NATIONALE UIT HET BUITENLAND Pleegde Van der Lubbe zijn daad alleen? Het proces over den Rijksdagbrand. WOENSDAG II OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Russisch-Japansche spanning neemt toe. Tokio dreigt met uitzetting der persvertegen woordigers. Uit Genève: Duitschland bereid tot onderhandeling op basis van het plan MacDonald. Rechtsgelijkheid de voorwaarde. De Duitsche delegatie verwerpt de Minder- hedenresolutie gedeeltelijk. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS JAPAN. Dinsdagochtend heeft een zitting van het Japansehe kabinet plaats gevonden, waar in de minister van Buitenlandsche Zaken, Sjirota, rapport uitbracht over den buiten- landsch politieleen toestand. In het bijzonder werden besproken de betrekkingen van Ja pan tot Mandsjoekwo en Rusland en een standpunt bepaald nopens de recente Rus sische publicaties inzake de „geheime Japan sehe documenten" in het conflict betref fende den Mandsjoerij.schen spoorweg. Het verluidt, dat de Japansehe regeering heeft besloten in verband met de berichtge ving van het Sovjet-Russische telegraaf- agentschap in Japan een strenge waarschu wing uit te spreken. Ingeval het telegraaf- agentschap der Sovjet Unie en de vertegen woordigers der Sovjetpers in Japan verder critief oefenen op de Japansehe politiek, op een wijze, „welke geen rekening houdt met het nationale prestige der Japansehe regee ring, dan zou Japan er bij deze persvertegen woordigers op moeten aandringen „vrijwil lig" uit Japan te vertrekken." Volgens een mededeeling uit Charbin heeft de Mandsjoerijsche politie Dinsdag alle loea- liteiten van het administratiegebouw der Chineesche Oosterspoorwegmaatschappij opengebroken, welke vroeger door de Rus sische ambtenaren waren bezet. De openge broken kamers worden doorzocht en zullen thans ter beschikking worden gesteld van de Mandsjoerijsche ambtenaren, wier positie intusschen niet wordt erkend door de Sovjet- regeering. Bovendien heeft de Mandsjoerijsche regee ring Dinsdag van de Sovjet-Russische leiding der spoorwegmaatschappij geëischt, dat alle nieuwbenoemde Mandsjoerijsche ambtena ren in functie zullen treden en de mogelijk heid moeten hebben de werkzaamhe den op de spoorlijn te controleeren. Naar semi-officieel uit Tokio wordt mede gedeeld, is een besluit der Japansehe regee ring inzake het verbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Ja pan nog niet gevallen. De Japansehe regee ring heeft van den Japanschen ambassadeur Ota omtrent de laatste politieke gebeurte nissen, in het bijzonder de gepubliceerde ge heime documenten een rapport gevraagd^. Deze geheime documenten zouden vervalscht zijn. Na ontvangst van het rapport zal de Japansehe regeering de geheele aangelegen heid nogmaals onderzoeken.. GENèVE. Met betrekking tot de besprekingen, die de Duitsche gedelegeerden ter ontwapeningscon ferentie Nadolny heden heeft gevoerd met de gedelegeerden van Amerika, Frankrijk en Italië, publiceert het Wolff-bureau een ver klaring, waaruit blijkt, dat Duitschland vast houdt aan het ontwapeningsplan van Mac Donald en op basis daarvan bereid is tot on derhandelingen over een etappe-gewijze ont wapening door de andere verdrags-partners. Hoofdzaak is voor Berlijn, dat geen discrimi natie van Duitschland plaats heeft, m.a.w. dat de rechtsgelijkheid wordt toegepast. Het Britsche plan bevat, wat aangaat de uitvoering der bepalingen in zake de mate- rieele ontwapening, reeds een verdeeling in etappes. Over de vaststelling dezer periodes zijn natuurlijk volgens de Duitsche verklaring onderhandelingen mogelijk. Alleen al om or ganisatorische redenen is voor de vernietiging van het in de toekomst verboden wapenmate riaal een verdeeling in periodes heel goed te overwegen. Hoe die vernietiging precies moet plaats hebben kan door onderhandelingen worden opgehelderd. In principe moet echter worden vastgehouden aan het standpunt, dat hierbij geen discrimatie ten nadeele van Duitschland plaats heeft De politieke commissie der Volkenbondsver gadering heeft gisteren het groote debat