VRIJDAG 13 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 12 ARROND.-RECHTBANK. Diefstal saneeringsbollen. In Hoofddorp is in den nacht van 21 op 22 Augustus een hoeveelheid bloembollen, zoo genaamde saneeringsbollen, 57. zakken van een vuilnisbelt weggenomen. Een drietal Haarlemmers, een los werkman van 41 jaar, een bloemenkoopman van 40 en een vodden koopman van 29 jaar. stond nu terecht als verdacht van dezen diefstal. Mi'. Bijvoet, voorzitter der Ned. Bloembol lenkweekers Centrale, trad ook in deze zaak als getuige op. Hij achtte het van alge meens bekendheid, dat de daar liggende bol len "saneeringsbollen waren. De verdachten bekenden het wegnemen der bollen. Zij hebben het plan niet 's mid dags uitgevoerd, omdat ze geen tijd hadden. De president vermoedde, omdat ze het niet bij daglicht wilden doen. Verdachten meenden, dat het door een boer weggegooide bollen waren, doch de of ficier citeerde een vroegere verklaring van een der verdachten, toen zij des nachts met een vrachtauto door de politie aangehouden werden: „Het zijn mijn bollen, die ik gekocht heb". De agent- bevestigde dit op de zitting de bewuste verdachte ontkende het ten stel ligste. De verdediger mr. Drilsma stelde eenige vragen over de bewaking der bollen. Medege deeld werd, dat er een bord gestaan heeft met „verboden toe-gang". Het was echter stukgereden en het kapote bord stond tegen een loods vlak bij de bollen. Volgens een con tröleur waren de op de belt gestorte bollen geheel afgedekt, zoodat alleen ingewijden wisten dat er bollen lagen.De jongste ver dachte ontkende dit. De officier achtte de kweekerscentrale eigenaresse der bollen en het doet- er volgens hem niet toe, of ze op een vuilnisbelt of elders lagen. Hij oordeelde den diefstal bewezen, doch de omstandigheden in aanmerking geno men. vroeg hij tegen den oudsten verdachte een gevangenisstraf van 4 maanden, en tegen de beide anderen elk een straf van 2 maanden. De strafregisters zijn niet blanco, vooral niet van den oudsten verdachte. D-e verdediger merkte op, dat, wat op een vuilnisbelt ligt waar vrije toegang is, res de- relictae zijn, weggeworpen zaken. Over de bollen die ter vernietiging op een vuilnis belt zijn geworpen, is het beschikkingsrecht erover verdwenen. De Kweekers Centrale krengt door de inlevering het eigendomsrecht dat zij weer loslaat na het storten ter vernie tiging. Pleiter legt er den nadruk op, dat het terrein niet was afgesloten, en dat de jong ste verdachte, als wiens raadsman hij op treedt. in de heele zaak geen kwaad zag en te goeder trouw was. Hij vraagt vrijspraak en anders voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak over 14 dagen. Saneeringsbollen gestolen. Twee kooplieden uit Haarlemmermeer, een van 22 en een van 36 jaar zouden zich in den nacht van 29 op 30 Augustus 1933 meester gemaakt hebben van een hoeveelheid bloem bollen, zoogenaamde saneeringsbollen, toebe- hoorend, zooals in de dagvaarding stond, aan het rijk of de Ned. Bloembollenkweekers Centrale, althans „aan een andere dan aan verdachten". De voorzitter der Centrale, mr. dr. F. A. Bijvoet trad als eerste getuige op en gaf uit eenzettingen over het Koninklijk* Besluit en de ministerieele beschikking op op het sa- neeringsplan betrekking hebben. Een contro leur. die in dien nacht gerucht hoorde, kwam toeioopen en zag twee mannen bezig met het pakken van bollen in zakken, die zij op bak fietsen plaatsten. Het was helder weer en getuige had ook een lantaarn bij zich. Hij herkende in verdachten de beide dieven. Verdachten ontkenden. Een fietsenhandelaar, die geregeld aan den jong'sten verdachte een bakfiets verhuurde, verklaarde ook in Aug', een bakfiets In huur aan hem gegeven te hebben. Op 1 September kreeg hij het rijwiel terug. Een vrouwelijke getuige, in wier huis