Verkeersverbeteringen te Hillegom. DINSDAG '10 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Op drukke dagen een één-richtingverkeer. T oekomstplannen. Reeds eenige keeren hebben wij berichten geplaatst over de nieuwe straat die in Hille gom wordt aangelegd, de Burgemeester Pont straat. Daar deze straat zich verheugt in een groote belangstelling, niet alleen in ons eigen land, maar zelfs uit Polen en Roe-' menië, brachten wij een bezoek aan den directeur van Openbare Werken te Hillegom, den heer K. J. van Gemert, onder wiens lei ding het werk tot stand is gekomen. De groote belangstelling vindt haar oor zaak in het feit, dat deze straat wordt aan gelegd volgens een nieuw principe, waarbij riet een zeer groote rol speelt. De klinkerbe strating rust namelijk op rietmatten. Deze matten, ongeveer 5 c.M. dik, zijn eerst volge- perst met creosootolie en daarna samenge perst onder een druk van 16 atmosfeeren en vervolgens gehecht met- gegalvaniseerde ijzeren banden. Bij den aanvang van het werk heeft men de rioleering in het midden der geprojec teerde straat gelegd op palen die rusten op een slappe kleilaag, terwijl de uitgegraven veengrond is vervangen door zand. Het oor spronkelijke plan om een gebitumeerden weg aan te leggen moest men laten varen, om dat deze rioleering het daarvoor noodige walswerk niet toestond en het aanbod van de Nederlandsche Maatschappij „Gisp" om dezen weg te voorzien van een wegdek dat aan alle moderne eischen voldeed zonder of met weinig walswerk was dus een uitkomst. Nadat dus de rioleering gereed was, werd op het zand de rietbedekking gelegd, welke wederom werd afgedekt met een laag zand van 5 c,M. en waarop nu de klinkerbestra ting werd gelegd. Hierbij dient opgemerkt, dat tusschen de steenen asfalt is gegoten, zoodat toch een gesloten wegdek is ontstaan. Daar de rietlaag dus van lucht en vocht is afgesloten bestaat in afzienbaren tijd geen gevaar voor vergaan. Het aldus verkregen wegdek heeft nog het voordeel, dat het niet zooals bitumen glad is, maar zeer stroef, hetgeen voor auto's van groote beteekenis is wegens slipgevaar bij vochtig weder. Op een vraag of deze weg bestand zal zijn en de scherpe in het midden, die voor snel verkeer toch niet wenschelijk zijn. De heer van Gemert was het hiermede volstrekt niet eens. Bij nieuw-aanleg van wegen wordt zooveel mogelijk een haaksche monding toegepast. Wanneer de berijders van den weg, volgens hem, de verkeersregels be hoorlijk in acht nemen, kan er van gevaar geen sprake zijn. Bij het verlaten der straat moeten zij achter den vluchtheuvel bij het Postkantoor rijden en zoo weder den straat weg bereiken. Wat het kruispunt in de Meer straat betreft, onderhandelingen worden met den heer Flentrop gevoerd om den hoek van zijn pakhuis af te ronden, zoodat ook daar het gevaar tot een minimum beperkt wordt. De flauwe bocht in de Burg. Pontstraat was niet te vermijden, daar ter plaatse was men gebonden aan het uitbreidingsplan, maar van welke zijde men de straat ook inrijdt, men heeft toch altijd over 3/4 gedeelte lengte vrij uitzicht. Bij de scherpe bocht- heeft men de ronding zoo groot mogelijk genomen en een soort pleintje geprojecteerd. Bovendien achtte de directeur het uitgesloten, dat men de straat met 90 KM. vaartje zou doorjak keren. Hoewel de heer Van Gemeren na het ingebruiknemen op de zijden van den rijweg verzakking verwacht, zal dit aan den weg geen schade toebrengen. Zooals wij hierboven schreven rust de rioleering in het midden op palen, daar is dus verzakken