in zake de Minderheden- en de Joodsche kwestie beëindigd. Overeenkomstig het voorstel der sub-commissie werd de Fransche resolutie aangenomen. De Duitsche delegatie keurde het eerste en derde deel goed. De resolutie zal thans de Volkenbondsver- gadering ter fine van definitieve goedkeu ring worden voorgelegd. Het eerste deel der resolutie houdt in: De plenaire vergadering van den Volken bond neemt de in de resolutie van 21 Septem ber 1922 uitgesproken principieele aanbevelin gen in zake de minderhedenbescherming aan en spreekt de hoop uit, dat de tegenover den Volkenbond door geenerlei aanvullende ver plichtingen op het gebied der minderheden gebonden staten nochtans tegenover hun min derheden naar ras, religie en taal de gelijke graad van gerechtigheid en tolerantie zullen toepassen, welke wordt geëischt bij de verdra gen inzake de minderhedenbescherming en krachtens de geheele houding van den Volken bond. In het tweede deel wordt verklaard: De Vol kenbondsvergadering is van meening, dat de in het eerste gedeelte genoemde principes zonder uitzondering betrekking moeten heb ben op alle categorieën staatsonderdanen, welke zich van de meerderheid der bevolking onderschèiden door ras, taal of religie. Krachtens het derde gedeelte verzoekt de Volkenbondsvergadering den secretaris-gene raal van den Volkenbond de protocollen be treffende de onderhandelingen van de poli tieke commissie inzake de minderheden- kwestie toe te zenden aan den Volkenbonds- Bij de slotbeschouwing zeide de Duitscher v. Keiler, dat de Duitsche delegatie van mee ning is. dat de resolutie slechts van toepassing moet zijn op de eigenlijke minderheden. Uit de onderhandelingen in de politieke commissie en de sub-commissie hiervan is gebleken, dat de resolutie in hoofdzaak beoogt de behan deling der Joden in Duitschland binnen het bereik der resolutie te doen zijn. Dit is, volgens v. Keller, in tegenspraak met de principieele opvatting der Duitsche delegatie. Volgens de delegatie behoort de betreffende kwestie tot de competentie der Duitsche binnenlandsche wetgeving. Duitschland verwierp zooals gezegd het tweede gedeelte der resolutie. Alle andere mo gendheden hebben de geheele motie goedge keurd. Amerika. Dollar en pond op 2/3 der goudpariteit? In verband met de eerste formeiele bespre kingen inzake de oortogsschulden tusschen de Engelsohie en Amerikaansohe vertegenwoordi gers te Washington meldt hieit Washin gton- Journal of Commerce, dat de kwestie der stabiliseering' thans bij de onderhandelingen op den voorgrond, is getreden. Het zou mogenjK zijn, dat laet pond en die dollar op twee derden van hun vroeger e goud-pariteit zullen worden gestabiliseerd. Zmid^Amerika. Non-agressiepact tusschen Argentinië en Brazilië. Te Rio de Janeiro zijn tusschen Argentinië en Brazilië een aantal verdragen afgesloten en onderteekend, en wel in de eerste plaats een non-agressiepact en een arbitrage-over eenkomst. Verder werden verdragen geteekend met betrekking tot scheepvaart- luchtverkeer, uit levering, tegengaan van smokkelarij, toe risme etc Het volgend jaar een militaire dictatuur? De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph schrijft dat belanghebben de kringen, die in nauw contact staan met Tokio de instelling verwachten van een re- geering zuiver samengesteld uit militaire en vloot-autoriteiten. Deze regeering zou het volgend jaar reeds optreden en behalve uit generaals en admiraals samengesteld zijn uit enkele financieele en economische- deskundi gen. Oostenrijk. Eenheidsfront tegen het fascisme? Reuter meldt uit Weenen: Volgens het 12 Uhr Blatt, is op de verga dering van het I. V. V. een soort non-agres siepact gesloten tusschen de communistische en Tweede Internationale, tot bestrijding van het fascisme. Ter aanvulling hiervan zouden ook richtsnoeren zijn vastgesteld voor de samenwerking van alle sociaal-democra tische partijen in Europa uitgezonderd van Engeland met de communistische In ternationale. EXPLOSIE IN EEN LABORATORIUM. DRIE PERSONEN ERNSTIG GEWOND. OSNABRUECK, 10 