezet met een voordracht-avond van mevrouw Charlotte Kohier. Het was te verwachten, dat bij het optreden van Nederland's eerste voor drachtkunstenares zooals de voorzitter van Geloof en Wetenschap. Mr. F. Vorstman me vrouw Kohier terecht noemde de Schouw burg aan den Jansweg tot den nok gevuld zou zijn en zij ook in dezen kring een zeer groot succes zou oogsten. Het is al weer eenige jaren geleden, dat ik mevrouw Kohier in den Stadsschouwburg te Amsterdam voor het eerst De Kinderkruis tocht en De Speelman heb hooren voordra gen. Evenzeer als de eerste maal heeft zij mij nu weer in deze twee werken ongemeen ge boeid. Ook vroeger heb ik in verband met deze voordracht den naam van Yvette Guil- bert genoemd, aan wie zij mij hoe ver schillend ook de aard van het door haar voor gedragen werk is in haar voordracht soms sterk doet denken. Zij heeft datzelfde expressieve in haar gelaat en het sterk beeldende in haar actie als Yvette Guilbert en ook haar mooie, breed gebaar, waarmee zij bijvoorbeeld een heelen stoet van engelen voor ons evoqueert' her innert mij aan hare Fransche kunstzuster. Wat- Charlotte Kohier in De Kinderkruis tocht doet, is niet meer of minder dan phe- nomenaal. In elk der zeven verschillende verhalen is zij een ander persoon, en zij is dat reeds, voordat zij te spreken aanvangt. Het is, of heel haar persoonlijkheid een algeheele transformatie ondergaat, of zij elk verhaal opnieuw weer volkomen belééft. Welk een matelooze ellende klinkt er op uit de klacht van den melaatsche, hoe fijn en ontroerend in haar teerheid worden de r.aieve verhalen der kinderen, welk een prach tige tegenstelling in houding, stem en reciet van Paus Innocentius III in zijn twijfel en Paus Gregorius IX in zijn trotsche verze kerdheid. Ook nu droeg mevrouw Kohier na de pauze ..De Speelman" voor, fijn geestig, gracieus var gebaar en met een nooit falende zeker heid in de wisseling van stemmingen, zoodat de diepe, mooie gedachte, ondanks de schijn bare dwaasheid gekristalliseerd tot ons kwam. Een voorbeeld van volmaakte vertelkunst. Met bloemen en klaterend applaus heeft men de groote voordrachtkunstenares gehul digd. „Een avond, die voor ons onvergetelijk zal blijven!" zei Mr. Vorstman in zijn dank woord tot mevrouw Kohier en het lijkt mij wel zeker, dat hij hiermee de gevoelens van alle aanwezigen vertolkte. Het was een zeer mooie avond voor de vereeniging Geloof en Wetenschap. J. B. SCHUIL. EEN NIEUW WERK VAN TH. VAN REYN. In opdracht van de Rijkscommissie van Advies voor opdrachten aan beeldende kun stenaars (waarvan voorzitter is Prof. Ro land Holst, en die verder bestaat uit de heeren Mr. Dr. Beumer, Ir. Bremer, W. Gou we, Dr. Jan Kalf en Hilda L. Krop, heeft de Haarlemsche beeldhouwer Th. van Reyn een buste vervaardigd van den bekenden Rembrandt kenner, Dr. A. Bredius. De buste is uitgevoerd in brons en reeds geplaatst in het Mauritshuis te 's-Graven- hage (een officieele overdracht heeft niet plaats-gehad), waar zeven Rembrandts, in bruikleen afgestaan door Dr. Bredius, een plaats hebben gevonden. Bij overlijden van Dr. Bredius worden deze schilderijen eigen dom van het Rijk. LEDENCONCERTEN MIJ. TOT BE-V. DER TOONKUNST. Hedenavond vindt in den Stadsschouwburg het le ledenconcert plaats van de Mij tot Be vordering der Toonkunst. De Concertgebouw Kamermuziekvereeni- ging en de solisten Jo Vincent, Ed. v. Bei- num en Carel v. Leeuwen Boomkamp ver leen en hun medewerking. HOE DE LONDENSCHE ZIEKENHUIZEN MAAG- LIJDERS BEHANDELEN Geneesmiddelen thans in Nederland verkrijgbaar Engelsche ziekenhuizen, evenals de Engel- sche doktoren, behandelen lijders aan dyspep sie, indigestie, maagzuur, opgeblazenheid, gal, enz. o.a. met een schitterend recept. Dit recept is: Macleans (Gedeponeerd) Maagpoeder en is