Sociëteit „Den Hout Haarlem BEHENDIGHEIDSSPELEN VRIJDAG 6 OCTOBER 1933 H A A R L E M'S DAGBLAD 6 ARROND.-RECHTBANK. f 100.wegens „snijden" Op den dertienden Januari reed des na middags omstreeks 5 uur (de duisternis was reeds ingevallen) een auto uit de richting Halfweg op de Amsterdamsche Vaart naar Haarlem. Ter hoogte van de Liedebrug zag de bestuurster plotseling een auto uit. de te gengestelde richting op haar weghelft nade ren, weshalve zij nog meer naar rechts uit week en remde. Een aanrijding kon zij ech ter niet meer voorkomen, met het gevolg dat de uit Haarlem komende auto kantelde en een halven slag omdraaide. De bestuurder van den omgekantelden wa gen had zich Donderdag voor de rechtbank te verantwoorden. De verdachte was niet ver schenen. Hem was het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld ten laste gelegd, daar een mede-inzittende van de Haarlemsche auto ernstig aan het been werd gewond. Deze werd als getuige gehoord en verklaar de dat de bestuurder plotseling naar linies zwenkte, toen hij een paard met wagen voor zich uit zag rijden. Toen hij daarbij op de linker-weghelft kwam, zag hij plotseling de Halfwegsche auto naderen, en riep uit: „Louis, daar gaan weEen seconde daar na geschiedde de aanrijding. De bestuurder van de kar, waarvoor de ver dachte moest uitwijken, zeide dat de wagen voorzien was van een reflector, In den breede deed de man verslag van het gebeurde na de botsing! De gewonde medepassagier getuigde dat er met geen groote snelheid was gereden. De dame van de aangereden auto, zei dat zij na de aanrijding alleen het nummer van de omgekantelde auto had opgenomen, doch ofschoon zij zag dat er een man in de om gekantelde auto stond, die moeilijk uit dezen toestand kon worden bevrijd, heeft zij het niet noodig geoordeeld hulp te verleen en; ook had zij niet geïnformeerd of er soms nog meer slachtoffers bij het ongeluk betrokken waren De Officier meende dat er sprake was van het verfoeilijke snijden. Verdachte moet te snel hebben gereden, gezien ook het feit dat hij na de poging de kar in te halen, gerui- men tijd noodig heeft gehad om weer naar zijn rechter-weghelft te keeren. Hij eischte derhalve tegen den bestuurder van de Haar lemsche auto. een boete van f 100 subs. 50 dagen hechtenis. 8 maanden wegens diefstal. Den negenden van de vorige maand was uit de Hollandia Zeepfabriek te IJmuiden een schrijfmachine gestolen. Twee werden er ver mist, doch de man die er van verdacht werd. zei er slechts een te hebben weggenomen. Daar de verdachte ongunstig bekend stond, vroeg de'Officier acht maanden gevangenis straf. met aftrek. De verdediger, Mr. L. G. van Dam vroeg clementie. 4 jaar voor een zeden misdrijf. Met gesloten deuren werd behandeld de zaak tegen den man, die eenigen tijd geleden te IJmuiden een knaapje op een trawler had meegelokt, door hem een fietsje te beloven. De vader, die zijn zoontje zocht, vond het vastgebonden op een tafel. De verdachte had het ventje mishandeld, en had gezegd, dat hij het knaapje gedood zou hebben, indien de vader niet was gekomen. De eisch luidde 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Een prikplank-puzzle. Een Hilversummer en een Amsterdammer waren in hooger beroep gekomen van het vonnis van den kantonrechter, waarbij zij tot kleine geldboeten waren veroordeeld we gens overtreding van de loterij wet. Beiden hadden prikplanken geëxporteerd, die geen redelijken kans gaven op het win nen van een