STADSNIEUWS Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 4 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 DOOR DONKER LONDEN. MRS. C. CHESTERTON SPREEKT VOOR DE ENGLISH ASSOCIATION. In Brinkmarm is Dinsdagavond de eerste lezing gehouden in het 21ste vereenigingsjaar van de afd. Haarlem van de English Asso ciation. De voorzitter, de heer C. B. A. Proper, zeide in zijn openingswoord dat vele oud-leden zich weer voor het nieuwe jaar hadden ingesehre- ven. Mrs. C. Chesterton, die dezen avond sprak over „Through darkest London", heeft de donkere zijde van deze wereldstad door erva ringen van nabij leeren kennen. De ellende die in stilte geleden wordt, heeft zij zoo dui delijk uitgebeeld, dat men zich afvraagt hoe het mogelijk is dat in de 20ste eeuw in een stad van het beschaafde deel van Europa, da gelijks honderden vrouwen geen behoorlijk onderdak kunnen vinden. Zij bepaalde haar rede tot dit probleem huisvesting van daklooze vrouwen, die meer malen door een langjarig zwerversbestaan niet meer weten, wat een home eigenlijk is. Niet te benaderen is het aantal dezer ver schoppelingen der samenleving, die eiken avond opnieuw voor het probleem gesteld worden, waar zij den nacht moeten verblijven. Velen slapen in portieken, op banken in de parken, en het onvoldoende getal tehuizen voor dakloozen is oorzaak dat sommigen in de gevangenis terecht komen. Mrs. Chesterton verhaalde hoe zij ettelijke nachten in verschillende inrichtingen had doorgebracht, te midden van hen die in de hoop te Londen werk te vinden, van verre waren gekomen, om dan in Engeland's hoofd stad de bittere ervaring op te doem, dat zij ook daar overbodig waren. De gelukkigsten belandden in het tehuis van het Leger des Heils, de minder gelukki gen in de lodging-houses en de onfortuinlij- ken in de workhouses. Het verschil ligt niet alleen in de kwaliteit der bedden en de hy giëne, doch zeer zeker niet in de tweede plaats in de behandeling die de vrouwen er onder vinden. In de workhouses ondergaan zij een scherp verhoor, waarna him een cel wordt aangewezen, die gedurende den nacht wordt afgesloten! La de huizen van de Salvation Army is daar geen sprake van, en er is ook voor gezorgd dat de verblij venden een eenvoudig en vol doend ontbijt ontvangen. „De invloed der crisis heeft zich niet be perkt tot den werkenden stand", zeide Mrs. Chesterton, „ook de middenstand en de in- tellectueelen lijden onder den crisisdruk. Zel den zijn de vrouwen door slechten levens wandel tot dakloosheid gekomen; bad luck is doorgaans de oorzaak". Bewonderenswaardig is het uithoudingsver mogen dezer ongelukkige -zwervers, en hun levensmoed zal menigeen verbaasd doen staan. Haar ervaringen waren zoo bitter ,dat Mrs. Chesterton er toe is overgegaan om een co mité op te richten.' met het doel huizen te stichten, waar alle dakloozen, van elke rich ting, welkom zijn. Spoedig zal de vijfde in richting gereed zijn; men wil er zes in het centrum van Londen bouwen, om dan het werk in de buitenwijken uit te breiden. Gratis kunnen de daklooze vrouwen (eventueel met kleine kinderen) er verblijven. Aan geen ver hoor worden zij onderworpen. Doch slechts uiterst zelden wordt van de gelegenheid gratis gebruik gemaakt. En het feit dat men hen niet uitboort, doet hen hun moeilijkheden openlijk uitspreken. De geest in deze Cecil-huizen is buitenge woon goed; er wordt weinig gestolen, wat in de andere inrichtingen niet altijd het geval is! Bovendien wordt er