het resultaat van het levenswerk van een eminenten Londenschen maagspecialist. Een dame te Huil schrijft: „Ik heb jarenlang onduldbare pijnen gele den. Thans kan ik weer vrijwel alles eten. Het is mijn plicht U te bedanken voor de zeldzame verlichting, die Uw maagpoeder mij gaf". Aangenaam om in te nemen, zuiver en vol komen onschadelijk. Alle apothekers en drogisten verkoopen Mac leans (Gedeponeerd» Maagpoeder. Alleen echt met de handteekening „ALEX C. MACLEAN". Het wordt nooit los verkocht, doch in groote flesschen a f 1.75 en kleine flesschen a f 1. Agenten voor Nederland; BOROMAG, Manu facturers' Agents, 258, Heerengracht, Amster dam, telefoon 35456. (Adv. Ingez. Med.) Mr. Marchant over bezuiniging op Openbaar Onderwijs. Waarom hij opheffing van scholen gemotiveerd acht. Bezuiniging is voor alles noodig. Zeer belangrijke verdedigingsrede tegen protestactie. De minister van Onderwijs, mr. H. P. Mar chant, heeft bij de opening van een nieuwe Ambachtsschool te Jubbega bij Heeren veen een belangrijke rede gehouden, waar in hij de actie, die op het oogenblik ge voerd wordt door het comité voor de openbare school, heeft bestreden. „In den tijd, zei de minister, nu wij midden in een economische, sociale en politieke re volutie verkeeren, heeft ons volk aan twee dingen behoefte: vooreerst moeten wij de naakte en harde werkelijkheid koeibloedig onder het oog zien. De werkelijkheid in haar geheel. Wij moeten ons hoeden voor het ge vaar ons aan een bepaald onderdeel, dat onze bijzondere belangstelling heeft, vast te zuigen, zoodat onze aandacht van het geheel wordt afgeleid. Deze voorwaarde is nog lang niet algemeen vervuld. Zelfs het feit, dat wij staan voor een ongekend tekort van bijna 200 millioen, is niet voldoende gebleken voor het wakker roepen van nuchter inzicht. Thans zijn wij aan een keerpunt gekomen. Zóó, als het tot dusver ging kan het niet blij ven gaan. De breedte van de klove, die moet worden overbrugd, is belangrijk grooter dan zij werd geschat. Het werken met reusachtige te korten is niet langer mogelijk. Evenmin is mogelijk voortdurende verzwaring van lasten en voortdurende aanwas van' schuld. Nu wij alleen voor het cohsolideeren van onze vlot tende schuld 750 millioen moeten leenen, nu dit bedrag veel hooger zal worden voor het fi nancieren van productieve werken en om Indië op de been te houden, worden aan ons crediet zoo hooge eischen gesteld, dat het voortduren van tekorten een volstrekte onmo gelijkheid is. Er moet dus worden bezuinigd en ingekrom pen. Wil men hierin slagen zonder onheil te stichten dan moet het geschieden met beleid. Maar alles, wat kan worden bezuinigd, moet worden bezuinigd. Het heeft dus geen zin. tegen een bepaalde bezuiniging aan te voe ren, dat men hetzelfde bedrag elders kan be zuinigen. Wat elders kan worden bezuinigd moet ook worden bezuinigd. Toch wordt deze methode dagelijks, ook door het comité van actie tegen opheffing van openbare scholen, in toepassing gebracht. Aldus licht men het volk niet voor; men leidt het op een dwaal spoor. Deze inperking van uitgaven is in hooge mate urgent. Wil men zich overtuigen, waar wij zullen belanden, indien wij hier niet de zaken in de hand houden, dan moet men eens létten op wat in Indië gebeurt. Hier komt uit de middelen niet eens het bedrag, dat noodig is voor betaling van rente en aflossing van leeningen en voor jaarwedden en pensioenen. Voor den geheelen dienst van onderwijs, pu blieke werken, gezondheid enz. is geen cent uit de middelen te putten. En hier in Nederland? Laat ik, buiten land bouw en veeteelt, alleen maar spreken van de Twentsche Industrie, die stil ligt, met 20.000 arbeiders en de tallooze anderen, die ervan leven. Van ochtend las ik: „Zuid-Limburg- mijnen met ondergang bedreigd". Hier