DE BILT Wat het Nationaal Crisiscomité deed en doet. SOCIËTEIT „DORESTAD"" i/ilettdujkeidsstteê&t BURGERLIJKE STAND Leipzig na de na de pauze. WOENSDAG 4 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 2 En waarom het aller steun verdient. De Prinses spreekt op den Radio-Avond. Op den radio-avond ter opening van de in zamelingsweek van het Nationaal Crisisco- ^mite heeft Dinsdag Prinses Juliana voor de microfoon de volgende rede gehouden, die over beide zenders werd uitgezonden. De stem van de Prinses kwam zeer duidelijk door. De rede werd op Het Loo uitgesproken. Het Nationaal Crisis Comité bestaat nu bijna twee jaar. Het is dankbaar voor de waardee- rmg en de medewerking, die het gevonden heeft, en dit des te meer. waar. ondanks het zich wijzigen van de omstandigheden, het voortbestaan ervan evenzeer geboden blijft. De regeering verzoekt ons hierom met ons werk voort te gaan. Wij staan op dit oogenblik weer voor den winter, èn voor een week. waarin door het heele land voor het Crisis Comité zal worden ingezameld. De inkomsten van het nationale comité waren van de oprichting, aan het eind van November 1931, tot 31 December 1932 rond f 1.190.000 en over de eerste acht maanden van 1933 f 360.000. Daarentegen zijn over de overeenkomstige perioden de uitgaven ge weest f 487.C00 afgezien van een groote uitgave voor kunstmest van f 346.000. De noodzaak gebiedt ons dus, U te vragen om vernieuwde hulp. Het is een terneerdrukkende gedachte, hoe weinig het Nationaal Crisis Comité kan doen, hoe laag de uitkeeringen zijn, hoe klein nog maar de kring is waarin het werkt. Maar aan den anderen kant. ik begon er mee het te zeggen een gevoel van dankbaarheid komt op voor de ondervonden deelneming in ons streven. Van uit alle kringen is men ons met zijn hulp tegemoet gekomen. Dit geschiedde in drieërlei opzicht: materieel door hen, die ons in geld of in natura hun bijdragen deden toekomen, en velen deen dit niet slechts eenmaal, maar her haaldelijk, en soms in dien aantrekkelijken vorm van geregeld een deel van uit arbeid verkregen inkomsten af te staan; moreel door hen, die ons door hun woord of invloed bijstonden, of het juiste licht op ons werk lieten schijnen, waarbij de pers veel vuldig op verdienstelijke wijze voorging; tenslotte door diegenen, die als leden of medewerkers van het nationale of de plaat selijke crisiscomité's met eigen arbeidskracht deze groote en fijne taak hielpen uitvoeren. groot en fijn, niet alleen organisatorisch, maar ook zeer zeker ideëel. Het is voor mij een voorrecht van hieruit allen, die in welken vorm ook ons werk steun den, met warmen dank te kunnen begroeten. Een bijzonder woord hierbij tot de zeer velen, die met groote volharding of bewonderens waardige vindingrijkheid de inzamelingsweek vruchtdragend wisten, en opnieuw weten te maken. Al deze medewerkers zullen evenwel de eer sten zijn, die toegeven, hoe weinig het is, dat er nog maar gedaan kan worden. De mooie impuls van saamhoorigheidsge- voel, dat den laatsten tijd algemeen boven komt, moge het zijne doen om dit, zoo breed mogelijk gebaseerde, werk nieuwe levens kracht te verleenen, om in menig bestaan milder omstandigheden te bereiden in de plaats van zeer bezwarende. Ge hebt vernomen, hoe- groot het totaalbe drag en hoe klein de afzonderlijke bijdragen tegelijk zouden kunnen zijn. Maar hoe meer ge ons geeft, hoe meer wij kunnen doen! Onze inzamelingsactie maakt het zoo ge makkelijk, zelfs de zwakste goede voornemens om ons financieel bij te staan