UIT HET BUITENLAND Sack en Seuffert tegen het juristencomité. De veertiende Volkenbondsvergadering. VRIJDAG 6 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBL A D 3 De nieuwe perswet in Duitschland. Welke voor waarden voor het redacteurschap vereischt worden. Uit Genève: Een Fransche resolutie over het minder hedenvraagstuk. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. De door het Rijkskabinet goedgekeurde wet op het redacteurschap bestaat uit 6 hoofd stukken met tezamen 47 paragrafen. Het eer ste hoofdstuk behandelt het beroep en be paalt, wanneer het redacteurschap als hoofd beroep wordt uitgeoefend door het uitgeven van of medewerken aan de uitgaven politieke tijdschriften en dagbladen. Niemand mag zich redacteur noemen, die niet in den zin van deze wet daartoe bevoegd is. Volgens het tweede hoofdstuk kan als re dacteur slechts toegelaten worden hij, die de Duitsche nationaliteit bezit, de burgerlijke eererechten en het recht tot het uitoefenen van een openbaar ambt niet heeft verloren, van Arische afstamming is en niet met een persoon van niet-Arische afstamming gehuwd is. Voorts moet de redacteur 21 jaar oud zijn, een behoorlijke vakopleiding hebben genoten en de eigenschappen bezitten, die de taak, het publiek op geestelijk terrein te moeten voor lichten, vereischt. Ten aanzien van den eisch der Arische afstamming en huwelijk zijn de bepalingen van toepassing, die ook voor de ambtenarenwet gelden. Op voorstel van den leider van het Landelijk Verbond kan de leider van het Reichsverband der Deutschen Presse met goedkeuring van den Rijksminister voor Propaganda en Volks voorlichting uitzonderingen toestaan op de bepalingen ten aanzien van de Duitsche na tionaliteit en de Arische afstamming. De uitoefening van het beroep van journa list wordt in het derde hoofdstuk uitvoerig ge regeld. Hij is verplicht, alles uit de krant te houden wat particuliere belangen verwart met algemeene belangen, wat de kracht van het Duitsche rijk en het Duitsche volk ver zwakt, of de religieuse gevoelens van anderen kwetst, en verder al wat de eer of het welzijn van een ander wederrechtelijk aantast of uit andere overwegingen in strijd met de goede zeden is. Het vierde hoofdstuk draagt den titel: „Ver- bondsrechtelijke bescherming van het i-edac- teursberoep. Daarin wordt bepaald, dat de jour nalisten wettelijk georganiseerd moeten zijn in het Reichsverband der Deutschen Presse, dat volgens de perswet een publiekrechtelijk lichaam is. Het vijfde hoofdstuk bevat bepalingen over de strafrechtelijke bescherming van het be roep. Met gevangenisstraf tot ten hoogste een jaar of geldboete, wordt gestraft, die als redacteur werkzaam is zonder op de beroeps- lijst voor te komen, of terwijl hem de be voegdheid tot uitoefening van het beroep is ontzegd. Een uitgever, die zulke personen re dactiewerk toevertrouwt, of een blad uitgeeft zonder een hoofdredacteur te hebben benoemd, wordt gestraft met geldboete of gevangenis straf tot ten hoogste drie maanden. Personen, die zich redacteur noemen zonder op de be roepslijst voor te komen, worden gestraft met hechtenis of een geldboete tot ten hoogste 150 mark. Een uitgever, die om een der redenen veroordeeld wordt, kan de verdere uitoefening van zijn bedrijf worden verboden. Het zesde hoofdstuk bevat een aantal slot bepalingen, o.a. de mededeeling dat de Rijks minister voor Volksvoorlichting en Propa ganda in overleg met de overige betrokken rijksministers uitvoerende verordeningen kan afkondigen. In een feestelijke bijeenkomst in de ver sierde feestzaal van het Haus der Deutschen Presse te Berlijn, waar