DE BILT EINSTEIN SPREEKT OVER WETENSCHAP EN BESCHAVING. KARSOTE VRIJDAG 6 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Enthousiaste ontvangst door 12000 toehoorders. De waarde der persoonlijke vrijheid. Londen, 4 October. (Van onzen correspondent) Albert Hall. dat ronde gebouw, in het aan trekkelijke westelijke district van Londen, Kensington, is nu al een kleine halve eeuw ge tuige geweest van enorme menschenverzame- lingen in zijn interieur, bijeengeroepen voor wereldschokkende gebeurtenissen. Toen in den oorlog de wereld moest vernemen hoe En geland dacht over de vijanden of over de veertien punten van Wilson of over de kansen van de worsteling, vernam zij het uit de Al- bert Hall, die als een tweede tehuis was voor Llcyd George, den opper redenaar van het tijdperk. In dien tijd werd het gebouw we reldvermaard. Het is geleidelijk vereenzelvigd geworden met een tempel voor grootsche de monstratieve vergaderingen, waarvoor het dan ook uitermate geschikt is, omdat niet minder dan 12000 menschen er plaats in kun nen vinden. Zooveel waren er Dinsdagavond toen professor Einstein er sprak over Weten schap en Beschaving. De organisators van deze massa-meeting hadden aanvankelijk ver klaard dat het een betooging moest worden tegen de behandeling, welke Joden en paci fisten en radicalen en alle intellectueelen van zulke gesteldheid van de Duitsche regee- geering ondervonden terwijl dan de bijeen komst tevens financieele middelen moest ver schaffen voor steun aan de slachtoffers. Van zekere zijde, en de pers van die zijde hielp, werd geprotesteerd. Het was onbehoorlijk dat professor Einstein de gastvrijheid, welke hij in Engeland genoot, ging gebruiken om te gen een bevriende regeering te gaan agee- ren. Uit eerbied voor deze opvatting werd daarop in de aankondigingen van de verga dering geen nadruk meer gelegd op het anti- Duitsche karakter. De aanduiding van het on derwerp van Einstein's rede werd veranderd van ..Rechtvaardigheid voor de Onderdrukten" in „Wetenschap en Beschaving". Maar de Duitsche regeering heeft in de redevoeringen van Austen Chamberlain, Lord Rutherford, Locker Lampson o.a. toch wel scherpe woor den tegen zich gehoord. Een naar duizend man politie was om en in het gebouw verzameld om wanordelijkheden te voorkomen. Het leek bijna een overbodige maatregel want toen de vergadering zou be ginnen was er bijna geen sterveling in de om geving van de Albert Hall te zien. Alle toe gangen werden goed bewaakt en in de zaal zelf waren met de politiemannen eenige hon derden studenten aanwezig om eventueele contra-demonstraties tegen te gaan Zij be hoefden echter niet op te treden. Het tooneel binnen deed denken aan een filmstudio. Sterke lichten waren op het podium geconcentreerd. Uit alle richtingen staarden de lenzen van ca mera's op de beroemde personen, die op dit podium verzameld waren. Spreekfilmcamera's zoemden. Deze bijkomstigheden zijn onaf scheidelijk van belangrijke vergaderingen in dezen tijd. En de stoornis er van wordt gela ten gedragen in het besef dat zij. die niet aanwezig kunnen zijn. althans in de bioscoop en in de kranten een .meer of minder zwakke weersj)regeling kunnen ontvangen vari hetgeen er is gezien en gehoord. Einstein ontving een grootsch welkom. En het werd een indruk wekkend protest tegen Duitsche tyrannie en haar slachtoffers, ook al werd dit protest meer gevoeld in de atmosfeer