prijs, zoodat het geluk alleen de beslissende factor was. De constructie en de werking van zoo'n ding moet zeer ingewikkeld zijn. daar het de gewoonte is een handleiding bij de plank te leggen, opdat de prikkers wiskunstig zeker zouden kunnen uitrekenen waar de num mers zich bevinden die recht geven op een prijs. Het bleek echter ter zitting dat het geens zins zoo eenvoudig' was, gezien de studie die men noodig heeft, om met resultaat te kun nen prikken. Onder een vel papier immers schuilen num mers (van 1500 bijvoorbeeld) welke in een spiraal elkaar opvolgen. Soms wijkt de volg orde af doch dat is óf aan een vergissing te wijten óf aan iets anders, maar zeker is dat de prikkerij er niet door werd vergemakke lijkt. Een verkooper der prikplanken (die in dienst was van den Hilversummer) zeide (als getuige gehoord) dat hij van de inrichting niets afwist, doch wel kon hij verklaren dat in Utrecht en in Den Helder verschillende personen met gemak de prijs-nummers wis ten te mikken. „Wie het geheim van deze prik-puzzle dan wdj wist", was de vraag van den president. De juffrouw die het ding in elkaar heeft ge zet, zeide toen zij voor het getuige-hekje trad dat zij dat ook niet wist. Zij voerde de op dracht van den verdachte uit. De derde getuige was tevens getuige in de zaak van den Amsterdammer. Hij was des kundige op puzzle-gebied, een medewerker aan een Amsterdamsche courant, waar de puzzle-rubriek onder zijn leiding staat. Hij was van meening dat prikplank-prik- ken een onschuldig vermaak is, waarbij ieder een resultaat kan behalen, mits hij eenig puzzle-gevoel heeft en de prikplank goed is. Aan dezen laatsten eisch voldeed noch de Hilversumsche prikplank (de afstanden wa ren te ongelijk) noch de Amsterdamsche. die een foutieven sleutel en uitgangspunt had. Over dit laatste euvel had nooit iemand geklaagd, terwijl een recht puzzelaar dat toch spoedig moest hebben gemerkt. Dit was eigenlijk al een voldoende bewijs dat er van hazard sprake was, daar het zoo bleek dat een ieder dan toch maar raak prikte. De Hilversummer zeide dat zijn systeem reeds eerder voor het gerecht was geweest, en dat hij (toen hij daar was vrijgesproken) meende dat zijn prikplank in orde was. Er was toen echter geen puzzle-deskundige hoord. De Officier zei dat z.i. de overtreding der loterijwet was bewezen en eischte bevestiging van het lichte vonnis van den kantonrechter. In alle zaken wordt over twee weken uit spraak gedaan. EEN NIEUW PROGRAM VOOR DE R.-K. STAATSPARTIJ. EEN COMMISSIE SAMENGESTELD. Samengesteld is thans de commissie tot het ontwerpen van een staatkundig begin selprogram voor de R.K. Staatspartij. De leden zijn Prof. mr. P. J. M, Aalberse, voor zitter, mr. C. Goseling, 2e voorzitter, Dr. D Beaufort, dr. J. v. Beurden, prof. mr. P. Kamphuisen, prof. mag. dr. J. Kors, prof. J. H. Niekel, prof. mr. W. Pompe, prof. dr. J. Schmutzen. Secretarissen: mr. Fr. Teu- lings en mr. H. Kolfschoten. Zaterdag 14 October zal tegelijkertijd ge ïnstalleerd worden een „Raad voor studie en documentatie", waarin o.a. benoemd zijn mr. dr. F. A. Bijvoet te Haarlem en mr. dr. P. J. Witteman te Bloemendaal. HET VERVOER VAN AARDAPPELEN. In onze vragenruibriek werd op een des betreffende vraag geantwoord, dat een aard appelteler een zakje met 10 K.G. aardappelen mag vervoeren, zonder belasting te betalen. Men maakt er ons van welingelichte zijde opmerkzaam op, dat dit antwoord onjuist is. want er is juist verandering in gekomen. Een teler mag niet aan den kleinhandel verkoopen; wel wanneer hij een erkend han delaar is. En dan kan dit ook. niet zonder het betalen van belasting. NED. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Dezer dagen vergaderde de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Onderwij zers Genootschap in Lion d'Or. Na een korte openingsrede gaf voorzitter, de heer Van Leeuwen het woord aan den spreker van dien avond, den heer W. Kloeke, oud-voorzitter eener U.L.O. school. De krachtige 80-jarige begon met eraan te herinneren, dat bij de Grieken en de Ro meinen het onderwijs aan de jeugd werd ge geven door slaven en dat die slaven niet best werden behandeld, blijkt wel uit het Latijnsche gezegde: Qeum Dn odere, pae dagogum facere die door de Goden wor den gehaat, maken ze schoolmeester. Vermoedelijk wel werden de tekortkomin gen der jeugd aan die gehate schoolmees ters geweten! De positie is dus wel verbeterd, maar toch wordt het werk van den onderwijzer lang niet altijd gewaardeerd. Maakt een kind goede vorderingen, dan wordt dat dikwijls niet toegeschreven aan de talenten van den onderwijzer, maar louter en alleen aan die van het kind. Leert het kind slecht, dan wordt vaak niet geaarzeld dat aan den onderwijzer te wijten. Na deze inleiding vertelde de heer Kloeke van zijn reizen in België en Frankrijk. Na zijn pensionneering werd hij te logee- ren gevraagd door een oud-leerling in Bel gië. Met hem reisde hij naar Le Creuzot in Frankrijk en bezocht in 1921 voor het eerst eenige scholen in Frankrijk; die daar in Le Creuzot maakten in alle opzichten een bi zonder gunstigen indruk. Na dien tijd heeft de heer Kloeke in België en Frankrijk meer dan 50 scholen bezocht. De indruk van het onderwijs was over het algemeen zeer goed. Uit een groot aantal brieven, die de heer Kloeke later van leeraren en leerlingen ont ving bleek wel. dat zijn bezoeken zeer op; prijs werden gesteld. Bijna twee uur heeft deze veteraan van het L.O. de O.O.G. leden op boeiende en gees tige wijze bezig gehouden. De voorzitter dankte hem en wenschte hem „tot weer ziens". Medegedeeld werd dat voor de verkiezing van het hoofdbestuur, het bestuur als ge woonlijk weer het stembureau vormt. Het verslag der 4 afgevaardigden ter alg. vergadering was zeer lijvig geworden. Het werd niettemin met aandacht gevolgd en onder applaus goedgekeurd. EVANGELISATIE. Het Pinkster Zendings-Comité vmor In wendige Zending zal Zaterdagavond a,s. een straatprediking houden op de Oude Groen- markt bij het Klokhuisplein. Door genoemd comité warden ook des Donderdagsavonds openluchtsaMienkom&ben gehouden aan de Ged. Oude Gracht. Verschillende sprekers zullen het woord voeren. VEREENIGING „DENNENHEUVEL" Bovengenoemde Vereeniging beoogt Her stellingsoord- Sanatoriumverpleging van Kantoorbedienden en Handelsreizigers, voor welk doel zij het Herstellingsoord .Dennen heuvel" te Ossendrecht en het Sanatorium „Dennenrust" te Renkum exploiteert. Onlangs herdacht de afdeeling Haarlem haar 15-jarig bestaan er> ter gelegenheid daarvan zal nu op Zaterdag 7 October a.s. In het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond een propaganda-feestavond worden ge houden, waaraan welwillende medewerking zal worden verleend door de Haarlemsche Muziek- en Tooneelvereeniging Les Bohèmes. Opgevoerd zal worden „Daar 'legen wij ons uit" klucht in 3 bedrijven van C. Kerck- hoven Jr. Tevens zal dién avond verscheidene fraaie voorwerpen worden