Het Beteüf&ffisU Een prachtige Sterren regen waargenomen. BROEDERKEKK - PARKLAAN 34 Sterrenregen. 51e 'Jaargang No. 15428 VerscHijnt dagelijics, HeKalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 10 October 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper weelc 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.72ï4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buïtenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: I.5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f250.-, Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—, Overlijden f 600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75-. Verlies Wijsvinger f75-. Verlies andere vinger f30-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 10 October. Wat wil Duitschland? Dit heeft, ten aanzien van ontwapening, de Fransche minister,-president Daladier ge vraagd. Hij sprak feitelijk ..namens de an dere groote mogendheden". En dat b.v. Enge land dezelfde taal voert, blijkt uit Baldwin's rede. Onze Londensche correspondent resu meert de Engelsche stemming aldus: „Regeering en volk in Engeland zijn uiterst scherp in hun veroordeeling van het Duitsche optreden, dat vrede preekt tegenover vreem delingen en oorlog voor'het eigen volk. Men wil van Hitier hooren dat hij het Kellogg- Pact, dat oorlog als middel van nationale politiek verwerpt en onwettig maakt, aan vaardt. Men wil dat hij dit aan zijn eigen volk zal vertellen. Men wil dat hij den pro fessor in Brunswijk, wiens schoolhandtooek de studie van chemische en bacteriologische oorlogvoering aanbeveelt, zijn ontslag zal ge ven. Wanneer de oorlogspropaganda ophoudt en de samenstelling hloed-en-staal niet lan ger als luisterrijk wordt voorgesteld, kan men gaan praten over gelijkheid in bewapening". Wie als Hollander dit gekrakeel nog met eenige onpartijdigheid kan beschouwen, be seft wel degelijk dat Frankrijk, Engeland, Amerika enz. volstrekt niet als de blankg lammeren der onschuld tegenover Duitsch land staan. Zij hebben het-in 1918 ontwa pend, beloofd dat ze zelf ontwapenen zouden en dat, zoolang de Duitsche republiek be stond, zorgvuldig nagelaten. De Duitsche re publiek is thans overleden, de dictatuur „be zielt" hét Duitsche volk met sabelgeflits en de andere machten hebben nu weer een rechtvaardiging voor hun niet-ontwapenen. Dit alles is zeer duidelijk voor wie even na denkt, maar er zijn nog andere, kanten aan de zaak ook, Zoowel de heer Daladier als de heer Bald win hebben zeer onomwonden te kennen ge geven dat er gedurende minstens een gene-' ratie niet meer op eenige belastingverlaging gerekend behoefde te worden., als de bewa- penings-wedstrijd moest worden voortgezet. Dat is dan nog- maar zacht uitgedrukt, want landen zitten diep in de financieele misère. De meeste nog heel wat dieper dan Neder land En we hebben- altijd gemeend dat Duitschland tot deze laatste groep behoorde. Het heeft het zelf voortdurend en luidkeels te kénnen gegeven, en niemand kan beweren dat het tot een toestand van welvaart is te ruggekeerd. De Engelsche pers vraagt dan bok verbaasd: „Hoe denkt het eigenlijk die enorme lasten te dragen? Het zal moeten strijden om weer tot welvaart te komen. Het heeft dus meer dan genoeg te doen. Waar moeten de honderden millioenen voor herbe wapening vandaan komen?" Dit lijkt werkelijk een practische vraag van eenige beteekenis. In het algemeen is de richting van Duitsch lands buiteiflandsche politiek thans volko men duister. Wie er nuchter over nadenkt, begrijpt er geen steek meer van. Door de Jo denvervolgingen heeft het de geheele we- x-eld ook het fascistische Italië, dat ze zeer scherp en onomwonden veroordeeld heeft tegen zich ingenomen. De krijgshaftige taal binnen de grenzen, de militaire opvoeding van de jeugd, de wartaal van iemand als die Brunswijksche