uitgesloten en ter weerszijden is hiermede rekening gehou den wat tonrondte betreft. Voor scheuren bestaat geen bezwaar, omdat het tusschen de steenen gegoten asfalt plastisch blijft en zich dus naar den vorm van den weg voegt. Zoodra nu de ruïne der remise met wo ningen zal zijn verdwenen, zal op den grooten verkeersweg worden overgegaan tot door trekking van het dubbel tramspoor tot de St. Martinuskerk, alwaar dan een wissel komt. De paal der electrische geleiding die nu bij de Burg. Pontstraat staat, wordt dan verplaatst tusschen de beide winkels van den heer Zonneveld. Ook informeerden wij hoe het stond met het indertijd geprojecteerde plan om de Hoofdstraat te verlossen van de tram, door haar via de Van den Endelaan, achter het dorp om, naar den Rijksstraatweg te leiden. ft.K.KERK tegen zware lasten met vrachtauto's, enz., antwoordde de heer van Gemert, dat dit naar zijn overtuiging volkomen het geval was; de matten waren aan een proefbelasting onder worpen die geheel voldeed. De breedte van den rijweg bedraagt 6 M., terwijl aan beide zijden trottoirs komen van 2 M. breedte; alleen aan het begin en het einde der straat bedragen zij 1.50 M. Verder wordt de weg door de firma Phi lips te Eindhoven voorzien va'n de nieuwe wisselstroom-natriumverliehting. Voorloopig is de opening vastgesteld op 20 October a.s., alleen wordt het voorbehoud, gemaakt, dat Philips op tijd gereed zal zijn met de verlichting. De benoodigde lampen en armaturen zijn namelijk nog geen massa productie, maar laboratorium-arbeid en daarom kan men dus geen juisten afleve- rings-datum garandeeren. Het ligt in de bedoeling deze opening op officieele wijze te doen geschieden, maar de plannen daarom trent staan nog niet vast. Wel zal de in ge- gebruikneming plaats hebben tusschen licht en donker: men kan eerst den weg in oogen- schouw nemen bij daglicht, daarna wordt de nieuwe verlichting ontstoken. Indertijd, bij het aannemen van het raads besluit tot den aanleg, is door burgemeester Pont in de vergadering van den raad mede gedeeld, dat door dezen weg de mogelijkheid geschapen zal worden om door de Hoofd straat te Hillegom het éénrichtingverkeer in te voeren. De Hoofdstraat voldoet namelijk reeds lang niet meer aan de eischen die het moderne verkeer stelt; zij is veel te smal en het is er meer dan eens zeer benauwend. Wij vernamen nu, dat dit een zeer ernstig punt van bespreking heeft uitgemaakt, maar dat van politioneele zijde ernstige bezwaren zijn ingebracht tegen de invoering in ver band met het drukke rijverkeer door de Meerstraat naar en van de Haarlemmer meer. waardoor op het drukke kruispunt regelmatig stagnatie wordt gevreesd, hetgeen het plaatsen van een vaste verkeerspost zou eischen. Het ligt nu in de bedoeling, indien noodig, het éénrichtingverkeer van kracht te ver klaren bij een zeer druk rijverkeer, bij voor beeld in het voorjaar tijdens de bloemen dagen Omdat het hier een rijksweg betreft zal hierover de noodige ruggespraak met de regeering gehouden worden. Door den aan leg van deze straat is de mogelijkheid van dezen maatregel veel grooter geworden. Naar onze meening is de monding der straat bij het Postkantoor niet zonder ge vaar, daar deze bijna haaks op den straat weg staat, terwijl wij ook wezen op het niet denkbeeldig gevaar van botsingen bij het kruispunt in de Meerstraat. Ook wezen wij op de beide bochten in den weg, de flauwe in het eerste gedeelte bij het Postkantoor, Voor dit plan interesseert burgemeester Pont zich zeer sterk en wij vernamen dat