NATIONALE UIT HET BUITENLAND Het Proces van den Rijksdagbrand. Klom één man naar binnen? VRIJDAG 13 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam De benoeming van een Volkenbondscommissaris voor Danzig uitgesteld. Candidatuur Jhr. Van Karnebeek ging niet door. Dr. Dollfuss heeft Starhemberg benoemd tot plaatsvervangend leider van het Vader- landsche front. Benoeming commissaris voor Danzig verdaagd. GENèVE, 12 October (V.D.) Qp de agenda van de geheime zitting van den Vol kenbondsraad stond gisteren de benoeming van een Voikenbondscommissaris voor Dan zig. De benoeming moest echter weder ver daagd worden. Naar verluidt, is de candidatuur van Jhr. Van Karnebeek, die kansrijk werd geacht, op het laatste oogenblik verijdeld. Commissaris voor de vluchtelingen. De Volkenbondsraad heeft Donderdag het besluit der Volkenbondsvergadering inzake de benoeming van een commissaris voor de Duit sche vluchtelingen besproken. De raad be vestigde het besluit der Assemblee, dat de commissaris en de hem ter zijde staande raad van beheer een organisatie zal vormen, welke van dezen volkenbond onafhankelijk en auto noom is. De verkiezing van den commissaris werd den president der Assemblée, den vertegen woordiger van Panama overgelaten, die evenwel bij de definitieve benoeming den- rapporteur, den vertegenwoordiger van Por tugal, zoomede de vertegenwoordigers van Tsjecho Slowakije en Spanje zal raadplegen. De vertegenwoordigers van Frankrijk Massigli, verklaarde dat de Fransche regee ring wenscht, dat de Vluchtelingencommis saris zijn werkzaamheden nog voor het be gin van den winter zal aanvangen. Duitschers van het Saargbied in één partij <Ur©lH©V<B0 worden vereenigd. China. Oostenrijk. Starhemberg en het Vaderlandsche front. Bondskanselier dr. Dollfuss heeft, naar Reu ter uit Weenen verneemt, met den bondsleider van den „Heimatschutz", Starhemberg, een langdurig onderhoud gehad over de door .Starhemberg destijds aangekondigde mede werking van den „I-Ieimatsc'hutz" aan het Va derlandsche Front. Bondskanselier dr. Dollfuss heeft daarbij als leider van het Vaderlandsche Front ken nis genomen van de toetreding van den gehee- len „Heimatschutz" tot het Vaderlandsche Front en den bondsleider Starhemberg be noemd tot zijn plaatsvervanger als leider van het Vaderlandsche Front. Poging tot een aanslag op Fey? Hardnekkig doet te Weenen het gerucht de ronde, dat in de werkvertrekken van den vice kanselier Fey in de bonds-kanselarij van uit den daar tegenover liggen den Volksgarten een stuk ijzer is geworpen, dat door het raam vloog, op het oogenblik, dat juist niemand aanwezig was. Van officieele zijde worden om trent deze aangelegenheid geenerlei mede- öeelingen verstrekt. Wel is de omgeving van de bondskanselarij extra bewaakt. Amerika. Philippijnsche Senaat tegen onafhankelijkheid. De Senaat en het Huis van Afgevaardigden van de Philippijnen hebben in vereenigde vergadering een resolutie goedgekeurd, waar in de voorkeur wordt gegeven aan den hui- digen regeeringsvorm. De regeering is gemachtigd een nieuwe missie naar Washington te zenden om met de Amerikaansche regeering te onderhande len. Tsjecho-Slowakije. Ex-voorzitter van de Daitsche Nationale Partij gearresteerd. De vroegere voorzitter van de ontbonden Deutsche Nationalpartei, die jaren lang bur gemeester van Aussig was, dr. Schoeppe, is gearresteerd. In Bruenn is de districtssecre taris van de ontbonden Duitsche Nationaal Socialistische Arbeiders Partij Vicker ge arresteerd. België. Treedt minister Hijmans af? Naar in politieke kringen verluidt, aldus een V. D.