verloot. GEM. CONCERTZAAL. Zondag 8 October opent de bekende impres- sario Jac. Smits het winterseizoen met een mooie cabaretvoorstelling, met medewerking van den populairen humorist Kees Pruis met zijn nieuwste liedjes: Stella Seemer, de niet minder bekende voordrachtskunstenares; Pie' Hesse, van het gezelschan Solsev en Hesse. Opgevoerd wordt de dolle klucht „Zeg het met Bloemen". Geheel nieuw voer Haarlem. FREDERIKSPARK4 (cercle privé) TELEFOON 16360 DAGELIJKS VANAF 3 UUR TÓT 12 UUR INSCHRIJVING TOT LIDMAATSCHAP DAGELIJKS BIJ HET BESTUUR OPENING ZATERDAG 7 OCTOBER 3 UUR (Adv. Ingez. Med.) VROUWENZORGEN Slechte teint rheumatiek te dik altijd moe. Indien deze vrouw voor elke klacht een apart middel genomen had, zou zij het erg druk hebben gehad. En de lange tijd die noodig zou zijn geweest, om voor dit alles een kuur te doen. Neen. ze nam maar één middel en na zes weken zag zij alle klachten al verdwijnen. De eenvoudige verklaring is, dat al haar klach ten voortkwamen uit éénzelfde oorzaak. Zij schrijft Binds ik zes weken geleden Kruschen be gon te nemen, is mijn gezondheid hard voor uitgegaan. Mijn teint, die er onfrisch uit zag, is nu helder en gezond geworden. Mijn rheumatiek is bijna verdwenen. Twee maan den geleden was mijn gewicht 138 pond en gisteren woog ik op dezelfde weegschaal 128 pond. Deze gewichtsvermindering' heeft me wonderlijk veel goed gedaan, want ik voel me niet half zoo moe meer tegenwoordig' en ik kan beter werken dan ik in maanden deed. Daarom zou ik Kruschen nooit meer willen missen." Mej. A. L. R. Zoovele kwalen, waarover de menschen klagen vanaf „niet lekker voelen" tot acute rheumatiek kunnen veelal worden teruggebracht tot één grond-oorzaak traagheid der inwendige organen. Er is één zekere, veilige weg om Uw organen regel matig aan het werk te houden de „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts. Kruschen is een wetenschappelijke combinatie van zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen aan sporen tot betere werking en aldus alle afval stoffen wegruimen, die Uw organisme ver stoppen en het bloed onzuiver maken. Kru schen heeft een zuiverenden en versterkenden invloed op den bloedsoimlojop, zoodat het elke vezel van Uw lichaam doorstroomt met tintelende levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cer.t per dag. Let op dat op het etiket op de flesch. zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntrec Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) NAAR NIEUW-GUINEA. ALS WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. In „De Nijverheid" hield de „Nederlandsche Vereeniging Emigratie Nieuw-Guinea", Don derdagavond een lezing over de mogelijkheden van vestiging op Nieuw-Guinea. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer P. Winkel, zeide dat eenige tientallen jaren geleden de emigratie-kwestie niet zoo moei lijk was als nu. De Nederlanders waren graag geziene gasten, o.a. in Canada, doch tegen woordig moet men, wil men de werkloosheid bestrijden door emigratie, uitzien naar gebie den die in ons eigen rijk liggen. Nieuw-Guinea biedt vele mogelijkheden, het is een gebied dat veertien keer zoo groot is als Nederland, terwijl het zeer dun bevolkt is. In Nederlandsch-Guinea zijn ongeveer 200.000 inwoners De algemeene gesteldheid van de gezond heid is daar over het algemeen te vergelijken met die van Midden Sumatra (Padang), be halve aan de Zuidkust, waar de toestand iets ongunstiger is. De Ned. Ver. Emigratie