hij hier omtrent nog stappen gedaan heeft bij de autoriteiten. Natuurlijk is een beslissing hierin voor loopig niet te wachten, maar het plan is nog steeds aanhangig en de kans op ver wezenlijking blijft dus nog bestaan. De verbinding tusschen Haarlemmer- en Weeresteinstraat, de Oosteinderbrug, nadert ook haar voltooiing en wij vernamen dat waarschijnlijk de oplevering tegen 15 No vember verwacht kan worden, hetgeen dus als het sluitstuk is te beschouwen van een voor Hillegom zeer belangrijke verkeersver- betering. STADSNIEUWS PROPAGANDA-AVOND. De Jongelingsvereeniging op Geref. grond slag „Nathanaël' en de Geref. Meisjesvereen. „Wees een Zegen" beleggen op Woensdag 18 October een openbaren propaganda-avond. Deze vergadering wordt gehouden in de Wil- helminakerk (Ged. Oude Gracht), waar een lid der Jongelings Vereeniging een inleiding zal houden over „Paulus op de Areopagus" en een lid der Meisjesver. over „Het Joden dom", Ds. J. W. Siertsema zal als voorzitter der Geref. Jeugdcentrale voor Haarlem en omstreken, een slotwoord spreken. HAARLEM'S SALON ORKEST. Haarlem's Salon Orkest geeft zijn vijfden Amusements-avond op Maandag 16 October in het gebouw van den Haarlemschen'Kegelbond. Het programma vermeldt o.a. het optreden van het orkest, o.l.v. Jack Stoffer, een dirigeer- wedstrijd. een der nieuwste attracties van dezen tijd en verder medewerking van Bob v. Dantzig, refreinzang. Joanita en Maupie de Vries, en Robert Speakman, conferencier- feestarrangeur. Een bal zal den avond be sluiten. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL over Sept. '33 (en vorig jaar) Aantal bezoeken 11097 (vorig jaar 12125), waarvan 6201 (vorig jaar 5701) aan de Kran tenkamer en 2142 (vorig jaar 2202) aan de algemeene leeszaal. Uitgeleend werden 7509 boeken (vorig jaar 10642). Filiaal Haarlem-Noord Aantal bezoeken 2153 (vorig jaar 3242) waarvan 1033 (vorig jaar 1286) aan de lees- ,al. Uitgeleend werden 1478 boeken (vorig jaar 2546). A rijs v raag U kunt net zooveel oplos singen insturen als U wilt, mits elke briefkaart maar aan de eischen voldoet! 18600 Kneuterdijk 20 - Den Haag. (Adv. Jngez. Med.) Voor den Politierechter. VAN OPLICHTERS EN AFZETTERS. Een juffrouw zou tegen iemand gezegd hebben: „afzetter, oplichter, schooldief" en zoo meer; de officier had haar ten laste gelegd, dat ze oplichter had gezegd en zie, dat woord had zij, naar zij beweerde, nu juist niet geuit. Afzetter had ze gezegd en schooldief ook en ze wou heel graag vertel len, wat haar had bewogen een harer mede- menschen die woorden toe te voegen, ja, het was duidelijk, dat ze er zich op had gepre pareerd het verleden van bedoeld meda mensch bloot te leggen. 't Is een dwaling bij veel menschen, dat, wanneer ze iemand hebben uitgescholden, ze nu eens mooi in de gelegenheid zullen komen om die iemand op de rechtbank aan den schandpaal te brengen. „Breng jij me maar voor den rechter", denken zij en zeggen zij ook veelal; „ik zal dan eens voor de heele wereld publiek maken, wat een gemeen sujet jij bent en de rechter zal mij natuurlijk met een dankbetuiging voor de onthullingen la ten vertrekken, terwijl, als ik van diefstal of dergelijke spreek, de officier van justitie ter stond zal handelen en den ander in het ge vang zal zetten." De uitkomst beantwoordt niet aan de ver wachtingen, want je mag alleen vertellen, of je de woorden hebt gesproken en zoo ja, dan wordt je gestraft, als er van schandpaal spra ke is, sta je er eigenlijk zelf aan. Er is een andere weg om iemand voor zijn