-bericht uit Brussel, heeft de Bel gische minister van Buitenlandsche Zaken, Paul Hijmans, het plan binnenkort af te treden. Als zijn opvolger wordt Jaspar genoemd. S.iarijeblcil. Centrumpartij in het Duitsche Front opgenomen. De landelijke commissie van de Centrum partij in het Saargebied heeft besloten tot ontbinding der partij. De partij in het Duitsche Front worden opgenomen. Aan dit besluit zijn voorafgegaan bespre kingen tusschen den Centrumvertegenwoor diger en den leider der N.S.D.A.P. in het Saargebied. In een oproep aan de kiezers deelt de partij mede, dat de ontbinding is geschied op grond van den wensch, dat alle Russische spoorweg-ambte naren in Mandsjoerije gearresteerd. Het telegraaf-agentschap der Sovjet-Unie-' deelt mede, dat de leider van het locomo- tievendapöt op het station Mandsjoeria door de Mandsjoerijsche politie is gearresteerd. Bo vendien zijn nog andere Sovjet-Russische ambtenaren in arrest genomen, terwijl hun verhinderd- werd hun dienst te verrichten. De Sovjet-Russische leider van den Oost- Chineesche spoorweg, Rudy, heeft den raad van beheer van den Oost-Chineeschen Spoor weg verzocht er zorg voor te dragen, dat alle gearresteerde Sovjet-Russische ambte naren op vrije voeten worden gesteld en weer worden hersteld in hun oude functies. Een beslissing daarover is echter nog niet geno men. Zu5d»Afrika. Fusie tusschen Nattenen „Sappen". De congressen van de Nationalistische en de Zuid-Afrikaansche partij te Kaapstad heb ben goedkeuring gehecht aan de fusie. Zij zullen zich stellen achter Hertzog en Smuts. Emgelaimcl. Geen onrust aan boord van de „Hood". De Britsche Admiraliteit deelt officieel mede dat haar aandacht getrokken Is door geruch ten over onrust aan boord van Z. M.'s „Hood". De Admiraliteit wenscht te verklaren dat deze geruchten geheel uit de lucht zijn gegrepen en zij betreurt, dat zij door deze geruchten over een uitmuntende bemanning tot dit dementi is gedwongen. HOLLYWOOD'S SALARISSEN BEDREIGD! ROOSEVELT LAAT EEN ONDERZOEK INSTELLEN. WASHINGTON, 11 Oct. (Reuter.) President Roosevelt heeft aan Rosenblatt, een der func tionarissen van de Recovery Administration, opdracht gegeven na te gaan, of het juist is, dat „onvolwassen personen in de filmindus trie onredelijk hooge salarissen krijgen voor het werk, dat zij verrichten. Het onderzoek zal zich o.m. uitstrekken tot filmregisseurs. LEVENSLANG VOOR ONTVOERDERS. „MACHINEGEWEER" KELLY EN ECHTGENOOTE. Reuter meldt uit Oklahoma dat de bekende bandietenleider „Machinegeweer" Kelly en zijn jonge vrouw tot levenslange gevangenis straf zijn veroordeeld wegens deelneming aan de ontvoering van Charles Urschel, den petro- leummagnaat, Augustus 1.1. GERUCHTEN OVER OTTO VAN HABSBURG. VERLOVING MET MARIA VAN ITALÏë? WEENEN, 11 Oct. (V.D.) De reis van ex-Kei zerin Zita naar Italië, die vergezeld wordt door haar broer, den Prins van Bourbon, zou in verband staan met een aanstaande verloving van Kroonprins Otto met Prinses Maria, de jongste dochter van het Italiaansche Ko ningspaar. Ondanks het verzet van Elngelsche zijde tegen het herstel der Habsburgers, zou Mus solini besloten hebben te ijveren voor het hu welijk van Kroonprins Otto met Prinses Maria, De gerechtelijke plaatsopneming in het Rijksdaggebouw. Omtrent het- verloop van het onderzoek gisteravond in den Rijksdag meldt het Wolff- bureau nog de volgende bijzonderheden: De gerechtelijke plaatsopnemingen voltrekt zich in deze volgorde: Eerst wijst de getuige Floeter de plaats aan, vanwaar hij zijn waar nemingen deed, en de plaats waar hij getuige Buwert mededeelde wat hij gezien had. Dan wijst getuige Buwert welken weg hij gevolgd heeft naar de plaats, waar hij zijn waarnemingen deed. Getuige Thaler is dan aan de beurt om zijn observaties op dien Fe- bruari-avond te reconstrueeren. Vervolgens begeeft een politie-beambte