beide verdachten wonen, zei, dat zij van 29 Aug. half elf 's avonds tot 30 Augustus in den loop van den morgen de beide huisgenooten niet gezien heeft. De jongste verdachte beweerde, wel dege lijk thuis geslapen te hebben. De ander ver klaarde hetzelfde. Mr. W. M. Paardekooper Overman, requitoir nemend, wees op enkele tegenstrijdigheden in de verklaringen van de verdachten. Het verhaaltje, dat de bakfiets, die bij de sanee ringsbollen is gevonden, van de verdachten gestolen zou zijn, geloofde spr. niet. Het erge van deze diefstallen is, dat sommige bloembollenhandelaren zelf dergelijke gesto len saneeringsbollen opkoopen om.ze nogmaals te leveren! Het strafregister van beide verdachten is niet blanco. De Officier vroeg tenslotte tegen elk een straf van 8 maanden gevangenisstraf. Mr. Van Dam, optredend voor den jongste verdachte vroeg zich af. of door de inlevering de eigendom wel overgaat, en of er niet sprake is van res nullius, van zaken die aan niemand toebehooren. Uitspraak over 14 dagen. HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING Het eerste concert heeft plaats op Dinsdag 17 October in de Gemeentelijke Concertzaal. Orkest van het Concertgebouw te Amster dam laat zich nooren onder leiding van Pierre Monteux. Soliste is Mevrouw Jo Vincent, zang. PROTEST TEGEN HET FASCISME. PERSONALIA. (De beer H. van Kiessen te Bl-oem-endaal is te -Delft geslaagd voor bet camdida,atsexameci werktuigkundig ingenieur. OPMERKINCEN VAN LEZERS. hinderlijke radiostoring Een abonnée schrijft ons al geruimen last te hebben in de buurt van de Julianalaan, tusschen Stoops Bad en Bloemendaalschen weg. vooral 's middags en soms ook "s avonds van een electrische machine, zoodat er op de lange golf van de radio zoo ongeveer niets te hooren is. Inzendster vraagt of het mogelijk zou zijn, dat een poging gedaan wordt om baar omge ving hiervan te bevrijden. G. VAN DEN BURG SPREEKT VOOR DE JONGE LIBERALEN. „Alles wat grootsche vormen aanneemt, kan imponeerenzelfs de domheid", ci teerde de heer G. v. d. Burg, voorzitter van de afd. Amsterdam ter vergadering van jonge Liberalen Donderdagavond in Brinkmann, van een Duitsehen schrijver, om daarmede het nationaal-socialisme te schetsen en als voor beeld noemde hij de entree met bazuingeschal en „hou-zee"-geroep van Ir. Mussert op den nationaal-socialistlschen landdag te Utrecht. Het liberalisme is vrijheid, het fascisme is: concentratiekamp, rassenhaat en terreur. Niemand mag van zijn vrijheid worden be roofd, zonder een onpartijdig onderzoek, in tegenstelling met de door haat gedreven be velen der Duitsche regeering die de politiek- andersdenkenden zonder vorm van proces in de concentratiekampen bergt. De demo cratie heeft eerbied voor persoonlijkheid en eert het recht als het hoogste goed. Het socialisme gaat zijn ondergang tegemoet door tweespalt als een der factoren, en men moet zijn krachten gebruiken voor de bestrij ding van het fascisme, dat ontstaan is o.a. door de leugenpolitiek van het socialisme. Dat het fascisme zijn heil zoekt in revolu tie getuigt van zijn zwakheid. ,Wie is Mussert?" vroeg spr. Wat presteert hij op politiek terrein? Wij kennen alleen zijn kunde op het waterstaatkundig terrein. Fascisme is „kuddegeest", import en on- Nederlandsch. Men verheerlijkt Mussolini's droogleggen van moerassen en Balbo's oceaan- vlucht, doch dit is niets vergeleken bij: Zui derzeewerken, Indiëvluchten, wegenaanleg, sluizenbouw, bruggenbouw enz. enz. enz. Dit geschiedde onder de democratie, en zonder dictator. Zonder fascistische reclame-pocherij, Het socialisme 'Henri Polak) ontkent dat het kapitalisme deze werken tot stand bracht heeft; de heer v. d. Burg weerlegde deze meening, met de mededeeling dat het winst-object de stimulans was om deze wer ken te laten uitvoeren. Het