professor (prof. Ewald Banse) al 'die verschijnselen uiten zich in de versterking van den „ring van staal" om Duitschland heen, die zoo duidelijk gebleken is uit de rede van Daladier. De boycot-acties hebben de Duitsche export al enorm hena- neeld, het vreemdelingenverkeer is dezen zo mer al ontzaglijk afgenomen. En nu kunnen de Duitschers wel zeggen: „Jullie hadden na 1918 ook moeten ontwapenen", en dan heb ben ze gelijk. Maar wat schieten ze daarmee op? Wat hebben ze eigenlijk' aan dat gelijk? Ze kunnen ook jammeren: „De heele wereld is tegen ons", maar wat helpt dat gejammer? Ook niets. Zakelijk beschouwd en niets is in deze wereld van een zoo keiharde zakelijkheid, als de belangenstrijd tussclien groote mogend heden trekken ze in hun buitenlandsche politiek op een zeer opvallende wijze aan het kortste eind. „Wat wil Duitschland eigenlijk?" vraagt Daladier en Hitier zal daar vroeger of later toch eens op moeten antwoorden. Zelfs als het geld er voor was, als het reeds zoo zwaarbeproefde en verarmde Duitsche volk de enorme bedragen kon opbrengen, noodig voor volledige herbewapening, dan nog zou het in een hopelooze positie zijn tegenover de grootmachten die het omringen. En een feit dis dat het in geval van een oorlog, in de huidige tijdsomstandigheden de wereld nog veel sterker tegen zich zou heb ben dan in 1914. Men behoeft de Engelsche, de Fransche, de Amerikaansche, de Belgische, de Seamidinavisc.be hladen maar even in te zien, en daarbij te realiseeren dat Italië ook geenszins een bondgenoot is en dat aan de Oostgrens Polen en Rusland gelegen zijn. Gedaohtenwis-seldng over die vraag, wie er gelijk had en wanneer is zeer belangwekkend, maar de feitelijke werkelijkheid is zakelijk beschouwd toch nog interessanter. Zeer onbevangen en zeer onpartijdig, dus onbeïnvlo'ed door enthousiaste redevoeringen in welk land ook, vraagt men zich wel met verwondering' af: „Wat is nu eigenlijk de be doeling van Duitschlands buitenlandsche po litiek, die zich verzet tegen een ontwape ningsplan waarover „Frankrijk, Engeland, Italië. Amerika, Rusland en verschillende an dere staten" zooals Daladier nadrukkelijk verklaard heeft het eens zijn? R. P. Hoogst merkwaardig astronomisch verschijnsel. De geleerden geheel verrast. Hedenavond herhaling? Van 7 uur Maandagavond af zijn in grooten getale sberren waargenomen, z.g. meteoren. Het uitstralingspunt lag in bet sterrebeeld de Draak, dat -te vinden is iets tan Noord-Westen von bet zenith. De vallende sterren beschre ven banen in verschillende richtingen, doch voornamelijk naar bet Oosten en Zuid-Oosten Omstreeks acht uur in dein avond waren ver scheidene vallende sterren, gelijktijdig te zien. Zoo had men bijv. te Nijkerk, Arnhem en Oosterbeek heit verschijnsel uitnemend waar genomen Men schrijft ons van deskundige zijde: De eenzame wandelaar, die Zondag- en Maandagavond een blik naar den hemel heeft geworpen, kan getuige geweest zijn van een zeer interessant hemelverschijnsel, nl. een sterrenregen. In de nabijheid van het zenith, dit is het punt recht boven ons aan den hemel, waren tallooze vallende sterren te zien, soms bij 5,6 of nog meer tegelijk. Een vallende of verschietende ster is een ieder wel bekend. Bij een sterrenregen zijn er zeer zeer veel van zulke vallende sterren gelijktij dig te zien, terwijl zulk een regen ook eenigen tijd aanhoudt. De oorzaak van het verschijn sel zijn kleine stofdeeltjes, meteoren, die zich in de wereldruimte om de zon bewegen. Treft zulk een deeltje de atmosfeer, dit is de aarde omringende luchtlaag, dan gaat het deeltje door de warinte die door de wrijving ontstaat, gloeien, zoodat wij een lichtend, be wegend punt aan den hemel waarnemen. De groote hitte, die hierbij optreedt doet het stofdeeltje, meestal uit metaal bestaande, verdampen en het einde van