De Parijsche Automobiel-salon. DE BILT V IC TO R IA - WATER J. HOLSTER ZATERDAG 7 OCTOBER 1933 H A A R L E M'S DAGBLAD Geen sensationeele nieuwtjes, maar toch zeer belangrijk. (Van onzen Parijschen correspondent) Het hoeft zeker niet te worden gezegd, dat het een absolute onmogelijkheid is om in enkele uren tijds alle geëxposeerde wagens van binnen- en van buiten te bekijken en er technische verslagen over te geven. Trou wens, dit ïs er niet de plaats voor; we be palen er ons dan ook toe om hier onze algemeene indrukken neer te schrijven, nu we zoo juist van het Grand Palais terug komen, waar sedert de vroege ochtenduren reeds een compacte massa zich verdringt op en om de diverse stands. En laten we dade lijk zeggen dat de 27ste Salon een buiten gewoon sympathieken, vooral een buitenge meen serieusen indruk maakt. Constateer den we vorige jaren reeds een sterk drijven naar het vervaardigen van kleine en goed- koope wagens, daar zien we dat dit jaar de economie zich vooral ook uitstrekt tot het verbruik en dat alles er op is toegelegd om de consumptie van benzine tot een minimum te reduceeren. Deze algeheele besparing heeft echter niet het gevreesde gevolg gehad dat er iets zou worden opgeofferd aan de elegance of aan het comfort van den wagen Integendeel: zonder onderscheid en in een jachtenden concurrentiestrijd hebben de constructeurs er zich op toegelegd om dit maal nog wat meer luxe te geven. Die luxe constateeren we niet alleen in de carrosse rieën, maar eveneens in het chassis. Zoo zien we dat de meeste automobiel-bouwers zich thans ernstig beginnen bezig te houden met de versnellingen, een van de belangrijkste onderdeelen waaraan men sedert een 25 jaar niet de minste aandacht had geschonken Meer en meer drijft men naar de vereenvou diging daarvan en. gezien de specimen op den Parijschen Salon, durven we gerust zeg gen. dat we héél dicht bij het punt zijn waaróp de bestuurder de handen geheel vrij zal krijgen voor het stuurrad. Het automa tische inschakelen schijnt ook geheel te wor den verdreven door 'n mechanisch systeem, waardoor met een pedaaldruk de verschil lende versnëllings-bewegingen worden ver kregen. Anderzijds, alhoewel de wagens steeds goedkooper worden, heeft de Euro- peesche fabrikant niets willen opofferen aan de snelheid. Het publiek eischt het en zoo drijven we meer en meer naar den aërodyna- mischen wagen, den wagen die van achteren is afgerond en die steeds minder weerstand aan den luchtdruk biedt. Het oog is er mis schien nog niet aangewend, maar we twijfe len er geen oogenblik aan of over één of twee jaar zal niemand meer anders bouwen. Thans reeds, op nagenoeg alle stands van den Parijschen Salon vindt men uitsluitend deze nieuwe vormen van carrosseriebouw. En wan neer men het in fraaie afwerking ziet, zoo als b.v. bij Renault, die dit jaar alle records AGENDA ZATERDAG 7 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Opera-eoneert-bewe- gingskoor van het Instituut v. Arbeidersont wikkeling met solisten. 3 uur. Stadsschouwburg: Feestvoorstelling Esther de Boer-van Rijk, Levensavond. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Revue De Bilt seint, 8.15 uur Concertgebouw: Paddenstoelententoonstel ling 110 uur. Rembrandt Theater: Don Quichotte van Pabst, nacht voorstelling. 12.15 uur. Luxor Theater: ..De Ontembare Vrouw" met Clara Bow. 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: ..De Ster van Valencia" met Liane Haid. Op het tooneei: The Great Mc. Rally's acrobatie Novelty. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rcmbrar.dt Theater: „Song of Songs" met Mariene Dietrich. Op het tooneei: Ricard en Castle, American Dancers. 2.30, 7 en 9.15 uur Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Heemstede: Sportparklaan. Circus Rausch. 24 en 8 uur. ZONDAG 8 OCTOBER Stadsschouwburg: Ballet Jooss. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Revue De Bilt seint. 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Concert H. O. V. Soliste Miep Meder. 2.30 uur. Gem. Concertzaal: Tournée Ensemble Kees Pruis. 8 uur. ConcertgebouwPaddenstoelententoonstel ling. 9 u. v.m.10 u. nam. Geb. Protestantenbond: Psycho-Synthese Voordracht. 10.30 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen "s middags en des avonds Heemstede: Sportparkiaan. Circus Rausch. 3 en 8 uur. MAANDAG 9 OCTOBER ConcertgebouwPaddenstoelententoonstel ling. 9 u. v.m.10 u. nam. De Nijverheid, Jansstraat. Lezingserie van Ds. K. H. Miskotte. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede: Sportparklaan. Circus Rausch 8 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur de: Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en, Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 7 Oct. 8 uur 's avonds tot en met Vrijdag 13 Oct. 8 uur zijn de vol gende apotheken op Zondag 's avonds na 8 uur en 's nachts geopend. H. J. M. Bartels, Apotheek Loomeyer, Bar- teljorisstraat 11, Tel. 10175. B. V/. Ferguson. Park-Apotheek, Kleverpark weg 13. Tel. 11793. J. W. Florijn. Centraal Apotheek, Groote Houtstraat 78. Tel. 10500. W. P Woutersen. Apotheker. Koninginne weg 3. Tel. 12038. (De apotheek W. P. Woutersen, Konin ginneweg 3, Tel. 12038 heeft geen verlof tot sluiten gevraagd en js dus altijd geopend.) B. K. Blommendaal. Nolf's goedkoope apo theek. Kruissrr. is eiken Zaterdag en eiken dag voor een feestdag geopend tot 10 u. 's avonds slaat dan kan men niet anders zeggen dan dat iets héél moois kan worden verkregen. Nu we toch eenmaal een merk hebben ge noemd, moeten we ook even overloopen naar het andere groote nationale merk Citroën. Deze fabrikant die het eerst het Amerikaan- sche systeem in Europa heeft ingevoerd, gaat rustig voort met zijn beproefde methoden en 't doet ons genoegen om te constateeren dat men geheel is terugge komen van het stelsel om elke drie maanden een nieuw merk te lanceeren, zoo dat juist uitgevoerde bestellingen alweer da delijk verouderd waren. Wanneer men in twee vitrines alle verzegelde onderdeelen ziet van de z.g. ..Petite Rosaline", die zonder onderbreking 300.000 K.M. aflegde, alle stuk ken die niet de minste slijtage vertoonen dan geeft zulks wel héél veel vertrouwen. Peugeot, de derde nationale Fransche fabriek heeft ook het geheim van de nieuwe carrosserie gevonden. Maar laten we nog even terugkeeren tot de algemeene principen en de verbeteringen welke daarvan het gevolg waren. Bij het opmaken van de statistieken over verkeers ongelukken heeft men opgemerkt dat de meeste ongelukken gebeuren in on-opgehocg- d-e bochten. Enkele jaren geleden reeds had men voor het remmen de z.g. auto-regu- llaibaur gevonden welke voor-kwam dat de bestuurder, die zich met te groote snelheid in een bocht of wegkaromamng waagt bru taal remt, waarbij hij dan meestal begon te slippen om ten slotte geheel om te keeren. De uitvinding had toen niet veel succes, maar thans keert men meer en meer terug tot deze zeer nuttige uitvinding en zagen da-n ook reeds verscheidene mer ken er mede gemonteerd. Ook de banden zij-n ditmaal aan een ernstige revisie onder worpen. Nu we in de automcbielcohsfcruotie zoo ver zijn gekomen, dait de houder van een klein wagentje zelfs snelheden van om en bij de 100 eischt (en dat met- licht mate riaal. nu het aantal wagens zich zoo ge weldig uitbreidt-, moet men wel steeds meer aandacht schenken aan de veiligheid. Tal van wagens vinden we dan ook gemonteerd met banden die over het heele vlak in snijdingen van 3 m.M. vertoonen en die zich wanneer het wegdek vochtig is aan de zij - kanten als 't ware vastzuigen echter zon der de snelheid te belemmeren. Wat ons op onzen rondgang vooral ook opviel: dat de 4 cylinder, die een tijdje lang verwaarloosd was, weer