in daden om te zetten! Laat niemand denken, dat zijn bij drage voor ons van geen belang is. Ik eindig tenslotte met den wensch, dat gij, die luistert, dat ons Volk. met al de voldoe ning, die hierbij mogelijk is, terug zal kunnen zien op de nationale inzamelingsweek. tot be looning van hen. die er de omvangrijke uit voering van verrichten en tot dankbaarheid van degenen, die het allerzwaarst lijden onder den algemeenen nood. Een mogelijkheid die te verzachten staat open. De avond was geopend door den voorzitter van het comité, jhr. S. van Citters, die een rede gehouden heeft, waarin hij allereerst dank betuigde aan K.R.O. en A.V.R.O. voor hun -medewerking. Verder zegde hij dank voor den steun, die reeds aan het Comité verleend is. herinnerde er aan. hoe de overzeesche vrien den bij de Bataafsche Petroleum Mij., hoe de getrouwen in Roemenië, de mannen van het mailschip Marnix, steeds steunen. Spr. wijdde woorden aan de critiek, die ge oefend wordt, meestal door hen, die het minst met den gang van zaken op de hoogte zijn. en noemde op. hetgeen aan steun in natura is ter beschikking gesteld van de plaatselijke comités. In de afgeloopen periode waren dit o.m.5885 ton eierkolen; deze verzending zou een trein vorderen van 589 wagons. Verder werden door ons ter beschikking van plaatselijke comités gesteld ruim 15000 wollen dekens, bijna 9000 paar schoenen, waarvan het grootste gedeelte vetleeren, 28000 paar kousen. 90.000 stuks 'tricot goed, 14.500 Kg. rijst. 25000 luiers. 64.000 pakjes kindermeel enz. Ik doe maar enkele grepen. Laat men toch niet voorbijzien, dat wanneer men zijn bij drage onthoudt omdat er in ons systeem van steunverleening iets is waarmede men niet in stemt. men dan tevens schade doet aan de uitdeeling van al datgene wat men nooddruf- tigen niet gaarne zou onthouden. Omdat veel critiek is geoefend op de jeugd kampen gaf jhr. Van Citters een overzicht van het werk in deze kampen. Het Comité geeft er steun aan ten bedrage van f 5 per man per week. De subsidies worden verleend in overleg met een commissie, waarin zqo goed als alle jeugdvereenigingen vertegenwoordigd zijn. Voor het jaar 1933 werd voor dezen steun f '25.000 beschikbaar gesteld. Overtuigd van het groote nut van dit werk, waarmede de jonge lieden van 16—24 jaar worden opgeheven uit de neerdrukkende sfeer van werkloosheid, zou het comité dit werk graag uitbreiden. Daarvoor zijn echter middelen noodig, doch spreker, die ziet wat er geregeld wordt uitge geven voor genot en vermaak en hoe sport- feesten en inrichtingen van allerlei vermaak de bezoekers zien toestroomen, is op dit punt niet zwaarmoedig gestemd, omdat er wel tal- looze kleine bijdragen te vinden moeten zijn. Ook herinnerde hij er aan, dat voor het Comité door de Posterijen crisisbriefkaarten worden uitgegeven met een toeslag van ge middeld 2 cent per stuk. Deze zijn aan alle postkantoren verkrijgbaar. In 1931 werden in Binnenlandsch verkeer verzonden 98 millioen gefrankeerde briefkaarten. Als nu eens twee derden van de verzenders het werk steunden en van elke tien briefkaarten welke zij ver zender. één cri^brïefkaart gebruikten, dan j zou dit bij ecu gemiddelden toeslag van 2 et. f 120.00 in een jaar opbrengen. Binnenkort j hopen wij in de gelegenheid te zijn om ook crisispostzegels te kunnen uitgeven. Heeft het Stel eens Uwe aandacht getrokken, dat er in 1 1931 246 millioen gefrankeerde binnenland- sche brieven zijn verzonden. Aangenomen dat die postzegels drie maanden worden beschik baar gesteld