zich in den lin kervleugel van het gebouw, eerst zonder fak kel, dan met een brandende fakkel in de hand. Getuige Thaler herhaalt zijn wande ling langs den oprit en weer terug tot de plek waar getuige Buwert stond. Beide getuigen demonstreeren dan, welken weg zij volgden bij het waarnemen van de lichtschijnsels in de benedenverdieping, tot het schot viel. Een politie-beambte met een brandende fakkel ter hoogte van het hoofd, begeeft zich ach ter de matglazen ramen van de benedenver dieping van linies naar rechts, van raam tot raam. De getuigen Buwert en Poetscher ver tellen, waar zij elkaar hebben aangetroffen, en de echtparen Kuhl en Freudenberg wijzen de plek aan, waar zij hun waarnemingen hebben verricht. Dan komt de observatie van getuige Bo- guhn op de plek, waar hij naar zijn beweren een man den Rijksdag heeft zien verlaten. Aan het slot der plaatsopneming werd nog eens de weg gereconstrueerd, dien de getuigen Floeter, Thaler en Buwert hebben gevolgd, waarbij de oprit door alle anderen wordt ont ruimd. Getuige Floeter loopt, na zijn waar neming te hebben verricht, in den looppas langs de trap om een politie-agent te zoe ken, dien hij dan op den hoek vindt (Buwert). Op hetzelfde moment loopt getuige Thaler, die het gekletter der ruiten eveneens heeft gehoord, langs den oprit naar boven en direct weer terug om eveneens een agent te zoeken. Terugkêerend stuit hij op Buwert, die intus- schen eveneens den oprit langs is gegaan. Dit alles speelde zich in niet meer dan een minuut af. Het resultaat van de gerechtelijke plaats opneming is, naar Wolff verneemt, dat ge tuige Thaler zich waarschijnlijk vergist heeft, toen hij veronderstelde, dat twee personen door het raam naar binnen waren geklom men. Getuige verklaarde nadrukkelijk, dat hij niet tegelijkertijd twee personen op het balcon had gezien, hetgeen men tot dusver had verondersteld. Er bestaat dus, naar de president vast stelde, de mogelijkheid, dat de naar binnen klimmende persoon zich bij zijn poging om het raam in te klimmen achter den balkon rand heeft gebukt en zich daarna weer heeft opgelicht, hetgeen de waarneming van den getuige zou kunnen verklaren. Hetzelfde geldt voor het fakkelschijnsel in de benedenver dieping van den Rijksdag. Ook hier is geble ken, dat men herhaaldelijk den indruk kon krijgen, dat er twee lichtvlekken langs de ramen schoven, terwijl in werkelijkheid slechts één persoon met een fakkel door de lokalen ging. De plaatsopneming duurd.e tot kwart voor 11. De geheele gang van zaken is stenogra fisch vastgelegd, en het resultaat zal morgen tijdens de zitting nog eens worden weerge geven. Het is mogelijk, dat men ook nog ge bruik zal maken van de gramofoonplaten. STAMEESCHE REGIMENTEN REBELLEEREN. REGEERING KONDIGT DEN STAAT VAN BELEG AF. Bangkok, 12 October (Reuter) Twee regi menten van het Siameesche leger zij in opstand gekomen en hebben zich meester gemaakt van het vliegveld Don Muang. Door de regeering is daarop de staat van beleg afgekondigd. De troepen uit de provincie en die uit de hoofdstad hebben nabij Bangkok eenige schoten gewisseld. In de hoofdstad zelve heerscht rust. De koning en koningin vertoeven op het oogenblik te Huahin. STAKING DER SCHEEPSIIERSTELLERS THANS ALGEMEEN. ANTWERPEN. 