euveldaden te doen boeten, als hij u opge licht heeft, gaat ge naar de politie en als deze de oplichterij bewijzen kan, gaat de ander de doos in. Gebeurt dat niet. dan moogt ge een ander niet voor oplichter uitschelden. In het onderhavige geval zei de juffrouw, dat ze niet voor oplichter had gescholden, wel voor afzetter en voor meer, maar dat- was niet ten laste gelegd en omdat er niet genoeg bewijs was voor het woord oplichter, kwam de juffrouw vrij. Toen kwam haar man. Die had niets meer of minder beweerd, dan dat de klager de grootste oplichter uit Haarlem was. Nu is het in het algemeen streelend voor je eigenliefde, als ze je kampioen noemen. Wat juichen de mensehen je niet toe, als je de grootste dichter, schilder, wielrenner, bokser, filmster bent; ja, ik heb iemand ge kend, die er zich op beroemde, dat hij de grootste eter was, zoo-dat hij zich met zekere trots voorstelde als Dirk de Vreter, maar er schijnen toch kampioenschappen te zijn, die men zich liever niet ziet toebedeeld en zoodoende was de man, die hierboven reeds als schooldief was aangeduid, beleedigd, om dat hij de grootste oplichter van Haarlem was genoemd. „Heeft u dat gezegd?"vroeg de rechter den man van de juffrouw. „Ja, mijnheer!" antwoordde hij met zoo veel nadruk, dat er genoegdoening uit sprak over het toekennen van dat kampioenschap. Hij wou natuurlijk ook weer beginnen met het aanvoeren van de gronden, volgens welke de klager alle Haarlemsche oplichters stel dat ze er zijn achter zich liet, maar als gezegd, daarvoor wordt het woord niet ver leend, alleen wou dé rechter weten, of een schooldief iemand is, die er met een heele school vandoor gaat. Dit was echter de be teekenis niet; een schooldief zou iemand zijn, die behalve wijsheid nog wat anders uit school meeneemt. Voor de straf kwam dit echter niet in aanmerking, maar de man van de juffrouw kreeg toch f 10 boete. Het ingetrokken rijbewijs. Iemand uit IJmuiden was op een avond te Haarlem achter het stuurwiel van zijn auto aangetroffen, terwijl hij onder den invloed was. Hij werd een paar uur opgeborgen en toen mocht hij weer rijden. De majoor had zich toen zeer hoopvol uitgelaten, beweerde hij, over den afloop van het proces, gelet op het gunstig verleden, den lichten graad van beneveling en zoo meer en daarom had de IJmuidenaar gedacht, toen hij de dagvaar ding kreeg: „Laat maar waaien; de majoor heeft gezegd, dat 't zoo'n vaart niet zal loo- pen". Nu weet ik natuurlijk niet, wat de majoor onder vaart verstaat, maar ik zou zeggen, dat 't nogal een tamelijke vaart liep, want de kantonrechter gaf drie weken hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs. De IJmuidenaar schrok ervan, maar er bleef hem niets anders over dan drie weken te gaan zitten of gratie aan te vragen, maar in allen gevalle mocht hij geen auto bestu ren en dat was voor hem, die een auto ;n zijn bedrijf noodig had, een leelijk ding. Hij vond er wat op door een ander te laten rijden, maar op zekeren dag stapte die ander even buiten IJmuiden uit de stuurkast, zei, dat hij geen tijd meer had en liet onzen man met zijn auto op den weg staan. Waar moest hij zoo gauw een chauffeur vandaan halen? Hij brak er zich het hoofd niet lang mee, maar stapte zelf achter 't wiel en ging huistoe, waarbij hij natuurlijk er voer, dat je altijd een agent ziet, als je dit heel niet gelegen komt en die agent was, wat je noemt, bij, want hij herinnerde zich, dat onze man niet mocht chauffeeren en daarom stond deze thans terecht voor het negeeren van een rechterlijk