voor gezorgd dat zoo noodig kleedingstukken worden verschaft. Eiken dag ontvangt het comité vrijwillige bijdragen om zijn werk uit te kunnen voeren en uit te breiden. Om te voorkomen dat de dakloozen het huis als hun vaste woonplaats zouden beschou wen, wordt vermeden dat zij langer dan drie weken in een huis vertoeven. Zeer treffend zeide de heer P-ooer aan het einde van Mrs. Chesterton's voordracht, dat de rede van de schrijfster van het tooneel- stuk „In ieder huwelijk", doortrokken was van het intense medelijden dat zij met de vrouwen had. die aangewezen waren op de liefdadigheid der gemeenschap. Toch heeft Mrs. Chesterton niet nagelaten somwijlen een komisch voorval aan te halen, doch dit zui vere soort humor is alleen den grooten van geest eigen. Ongetwijfeld heeft Mrs. Chesterton reeds veel bijgedragen tot leniging van den nood. al was het slechts door de onwetendheid die op dit gebied heerscht, te bestrijden. FAILLISSEMENTEN De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 3 October 1933. De vennootschap onder de firma J. van Et- ten in liquidatie gevestigd te Beverwijk, Meerstraat 124. Curator Mr. B. W. Stomps te Heemstede. J. van Elten wonende te Beverwijk, Adri- chemstraat 20, Curator Mr. B. W. Stomps, f.i. De nalatenschap van Barend Brinkhorst overleden te Bevei-wijk, laatst gewoond heb bende te Beverwijk, Meresteynstraat 13. Cu rator Mr. B. W. Stomps, te Heemstede. Rech ter Commissaris Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten. Opgeheven werden de faillissementen we gens gebrek aan actief van: P. Geerlings te Beverwijk, Curator Mr. A. Bruch alhier. G. Hendrikse wonende te Haarlem. Curator Mr. H. O. Drilsma, alhier. A. Jansen, wonende te Bennebroek. Curator Mr. H. O. Drilsma, alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: S. J. Guldemond destijds wonende te Heem stede thans te Hillegom. Curator Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. Wijlen Jan Verbeek gewoond hebbende te Haarlem. Curator Mr. F. A. Davidson eerder Mr. A. A. Huizenga, alhier. A. M. Roosenhart. te Haarlem. Curator Mr. F. A. Davidson, eerder Mr. A. A. Huizenga, alhier. UITSLAG VEILING Uitslag der veiling gehouden in het Alge meen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht op Maandag 2 October. Een burgerwoonhuis met voor- en achter tuin te Haarlem aan den Vergierdeweg no. 176. f 4000, J. H. Bennik. Een huis met erve, voor- en achtertuin te Haarlem aan den Rijksstraatweg no. 230. f 4925, J. Visser. Een huis met erve, voor- en achtertuin te Haarlem aan den Rijksstraatweg no. 232. f 4875, H. A. Schouten. De villa genaamd „Klein Tetterode" met voor- en achtertuin en schuurtje te Haarlem aan den Zijlweg no. 301. f 15.050. J. W. G. An- schütz q.q. (firma J. W. G. Droste). Een huis met afz. opgaande bovenwoning en erve, te Haarlem aan den Schoterweg 88 zw. en rd. en een huis en erve, gelegen te Haarlem naast het voorgaande perceel, aan den Scho terweg no. 90, gecombineerd, f 12150, A. Th. Joosten. Het heerenhuis met erf, voor- en achtertuin met uitgang door een poort, te Heemstede aan den Bronsteeweg no. 50, f 7530, J. v. d. Berg Het heerenhuis met erf, voor- en achtertuin en schuur te Overveen aan de Julianalaan no. 118, f 12.500, C. H. T. Hoeke. Hei huis mei erf en tuin te Haarlem aan de Reitzstraat no. 25, f 3250. G. J. Wielders. Een winkelhuis met erf te Haarlem aan de Gen. de la Reystraat 42. f 3150 van Kaan. Een huis en erf met tuin te Haarlem aan de Eerste Hoogewoerddwarsstraat 12, f 3475, A. Th. Joosten. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIK KELING Het Instituut opent haar winterseizoen op 7 October met een operaconcert in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw, met mede werking van het Bewegingskoor onder leiding van mej. Els Keezer. Verder werken med'. de dames Eline Hemrica, sopraan, Agathi Rengers, alt, de heeren Michel Gobets, tenor Otto Couperus, bariton en Anton Krelage be geleiding. De eerste Zondagmorgenbijeenkomst heeft plaats op 22 October. Op 23 October wordt een filmavond gegeven. Op 7 November a.s. komt de heer W. Vlie gen spreken over het onderwerp: „Dictatuur en democratie". Voor den Politierechfer. Als je failliet bent... Och ja, bij brand en faillissement, twee rampen, is Jan Publiek graag geneigd om te denken, dat het niet altijd rampen zijn en de Officier van Justitie herinnerde er aan, dat dergelijke gedachten worden geuit. Ge heel zonder grond vond Z.E.A. deze bewering niet, want de rechtschapenheid van gefaïl- leerden achtte hij niet altijd boven verden king verheven, al is het lang niet altijd mo gelijk te constateeren dat baten worden verzwegen. Dit is een zeer ernstig feit en wanneer het geval zich voordoet, dat een der gelijke nalatigheid kan worden bew.ezen, is het goed, een voorbeeld te stellen. En zoo werd dan heden een voorbeeld ge steld. Een gefailleerde slager laad niet aan den curator opgegeven, dat hij aaog f 160 had te vorderen en toen hij in de gelegeaaheid was, die f 160 te incasseea-en, deed hij, alsof dit geld niet tot den boedel behoorde, maar kocht er kleeren vaar. Door een toevallige omstandigheid kwam dit uit en de Officier van Justitie eischte 3 maanden gevangenisstraf, waarvan de slager schrok; hij had misschien gedacht, dat 't zoo'n vaart niet zou loopen en bleef hopen, dat de politierechter hem genadig zou zijn, doch deze was niet te vermurwen en ofschooia hij de heele 3 maanden niet toewees, vond hij een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 6 weken rechtvaardig. Zaterdags in de Groote Houtstraat. In de Grondwet staat, dat ieder zijn ge dachten en gevoelens in druk mag kenbaar maken en we weten, dat van dat recht een kwistig gebruik wordt gemaakt. Soms is dat onschuldig. Erger wordt het, als die gedach ten en gevoelens de politiek betreffen en in min of meer gezwollen proza per strooibiljet op straat worden verspreid, want niet alleen dat die dingen misschien gelezen worden, het verspreiden alleen werkt prikkelend op de ge moederen van anderen, die, al lezen ze de vlugschriften niet, al bij voorbaat weten, dat zij het met den inhoud ganschelijk oneens zijn en ieder is er natuurlijk van overtuigd, dat zijn politieke inzichten de juiste zijn. Het verspreiden van bedoelde lectuur beschouwt de tegenstander dus als een spotten met zijn overtuiging en er is niet veel ïaoodig om haaad- en voetbewegingen als uiting van ge moedsbeweging te doen optreden. Als de goede Lourens Coster dit alles had kunnen voorzien, wellicht had hij de letter, die hij in de hand houdt, stilletjes ioa zijn zak gestopt. Nu moest hij van zijn verheven standplaats waanaemen, hoe op een Zater dagavond twee jonge mannen, die „Volk en Vaderland" in druk verspreidden in de Groote Houtstraat, daarmee het ongenoegeia opwek ten van een metselaar, die een borreltje op had en van Volk en Vaderland niets moest hebben, wat hij kenbaar maakte door den eeneia Volk-en-Vaderlander een stomp in de