is maar één conclusie mogelijk. Wij moeten met ons allen, eendrachtig, eensgezind en dadelijk, zonder eenig verwijt, alle krachten inspannen om althans elke be perking die mogelijk is, zonder bepaald onheil te brengen, te verwezenlijken. Wie weigert mede te werken vergeet zijn plicht. Wie draalt, schaadt het landsbelang. Men roept mij toe: Gij schendt de wettelijke gelijkstelling van openbaar en bijzonder on derwijs. Deze bewering vloeit voort uit volslagen on verstand van de wettelijke en feitelijke ver houding van openbaar en bijzonder onderwijs; een onverstand, dat niet viel te onderstellen bij mannen van het vak. Als men de voorgedragen stellingen leest, komt men onder den indruk alsof het euvel der kleine schooltjes bij uitstek een euvel is van het bijzonder onderwijs. Toch is het tegen deel waar. In 1931 waren er 110 openbare scholen met minder dan 24 kinderen. Bijzondere scholen met minder dan 24 kinderen waren er in het geheel niet. Met minder dan 40 kinderen waren er 328 openbare scholen en 66 bijzondere. De waarheid is derhalve precies het omge keerde. Indien het euvel der kleine schooltjes een euvel moet worden genoemd óf van het bijzon der onderwijs, óf van het openbare, is het het euvel van het openbare en niet van het bijzondere onderwijs. Hieruit volgt reeds, dat de eisch: tegen opheffing van elke openbare school moet ook een bijzondere school worden opgeheven, volmaakt onredelijk is. De eisch houdt geen rekening met de feiten. De wet geeft niets anders dan de financieele gelijkstelling; gelijkheid is er tusschen de beide takken van ons onderwijs geenszins. Dc financieele gelijkstelling beteekent dit: het bedrag, dat uit de publieke kas vloeit voor de bekostiging van het openbaar onderwijs, wordt op denzelfden voet uit de publieke kas betaald, aan het bijzonder onderwijs. Met het aantal scholen, dat er voor beide takken moet zijn, heeft dit niets te maken; het aantal scho len wordt bepaald naar de behoefte. Voor het i openbare onderwijs wordt het aantal bepaald door de overheid. Hier komt in overweging: le. door welke regeling het beste onderwijs wordt verzekerd; 2e. of door verbeterde middelen van ver keer concentratie mogelijk is. Voor mij is die school de beste, waar leven is en doorstrooming, waar volbezette klassen zijn en voor elke klasse een leerkracht, die er zich geheel aan kan geven. Vroeger werd dit algemeen als het ideaal beschouwd. Er wordt geen algemeene slachting aange richt; er wordt geval voor geval overwogen, wat er moet worden veranderd. Met alle be zwaren wordt rekening gehouden. Als wij ge reed zullen zijn, zal de paedagoog die de zaken objectief bekijkt, moeten toegeven, dat het openbaar onderwijs in zijn geheel, en daarom gaat het, er beter van zal zijn geworden. Natuurlijk zijn er in elk bijzonder geval, be zwaren. Het aantal bijzondere scholen wordt bepaald door de schoolbesturen. De wet stelt de voor waarden, waaraan zij moeten voldoen, in waarborgsommen en het aantal kinderen. Het spreekt vanzelf; voorzoover het euvel der kleine schooltjes zich ook vertoont bij het bijzondere onderwijs, zal ook hier de con centratie moeten worden bevorderd. Dit is echter minder eenvoudig dan het schijnt. In onderling overleg zal hier het noodige geschieden. Alle gevallen van opheffing eener openbare school worden stuk voor stuk in hooger be roep door de Regeering bekeken met inacht neming van alle ingebrachte bezwaren. Er zijn veel scholen, waarover geen geschil is. Op de meeting spreekt men van 500 tot 600 scho len. Het gaat om minder dan de helft van 500. Dat schiet dus al op. Waar het plaatselijk gezag medewerking heeft geweigerd, zal de Regeering doen wat ter plaatse is verzuimd. De tweede eisch buiten het aanvaarden in koelen bloede van de werkelijkheid