UIT HET BUITENLAND Leipzig vóór Berlijn. MAANDAG 9 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Een Voikenbondscommissaris voor de Joodsche en niet- Joodsche vluchtelingen? Duitschland verzet zich tegen inmenging van den Volkenbond. Rede van Daladier op het radicaal-socialistisch congres te Vichy. ,/Wat wil Duitschland eigenlijk?" HET BELANGRIJKSTE NIEUWS GENèVE. Het voorstel der Nederlandsche regeering, de zorg voor de Duitsche vluchtelingen op te dragen aan den Volkenbond, is Zaterdag be sproken in de tweede commissie. Behandeld werd een voorstel, waarin met verwijzing naar het groote aantal, Joodsche en niet-Joodsche vluchtelingen uit Duitschland, den nadruk werd gelegd op de noodzakelijkheid van een oplossing der daardoor geschapen economi sche, financieele en sociale problemen. De Volkenbond zou een hooge commissaris be noemen, die had te zorgen voor de werkver schaffing der vluchtelingen. De vertegenwoor digers van Engeland en Frankrijk steunden dit voorstel. De Duitsche vertegenwoordiger Ritter ver klaarde echter, dat Duitschland niet de bedoe ling had het vluchtelingenwerk te verhinderen, maar de verwerkelijking daarvan in het kader van de competentie van den Volkenbond niet kon toelaten. De Duitsche delegatie zal daar om bij de eindstemming tegen het voorstel moeten stemmen. De Zwitsersehe vertegenwoordiger Motta deed een bemiddelingsvoorstel, waarin hij een dringend beroep deed op Duitschland aan de oplossing der kwestie mede te merken. Motta legde er den nadruk op, dat zonder medewer king van Duitschland de vluchtelingenkwestie nooit kan worden opgelost. Dit voorstel werd gesteund door Italië en Spanje. De Duitsche vertegenwoordiger dankte Motta, omdat hij de moeilijkheden op zoo tegemoetkomende wijze tracht op te lossen. Het beroep van Motta zal onmiddellijk aan de Duitsche regeering wor den overgebracht. De besprekingen over de zorg voor de vluch telingen werden daarna verdaagd tot Woens dag, daar door de Duitsche weigering de aan neming der resolutie, die eenstemmig moet geschieden, onmogelijk was geworden. In de politieke commissie verlangde de Fransche senator Berenger een protestverkla ring der wereld tegen de Duitsche Joden politiek en sprak van een heilige verplichting van den Volkenbond, de Joden te beschermen. Frankrijk verlangde stemming over het twee de deel der resolutie. De 12 leden der com missie stemden vóór het Fransche voorstel. De Duitsche vertegenwoordiger von Keiler stemde tegen. Italië en Uruguay stemden voor met het voorbehoud, dat geen inmenging in de binnenlandsche verhoudingen van een sou- vereinen staat zou plaats hebben. De geheele Joodsche kwestie zal thans Maandag in een rapport van de subcommissie aan de politieke commissie worden voorgelegd. FRANKRIJK. Het Congres der Radicaal Socialistische par tij te Vichy werd Zondag besloten met een feestmaaltijd, waar minister-president Dala dier een belangrijke rede hield, waarin hij o.a. verklaarde De gansche wereld kent onzen vredeswil, waarvoor wij offers brachten zooals de ge schiedenis die nooit aanschouwde; wij den ken er niet aan eenig volk te bedreigen of te vernederen, ongeacht zijn regeeringsvorm, daarom zullen wij ook niet toestemmen in een verdere vermindering onzer strijdkrachten zonder een oprechte en loyale internationale overeenkomst, waarbij een progressieve ont wapening wordt georganiseerd, en parmanent en automatisch gecontroleerd. Gedurende een vierjarige periode zal deze controle worden uitgeoefend, waarbij verschil lende legertypen geleidelijk