UIT HET BUITENLAND Inspecteur van het Rijksdaggebouw getuigt. HET RIJKSDACPROCES TE BERLIJN. Joodsche Kinderen in Duitschland. ZATERDAG 14 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Naar een herstel der Habsburgsche monarchie? Monarchisten stellen eischen aan Dr. Dollfuss. Rome dementeert de verloving van Prinses Maria. Uit Genève: Een ontwerp-resolutie van de Fransche, Engelsche en Amerikaansche deskundigen betreffende Duitsch- land's herbewapening. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS OOSTENRIJK. De Oostenrijksche monarchisten hebben Vrijdag een persconferentie bijeengeroepen, waarin hun- leider kolonel Wolff verklaarde, dat Oostenrijk aan den vooravond van een belangrijke, monarchistische actie staat. Men zal de republiek liquideeren. Wolff heeft aan bondskanselier Dr. Dollfuss een schrijven gericht, waarin hij eischt, dat de wetten, die de Habsburgers het verblijf in Oos tenrijk verbieden, zullen worden ingetrokken en dat de Habsburgers vergunning zal worden verleend zich weer in Oostenrijk te vestigen. Kolonel Wolff beweerde verder, dat Zuid Tirol door de Italiaansche regeering aan prin ses Maria, de toekomstige bruid van kroon prins Otto, als huwelijksgeschenk zal worden gegeven. In verband hiermede wordt uit Rome ge meld. dat alle geruchten betreffende een ver loving van Otto met prinses Maria, eén dochter van den Italiaanschen koning onjuist zijn en dat voor Italië de kwestie der restau ratie van de Habsburgers in Oostenrijk thans niet actueel is. Al deze berichten hebben hun oorsprong .ge vonden in het bezoek van de vroegere keizerin van Oostenrijk, Zita, aan Rome, waar zij met het Vaticaan en het Quirinaal onderhande lingen heeft gevoerd. Ook eenige vooraanstaande Oostenrijksche aristocraten waren dezer dagen te Rome. Zij hebben Zita ontmoet. Men verwacht in verband hiermede een nieuwe en krachtige monarchistische propa ganda in Hongarije en Oostenrijk. GÉNèVE. Gisteren zijn de deskundigen van Frankrijk, Engeland en Amerika aan het 'werk gegaan om een ontwerpresolutie op te stellen, waarin de drie mogendheden definitief hun stand punt neerleggen, aangaande een verbod van herbewapening door Duitschland, een proef periode en de instelling eener controle. Deze resolutie zou verscheidene scherp omlijnde artikelen behelzen en den grondslag vormen voor de a.s. besprekingen. Er werden verschillende teksten besproken, die naar den vorm verschilden, doch wat de hoofdzaak be treft identiek waren. Over een gemeenschap pelijke redactie moet thans nog onderhandeld worden, doch in den loop van de heden ge voerde besprekingen is de inhoud van de reso lutie vermoedelijk reeds aan Nadolny ken baar gemaakt. Daar Nadolny. die vandaag naar Berlijn ver trekt, reeds Donderdag op de hoogte werd gesteld van het plan der groote mogendheden, de aangegeven procedure te volgen, en dus ook de Duitsche regeering hiervan thans ken nis draagt, stelt men zich op het standpunt, dat de regeering te Berlijn nu alle. gegevens bezit omtrent de grenzen, welke door Frank rijk, Engeland en Amerika bij het voeren der onderhandelingen in geen geval, zullen worden overschreden. Zij kan thans het. door haar t'è geven ant woord,' waarvan de toekomst der ontwape ningsconferentie zal afhangen, in beraad nemen. Met betrekking tot de mogelijkheid van ver korting der proefperiode, een mogelijkheid, die door zekere delegaties is geopperd, wordt erop gewezen, dat de periode van vier jaar, die door Frankrijk is voorgesteld, door de des