is, dat wij allen niet het hoofd laten hangen, doch ver vuld blijven van goeden moed. Eenmaal zal de zon weer heenbreken door den mist ,al moeten wij langer in de duister nis blijven dan wij hadden verwacht. Onze taak is, te voorkomen, dat onder de geboden bezuiniging ons onderwijs niet langer aan redelijke eischen zou voldoen. Waar de behoefte is, moet, als het maar eenigszins kan, het onderwijs wezen. UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN BESOMMINGEN. Trawlers: Betje Ro 16, 325 manden f 2010 Adelante IJm. 19, 510 manden f 2660 En Avant IJm 8, 1080 manden f 4400 Hermine IJm. 154, 100 manden f 1190. Gezina IJm. 140, 300 manden f 1230 Flamingo IJm. 42, 115 manden f 1490 Loggers: KW 19 f 720; KW 161 f 880. Kotters: E 298 f 830; E 401 f 370; E 408 f 280 MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.65—f 0.40 Griet per 50 K.G. f 25—f 15 Tongen per K.G. f 1.25f 0.65 Groote schol per 50 K.G. f 27.50 Middelschol per 50 K.G. f 25 Zetschol per 50 K.G. f 22 Klein schol per 50 K.G. f 18—f 3 Schar per 50 K.G. f 8—f 2.60 Rog per 20 stuks f 8 Kleine poon per 50 K.G. f 6—f 4.30 Middelschelvisch per 50 K.G. f 24^-f 19 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 8.20f 1.40 Kabeljauw per 125 K.G. f 36f 21 BLOEMEN DAAL LANDDAG BOND VAN JONGELIBERALEN. Zondagmiddag werd op Kraantje Lek te Overveen een Landdag gehouden, georgani seerd door het Jong-Liberaal Propaganda Fonds. De bedoeling van dezen landdag was, als volgt aangekondigd: een waardig protest te laten hooren tegen de onrijpe en onzakelijke critiek van slecht ingelichte jongeren op ons huidig politiek systeem Onder het lommer van het oude geboomte van Kraantje Lek heette de voorzitter van het Propagandafonds, de heer J. L. v. Amerongen de aanwezigen welkom en speciaal de aanwe zigen van de Commissie van aanbeveling, welke bestond uit mej. Dr. E. C. van Dorp, Mr. A. J. Enschede. Mr. C. H. Guepin, Mr. A. S. Miedema, Jhr. G. C. Quarles van Ufford, C. W. de Visser, Mr. W. C. Wendelaar en K. F. H. Maas Jr. Mr. D. Fock had bericht van verhindering- gezonden. Verschillende leden van de Com missie van aanbeveling woonden de bijeenkomst bij, welke vrij goed bezocht was. In verband met de plaats van samenkomst herinnerde de heer Van Amerongen aan het historisch plekje in de buurt het Manpad, waar zes eeuwen geleden, de Hollanders zich vereenigden om den invloed van buiten, n.l. die der Vlamingen tegen te gaan. Nu, in 1933, heeft hij de Nederlanders op geroepen, om een ander niet-Nederlandsche idee te bestrijden, n.l. hét Fascisme, een strijd evenwel, die niet met de wapens wordt ge voerd, maar met het verstand. Die strijd moet worden gevoerd, opdat het Liberalisme zich later niet moet kunnen ver wijten, dat het de zaken heeft laten loopen. Misschien had het Liberalisme 30 jaren ge leden anders moeten optreden. Van ons mag dit later niet gezegd worden. Onze leuze moet zijn: ik zal handhaven. (Luid applaus). De muziek zet nu in en staande wordt het Wilhelmus gezongen, waarna een spontaan: „Leve de Koningin" volgt. De eerste spreker is Mr. J. Rutgers uit 's-Gravenhage met het onderwerp: „Nationaal Socialisme een gevaar!" Spr. schetste den economischen achteruit gang van ons land in de laatste jaren, ten gevolge van de wereldcrisis. Velen worden hierdoor getroffen en in veler geest klinkt de kreet; zoo gaat het niet langer. Inderdaad is er veel veranderd. In de jaren 19141918 reeds, maar toen rees het bewust zijn: wij moeten één nationale eenheid vor men. Ook Troelstra voelde, dat de nationale gedachte de nationale geschillen overheerscht. Later komt de economische oorlog met als gevolg de geesel der werkloosheid. Maar dit is toch zeker niet de schuld van ons volk en onze regeering. Men zegge daarom niet: de regeering kan