maagstreek en een schop tegen de scheen te geven. Hij moest zich daarover verantwoorden en zei, dat hij het niet had gedaan, maar tegen den aanklager was opgeloopen, doordat deze zich op Zaterdagavond in de drukke Hout' straat met zijn Volk en Vaderland tegen den stroom in had bewogen. Hij had zelfs twee getuigen meegebracht, die dat konden be vestigen. De rechter hield eerst een gemoe delijk toespraakje tegen deze getuigen, waar in hij hen wees op het gevaarlijke om onder eede niet de volle waarheid te zeggen en toen verklaarde de eene getuige, dat hij met zijn heele familie in de Houtstraat had geloopen, hij met zijn dochtertje voorop, vrouw en zus ter er achter, terwijl de ander zei, dat hij er met zijn vrouw had gewandeld, voorts ver telden ze, dat ze verdachte hadden gezien, maar dat hij niet gestompt en geschopt had zeiden ze niet; ze hadden het niet gezien. We willen graag aannemen, dat het de voile waarheid was, maar het ontlastte ver dachte niet en zoodoende oordeelden Officier en Rechter, dat het ten laste gelegde was be wezen. Het borreltje of glaasje bier, dat verdachte gebruikt had, was in zijn voordeel, want nu waren de heeren van oordeel, dat dit de poli tiek ongunstig had beïnvloed. Was dat niet zoo, zei de rechter, dan want met die politieke ruzies op straat, waar de politie niets dan last van heeft, moet het maar uit zijn, dus denk er om. Nu kwam ver dachte er nog met f 20 boete af. De aangevallene wou nog wat zeggen, maar kreeg 't woord niet meer; de zaak was af geloopen. (Adv. Ingez. Med.) DE SANEERING VAN HET BLOEMBOLLENVAK. ER ZIJN ONGEVEER 17.000 BLOEMBOLLEN BEDRIJVEN IN ONS LAND! In het Weekblad voor Bloembollencultuur vonden wij een artikel, met het opschrift „Een en ander over de saneering", waaraan wij het volgende ontleenen: De registratie der bedrijven, één van de eerste maatregelen, die zijn getroffen in ver band met de saneering van het bloembollen- bedrijf, heeft resultaten opgeleverd, die me nigeen eenigszins verbaasd zullen doen staan. Deze i-esultaten, die nu voor publicatie zijn „vrijgegeven", wijken, wat het totaal aaiatal Rijnl. Roeden betreft, weliswaar niet veel af van de schattingen, die daarover vroeger reeds zijn gedaan, maar de onderlinge ver- houdiiag tusschen vroege en late tulpen zullen ver afwijken van de verhoudiiag, waar op menigeen en wij bekennen, ook wij dit zou hebben gesteld. De totaaluitkomsten der. registratie volgen hieronder: Met hyacinthen beplant 628.821 R.R. vroege tulpen 1.998.476 late tulpen 2.026.436 narcissen 1.485.860 bijgoed 1.073,884 Totaal bloembollen geplant 7.213.477 R.R. Dit is dus 10.300 H.A. oiageveer. Gebleken is, dat er ongeveer door 17.000 bedrijven iia Nederland bloembollen worden gekweekt. Voor bijgoed was in vroegere schattingen een veel kleinere oppervlakte gerekend; ook de met hyacinthen beplante oppervlakte werd toen wat lager gesteld. Overigens geeft af gezien van de onderlinge verhouding der tul pen de telling geen erg verrassende resul taten. Aan veler verlangen: een betrouwbaar over zicht der beplaiate oppervlakte te hebben, is dus nu voldaan, aldus het weekblad. Een groot deel dezer oppervlakte zal vol gend jaar niet meer met bloembollen beplant zijn. Een groote moeilijkheid is echter, wat men dan wel met het opengekomen land moet doen. Andere tuinbouwproducten telen kan men zich wel uit het hoofd zetten; de cultuur ook daarvan is verliesgevend. Met het weidebedrijf is het evenzoo gesteld. De eenige