zullen worden om gezet in legers met korten diensttijd. Verder zal de vorming van half-militaire organisaties worden verboden, en zullen de staten, welke vrijheid van bewapening genie ten, zich onderwerpen aan een verbod tot ver vaardiging van nieuw oorlogstuig, wat dan dus voor alle staten zal gelden. Dit zijn de essentieele punten van het ont wapeningsplan, waarmede op dit oogenblik reeds Engeland, Amerika, Italië, Rusland en verschillende andere staten zich kunnen ver eenigen. Wanneer Europa een nieuwe bewapenings- wedstrijd zou beginnen, is het ten ondergang gedoemd en daarom moet ik deze vraag stel len: Wat wil Duitschland eigenlijk? Alle pogingen, in het verleden gedaan, om een duurzame entente tusschen Frankrijk en Duitschland tot stand te brengen, zijn mis lukt. De Duitsche regeering verklaart bij herha ling, vredelievend te zijn, maar waarom dan die herhaalde massa-demonstraties, waarom dan de weigering tot medewerking aan den eersten stap op den weg naar ontwapening; en waarom erop aangedrongen, juist thans te mogen overgaan tot het construeeren van kostbaar oorlogstuig, dat toch binnenkort zou moeten worden vernietigd, als de conventie wordt geteekend? Daladier besloot zijn rede met de verkla ring, dat niemand het Frankrijk euvel zal kunnen duiden, dat het zijn verdediging or- gasineert, terwijl het zoo herhaaldelijk bewij zen heeft gegeven van zijn vredelievende ge zindheid. Dnixsclilnm!. Tweedizend predikanten protesteeren tegen de Ariërsparagraaf. Op 27 September is te Wittenberg in Duitschland de Nationale Synode gehouden. Uit naam van tweeduizend predikanten is op dien dag een verklaring aan de Duitsche Evangelische kerk gericht, waarin o.m. ge zegd wordt: „De Nationale Synode van Wittenberg heet een nieut hoofdstuk in de geschiedenis van onze evangelische kerk in te leiden. In dit uur verheffen wij in naam van tweeduizend evangelische predikanten onze stern. De nationale synode mag niet door haar plech tig vertoon den indruk van een v^reenigde kerk wekken, zoolang de gemeenten door de diepste tegenstellingen verscheurd zijn. De manier waarop de nieuwe ordeningen in de Kerk worden ingevoerd en toegepast heeft een zwaren inneiiijken nood over tallooze ernstige Christenen gebracht. Op beslissende synodes heeft de huidige meerderheid den vertegenwoordigers der minderheid een grondig beraad en vrije meeningsuiting ge weigerd, ook in vragen die het innerlijks te wezen van de Kerk en haar opdracht raken. Op landskerkelijke synodes zijn wetten aangenomen en in werking gesteld, die met de Heilige Schrift en de belijdenis der Kerk in tegenspraak staan. Hier is in het bijzonder de Ariër-paragraaf te vermelden. Wij stel len vast, dat door de landskerkelijke invoe ring van zulke wetten der rijkswetgeving in breuk is gemaakt op de Duitsche Kerk, en eischen van de Nationale Synode dat zij hare volmachten niet aan andere instanties afgeeft, maar zelve dergelijke wetten die in tegenspraak met de belijdenis zijn, opheft.. Wij elichen van de Nationale Synode, dat zij door duidelijke besluiten de volle vrijheid der Evangelieverkondiging en van hare dra gers verzekert. Aan het slot zeggen de predikanten o.m., dat zij niet zullen ophouden tegen iedere schending der belijdenis luide en overal hoorbaar te protesteeren. België. Wetsontwerp voor het uniformverbod gereed. De „Soir" meldt, dat de wetgevende com missie haar werkzaamheden heeft beëindigd met betrekking tot het opstellen van een wets ontwerp, waarbij 't dragen van politieke uni formen zal worden