meer dan 300 journa listen aanwezig waren, heeft de Rijksminister voor de Volksvoorlichting en Propaganda dr. Goebbels in een uitvoerige rede mededeeling gedaan van de afkondiging en den inhoud van de nieuwe wet op het redacteurschap, en uit voerig de leidende gedachte van deze wet toe gelicht. Goebbels zeide voorts, dat hij hoopte, dat de vrije discussies weer een aanvang zouden nemen. Zij dienden echter „binnen de richt lijnen" van het Derde Rijk te blijven. GENèVE. Aan het slot van de zitting van Donderdag der politieke commissie heeft de Fransche de legatie naar de Tel. mededeelt, een resolutie ingediend, volgens welke de Assemblée de aan bevelingen van de Volkenbondsvergaderingen van 21 September 1922 moet bevestigen en op nieuw proclameeren, dat de staten, die tegen over den Volkenbond niet door formeele ver plichtingen gehouden zijn hun minderheden te beschermen, nietttemin hun nationale, gods dienstige en taalminderheden rechtvaardig en verdraagzaam moeten behandelen. De tweede alinea der resolutie luidt thans: De Volkenbondsvergadering is van meening, dat zij een interpretatie van de minderheden- verdragen of van bovenstaande proclamatie niet als gemotiveerd kan beschouwen, wanneer deze interpretatie bepaalde categorieën staats burgers berooft van de voordeelen der ver dragen, aangezien deze verdragen op alle staatsburgers zonder onderscheid betrekking hebben. Voor Nederland voerde het woord mevr. Kluyver, die zich uitsprak vóór het Engelsche voorstel, om de procedure in zake de behande ling van minderhedengeschillen te wijzigen, o.a. door er grootere publiciteit aan te ver- leenen. Wat betreft het voorstel om de bescherming der minderheden ook uit te breiden tot die landen, die niet door de minderheden-verdra- gen gebonden zijn, wenschte mevr. Kluyver. dat er rekening gehouden zal worden met de bijzondere omstandigheden, waarin die landen verkeeren, die koloniën hebben. Oostenrijk. Nat.-soc. partijboekje van Dertil gevonden. Gisteren heeft de politie, volgens V. D„ het bewijs in handen gekregen, dat Dertil, de man die den aanslag op bondskanselier ©ollfuss heeft gepleegd, nationaal-socialis- tisch partijman is. Zij heeft n.l. het lidmaat schapsboekje der N.SLD.A.P. van Dertil ge vonden. Uit dit boekje is gebleken, dat Dertil in het begin van 1932 tot de N.S.D.A.P. is toe getreden. Bovendien is hij Oostenrijksch S.A. man geweest. Bovendien werden 11 personen gearresteerd als verdacht van medeplichtig heid. O.m. werd gearresteerd de nationaal- socialist Weigensamer, die Dertil de revol ver heeft verkocht waarmede deze den aan slag heeft gepleegd. De vroegere rector der Weensche universi teit, de hoogleeraar in het strafrecht, prof. dr. Gleispach, is door de regeering gepen sioneerd. Hij was een ijverig nationaal-socia- list en heeft een boek geschreven, waarin hij de regeering-Dollfuss heftig heeft aangeval len. In tegenstelling met de mededeeling, vol gens welke de politie het bewijs in handen heeft gekregen, dat Dertil nationaal-socialist is, verklaart de landsleiding der N.S.D.A.P. Oostenrijk, dat Dertil nooit, ook niet tijdelijk, lid der N.S.D.A.P. is geweest. In sommige kringen wordt verklaard, dat Dertil is be- invloed door de ideeën van zijn stiefvader, dr. Günther Engeland. Aanzienlijke vermindering der werkloosheid. De „Daily Express" voorspelt, dat uit de opgaven van het Britsch ministerie van Ar beid van de volgende week zal blijken, dat er eind September zevenhonderdduizend meer personen vast werk hadden dan op den overeenkomstigen dag van het vorig jaar. T sjecho'Slowakije. Ook verbod der communistische