al het verloren ter rein herovert. Economische quaestie, naar men beweert. Als we het haer bijna uitsluitend over de kleinere wagens hadden, dan is het omdat men op den Parijschen Sa-lcm maar héél weinig 18 P.K.'s en vervolg ziet. Ook hier itempelt zich het tijdsbeeld af. Gelukkig zijn er nog hier en daar wel enkele xichards die zich de luxe kunnen veroveren van een Rolls of een Hispano (om te knielen, hoor den we een enthousiaste Parisienne uit- •oepen, en 't was niet overdreven) maar hier zooais elders is de vraag vooral naar den kleinen, ecoincimischen wagen. En op stuk van zaken was deze dan ook meer voer verbetering, of laten we zeggen, vol tooiing vatbaar dan de dure reuzen, waarop héél het menschelijk vernuft zich had „ge- botvierd". De 27ste Salon is minder internationaal dan vorige jaren: we misten enkele groote buitenlandsche merken, die, afgeschrikt doo: de 45 pet. invoerrechten, afzagen van deel nemen. Om geen jaloezie te verwekken zullen we niet afzonderlijk merken gaan noemen, te minder wijl we nergens iets vonden dat per sé als nieuwtje moet worden gesigna leerd. Ook in dit opzicht zien we dat de economische toestanden het experimen teeren onmogelijk hebben gemaaktiets waarover we trouwens niet al te rouwig zijn. De groote essentieele principes zijn nu na genoeg overal doorgevoerd ook bij de goed- koopere wagens, en dat is het voornaam ste. En u vraagt me nog of een mode-kleur Is? Neen, alle kleuren van een regenboog zijn thans geoorloofd; sobere tinten, zwart, donkev-blauw en groen domineeren. Zoo ziet men dat de automobielindustrie zonder ons sensationeele nieuwtjes te leveren toch niet op een dood punt is gekomen: integen deel, we hebben nu eerst de goede, ge- wenschte richting gekozen. In dat opzicht is de heden geopende Parijsche Salon een ware revelatie. meldt Hoogste barometerstand 771.6 m.M. te Weenen. Laagste barometerstand 745.8 m.M te Rost. en voorspelt: zwakken tot matigen wind uit Zuidelijke rich tingen. Half tot zwaar bewolkt of betrokken Aanvankelijk nog weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. Barometer 762 m.M. 769 m.M. Opticien Stand heden morgen 10 uur Stand van gister Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 7 October: Hoogste gisteren 61 f. Laagste heden nacht 50 f! Hoogste heden tot 10 uur 52 f. Bezit vele minerale sloffen NEDERLANDSCHE MIJ. natuurlijk' bronwater Gunstig voor L'w gezondheid. Opgericht 1887 (Adv. Ingez. Med.) VR1JZ.-DEM. JONGEREN ORGANISATIE. EEN CLUBLOKAAL GEOPEND. Centrale Verwarming ADR. STOOPPLEIN 24 TEL.15597.0verveen Oliestookinrichtingen (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 7 October. Bevallen 4 October: J. W. Baart—Blok, d.; 5 October: J. JoostenBunschoten, d.; A. P. van EgmondBruin, z. Overleden 5 October: E. Roos, 48 j., Voor uitgangstraat. NIEUWE EXPLOSIES IN DE MERAPI. VUURGLOED IN DEN KRATER. INDRAMAJOE, 7 October (Ameta). Van den Merapi werd gistermiddag een explosie waargenomen -tot een hoogte van 900 Meter. Vannacht werd een vuurgloed, in dien krater geconstateerd. Vanmorgen was er bij den :and een gasexplosie. Voor den Politierechter. HENRY A. TH. LESTURGEON. PADDENSTOELENTENTOON STELLING. Een lezeres zendt ons naar aanleiding van de paddestoelententoonstellmg het volgende ge dicht: Paddestoelen, miskend en door velen veracht. Aan u een bewond'rende hulde gebracht! Dwalend door den luister van het looverbosch Door 't donkere naaldhout en het zachte mos En langs verre wegen, door de groene wei, Stralend zon-omglansde paars-getinte hei, Tooverschoone dreven aan het blauwe meer. Over héél de wereld vindt men zwammen weer! Eekhoornbrood, statig in donkeren gloed Lacterius rufus met rood-bruinen hoed. Eïerzwam, (Cantharellus) in hei-gelen tooi, Niets kleurt thans den boschrand zoo won derlijk mooi! Tricholomas sierlijk met rood-vlammend kleed, Edele