een vallende ster is daardoor even snel, als haar begin glorieus is. En enkele maal komt het voor dat het deeltje zoo groot is dat het niet ge heel verdampt, zoodat de aarde bereikt wordt. In dit geval spreekt men van een me teoorsteen, vuurbol of bolide. Een sterrenre gen wil zeggen, dat de aarde op dat moment terecht is gekomen in een zwerm van derge lijke meteoren waarvan vele de aarde tref fen. Dergelijke sterrenregens zijn reeds vaker waargenomen doch het verschijnsel is toch vrij zeldzaam en de moeite van het waarne men zeker waard. Verlengt men de banen die de vallende sterren aan den hemel be schrijven dan snijden deze elkaar in een be paald punt aan den hemel welk punt wij het uitstralings- of radiatiepunt noemen. Van deze sterrenregen schijnt het radiatiepunt in het sterrenbeeld De Draak te liggen. Een be kende sterrenregen is die der Leoniden (dat wil dus zeggen waarbij hetradiatiepunt in het sterrenbeeld de Leeuw ligt) door Alex von Humboldt in Nov. 1799 in Zuid-Amerika ontdekt. De regen hield eenige uren aan en Humboldt vernam, dat ook in 1766 een derge lijk verschijnsel was waargenomen. Het werd in 1833, toen men weer een zoodanigen regen zag, duidelijk, dat men hier met een perio diek verschijnsel te doen had, en dat de pe riode ongeveer 33 jaar bedroeg. In 1866 was de regen dan ook weer zichtbaar. Dat hij in 1899 wegbleef, bleek bij onderzoekingen ver klaarbaar te zijn. In 1833 werden tusschen 9 en 12 uur 193 Leoniden waargenomen, tus schen 12 en 2 uur 6900 en tusschen 2 en 5 uur ongeveer 1400. Een van de eerst waargenomen sterrenre gens dateert uit 599 en is door een Arabisch schrij ver vermeld Oude Chineesche kronieken maken van een regen reeds in 687 v-. Chr. melding. Niet overal is een sterrenregen even goed waar te nemen, daar het een punt in de at mosfeer en" niet in de wereldruimte betreft. Dat wij dezen regen hier zoo duidelijk kon den zien is dan ook een groote zeldzaam heid. Snelle temperatuur-daling Degenen die op min of meer open vlakten het ongewone en interessante- schouwspel van den sterrenregen hebben gadegeslagen, kon den opmerken, hoe, korten tijd nadat de ster renregen de aandacht had getrokken de tem peratuur eensklaps zeer snel begon te dalen. Vooral op open ruimten buiten de bebouwde kommen der gemeenten woei eensklaps een ijzig koude wind. Ook nam de wind plotseling in hevigheid toe. Ongeveer een uur later werd de maan herhaaldelijk door zware wolken be dekt. Daar hier ook weer sprake was van een pe riodiek terugkeerend verschijnsel daar veron dersteld wordt, dat de vallende sterren ont ledingsproducten zijn van kometen, moge herinnerd worden aan de zeldzame komeet, welke zich vertoonde in 1664. Opmerkelijk is het. dat ook toen onmiddellijk de temperatuur zeer belangrijk daalde, hetgeen verteld wordt door den geschiedschrijver Casparus Commelïn, In zijn „Beschrijvinge van. Amsteldam", uit gegeven in 1726 „met privilegie", lezen wij het volgende „Het einde deses jaars 1664, besloot zich met een zeldsaam, en noch een ander nooit gehoort voorval; hét eerste was, dat in 't laatste van Wintermaand zich vertoonde een Comeet of Staart-sterre, die in 't eerst zeer laag langs den Horisont heen liep, en voorts weer onderging, maar korts daarna, al hooger en hooger is opgeklommen; zij vertoonde zich in de genoemde maand tot Amsteldam. Doch nademaal die over gants Europa is gesien, zullen wij dit hierbij laten. Maar het volgen de, dat omtrent den 20sten der genoemde maand voorviel, is nooit mijns wetens gebeurt, DONDERDAG 12 OCTDBER, 8 DDR, SPREEKT PRED. B. GöTZE DIT WARSCHAU OVER: Het Evangelie en den nood in Rusland en Polen (Adv. Ingez. Med.) want de lucht brocht regen voort, dewelke nederkomende, terstond ys wiert, so dat t' Amsteldam de straten so glat bevroren, dat die byna onbruikbaar waren; dit