alles. Wij Liberalen steunen daarom de nationale regeering, gaat spr. voort. Alle goedwillenden moeten de handen ineenslaan, om de moei lijkheden te boven te komen. Communisten, de S.D.A.P. en de nieuwe opkomende stroo mingen van Fascisme en Nat. Socialisme ont-1 trekken zich aan deze taak en ondergraven de regeering. Noodig is den Liberalen Staat te verdedigen. Spr. schetst dan de Liberale idee van Thor- becke, met als tegenstelling: het volk is er om geregeerd te worden, als quintessence van het Fascisme. Met voorbeelden toont spr. aan hoe het Liberalisme als kampioen is opgetreden voor de nationale gedachte en voor de constitutio- neele monarchie. Ds. van Duyl de gouwleider der Fascisten roept.uit: Houdt op met denken en komt tot ons. Wij wenschen geen tijd, waarin men in Ne derland roept: Waar is de Koningin? als in Duitschland en Italië, waar de president en de Koning op het tweede plan staan. Wij hebben noodig eerlijke bestuurders en rust. De Fascisten volgen de Marxistische methoden en maken gebruik van de ontevre denheid om aanhangers te krijgen. In hun zelfoverschatting meenen zij dat zij, of de Staat, alles kunnen. Spr. vraagt: hebt vertrouwen in U zelf en in ons volk. Gij Geuzenvolk, helpt uzelf en desespereert niet! (Luid applaus). In de pauze werden staaltjes van Duitsch Hitlerisme vertoond als dolkmessen met in scriptie; Blut und Ehre enz. De tweede spr. de heer G. van den Burg schetste in vlijmend scherpe woorden de wreede natuur van het Fascisme zooals het zich openbaart in de concentratiekampen, kuddegeest, Jodenvervolging ehz. Wij Nederlanders willen geen vuist, geen uniform, geen naaperij, geen haat en geen landverraders, geen bespotting van het volk, maar hersenen om te denken en een hart om te voelen. De fouten van onzen tijd willen wij erkennen en ze bestrijden maar wij hebben een front noodig van alle jongeren tegen het Fascisme. Wij hebben gekozen roept spr.: Strijd tegen het Fascisme. Met een opwekking tot aansluiting en een dankwoord sloot de voorzitter den Landdag. 463e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, lOcle lijst Trekking van Dinsdag 3 October 1933 Hooge Prijzen 1000.—: 92 4781 5237 6315 16240 400.—: 1707 16124 16262 200.—: 770 1031 15424 100.— 264 717 103B 1449 3305 4104 4372 5140 6793 9423 10971 10985 12017 12084 13480 13933 18022 20923 Prijzen van j 70. 81 86 143 253 320 396 453 490 613 653 743 982 1262 1460 1524 1530 1598 1627 1643 1656 1698 2049 2059 2220 2260 2324 2341 2453 2470 2513 2679 2698 2704 2733 2749 2826 2867 2918 2922 2943 3008 3040 3130 3162 3163 3262 3384 3412 3417 3435 3617 3638 3800 3854 3940 3974 4117 4225 4264 4324 4455 4489 4588 4779 4780 5068 5085 5202 5267 5269 5342 5382 5395 5457 5514 5680 5711 5899 6031 6079 6104 6152 6200 6381 6474 6509 6664 6697 6725 6893 6920 7084 7101 7148 7366 7608 7734 7788 7835 7862 7965 7963 7977 8167 8209 8317 8426 8540 8597 8612 8760 8917 8945 9032 9137 9267 9274 9282 9345 9575' 9633 9805 9828 10100 10127 10149 10251 10263 10418 10486 10491 10633 10751 10778 10842 10851' 10978 11084 11106 11206 11374 11656 11663 11797 11815 11820 12054 12095 12250 12341 12373 12424 12426 12508 12714 12836 12842 12910 i2962 13061 13291 13316 13709 13941 14074 14151 14190 14344 14356 14677 14765 14790 14831 14-971 14972 15066 15074 15175 15221 15262 15364 15365 ,5386 15389 15401 15488 15497 15499 15516 15628 15716 15957 16042 16068 16206 16289 16444 16541 16720 16813 16953 17198 17436'17566 17621 17680 17836 17871 17950 18091 18197 18268 18306 18426 13536 18631 18685 18689 18866 18905 18949 19109 19199 19258 19290 19384 19439 19446 19468 19551 19566 19756 19794 19842 19949 19997 20029 20151 20484 20491 20661 20673 20770 20807 20904 26 273 497 714 910 1152 1600 1799 2052 2321 70 71 Nieten 106 161 185 543 