verboden. Overtreding van dit verbod zal worden gestraft met een boete van minstens 25 en hoogstens 200 francs bij niet-betaling door gevangenisstraf te ver vangen. Het blad voegt hieraan toe, dat men over weegt, deze eerste maatregelen te doen vol gen door een aanvullende wet, die er naar zal streven te beletten, dat politieke groepen zich in het gebruik van oorlogswapens oefe nen. Oostenrijk. Ook een aanslag op Starrhem- berg beraamd? Zaterdagavond waren er geruchten in om loop, volgens welke een aanslag zou zijn ge pleegd op den leider van de Heimweer, prins Starrhemberg. De politie deelt officieel me de, dat deze geruchten uit de lucht zijn ge grepen. Amerika. Roosevelt spoort aan tot hervatting van den arbeid. President Roosevelt heeft thans geïnter venieerd in de stakingsbeweging en een op roep uitgevaardigd waarin hij aanspoort tot de hervatting der werkzaamheden. Ongerustheid over Duitsch- land's houding. In hooge Amerikaansche regeeringskringen beschouwt men volgens Reuter het bericht uit Genève betreffende den eisch van Duitsch land tot onmiddellijke herbewapening als buitengewoon ernstig. De regeering beschouwt het als een ernstige zaak dat een belangrijk land zich zou willen herbewapenen in weerwil van het feit, dat in andere landen de algemeene opinie is ten gunste van ontwapening. Men is van oordeel dat het verdrag van 1921, dat formeel een einde maakte aan de vijandelijkheden tusschen beide landen, aan de Vereenigde Staten ten volle het recht geeft vertoogen te richten tot Duitschland. Rusland. Nieuwe nota aan Japan. De Russische ambassadeur te Tokio heeft- den Japanschen minister van buitenlandsche zaken een memorandum overhandigd, waar in concrete feiten worden vermeld inzake de plannen van het Japansche oppercommando met betrekking tot uitschakeling van den Russischen invloed op den Oost-Chineeschen spoorweg. In het bijzonder wordt hierbij vermeld de bezetting' van den raad van beheer van den Oost-Chineeschen spoorweg. Japan wordt verweten dat het de volkomen onteigening van den spoorweg ten gunste van Mandsjoe- kwo bewerkstelligt. De Russische nota eischt op scherpen toon opheldering over deze fei ten. Spanje. Geen socialisten in de nieuwe regeering. Onder leiding van Larrios is een nieuw ka binet samengesteld. De samenstelling' dezer regeering komt wat de partijpolitiek har'er leden betreft, bijna geheel overeen met die van het ten val ge brachte kabinet Lebroux; slechts zijn in de plaats van zes slechts drie radicalen verte genwoordigd, o.m. de minister-president. De socialisten zijn niet in de regeering verte genwoordigd. Zeven leden der oude regeering zijn in het nieuwe kabinet opgenomen, dat een kabinet van republikeinsche concentratie wordt genoemd. 1 Popof en Dimitrof critiseeren het vooronderzoek. Samenkomst van Van der Lubbe en de Bulgaren? In de zitting van Zaterdag van het proces te Leipzig kwam de vraag ter sprake, waar de Bulgaren het geld vandaan hadden, dat zij bij zich hadden. Tanef deelde hieromtrent mede dat hij de dollars van het centrale comité der Bulgaar - sche communistische partij had ontvangen, toen hij naar Rusland vertrok. De president doet dan verder mededeelin- gen over de verklaringen van den kellner Hel- mer. Volgens dezen zijn hem en eenige andere collega's in den zomer van 1932 zekere perso nen opgevallen, die af en toe 's middags in Bayernhof verschenen. Tot dien kring zouden Dimitrof, Pcpof en Tanéf, maar ook Van der Lubbe hebben behoord. Bij een confrontatie met Van der Lubbe heeft Helmer hem