mogelijkheid is de verbouw van voederge wassen als tarwe, rogge, haver e.d. Maar de wereldmarkt hiervan is slecht, zoodat men er in Nederland een „gesloten" bedrijf van maakt, met hulp der overheid. Het probleem is dus niet zoo gemakkelijk op te lossen en haiagt nauw samen met de door de Regeering te volgen algemeene eco nomische politiek. Het vraagstuk zij, voor de bloembollenstreek, echter in de aandacht der bevoegde instanties aanbevolen. Nadat de redactie als haar meening heeft uitgesproken dat de geruchten, als zoudeaa aan broeiers bepaalde concessies ten opzichte vaaa de prijzen wordentoegestaan, onjuist moeten zijn (hulp aan de broeiers mag nooit gaan ten koste van het bloembollen vak!) be sluit het Weekblad: Het uitgeven en controleereaa van teeltver gunningen zal nog heel wat hoofdbreken kos- ten aan de Kweekers-Centrale, wier werk hoe men verder over het systeem moge den ken lang geen sinecure is. Over de overdracht van teeltvergunningen schijnt op een bepaald punt nog eenig mis verstand te bestaan; als dezelfde kweeker op twee verschillende plaatsen teelt, schijnt men hier en daar te deiaken, dat die teelt niet vrij van de eene naar de andere plaats mag wor den overgebracht. Dit berust echter op een misverstand: als het dezelfde kweeker be treft mag hij het hem toegestane kwantum bollen planten, op welk land hij wil, mits dit binnen de provincies Noord- en Zuid-Holland is gelegen. Een Lisser kweeker mag dus, om een voorbeeld te noemen, zijn bedrijf uit den Anna Paulowna-polder geheel of gedeeltelijk naar Lisse terugbrengen. OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE MELKPRIJS. Een oud-melkhandelaar schrijft ons over den melkprijs. Hij meent dat die prijs zoo hcog is geworden door den tussehenhandel. Vroeger, zegt inzender, ventten de melk handelaren in hun eigen buurt, 's morgens "s avonds met vei-sche melk en zij ver dienden daar behoorlijk mee. Nu wordt er vaak oude melk (soms 24 uur oud) gele verd. Inzender spreekt als zijn oordeel uit. dat de nieuwe wettelijke bepalingen alleen teia goede konaen aan de groote fabrieken. En de burgerij betaalt ten slotte die grootere inkomsten. BEL OP 10577 en uw oude, versleten BONTMANTEL halen wij weg om er een modern KORT JASJE van te maken. Groote sorteering van de nieuwste modellen BONTKRAGEN en VELLEN. Zeer voordeelig. LE8PZ5GER BONTHANDEL, Gr©o8e HouSstraat 105. (Adv.-Ingez. Med.) MARKTNIEUWS. EMIGRATIE NAAR NIEUW GUINEA. Men schrijft ons: Als men de verschillende Nederlandsche bladen der laatste vier maanden heeft ge volgd, dan verbaast men zich, hoe Nieuw Guinea feitelijk zoo plotseling veler belang stelling heeft gekregen. Deze belangstelling is aan den dag getreden, toen 10 Juni 1933 werd opgericht de „Nederlandsche Emigra tie Vereeniging Nieuw Guinea", welke ten doel heeft het lot van flinke werklustige menschen door emigratie te verbeteren, opdat deze ixa staat zouden zijn zich een toekomst, hoe bescheiden in den aanvang dan ook te scheppen, aangezien in het moederland door de toenemende werkloosheid deze voor hen niet schijnt te zijn weggelegd. Het departement van koloniëia heeft aan vankelijk gemeend te moeten wijzen op de moeilijkheden die den kolonist in den we: zouden staan, doch korten tijd daarna heeft minister dr. Colijn in audiëntie tegenover het hoofdbestuur van bovengenoemde vereeni ging zich over haar doelstelling en koloni satie idee in principe gunstig uitgelaten. De minister zou zich ter zake volledig laten