Nieuw-Guiinea meent dat de groote sommen die aan werk loosheidssteun worden uitgegeven ten deele zeer nuttig konden worden besteed, indien de regeering haar medewerking wilde verleenen aan de plannen van de vereeniging. Een on derhoud met den minister van koloniën en den minister-president, heeft ertoe geleid dat de regeering heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de levensvatbaarheid van de xlannen der vereeniging, en zij zal in Novem ber aan de vereeniging haar zienswijze ken baar maken en haar standpunt uiteen zetten. De Nederlandsch Indische partij „De Vader- landsche Club" heeft .een commissie ingesteld ter onderzoek, welke tot het besluit komt, dat de „vogelkop" van Nieuw-Guinea, vooral voor Noord Europeanen, zeer geschikt is. Niet alleen dat kolonisatie naar dit gebied een belang is voor de werkloosheidsbestrijding, aldus de heer Winkel, ook in ander opzicht is hier een staatsbelang mee gemoeid. Japan, dat reeds lang naar een expansie-gelegenheid uitziet, heeft ook zijn oog laten vallen op dit buitengewoon gunstige deel der aarde, waar van men zegt, dat het eens een belangrijke plaats op onzen aardbol zal innemen. De bodem zal door de in Guinea immigree- rende Nederlandsche en Nederlandsch In dische emigranten zelf moeten worden be werkt, waarbij het eerste werk door papoea's zal kunnen worden verricht, tegen een matig' loon. De Indische regeering steunt sedert kort de emigratie-beweging, die aldaar verzorgd wordt door twee vereenigingen, wier werkplan ge heel gelijk loopt, op een onderdeel na, zooals de penningmeester in zijn rede deed uitkomen. De eene vereeniging wil namelijk dat alles door Nederlanders en alleen door Nederlanders geschiedt, (in den beginne geholpen door de papoea's) opdat geen geld verloren ga dat door eigen kracht zou kunnen worden ge spaard. Dit is het standpunt der K(olonisatie) N(ieuw)-G(uiweaj. De andere vereeniging „De Stichting", meent dat iedereen moet kunnen immigreer en. De Nederlandsche Vereeniging Emigratie Nieuw-Guinea telt op het oogenbiik reeds 400 leden, is onafhankelijk van elke politieke of godsdienstige richting, „doch het is mogelijk", aldus de voorzitter, „dat indien de regeering haar medewerking onverhoopt zou weigeren, de algemeene ledenvergadering voor den aan drang van een politieke partij zou zwichten en zich daarbij zou aansluiten, wat haar leden tal ten goede zou komen. Het hoofdbestuur der Ned. Ver. Emigratie N.-Guinea is deze meening echter niet toegedaan". Men moet nu niet denken dat het in N.- hünea een paradijs is. Er loopen wel geen vilde dieren rond, en het is er in alle opzich ten veilig, doch er zal hard moeten worden gewerkt. De penningmeester, de heer v. d. Weide, gaf een overzicht van wat er door de Indische vereeniging reeds tot, stand was gebracht. De Indische steuncomité's (de particuliere crisis comités) verleenen financieelen steun, in dier voege dat het Centraal Steuncomité een bij drage geeft als was de steuntrekker in een groote stad woonachtig. Daardoor kan de emigrant geld over houden (de levenskosten zijn er f 7.50 per persoon per maand) waar door hij handelsgeld krijgt. Want dat is het voornaamste principe, in tegenstelling tot het principe van enkele jaren geleden: men krijgt er niets voor niets! Bij aankomst vindt de emigrant een stuk grond van ongeveer 2 hectares, waar de hoo rnen omgekapt zijn. Ook is er een huisje op gebouwd. Hij moet daar f 210 voor betalen, wat echter niet direct