en men neemt aan, dat in die periode 80 millioen brieven worden verzon den, dat ieder op de tien gebruikte postzegels één crisispostzegel gebruikt, dan becijfert men een inkomst van f 160.000. Tenslotte hoopte spr., dat er heel veel Ne derlanders zouden zijn, wier beginselen zich niet zouden verzetten tegen het geven van bijdragen, omdat zij wellicht tegen eenig on derdeel bezwaar hebben en dat er velen zijn, wier beginsel meebrengt om krachtig te steu nen. Na Jhr. van Citters sprak mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra, onder-voorzitter van het Comité. Deze begon met allerlei onjuiste en onware voorstellingen te bestrijden, die door hen, bij wie het logisch denken het minst ontwikkeld is, over het Comité verspreid worden. De heer Van Heemstra deelde mede. dat voor de inrichting van de kantoren geen cent is geput uit het kapitaal, dat door de vrij gevigheid der mede-Nederlanders bijeen is gebracht, vertelde, hoe de kantoren zijn in gericht door beschikbaarstelling en met ge ringe geldelijke hulp van het departement van binnenlandsche zaken, en gaf vervolgens een overzicht van wat het comité reeds tot stand heeft kunnen brengen. Aan hulp in natura werd door de 800 plaat selijke comités f 210.000 besteed, slechts bij uitzondering wordt hulp geboden in bijzon dere gevallen bijvoorbeeld het aanschaffen van een treinabonnement voor een handels reiziger, het- aanvullen van een winkelinven taris, enz. maar dan moet vaststaan, dat het onvermogen gevolg is van de huidige crisis. Spr. bestreed dan ook vertelsels als zulke, dat het comité per week f 500 zou afstaan aan een adellijke familie, en dat het iemand fi nancieel zou hebben gesteund opdat deze in staat zou zijn z'n hypotheekrente aan een der comitéleden tijdig te voldoen. Waarlijk een balsting op de booze tongen zou een ruim gebied kunnen bestrijken. Sprekende over wie met het comité samen werkten bracht spr. dank aan de instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon en de ker kelijke instellingen, aan de activiteit en tact van enkelingen en somde op, hoe crisisteun werd verschaft aan kleine neringdoenden, terwijl overwogen wordt een borgstellings-in- stituut te vormen Hij gaf een overzicht hoe de binnenschippers geholpen zijn met- ongeveer 26 1 2 duizend gulden, hoe beeldende kun stenaars en toonkunstenaars gesteund wer den. evenals studeerenden en jeugdige werk- loozen. Voor het op initiatief der Amsterdam- sche Maatschappij voor Jonge Mannen in Indië begonnen werk stelde het Comité een aanvangsbijdrage beschikbaar van f 10.000. Aan noodlijdende kleine boeren werd zwa velzure ammoniak als kunstmest verstrekt tot een bedrag van f 88.000. kleine tuinders werden geholpen met ammonsalpeter tot een waarde van f 10000. Ook memoreerde spreker, wat in samen werking met het Leger des Heils gedaan werd tot distributie van onverkoopbare groenten, waarvan een quantum van 180 wagonladin gen ten goede kwam aan behoeftigen. Hiermede achtte spreker een massaal ant woord gegeven op de telkens terugkeerende vraag: .Wat doet het Nationaal Crisiscomité toch eigenlijk?" Individueele gevallen kunnen niet worden gepubliceerd, wegens de opgelegde discretie, doch. dat er hartroerende toestanden en bit ter nijpende behoeften zijn ontdekt, ook bij menschen. die vroeger wel de positieve, maar nimmer de negatieve zijde van Armenzorg en Weldadigheid hebben gekend, kon spr. ver zekeren. Aan de rede van de Prinses ging te 9.20 uur vooraf een toespraak van mr. E. E. Menten, penningmeester