heeft men gemeenlijk, wanneer het eenige tijd lang ge vroren hebbende, wederom met een zachten regen begint te ontdooyen, zoodat de koude in d' aarde, de warme lucht en laauwe regen ge waar wordende; uitslaat, en daar door de nat tigheid voor een kleinen tijd doet bevriesen. Maarhier was geen vorst voorgegaan, dus het was wel wonder. „En het meeste wonder vertoonde zich aan de boomen, want de neervallende regen en vochtigheit bevroor aan de takken so dik op malkander, dat een takjen van omtrent een vinger dikte, door het aanvriesent ijs, so dik als een arm wiert, sijnde een noóyt gehoorde zake. Dit geschiedde insonderheid op de weg van Amsteldam naar Haarlem, alwaar veel boomgaarden geschent .en de takken der vrugtbomen afgescheurt wierden, door de swaarte van 't ys, dat er aan vastgevroren was. Evenwel wierden nog verscheyde boo men behouden, door 't branden van pektonnen onder dezelve, waardoor 't ys al smeltende neerdroop, en de takken verlicht wierden. Maar het zag er zeer ellendig uit op ver scheyde plaatsen". In het buitenland. De Sterrenwacht te Hamburg heeft als maximum-aantal vallende sterren 350 per minuut genoteerd en wel va-n de zwakste lichtsterkte tot de lichtsterkte van Venus: Tegen 10 uur verminderde de intensiteit van den sterrenregen. Bij dezen plotseling ver schenen sterrenregen betreft het niet een der periodiek, ongeveer ééns per 33 jaar, optre dende Leonidenzwermen, maar een buiten gewoon phenomeen, dat misschien zelfs een mbuurcatastrophe in het universum tot oor zaak zou kunnen hebben. De Sterrenwacht van Treptow te Berlijn •heeft in tien minuten 150 vallende sterren waargenomen. Ook te Brussel heeft men tusschen 18 uur 30 en 20 uur 30 de sterrenregen waargeno men. Volgens mededeelingen van dr. Stroobant, directeur van het Koninklijk Observatorium te Ukkel, scheen deze sterrenregen voort te komen uit een bepaald punt van het ster renbeeld De Draak. Ook volgens de hier ge dane observaties was het aantal vallende sterren zeer groot zelfs van 60 tot 70 in de minuut. Sommigen waren zoo groot, dat zij den indruk maakten van een afgeschoten vuurpijl. Hieit verschijnsel, dat niet voorzien wa.s, mag aldus dr, Stroobant worden vergeleken niet de sterrenregen, die zich voordeed op 27 November 1872 en die zich herhaalde op 27 November 1885. Dr. Stroobandt acht hat waar schijnlijk, dat het verschijnsel zijn ontstaan vindt in het afbrokkelen van een komeet. Prof. Nijland over liet verschijnsel. Door den reusachtigen telescoop in den toren der Sterrenwacht te Utrecht heeft prof. Nij land den sterrenregen gade geslagen. Prof. Nijland telefoneerde aan V.D.: De vallende sterrenregen is voor alle astronomen een verrassing geweest. Er worden op gezette tijdien zwermen van vallende sterren uit be paalde punten van den hemel komende, ver wacht. Zoo in -Augustus uit Perseus (Persei den), in April uit De Lier (Lyraden) en in November uit De Leeuw „(Leoniden). Maar daar is 9 October niets bij. Hoe vroeg het merkwaardig verschijnsel hedenavond begon nen is, zal men pas kunnen opmaken uit be richten uit Amerika en van schepen op den Atlamtischen Oceaan. Het schijnt in Neder land ail de aandacht getrokken te hebben, zoedra de schemering genoeg gedaald was. Te Utrecht werden tusschen acht uur en half negen zoowel door Dr. v. d. Bilt als door mij onafhankelijk van elkaar ongeveer 40 sterren per minuut geteld, soms een half dozijn tege lijk. Een student sprak zelfs van 10 per se conde. Het was, alsof er telkens liehtdiruppels uit den hemel vielen, Het aantal weerheldere vallende sterren was relatief niet groot te noemen. Te 8 uur 37 minuten kwam er snel uit het Noordwesten bewolking opzetten. Toen die weer was overgedreven te 9 uur was in middels de maan opgekomen. Hierdoor' en dooi de lichte sluiering van den hemel werden de