October. (V. D.) Dins dagmiddag heeft bij het laden van raketen in het laboratorium van den vlieger Tiling een ernstige ontploffing plaats gehad, waarbij het laboratorium geheel werd vernield. De uitvinder, zijn assistente en een monteur werden ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. De toestand van beide eerst- genoemden is zeer ernstig. DE POOLSCHE PRESIDENT IN HET HUWELIJK GETREDEN. WARSCHAU, 10 Oct. (V. D.) In de kapel van het Koninklijk Slot te Warschau is he denmorgen de Poolsche Staatspresident Mos- cicki, wiens eerste .prauw bijna twee jaar ge leden overleed, opnieuw in het huwelijk ge treden met Maria Dobrzanska. Het huwelijk werd ingewijd door kardinaal Kakowski en werd bijgewoond door Minister-President Jendrzejewicz en eenige hooge ambtenaren. In de staatskanselarij werd het burgerlijk huwelijk voltrokken. Paus Pius XI laad het echtpaar zijn zegen doen toekomen. Getuige Thaler meent twee mannen op het balcon te hebben gezien. Dimitrof blijft opstandig. Martinez Barrios, de nieuwe Spaansche minister-president. Zooals men weet heeft hij zijn regeering zonder socialisten samengesteld. In het Rijksdagbrandproces werden gis teren eenige gteuigen gehoord over de vraag of er op den avond van den brand één dan wel twee mannen het gebouw zijn binnenge^ drongen en met brandende fakkels zijn ge^ zien. Het spannendste moment van de zitting kwam, toe de president aan v. d. Lubbe vroeg of hij den brand alléén heeft gesticht, een vraag die verdachte bevestigend beant woordde. De president begon met den getuige Thaler nadrukkelijk te vragen of hij twee personen heeft gezien. Getuige Thaler. Ik meende 'twee per somen te zien. Een hunner stond in gebukte houding voor de balustrade van het balkon, terwijl hij bezig was naar binnen te klimmen, terwijl de eerste al binnen was. Even zag ik nog het gezicht van den tweeden persoon. Misschien dat hij zich had omgedraaid, om dat hij had gezien of gehoord, dat ik langs de trap liep. President. Had de man, dien u het raam zag binnenklimmen, iets in zijn hand? Getuige. Het was toen al volkomen donker. Het gelaat van den tweeden persoon zag ik als een lichte plek. Van een schaduw kan geen sprake zijn geweest, daar de ander al binnen was. Ook heb ik geen enkel vuur gezien, dat een schaduw had kunnen ver oorzaken. Op verdere vragen verklaart de getuige, dat door diie ramen van de koffiekamer van den Rijksdag een vuurschijnsel was te zien. Het was toen al fel aan het branden. Naar ge- tuige's meening woedde de brand aan de tegenovergelegen zijde van de koffiekamer, terwijl kort daarop ook aan de ramen zelf het vuur was ontvlamd. President. De verklaring komt overeen met die van verdachte Van der Lubbe, die heeft medegedeeld, dat hij eerst de tusschen- gordijnen van de deur en vervolgens de raamgordijnen in brand heeft gestoken. Kan getuige ons iets naders meedeelen omtrent het tijdstip? Getuige. Toen ik den brigadier van politie sprak, wees mijn polshorloge 9 uur 10 aan. Het geraas van het neervallende glas hoorde ik een minuut of twee vroeger. Nogmaals dringt dr. Bünger er dan bij den getuige- op aan, nog eens nauwkeurig over het gebeurde na te denken. Getuige. Ik kreeg den stelligen indruk dat twee mannen met brandfakkels door de vertrekken liepen. Ik geloof niet, dat er van brandende doeken spraken kan zijn geweest. In dat geval had het vuurverschijnsel niet zóo 'gelijkmatig kunnen zijn geweest en op dezelfde hoogte zijn gebléven. Toen het „Ueberfallkommando" verscheen hoorde ik den inspecteur van politie tot zijn mannen zeggen: „Het is 9 uur 17". Onmiddellijk daarop verscheen de brand weer. De spuitgasten klommen naar binnen en bluschten den brand. Toen vertrok de brandweer en ook de omstanders gingen allen weg. Bij de Siegessaule gekomen, draaide ik mij nog eens om en toen zag ik, dat er in den koepel brand was ontstaan. Onmiddellijk liep ik terug en riep de brandweer toe,dat er in het gebouw nog brand was. De brigadier van politie Buwart verklaart, dat hij getuige Thaler niet meer herkent. Van de persoonsverwisseling