van het Nationaal Crisis comité. die een overzicht gaf van inkomsten en uitgaven, daarbij dank brengende aan de schenkers. Tot nu toe ontving het Nationaal Crisis- Comité aan giften f 1.558.570. Prinses Juliana blijft voortgaan het Comité, dat zij in het leven riep krachtdadig en regelmatig met zeer belangrijke giften te steunen. Van parti culieren en instellingen, zoowel hier te lande als van overzee, werd ontvangen f 826.000. De periodieke automatische giro-overschrij vingen brachten ons f 192.750. Ik beveel deze wijze van steunen dringend bij u aan. omdat het ons gebleken is, dat zij voor u de minst voelbare uitgave, voor ons de meest regel matige inkomst beteekent. Van de ongeveer 800 plaatselijke Crisis- Comités ontvingen wij f 316.000. Het systeem, waarbij de plaatselijke comité's 10 pet. hun ner inkomsten aan het N.C.C. afdragen vol doet uitstekend. De tol op den Zuiderzee-afsluitdijk, ten be hoeve van het N.C.C. geheven, doch nu be ëindigd, bracht f 104.000 op. De Vereeniging voor Penningkunst schonk aan het N.C.C. 100 genummerde crisispenningen welke voor f 50 aan verzamelaars werden verkocht. Nog 46 zijn er beschikbaar. Maatschappijen en instellingen voelen nog de noodzakelijkheid om ons werk mogelijk te maken. Spr. gaf daarna cijfers van de besteding dezer gelden, gelijk ook de vorige sprekers ge daan hadden en herinnerde er aan. dat de steun in natura slechts in Nederlandsch fa brikaat verstrekt wordt, doch tevens gezorgd wordt den kleinhandel niet te benadeeien. Tenslotte dankte de heer Menten hen. die voor de prijsvraag prijzen beschikbaar hebben gesteld, in het bijzonder het Nederlandsch Kunstverbond en het genootschap Pulchri Studio. Nadat Prinses Juliana gesproken had, werd een aantrekkelijk programma verder afge werkt, waarbij vooral de prijsvraag van Koos Koen een welgekozen attractie is gebleken. WASSENAAR, RIJKSSTRAATWEG 651, TEL. 717468 itend j| elijks g OPENING ZATERDAG A.S. des namiddags 3 uur. Uitsluitend toegang voor leden. Aanmelden voor het lidmaatschap dagelijks vanaf 11 uur v.m. - Gratis autodienst. HET BESTUUR VROUWENBOND TOT VERHOOGING VAN HET ZEDELIJK BEWUSTZIJN. Subsidie voor het Babyhuis. Op de ontwerp-begrooting voor 1934 is abusievelijk uitgevallen het volgnummer 899 a: Subsidie van f 600 aan de Vereen. Ned, Vrouwenbond tot verhooging van het zede lijk bewustzijn ten behoeve van haar Baby huis. (Voorgesteld wordt een subsidie van f 0.15 per verpleging per kind, met een maximum van f 600). (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 770.5 m.M. te Black- sod en Valentia. Laagste barometerstand 739.1 m.M. te Röst en voorspelt: Meest matigen. Westelijken tot Noordelijken wind. Zwaar bewolkt tot betrokken met tijde lijke opklaringen. Kans op enkele regenbuitjes. Weinig verandering in temperatuur. Barometer Stand heden 10 uur 766 m.M. Stand van gisteren 768 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer Hoogste gisteren 61 F. Laagste heden nacht 52 F. Hoogste heden tot 12 uur 58 F. HAARLEM, 4 October. Bevallen 28 September: H. E. Hekelaar Michel, z.; 29 September: A. R. Beneker van Groningen, d.; M. de JagerMikmak, d.; 30 September: J. KerstenKaspers, z.; J. H. H. SijbrandsKuijpers, z.; J. Menks Beers, z.; M. C. H. BeumerZoon, d.; 2 Oc tober: M. H. de BoerNiemöller, d.; W. Tol Jonk. z.; A. v. d. Brinkten Wolde, z. Overleden 29 September: L Rijneveld, 43 j., Hieronymus van Alphenstraat; C. J., 7 mnd., d. v. P. Duivenvoorden. Kamperlaan. DE INDISCHE MUITERS WORDEN BERECHT. DE