Nederlandsche parlementarisme heeft zijn cultureele waarde bewezen; het on-Neder- landsehe nationaal-socialisme moet de eer ste daad op dit gebied nog doen. De fascisten passen dezelfde middelen toe als de socialisten, welke zij zoo smaden. Cri- tiek dulden de fascisten niet; geen wonder, want het is voor de pölitiek-onkundigen moei lijk. zoo niet onmogelijk, de voor hen onbe- rijpelijke levenswaarden te weerleggen. Op de jeugd werpt zich het fascisme, net als het communisme door instelling van „schoolcellen", en sleept de jongeren met voor hen nog niet begrijpelijke theorieën in den politieken strijd, om verbitterde en dom- brallende menschen van hen te maken. De liberalen willen één volk; geen klassen strijd door fascistische haat-theorieën. De liberalen zien wel de gebreken die ook het parlementaire stelsel heeft, doch verbe tering moet het werkdoel zijn, niet vernieti ging. Er moet een einde komen aan hét- be staan van 53 partijen: het Is een aanfluitiriL van de democratie. Men geeft de schuld aan het democratische stelsel, en de critiek is ge makkelijk te leveren, vooral als ze tegen beter - weten-in wordt geleverd. Alle jongeren, ongeacht of ze liberaal, vrij zinnig-democraat, orthodox of katholiek zijn, moeten zich aaneensluiten tegen het fascisme, ter wille van de vrijheid, waarvoor Nederland gestreden heeft, waarvoor Nederland ver over de grenzen is bekend. Doch het moet een strijd zijn voor de vrijheid die gebonden is aan de wet. EEN WET TEGEN HAATZAAI- ARTIKELEN?" in- Studie op het ministerie van justitie. In den loop van zijn rede zeide de heer G. v, d. Burg op de bijeenkomst der Jonge Libe ralen, Donderdagavond in Brinkmann, dat er een „haatzaai-wet" op komst is. Bij nadere informatie deelde de heer v. d. Burg ons mede, dat hem van zeer betrouw bare zijde was gezegd dat er bij het ministe rie van justitie een wetsartikel in studie is ter bestrijding der vaak schandelijke uitla tingen die in sommige politieke blaadjes wor den afgedrukt. Als voorbeeld noemde hij de beleedigingen. die hi het fascistische blaadje ..De Bezem' van Adalbert Smit, tot uiting komen. Dit wetsartikel zou ongeveer in den geest zijn van een dergelijk artikel in Indië. De juiste tekst zou echter nog eenige moeilijk heid opleveren, zoodat de in werking treding voorloopig nog niet te wachten zou zijn. nationaal socialistische beweging Maandagavond 16 October zal in het Ge meentelijk Concertgebouw, Lange Begijne straat, een openbare vergadering worden ge houden van de Nationaal Socialistische Bewe ging onder Ir. Mussert. Op "deze bijeenkomst zullen als sprekers op treden de heer Tj. O. van der Weide, die spre ken zal over: „De ondergang' van den Midden stand" en de heer J. F. Overwijn uit Rotter dam. die zich als onderwerp gekozen heeft; „Het wordend Fascisme". UITGAAN. „IN DEN NACHT VAN 17 APRIL" De Tooneelgroep „Het Masker", artistieke leiding Else Mauhs, Jan Musch en Ko Arnoldi, zal op Zondag, 15 October in den Stadsschouw burg, de eerste opvoering in dit seizoen ge ven van Lajos Zilahy's tooneelspel „In den nacht van 17 April", onder regie van Ko Ar noldi. Dit stuk, dat in vroegere vertooningen, een groot succes boekte, wordt in de beide hoofd rollen door dezelfde kunstenaars gespeeld, n.l. Else Mauhs en Ko Arnoldi, en de rol van den instructie-rechter wordt thans door Jan Musch gespeeld. Verder treden hierin op, in volgorde van het programma, de dames en heeren: Mary Smithuysen. Jacq. de Haas, Lize Servaes. J. Brand. Nell Koppen, Emile van Sluwe. Ank van der Moer. Georgette Re.vewsky J. Helleman, H. Kemler, Anton Ruijs. van Staalduynen, Valk van Spiegel, Dora Wallant, Jos. Liesting. Het décor van het trappenhuis is ontwor pen door Paul Bromberg. FOLTERENDE PIJN IN DEN ARM, Na 5 dagen hielp het juiste middel reeds Een dankbare