kundigen nauwelijks voldoende wordt geacht om dé zeer omvangrijke militaire reorgani- satie van Duitschland te bewerkstelligen. Anderzijds is een vrij langdurige-periode ook noodig om het goed functionneeren der con trole aan te toonen. Amerika. Vakverbond boycot, de fascisti sche en communistische landen Reuter, meldt uit Washington dat het Amerikaansche Verbond van Vakvereenigin- gen de boycot heeft afgekondigd van alle goederen en diensten, die worden- geleverd en verricht door Duitschland, Italië, Rusland en China, of elk ander land, dat denarbeiders verbiedt zich vrijelijk bij de arbeiders-orga nisaties aan te sluiten. DE „ITALIAANSCHE LANDRU" TERECHTGESTELD. Te Sarzana is gisteren de „Italiaansche Landi-u", Cesare Servatti, ter dood ge bracht. Servatti heeft in de afgeloopen jaren aan de Italiaansche Riviera er zijn werk van ge maakt in relatie te treden met bédienjuffrou- wen en dienstmeisjes en dezen, hoewel hij getrouwd was, huwelijksaanzoeken te doen*. Hij ontstal ze haar spaarduiten en ruimde zijn slachtoffers ten slotte uit den weg. De rechtbank heeft Serviatti drie gevallen voorgehouden, waarin zijn misdaden duidelijk gebleken waren. De man bekende op cyni sche wijze. Op zijn rekening heeft hij nog een groot aantal andere moorden. Tot het oogenblik der executie bleef hij bij zijn cyni sche houding. De terechtstelling, die 's morgens vroeg plaats vond, werd ondanks het noodweer door 5000 menschen bijgewoond. NOORD-ITALIë DOOR NOODWEER GETEISTERD. MILAAN 13 October (V. D.) Bóven de provincie Udine (Venetië) heeft in de vroege ochtenduren een buitengewoon hevig nood weer gewoed. Pleinen en straten werden ge heel onder water gezet. De vestinggordel is over een breedte van 50 M. ingestort. Boomen en schuren werden vernield en tal van hui zen ernstig beschadigd. Groote hoeveelheden gekapt hout zijn weggespoeld. De bruggen over de rivieren werd ernstig beschadigd. Ook uit andere steden in Boven-Italië zijn berichten ontvangen betreffende een hevig noodweer Minstens zes of acht man moeten er geweest zijn". Ceen ontslag aan beambten. In het voortgezette getuigenverhoor van het Rijksdagbrand-proces werd aan den hoofd-inspecteur van het Rijksdaggebouw Soranowicz gelegenheid gegeven te vertellen van zijn ervaringen op den veelbewogen avond. Hij verklaart, dat hij volkomen op de hoogte is van het gebouw en de inrichting. Hij kan steeds te weten komen, wie van de afgevaardigden nog aanwezig is, daar de na men op het bureau van aanmelding nauw keurig worden opgeschreven. 27 Februari, aldus getuige, heb ik het ge bouw om kwart voor drie verlaten, nadat ik eerst de gebruikelijke controle-ronden had gemaakt. Ik ben tusschen tien uur des mor gens en twaalf door de groote zaal gegaan, zonder iets verdachts te zien. Tegen negen uur des avonds ben ik gaan eten in mijn wo ning die aan den Reichstagsufer is gelegen. Tegen 9.15 heb ik de sirene van de brand weer gehoord. Ik heb den nachtpartier di rect telefonisch gevraagd, wat er gebeurd was, waarop deze antwoordde: Brand in de koffie kamer. Ik ben toen zelf hard naar het Rijks- daggebouw géloopen. De president: De nachtportier heeft ge zegd. dat hij u heeft opgebeld. Getuige: De portier heeft in zijn opwinding het nummer opgebeld, dat slechts te berei ken is, als de centrale nog werkt. Voordat ik mijn huis verliet, heb ik mijn zoon en vrouw opgedragen den voorzitter van den Rijksdag en.de politie op de hoogte te stellen. Ik heb de deur van de groote zaal openge trokken en in het