COMMANDANT ZAG DE GROEIENDE ONRUST NIET. Het Bat. Nieuwsblad doet nog niet gepubli ceerde mededeelingen omtrent de muiterij op de Zevep. Provinciën, waarop wij. morgen uit voeriger zullen terugkomen. Het blijkt dat de onrust en het verzet lang zaam groeiden en dat de commandant toen hij er op opmerkzaam werd gemaakt te licht vaardig over den ernst van de zaak heeft ge dacht. Blank en bruin hebben in de muiterij- affaire samengewerkt, nadat men in Sabang slechts weer schoorvoetend aan het werk was gegaan. Na een .vergadering in Sabang werd besloten met het schip op stap te gaan na dat eerst weer op het schip was vergaderd. HAARLEMSCHE KAPPERS PATROONS BOND. BEDIENING AAN HUIS OP DONDERDAG MIDDAG. In ..Spoorzicht" vergaderde op Maandag avond j.l. de Haarlemsche Kappers Patroons Bond onder leiding van den heer A. Jansen. Nu de verplichte Donderdagmiddagslui tingen, ondanks het verzet van den H.K.P.B., daarin gesteund door de Middenstandscen trale. toch een feit is geworden, werd de op richting van een Kappers-centrale, met het doel noch het publiek, noch de kappers dupe van de verplichte sluiting op Donderdagmid dag te doen worden, uitvoerig besproken. Besloten werd dat de leden van den H.K. P.B. zich op den Donderdagmiddag beschik baar zullen stellen om hun clientèle desge- wenscht aan huis zonder prijsv<»rhooging te komen bedienen. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Loofhuttenfeest: Woensdag: Avonddienst te 6.52 uur. Ochtenddiensten op beide dagen te 8 uur. Donderdag: Middagdienst te 2 uur; avond dienst te 7.9 uur. Vrijdag: Middag- en avonddienst bij den ingang van Sabbath te 6.15 uur. Sabbath: Ochtenddienst te 8 uur; middag- dienst te 1.30 uur; avonddienst te 7.5 uur. Middendagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middag- en avonddiensten te 8.15 uur. Hoscha'hah Rabbah:Dinsdagavond: Gods dienstige bijeenkomst vanwege de Godsd. Inst. Gemieloeth Chasadiem 's avonds te 8 uur: L. Wijngaardstraat 14. Alle diensten vinden plaats ter Synagoge Lange Begijnestraat 11. ORGELBESPELING in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 5 October 1933, des namiddags van 34 uur. door den heer George Robert, met medewerking van Mevr. G. Westerouen van Meeteren, zang. Programma: 1. Adagio en Allegro uit het Concert G gr. t. (orgel) G. F. Handel. 2. Sieg der Zeit und Wahrheit. G. F. Handel. (zang) 3. „Mein Jesu, der Du mich". Joh. Brahms. (orgel) 4. a. Jesuslied Hildach b. Die Ehre Gottes aus der Natur. (zang) Beethoven 5. Vierde Sonate F. Mendelssohn Bartholdy Allegro con brio Andante religioso Allegretto Allegro maestoso e vivace (orgel. (Vervolg van pag 1). LEIPZIG, 4 October (Wolff.) Voor nu de be klaagde Torgler wordt verhoord, stelt verde diger dr. Seuffert eenige vragen aan Van der Lubbe, die bevestigt, dat hij op 26 Februari tusschen den brand op het Slot en in den Rijksdag zich te Hilligsdorf bij de politie heeft gemeld. In het asyl te Hilligsdorf heeft hij verscheidene personen leereii kennen, hun namen weet hij echter niet. Op verzoek van Dimitroff vraagt de voor zitter dan Van der Lubbe of deze Dimitroff voor het onderzoek reeds eenmaal heeft ge zien. Van der Lubbe ontkent dit; de vraag of Dimitroff hem geheel onbekend is, beant woordt hij met: Ja. Ook de beide andere Bulgaren heeft hij nooit gezien. Thans wordt overgegaan tot het verhoor van Torgler. Op de vraag van den voorzitter verklaart deze, dat hij op den avond van den brand tot ongeveer kwart over acht in het Rijksdag ge bouw is geweest. Als