De schat in 't oude Holland De feesten van Alkmaars Ont zet. Koninklijke belangstelling. FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective), door UDO VAN EWOÜD. .(Nadruk verboden. 37) Hoewel ik daaromtrent allerminst zekerheid had, voelde ik intuïtief, dat van Dobben in een hinderlaag was gevallen en dat al mijn goed bedoelde pogingen om dat te voorkomen schipbreuk hadden geleden. Op dat moment dacht ik voor het eerst aan Nieu- wenhuis. Hij was er bij geweest toen ik de auto bestelde en niemand dan hij zou er zoo gemakkelijk in slagen van Dobben goedschiks mee te krijgen, toen de auto in plaats van langzaam te volgen, zooals jij hem had opge dragen, er onmiddellijk een flink tempo in zette. Tot dusver heb ik nog geen gelegenheid gehad te onderzoeken hoe deze zaak zich heeft toegedragen het verhoor van Nieu- wenhuis zal' daarover wel meer aan het licht brengen maar ik vermoed, dat Nieu- wenhuis zich achter de auto heeft schuil ge houden en zich onmiddellijk van zijn ver momming. heeft ontdaan, zoodat van Dobben hem in zijn ware gedaante ontmoete. Dezen zal hij waarschijnlijk hebben verteld aldus op last van mij te handelen. Uit het feit, dat het lijk van v. Dobben in de onmiddellijke nabijheid van het slot gevonden is, maak ik op, dat hij, onder voorwendsel zieh in de om geving te moeten verbergen, daarheen gere den is, aldus vrij gemakkelijk de mogelijkheid scheppend de misdaad, welke hij zoo grondig had voorbereid ten uitvoer te brengen. Dit vermoeden, dat, naar ik stellig ver wacht, door de verklaringen van Nieuwenhuis tegenover den rechtercommissaris zal wor den bevestigd, kwam, natuurlijk eerst bij mij op, toen mij de omstandigheden, waaronder v. Dobben als het ware ontvoerd was, volledig bekend waren. Op het moment, waarop ik mij slechts bewust was, dat van Dobben in le vensgevaar verkeerde en Nieuwenhuis daar aan wel eens debet zou kunnen zijn, dacht ik niet verder na over de wijze, waarop de uit voering zou kunnen hebben plaats gehad; ik snelde terug naar het hotel en trachtte mij van Nieuwenhuis' afwezigheid te overtuigen. Mijn herhaald kloppen op de deur van zijn kamer bleef onbeantwoord; de deur was op slot. Maar mijn geduld werd niet al te lang op den proef gesteld, want ruim een kwartier later hoorde ik Nieuwenhuis in het hotel te- rugkeeren. Toen was ik van zijn schuld over tuigd. Ik had hem op dat oogenblik misschien reeds kunnen arresteeren vermoedelijk zou hij door het verrassende van een dergelijke gebeurtenis door den mand gevallen zijn maar ik gaf er de voorkeur aan daarmee nog even te wachten tot ik meer bewijzen in handen had. Bovendien wenschte ik alle for maliteiten aan een uitlevering verbonden, te vermijden en zoo besloot ik dus dezen man nog eenige dagen vrijheid te gunnen, al was het slechts om hem in de gelegenheid te stel len naar ons land terug te keeren, terwijl ik dan intusschen de mazen van het net, dat ik bezig was om hem te spannen, nog wat nau wer zou kunnen aanhalen. Ik deed het voorkomen alsof ik nog steeds in de schuld van. prof. Christiansen geloofde en vertrok, na mijn zaken met de politie in Pr. Holland te hebben geregeld het spreekt van. zelf, dat ik die niet van mijn verdenking jegens Nieuwenhuis in kennis stelde -met jullie naar het westen. Aanvankelijk lag net in mijn bedoeling tot Berlijn mee te reizen om daar een vliegtuig te nemen naar Am sterdam, maar toen Nieuwenhuis ook in den trein zijn liefhebberij voor het schrijven van raadselachtige briefjes nog eens meende te moeten demonstreeren, achtte ik dit 'n schoo- ne gelegenheid mijn schijnbare verdenking jegens den professor nog wat te accentueeren door een even raadselachtige handelwijze, waarover Nieuwenhuis zich innerlijk zeker kostelijk zal hebben geamuseerd. Bij mijn aankomst in Amsterdam, Woens dagmiddag, ben ik onmiddellijk doorgereisd naar Haarlem om mij daar in verbinding te stellen met den boekhouder van het Woning bureau Hermes, den heer Schaafsma Je zult je herinneren, dat ik Dinsdagochtend in het hotel twee telegrammen ontving. Een daar van was, zooals ik reeds verteld heb, afkom stig van de politie te Oslo, het andere echter van de Haarlemsche politie, die mij mee deelde, dat haar onderzoek, hetwelk zich im mers tot den kennissenkring en het personeel van de beide makelaars uitstrekte, geen en kel resultaat had opgeleverd. Over Nieuwen huis werd hierin evenwel niets gemeld. Ik in formeerde daarom eens bij den boekhouder, dien ik thuis opzocht en vernam daar, dat de jongste firmant ook Zaterdagochtend niet op het kantoor was geweest, hetgeen