dan gehoord in de woorden. De wetenschap sprak in de woorden van Lord Rutherford, den vermaarden onder zoeker van atomische structuur, en Sir James Jeans die het gansche heelal het oneindige terrein van zijn studie heeft gemaakt. De Jo den waren op het podium vertegenwoordigd door den oud-Onderkoning van Britsch Indië Lord Reading en den Ópper-rabbijn. Lary Ox ford zat er en zelfs de zuiverste conservatieve politiek van het land was er vertegenwoor digd in een der zoogeheeten „Die-hards", het parlementslid Hannon. „Wij moeten allen hel pen" was het ..Leitmotif" van den Bisschop van Exeter, een telg van het vermaarde Salis- bury-geslacht. Hij sprak over de gelijkenis van den Goeden Samaritaan en herinnerde er aan dat de thans vervolgde Joden van het zelfde ras zijn als de Apostelen. Toen Einstein de eminente beteekenis van menschelijke vrijheid in het licht stelde klonk geestdriftig gejuich door de zaal. West-Euro- pa. zeide de geleerde in gebroken maar ver staanbaar Engelsch, had altijd met succes de persoonlijke vrijheid verdedigd, welke aan de wereld allen vooruitgang in wetenschap en uitvinding had gebracht. Zonder dezen voor uitgang, zonder de vruchten van de vrije werkzaamheid van het intellect, zou het le ven voor een mensch. dat zichzelf eerbiedigt, niet te dragen zijn. Indien men de machten, welke intellectueele en persoonlijke vrijheid willen verdelgen, wilde weerstaan dan moest men duidelijk voor oogen houden wat er op het spel stond en wat men verschuldigd was aan die vrijheid, welke onze voorouders in harde worsteling hadden veroverd. Alleen vrije menschen konden de uitvindingen doen en de vruchten der wetenschap pluk ken, welke het leven zijn waarde geven. Zonder de persoonlijke vrijheid zou er geen Shakespeare, geen Goethe, geen Pasteur zijn geweest. Er zouden geen geriefelijke huizen zijn geweest voor de groote massa, geen spoorwegen, geen radio, geen bescherming te gen epidemieën, geen goedkoope boeken, geen beschaving, geen kunst. Chamberlain verklaarde dat hij gekomen was om te belijden dat zijn sympathie was voor de menschen. die lijden onder toestan den. welke naar hij had gehoopt niet langer konden bestaan onder beschaafde naties. De menschheid had gesidderd van groote na tuurrampen, aardbevingen welke steden had den verwoest of overstroomingen welke ste den en dorpen hadden doen verdwijnen. Maar dit was erger. Hier had men ramp. door menschen gemaakt, een ontaarding dei- beschaving voortgekomen uit ongebreidelde driften van den mensch. Hij verzocht zijn gehoor te bedenken hoe het lot moest zijn van duizenden Joden, van een ras dat zich had onderscheiden in kunst en wetenschap van alle landen door alle eeuwen heen. Omdat iemand niet van hun haarkleur hield werden zij verstooten met achterlating van alles wat zij hadden opgebouwd. Chamberlain wist dat zijn woorden niet vrij in Duitschland zouden rondgaan maar hij hoopte dat de Duitsche pers in Londen officieel zou hooren van deze bewonderenswaardige bijeenkomst. Niet lang geleden, eindigde Chamberlain, zou men dit groote gebouw hebben kunnen vullen met vrienden van Duitschland. Thans zou dat niet meer gaan en was het gevuld met men schen. die meevoelden met hen. die de Duit sche regeering had verbannen. Het parlementslid Locker Lampson, die Einstein's gastheer is in Engeland, kenschet ste de gebeurtenissen in Duitschland niet alleen als een