hoeft te geschieden, doch in den loop der tijden. Aan den zgn. centralen winkel kan hij zijn producten verkoopen en zijn levensbehoeften inslaan, en de ervaring heeft geleerd dat na eenigen tijd de meeste kolonisten - zelfstandig kunnen zijn. Er zijn reeds eenige nederzettingen, wat uit het bovenstaande blijkt. Men staat echter pas aan het begin. Voorloopig wil de Neder landsche Vereeniging ook nog niets anders zijn dan een studievereeniging, die geheel afhankelijk is van de besluiten van de regee ring. Het ledental moet de overheid impo- seeren als een uiting van de werkloozen. die ervan overtuigd zijn dat de huidige toestanden niet bestendigd mogen blijven. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd een zeer ruim gebruik gemaakt. O.a. kwamen enkele menschen met emigratie ervaring aan het woord, wat een, vruchtbare discussie opleverde. Vervolgens werd een huishoudelijke verga dering gehouden, waarbij een voorloopig be stuur voor de afd. Haarlem werd gekozen. De leden zullen binnenkort een definitief bestuur kiezen. Men hoopt spoedig 100 leden in Haar lem te hebben. NAAR BETERE OPLEIDING VAN AUTORIJDERS Een diploma voor erkende instructeurs. MISBRUIKEN WORDEN BESTREDEN. OOK INDIEN ZIJ BIJ EXAMINATORS BESTAAN INSTITUUT VOOR ARBEIDERS- ONTWIKKELING. EEN OPERA-CONCERT, Op Zaterdag 7 October openit lnet Instituut voor Arbeidersontwikkeling, afd, Haarlem, het winterseizoen met een opera-concert, af gewisseld door het optreden van een Bewe gingskoor. De medewerkenden, allen jonge intelligen te). artisten, zingen onder leiding van Amt. Krelage uit Amsterdam, een keur van frag menten uit-de meest-populaire opera's, o.a. kwartet uit Rigoletto. Het Bewegingskoor geleid door Els Keezer zal niets nalaten, om de gevestigde reputatie te handhaven. Een avond van veel kunstgenot dus. „JACOB VAN LENNEP". De Haarlemsche Tooneelver. „Jacob van Lennep" zal Maandag 9 October in den Stads schouwburg den Internationalen Tooneelwed- strijd openen met een Eere-avond, waar tal van autoriteiten-leden van het Eere Comité bij tegenwoordig zullen zijn. De werkende kring zal alsdan onder regie van den heer K. Visser opvoeren De firma Adam en Eva, een blij ein digend spel in vier bedrijven. De rolverdeeling is als volgt: James King de heer van Hemert, Cortinthia mej. Jo v. d. Laan, Clinton de Witt de heer Huib Tuninga, Julie de Witt mevr. D. Tuninga, Eva King mevr. T. Groeneweg, Tante Abby Rocker mevr. J. Bennik, Dr. Jack Jef ferson, de heer v. d. Borg, Horaal Pelgrim de heer v. Zandbergen, Adam Smith de heer T. de Vries, Lord Cordan de heer Cornelissen. Het geheel zal worden opgeluisterd door Haarlem's Symphonie-orkest Eutex-pe onder leiding van den heer J. A. Meng. DIENSTREGELING N.Z.H.T.M. Verschenen is een gewijzigde dienstregeling van de N.Z.H.T.M., welke met ingang van Zondag 8 Oc-tober 1933 in werking treedt, op de door deze maatschappij geëxploiteerde lijnen. (Adv. Ingez. Med.) CREDIET AAN GEMEENTEN WORDT OPGEZEGD. ALS DE BEGROOTING NIET SLUIT. Naar de Tel. verneemt heeft de Bank voor Nederlandsche Gemeenten aan de besturen van gemeenten, die de begrooting-1933 nog niet in evenwicht hebben kunnen brengen, medegedeeld, dat voor de gemeenten, van welke de begrooting voor 1933 nog' niet is goedgekeurd, omdat een aanvraag voor een rijksbijdrage in de huishouding nog in be handeling is, en ook van welke de begrooting 1933 wel is goedgekeurd, ofschoon een na- deelig saldo overblijft, de loopende