met absolute zekerheid herkend. Ook de andere kellners van Bayernhof zijn verhoord. Eenigen hunner hebben zich volstrekt niets kunnen herinneren, en eenigen is Van der Lubbe eveneens bekend voorgekomen.Eén heeft hem met dezelfde beslistheid herkend als Helmer. De president (tot Van der LubbeKent u de Postdamonerstrasse en het café Bayern hof? Van der Lubbe: Neen. Ook de vraag of hij ooit met de Bulgaren te zamen is geweest, beantwoordt hij ontken nend. Over zijn verblijf in café Bayernhof ver klaart Dimitrof: Ik ben daar nooit met meer dan die personen bijeen, geweest. Gewoonlijk was ik er met den Oostenrijksöhen schrijver Jakobus Brossner. Een Duitsche communist heeft nooit aan de bijeenkomsten deelgeno men. Overigens ben ik op den dag van den Rijksdagbrand in het geheel niet in Berlijn geweest. Het is ten slotte mogelijk, dat Bross ner voor Van der Lubbe is gehouden. De president: Natuurlijk zal Brossner wor den verhoord, als zijn adres te vinden is. Popof noemt de verklaring van Helmer vol gens welke hij met Van der Lubbe te zamen in Bayernhof zou zijn geweest, een leugen. Tanef verklaart, dat .hij slechts één keer, en wel op den dag van zijn arrestatie, met Dimi trof en Popof in Bayernhof is geweest. De president houdt Dimitrof de verklaring voor van den liftbediende Kaufman, die me degedeeld heeft dat hij Dimitrof op 25 Fe bruari in den Rijksdag naar boven en naar beneden 'heeft gebracht. Dimitrof: Ik ben slechts één keer in den Rijksdag geweest en wel in het jaar 1921, en dat was met een anderen Bulgaarseihen afge vaardigde. De president vraagt of Dimitrof zich wil uitlaten over een gesprek met een onbekenden gevangene in het huis van bewaring in Moabit, waarvan in de dagvaarding sprake is. Dimitrof deelt dan mede, dat hij op een dag door een hem onbekende is aangesproken, die hem vertelde, dat zijn portret in de krant stond. „Ik vroeg of mijn portret er alleen in stond of ook dat der andere Bulgaren" Hii antwoordde: „alle drie". President: „Volgens verklaring van getuige zoudt u gevraagd hebben of een zekere Lau- nert of iemand met een dergelijken naam ook gearresteerd was. Toen dat werd ontkend toonde u een gevoel van verlichting. Dimitrof: Dat is een sprookje. Na de pauze wordt Popof gehoord, die ver klaart dat hij op 27 Februari om 2 uur met Tanef naar een restaurant in de Friedrich- strasse is gegaan. Tegen zeven uur zijn zij naar Aschinger vlak by de Bülowstrasse gegaan en zijn daar tot ongeyeer negen uur gebleven. Vandaar zouden zy naar de Ufa bioscoop aan de Nol- lendorferplatz zijn gegaan tot elf uur. Bij het vertrek bemerkte ik, verklaarde Popof. dat ik mijn handschoenen had vergeten. Toen'ik weer op straat kwam, stond daar een krantenven- ter en riep Extra editie! Ik las iets over een nieuwe noodverordening. Daarop draaide ik mij om naar Tanef op het plein voor de bios coop. Beklaagde Tanef bevestigt een en ander De president herinnert Tanef eraan, dat hij by zijn eerste verhoor gezegd heeft dat het lokaal, waar zij den avond hadden doorge bracht, bij de „Zoo" was geweest. Tanef zeid.e, dat dit het gevolg was van zijn slechte kennis van Berlijn. De president: „Welke bewijzen kunnen de beide beklaagden voor het door hen opgegeven alibi aanvoeren? Er zijn inderdaad uit het Ufa-Theater handschoenen afgehaald, maar dat was om zeven uur en niet om elf". Beklaagde Popof: „Toen ik naar het bios coop-theater werd gebracht, heeft een jon geman zich bereid verklaard als getuige te bevestigen, dat hij mij daar op dien tijd had gezien. De beambten