pogrom tegen de Joden maar als een pogrom tegen het verstand. De ver volging der Joden was ongelooflijk, indien men bedacht dat zij in de eerste plaats aan Duitschland zijn cultureele positie hadden gegeven. Duitschland verbande niet zijn moordenaars maar zijn meest beschaafde burgers. Toen de vergadering afgeloopen was werd professor Einstein nog eens luid toegejuicht. Het orgel speelde het wijsje van het popu laire Engelsche loflied „For he is a jolly good fellow". Vrouwen riepen den kleinen glim lachenden geleerde, met zijn wijd-open oogen en zijn kinderlijke gezichtsuitdrukking, toe „God bless you". Geen ster van het tooneel kan ooit zulk een sympathieke ontvangst hebben gehad als deze kleine voor velen bijna mythische geleerde van de relativiteitstheorie ontving van de 12000 menschen in de Albert Hall. De avond was georganiseerd door vier En gelsche instellingen, welke zich steufi aan uit Duitschland gevluchte professoren, studen ten, vertegenwoordigers van geleerde beroe pen en alle andere vluchtelingen ten doel stellen. A. K. VAN R. AMSTERDAMSCHE BEURS OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING KANTOOR HAARLEM StaatsL Binl. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 5 pet. Ned. 1919 4 1/2 pet. Nederl. Indië 1930 II.. Staatsl. Buitl. 5 1/2 pct.Duitschl. 1930 (Youngleen) 7 pet. Duitsehl. 1924(Dawesleen) Sclieepv. Mi jen. Oude Vaart Oude Boot Scheepv. Unie Mij Ned. Industrieën Binl. Aecoustiek A!g. K.zijde Unie A.N.I.E.M. (Nat. Bezit) v. Berkei's Patent Calvé Delft Nederl. Ford 'Nqd. Ind. Gas (Nat. Bezit) Gem. Bez. Philips Unilever N.V. Industrieën Buitl. Anaconda Copper Associated Gas. Bethlehem Steel Centr. Publ. Serv. Cities Service General Aviation Intern. Nickel Nevada Copper.. North A mef. Cy. U. S. Steel Banken Binnen!. Koloniale Bank.. Cert. Handel Mij. Tndische Bank Banken BuitenL DeutscheReichsb. Fransche Ban- ken Petrol. Mij. Binl. Kon. Petroleum Perlak Petroleum Buitl. Continental Oil.. Shell Union Cultuur Maatsch. H. V. A Java Cultuur. N. I. S. U Vorstenlanden .Mijnbouw Mij. Alg. Exploratie.. Bil 11 ton II Boeton Tabak-Maatsch. Deli Batavia Ta bak Deli Maatsch. Besoeki Senembah Rubber Maatsch, A'dam Rubber.. Deli Bat. Rubber Ned. Ind. Rubber Koffie Ver. Ind. Cultuur Ondern Spoorw. Buitenl. Comm Milwaukee Missouri Kansas Texas Wabash Railway Union Pacific Frolongatiekoers 43H 181 181H 75^-74 ïöjg 215/8—21^ 17/8 171^ 92 172H 132 10H 121 no y2 130H 6H 2 H 73 1% STOPT ONMIDDELLIJK D3E HET PROCES TE LEIPZIG VERKOUDHEID. Middel dat binnen 10 minuten helpt. Alle bacteriën die verkoudheid of influenza veroorzaken, worden door Karsote Inhalatie middel onmiddellijk gedood. En wel in de helft van dien tijd, die andere middelen hier toe noodig hebben. Sprenkel 10 a 15 druppels Karsote op een zakdoek en snuif de verfris- schende dampen flink op. Tot in de verste hoeken der ademhalingsorganen zullen de bacteriën vernietigd werden. Sprenkel 's nachts wat Karsote op Uw hoofdkussen. Zelfs de meest hardnekkige verkoudheid moet onmiddellijk verdwijnen. Fig. l toont de bacteriën bij 't begin van de aandoening. Fig. 2 toont de geweldige toename der bacte riën na 24 uur. Fig. 3 hoe in minder dan 10 minuten de Karsote-damp alle bacteriën volkomen ver nietigd heeft. is verkrijgbaar b'ij alle apothekers en drogisten Fl. 0.90 PER FLACON ZAKFORMAAT en Fl. 1.35 per flacon (2 x de kleine