brief uit Den Helder. „Ongeveer een jaar had ik geen leven dooi de vreesdijke pijnen die ik leed in den arm. Onder mijn werkzaamheden ging 't eerst wel, doch wanneer ik even tot rust kwam was het niet uit te houden van de pijn en omdat het mij een-igszins verlichtte, hield ik mijn arm in de hoogte. Zoo zat ik steeds bij de tafel te kreunen, maar als de nacht kwam dan be grijpt U, dat dit een moeilijke houding was. Mijn arm geheel in de wol gepakt ging ik met den arm omhoog zoo den nacht in. Maar o als die arm kwam te liggen, dan ontwaakte ik steeds door dezelfde pijn. Aan uitgaan was geen denken: in kerk of gezelschappen kon ik toch slechts den verkeersagent spelen. Al les heb ik geprobeerd. Niets hielp. Steeds werd mij Kruschen Salts aangeraden, maar ik kon maar niet gelooven, dat dit zou ba ten. Nu, dat dan ook nog maar eens gepro beerd! En werkelijk, na 'n dag of vijf zei ik tegen mijn man: „Nu, of dat nu van Kru schen komt weet ik niet, maar ik ben een geheel ander mensch." Steeds is h-et beter ge worden tot ik een week of zes nadien geheel beter was. Nu neem ik het al een maand of negen in en ben weer zóó flink en gezond! Ik weet mijn geluk niet. 's Morgens een halven theelepel in een kopje thee is mij onmisbaar en ik zou het voor geen geld willen missen. Ik heb het al menigeen aangeraden. Men had gezegd dat het zenuwrheumatiek was en ik er nooit af zou komen, maar gelukkig liep dit anders. Mej. M. O., Den Helder. Wat Kruschen Salts deed voor mej. M. O. was: het kwaadaardige urinezuur verdrijven, dat de kwellende rheumatische pijn veroor zaakt. En Kruschen zal haar ook verder bewaren voor de verschrikkingen van rvheu- mati-ek. Want de „dagelijksche dosis" zal haai' organisme in een perfecte conditie hou den, zoodat schadelijke stoffen als urinezuur zich nooit meer kunnen ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a Fl. 0.90 en Fl. 1,60 per flacon. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. Op het oogenbllk kunt U Kruschen Salts probeeren zonder dat het U iets kost. Er zijn namelijk onlangs onder de apothekers en drogisten een aantal flacons Kruschen ver deeld, die alle verpakt zijn met een gratis proef flacon. U kimt dezen gratis proef- flacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En indien U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U den grooten flacon ongeschonden terug brengen naar den apotheker of drogist bij wien U dezen gekocht hebt. Hij zal U uwe geheele uitgave, Fl. 1,60 onmiddellijk en zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proef fla con alleen verpakt is bij de groote maat en slechts voor een beperkten tijd verkrijgbaar is. Gaat dus nu naar uw apotheker of dro gist, voordat hij deze „Groote Proefpakken" heeft uitverkocht. (Adv. Ingez. Med.) VEREENIGING VOOR DEN VOLKSZANG Men schrijft ons: De afd. Haarlem der Ned. Vereen, voor den Volkszang hield op 11 October 1,1. haar eerste "bijeenkomst van dit. seizoen in het Gebouw Zang en Vriendschap. De flinke opkomst be-- wees dat men de békende zangavonden nog niet vergeten was, en d-e heer Sixma bi'acht er door zijn bekende uitstekende leiding weer de stemming in. Er werd dan ook dapper gezongen. ^Daarna werden er door den voorzitter nog eenige mededeelingen gedaan over de plannen voor het seizoen, en o.a. ook over den aan staanden feestavond op 25 October a.s. te Haarlem, in verband met de bondsvergaderins waarna allen voldaan huiswaarts keerden. SPORTMASSAGE Naar aanleiding van het stukje in ons num mer van Zaterdag 7 October over Sportmas sage. dat ons door het bestuur van het Ned. Genootschap voor Heilgymnastiek en Mas sage was toegezonden, schrijft de heer G. J. van Ellinkhuizen, hoofdredacteur van het Tijdschrift' der Nederlandsche Vereeniging voor massage, heilgymnastiek en sportmassa