12 October (V. D.) De sta king van de scheepsherstellers, die vandaag is ingegaan, is thans algemeen. Er wordt naar schatting door 1500 arbeiders gestaakt, waarvan 700 alleen reeds in dienst zijn bij de Mercantile. DERTIL'S POLITIEK VERLEDEN. IN 1929 EN 1930 BIJ DE HEIMWEHR. De rakettenonder zoeker Tilingdie bij een ont ploffing in zijn laboratorium te Osnabrück jammerlijk om het leven kwam. MüNCHEN, 12 October (Wolff) Naar de persdienst van de Oostenrijksche nationaal- socialistische partij meedeelt, heeft het on derzoek van de leiding dezer partij naar de identiteit van Rudolf Dertil, die den aanslag op Dr. Dollfuss heeft gepleegd, aangetoond, dat Dertil in de jaren 1929 en 1930 lid is ge weest van de lijfwacht van prins Star hem berg. Op een aanbeveling van de leiding van de Heimwehr te Weenen, is hij vervolgens opge nomen in het bondsieger. Ook is hij bij de Heimwehr-oi'ganisaties te Weenen werkzaam geweest voor het geven van onderricht in het schieten. Deze werkzaamheid, die de nationaal- socialistische partij toendertijd niet bekend was, heeft Dertil er niet onthouden den_ tweeden Februari 1932 tot de partij toe tap' treden. In September 1932 heeft hij haar echter reeds weer verlaten. Al den tijd, dat hij lid is geweest, heeft Dertil geen actieve of leidende rol gespeeld. Zelfs heeft hij dikwerf in Heimwehrkringen verkeerd, waarmede hij na zijn uittreden uit de nationaal-socialistische partij steeds meer in contact gekomen is. Voor f 10.000 verkrijgt eer» 65-jarige man - - een lijfrente van f 1015,23 's-jaars (Adv. Ingez. Med.) Wat v. d. Lubbe's houding m.i. be- teehent. Moeilijkheden met de taal. DOOR Mr. B. W. STOMPS. De President gevoelt misschien ook wel niet terstond vooral door de woorden van den Commissaris van Politie Heissig die zich in denzelfden zin uitliet het verschil tusschen de Raden-Communisten en de gewone Com munisten, terwijl toch, zooals ook gebleken is uit het Roodboek, dat door het Van der Lubbe-Comité is uitgegeven, er een wezenlijk groot verschil tusschen de Communisten en de Raden-Communisten bestaat, zoodat bij de behandeling in Leipzig bij sommigen het _evoel opkwam, dat men dit essentieele ver schil niet zien wilde, wamt ook de vragen van den President toonden duidelijk, dat hij niet doordrongen was van de overtuiging, dat zoo'n verschil bestond. De President reali seerde niet, dat een Raden-Communisme wel een Communisme is, maar een Communisme, dat volkomen vijandig kan staan tegenover het Partij-Communisme van C.P.H. of K.P.D. Een Nederlander, die de verdeeldheid op ker kelijk gebied kent, kan zich gemakkelijker voorstellen, dait ook op het gebied van het Communisme verschillende meeningen en dus verschillende groepen van aanhangers kunnen bestaan- Met uitzondering van Torgler en Dimitroff zagen de verdachten er slecht uit. Van der Lubbe vooral leek zeer zwak en lijdend, en slechts met de grootste moeite gelukte het hem zich zij het dan ook met korte zinne tjes verstaanbaar te maken. Wie zal zeg gen of het hier onwil dan wel onmacht be treft? De acoustiek in de gerechtszaal is zeer slecht; toen er nog geen luidsprekers ge plaatst waren, moest men inderdaad zeer luid spreken om in de zaal verstaan te kun nen worden, en toen ik als getuige gehoord werd, heb ik met zeer luide stem gesproken, terwijl naderhand toch bleek dat het voor de zaal „gewoon spreken" is geweest. Menigeen zal een gevoel van beklemming bij zich voe len opkomen als hij in het openbaar spreken moet, en hoewel ik uit hoofde van mijn be roep vrij vaak in het openbaar heb moeten spreken, moet ik eerlijk toegeven, dat ik op het gedenkwaardige oogenblik, dat ik als ge tuige gehoord zou worden, een oogenblik heb moeten vechten tegen een opkomende emo tie, die mij dreigde te beletten luid te spre ken en al duurde het maar een seconde, het gevoel van beklemming heb ik toch gehad. Zeer terecht merkte de corx-espondent van de Nieuwe Rotterdamsche Courant dan ook op, dat toen de President den psychiater Bojm- hoefer vroeg naar een verklaring van het fluisteren van Van der Lubbe, niemand scheen op te merken, dat ook de psychiater bij de beantwoording van die vragen fluister de! Is het dan