voor lichten, om dan omstreeks December '33 mee te deelen welk standpunt de regeering zou innemen. In het kort zullen wij thans uiteenzetten wat bovengenoemde vereeniging eigenlijk beoogt. Zij wenscht geenszins emigratie in het wilde weg te bevorderen, maar wil het daarheen zien te leiden dat aspirant-emi granten in Indië worden opgevangen en al daar behoorlijk zullen worden voortgeholpen. Zij die een klein kapitaaltje hebben en ver stand hebben van landbouw, zijn dan in de gelegenheid daar „boer" te worden, terwijl anderen, die over geen geld en vakkennis be schikken, eerst in dienst zouden moeten treden van „farmers". Zij kunnen zich dan later onafhankelijk maken eia verkeeren in veel gunstiger positie dan hun landgenooten in Nederland, die bij boer of kweeker werk zaam zijn, want de gronden op N. G. zijn zeer gemakkelijk van het gouvernement (b.v. in huur) te verkrijgen. Nederlandsch» Nieuw Guinea is ongeveer 20 maal zoo groot als Nederland (dus zoo ongeveer als Duitschland) en op deze uitge strektheid leven volgens officieele gegevens plm. 200.000 Papoeas, zoodat er aldaar plaats zou zijn voor ons allen. Nog zij vermeld, dat de Nederlandsche Emigratie Vereeniging Nieuw Guinea zich op geheel neutraal ter rein beweegt en uitsluitend de belangen van de Nederlandsche bevolking wenscht te be hartigen VAKCURSUS VAN KAPPERSPERSONEEL. Deze week is in Olympia het cursusjaar '33'34 begonnen voor kapperspersoneel, vanwege de vakschool van den Nederland- schen Bond van Kapperspersoneel. De heer G. Koster, voorzitter van het be stuur der vakschool zeide in zijn openings woord, dat de vorige cursus een succes ge noemd kan worden. De leerareia hebben de belaiagen van de leerlingen steeds in het oog gehouden en de samenwerking was buitenge woon goed. De heer Nieuwenhuis, hoofdbe stuurslid van den bond, vestigde de aandacht op de waarde van vakkemais, vooral in eco nomisch moeilijke tijden. Men moet zijn vak tegenwoordig tot in de finesses kennen. Vroeger beschouwde men het kappersbe- drijf als een tweede rangs broodwinning: de publieke opinie heeft zich echter in gunstigen zin gewijzigd. De heer Nieuwenhuis hield een propaganda- rede om den bond sterk te maken, omdat een groot ledental eventueele aanvallen op het loonpeil, die men tegenwoordig van overheids wege overal ziet geschieden, wellicht kan keeren. Na afloop van den driejarigen leergang wordt den leerlingen een diploma uitgereikt. De directeur, de heer Wevers, zeide teaa slotte nog, dat het van groot belang is dat men het mooie van het vak leert zien, zoodat men liefde voor zijn werk krijgt. Op dezen eersten avond demonstreerden drie leeraren drie modellen van coiffure. In den loop van den winter (de cursus duurt van October tot einde April) zal onderricht worden gegeven in knippen, baardknippen. scheren en voor de damesleerlingen in watergolf, ondu- leeren, massage, er.z. Wij zijn ervan overtuigd, dat men bij de opening van het volgende cursusjaar weer met voldoening op het jaar '33—'34 zal kunnen terugzien. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, ivaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. RECEPTEN. VRAAG: Hoe maakt men wit wollen baby- goed, dat door hei liggen geel geworden ls, weer wit? ANTWOORD: Los wat zwavelpoeder op in schoon, lauw water en laat het wollen babygoed hier een uurtje in staan. Wring het dan uit en laat in de schaduw drogen. Zoo noodig herha len. VRAAG: Hoe kan men tomaten gedurende den winter goed houclen? ANTWOORD: Gij kunt ze wecken en ook als puree of in hun geheel In flesschen met wijde halts, die dicht gekurkt en gelakt worden, in maken. In beide gevallen 1/2 uur tot 80 graden verhitten Ook kunt gij ze in koude pekel bewa ren, afgedekt met een laag geklaarde boter. VRAAG: Hoe maakt men balkenbvoi? ANTWOORD: Kook varkenskop, hart, lever, nieren, iets spek en andere ingrediënten van slacht met zout zeer zacht gaar. Hak of maal het vleesch fijn en doe het in de bouillon. Voeg er peper, zout, gemalen nagelen en (desge- wenscht wat anijs zaad) naar smaak bij. Breng het aan de kook en roer er droog gTuttenmoal Blijf roeren tot het gaar is. De hoeveelheid meel is natuurlijk afhankelijk van de hoeveel heid vleesch. Laat bekoelen en ba.k het in boter. VRAAG: Mijn haard, die een prachtige zwar- glans had, krijgt hier en daar kale plekken. Ik heb getracht die weg te krijgen met een tuba varte pasta, die hiervoor in den handel is, maar het helpt niet. Weet u een beter middel? ANTWOORD: Dit is meestal een gevolg van vocht en kan alleen door een vakman in orde worden gebracht. Als de haard weer in orde i3 5ii des zomers niet brandt, zet gij er een open bus met ongebluschte kalk in en vernieuwt de kalk als die gebluscht is. DIEREN. VRAAG: Mij werd verteld, dat het verkeerd is kippen en duiven b ije'.kaar te houden. Is dat aar en waarom? ANTWOORD: samen. die gaan heel goed PLANTEN. HEROPENING VAN „HET KAPPERSHUIS". La de Smedestraat 21 heeft de heer Van Dam, die reeds gedurende vele jaren in het kappersbedrijf werkzaam is, zijn zaak „He Kappershuis" heropend, nadat het grondi; is gemoderniseerd. Aparte afdeelingen voor knippen, haar droger., onduleeren en massage waarbor een vlotte behandeling, evenals het feit dat acht leden van het personeel voortdurend klaar staan de cliënten te bedienen. Het hoeft geen betoog dat de dames- ei heerensalons gescheiden zijn, en dat behal ve knippen, onduleeren, haardrogen en mas sage „Het Kappershuis" ook ingesteld is op alles wat met het kappersbedrijf annex is. De ïaaam is daarvoor een waarborg. Voor de kiaaderen zijn twee auto's neer gezet, waarin ze chauffeurtje kunnen spe len, terwijl hun haar geknipt wordt. Radiomuziek zorgt voor de verstrooiing. Wij wenschen den heer Van Dam in zijn vernieuwde omgeving veel succes. PURMEREND, 3 October 1933 Kaas. Aanvoer 37 stapels kleine f20,50 a f22 per 50 K,G. Boter. Aanvoer 2087 K.G., prijs f 1,50 a f 1,60 per K.G. Vee. 768 runderen, waaronder zijn 385 vette en 57 stieren. 10 paarden f 70 a f130 137 Vette kalveren f 0,50 a f 0,70 per K.G. 280 nuchtere dito f 5 a f 16 per stuk. 223.Vette varkens f0,35 a f0,39 per K.G 11 magere dito, f 10 a f22,50 per stuk. 193 biggen f 7 a f 12 per stuk. 1412 schapen f7 a f 19 per stuk. Kuikens f 0,40 a f 0.50 per stuk. Ganeen f 2,25 a f 2,80 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks f 4.25 a f 4,75. Vette koeien, prijshoudend f0,54 a f 0,63 per K.G. Gelden koeien, prijshoudend f 90 a f 135 per stuk. Melkkoeien, prijshouden, f110 a f185 per stuk. DAKONDERHQUD EN DAKVERZEKERING. Maandag had in perceel Ged. Oude Gracht 29 de opening plaats van het bijkantoor Haarlem der N.V. Eerste Ned. Dakonder- houdsdienst en Dak-verzekering Maatschap pij, waarvan het hoofdkantoor in Den Haag is gevestigd. Tot directeur van het bijkantoor Haarlem werd benoemd de heer J. A. H. van Griet- huysen. Aan den buitendienst zijn verder verbonden een bouwkundig ingenieur, chef keuringsdienst, chef