partij? De regeering heeft bij de Kamer, welke op 25 October a.s. zal bijeenkomen, twee wets ontwerpen ingediend ter bekrachtiging van het door de regeering uitgevaardigd verbod der Duitsche nationaal-socialistische partij en der Duitsch-nationale partij in Cechoslo- vakije. Volgens het tweede ontwerp zullen de mandaten dezer partijen, 18 in totaal, worden geannuleerd. Waarschijnlijk zal nog een derde wetsontwerp worden Ingediend, waarbij het vermogen der beide partijen in beslag zal worden genomen. Gisteren is den leden der beide partijen medegedeeld, dat een voortzetting van hun partij-activiteit zal worden gestraft met geldboeten van 10.000 tot 50.000 kronen, of met hechtenis tot hoogstens 14 dagen. In politieke kringen wordt thans ook gesproken over een mogelijk verbod der communistische partij. Italië. Critiek op het nieuwe Duitschland. Wij lezen in de Tel,.: Het orgaan van Mussolini, de „Popoio d'Italia", bevat een niet onderteekend artikel, dat echter gesteld is in den categorischen toon, welke den persoonlijken stijl van zijn stichter kenmerkt en waarin critiek wordt uitgeoefend op de nazi-methodes. De schrijver spreekt over de al te talrijke manifestaties welke onrust hebben veroor zaakt onder de naburen van Duitschland'', Hij is niet bevredigd door de verklaring van dr Hess, den secretaris der nationaal-socia listische partij, die laconiek den betrokken landen mededeelde, dat een dergelijke be zorgdheid overbodig is. De woordvoerder van Mussolini is klaarblijkelijk niet van deze op vatting. Het zou, zoo zeide hij, wenschelijk zijn een verklaring in denzelfden geest te vernemen van een meer verantwoordelijke instantie, althans van een van de ministers, die direct of indirect belast zijn met de bui- tenlandsche politiek van het rijk. Het artikel wordt gevolgd door een hoofd artikel in de Romeinsche ..Tribuna", dat even eens eenig misnoegen bij de nationaal-socia- listen zal verwekken. Daarin wordt betoogd, dat de leer van het uitverkoren ras volstrekt irreligieus is en ver band houdt met ideeën, waartegen het fas cisme onder leiding van den Duce zich steeds met kracht heeft verzet. Ten slotte veroordeelt de schrijver de euge netische principes, die thans in Duitschland zullen worden toegepast. Hij bestempelt deze principes als een typische afdwaling van het internationalisme en zij zijn volgens hem ge baseerd op opvattingen, welke het fascisme steeds van de hand heeft gewezen. RENéE ADORéE OVERLEDEN. HOLLYWOOD, 5 October (Reuter) De be kende Fransche filmster Renée Adorée, die vooral bekendheid verwierf door haar creatie in „De Groote Parade" naast John Gilbert, is tengevolge van longontsteking overleden. BEMANNING DER „ROHOLM" GERED. DOOR TOEVALLIGE ONTMOETING. OSLO, 5 October (V. D.) Het brandende wrak van het Noorsche ss. „Roholm", dat gis teren S.O.S.-seinen heeft uitgezonden, is heden Noordelijk van Vardö stuurloos aan land gedreven. Slechts door een gelukkig toe val is het een schip, dat het brandende vaar tuig ontmoette, gelukt, de geheele bemanning van 25 koppen te redden. HAVENCONFLICT TE DUINKERKEN. RIJSSEL, 5 October (Reuter) Daar de bond van werkgevers in de haven van Duinkerken geen gunstig antwoord heeft ontvangen op de loon-voorstellen, die aan de arbeiders zijn gedaan, is besloten morgen tot uitsluiting over te gaan. Boosaardige aanslag op het Duitsche rechtswezen Torgler wijst nieuwe beschuldigingen af. Dr. Sack deelde gisteren in het proces te Leipzig mede dat hij in een Londensch hotel den Zweedschen advocaat Branting in tegen woordigheid van diens secretaris heeft ge sproken en hun verklaard dat de