maat). (Adv. ihgez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 772.1 m.M. te Muenchen. Laagste barometerstand 757.3 m.M. te Seydisfjord. en voorspelt: aanvankelijk nog zwakken, uitieenloopenden en veranderlijken wind. Later zwakken tot matigen wind, uit Zuidelijke tot Westelijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Waar schijnlijk weinig of geen regen. Weinig ver andering in 'temperatuur. Barometer 769 m.M. 765 m.M. Stand heden morgen 10 uur Stand van gister Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer Hoogste gisteren 67 F. Laagste heden nacht 57 F. Hoogste heden tot 12 uur 60 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 6 October. Ondertrouwd 5 Öctöloer: P. T. van Dijk en IJ. F. Otter: C. van Merkenstein en A. H. Grol; P. B. Koster en H. A. van Teunenbroek; J. Laeijendecker en H. J. Stalling. Getrouwd 5 October: P. A. Kruijer en J. Schlöffel; H. M. v. d. Leek en A. C. Kuijper; J. Keppel en J. Wezelman; O. J. Keijser en W. Pinuele; M. Aronson en A. M. Stigter; M. J. van Bergem en J. H. Pauw. Bevallen 4 October; P. A. J. Hansen—Las- sooij. z.; 5 October: L. Hoogstraaten de Jong Lijn; J. C. v. d. KroftRem, d. Overleden 3 October: H. Oltmans Smith, 79 j., Schotersingel; 4 October: B. Bencker, 76 j., Zomerkade; J. G. Hartman, 24 j., Tulpen straat: M. Sjollema—Keuter, 85 j., Prinsesse- kade; H. Johannes, 51 j.. Merovingenstraat. DE PRINSES SPREEKT VOOR DE FILM. REDE VOOR HET CRISIS-COMITé OP HET LOO OPGENOMEN. Op het Loo heeft prinses Juliana gesproken voor een geluidsfilm ten bate van het Natio naal Crisiscomité. Zij heeft een korte rede gehouden, waarin zij ongeveer hetzelfde zeide, als zij Dinsdag voor de radio heeft uitgespro ken. De film werd opgenomen door Polygoon en Orion-Profilti, die het intermezzo in het jour naal zullen opnemen. De prinses, die geen hinder scheen te hebben van de sterke lam pen en het zoemen der toestellen, sprak met heldere en gemoduleerde stem, die groote overeenkomst heeft met die harer moeder. De opnemingen, die zeer nauwkeurig waren voorbereid, zijn uitmuntend geslaagd en zul len vertoond worden in de bioscopen, die ge- regela de journaals van de genoemde filmon- dernemingen draaien. De prinses was gekleed in een eenvoudige steenroode jurk, met zalmkleurige kraag. DE BEZUINIGING TE HAARLEM. SAMENVOEGING VAN BEDRIJVEN EN DIENSTEN. Eenigen tijd geleden hebben wij medege deeld. dat door het gemeentebestuur, ter ver krijging van bezuiniging, besloten was tot samenvoeging van de administratie van het gas- en het electriciteitsbedrijf. Thans vernemen wij dat wordt overwogen of nog meer bezuiniging verkregen kan wor den door samenvoeging van enkele bedrijven en diensten. Daarbij is o.a. gedacht aan het kantoor van den gemeenteontvanger en den Incassodienst. De plannen, verfceeren even wel nog in een stadium van voorbereiding. INFORMATIEKOERSEN. (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.6364 Berlijn 59.04 Parijs 9.70 145 8 Brussel 34.5558 Zurich 48.0306 Rome 1303 New-York 1.60 1/4—61 1 1 (Vervolg van pagina 1). LEIPZIG, 6 Oct. (Wolffbureau). Het OM. is van meening, dat in de woning van Kuehne blijkbaar vermeden is den naam Torgler te noemen. Torgler antwoordt, dat niet naar zijn naam is gevraagd. Voerde Dimitroff propaganda? Vervolgens wordt overgegaan tot het ver hoor van Dimitroff. De voorzitter citeert eerst een stuk uit een stuk uit een gehectografeerd