geeft hij de volgende verklaring: Flöter is achter mij aangeloopen. Toen heb ik eerst eens door het raam naar binnen ge keken en toen ik weer zijwaarts keek, stond deze heer (getuige Buwart wijst op Thaler) naast mij. Ik dacht, dat het een en dezelfde persoon was. President tot getuige Thaler. Zou het toch niet mogelijk zijn, dat u de schaduw van den naar binnen klimmenden man voor een tweeden persoon hebt aangezien? Ten slotte stelt dr. Bünger voor, heden avond een onderzoek in loco in te stellen. De advocaat, dr. Teichert, stelt voor, bij dit onderzoek in loco iemand met een brandende fakkel door de benedenvertrekken te laten loopen, ten einde na te gaan, of mogelijker wijs door de vorming van een spiegelbeeld op de melkglasramen de indruk kon worden gewekt, dat er twee personen aan het rond- loopen waren. Procureur-generaal. Vroeger heeft ge tuige Thaler verklaard, dat de tusschenruim- te tusschen de beide vuurhaarden twee a drie meter bedroeg. Thans verklaart hij echter, dat de tusschenruimte maar één meter was. Getuige Thaler. Het is natuurlijk moei lijk, nauwkeurig het aantal meters aan te geven. Maar er bestond een duidelijk waar neembare afstand. Als Dimitrof weer een aantal vragen stelt, die de president als ontoelaatbaar beschouwt, voegt dr. Bünger hem toe: „Als u zoo door gaat, zal ik niet meer naar u luisteren". Dimitrof: In dit proces, mijnheer de presi dent, ben ik niet debiteur, maar crediteur. Dat zou ik willen President: Ik ontneem u bij deze het woord! Dimitrof: Ik protesteer! Dan wordt Van der Lubbe voor de rechters- tafel geleid. Ook thans antwoordt hij nu eens met ja, dan weer met neen. Soms zwijgt hij geheel en geeft dan weer verwarde antwoor den. De advocaat dr. Seuffert, de verdediger van Van der Lubbe. Zooals wij uit de brieven van uw bloedverwanten hebben gezien, staat u op het standpunt: Nooit zal ik mijn mede plichtigen verraden en steeds zal ik er voor zorgen, dat zij niet worden verraden. Wan neer u werkelijk gelooft, dat den medever dachten onrecht wordt aangedaan, dan be staat er toch voor u zeker alle aanleiding, op duidelijke wijze uw meening te uiten. President: Bent u alleen naar binnen ge klommen op dien avond? Van der Lubbe: Ja. President: Hebt u alleen den Rijksdag in brand gestoken? Dimitrof interrumpeert. Dat is onmoge lijk, uitgesloten, idioot! Rentelooze leenifrg aan verzekerden voor operatiekosten (Aav. Lngez. ivied.) President: Zwijgt u; ik ontneem u het woord. Nogmaals vraag ik u, Van der Lubbe: Hebt u alleen den Rijksdag in brand gestoken? Van der Lubbe: Ja. Procureur-generaal: Wij hebben dezelfde vertooning wel is waar al eens meegemaakt, maar desondanks zou ik opnieuw de vraag willen stellen: Hebben anderen de daad voor bereid? Hebben anderen u geholpen? Van der Lubbe: Dat kan ik niet zeggen. (Beweging) Dimitrof: Hij wil niet bekennen, dat hij een werktuig is geweest. De advocaat dr. Sack: Dimitrof heeft be doeld te zeggen, dat Van der Lubbe een door anderen misbruikt werktuig moet zijn ge weest. Dimitrof interrumpeert: Juist! Dr. Sack vervolgt: Ik beschouw het als mijn plicht, het rijksgerechtshof hierop te wijzen en ik geloof, dat de procureur-generaal wel licht in dit verband uit eigen beweging zal ingrijpen. Daarna wordt overgegaan tot het verhoor van getuige Kuhl, die op den avond van den brand met zijn vrouw was gaan wandelen en door twee ramen van het Rijksdaggebouw een lichtschijnsel had gezien. Toen zij dichterbij kwamen, zagen zij, dat een gordijn vlam had gevat. Kuhl en zijn vriend liepen hard naar het gebouw der vereeniging van Duitsche in genieurs. Daar aangekomen, riepen zij naar binnen: „De Rijksdag staat in brand. Waar schuw de brandweer." Daarop begaven zij zich terug naar het Rijks daggebouw, waar zij toen ook een vuurgloed in drie ramen der benedenverdieping be merkten. Dat een der ingangen geopend zou zijn geweest, had getuige niet gezien. Mevrouw Kuhl schetst de gebeurtenissen op soortgelijke wijze. Zij had den indruk, dat er maar één man was, die door de beneden verdieping liep. Ook