der crimineele politie zeiden toen, dat hij zich den volgenden dag bij het hoofdcommissariaat van politie had te melden. Wat daarvan terecht is gekomen, weet ik niet." President: „Dat zal de getuige Heinrich geweest zijn, tot- wiens oproeping order is ge geven." Beklaagde: „Toen ik met de politiebeamb ten in de bioscoop was, heb ik duidelijk de plaats aangeduid, welke de beide controleurs dien avond hadden ingenomen." Deze beide controleurs gaven toe dat zij zich dien avond inderdaad op de door mij aangewezen plaats bevonden hadden. Daarna wijst het O.M. er op dat verdachte Popof verklaard heeft, dat het mogelijk was dat hij zich vergiste in den dag van het bios coopbezoek. Wanneer hij zich daarin vergis te dan was hij op den avond van den 27en Februari thuis geweest. Popof zegt dan o.m. Op mijn herhaald verzoek, dat de rechter van instructie met mij Tanef door de ver schillende cafés zou laten leiden, heeft hij mij geantwoord, dat Tanef reeds had toegege ven, dat hij op dien dag niet in mijn gezel schap is geweest. Indien mocht blijken, dat ik niet met hem samen ben geweest, dan was ik zeker in mijn woning. Later heb ik verno- 1 men, dat Tanef heeft verklaard, dat hij wel in mijn gezelschap was. Het is geen wonder dat ik mij misschien vergis, de 27e Februari was voor mij een dag, precies gelijk aan el- I ke andere. Ik heb in elk geval altijd gezegd, j dat ik meende, met Tanef samen geweest te j zijn en ik beweer dat ook nu nog." j Het 'O.M. wendt zich dan tot Dimitrof, Deze i betaalt f 10.000 na 35iaar of bij Uw eerder overlijden- r indien gij van Uw 30s,e jaar af, gedurende hoogstens 35 jaar. jaarlijks ƒ211.- stort (Adv. Ingez. Med.) heeft verklaard, zooals bekend, dat hij zich den 26en en den 27en Februari te München bevond. Daar heeft hij op dit proces nog niets' van gezegd. Dimitrof: „Heeft u dan mijn verklaring daarvan niet gelezen?" President: U moet rechtstreeks antwoor' den" Dimitrof: „Bij die verklaringwat zeide ik daarin? Heeft u het niet gelezen?" Zoowel het O.M. als de president werpen de verdachte tegen dat hij geen contra-vra gen moet stellen om tot nadenken te winnen. Dimitrof, zegt dan dat hij den 25en naar München reisde om daar een Bulgaarschen vriend te ontmoeten. De naam van dien vriend kon hij niet noemen omdat deze in Bulgarije vervolgd werd en dan geruïneerd zou worden, mét zijn heele familie. De pro cureur-generaal Werner zegt, dat hij ver nomen heeft dat zeker Georg in Londen ver klaard heeft dat Dimitrofdien avond in München deelgenomen heeft aan een ver gadering van Joego-Slavische communisten. Dimitrofl ontkent dat. Dimitrof: „In de tenlastelegging staat ook dat ik bij mijn arrestatie twee prentbrief kaarten op zak had, met precies één van het Rijksdaggebouw en één van het voormalig keizerlijk slot. Ik heb bij de eerste verhooren al onmiddellijk gezegd dat ik een serie van 12 prentbriefkaarten had gekocht, waarvan ik eenige verzonden heb. Ik had er nog 6 of 7 over. Thans blijkbaar nog maar twee, n.l. de genoemde. De andere vijf zijn verdwenen. President: „We zullen daarover den rechercheur hooren". Dimitrof) „Ik zou niet graag er nogeens uitgezet worden". Ten slotte zegt Dimitroff dat het geheele verhoor dat men hem heeft doen ondergaan steunde op de verklaring van één enkele vrouwelijke getuige die beweerde dat Dimi troff den 26en Februari des middags 3 uur met Van der Lubbe samen in een restaurant in de Dusseldorferstrasse zat. In de ten laste legging wordt daarvan niet geen woord ge rept, omdat intusschen uitgekomen is dat hij zich den 26en Februari te München bevond. De president acht die voorstelling van zaken onjuist. Hij verdaagt vervolgens de proces verhandeling tot Dinsdag. De zitting begint om 10 uur voormiddag te Berlijn. ONTPLOFFING OP EEN DUIKBOOT. TWEE DOODEN, 14 GEWONDEN. LONDEN. 