stuk, getiteld „Voor het eenheids-front van het proleta riaat". „Oproep van het Uitvoerend Comité van de communistische Internationale 3 Maart 1933". Dimitroff verklaart, dat hij dezen oproep van de Inprekor heeft. De voorzitter zegt dan, dat de Inprekor her haaldelijk in conflict is geweest, hetgeen Di mitroff niet verwondert. Voorzitter: Indien U in nauwe betrekking stond tot de Inprekor dan zou hieruit kunnen worden opgemaakt, dat U zelfs in Duitschland hoogverraad pleegde en aanspoorde tot op stand. Dimitroff; Ik was Bulgaarsch correspondent van de Inprekor en had slechts Bugaarsche kwesties behandeld. De voorzitter citeert dan een ander stuk, eveneens 3 Maart gedateerd: „Rijksdagbrand ls Nationaal-Socialistische Provocatie". Dit stuk is afkomstig van de KPD te Berlijn. Dimi troff verklaart dit stuk nooit te hebben gezien. Bij het politieverhoor tot eind Maart is er ook niet over gesproken. Hij verzoekt het politieprotocoll van 9 Maart voor te lezen. De voorzitter citeert uit dit protocoll, dat Dimitroff, na over de Inprekor te hebben ge sproken, met betrekking tot het stuk over den Rijksdagbrand heeft gezegd, dat dit uit de zelfde bron kwam. Opgewonden roept Dimitroff: „Uitgesloten het voorgelezen protokol is niet hetzelfde als mij toen is voorgelezen. Dimitroff zegt dat het hem niet zou ver wonderen als de politie het stuk tusschen zijn papieren had gesmokkeld President: Kriminal Kommissar Braschwitz zal daarover worden gehoord. „Alsjeblieft". Dimitroff: „Alsjeblieft". President: „Ook zonder uw „alsjeblieft". U moet met het verdacht maken van ambtenaren voorzichtig zijn, U kunt u verdedigen zooals u het goed acht, maar in dat opzicht moet ik u waarschuwen." Het woord ontnomen Dimitroff spreekt toch verder en noemt Heisig een leugenaar. De voorzitter verbiedt energiek alle verde re beleedigingen en verklaart nogmaals, dat hij beklaagde het woord ontnomen heeft. Dimitroff: Ik kan bewijzen De voorzitter onderbreekt beklaagde en zegt dat hij niettegenstaande zijn opwinding' zooveel fatsoen moet hebben geen ambtenaren te beleedigen. Hij waarschuwt beklaagde nogmaals na drukkelijk. Vervolgens houdt hij beklaagde een anderen oproep voor tot een internationaal anti-fas cistisch congres. Op dit congres zou een Cen traal Anti-fascistisch Comité worden gevormd. Dimitroff verklaart, dat hij dezen oproep heeft gehad. Hij heeft ook zijn Bulgaarsche vrienden in dien zin geschreven. Voorzitter: U stelt u bij uw verdediging ge heel op Bulgaarsch standpunt. (Dimitroff: Natuurlijk). Ik verklaar echter dat dit niet heel geloofwaardig is. In de schriftstukken welke op u zijn gevonden, wordt gesproken van internationalen communistischen arbeid. In het bizonder wordt gesproken van de com munistische partij in Duitschland. Dimitroff: Ik heb schriftelijk en mondeling verklaard dat ik bij mijn werken in het bui tenland alleen voor de Bulgaren heb gewerkt. Ik eisch van mijn aanklagers dat zij het te gendeel bewijzen. Voorzitter: Indien bij u zooveel schriftstuk ken zijn gevonden, welke de geheele communis tische politiek betreffen, dan is mij dit oen bewijs, dat u niet alleen voor Burgarije hebt gewerkt. Bovendien bent u veel in Rusland en Moskou geweest. Een leerboek voor den opstand. Dimitroff: „Ik heb steeds verklaard, dat ik mij in het buitenland slechts bezighield met mijn Bulgaarsch werk. Deze verklaring hand haaf ik. Mijn aanklagers