geruchten die over den Rijksdagbrand in omloop zijn onhoudbaar zijn en bij herhaling het karak ter van laster krijgen. Hij bedoelt daarmee le. het gerucht dat op den dag van den brand bepaalde beambten van den Rijksdag vrijaf zouden hebben gekregen. Sack heeft bewezen dat dit onjuist is. Ten tweede stelde hij vast dat de brandweer binnen vier minuten van twee kanten ter plaatse kwam. Ook was het onzinnig dat een afdeeling S. A. met motor fietsen gereed zou hebben gestaan en op een teeken van den leider Ernst door de straten rende. Dr. Sack verklaart dat hij dit alles ge documenteerd weerlegd heeft Als het weer opduikt moet het dus een boosaardige aan slag op het Duitsche rechtswezen genoemd worden. De verdediger dr. Seuffert deelt dan mede, dat het Parijsche Comité hem heeft geschre ven en heeft geëischt, dat van der Lubbe door twee bekende Zwitsersche deskundigen on derzocht moest worden. Dr. Seuffert wil op een dergelijke vraag van een dergelijk comité geen antwoord geven. Dr. Sack deelt dan mede. dat Hayes net binnen gekomen is en dat hij het zijn plicht acht op te helderen of hij de bewuste woor den aan den correspondent van de Prawda heeft gezegd. De senaat treedt inzake het hooren van Hayes in de raadkamer. Als de heeren terug komen verklaart dr. Sack, dat Hayes zich bereid verklaard heeft te getuigen, dat hij de gewraakte woorden niet heeft gezegd. De voorzitter deelt evenwel mede. dat de senaat het niet noodig oordeelt, dr. Hayes te hooren. Daarna wordt voortgegaan met het proces. Na eerst Dimitroff herhaaldelijk tot de orde te hebben geroepen wordt Torgler een getui genis voorgehouden volgens welk hij met Di mitroff voor het begin van den brand gezien zou zijn, hangend over een balustrade in het Rijksdaggebouw. Torgler verklaart Dimitroff voor het eerst van zijn leven te Leipzig, nu bij het proces, te hebben leeren kennen. Vervolgens wordt de getuigenis van een zekeren Kunzack. vroeger zelf communist, voorgelegd, die verklaart dat in 1925 te Düs- seldorf een bijeenkomst heeft plaats gehad, waarbij drie Nederlanders aanwezig waren, waarvan een Lubbe heette, die volgens ge tuige identiek is met beklaagde van der Lubbe. De voorzitter vraagt van der Lubbe. of dit juist is. Van der Lubbe verklaart voor het eerst in 1933 in Düsseldorf te zijn geweest. Torgler zegt dan. dat het getuigenis van Kunzack niet- juist kan zijn. want in 1925 was van der Lubbe pas 16 jaar en het is niet waar schijnlijk dat een dergelijke jongen reeds op treedt als leider van de Nederlandsche com munisten. Alle aandacht op de ministersbesprekingen over de ontwapening geconcentreerd. Noodzakelijkheid van het voortbestaan van den Volkenbond algemeen erkend. De Volkenbond en de ge beurtenissen in Duitschland. De Nederlandsche vluchtelingen- resolutie. Twee bijzonderheden in het weekprogramma Goebbels en Dollfuss. GENèVE, 30 September 1933. (Van onzen correspondent) De eerste week van die Veertiende Volken- bcaidsvergadenng. waar een grooter aantal staten vertegenwoordigd zijn dan ooit op een vorige Volkenbondsvergadiering aanwe zig waren 55 vian die 57 Volkenbondsstaten •riemen eraan deel, zoodat behalve het zich teruggetrokken hebbende Japan alleen Hon duras ontbreekt! heeft geen groote be langstelling voor de algemeene bijeenkomsten der voltallige vergadering nóch voor die ver gaderingen der vijf groote commissies uit haar midden kunnen verwekken. Alle aan dacht van de gedelegeerden en van de ruim 300 journalisten, die deze Volkenbondsverga- dering bijwonen, was op de vertrouwelijke ontwapeningsbesprekingen itussehen de ver tegen woordigers van Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië en de Vereenigde Staten van Amerika geconcentreerd. De onzekerheid over den afloop dezer besprekingen drukte ook op de bereidwilligheid der delegaties, om aan de algemeene beschouwingen over de Volkenbondswerkzaamheden van het. af- geloopen jaar en over den algemeenen in ternationalen toestand deel te nemen. Voor al die woordvoerders der groote mogendheden wilden zich niet branden. Zij wilden evenmin welwillende tegemoetkoming jegens de wel licht zelf onverzettelijk blijvende wederpartij toonen, als door te scherpe woorden de kan sen op toenadering in de cntwa.penings- kwestie voortijdig bederven. Men moest een woordkunstenaar en tevens een handig ad vocaat als Sir John Simon zijn, om in heit openbaar over het ontwapeningsvraagstuk te kunnen spreken, zonder gevaar te loopen hetzij bij de Fransehen, hetzij bij de Duit- schers ontstemming te verwekken' Toch waren de 12 redevoeringen, die tot- dusverre in het algemeen debat gehouden zijn, in zoo verre belangwekkend, omdat zij allen van de vastbeslotenheid dezer regeerin gen aan de Vol kenbcaidsins telling vastte houden op ondubbelzinnige wijze getuigenis aflegden. De laatste jaren mogen helaas geleerd heb ben, dat ook het bestaan van den Volken bond en de herhaaldelijke bijeenroeping van Volkenbondsconferenties geen waarborg bie den voor een regeling der de staten verdeeld houdende internationale politieke en econo mische geschillen, alle 12 sprekers waren toch het erover eens, dat de Volkenbondsin stelling most blijven voortbestaan, omdat daardoor althans veel nuttige internationale samenwerking op sociaal en humanitair ge bied in stand gehouden wordit en de Volken bond althans de hoop op betere interna tionale verstandhouding ook op politiek en economisch gebied nog levendig houdt. In dezen zin lieten allen zonder onderscheid zich uit. Zoowel de minister van buitenland- sche zaken van een groote wereldmacht als Engeland, als zijn collega's van minder in vloedrijke Europeeesche staten, zooals Grie kenland. Ierland, Letland, Nederland, Oostenrijk en Zweden; zoowel de vertegen woordiger van he.t Noord-Amierikaainsche Canada, als de gedelegeerden uit meer zui delijk gelegen Amerïkaansebe staten als Uruguay en Haïti, en niet minder ook de woordvoerders van de Aziatische staten Minister De Graeff. (teekening Wl. Biélkine China en Britsch-Indië. zij allen drukten hun vaste overtuiging uit, dat ondanks alle teleurstellingen over den onvoldoenden in vloed van Genève op het were!dbeloop aar de schepping van President Wilson moei blijven vastgehouden worden. De Duitsche delegatie, die met de ministers Von Neurath en Goebbels aan 't hoofd, over eenkomstig da alfabetische volgorde dei- namen dar staten in liet Franse h. op de allereerste rij in de Volkanbondsvergadering zat, luisterde natuurlijk niet bijzondere aan dacht telkens wanneer een spreker- den toe stand in Duitschland scheen te zullen gaan aanroeren. Minister de Graeff en de Zweed- sohe minister van buitenlandschie zaken Sandler hebben dit ronduit gedaan. Tot vol doening van de Duitschers, die eerst met groot wantrouwen de aankondiging van de Nederlandsche .resolutie over de Volkenbonds bemceiïngen met de Duitsche vluchtelingen hadden vernomen, onthield onze minister zich van eenig woord van kritiek over de oorzaken, die tot de vlucht va.n zoo vele duizenden uit Duiitsch"|auid geleid hadden. De Duitschers besloten daarom het stand punt van „volkomen onverschilligheid" jegens de Nederlandsche resolutie te zullen aannemen. Minder goed waren zij over de redevoering van den Zweedschen