champignons om te plukken gereed, Nestzwammen, die als fijne bekertjes zijn Trechters' Clitocybe schitterend glad satijn Ook de inkt-zwam met sporen zwarter dan een git j Of van de vliegenzwammen 't heldere rood en wit! Nochtans niet opdringend, eischend of brutaal Stemmig en bescheiden, stijlvol in hun praal, Tooiend met hun leven alles in 't rond En door vormen-veelvoud, èn door kleuren- bont. I-ust voor veler oogen, vreugde voor het hart Lust voor het gehemelt'. die het fijnste tart! In de stille weemoed die het najaar siert Nog vol van krachtig leven Gij uw hoogtij viert! L DE RONDE-HOHN. POLITIEKE STRIJD. Op 5 Augustus arriveerde een 14-tal fascis ten uit Amsterdam te Zaandam om daar te colporteeren met Volk en Vaderland. Zij mar cheerden in uniform en gesloten gelederen naar het politiebureau, waar zij van hun voor nemen om te colporteeren kennis gaven. De politie wees hun een wijk aan. terwijl den communisten, die dien avond ook wilden col porteeren, doch als begrijpelijk is niet met Volk en Vaderland, een andere wijk werd aangewezen. i De fascisten verheten het bureau, doch I zagen zich terstond omringd door een groot aantal personen, die van hun aanwezigheid onderricht waren. Het publiek nam terstond een dreigende houding aan en het duurde niet lang of het werd een algemeene vechtpartij, waarbij een communist een steekwond aan de rechterhand opliep, terwijl een fascist een hersenschudding kreeg, een tweede een ge- scheurden neusvleugel en een derde een wond boven het oog. Heden hadden zich in verband met die vechtpartij eenige personen voor mishandeling te verantwoorden. Toen de getuigen fascisten de rechtzaal binnentraden, brachten zij den fascistengroet. waarop de politierechter reageerde door te zeggen, dat hij op dergelijke manifestaties niet gesteld was. De eerste, die terecht stond was een commu nist, die een der fascisten een slag had gege ven. Hij beriep zich op noodweer, doch uit de getuigenverklaringen bleek dit niet. De officier van justitie vond het een ernstig verschijnsel, dat politieke meeningsverschillen met de vuist worden uitgevochten. Hier moet paal en perk aan gesteld worden en daarom eischte de officier 8 dagen gevangenisstraf. De politierechter, die er al op een vorige zitting zijn afkeuring over had uitgesproken, dat personen, die met politieke blaadjes col porteeren. door andersdenkenden worden las tig gevallen, onderstreepte dit nog eens. Hij was tegen colportageverbod, maar wenschte voor alles de openbare orde gehandhaafd te zien en zou als rechter het gezag streng hand haven. Hij vond het betreurenswaardig, dat het colporteeren geschiedde door jeugdige perso nen, zij zijn heethoofdig en lokken licht relle tjes uit. Een strenge straf achtte de rechter een ver- eischte, waarom hij drie weken gevangenis straf oplegde. De volgende zaak ging tegen een niet ver schenen Duitscher, lid van de communistische partij, die een der fascisten geslagen zou hebben. De officier vond dit geval ernstiger, omdat het een Duitscher betrof, die had zich met de Nederlandsche politiek niet in te laten: hij is nu niet te vinden, omdat hij waarschijnlijk bang is, dat hij over de grens gezet zal worden. Tegen hem eischte het openbaar ministerie een maand gevangenisstraf, welke de rechter gaf. In de derde zaak was deze zelfde Duitscher klager; hij zou van een der fascisten een messteek in de hand gekregen hebben. Brigadier Zweers had gezien, dat de Duit scher gewond was en in zijn bijzijn had deze een der fascisten, den commandant van de groep als dader aangewezen. De verdachte ontkende ten stelligste met een mes gestoken te hebben en de eenige ge tuige had niet bepaald steken met een mes gezien. Omdat de getroffene er niet was, kon zaak geen voortgang hebben, waarom de verdere behandeling voor onbepaalden tijd werd uitgesteld. Rede van Mr. Van Dam. In Restaurant