korte oogenblik gezien, dat de drie gordijnen achter den zetel van den voorzitter in brand stonden, De houten be timmering had nog geen vuur gevat. Rechts en links van de stenografentafel brandden de gordijnen eveneens fel. Ook op de plaats van den voorzitter, op het spreekgestoelte en de tafel stegen rustig op laaiende vlammen op. In de 'ruimte voor de stenografen stegen de vlammen aan béide zijden op, Getuige vertelt vervolgens wat hij in de gang om de groote zaal heeft gezien, In een fauteuil was een brandende fakkel gestoken, dié ik met den voet heb weggeduwd. Onge veer onder den 'luchter heb ik Van der Lubbe ontmoet, die bijna gelijktijdig door den agent, werd gearresteerd. Ik heb hem toege schreeuwd, waarom hij dat had gedaan, waar op Van der Lubbe slechts zeide: Pi-otest, pro test! De procureur-generaal: U zou gezegd heb ben, dat er beneden nog meer daders waren. Hebt u iets gezien? Getuige: Ik heb gezegd dat niet één man dat gedaan kan hebben én dat er minstens zes of acht geweest moeten zijn. Dat was echter slechts een vermoeden. Gezien heb ik niets. Volgens mijn eigen overtuiging kon in dien korten tijd niet één man dien brand stichten. Ik kan niet zeggen, wat er met het voor werp is gebeurd dat ik voor een fakkel heb gehouden. Het kon geen fakkel van de brand weer zijn, want ik was er eerder dan de brandweerlieden. Van tocht heb ik niets ge merkt. Getuige wordt dan geconfronteerd met Pöschen, die heeft gezegd, dat hij de door hem geschilderde indrukken van de groote zaal had opgedaan, toen hij te zamen met Soranowicz de zaal binnenkeek. Beide getui gen houden zich aan hun verklaringen. Laatstgenoemde getuige deelt dan op ver schillende vragen mede, dat hij geen enkelen beambte heeft ontslagen. In de pers heeft, naar getuige werd medegedeeld, gestaan, dat het ontslag op buitengewone wijze is ver leend en dat de beambten er zelfs tegen ge protesteerd hadden. Getuige: Ik heb geen bevoegdheid beamb ten een buitengewoon verlof te verleenen en ook niet gehoord, dat iemand anders beamb ten of arbeiders op dien dag verlof heeft ver leend. De vraag van dr. Sack of na 30 Jan. 1933 het personeel was gewijzigd, beantwoord de getuige ontkennend. De procureur-generaal: Er is eens beweerd, dat het niet mogelijk is, dat iemand brand materiaal binnen het gebouw bracht, omdat u speciaal op de communistische fractie lette en de kasten controleerde. Getuige: Ik heb daarvoor niet de bevoegdr heid. Als ik eens gedwongen was een kast open te maken, heb ik het nooit alleen ge daan. Onderzoekingen zijn slechts door de recherche verricht. Ik behoor tot geen enkéle politieke partij. Dr. Sack stelt den inspecteur van politie Lateit een aanvullende vraag. Er is beweerd, dat Lateit de drie agenten, met wie hij het eerst in den Rijksdag was gekomen, speciaal had gekozen. Getuige ontkent dit. Hij heeft de agenten medegenomen, die het dichtst bij hem stonden. Dr. Sack: Dus u hebt niet drie dagen vooraf afgesproken? Getuige lacht en ontkent dit. De zitting wordt vervolgens tot heden mor gen verdaagd. Torgler's kwaliteiten als mensch. De Bulgaren onschuldig aan medeplichtigheid Torgler tijdens het proces. (Van onzen Berlijnschen correspondent-) Per telefoon.. Als van eenig positief resultaat va-n de be handeling van Vrijdag sprake kan zijn is het dat het voor Torgler gunstig, was. Niet zijn medeplichtigheid komt steeds meer vast te staan, wel zijn goede kwaliteit als mensch, al mogen wij zijn communistische ideeën nog zoo verwerpelijk achten. Hij