verbod. In die dingen kom je van kwaad tot erger. De officier was zonder pardon en eischte een maand gevangenisstraf. Nu kwam mr. Heliema een goed woordje spreken. Zeker, de man mocht niet rijden, maar reken nu eens, dat hij daar in den steek werd gelaten, dicht bij huis. Hoe moest hij zoo gauw iemand vinden om te chauf feeren? En dan nog iets. De man was, doordat hij J niet mag rijden, zijn bestaan kwijt; zijn i vrouw is zenuwziek geworden; moet nu de man nog een maand in 't gevang? Dat alles, omdat hij een keer een glaasje bier ophad, hem door een kennis getraeteerd! „Ja maar", interrumpeerde de rechter, „chauffeeren onder den invloed van alcohol is onverantwoordelijk, daar kunnen de groot ste ongelukken van komen". Pleiter gaf dit alles toe, maar vond, dat in dit geval toch wel een beroep op clementie mocht worden gedaan; de cumulatie van na righeden kan wel eens te erg worden. De rechter liet zich verbidden en beloofde een reclasseeringsrapport te zullen aanvra gen. Vermoedelijk trof hem, toen hij dat zei, de glans van vergenoegen welke op het ge zicht van verdachte verscheen, want hij liet er op volgen: „Ja maar, je moet nu niet den ken dat het al klaar is!" De glans verdween. Roep geen hei! voor ge over de brug zijt. NED. KOLONISATIE VEREENIGING „NIEUW-GUINEA". Maandagavond werd bij Brinkmann een ledenvergadering gehouden der Nederland sche Kolonisatie Vereeniging Nieuw-Guinea afd. Haarlem. Nadat de voorzitter, de heer H. A. Torcque opgemerkt had, dat het doel der vereeniging was de bestrijding der werkloosheid op een der manieren, las de secretaris de notulen voor van de oprichtingsvergadering om de aanwezigen een denkbeeld te geven van wat door het bestuur wordt gedaan. De in de vorige vergadering gestelde vragen en de ant woorden daarop werden herhaald. Hierna las de voorzitter de rede voor door den voorzitter der Ned. Vereeniging den heer J. van Koppel, op 19 September te Utrecht ge houden. O.a. zei de schrijver, dat men niet van plan is naar Nieuw Guinea te gaan om er wa-t van weg te halen, mar om er offer's te brengen en gemeenschapszin. Werk is brood en daar zal gewerkt worden. Voorts bevatte de rede beschouwingen over het kolo nisatieplan van Nieuw-Guinea nog eenon ontgonnen land. Vast staat, dat elke wer-k- looze, die naar Nieuw Guinea gaat, het werk lozenleger met één verminderdt. Ook het vestigingsplan (voorloopig is 1000 H.A. land noodig) werd aangeroerd. De heer J. F. J. K. van Deun sprak over heit land waar de kolonisten- zullen komen, 1000 tot 1500 M. borvem dien zeespiegel. Wollen dekens moeten worden meegenomen want, hoewel het overdag zeer warm is, kunnen de nachten koud zijn. Spr. gaf eenige raadgevin gen omtrent de verbouwing van gewassen. Wat de fauna aangaat, er zijn kangeroe's, paradijsvogels, papegaaien, casuarissen, sprinkhanen, soms en dingo's. Slangen komen er voor, doch weinig leeuwen e.d. Koeien, paarden, geiten kunnen er goed leven. Na over het bijna ondoordringbare oerwoud en de cultures, die er gevestigd kunnen worden (koffie, thee, rubber, aardbeien enz.) gespro ken te hebben, zei de heer v. Deun, dat er vol doende perspectief in het -land ligt. Er zijn echter flinke, doortastende mannen noodig. De heer W. Doifin zei o.a., dat er -niet meer menschen naar toe gaan, dan de behoefte daaraan eischt. Zij die er heen gaan, zullen er werk vinden. Hij merkte op, dat het land- verhuizingsplan beter geregeld is dan een 50 jaar geleden het geval was. En de eerste 3 maanden zal men 4 uur per dag werken en