8 October. Zondag heeft aan boord van de duikboot L 26 een hevige ont ploffing plaats gehad. Zaterdag was de duik boot op de Patterson-rocks bij het schier eiland Kintyre (Westkust van Schotland) aan den grond geloopen en Zondagochtend was het schip weer vlot gekomen. Het bevond zich op weg naar Campbeltown geëscorteerd door drie andere duikbooten. toen de ont ploffing plaats vond. De admiraliteit meldt, dat negen personen ernstig en vijf licht gewond zijn. Twee per sonen zijn overleden. De oorzaak van de ont ploffing is onbekend. De gewonden zijn naar Campbeltown overgebracht. ERNSTIG ONGELUK IN ENGELAND. LONDEN. 7 Octo. (V. D.) Terwijl Zaterdag morgen het betrekken van de wacht voor Buckingham Palace plaats vond, werd een auto door een botsing met een anderen auto met groote kracht in de menigte geworpen. Een vlieger, die zich onder het publiek be vond, werd op slag gedood, terwijl van een anderen vliegenier de beide voeten letterlijk werden afgesneden. Hii stierf korten tijd la ter in het ziekenhuis. Zeven personen werden gewond, twee hunner verkeeren in levensge vaar. 22 DOODEN OP EEN BRUILOFTS FEEST'. BLOEDIGE GEBEURTENIS IN BRITSCH- INDIë. LONDEN, 8 Oct. (V. D.) Naar uit Amritsar wordt gemeld is het tijdens een bruiloftsfeest in het dorp Modi in het district van Amrit sar tot een bloedige vechtpartij gekomen, waarbij niet minder dan 22 dooden zijn ge vallen. Ook de vader van den bruidegom werd CHINEESCH STOOMSCHIP GEZONKEN. 28 OPVARENDEN VERDRONKEN. PEKING, 8 Oct. (V. D.) Volgens een bericht uit Tsjifoe is in den nacht op 7 October het Chineesche stoomschip Tischal in de buurt van Tsjifoe gezonken. 28 personen zijn verr dronken. Slechts elf opvarenden konden wor den gered. OPZIENBARENDE UITVINDING OP RADIO-GEBIED. Vinding van den P. T. T.- dienst Kootwijk. In Amerika is een niet alledaagsch huwelijk voltrokken n.l. van de Siameesche tweeling Daysy en Violet Hilton, die op denzelfden dag trouwden, de een met een orkestdirigent, de ander met een bokser. DE OPLOSSING VOOR DE GOLFLENGTE CONFERENTIE? ULTRA-KORTEGOLFZENDER MET ééN ZIJBAND. De Rijksdienst der Posterijen. Telefonie en Telegrafie heeft te Kootwijk een opzienbaren de ontdekking gedaan, die een oplossing schijnt te beteekenen van de verdeeling der golflengten. Zooals men weet was deze verdeeling den laatsten tijd eenigszins vastgeloopen, doordat Nederland en acht andere landen op de con ferentie-te Luzern de regeling niet aanvaard hebben, omdat o.a. onze 1875~ M. golf in het gedrang kwam. Op de conferentie van de Union Interna tionale de Radiodiffusion, die thans te Am sterdam gehouden wordt, worden de bespre kingen voortgezet en den gedelegeerden op deze conferentie is het aan wie onze P. T. T.- dienst thans de uitvinding gedemonstreerd heeft. Dertig technische experts zijn naar Kootwijk geweest. Dr. ir. N. Koomans, direc teur van het laboratorium van de Rijkstele graaf en de ingenieurs Verton en Ennen heb ben hetgezelschap rondgeleid ter bezichti ging" van den 1875 M. zender, die voor deze gelegenheid als een zender met één zijband was ingericht. Dit beteekent, naar wij aan de N. R. C. ont- leenen, de mogelijkheid muziek van betere kwaliteit uit te zenden of bij behoud van de huidige kwaliteit meer stations op de