is gevangen ge nomen omdat hij reeds als leider der commu nistische fractie verdacht was; zonder den omineuzen brand had hij waarschijnlijk in een concentratiekamp gezeten. Bovendien had hij zich verdacht gemaakt door zijn langdurig verblijf op den dag van den brand in de fractiekamer van het Rijks daggebouw. En dien avond zou hij het ge bouw in grooten haast hebben verlaten alsof hij vluchtte. De inspecteur van het Rijksdag gebouw chef van het beambtenpersoneel die vandaag als getuige zijn verklaringen zeer beslist aflegde, noemde Torgler een vlijtig man, die gewoon was dagelijks uren lang in zijn fractiekamer te werken. Hij zei dit op een wijze waaruit onmiskenbaar zijn respect voor den mensch Torgler bleek, bij allen af keer van zij-n politieke richting. Bij een betreffende vraag van Torgler's ver dediger verklaarde de inspecteur politiek rechts te staan. Het zou verdacht, hebben moeten lijken, als Torgler juiist op dien dag toevallig niet in den Rijksdag was geweest. Ook verklaarde een portier dat Torgler als gewoonlijk was weggegaan, dat diens acften- tasch hem volstrekt niet bij zijn komst in het gebouw was opgevallen. Om Van der Lubbe blijft net mysterieus. Om 9.08 uur zooals de student Floeber op zijn armbandhorloge tod vastgesteld, had hij iemand door het venster naar binnen zien klimmen. De brandende fakkel in zijn hand was toen de aanleiding tot het eerste brand alarm. Om 9.20 uur ontdekte de inspecteur in de groote zittingzaal minstens 25 afzonder lijke brandhaarden, zoodat hij geloofde dat wel acht brandstichters aan het werk moesten zijn geweest. Hoe waarschijnlijker het wordt dat Van der Lubbe medeplichtigen had, hoe onwaarschijn lijker wordt het tevens dat die medeplichtigen naast hem op den beklaagdenbank zitten. ONTPLOFFING OP EEN KRUISER. MATROOS GEDOOD, TWEE GEWONDEN. NF1W YORK. 13 October (V.D.) In de haven va-n Sant Pedro heeft een munitie-ont ploffing plaats gehad in den voorsten ge- vechtstoren van den lichten kruiser Cincin- nafcy. Een matroos werd gedood, twee ande ren werden gewond. Er wordt een onderzoek ingesteld. DR. HIRTSIEFER UIT HET CONCENTRATIE KAMP ONTSLAGEN. ESSEN, 13 October (V.D.) De vroegere Pruisische Minister voor Sociale Voorzorg Hirtsiefer. die op 26 September j.l. naar het concentratiekamp Wuppertal-Beyenburg was overgebracht, is gisteren uit het concentratie kamp ontslagen. ZES DOODEN OP EEN ONREWAAKTEN OVERWEG. PARIJS. 13 October (V.D.)' Uit Overschie woi'd't gemeld, dat op een onbewaakten over weg nabij Enquera een auto door een trein gegrepen werd. De zes inzittenden werden op slag gedood. betoogingen van arabieren te jeruzalem -n de immigratie van Joden. JERUZALEM. 13 October (V.D.) Vrijdag werd te Jeruzalem door de Arabieren gestaakt als protest tegen de toenemende immigratie van Joden. Ondanks bet verbod trachtten de monstranten uit de oude stad naar de nieu we te trekken. Zij werden evenwel door mili tairen verspreid. Eenige demonstranten wer den gewond. Een deputatie der Arabieren werd niet door de regeering ontvangen. Volgens een bericht aan de N. R. Crt. wer den twee agenten en drie betoogers tijdens een demonstratie gedood. Een onderzoek van de Manchester Guardian. Moreele Folteringen. De Manchester Guardian, die. in verband met de thans te Genève gehouden besprekingen omtrent de minderheden- kwestie. in Opper-silezië een onderzoek heeft ingesteld naar de behandeling der Joden, be schrijft in de editie van den 9 October j.l. het lot waaronder thans de Joodsche