niet aan te nemen, dat de eenvoudige jongen, die Marinus van der Lub ben was, onder den indruk is gekomen van deze wijze van procesvoeren en daardoor niet bij machte is met luider stem zich verstaan baar te maken? En nu zal de lezer vragen: „Hoe.is overi gens de houding van Van der Lubbe te ver klaren?" „Is hij versuft?" „Weet hij niet wat hij antwoorden moet?" „Simuleert hij, of is hij ontoerekenbaar?" En dan moet ik ver klaren, dat ik tot de eindconclusie gekomen ben, dat hij zeer goed den loop van het proces volgt, en dat zijn antwoorden niet zoo idioot zijn als ze wel lijken. Langzamerhand is bij mij de overtuiging gegroeid, dat hij terdege doordrongen is van de beteekenls van de vragen, die hem gesteld worden, en dat zijn antwoorden wèl overwo gen zijn en nu en dan niet van humor ont bloot. Een frappant voorbeeld lijkt mij hiervan wel, dat, toen de President hem vroeg na de heropening van de zitting toen mij ge legenheid was gegeven met hem te spreken, of hij met mij gesproken had. zijn antwoord luidde: ,Neen", welk antwoord groot opzien baarde, waarop Dr. Seuffert opstond, en na drukkelijk verklaarde, dat het onderhoud met mij had plaats gevonden, maar ik moest, als getuige gehoord, verklaren, dat het on derhoud wel zéér eenzijdig was geweest, ik had gepraat en Van der Lubbe had gezwe gen. Zijn antwoord „Neen" aan den Presi dent was dus volkomen juist, en zoo zijn er meer gevallen geweest, waarin zijn antwoor den, hoewel oogenschijnlijk dwaas, op de keper beschouwd, juist waren. Hierbij zou ik er ook op willen wijzen, dat m.i. de tolk, als hij zegt: „Van der Lubbe ver klaart: „Das kann ich nicht sagen", zich aan een vergefelijke fout schuldig maakt; hier zal toch wel in het Hollandsch gezegd zijn door Van der Lubbe: „Dat kan ik niet zeg gen", en het komt maar aan op de intonatie, waarin dit gezegd wordt. Ligt de klemtoon op kan, dan is het juist vertaald, maar is het niét gezegd met de klemtoon op dat woord, dan is het een uitlating, die wij zoo vaak uit den mond van een arbeider hooren, en waarmede hij ietwat breedsprakig te kennen geeft het antwoord: „Neen". En wat beteekent zijn lachen nu en dan tijdens de zittingen, waar'het toch gaat om een zoo groot bezit, als zijn eigen leven? Dit kan op verschillende wijzen verklaard. Het is denkbaar dat de geweldige omvang, die aan dit proces gegeven is, hem overweldigd en hij nu en dan van verlegenheid lacht. Het is ook mogelijk, dat hij lacht om dingen, die tijdens de zittingen beweerd worden, en die hij onmogelijk als ernst op kan vatten. Hij heeft b.v. zitten lachen, toen onderzocht werd, of hij in den zomer van 1932 in het dorpje Sömewitz bij Nazi's heeft gelogeerd, en het is mij duidelijk opgevallen, dat, toen den volgenden dag aan den psychiater Bonn- hoefer over dit lachen eenige vragen wer den gesteld, op dit moment Van der Lubbe moeite deed om zijn lachen te verbergen. Het is mij in de praetijk ook wel gebeurd dat een verdachte bij verhoor, juist op ern stige momenten, uit een soort van verlegen heid, lachte. De tolk, die gebruikt wordt om het Duitsch in het Nederlandsch over te zetten, spreekt een grammaticaal behoorlijk Nederlandsch, maar het phonetische Nederlandsch moet op Van der Lubbe toch ook nu en dan een min of meer humoristischen indruk maken. Onbegrijpelijk blijft het voor mij echter, dat Van der Lubbe, toen het mij eindelijk gelukt was om mij door den muur van voor komendheid heen te werken, en ik hem in zijn ruime cel alleen kon spreken, geweigerd heeft om de door zijn familie zoo begeerde hulp te aanvaarden. Ik kan niet bij benadering schatten, hoe lang ik tegen hem gepraat heb, eerst in te genwoordigheid van Dr. Seuffert, en toen deze de cel had verlaten