Köhlinger in de Jansstraat heeft dezer dagen de afdeeling Haarlem der V. D. J. O. haar clublokaal geopend. Na een openingswoord van den voorzitter, waar in deze de hoop uitsprak, dat dit eigen home de afdeeling tot steeds grooteren bloei zou brengen, gaf hij het woord aan Mr. L. G. van Dam, die sprak over het onderwerp: „Om het behoud der democratie". Drie punten waren het voornamelijk, die in de tien jaar geleden nog jonge V.D.J.O. ter sprake kwamen, en die ook nu hun volle waarde hebben behouden, aldus Mr. van Dam dat zijn sociale rechtvaardigheid, democra tie en samenwerking of solidariteit op eco nomisch gebied. Wij zijn van meening, dat de organen van de overheid een leidende functie hebben te vervullen in het economische leven, temeer in een tijd, waarin de maatschappij zoo ont redderd is als thans. Zij zal dit moeten doen om de sociale rechtvaardigheid te voldoen. De landbouwende stand en de middenstand zijn door de crisis aan den rand van den afgrond, zij zijn komen te behooren tot de groepen van economisch zwakkeren, die door de overheid beschermd moeten worden. Daarnaast is er het ontzettende euvel van de jeugdwerkloosheid met zijn verderfelijke ge volgen zoowel voor die jeugd zelve als voor de gemeenschap. De ouderen mogen niet op hun posten worden gehandhaafd, als de jon geren daar gebruikt kunnen worden. Het is een eerste eisch op het gebied der sociale politiek, dat de regeering ingrijpt op de ar beidsmarkt om de ouderen te doen plaats maken voor jongere krachten. Voorts is van groot belang het behoud der democratie. Door de medewerking van alle groepen der bevolking, door eendrachtig sa menwerken, niet door van bovenaf opge legde regeering. zal ons volk het best door de moeilijke tijden heen kunnen komen. De tegenwoordige politiek bewijst de groote deugdelijkheid van het democratische stel sel. Onder den druk der tijden hebben de groote groepen van ons volk een enkele uitgezonderd dé handen ineengeslagen en zijn gezamenlijk aan het werk getogen om het land te redden. Spreker heeft eerbied voor menschen als de ministers Oud en Marchant, die met vasten hand dat doen wat zij in het belang van het land juist- achten. Dikwijls moeten zij daarbij in con flict komen met hun partijgenooten en pijn lijk zijn voor hen dikwijls de maatregelen, die vereischt zijn, maar zij stellen het lands belang boven partij- en persoonlijk belang. Zij verrichten alleen daarmede een prachtig stuk democratisch werk, zij geven het be wijs. dat het verwijt als zou onder hel de mocratische stelsel alleen partifëëlang „wor den gediend, een onwaarheid Is. "Mèh krijgt tenslotte den indruk, dat zij de hardste wer kers zijn van het geheële ministerie. Er zit bij minister Oud thans meer leiding dan bij Colijn, die den naam heeft. De decentralisatie van w-etgévinig is door prof. Kranenburg in zijn Staatsrecht verde digd. De vertegenwoordigende lichamen moe ten de groote politieke lijnen aangeven, zij kunnen niet beslissen over technische kwes ties, daarvoor moeten deskundige commis- i sies worden ingesteld, die verordenende be- voegdheid zullen moeten hebben. Dit begint thans overal door te dringen. In het pro gramma van de Vrijzinnige-Democraten staat dit punt reeds meer dan dertig jaar. Ten slotte is van het grootste belang de samenwerking op economisch gebied. Klas senstrijd van arbeiders en van werkgevers schaadt de belangen van ons volk. Verder zeide spreker nog dat inflatie tot eiken prijs voorkomen moet worden. Op deze inleiding volgde een nabespreking. Onder binnengekomen gelukwenschen was een telegram van Mi-. Joekes, dat met ge juich werd begroet. Deze eerste avond kan voor de V.D.J.O. zeer geslaagd genoemd worden. Reeds nu was de zaal te klein. stoelen meer onder de jeugd is doorgedron gen en wenschte de heer Meu-.enhof geluk met zijn pas verkregen eerel-idmaa-tschap en