langzamerhand zal deze tijd worden opge voerd. Dit achtte spr. juist, omdat constant werk onmogelijk ds vol te houden dm die streek voor hen doe er niet aan gewend zijn. Hij noemde de teak der eerste kolonisten zwaar. „Wij willen van Nieuw-Guinea maken het Land der Toekomst", eindigde spr. Hierna was gelegenheid tot het stellen van vragen. O.a. vroeg men of een voorafgaande cursus niet dienstig was. De heer Gerritse antwoordde, dat vakmenschen zullen worden uitgezocht, zoodat een cursus overbodig is. De heer van MdUingen kreeg op zijn vraag of er ook buitenlanders naar toe kunnen gaan, ten antwoord: Ook Duitschers. Hij kreeg nog gelegenheid iets te zeggen over het tand, zooals hij het had teeren kennen op zijn tochten. HET EVANGELIE EN DE NOOD IN RUSLAND EN POLEN. Men schrijft ons; Donderdag 12 October zal Pred. B. Götze, de leider van den „Hilfsbund für Mission und Evangelisation" te Warschau, in de Broeder- kerk aan de Parklaan spreken over het Zen dingswerk in Polen en Rusland. Ook zal hij mededeelingen doen over den ontzettenden nood die in sommige deelen van Rusland heerscht, waar tienduizenden met den honger dood bedreigd worden. Pred. Götze, die zelf ter wille van het Evangelie gevangen gezeten heeft, maakt thans een tournee door ons land, waarin hij van zijn arbeid en ervaringen ver telt en tevens tracht steun te verkrijgen ter leniging van den nood. Tot dit doel zal Don derdagavond een collecte worden gehouden. VOOR „DENNENHEUVEL" EN „DENNENRUST". De afd. Haarlem van „Dennenheuvel", Ver eeniging voor Herstellingsoorden en Sanatoria voor handels- en kantoorbedienden, handels reizigers en handelsagenten, gaf Zaterdag een propaganda-feestavond in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond in de Tempe liersstraat. ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der afdeeling. Zooals bekend beoogt de vereeniging „Den nenheuvel" herstellingsoord- en sanatorium- verpleging voor de bovengenoemden en hun huisgenooten, voor welk doel zij het Herstel lingsoord „Dennenheuvel" te Ossendrecht en het Sanatorium „Dennenrust". te Renkum ex ploiteert. De voorzitter opende den avond met een kort woord van welkom en bracht den dank der vereeniging over aan de Tooneel- en Mu- ziekvereeniging „Les Bohèmes", die haar medewerking verleende en aan de gevers dei- prijzen voor de verloting, die op dezen pro paganda-avond tot stijving van de kas dei- af deeling zou gehouden worden. Spr. zette verder de voordeelen uiteen, die het lidmaat schap der vereeniging aan patiënten van „Dennenheuvel" en „Dennenrust" biedt. Voor een gering bedrag per jaar verzekert men zich een verpleging tegen zeer lagen prijs in de genoemde inrichtingen. De muziek-afdeeling van „Les Bohèmes" bracht verschillende nummers ten gehoore, die veel succes hadden en de tooneelafdeeling voerde de bekende klucht „Daar liegen wij ons uit" op. Voor zoover dit op het veel te kleine tooneel mogelijk was kweet het gezelschap zich op zeer verdienstelijke wijze van haar taak, al. was wat meer schakeering in het spel dei- meeste uitvoerenden wel gewenscht geweest. De aanwezigen amuseerden zich uitmuntend met de dolle verwikkelingen van deze klucht. Na afloop werd er nog tot 1 uur gedanst. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Wilgart, Santpoorterstraat 22, zilverbakje. Hofstee, Brouwersstraat 38, broche. Weydema, Ursulastraat 10 f, dameshandschoen. Bur. v. Politie, Smedestraat 9, dameshandschoen. Kennel Fauna, Parklaan 119, 3 katten, Duit- sche herder. Kuiper, Wagenweg 240, Duitsche herder. Boelens, Kleverlaan 97, 3 kleedjes in pakje. Bouman, Wouwennanstraat 27, rijwiel- pomp. Hulst, Nijlstraat 35, rozenkrans in étui. Booy, Spaarnwouderstraat 95, pad vin - dersriem. v .d. Haak, Stuyevesantstraat 48, rozenkrans in étui. Hoogervorst, le Hooger- woerddwarsstraat 33, kindertaschje. Braak man, Wilsonsplein 21, zakmes. SCHEEPVAART BERICHT EN HOLLAND—AMERIKALIJN. Statendam, Rotterdam naar New-York pas, 8 (n.m.3) Lizard. Lochkatrine, Vacouver n. Rotterdam 8 te Londen. Damsterdijk, Rotterdam naar Vancr. 8 (v.m.) te Londen. Bosehdijk 7 van New Orleans naar Rot terdam Bilderdijk 7 van New Orlea/ns te Rotterdam. HALCYON LIJN. Vredenburg v. Kirkenes te Vlaardingen. Stad Arnhem, Vlaardingen n. Genua pass. 6 Gibraltar. Rozenburg 8 v. Huelva te Gent. Stad Zaltbommel 7 van Sfax te Londen. Stad Amsterdam, Rotterdam naar Stock holm p. 8 Holtenau. Stad Zaandam 7 v. Rotterdam te Palermo. Flensburg 8 v. Wabana te Emden. Stad Dordrecht, 7 v. Dunston naar Rot terdam. Stad Vlaardingen 6 van Vlaardingen te Oxelosund. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein, 8 van Hamburg te Amsterd. Klipfontein 8 v. Beira naar Rotterdam. Randfontein (uit.) 8 (11.21 v.m.) 90 mijl Z.O. van Land's End. Rietfóntein 7 van'Beira n. Rotterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (uitr.) 8 van Las Palmas. Maaskerk Cthuisr.) 6 van Freetown. Reggestroom (uitr.) 6 v. Dakar. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (uitr.) 7 te Hoilo. Oldekerk (uitr.) 8 van Genua. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SIBAJAK (thuisr.) p. 8 (8 n.m.) Kaap del Armi. Blitar (thuisr.) 8 (7 v.m.) te Marseille. Kota Baroe thuisr.) 8 (8 v.m.) te Padang. Kota Napan (thuisr.) 8 (5 N.m.) v. Port Said. Kota Pinang (thuisr.) 8 (3.30 n.m.) te Lon den, vertr. 9 (9 n.m.) Indrapoera uitreis, p. 7 6 v.m. Perim. Sibajak thuisreis, 10 8 v.m. te Marseille verw. Kota Tjandi uitreis. 7 1 v.m. v. Napels. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca (thuisr.) 7 v. Santos. Alwaki 8 v. Rotterdam te Hamburg Alpherat (uitr.) p. 8 Ouessant. Alsyone (uitr.) p. 7 Fern. Nor. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Stentor, Batavia naar Amsterdam, 7 te Londen, vertr. 12 Aeneas, Japan naar Rottei-dam, vertrok 12 van Londen. City of Pittsburg, Dairen naar Rotterdam 9 van Port Said. Calchas, Japan n. Rotterdam p. 8 Gibraltar. Meriones, Japan n. Rotterdam van Shan ghai. Memnon, 7 te Nagasaki, voor Rotterdam Benlawers, Manilla n. Rotterdam p. 8 Perim City of Corinth, Rotterdam naar Japan 7 v. Shanghai. Patroclus Japan n. Rotterdam 7 v. Tsingteo KON. HOLL. LLOYD. Orania en Gaasterland 7 te Amsterdam. MIJ. NEDERLAND. Tabian (Java-New York Lijn) van New Or leans 6. Poelau Roebiah thuisreis van Genua 6 Oct. Joh. van Oldenbarnevelt uitreis van South ampton 6. Simaloer (Java-New York Lijn) te Batavia 6 Oct. Chr. Huygens uitreis te Colombo 5. Batoe (Silver Java Pacific Lijn) van Ma nilla 6. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Roebiah thuisreis 7 te Marseille. Marndx van St. Aldegonde thuisreis 6,van Singapore. Poelau Bras uitr. 6 van Singapore. Chr. Huygens uitreis 5 van Colombo. HOLLAND—AUSTRALÏë LIJN. Waalkêrk thuisreis 6 van Penang. Arendskerk thuisreis p. 7 Gibraltar. HOLLAND—AUSTRALÏë LIJN. Djambi uitreis 7 te Kurrachee. K. N. S. M. Achilles 5 Oct. 17 u. Ouessant gepass. Alkmaar 5 Oct. 12 u. 45 Dungeness gepass. 6 Oct. te Rotterdam. Aurora 5 Oct van Amsterdam naar Rotterdam. 6 Oct. te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6