credieten niet langer dan tot 30 Juni 1934 kunnen wor den gecontinueerd, wanneer op dien datum het evenwicht in de begrooting niet bereikt mocht zijn. Tenzij dit laatste mocht blijken het geval te zijn, zullen de debetsaldi in rekening-cou rant ten laste van bedoelde gemeenten, op genoemden datum opeischbaar zijn en afge lost moeten worden. De Bank "erzoekt aan de gemeentebesturen bij de aanvraag tot verlenging dor loopende credieten in aanmerking te nemen ,dat voor alsnog verlenging slechts mogelijk is tot 30 Juni 1934, 60.000 Candidaten per jaar. De Commissie van Toezicht op het Centraal- Bureau voor de afgifte van Bewijsstukken ran Rijvaardigheid (C. B. B. R) heeft een persconferentie gehouden. De voorzitter, de heer R. W. C. de Bruyn, zette uiteen, dat het aantal candidaten voor een bewijs van rijvaardigheid blijkens de exa mens daarvoor ook dit jaar weder zeer groot is, het benadert nl. de 60.000. Het is begrijpe lijk, dat niet alle examinandi, wanneer zij voor de eerste maal de rijproef afleggen, in alle opzichten voldoende rijvaardigheid en motorkennis blijken te bezitten om het diplo ma te verwerven, maar het mag bedroevend worden geacht, dat vele malen personen voor de derde en vierde maal moeten worden terug gewezen. Evenwel is aan het bureau gebleken, dat afgewezen candidaten wel eens de mee ning zijn toegedaan, dat zij on grond van fi- nancieele overwegingen tot "herhaling van het examen worden genoopt, omdat de advi seurs per candddaat en per rijproef f 2 ont vangen. Een streng onderzoek naar deze be wering heeft aangetoond, dat die meening op praatjes berust. Niettemin heeft het bestuur van het Centraal Bureau besloten hoofd zakelijk om deze onjuiste meening te bestrij den het aantal aan de adviseurs toe te wij zen proefritten te Mmiteeren tot twee per Candida at; „zakt" een candidaat voor de tweede maal, dan wordt hij naar een anderen adviseur verwezen. Ook het aantal door een zelfden adviseur af te nemen examens per jaar zal worden gelimiteerd. „Autorijden" in 31'2 uur. Mede werd een onderzoek ingesteld naar de opleiding tot chauffeur. Het aantal der genen, die zich geroepen gevoelen om onder richt in het besturen, van motorrijtuigen te geven, is legio. Er is daardoor een wilde con currentie op dit terrein ontstaan, die op haar beurt aan de degelijkheid van de opleidingen in vele gevallen ernstig afbreuk heeft gedaan. Het C. B. B. R. acht prijzen van f 10 en min der voor een volledige opleiding onvoldoende om de noodige waarborgen te verschaffen, dat men een wagen kan bedienen. De arge- looze cursist, die in 10 lessen van ongeveer 20 minuten per les door zijn leermeester rij vaar dig wordt verklaard, is wellicht op grond van de verklaring van dien leermeester mede over tuigd, dat hij in nog geen 3 1/2 uur behoorlijk heeft leeren autorijden en wanneer de leer meester hem er dan nog bijvertelt, dat hij bij den eersten proefrit toch niet slaagt, dan is hij wellicht geneigd, dat niet slagen te wijten aan dien examinator, in plaats van aan den leermeester of aan zich zelf. Hoe gaat het ech ter veelal met zulke goedkoope spoedcursus sen? Na de eerste mislukte proef wordt ver der gegaan in het geven van privé-lessen of het geven van twee gratis lessen van 1520 minuten. Die z.g. gratis-lessen zijn evenwel reeds verdisconteerd in de te vorderen huur van den wagen, wanneer deze moet worden gehuurd voor het afleggen van de tweede of volgende proef. Het bestuur van het Centraal Bureau