kinderen ge bukt gaan. De hevige anti-Joodsche beweging in Duitsch land aldus de M. G. is niet voorbij ge gaan aan de scholen, die voor Joodsche kinde ren tot een hel zijn geworden, zelfs de be waarschool. Door vele oorzaken is het verblijf op deze scholen een geestelijke kwelling voor Joodsche kinderen geworden. In de eerste plaats wel door de „Joodsche bank". Joodsche kinderen mogen niet met Ariërs op dezelfde bank plaats nemen; zij zijn gescheiden. Daar door worden de Joodsche kinderen voor de overigen vernederd, waardoor hun van zelf een gevoel van minderwaardigheid wordt opgedrongen. De vorming van deze school- ghetto's is in meerdere mate aan de Duitsche kinderen zelf te wijten dan aan eenig bevel der autoriteiten. De autoriteiten voeden de kinderen op in haat tegen de Joden en de kinderen gedragen zich in overeenstemming daarmee. In Beuthen namen de Duitsche kinderen op de lagere scholen spontaan een resolutie aan, waarbij werd bepaald, dat zij niet naast Joodsche jongens of meisjes op de zelfde bank wensehten te zitten. „Wij willen niet met Judas omgaan". (Judas is thans de gewone naam voor Joden op de lagere scho len). Een droevig verhaal. Een Joodsche jongen zoo vervolgt de correspondent die met zijn vader Gleiwitz had verlaten en in een Poolsch grensstadje was gaan wonen vertelde mij, dat zelfs zijn schoolvriendjes hem „Judas" noemden en weigerden naast hem te zitten. „Ik had een vriendje", zoo zeide hij, „de zoon van een Duitschen werkman, die voortging met mij te praten, ondanks het feit, dat de anderen hadden besloten, zich niet meer met Joden te bemoeien. Tengevolge hiervan werd hij ver schillende keeren door de andere jongens ge slagen. Hij ging daarop naar den onderwijzer, aan wien hij het vertelde. Doch alles, wat de onderwijzer antwoordde was, dat hij net zoo moest doen als de andere jongens. En toch zoo vervolgde hij, met tranen in de oogen was ik de beste van de klasse en de onder wijzer was altijd vriendelijk tegen mij ge weest. Later bemoeide hij zich nooit meer met mij". De verandering in de houding van den onderwijzer deed hem het meest verdriet. Hij kon niet begrijpen, waarom de onderwijzer, van wien hij veel hield en dien hij als een rechtvaardig man en vriend beschouwde, hem niet beschermde tegen de plagerijen der an dere jongens, waarom hij onverschillig tegen hem was geworden en waarom hij niet meer op de oude vriendelijke wijze tot hem sprak. Kwetsendeschoolliederen. In vele scholen van Duitsch Opper-Silezic moeten de Joodsche kinderen liederen mee zingen, die hun gevoelens in hooge mate kwet sen. Zij kennen heel goed den naam van den man, onder wiens macht zij en hun ouders moeten lijden. Zij weten, wat Hitier den joden heeft gedaan. Onder de kinderen zijn er, wier vaders zijn gevangen genomen, geslagen en naar een concentratiekamp gezonden. En toch, worden in vele scholen in Opper-Silezië Jood sche kinderen gedwongen, liederen ter ver heerlijking van Hitier te zingen. In opdracht van de Duitsche schoolinspectie werd op de lagere scholen een gebed ingevoerd, waarin wordt gevraagd om gezondheid en bescher ming voor Adolf Hitler. Behalve dit gebed worden op de scholen liederen gezongen, .welke openlijk tegen de Joden zijn gericht. Zoo is er b.v. een lied, getiteld „Deutschland den Deutschen, und nicht den Juden", waarin wordt vastgesteld, dat Duitschland groot zal worden ondanks de pogingen der Joden om het klein en zwak te maken. De Joden zoo zegt het verder trachten de trotsehe Duit sche