zwakkere objecten onzichtbaar. Dat ver klaarde .intusschen in het geheel niet, dat het aantal vallende sterren nu daalde tot twee pea- minuut. Kort na tien uur werd er gedurende een kwartier geen enkele meer gezien. Het straal- punt werd doen- ons bepaald op 257 graden rechte klimming en 60 graden noorder decli natie bij Xi Draconos, 7 graden van den pool van de Eclyptioa. Het verschijnsel kan zich zeer goed hedenavond herhalen zoodait de vele toeschouwers die Maandagavond er ge tuige van waren wel weer naar Dirakoïden mogen uitkijken. GEEN FUSIE N. J. V—MUSSERT- BEWEGING. OFFICIEELE TEGENSPRAAK. Wat voor luchtig speelschigheidje, Welke plotselinge kracht, Heeft die „sterren" Maandagavond In zoo'n reeks ten val gebracht? Wat een algemeen verschieten Is in het verschiet geschied, Zelfs de toch al bleekste sterren Lieten het verschieten niet. Toen ik 't even had bekeken, Heb 'k een kennis opgebeld, Een sinds korten tijd verschoten Groote ster van 't voetbalveld. En ik zei: ga nu aanschouwen, Wat je zeker troosten zal, Er zijn sterren aan 't verschieten Ook die komen nu ten val. Maar ik kon hem niet bewegen Van zijn makkelijken stoel, Het is dom om ver te schieten, Zei hij, want dan mis je 't doel. Menigeen heeft het verschijnsel Schijnt het, in verband gebracht, Met een wat vertraagde hulde Aan de Leidsche sterrenwacht. Hoe dit zij, voor verontrusting Is geen reden, want per slot, Hoeveel „sterren" ook verschieten Er is nog genoeg verschot. P. GASUS. 31 OCTOBER HET GROOTE PROCES. Berechting der muiters begint. ZIJ ZULLEN GROEPSGEWIJS TERECHT STAAN. BATAVIA, 9 Oct. (Aneta). De behande ling van de muiterij aan boord van De Zeven Provinciën door den Zeekrijgsraad te Soera- baja, vangt 31 October aan. Alsdan zullen te recht staan 10 (Inlandsche) hoofdmuiters. De berechting wordt geheel beheerseht door ar tikel 119 van het militair wetboek van straf recht waarin feitelijke insubordinatie door twee of meer vereenigde militairen als muite rij strafbaar wordt verklaard. Voorts zullen art. 131 (het nalaten van het waarschuwen van de Overheid), art. 144 het opzettelijk na laten, samenspanning of militair oproer aan te geven bij de Overheid) en art. 129 (om trent het verlaten van den post) hierbij een rol spelen. Vermoedelijk zal de berechting groepsgewijze plaats vinden, waarbij telkens een "hoofdman met zijn handlangers achter eenvolgens zullen worden berecht. DE BEZUINIGINGEN TE HAARLEM. NIEUWE KORTINGEN VOOR HET GEMEENTEPERSONEEL. Heden hield het Georganiseerd Overleg voor de gemeente Haarlem een tweede verga dering over het voorstel van B. en W. om den kindertoeslag op de loon en en salarissen van het gemeentepersoneel te verlagen met 20 pet. en den vacantietoeslag niet uit te kéeren. Er werd geen overeenstemming verkregen. B. en W. zullen dus moeten beslissen of zij rechtstreeks een voorstel aan den raad zullen indienen. De heer W. Inden, algemeen voorzitter van het N. J. V.. verzoekt mede te deelen naar aanleiding van de in de couranten circu- leerende berichten over aaneensluiting van het N.J.V. en de Nat.-Soc. Beweging, dat deze berichten eiken grond van waarheid missen. Te Genève is een compromisvoorstel voor de vluchtelingenkwestie gedaan, waarmede ook Duitschland zich accoord zou hebben verklaard. pag. 3 In een rede voor Duitsche industrieelen beval Von Papen nationalisatie der bewapenïngs- industrie aan. pag. 3 Dr. Goebbels heeft de Horst-Wesselfilm voor geheel Duitschland verboden. pag. 3 Het Brïtsche kabinet heeft een belangrijke bespreking over den stand der ontwapening gehouden. pag. 3 De leiders der verschillende circulatiebanken zullen een conferentie te Basel houden, waar de terugkeer tot den gouden standaard wordt besproken. pag. 3 Het proces tegen de muiters der Zeven Pro vinciën is vastgesteld op 31 October. pag 1 