moeten maar be wijzen, dat ik ook nog ander werk heb ge daan". Pres.: „Daarom gaat het thans juist Dimi troff. Wanneer gij louter documenten hebt, die niet voor Bulgarije alleen zijn geschre ven,, doch die betrekking hebben op de samenwerking tusschen verschillende orga nisaties in alle Europeesche landen, dan schijnt mij dat een bewijs, dat U niet slechts voor Bulgarije hebt gewerkt. Voorts is bij U gevonden het boek: De Gewapende Opstand. Dat is toch een leerboek voor een opstand". Dimitroff: „Bij mij had U een heele biblio theek met boeken van allerlei soort kun nen vinden. Ik heb altijd gestudeerd. Ik heb in de gevangenis gestudeerd en ik studeer ook in dit proces, meneer de president (ge lach). Ik weet echter niet of het boek, De Gewapende Opstand een leerboek is". De president constateert, dat dit boek op 27 Mei 1932 door het Rijksgerecht illegaal is verklaard. Dimitroff antwoordt, dat hij het boek in 1931 had gekocht. Overigens zou hij 't evengoed hebben gelezen, als hij 't illegale karakter van het boek had gekend. De kan selier van het Duitsche Rijk Adolf Hitler had het ook gelezen. In het verdere verhoor van Dimitroff na de pauze stiet Dimitroff herhaaldelijk belee digingen uit tegen een Beambte; de Senaat trok zich in de raadskamer terug en besloot dat beklaagde Dimitroff, omdat hij geen ge hoor heeft gegeven aan het herhaalde bevel van den voorzitter om geen beambten te beleedigen, wordt uitgesloten. Dimitroff roept opgewonden „Ongehoord" en schreeuwt een aantal onverstaanbare schimpwoorden uit, terwijl hij door de Be ambten naar de gevangenis wordt gebracht. TEGEN HET ONNOODIG STRAATRUMOER. De Commissaris van politie verzoekt ons plaatsing van het volgende: Het komt nog herhaaldelijk voor, dat be stuurders van motorrijtuigen, meer speciaal van motorrijioielen, in deze gemeente rijden I met open op onvoldoend geluiddempende uit- 1 laatinrichtingen. s Overeenkomstig het streven om het straat rumoer zooveel mogelijk te doen verminderen, wordt daarom aan bestuurders en houders van motorrijtuigen, voor zoover noodig, in herin nering gebracht, dat, volgens de artt. 20 en 26 van het Motor- en Rijwielreglement ieder mo torvoertuig voorzien moet zijn van een behoor lijk geluiddempende uitlaatinrichting en dat het verboden is om de afgewerkte gassen anders dan door middel van deze behoorlijk geluiddempende inrichtingen af te voeren. Voorts worden belanghebbenden er op op merkzaam gemaakt, dat door de politie nauw lettend op de naleving van de hierbedoelde wettelijke voorschriften zal worden toegezien. Te dien einde zullen o.m. controles worden in gesteld, welke niet alleen des daags, doch ook in de avonduren en des nachts zullen worden gehouden. Tegen degenen, die mochten blij ken in overtreding te zijn, zal zonder vooraf gaande waarschuwing, procesverbaal worden opgemaakt, terwijl zij zich bovendien bloot scellen aan de mogelijkheid, dat de desbetref fende motorrijtuigen als stuk van overtuiging ten dienste der Justitie zullen worden in beslag genomen. De commissaris van politie doet daarom hierbij een ernstig beroep op bestuurders en houders van motorrijtuigen, om in deze-hunne loyale medewerking wel te willen verleenen, opdat zieken en zij, die slecht kunnen slapen, niet in hun nachtrust worden gestoord en in het algemeen in onze stad op straat niet meer rumoer wordt gemaakt, dan strikt noodzake lijk. Zij