ge. ons o.a. het volgende: „Er bestaat reeds lang een diploma op het gebied der sportmassage. Sinds vier jaar geeft ons Opleidings Instituut als zoodanig een di ploma af. hetgeen bijna twee jaren geleden door de toenmalig bestaande vereeniging van Hyg. en Sportmasseurs (thans Ned. Ver. voor Massage en Heilgymnastiek enz.) is overge nomen. Vele malen is door ons de vakkundige sportmassage gedemonstreerd op de sportter reinen. Tal van Sportbonden sturen op onze examens hun gedelegeerden terwijl wij voor vele Sportverenigingen geregeW werkzaam zijn." „HERMES". Op Donderdag 19 October zal de Neder landsche Vereeniging van Vertegenwoordi gers van Handelaren en Industrieelen „Her mes" haar eerste wintervergadering houden voor leden en ongeorganiseerde handelsver tegenwoordigers in café „Central". De agenda vermeldt o.a.: Voorstel winter- cursussen en lezingen, St. Nicolaasfeest voor de kinderen en uitbreiding van de Propagan- dacommissie. De vergadering zal besloten worden met een causerie te houden door den heer H. Stinls, met het onderwerp „Reisin drukken 1933". NIEUWS UIT INDIE. BANDJIRS SLAAN WEG EN BRUGGEN WEG. MALANG, 12 Oct. (Aneta) - Een desa-weg, welke een schakel vormt tusschen den Pro vincialen weg en den Zuid-Smeroe-weg, is vernield. Bruggen en gedeelten van den weg zijn door bandjirs weggeslagen. Het verkeer is voor den tijd van een maand ;estremd. C. EN A. TE BATAVIA. BATAVIA, 11 Oct. (Aneta). Het „Nieuws van den Dag v. N.-I.' verneemt, dat de firma C. A. Brennlnckmeyer het voornemen heeft te Batavia een groot filiaal te openen. Voor dit doel is een bod uitgebracht op een terrein in het centrum van de hoofdstad van f 90.000 SCHILDERIJEN DER KONINGIN OP DE MOLUKKEN. AMBOINA. 11 Oct. 'Aneta)Hedenmorgen is door den Gouverneur der Molukkcn de ten toonstelling van schilderijen van H. M. de Koningin geopend. De belangstelling is alge meen» INCEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, loordt de kopij den inzender niet teruggegeven. ST. NICOLAAS-COMMISSIE BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. (AFD. HAARLEM). Zes en twintigste St. Nicolaas feest Bond van Ned. Onder wijzers. Nog korten tijd en de Gem. Concertzaal aal gedurende bijna twee weken w-eer dag aan dag gevuld worden met duizenden kinderen, om het jaariijksch Sint-Nico-laasfeest van den Bond van Nederlandsche onderwijzers te vieren. Een Simt-Nicolaas zonder fe-est, het is voor hen iets ondenkbaars geworden. Ook van de zijde der ouders en autoritei-ten ondervinden onze feesten veel belangstelling. Vermeldde het jaarverslag dei- Schoolcommissie niet: „We zouden deze feesten niet gaarne mis sen"? Het is in het volle bewustzijn dezer waa-r- deering. dat we ook dit jaar weer een beroep op den financieelen steun -der inwoners dur ven doen. Vierden we ons 25-jarig jubileum onder benarde omstandigheden, bij den aan vang van ons tweede 25-tal zijn deze er niet betel* op geworden. We hopen daarom, dat de vele kindervrienden, die ons steunen kun nen, niet zullen nalaten dit te doen. Meer dan ooit zal thans het: „Vele 'kleintjes maken één groote" van toepassing zijn. In den loop der volgende weken zullen u lijsten, waarop ge uw bijdrage teekenen kunt worden aangeboden. Ook -thans vestigen we er wederom de aandacht op, dat onze collec tanten voorzien zijn van lijsten met op schrift: 26ste feest Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Bovendien vermelden we. dat voor het feest der Openbare School niet met busjes gecol lecteerd wordt. Indien u geen lijst wordt aangeboden, ver zoeken wij u, uw bijdrage te storten op giro 130828 van onzen penningmeester, den lieer S. P. Doek, die bovendien elke Woensdag te beginnen 25 October, van 8 tot 9 uur zitting houdt in de Centrale, Spaarne 94, tot het geven -van inlichtingen. Helpt ons, dit feest te doen slag-en. Bij voorbaat onzen dank. De commissie- TJ. BAKKER. Voorzitter, Wcuwerma.nstraat 67 Mej. A. MELOHIOR, secr.esse Molijm-straat 16, S. P. DOEK. penningm. K. v. Manderstr. 