de voorzitter hem voorhoudt, dat eenige getuigen een lateren tijd hebben genoemd, zegt beklaagde, dat hij dit niet begrijpt, aan gezien hij zich nauwkeurig herinnert om 8.35 het restaurant Aschinger in de Friedrich- strasse te zijn binnengegaan. Op verdere vragen deelt Torgler mede teza men met den vroegeren communistischen af gevaardigde Koenen en de secretaresse van de communistische fractie het gebouw te heb ben verlaten. Torgler weet niet waar de voortvluchtige Koenen zich ophoudt- De voorzitter zegt dan, dat hij op 27 Fe bruari het Rijksdaggebouw met twee aktetas- schen heeft betreden en dat de indruk was gewekt, dat deze een bijzonderen inhoud hadden. Torgler antwoordt, dat hij herhaaldelijk met twee aktetasschen het gebouw betrad, hierin waren kranten, die hij nog niet gelezen had. Vervolgens verklaart Torgler zich te her inneren, dat een van deze tasschen zich nog in kamer 9B van het Rijksdaggebouw in zijn kast moet bevinden. Volgens de voorzitter blijkt uit getuigen verklaringen bij de instructie, dat het niet deze twee tasschen geweest kunnen zijn. Torgler antwoordt dan, dat wel een vergis sing in het spel zal zijn. Hij heeft een bijzonder systeem om onmo gelijk veel kranten in de tasschen te pak ken, zoodat deze behoorlijk zwaar waren. D? voorzitter zei ook, .dat getuigen hebben verklaard, dat Torgler schuw om zich heen keek. Beklaagde zegt evenwel hiervoor geen reden te hebben gehad, het zou hoogstens kunnen zijn, dat hij zich dien dag niet zeer wel voelde. Voorzitter: Wij moeten thans vaststellen, waar U den dag van den brand geweest bent. Hoe laat hebt U het rijksdaggebouw be treden? Torgler: Ik ben tusschen 11 uur en kwart over elf, door portaal EL binnengekomen. Ik ben op dien dag slechts enkele minuten naar buiten gegaan, n.l. tusschen half twaalf en kwart voor twaalf en dan omstreeks half vijf om mijn post te halen. Voorzitter: In de aanklacht wordt gezegd, dat U omstreeks twee uur door getuige Schmal voor het gebouw werd gezien en dat het scheen dat u juist uit de tram kwam. Hij zeide evenwel, dat het ook mogelijk was, dat dit op een anderen geweest is. Torgler: Ik kan beslist verklaren, dat ik Maandag (de dag van den brand) het gebouw niet verlaten heb. Wel den vorigen Zaterdag, toen ben ik om 1 uur bij Aschinger iets gaan eten en met de tram teruggekeerd. Misschien heeft Schmal mij toen gezien met een pakje bij mij. HET BRUINBOEK IN HET HOLLANDSCH. THANS VERSCHENEN. Bij Scheltens en Giltay te Amsterdam is thans verschenen de Hollandsche uitgave van het „Bruinboek van de Hitler-terreur en den Rijksdagbrand", voorbereid door het wereld comité voor de slachtoffers van het Hitler- fascisme, ingeleid door Lord Marley, vice- president van het Engelsche Hoogerhuis. De Nederlandsche uitgave is hoofdzakelijk gevolgd naar de laatste uitgave bij Victor Gollancz Ltd. te Londen verschenen. Zij is van een voorrede voorzien door prof. dr. G. W. Kernkamp, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. Het boek is een uitgave van een 335 pagi na's druks, en rijk met foto's geïllustreerd. Het behandelt in een aantal afzonderlijke hoofdstukken eerst den brand in den Rijks dag en daarna de terreur, om te besluiten met een hoofdstuk „De wereld laat zich niet bedriegen". De lijst van vermoorden is gedurende het drukken van het boek bijgehouden. Zij be slaat 22 bladzijden van het boek. HOEVEEL KRIJGEN DE GEMEENTEN MINDER? HET RIJK VERSTREKT GEGEVENS. Het Haagsche Corr. Bur. meldt: In een circulaire heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, teneinde de gemeente besturen met het oog op de begrooting voor 1934 in staat te stellen van de eventueel door de gemeenten bij ongewijzigde aanneming van het betreffende wetsontwerp te dragen korting een berekening te maken, medege deeld, dat de regeering een raming heeft doen samenstellen van het bedrag der draagkracht van alle gemeenten des rijks gerekend per in woner. Dit bedrag kan volgens verschillende gegevens voorloopig worden vastgesteld op 27.49. Indien thans elke gemeente voor zich zelf aan de hand van het bepaalde in de ar tikelen 2 en 3 de draagkracht per inwoner. berekent, kan zij daarna bepalen hoeveel procent de door haar berekende draagkracht beloopt van het bedrag van 27,49, terwijl zij alsdan tevens aan de hand van de schaal, opgenomen in artikel 1 van het wets ontwerp, kan bepalen of en zoo ja, met hoe veel procent hare uitkeering uit het gemeen tefonds vermoedelijk zal worden verminderd. De verschillende wetsbepalingen zullen na het tot stand komen van het wetsontwerp nader worden uitgewerkt in een algemeenen maat regel van bestuur. Het ligt in de bedoeling te bevorderen, dat daarin o.m. het volgende zal worden bepaald: A. ten aanzien van ds in art. 2 genoemde belastingopbrengsten, dat hiervoor tot grond slag zullen gelden de opbrengsten over het boekingstijdvak 1932-1933; B. ten aanzien van de in art. 3 genoemde winsten en verliezen van bedrijven, dat hier voor als grondslag zal gelden het gemiddelde dezer winsten en verliezen volgens de afge sloten of voorzoover nog niet afgesloten, voorloopig vastgestelde gemeenterekeningen over de jaren 19281932; C. dat ter berekening van de draagkracht per inwoner het bedrag der draagkracht van de gemeente moet worden gedeel door het aantal inwoners der gemeente op 1 Jan. 1933. INFORM AT'IE It OE R SEN. (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 64 1/265 1/2 Berlijn 590105 Parijs 9.70 145/8 Brussel 345560 Zurich 48.0206 Rome 1303 New-York 1.59 1/2—60 1/4 AMSTERDAMSCHE BEURS WOENSDAG 4 OCTOBER '33 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING KANTOOR HAARLEM Stanlsl. Binl. 4 1/2 pCt. Nederl. 191.7 5 pet. Ned. 1919 4 1/2 pet. Nederl. Indië 1930 II.. Staatsl. Buitl. 5 1/2 pct.Duitschl. 1930 (Youngleen) 7 pet, Duitschl. 192 4 (Dawesleen) Seheepv. Mijcn. Oude Vaart Oude Boot Sclieepv, Unie Stoomv. Mij Ned. Industrieën Binl. Accoustiek Alg. K.zijde Unie A.N.I.E.M. (Nat. Bezit) v. Berkei's Patent Calyé Delft...... Nederl. Ford Ned. Ind. Gas (Nat. Bezit) Gem. Bez. Philips Unilever N.V. Industrieën Buitl. Anaconda Copper Associated Gas.. Bethlehem Steel Centr. Publ. Serv. Cities Service General Aviation Intern. Nickel Nevada Copper.. North Amer. Cy. U. S. Steel Banken Binnenl. Koloniale Bank.. Cert. Handel Mij, Indische Bank Banken Buitcnl. DeutscheReichsb. Fransche Ban- ken Petrol. Mij. Binl. Kon. Petroleum Perlak Petroleum Buitl. Continental Oil.. Shell Union Cnltuur Maatscli. H. V. A Java Cultuur.... N. I. S. U. Vorstenlanden Mijnbouw Mij. Alg. Exploratie.. Billlton II Boeton Tabak-Maatsch. Deli Batavia Ta bak Deli Maatsch. Besocki Senombah Rubber Maatsch. A'dam Rubber.. Deli Bat. Rubber Ned. Tnd. Rubber Koffie Ver. Ind. Cultuur Ondern Spoorw. Buitenl. CommMlhvaukee Missouri Kansas Texas Wabash Railway Union Pacific Prolongatiekoers 42-17/8-2^ g 22% 217 54 128 181 - 1S1M 75J/2-75^ 10 g 20^-20 283^—287k 170k- 14j-l 90 10% 5%g« 171H-2H TlVi 132 117k U0k 94kg 3k 2k 6Sk 1%

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2