bevreem ding had gewekt, daar dit nog nooit was voorgekomen. Nieuwenhuis placht nl. steeds Zaterdags- 1 ochtends den boekhouder te assitseeren bij het aftrekenen der dan binnenkomende week huren en het gevolg van de afwezigheid 'van den chef was dan ook geweest dat de boek houder eenige uren had moeten overwerken. Deze mededeelingen bewezen mij echter, dat mijn veronderstellingen juist waren. Nieuwenhuis was vorige week Vrijdagavond per vliegtuig naar Berlijn vertrokken om Za terdagochtend vermomd als professor Chris tiansen, onze aankomst aan het station Frie- drichstrasse te kunnen afwachten. Zaterdag avond vertrok hij met ons naar Pr. Holland, doch onmiddellijk nadat hij zijn voorberei dingen voor den gasaanval in den slaapwa gen had getroffen, heeft hij den trein verla ten om, gedeeltelijk per trein, deels per vlieg tuig naar Haarlem terug te keeren. Daar ar riveerde hij Zondag omstreeks het middag uur en teneinde ons van zijn aanwezigheid aldaar te overtuigen, zond hij onmiddellijk van Dobben een telegram waarin hij zijn spoedige overkomst aankondigde om direct daarna weer per vliegtuig naar Elbing te ver trekken, waar hij tegen middernacht aan kwam, juist op tijd om den laatsten trein naar Pr. Holland te halen. Je zult je herin neren dat van Dobben het 'telegram Maan dagochtend ontving". Ik knikte, maar bij deze "Verklaring van Nieuwenhuis' gedragingen gedurende het tijd stip, dat wij hem rustig in Haarlem waanden, drong zich plotseling de vraag aan mij op, hoe hij er in geslaagd was het te doen voor komen, alsof de professor na het plegen van den aanslag op van Dobben, Dinsdagochtend vroeg naar Danzig was vertrokken. Ik bracht deze puzzle onder woorden en de detective gaf onmiddellijk de oplossing. „Je weet, Miel, dat ik Nieuwenhuis, nadat wij het lijk van v. Dó'bben gevonden hadden; naar de politie zond. Van die gelegenheid heeft hij handig gebruik gemaakt om tevens naar het station te gaan en daar, nadat, hij de vermomming van den professor zoo goed mogelijk had aangelegd, een kaartje te nemen naar Danzig. Er stopte ongeveer op dat tijd stip in Pr. Holland een D-trein voor Danzig, zoodat deze handelwijze geen verwondering baarde. De ambtenaar, wien ik later op den. ochtend inlichtingen, vroeg, kende prof. Chris tiansen niet en wist mij dan ook slechts- mee te deelen, dat een oude heer te omstreeks half vier een kaartje naar Danzig had ge kocht. „Begrepen?" besloot hij deze uiteenzetting en toen ik hierop bevestigend antwoordde, vervolgde hij: „Om hu echter op den boek houder terug te komen, het spreekt vanzelf, dat mijn ondervraging diens nieuwsgierig heid in hooge mate opwekte, zoodat ik hem wel over mijn verdenking moest inlichten. Teneinde te voorkomen, dat de man zich den volgenden dag door zijn houding zou verra den hij was natuurlijk geheel overstuur door het schokkende nieuws dwong ik hem de belofte af, dat hij zich ziek zou melden en zich niet buitenshuis zou begeven vóór wij tot de arrestatie waren overgegaan. Je be grijpt, dat wij sindsdien Nieuwenhuis geen moment uit het oog hebben verloren. .(Slot volgt); HET REUSACHTIGE ROER voer de „Normandie", de grootste mailboot ter wereld, met een inhoud van 73.000 ton, welke op het oogenblik te Saint Nazaire in aanbouw is. H. K. H. PRINSES JULIANA heeft Maandag te Alkmaar een ge» deelte der feestelijkheden ter gelegenheid der herdenking van Alkmaars Ontzet bijgewoond, H. K. H. tijdens de zanghulde, die haar werd gebracht. EEN HISTORISCHE OPTOCHT trok Maandag door de straten van Alkmaar, ter gelegenheid van d« herdenking vaa Alkmaars ontzet. Een draak, voorstellende de onderdrukking der Zeven Provinciën, in den stoet. NA DEN AANSLAG op den Oostenrijkschen bondskanselier dr. Dollfuss. De aanslagplegcr, Rudolf Dertil tusschen twee detectives op de binnen» plaats van de gevangenis te Wcenen- DE TOEGANGEN tot het buitenver blijf van den heer Morgan te St. Bridee- Sctper-EIy eenige mijlen van Cardiff verwijderd, waar kolonel Lindbergh en zijn eehtgenoote na hun aankomst in Engeland hun intrek namen, werden zorgvuldig afgesloten en streng be waakt. DE FRANSCHE MINISTER VAN LUCHTVAART, Pierre Cot heef» op het vliegveld Le Bourget de officieels installatie verricht van de „Compagnie" voor de handelsluehtvaart, de „Compagnie Air-France". De minister bezichtigt de toestellen van de „Compagnie". HET KOLONIEHUIS „PRINSES JULIANA" te Bgmond aan Zee werd Maandag door de Prinses bexoch». De vorstelijke bezoekster luistert naar een saaghulde, haar door de kinderen gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5