de vriend van het echt paar Kuhl legt soortgelijke verklaringen af, Dr. Bünger verdaagt tenslotte daarop de voortzetting van het proces tot heden Woens dag. Donderdag a.s. zal geen zitting plaats vinden. AANSLAG OP DUITSCH CONSULAAT IN SYRIë. BOM NAAR HET GEBOUW GEWORPEN. Uit Beiroeth wordt eerst thans bericht ont vangen, dat in den avond van 23 September tegen tien uur een aanslag is gepleegd op het Duitsche consulaat aldaar. Reeds eerder had den communisten plakkaten met sikkels en hamers op het gebouw geplakt of de muren beschilderd, doch thans werd een bom naar het gebouw geworpen, waardoor echter slechts geringe materieele schade werd aan gericht. In een op den muur van het gebouw bevestigd plakkaat met sikkel en hamer werd in het Arabisch tegen de Hitler-regeering ge protesteerd. De daders, die in een auto ontvluchtten, zijn tot nog toe niet gepakt. De Hooge Com missaris heeft zijn leedwezen tegenover den consul over het gebeurde uitgesproken. GRIEKSCH STOOMSCHIP IN NOOD. HOOP OP REDDING DER BEMANNING. NORFOLK, 10 October (Reuter)Volgens een draad,Loos bericht heeft het Griekscbe vrachtschip Anno u-la nabij kaap Look Ou«t, schipbr-euk geleden. De kapitein en vier leden der bemanning zijn gered. 21 worden nog gemist. Laten- meldde V.D. uit Boston Het Italia arische vrachtschip Montello heeft vijf man der equipage van het Griekscbe stoomschip Aimoula opgepikt, da,t Zaterdag met een lading kolen op 600 zeemijlen ten Oosten, van de kust van Noord-Carolina is gezonken. De vijf m-annen had-den twee dagen lang in een reddingsboot op zee rondgezwalkt en zij waren volkomen uitgeput. Men -hoopt ook de andere zestien man op te pikken. GOED NIEUWS LONDEN, 9 Oct. (V. D.) De optimistische rapporten uit de Britsche industriecentra worden gesteund door de cijfers, die heden avond gepubliceerd worden door het ministe rie van arbeid. Deze op 25 September j.l. gebaseerde cij fers geven aan, dat de werkloosheid is afge nomen met 86000 man. Dit verminderen der werkloosheid houdt gestadig aan, in totaal zijn dit jaar reeds 521.284 werkloozen weer aan het werk kunnen gaan. 65 pet. der inge schreven werkloozen zijn minder dan een half jaar werkloos geweest in het loopende jaar. De totale achteruitgang van de werkloosheid in den loop van dit jaar in de industriecentra heeft tot resultaat gehad, dat thans werken 9.943.000 en werkloos zijn 2.336.727 arbeiders. Terwijl in de steenkolenmijnen, de 'ijzer- en staalindustrie en het electriciteitsbedrijf een algemeene verbetering intrad is deze vooral opmerkelijk in de aardewerkindustrie, de mo toren- en bootenindustrie. De speelgoed industrie is er thans van overtuigd, dat het Duitsche monopolie definitief voorbij is, er is meer vraag naar Engelsche speelgoederen dan ooit. Vele fabrikanten moeten extrapersoneel aannemen en tot uitbreiding overgaan. Voor al in de motorindustrie is het optimisme over de vooruitzichten groot. De behandeling in Berlijn. (Van onzen Berlijnschen correspondent)* (Per telefoon.) Met de voorzetting van het Leipziger Proees in het gebouw van den Rijksdag in Berlijn begint het beslissende deel. De leden van den senaat, aanklagers en aangeklaagden, kortom allen, die op welke wijze dan ook, deelnamen aan de behandeling in Leipzig, zijn met het complete actenmateriaal naar hier gekomen. De zaal, die speciaal voor deze zitting is inge richt, is grooter dan die in Leipzig, terwijl de accoustiek, die in Leipzig te wenschen over liet, hier heel goed is. Boven het podium der rechters is een muur schildering, voorstellende een episode uit den oorlog 1870'71. koning Wilhelm en den kroonprins, Bismarck, Moltke en von Roon hoog te paard, de Fransche tricolore met den adelaar in het stof. Om 10 uur flitsen de lichten der schijnwer pers op: de filmapparaten worden in beweging gebracht. De aangeklaagden worden binnen geleid. Eerst de twee Bulgaren, dan de Duit sche communistenleider Torgler, een be schaafd burgermanstype en tenslotte van der Lubbe, vaalbleek, het hoofd met wilden haar dos diep neergebogen. Hij ziet er