eik te breken en verontreinigen het Duitsche land; de Joden zullen nooit hun wensch verwezenlijkt zien, de Duitschers broodeloos en de vreemdelingen rijk te doen worden. In het lied „Deutschland erwache!" wordt de vijand aangespoord „ons Duitsche huis" te verlaten. („Feinde entweichet aus unsrem deutschen Haus'"). Inplaats van het woord „Feinde" zingen de nazi's „Juden". In de heioaarscliool. Voor de ouders der kinderen is het mogelijk het gezelschap van Duitschers te vermijden, voor de kinderen zelf echter niet. Zelfs de be waarscholen zijn niet vrij van antisemitisme. Zoo wordt thans in de scholen een liedje ge zongen: „Kinder mit deutschen Herzen", dat eindigt met de woorden „Kommt und reicht die Hande euch, ob arm ob reich. Wenn das Herz nur deutsch ist, sind wir alle gleich". Bij het zingen van deze regels geven de kinderen elkaar de hand, doch velen hunner hebben ge weigerd aan Joodsche jongens of meisjes, de hand te geven. Het zevenjarig zoontje van een Duitsch ambtenaar zeide, dat hij niet aan een Jood de hand wilde reiken. En hij deed het ook niet. De onderwijzer deed geen moeite, hem van zijn besluit af te brengen. Bij de spelletjes, die in de bewaarscholen worden gespeeld en waarbij ieder, kind voor dier speelt, moeten de Joodsche kinderen steeds de rol van varken spelen. Een Joodsch meisje van 6 jaar weigerde naar school te gaan. omdat zij vele dagen achtereen voor varken had moeten spelen. Zelfs deze kleine kinderen moeten de Joodsche tragedie onder vinden. En zoo zijn er nog honderd andere manie ren om deze kleinen iederen dag te doen lijden. Wanneer een ruit gebroken is. heeft „Judas" het gedaan: wanneer iemand iets heeft verloren, heeft het Joodsche kind het weggenomen; indien er iets verkeerd gaat. wordt het Joodsche kind daarvoor berispt. Zij. die gisteren nog vrienden waren, zijn thans vijanden geworden. Jongens en meisjes, die altijd met hun Joodsche schoolkameraadjes speelden, draaien hun nu den rug toe. En de onderwijzers zijn niet meer vriendelijk tegen de Joodsche kinderen; zij zouden hun betrek king vei'liezen, indien zij het wel waren. Vele Joodsche kinderen komen thuis met swastika figuren geknipt in hun kleeding. Hun boeken worden met het zelfde teeken besmeerd. Kleine Joodsche meisjes op een school bij Hindenburg vonden haar schorten in swa'sti- kavorm geknipt. Vervolgens verhaalt de correspondent van de M. G van een jongetje van 13 jaar. dat een poging tot zelfmoord had gedaan, tengevolge van He vuurproef, welke hij op een van de 'n een groote stad in Si- lezië had moeten ondergaan. Een arts. die hem later buiten Duitschland onderzocht, stelde vast, dat de jongen was gaan lijden aan ver volgingswaanzin, welke hij op school had ge kregen. Hoe lang zoo besluit de M. G. haar trieste opsomming zullen de Joodsche kinderen dit alles nog kunnen verdragen? De meesten hunner dragen hun lijden met stoïcijnsche kalmte. Doch medici, met wie de situatie werd besproken, waren van meening, dat de ge zondheid der Joodsche kinderen aanmerkelijk zal geschaad worden. Zoo groot is het moreele leed dezer Joodsche kinderen, dat zelfs het zenuwgestel van een volwassene erdoor zou worden geschokt MONARCH WETTERSTRIP De volmaakte tochtafsluiting voor uw tochtige ramen en deuren Vert. O. RATH, Haarlem, Koninginneweg 43 Telefoon 17175 f Adv. Ingez. Med.) WAT IN DUITSCHLAND NIET KAN GESCHIEDT OVER DE GRENZEN. In de Tsjechische stad Karlovy Vary (Karls bad) verschijnt sedert eenigen tijd het week blad ..Neuer Vorwarts", dat