50 giro 139828 H. SCHUURMAN. Wouwennanstraat 59, G. BROUWER. Orionweg 46. Mevr. A. JETSES, K. v. Mandei'straat 81. AAN DE INWONERS VAN HAARLEM. Het is nu juist niet een gemakkelijke taak om in dezen tijd weer opnieuw de aandacht te vestigen op een collecte of aanvrage voor een of andere inrichting zonder dat we de ver zuchting hooren; „al weer geld noodig". Ja, juist nu komt dit zoo dikwijls voor, daar er overal een tekort is. zoo ook bij de voor u allen zoo welbekende inrichting, bestemd voor alle gezindten, „Het Parkherstellingsoord van het Roode Kruis aan den Rijksstraatweg" Als tijdelijk bewoonster van bovengenoemde inrichting kan ik niet nalaten de jaarlijksche collecte, die 21 October gehouden wordt, ten zeerste bij u allen aan te bevelen, daar zoo velen onzer de heerlijke ligging' en de .uit stekende verzorging ons voor erger ziekte be waart. Komen we er, dan worden we eerst ge wogen ente licht bevonden, doch na enkele weken zijn de verloren ponden weer bij gewerkt en met nieuwen lust en ijver keeren we tot ons huisgezin terug. Nogmaals roep ik u toe op de reeds genoemden datum uw por- temonnaie aan een grondig onderzoek te on derwerpen en zeker vindt ge een dubbeltje, kwartje, ja wellicht een gulden, hetwelk met groote dankbaarheid een plaatsje vindt in de u aangeboden busjes. Een groote behoefte is er aan een plaatsvervangster van de zuster voor de Zondagen, daar wij dan toch ook onze rust nog zoo noodig hebben, doch een te kort aan geld maakt dit nog niet mogelijk, dus al len uw best gedaan om ons te helpen. Uit naam van alle patiënten, die er nu zijn en zeker ook van hen, die na ons komen bij voorbaat onzen hartelijken dank. EEN PATIENTE VAU HET PARKHERSTELLINGSOORD. Naschrift. Het Bestuur van het Roode Kruis betuigt zijn erkentelijkheid aan de schrijfster van bovenstaand ingezonden stuk en voegt daarbij een dringende oproep voor collectanten voor 21 October. Deze kunnen zich aanmelden bij den heer Rohlfs, Ane- gang 17. TEGEN DEN OORLOG. Geachte Redactie, „Verder gaande, richtte de heer Inden een feilen aanval tegen het pacifistisch streven, vooral dat van de Vrijzinnig Christelijke Jeugdorganisaties, die hij verweet, dat zij de vredesbeweging in het middelpunt der be langstelling plaatsen en de jongelieden mo biliseer en voor den vrede". Aldus d:e voorzitter van het Nationaal Jon geren Verbond volgens I-Iaarlem's Dagblad van 9 October. Ja, het staat er zoowaar: het is verderfelijk, de jongeren te organiseer en voor den vrede. Ik vraag me af: hoe is het mogelijk, te dur ven beweren, nu in 1933 met zijn zwaar dreigende oorlogsgevaren, dat werken voor den vrede te veroor-deeien is! Ik vraag me af: hebben deze jongeren dan niets -geleerd? Heb ben ze dan niet het minste verantwoordelijk heidsgevoel meer? Beseffen ze dan heelemaal niet, dat de strijd voor den vrede een zeer zware en ernstige strijd om menschelijkheid en cultuur is? Zijn ze vergeten, geboren te zijn in een tijd, toen de kanonnen en mitrail leurs de lucht vervulden van hun gedonder en mensche-nblied met slijk vermengden ge weldig leed en afschuwelijke ellende brengend dat nu nóg schrijnt? Hoe is het mogelijk, dat iemand durft zeggen, dat om in onze gene ratie den vasten wil -te wekken, die culituur- schande gezamenlijk ondanks verschil van politiek en religieus inzicht in harden strijd -te -trachten -te voorkomen, dat dit „verwor ding'' Is! Ik -heb hier maar één woord voor: dit is misdadig, tegenover onze cultuur en ons levensgeluk! Maai* weet dan, mijnheer Inden enN. J. V., en vooral gij jongeren, die toch verwachtin gen hebt van uw leven en