en de deur achter zich had dichtgetrokken, slechts in tegen woordigheid van den overigens gemoedelijken tolk. De menschen hebben mij gevraagd: „Wat deed die tolk daarbij, waarom was je niet heelemaal alleen met Van der Lubbe?" En dan luidde mijn antwoord: „De tegenwoor digheid van den tolk is formeel juist, Van der Lubbe had niet gevraagd of ik als verdediger wilde optreden en formeel stond ik dus vol komen gelijk met eiken willekeurigen ande ren bezoeker, en ook in Nederland is bezoek aan een gevangene slechts geoorloofd in te genwoordigheid van een beambte, als hoe danig in dit geval de tolk fungeerde. Van der Lubbe heeft gedurende eenige da gen in Leipzig een honger- en dorststaking doorgevoerd, en het is algemeen bekend, dat een hongerstaking slechts in het allereerste begin moeilijkheden baart, maar een dorst staking is vrijwel het ergste wat een mensch zich aan kan doen, waardoor Van der Lubbe gedurende de eerste dagen zienderoogen. achteruit ging en menigeen bevreesd werd, dat het proces er ernstige stagnatie door zou ondervinden. Art. 229 van de Duitsche Straf vordering schrijft bovendien voor. dat na een onderbroken behandeling de terechtzitting op zijn laatst op den 4den dag na de onder breking moet worden voortgezet, want in het tegengestelde geval moet met de behandeling geheel van nieuws af aan worden begonnen. Van der Lubbe heeft echter blijkbaar deze honger- en dorststaking na den derden dag opgegeven, zoodat het proces geen verdere stagnatie heeft ondervonden. Dr. Seuffert deelde mij mede, dat deze gebruikelijke ter mijn van 4 dagen door een novelle gewijzigd was in een termijn van 10 dagen, waardoor dus een grootere kans op een regelmatige afdoening ontstaan is, maar in de nieuwste uitgave van het Duitsche Strafprocesrecht heb ik deze wijziging niet kunnen vinden. Nu ik het toch over het Duitsche Straf procesrecht heb, wil ik tevens een ander ar tikel vermelden, dat eveneens van groot be lang is bij dit proces, nl. de vraag of het Reichsgericht zich onbevoegd mag verklaren en b.v de zaak mag verwijzen naar een an deren rechter, indien het Hof in zijn vonnis zou moeten verklaren, dat hoogverraad of poging tot hoogverraad niet gepleegd is, en derhalve deze zaak niet berecht had moeten worden door het hoogste gerecht, maar voor den voor brandstichting of dergelijke misdrij ven bevoegden rechter. Hierop nu geeft art. 269 antwoord, dat zegt: „Het gerecht mag zich niét voor onbe voegd verklaren, omdat de zaak voor een ge recht van lageren rang had moeten dienen", en deze beslissing heeft men genomen om competentie conflicten en resultaatlooze be handeling ter terechtzitting te voorkomen. Is eenmaal een zaak, die voor een lageren rechter had moeten zijn aangebracht, aan- ebracht voor een hoogeren rechter, dan is deze rechter ook bevoegd. AGENDA VRIJDAG 13 OCTOBER Luxor Theater: Jubileum-programma: „De wereld zonder mannen". Op het tooneel: Paul Duval's Dans Intermezzo, zeven personen. Gedurende de geheele feestweek: Behendig- heidswedstrijd. 8.15 uur. Palace: De Paramount Radio-revue: „The Big Broadcast". Op het tooneel: Bel-Argay, komische beeldhouwer. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: De superfilm operette „Walzerkreig". Op het tooneel: The Dewills, acrobatiek, dans. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. ZATERDAG 14 OCTOBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „De Verlo ren Zoon'' door het Ballet Jooss. 8.15 uur. Volksuniversiteit: Lezing Jhr. Dr. J. C. Mol- lerus over zijn Indië-vlucht. 8 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: Liefdadigheids feestavond Herstellingsoord van Spoor- en Trampersoneel. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3