548 619 625 651 724 782 938 959 1161 1139 1614 1638 1810 1876 2112 2164 2345 2352 2607 2637 2785 2810 2831 3009 3105 3135 3339 3348 3365 3639 3646 3659 3876 3917 3921 4069 4085 4089 4286 4301 4397 795 965 1265 1713 1914 2178 2395 2712 2908 3164 1026 1410 1752 1936 2212 2472 2742 2953 3206 3371 3410 3667 3726 1762 1947 2236 2507 2746 2961 3227 3485 3797 4515 4701 4934 5227 5500 5773 5912 4555 4557 4736 4809 4935 5004 5254 5266 5532 5542 5807 5828 5923 5946 5949 6084 6118 6130 4097 4120 4209 4441 4488 4504 4597 4647 4659 4811 4820 4827 5062 5124 5133 5284 5294 5398 5636 5679 5692 5834 5846 5873 5980 5987 6157 6162 6951 7142 7391 7687 7887 8162 8460 9301 9497 9739 6215 6222 6246 6295 6297 6309 6483 6513 6569 6605 6703 6709 1819 6828 6850 6859 >963 6987 7050 7070 7145 7237 7288 7299 7311 7400 7501 7518 7564 7650 7700 7750 7794 7815 7833 7890 7892 8000 8022 8081 8200 8240 8243 8292 8294 i486 8503 8510 8538 8660 8668.8713 8833 8888 9145 9146 9154 9158 9171 9353 9408 9416 9443 9517 9582 9610 9636 9670 9776 9815 9846 9866 9929 10055 10057 10157 10164 10165 10202 10363 10376 10417 10445 10453 10476 10536 10541 10558 10620 10671 10681 10796 10818 10891 10910 10929 10972 11043 11116 11119 11204 11236 11280 11334 11373 11397 11402 11411 11416 11454 11473 11485 11581 11633 11659 21727 11735 11743 11759 11791 11795 21872 11890 11900 12029 12133 12228 12263 12318 12352 12369 12385 12401 12402 12437 12450 12485 12519 12535 12545 12616 12720 12798 12840 12854 12875 12942 13005 13012 13027 13083 13108 13172 13205 13256 13259 13260 13276 13355 13370 13377 13382 13420 13442 13501 13503 13513 13514 13568 13624 13714 13726 13734 13746 13753 13883 13964 14007 14011 14092 14163 14188 14247 14249 14254 14329 14377 14379 14419 14434 14483 14581 14582 14614 14703 14713 14770 14785 14794 14796 14868 14881 14894 14943 14968 14979 15067 15118 15130 15182 15184 15202 15234 15257 15380 15397 15438 15444 15535 15581 15622 15714 15718 15815 15853 15874 15875 15883 15938 15939 16094 16096 16175 16234 16255 16294 16485 16488 16582 16597 16633 16634 16738 16744 16745 16753 16762 16879 16971 16974 17097 17105 17190 17201 17373 17424 17435 17471 17495 17530 17641 17717 17785 17787 17789 17840 17910 17925 17937 17994 18014 18018 18084 18117 18118 18123 18136 18144 18162 18176 18179 18190 18232 18259 18349 18372 18392 18407 18408 18409 18593 18594 18624 18635 18642 18661 18741 18751 18789 18810 18822 18844 18963 18985 19037 19101 19128 19161 19261 19272 19364 19444 19450 19456 19574 19619 19627 19637 19661 19678 19695 19736 19738 19750 19789 19795 20007 20026 20053 20056 20057 20066 20201 20221 20239 20267 20281 20287 20357 20384 20396 20428 20433 20530 20649 20698 20712 20737 20739 20774 20894 20945 20963 .Verbetering 5e kl. 9e lijst: 1211 m. 196 209 478 481 686 695 857 901 1102 1120 1487 1548 1763 1787 1956 1965 2246 2261 2543 2575 2770 2776 2985 2998 3299 3323 3585 3621 3802 3862 4018 4044 4211 4259 4506 4513 4670 4685 4858 4916 5150 5174 5412 5414 5748 5772 5886 5895 6027 6071 6189 6195 6391 6466 6711 6712 6918 6946 7128 7139 7350 7378 7653 7670 7839 7859 8106 8159 8341 8376 8552 8592 8901 8923 9224 9265 9448 9492 9679 9733 9964 10014 10278 10279 10492 10506 10711 10788 10988 11013 11282 11296 11446 11453 11696 11713 11862 11871 12264 12297 12408 12409 12596 12608 12891 12914 13139 13171 13348 13352 13457 13468 13639 13669 13913 13921 14242 14246 14409 14410 14615 14644 14803 14853 14981 15054 15217 15227 15434 15490 15821 15845 16002 16091 16327 16450 16646 16714 16883 16945 17247 17300 17551 17567 17851 17896 18048 13060 18149 18160 18287 18294 18468 18565 18718 18726 18890 18946 19172 19230 19506 19537 19689 19690 19982 19985 20129 20182 20327 20346 20538 20581

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 8