de wereld, dat er een groep jongeren bestaat, die zich verant woordelijk voelt voor -menschheid en mensch en daarom den oorlog in zijn volle ontzettende werkelijkheid willen laten zien; door studie willen kennis nemen van de oorzaken, die -tot een oorlog leiden en stelling willen nemen tegen een ontwikkeling, die moet leiden -tot de beestachtigheid en zinloosheid van een modernen oorlog Wij willen niet onzen makker van over de grens verminken en zijn leven verwoesten, zelfs al is hij onze politieke tegenstander! Ondanks alle ©Mende is het -leven ons hier ■te schoon voor; bezit onze cultuur voor ons nog te veel waarde -en zijn onize ©ultuur- idealen hier te hoog voor, cm dit alles dom weg te laten vertrappen door een soldaten laars en te laten verstikken door gifgas. En daarom roepen wij op alle jongeren, die nog zoo iets hebben als verantwoordelijkheid voor deze wereld, tot strijd tegen den gr of- sten en g-emeensten cultuur en levensvernie tiger, die er bestaat: den oorlog! Dat is een zware strijd, waar moed voor noodig is en inzicht, want hier hebt ge te denken en te Luisteren naar j-e geweten en een eigen houding aan te nemen! Hebt ge dat er voor over, voelt ge daar de noodzaak toe, geeft u dan op al-s belangstellende van de Jongeren V-recles Actie, secretariaat: B-usken Huetlaan 1, Bloemen,daal. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte. Bestuur van de J. V. A. (Adv. Ingez. Med.) HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnement f 1.90 per maand en f 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 102U9. (Adv. Ingez. Med.)- SCHEEPVAARTBERICHTEN K. N. S. M. Ceres 10 te Constantza. Deucalion 10 van Amsterdam naar Ham burg. Ganymedes, 10 9 u. Ouessant gepass. Nereus, 11 te Amsterdam. Orestes, 10 te Tunis. Stella, 10 van Genua naar Savona. Stuyvesant, 10 van Amsterdam naar Suri name. Titus, 10 te Catania Venus, 10 van Sushak naar Bari. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Nebraska, Rotterdam naar Vancouver 10 v. Bermuda. Lochkatrina Vancouver n. Rotterdam 11 8.10 n.rn.) van Londen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Rietfontein (thuisreis) 11 v. Lor. Marques. Binnendijk Philadelphia n. Rotterdam p. 11 12.10 nam. Scilly. Springfontein 11 v. Amsterdam te Rotter dam. Nijkerk, thuisreis, 11 te Marseille. HALCYON LIJN. Stad Haarlem 11 v. Vlaardingen naar Pto. Ferrajo. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca (thuisreis) 10 van Victoria (Br.) ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo, 11 Oct. van Rotterdam naar Bat. Kota Baroe, uitreis, 11 7 v.m. te Belawan. Kota Gede 10 v. Hamburg n. Macassar,, via Kaap de Goede Hoop. Kota Tjandi, uitreis, p. 10 10 n.m. Suez. Kota Nopan (thuisreis, p. 11 4 v.m.) K. Bon. Jacatra 10 v. Rotterdam te Tjilatjap. Baloeran 11 v. Batavia n. Rotterdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Sarpedon, Japan naar Rotterdam, 11 van Colombo. City of Bagdad, Dairen n. Londen 10 v. Shanghai. Memnon, 9 te Kobe, voor Rotterdam. Eumaeus, Rotterdam n. Japan 9 v. Singa pore. Bury me don, Batavia naar Amsterdam 9 v. Singapore. Ulysses, Liverpool n. Java 10 te Singapore. Phrontis, Liverpool naar Java 11 v. Suez. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN Grootekerk, thuisreis, 11 v. Melbourne. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Streefkerk, thuisreis 11 te Madras. JAVA—MAURITIUS—AFRIKA LIJN Barentsz, g v. Manilla te Kohsiehang. Roggeveen 10 v. Lor. Marques n. Batavia. KON. NED. STOOMBOOT MIJ Stella, 10 v. Genua n. Savona. Titus. 10 v. Napels te Catania. Venus. 10 v. Susak n. Bari. Trajanus, Amsterdam n. Alexandrië p. 9 Malta. KON. HOLL. LLOYD Flandria thuisreis. 11 v. Rio Janeiro. Salland, uitreis. 10, 5 v.m., te Montevideo.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 12