heeft geconstateerd, dat personen, die op dergelijke wijze waren opgeleid, met inbe grip van de steeds terugkeerende kosten van het examen (thans f 3.50), bedragen zijn kwijtgeraakt tusschen de f 50 en f 75. Hoewel uit de ervaring wel is komen vast te staan, dat het groote aantal ongelukken in mindere mate aan te weinig rijvaardigheid dan wel aan diverse andere oorzaken, o.a. ka rakterfouten, is te wijten, heeft het Centraal Bureau zijn 264 adviseurs opnieuw geïn strueerd, om zich van eiken candidaat terdege te overtuigen, dat hij zijn vervoermiddel af doende in de hand heeft en dat hij bekend is met de regels van den weg en met de verdere v erkeersvoor schriften Een uniform cursusplan. Een en ander heeft het bestuur er tevens aanleiding toe gegeven, een vrijwillige con trole op de chauffeux-scursussen in te stellexi. Voor de leiders of instructeurs van scholen, waarbij de ernstige bedoeling voorzit om deug delijke bestuurdei's af te leveren, is het mo gelijk. zich te doen erkennen door het Cen traal Bureau, mits zij zich onder toezicht van dit bureau stellen. Om een uniformiteit in de opleiding zooveel mogelijk te bevorderen, stelt het Bureau zich op het standpunt, dat een bepaald programma voor de cursussen ter opleiding tot motoirij tuigbestuur der ster) aan alle erkende scholen als minimum-oplei ding dient te worden gevolgd, dat de leermees ters vaxx die scholen over voldoende onderwijs capaciteiten moeten beschikken en dat ook het lesmateriaal aan alle eischen moet vol doen. Bescherming van het publiek. Het doel van deze. in het belang van het publiek te treffen, maatregelen kan als volgt worden omschreven: a. een uniforme opleiding te bevordex-en tot het verkrijgen van een bewijsstxxk van rij vaardigheid b. het verkrijgen van meer zekerheid, dat de opleiding beantwoordt aan de eischen. welke moeten worden gesteld bij het afleggen vaxi de rijvaardiigbeidsproef. c. het in bescherming nemen vaxi de belan- gerx van personen, die zich door middel van een rij cursus willen b ekwamen in het b estu ren van motorrijtuigen. De eischen, welke in hoofdzaak worden ge steld, zijn, dat een leerling persoonlijk ten minste 15 volle pr^ctische rij-uren een mo torrijtuig heeft bestuurd zoowel in het drukke verkeer als op buitenwegen, niet slechts bij daglicht, doch ook eenige uren bij kunstlicht. In cursusverband moet een aantal uren les worden gegeven in verkeersvoorschriften en theorie van het motorrijtuig. Chauffeursscholen, welke aan de gestelde eischen blijken te voldoen, verkrijgen het recht tot het voeren van het embleem van het Bureau (een cirkel met staand kruis, eenigszins gelijkend op een wiiel met 4 spaken met de letters C. B. B. R. en in den rand de woorden: Centraal Bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaardigheid), welk embleem in verkleind fox-maat ook op de les- wagens kan worden aangebracht. De kosten van een en ander worden geheel door het C. B. B. R. gedragen. Directeuren van chauf feursscholen kunnexi op schriftelijke aanvrage aan het Centraal Bureau (Groot Hertoginne- laan 70, Den Haag)) de stukken toegezonden krijgen als eersten stap tot de erkenning van hun school, terwijl aan toekomstige bestuur ders op schriftelijke aanvrage kosteloos - een programma van eischen zal worden verstrekt, hetwelk het Centraal Bureau heeft samenge steld om een behoorlijke .chauffeursopleiding zooveel mogelijk te verzekeren.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6