Officieel wordt tegengesproken, dat er een fusie tusschen het N. J. V. en de Mussert- beweging zal plaats hebben. pag. 1 Het collectief arbeidscontract is behalve door de R. K. bouwvakarbeiders thans ook door den modernen bond verworpen. pag. 4 Gisteren is in ons land en ook in het buiten land een prachtige sterrenregen waarge nomen. pag. 1 Plannen voor verkeersverbeteringen te Hil- legom. pag. 8 Onder leiding van mr. J. Limburg wordt te Genève conferentie gehouden tot bestrij ding van den handel in blanke slavinnen. pag. 3 Golflengteverdeeling nog niet opgelost. Sy steem van P. T. T. waardeloos geacht. pag. 2 ARTIKELENENZ. R. P.; Wat wil Duitschland? pag. 1 Henry A. Th. Lesturgeon: De ware geschiede nis van het Fransche volkslied. pag. 3 Van een onzer redacteureen: In de schatka mer der Egmonden. J. B. Schuil; Het ballet Kurt Jooss. 'jubi leumvoorstelling van Jacob van Lennep. pag. 8 H. G. Cannegieter: Tooneel: „Wat doet mijn vrouw tusschen 2 en 5" J. C. E.; Langs de straat. Sterrenregen. pag. 2 VAN LEIPZIG NAAR BERLIJN. OVERSTE F AWCETTde bekende Brïtsche onderzoeker, die ook in ons blad artikelen heeft geschreven wordt sinds zeven jaar in het Braziliaansche oerwoud vermist. Men ver moedt. dat hij door een Indianenstam in het Matto Grossogebied gevangen wordt gehouden. Het proces op de plaats der misdaad zelf. BERLIJN Hat as heden die 13-e dag vari het proces van de brandstichting in het Rijksdaggebouw en de eerste dag, dat de rechtszittingen, (overgebracht met al wat erbij en er can heen hoort, uit het gebouw van het Rijksgeirechtshof te Leipzig) worden ge houden op de plaats van de misdaad zelf, in het Rij ks daggeboiuw te Berlijnwaardoor alles m een geheel andere sfeer komt en men zich aiiet, zooals te Leipzigmoet beperken tot vage aanduidingen en uiteenzettingen van plaatsen en in vele gevallen van personen, maar men zich onmiddellijk op de plaats zelf zal kun nen overtuigen of de personen zelf zal kun nen hooren. Reeds tegen 8 uur 's morgens hielden zich vele nieuwsgierigen in de buurt van het Rijks dagge bouw op. Het gebouw wordt bewaakt door een groote politiemacht .en ieder, dde binnengaat, wordt nauwkeurig naar wapens onderzocht. In de groote zaal der Begrootingscommissie is aan de smalle zijdie rechts het verhoogde podium gebouwd voor de leden van den Senaat van het Rijksgerechtshof en voor de ambtenaren van het Openbaar Ministerie. Aan den wand hangt een groot schilderij van KeizerWilhelm I. In de rechthoekige groote zaal zijn 127 plaatsen voor de binnen- en buitenlandsche pers. Er zijn veertig gereser veerde plaatsen voor reg e e rings verteg en w o or- diigers en autoriteiten en voor het publiek zijn aan de linkerzijde vam de zaal ongeveer 150 plaatsen beschikbaar. Rechts tegenover- den ingang is de beklaagdenbank. De eerste rij is voor de verdedigers en tolken, die kunnen plaats nemen aan een breeden groene tafel. De tweede rij is bestemd voor de beklaagden en hun politiegeleide. Microfoon en filmapparaat. Zoowel op de tafel van den Senaat als op die van de verdedigers en de gebuigen, staan microfoons opgesteld. Reeds vroeg hadden per fotografen en eenige filmoperateurs, die daartoe vergunning van den President hadden gekregen, in dien hoek'tegenover de beklaag denbank hun camera's opgesteld. Voor liet publiek werd de zaal tegen half tóen openge steld. De beklaagden worden door een aparten ingang onmiddellijk in de zaal geleid. Bijna hef geheele personeel van den Rijks dag doet dienst door de rechtszittingen in het gebouw. De groote zittingzaal vaar den Rijksdag en de andere door den brand beschadigde lokalen waar in den loop van het proces de verkla ringen te.r plaatse getoetst zullen worden, staan geheel onder neb*"5 -hewaking. .(Dé zitting duurt voort.); i;

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1