worden door hem derhalve, mede in hun eigen belang, aangeraden met hun motor rijtuigen niet op openbare wegen te rijden of met loopenden motor stil te staan, tenzij een behoorlijk geluiddempende inrichting' voor het afvoeren der afgewerkte gassen op het motor rijtuig aanwezig is en daarvan ook wordt ge bruik gemaakt. VECHTENDE BENDE EEN NACHTHUIS BINNEN. Steekpartij in donker Amsterdam. WIE MOET DE SCHADE BETALEN? In den nacht van Woensdag op Donderdag tegen half een is tusschen een aantal leden van donker Amsterdam een ruzie uitgevoch ten, die, wanneer de politie niet tijdig zou hebben ingegrepen, nog vrij ernstige volgen zou hebben kunnen' gehad. De oorzaak van de ruzie zal wel ten eeuwigen dage onbekend blijven voor de buitenwereld, aangezien de heeren op dit punt geenszins spraakzaam bleken te zijn. Hoe dit ook zij het gezelschap bevond zich in een cafétje in de Lijnbaan- steeg, toen een tweetal hunner zich naar bui ten begaf om ruimer terrein voor discussie te hebben. Plotseling stak een van deze bei den den ander met een mes in den buik. Een derde, die zich bij de vechtenden gevoegd had. stak den reeds gewonde met een mes tweemaal in het hoofd, waarop door andere, toegesnelde vrienden den gewonde een stuk ijzer in de handen werd geduwd, waarmede deze zich duchtig weerde. Een vierde man kreeg hierbij een hevigen klap op het hoofd, hetgeen voor hem aanleiding was den in den buik gewonde aan te vallen en hem het stuk ijzer te ontwringen om daarmede woedend om zich heen te slaan en vervolgens de vlucht te nemen naar een nachthuis op het Singel- Hij werd achtervolgd door de rest van de bende, die de voordeur intrapte en naar bin nen stormde, waar diverse meubelstukken, o.a. een ijskast aan een grondige afbraak wérden onderworpen. Omwonenden waren intusschen opmerkzaam geworden op het ka baal en toen de vechtende bende weer naar buiten rolde en gillende vrouwen in moord- geroep uitbarstten, achtten zij het oogenblik gekomen om de politie te waarschuwen. Deze verscheen in opmerkelijk korten tijd en re kende een aantal heeren in. De gewonde werd eerst even naar het ziekenhuis gebracht, doch daar bleek, dat hij na verbonden te zijn wel verder kon worden verhoord. De overige en talrijke bebloede koppen waren niet zoodanig geschonden, dat geneeskundige hulp gewenscht werd. Op het politiebureau bleek het punt, dat de heeren het meest interesseerde te zijn, wie nu eigenlijk de schade moest betalen van de toegetakelde meubelen. Het overige zou den zij onder elkaar wel uitmaken. Ondertrouwd: J. LAETEXDECEER H. J. STALLING Heemstede 5 Oct. 1933 J. L. HEXXEMAX Tandarts en M. W. BEUXK Tandarts die, mede namens wederzijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de vele bewijzen van belangstel ling bij hun huwelijk ondervon den. Den Haag, 6 October 1933 Heden overleed plotse ling tot onze diepe droef heid onze lieve Man en Stiefvader Johan Koolhoven Oud Xotaris te Haarlem. in den ouderdom van 71 jaar. Uit aller naam: J. P. J. KOOLHOVEN— LOGEMAN Zeist, 4 October 1933 Prof. Lorentzlaan 105. Algemeene kennisgeving De crematie zal plaats heb ben te Westerveld Maandag 9 October na aankomst van trein 11.41, Geen i ivbezoek Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de belang stelling, ondervonden bij het overlijden van ons Zoontje DERK FAM. SCHOUTEN De Witstraat 45.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2