de vereeniging met haar 25-jarig feest. Spr. prees de noeste vlijt, die steeds aoor bestuur en leden word getoond en met den wensch, dat de vereeniging onder den meuwen voorzitter een nieuw tijdperk van b.oei zal tegemoet gaan, verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. Hierna werd een rondgang gemaakt. HAARLEMSCHE HANDELS- VEREENIGING Jhr. Dr. J. C. MOLLERUS OVER ZIJN REIS NAAR INDIc. DE PADDENSTOELENTENTOON STELLING DE OFFICIEELE OPENING Voor de leden der Haarlemsche Handelsver- eeniging en hunne dames sprak Vrijdagavond in een der zalen van café-restaurant Brink- mann Jhr. Dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken al hier over zijn reis naar Indië. die hij maakte per vliegmachine, niet zoozeer in opdracht van de K.L.M., maar dan toch op zijn verzoek met een machine van de K.L.M." gemaakt, ten einde over die reis in het winterseizoen een honderdtal lezingen in ons land te houden. Spr. begon met eenige merkwaardigheden van een vliegmachine de Snip mede te deelen. (De heer Mollerus maakte zijn heen reis met de Rijst vogel en den terugtocht met de Havik), en vertelde daarna eenige bijzon derheden over de bemanning. De piloot zit onder normale omstandigheden r^et langer dan 4 1.2 of 5 uur in de cockpit. Verder zijn er de tweede piloot, de radiotelegrafist en de werktuigkundige (tevens kellnen. Deze laat ste functionaris heeft het zeer druk. want hij heeft ook de controle over de benzine-vuiling en van de motoren. Een van de allerbelang rijkste functies heeft de radio-telegrafist. Hij staat in verbinding met alle radiostations in den omtrek. Zeer belangrijk zijn zijn opne mingen betreffende de veranderingen in de weersgesteldheid. Zijn antenne is een 40 M. lange draad, die eerst opgerold zit. maar als elke nieuwe „vliegdag" begonnen is, van een klos wordt afgerold. Bij het naderen van een landingsplaats wordt de draad weer opgerold en maakt men gebruik van een antenne, die boven aan de machine is bevestigd. Interessant en zelfs ontroerend was de „ontmoeting" in de lucht bij Rangoon met de Pelikaan, die op weg was naar Holland. Radiografische groeten werden daarbij gewisseld. De post wordt geborgen in den kop en in het achtergedeelte van de machine. Het ge- heele vliegtuig is buitengewoon practisch en ingenieus ingericht. Spr. vertelde hiervan sprekende staaltjes. Het vraagstuk van een goede drinkvoorziening en een behoorlijke voeding is een van de belangrijkste punten op een luchtreis. Praten met elkaar in de vliegmachine gaat niet, de passagiers zitten met dopjes in de ooren tegen het geronk van de motoren. Bij een spelletje kaart levert dit eigenaardige moeilijkheden op. die echter schriftelijk en dóór gebaren-worden overwonnen. Tusschen passagiers en de bemanning ont-, staat een-band, omdat zij 9 dagen in'eikaars gezelschap zijn, in tegenstelling met de Engel- sche machines van de Imperial Airways, waarvan de bemanning telkens hetzelfdé tra ject heen en terug vliegt. Vliegt men dus met die machines over een grooten afstand, dan krijgt men iederen dag andere menschen bij zich. Spr. deelde verder het een en ander mede betreffende de plaatsen, waar hij is „afge stapt" en zooveel mogelijk heeft rondgekeken: Rome (waarvan hij weinig zag, omdat het dien dag regende), Athene. Gaza. Bagdad. Dj ask, Karadsji, Djogpoer (een van de allermerk waardigste plaatsen van de route, waar de Maharadja een gröot vriend van de K.L.M. en een geweldig vlieg-enthousiast. een prachtig vliegveld heeft laten aanleggen, een allervoor naamst hotel heeft doen bouwen) Calcutta, Rangoon. de WAARSCHUWING. De burgemeester der gemeente Hillegom geeft belanghebbenden in overweging, om aan Cars Gijsbert van Zanten, geboren te Amsterdam, den 19 October 1914. hande lende in bloembollen, wonende Loosterweg II No. 42 te Hillegom, geen goederen, van weiken aard ook. te verkoopen. dan tegen contante betaling. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Ned. Myeologische Vereeniging wordt in het Concertgebouw .zooals gemeld, een groote Paddenstoelen-tentoonstelling •ehouden. Wij namen er eenige dagen ge leden een uitvoerig stuk over op. Deze tentoonstelling wierd heden .Zater dagmorgen, officieel geopend met een rede van Jhr. Mr. Dr. A. RöéLl, Commissaris der Koningin in dit .gewest. Bij de opening wanen o.m. aanwezig die heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, Jhr. J. P. W. van Doom, burge meester van Heemstede, de heer W. Rooden- burg, wethouder van Haarlem, dr. Hoek. directeur H.B.S. b aan het Santpoorterplein, prof. Fokker, rector Vlaar van het R.K. Lyceum en de heer Burdiet. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter der regelingscommissie en der Ned. Myeologische vereeniging. den heer T. A. C. Schoevers, die de aandacht vestigde op het groote belang der studie van padden- stoeten, niet alleen uit materialistisch oog punt, maar ook uit een oogpunt van nut tigheid. De myeologische vereeniging ageert tegen het los-en-vast eten van zwammen en tracht kennis der zwammen 'te versprei- den, omdat die alleen behoedt tegen scha delijke gevolgen. Spr. heette daarna de oud-voorzitters, de beeren Ruys en Meuten- hof welkom. Aan den lieer Meulenhoi werd het diploma van eerelid uitgereikt. Herin- merd werd verder aan de groote belang stelling die het Kon. Huis steeds voor de vereeniging heeft getoond. Spr. ba-acht dank aan de autoriteiten en personen, die mede gewerkt hadden tot het welslagen der ten toonstelling en eindigde zijn toespraak met een opwekkend en propagandistisch woord Daarna las de heer Schoevers nog een telegram van geluk wensch voor van de Ned. Natuurhistorische vereeniging. Jhr. mi', dr. A. Röell sprak er zijn vreug de over uit, dat de liefde tot de padden- Aan het einde van het eerste deel van zijn rede bracht spr. hulde aan de navigatiekunst van de Hollandsche piloten der K.L.M. bij wie de passagiers zich steeds veilig gevoelen, ook bij de grootste moeilijkheden. Het gedeelte van de voordracht na de pauze was geheel aan een filmvertooning gewijd. Wij kregen nu verschillende films te zien, (bijna alle eigen opnemingen van den heer Mollerus uit de vliegmachine) welke voor ons de reis, die ons eerst met het woord was geschilderd, nu ook in beeld bracht. Ook dit deel van den avond was bijzonder interessant: het vulde op buitengewoon ge lukkige en boeiende wijze het gesproken woord aan. Er was zeer veel belangstelling voor dezen voordrachtavond. Na afloop klonk luid en lang applaus. De voorzitter der Haarlemsche Han- delsvereeniging, de heer F. H. Smit, maakte zich tot tolk der aanwezigen en sprak een hartelijk en waardeerend dankwoord r.ot den spreker, wien hij een „tot weerziens" toe- wenschte. EEN BEKNOPT DIENSTREGELINGEN BOEKJE. De Alg. Bond van Forensen, afd. Haarlem en Omstreken, heeft zijn leden een beknopte dienstregeling aangeboden der spoorwe*- tiam- en autobusdiensten in de omgeving en in de stad. Een samenvatting die zeer '°e- makkelijk is. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Trawler: Utrecht IJm. 37 770 manden f 2180.—. Logger: KW 3 f 780.—. Kotter: MD 522 f 740.—. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.75—0.65. - Tongen per K.G. f 1.10—0.60. Kleine schol per 50 K.G. f 195. Schar per 50 K.G. f 4—2.50. Vleet per stuk f 0.64. Kleine poon per 50 K.G. f 3.80. Kleine middelschei vise h per 50 K.G. f 1614. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 104. Kabeljauw per 125 K.G. f 21. Groot gullen per 50 K.G. f 76. Kleine gullen per 50 K.G. f 6.102.50. Leng per stuk f 0.60. Wijting per 50 K.G. f 2.90—1.80. Koolvisch per stuk f 0.41. Makreel per 50 K.G. f 53.65. Versche haring per kist f 4.403.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2