loodgieter en vakkun dig personeel. De maatschappij sluit onderhoudsabonne- menten en dak verzekeringen, onder welke laatste verzekering zijn iaabegrepen: onder houd vernieuwing en stormschade. Dit soort van verzekeringen schijnt in een behoefte te voorzien blijkens het in snel tempo toegeno men aantal verzekeringen die in Den Haag en Rotterdam alsmede in Haarlem zijn ge sloten. Na het gebruikelijke openingsceremonieel werden door eenige genoodigden uit han dels- en industriee'.e kringen de beste wen schen voor den bloei van het kantoor en het belang der verzekerden geuit. Tal van bloem stukken prijkten in het keurig ingerichte kantoor. VRAAG: Hoe moet lk mijn Geraniums over houden?.,. Moete.n. zij afgesneden worden., als.-zLj uit den grond genomen worden ,o£ later pus? ANTWOORD: Sta ah uw planten ifóg ih dè pot. dan kunt gij ze zoo binnonbrengen; zoo niét; dan moet gij ze oppotten, de onderste bladeren er afnemen en ze vorstvrlj, maar vooral goed In het licht, bewaren', Met insnijden kunt gij beter wachten tot het voorjaar, dan is het noodig om goedgevormde planten te krijgen, VRAAG: In het gedeelte van mijn tuin, dat des zomers van 10 tot 17 uur zon heeft heb ik tusschen aardbeien en bessenboompjes tomaten planten gezet. Zij zijn best gegroeid en dragen prachtig vrucht, maar evenals verleden jaar blijft het vruchtvleesch bij de steel groen en hard, hoewel de vrucht overigens volkomen rijp is. De planten staan" op zuiver zand. Wat zou de oorzaak kunnen zijn? ANTWOORD: Tomaten eischen veel zon en dat krijgen ze in uw tuintje onvoldoende. Gij kunt de vruchten heel goed na laten rijpen, d. w. z. afplukken en op betrekkelijk warme plaats bewaren. Liggen zij dan ook nog goed in het licht; dan kleuren zij heel goed bij VRAAG: Ik ben in het bezit van Clivia's, Cactusplanten, Varens en Palmen, die ik mfet kunstmest wil bemesten. Hoe is de verhouding der meststoffen in procenten uitgedrukt? ANTWOORD: Gij moet het mesten uitstellen tot het voorjaar. De verhouding van de voedings stoffen is in den regel bij den bloemenmest, dis bij handelaars in tuinbouwartikelen verkocht ordt, heel goed. VRAAG: Is het water uit de stadsgrachten schadelijk voor het begieten van de planten in den tuin? Zoo ja, waarom? ANTWOORD: Meestal bereikt men met het gieten met grachtwater geen beste resultaten. Er schijnen stoffen in voor te komen, die den groei niet bevorderen .Dit is natuurlijk ook af hankelijk van fabrieken, bleekerijen enz., die in de grachten loozen. Welke de verkeerde be- standdeelen zijn, zou bij scheikundig onderzoek moeten worden uitgemaakt en zal op verschillen- plaatsen verschillende uitkomsten opleveren. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Mag een aardappelteeler zijn aard appelen tot 10 K.G. laten vervoeren, zonder, be lasting te betalen? ANTWOORD: Eén zakje van 10 K.G. of min der wel. Meer van die zakjes gelijk niet. VRAAG: Ik ben gehuwd en heb geen kln-de- n. Inkomen 1404. Hoeveel ink.bel. moet ik betalen? ANTWOORD: Rijk-sinkomstenbelastlng 15.40 Gem. fondsbelasting 31.50. RECHTSZAKEN. VRAAG: Ik ben waschvrouw en ben voor eens in de 14 dagen gehuurd. Mevrouw heeft mij medegedeeld dat zij voor 3 weken de stad uit ng, maar is nu al 6 weken weg. Heb ik nu na die 3 weken recht op loon? ANTWOORD: Ja. DIVERSEN. VRAAG: Wie stelt de figuur voor. aangebracht in den gevel van perceel Zijlstraat 29? ANTWOORD: Johan van Oldenbarneveld.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6