allererbarme- lijkst uit. Hij is de eenige, die in gevangenis- kleeren gestoken is. Dan verschijnt in wijn- roode toga's de senaat. Allen verheffen zich met opgehevenhand, welken groet de rech ters op dezelfde wijze beantwoorden. Op verzoek van den president nemen allen weer plaats. De zitting wordt geopend met een vermaning aan de getuigen dat zij de waar heid en niets dan de waarheid zullen zeggen, opdat dit proces zij een spiegel der waarheid. De eerste getuige is een student in de theo logie, Hans Flöter, een eenvoudig zeer geestig jongmensch, met wien ik in de pauze een on derhoud had. Hij is Oldenburger, zoon van een schipper, die met zijn schuit geregeld vrach ten naar Rotterdam bracht. Hij is de man van den dag bij dit proces. Hij is de eerste, die op den avond van den Rijksdagbrand on raad merkte en een surveilleerend agent waarschuwde. Hij zag op een der balkons een man met een brandende fakkel die een ven ster insloeg, Een ander jongmensch, dat even later daar was gekomen, beweert als getuige dat hij twee mannen gezien had op dat bal kon: de eerste kroop juist bij zijn komst door het verbrijzende venster, waarna de ander hem volgde. De tegenstrijdigheid dezer ver klaringen is aanleiding tot een kruisverhoor der beide getuigen. De student antwoordt lichtelijk sarcastisch op een vraag van den advocaat-generaal, of de jas. of was het een buis?, van den man op het balcon, licht- of donkergrijs was, of peper- en zoutkleurig. Er wordt nog getheoretiseerd over het schaduw spel: de eene man was misschien slechts de schaduw van den andere. De advocaat van Dimitrof stelt voor op een donkeren avond het spel op het balcon te reconstrueeren, wat de president toezegt. Dan krijgt Dimitrof het woord om den ge tuige, den student Flöter, te vragen tot welke partij hij behoort, waarop deze tot algemeene hilariteit antwoordt, dat een partij toch wei nig invloed kon hebben op zijn optisch waar nemingsvermogen. Het gaat hierom: heeft van der Lubbe medeplichtigen gehad of niet? De algemeene opinie is: „ja". Als op verzoek van den toegevoegden ver dediger van Van der Lubbe deze hierover weer zal worden ondervraagd, wordt hij voor den president geleid. De andere verdachten antwoorden van hun plaats af. Van der Lubbe gaat langzaam vlak voor mij voorbij. Hij is bijna groenbleek, gaat alsof hij nauwelijks loopen kan. Hij zet zich op een stoel, naast hem de tolk, die den president verzoekt van der Lubbe te mogen aansporen een zakdoek te gebruiken, want zoo kan hij hem onmogelijk toespreken. Van der Lubbe komt. dien wensch na en ant woordt op Duitsche en Hollandsche vragen of niet, of „ik kan het niet zeggen", of „ja" en op herhaling van een vraag weer „nee". De formuleering der vragen in het Duitsch en in de woordelijke vertaling lijkt mij voor een jongen als van der Lubbe te vreemd. Hij dient in het jargon van zijn oude omgeving en dan tevens bemoedigend te worden toege sproken. Dimitrof sist hem een paar vragen toe, op zoo'n hartstochtelijke wijze, dat de president hem beveelt te zwijgen, waarop hij toch nog schreeuwt: „Ich bin hier kein Schuldiger, maar ein Glauibiger". (geen schuldige, maar een schuldeischer) Woensdagmorgen om half 10 zal de behan deling worden voortgezet. H. L. AGENDA Heden: WOENSDAG 11 OCTOBER Stadsschouwburg: Amor in de Pastorie, door Ver. Rott. Hofstad Tooneel. 8 uur. Gebouw Zang en Vriendschap: Volkszang. 8 uur. Luxor Theater: „De Ontembare Vrouw" met Clara Bow. 8.15 uur. Cinema Palace: „De Ster van Valencia" met Liane Haid. Op het tooneel: The Great Mc. Nally's acrobatie Novelty. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Song of Songs" met Mariene Dietrich. Op het tooneel: Ricard en Castle, American Dancers. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 um-, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Heemstede: Sportparklaan. Circus Rausch, 8 uur. DONDERDAG 12 OCTOBER Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Schouwburg Jansweg: Experimentenavond Madame Dupois. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3