socialisti- schen minister Sandier te spreken, die wel iswaar vooropstelde, dat de Volkenbond zich niet met de binnenlandsche gebeurtenissen in een land te bemoeien heeft en zich niet als arbiter tusschen de partijen kan opwer pen, doch die hieraan toevoegde, dat er be paalde menschenrechten bestaan, wier eer biediging' de Volkenbond moet verzekeren. Eén dier menschenrechten is volgens Sandler de gelijkheid voor de wet. De ge lijkheid van menschen en staten is één der grondgedachten van den Volkenbond en de staat, die de menschen in twee soorten wil splitsen, verloochent den Volkenbond! Men had aanvankelijk verwacht, diat Goebbels, de Duitsche propaganda-minister, naar Genève gekomen was. om in de Vol kenbon dsvergadering te trachten een juister beoordeeling over de gebeurtenissen in Duitschland te verwekken en zinspelingen, zooals die van den Zweedschen minister met de vurige overtuiging van ds hartstochtelijken propagandist te weerleggen. In het belang van de ministersbesprekingen over het ont wapeningsvraagstuk heeft ook Goebbels zich echter de grootste terughouding opgelegd en aan de algemeene beraadslagingen aldaar niet deelgenomen, ten einde niet de oorzaak van een de atmosfeer bedervende polemiek over de Duitsche toestanden te worden. Hij gaf onder deze omstandigheden de voorkeur eraan niet in de vergadering zelf, doch op een ontvangst der Volkenbondsjournalisten door de Duitsche delegatie te spreken. Men kent zijn betoog. Het tweede extra-nummer der eerste week was het optreden van den anderen „kleinen grooten" man uit het midden der Volken- bcindsvergaidering. den Oostenrij kschen bondskanselier Dollfuss. Voor en na zijn met groot redenaarstalent uitgesproken rede over Oostenrijk's vastbeslotenheid vrij en onafhankelijk te blijven, kreeg Dollfuss ova ties, zooals wij in Genève in .lang niet meer hadden gehoord. Zal Oostenrijk thans echter ook die economische hulp geboden wondien, die voor het onafhankelijk voortbestaan on ontbeerlijk is? B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. De voorzitter wijst er dan op, dat de jonge Hollander toen in Düsseldorf heeft, verklaard, dat hij een communistische jeugdbeweging in Nederland op touw wilde zetten. Torgler ontkent dan verder, dat hij met Kaspar betrokken is geweest bij een commu nistische dynamietaanslag te Wuhlheide. Dan wordt Torgler het getuigenis van den vroe- geren communistenleider. Grothe voorge houden. die verklaard heeft, dat op 26 Febr. voor de Rot-Frontstrljders Alarmbereitschaft was bevolen. De actieve groepen stonden toen in verschillende lokalen gereed, doch den 29sten waren ze weer naar huis gestuurd. Later heeft deze getuige gehoord, dat de brand in den Rijksdag wel degelijk het tee ken had moeten zijn om handelend op te tre den. doch het werd verkeerd uitgevoerd en. de kans was verkeken. Een zekere Kempner moet Grothe verklaard hebben, dat hij de verbinding tusschen de Centrale en de brand stichters heeft onderhouden. Hij heeft het materiaal in het- portaal van den Rijksdag aan een grooten zwarten man gegeven. Dit moet Popoff geweest zijn. Verder moet deze Kempner gezegd hebben, dat buitenlanders genomen waren om de Duitsche communis ten niet te compromitteeren. De brandstich ting lag in handen van Torgler. die de daders binnen moest laten. Het begin was om half 8 vastgesteld. Eén dag te voren, was het plan in het Karl Liebknechthaus opgesteld, waar bij Torgler of Koenen aanwezig waren, be nevens van der Lubbe en Popoff. Popoff moest den aftocht dekken. Torgler noemt deze aanklacht fantastisch. Hij weet er niets van. Torgler wijst er op. dat heb