onder sociaal democratische leiding staat, en in het vrije Tsjeeho Slowakije de Duitsche Hit!er-re- geering crltiseert. nu in het Duitsche Rijk de vrije meeningsuiting door middel der pers aan banden is gelegd. Het blad is de voortzetting van het vroeger sociaal-democratische dag blad -Vorwarts. Behalve scherpe spotprenten over en be schuldigingen tegen het Duitsche regime, zijn ook enkele regels gewijd aan de opvattingen van het Italiaansche fascisme over het anti semitisme. Ras en natie zijn twee uiteen- loopende begrippen, 't Ras wordt door het bloed bepaald en over de rassenkwestie kan men materialistische, dierkundige theorieën opbouwen. Een natie waarin zich in de loop der tijden de rassen hebben vermengd, is daarentegen geest. „Het zal Hitler niet lukken een leerstelling, die geheel op practische en moreele vergissingen is opgebouwd, een wetenschappelijke basis te geven" besluit een uit 't Italiaansche blad geciteerd artikel. Voorts treft men mededeelingen aan uit de concentratiekampen, en talrijke scherpe per soonlijke aanvallen op Göring en Hitier voor al. Het blad wordt over de geheele wereld ver spreid; ook in Duitschland. FASCIST OM KHAKI HEMDEN TE VERKOOPEN. EEN NIEUWE MANIER VAN RECLAME MAKEN. PHILADELFIA, 13 Oct. (Reuter). De stad werd gisteren opgeschrikt door de arrestatie van 27 personen met khaki-hemden aan, die een pseudo-fascistische organisatie wilden vormen. Zij wilden iii de Ver. Staten een dictatuur instellen onder Roosevelt. Er zouden vele wa pens gevonden zijn en de samenzwering zou vele vertakkingen hebben. Thans is gebleken, dat het den leider dezer organisatie er alleen om te doen was, met een goede winst khaki-hemden te verkoopen aan de leden der organisatie. ONTZETTENDE EXPLOSIE BIJ MADRAS 30 DOODEN MADRAS, 13 October iV.D.) Ten gevolge van een hevige ontploffing in een pyrotech- nische fabriek te Vizagapatam bij Madras werden 30 personen gedood en acht ernstig gewond. Van de fabriek is nog slechts een puinhoop over. DE MORGENSTOND HEEFT GOUD IN DEN MOND. Kamerleden tegen den zomertijd. AFSCHAFFINGSONTlVERP-v. d. HEUVEL VERDEDIGD. De heeren C. van den Heuvel en G. Bak ker hebben, naar het Handelsbad meldt, de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hun wets voorstel tot afschaffing van den zomertijd doen verschijnen. Dat er steeds meer aanpassing zou zijn ge komen aan den zomertijd, is naar hun mee ning volkomen onjuist. De zomertijd schept op het platteland groote verwarring, omdat volgens den zonnetijd wordt gewerkt. Voorts schept de zomertijd een grooten last voor dat deel der plattelandsbevolking, dat fdch aar den zomertijd moet houden. Deze last moet worden gedragen om den stedeling een uur meer zonnelicht te doen genieten. Doch hoe onbillijk is een dergelijke rege ling. temeer omdat ieder eigener beweging in staat is het volle daglicht te genieten, door daartoe tijdig 's morgens op te staan. Wat de besparing op kunstlicht betreft, welke door verschillende leden onder een be paald cijfer op f 5 is gebracht, merken de voorstellers op. dat dit weinig controleerbaar is. doch al was deze besparing juist, dan zou deze toch weinig beteekenis hebben, omdat daartegenover staat dat ook tal van huisge zinnen in den lande door de vervroeging van den tijd 's morgens een uur langer kunst licht moeten gebruiken. Dit geldt in het bij zonder voor landarbeiders en kleine boeren, die tot het allerarmste deel der bevolking behooren.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3