be schikbare golfbanden te plaatsen. Op de' radio-conferentie te Prkag' werd- in dertijd de onderlinge afstand van de zendsta tions teruggebracht van 10 op 9 kilo-perioden. Dit beteekent dus een verruiming van werk- mogelijkiheid. Een eenvoudige rekensom leert, hoe groot het aantal beschikbare plaatsen op een golfband is. Daartoe behoeft men de breedte van dien band uitgedrukt in kilo-pe rioden slechts te deelen door den ouderlingen afstand van twee zenders. Hoe grootev die on derlinge afstand hoe minder beschikbare plaatsen waarbij de kwaliteit beter wordt naarmate de onderlinge afstand grooter wordt. Naarmate die onderlinge afstand kleiner wordt, vallen er echter ook meer hooge tonen weg zoodat het gemakkelijk te begrijpen valt waarom men met die inkrimping van de af standen aan bepaalde grenzen is gebonden. By de gewone omroep-telefonie hebben wij een draadgolf met twee zijbanden aan weers zijden daarvan. Deze zij banden samen mogen maximaal 9 kilo-perioden breed zijn. Zij zijn echter symmetrisch zoodat men iets dubbels dus iets overbodigs heeft. Dit overbodige maakt nu, dat een zender feitelijk meer plaats inneemt dan hij strikt behoeft. Bij een zender met één zijband is dat over bodige dus weg, zoodat er meer ruimte over blijft. Tot dusver was het onmogelijk om het aan tal beschikbare plaatsen grooter te maken aangezien de hierboven genoemde kwaliteit op haar beurt een grens stelde. En ziet, hier heeft als bij tooverslag de rijkstelegraaf een onbekende mogelijkheid aangewezen, die als een fel licht in een diepe duisternis valt, Reeds geruimen tijd heeft het radio-labora torium der rijkstelegraaf aan het- onderwerp: telefonie met een zijband, uit anderen hoofde gewerkt. Men is er in geslaagd, dit brandend vraagstuk op een eclatante wijze op te lossen. Sedert Mei van dit jaar werkt een der ultra korte golfzenders te Kootwijk in vol bedrijf met Indië volgens het systeem met één zijband Dit is een technische prestatie van de aller-' eerste grootte. Nergens ter wereld wordt dit nog op die golflengte gedaan. De zoo gunstige practijk opgedaan met dit sysiteem was aanleiding om het ook toe te pas sen op de lange omroepgolf. Hiermede heeft de rijkstelegraaf een bijdrage tot de oplossing van het omroepvraagstuk geleverd, die zon der weerga is. Voor het forum van de inter nationale gedelegeerden heeft zij gedemon streerd welke mogelijkheden de techniek biedt mogelijkheden die geweldige perspectieven openen en het netelige vraagstuk der golf lengte-verdeeling plotseling een geheel ander aanzien geven. Voor Nederland beteekent dit naar het- ge- voelen van het blad een hecht fundament voor het behoud van onze lange golf. Het P. T. T. bedrijf heeft zich tot pionier opge worpen. De voordeelen van dit stelsel zijn in de prak tijk in groote trekken de volgende: le. Enorme besparing aan energie en ma teriaal. 2e. Geheimhouding. 3e. Betere ontvangst, tengevolge van het feit, dat er over den langen afstand Neder landOost-Indië vrijwel geen sluiereffect optreedt. Het blad vernam nog. dat dezer dagen voor de leden der conferentie een uitzending over Kootwijk zal plaats hebben, waarbij gewerkt zal v/orden met één zij band. Te Amsterdam zullen de heeren dan in de gelegenheid ge steld worden zich te oriënteeren omtrent het geen op een afstand te hooren is. Wannen de proeven over den omroep zullen beginnen kon niet medegedeeld worden. De demonstratie te Kootwijk is voor de le den van de U. I. R, een openbaring geweest.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3