Karl Liebknechthaus reeds den 23sten dooi de politie was bezet. Dr. Parisius is echter van meening. dat deze bespreking ook wel voor dien datum kan hebben plaats gehad. Het verhoor van Torgler is hiermede ten einde. Hij noemde het getuigenis van Grothe grenzenlooze leugens. Dimitroff poogt weer politieke vragen tot Torgler te richten doch de voorzitter staat dit niet toe. De zitting wordt tot heden Vrijdag ver daagd. Dan zal beklaagde Dimitrof worden verhoord. RECORDPOGING MISLUKT ASSOLANT EN LEFèVRE WEGENS BENZINEGEBREK GELAND KARATSJI. 5 October (Reuter) De Fran sche aviateurs Assolant en Lefèvre, die gis termorgen om 5.45 te Oran in Algiers op stegen voor een langen afstandsvlucht, moes ten hedenavond om 6.50 wegens gebrek aan benzine te Karatsji dalen. Het doel der vliegers was het afstands record, dat thans op naam staat van Codos en Rossi, te breken. Zij hadden 8550 liter ben zine aan boord, waarmede zij 5560 uur hoopten te kunnen vliegen. Via Egypte. Per- zië en Karatsji wilden zij trachten Rangoon in Burma te bereiken, hetgeen hun evenwel niet is gelukt. Assolant en Lefèvre hebben zonder tus- schenlanding een afstand afgelegd van 6600 K.M., waarover zij 36 uur hebben gevlogen. Het te groote verbruik van benzine, vooral boven de Middenlandsche Zee, heeft tot dalen genoopt.. De vliegers zullen nu naar Algiers terugkeeren, ten einde vandaar uit een nieuwe poging te doen. het wereld-, record van Codos en Rossi dat 9105 KLM. be draagt, te breken. ONDANKS ROOSEVELT'S CODE. BLOEDIGE BOTSINGEN MET STAKENDE MIJNWERKERS. NEW YORK, 5 Oct. (V.D.) Uit Pittsburg wordt gemeld dat ondanks de onderteeke- ning van de nieuwe kolen-code door presi dent Roosevelt, de toestand in het stakings- gebied van de bruinkool-mijnen in Pennsyl vania nog steeds zeer ernstig is. Er zijn 100.000 mijnwerkers in staking, die de ondernemers willen dwingen hun vak- vereeniging te erkennen. Te Ambridge overvielen postende stakers een honderdtal werkwilligen. De hulppolitie greep in en trachtte de stakers met traan gas terug te dringen. Toen zij met steenen werden gebombardeerd maakten de hulp agenten echter van hun vuurwapens ge bruik waarop een gevecht ontstond, waarbij twee personen werden gedood en ongeveer tien gewond. Volgens de politie zouden de stakers van dum-dum patronen hebben ge bruik gemaakt. Te Harrisburgh in den staat Illinois ver nielden stakers met behulp van bommen zes woningen van werkwilligen. Een nog niet bekend aantal personen werd hierbij gewond. Te Sullivan in den staat In diana. werd een mijnwerker bij een gevecht tusschen stakers en werkwilligen gedood. AGENDA. VRIJDAG 6 OCTOBER Gebouw „Nijverheid". Jansstraat 85: Psycho metrische avond. 8.15 uur. Luxer Theater: „De Ontembare Vrouw" met Clara Bow. 8.15 uur. Cinema Palace: „De Ster van Valencia" met Liane Haid. Op het tooneel: The Great Mc. Nally's acrobatie Novelty. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Song of Songs" met Mariene Dietrich. Op het tooneel: Ricard en Castle. American Dancers. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. ZATERDAG 7 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Opera-concert-bewe gingskoor van het Instituut v. Arbeidersont wikkeling met solisten. 8 uur. Stadsschouwburg: Feestvoorstelling Esther de Boer-van Rijk, Levensavond. 8.15~uur. Schouwburg Jansweg: Revue De Bilt seint, 8.15 uur ConcertgebouwPaddenstoelententoonstel ling 110 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Rembrandt Theater: Don Quichotte van Pabst, nacht voorstelling, 12.15 uur. Teyler's Museum.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3