I êcQkdkGOÏteS i Hei N.V. Steenkolenhandel v.h. J. H. Krul Jr. Veiligheidsweek. Het brandproces te Berlijn. Zes millioen menschen verhongerd? 51e Jaargang No. 15433 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 16 October 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEN 1 ENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14625 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j.5 regels ƒ1.75, elke regel meer 0-35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f250.- Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 16 October. Duitschland's Uittreden. Het plotselinge bericht van Duitschlands uittreden uit den Volkenbond heeft hevige emotie in de wereld verwekt. Het tweede be richt, dat nieuwe „Rijksdagverkiezingen" per 12 November zullen worden gehouden, gekop peld aan een volksstemming (opdat het Doxit- sche volk zich kunne uitspreken over het be leid van zijn regeering) is daarbij in het niet verdwenen. Het heeft nauwelijks commen taar uitgelokt. Toch is het wel merkwaardig. Niet alleen om dat wij allen meenden, dat de heer Adolf Hit ler met parlementen en „meerderheden" nu toch wel voorgoed afgedaan zou hebben, maar vooral omdat hij het noodig acht een demon stratie van de volksgunst in zijn voordeel te organise eren. Meer dan dat wordt het natuur lijk niet. De partijen die tegenover de Nazi's stonden heeft hij ontbonden, zoodat er geen organisatie is die zich bij de verkiezingen te gen hen keeren zal, en propaganda voor af wijkende inzichten kan maken. Ook vraagt men zich met verwondering af, hoeveel men sehen in Duitschland, van welke afwijkende gezindte dan ook, den moed zullen hebben, om zich tegen de regeering candidaat te laten stellen. Qua parlementsverkiezing moet dit een komedie worden, want er is geen sprake meer van eenige vrije meeningsuiting van het volk. Maar als men Hitler's rede leest, waarin hij verklaart dat hij er al in geslaagd is weer 2 1/4 millioen van de 6 millioen werkloozen aan den arbeid te zetten, en de moraal, de politiek, de kunst enz. in Duitschland te „saneeren", dan rijst toch wel vanzelf de vraag waarom een. volk, dat in zoo korten tijd zooveel zege ningen heeft ontvangen en dat dus wel zeer tevreden met zijn nieuwe leiding moet' zijn, moet worden opgeroepen om er zijn ingeno menheid openlijk mee te kennen te geven. Te genover het buitenland maakt het geen effect, aangezien dit geen oogenblik zal gelooven dat er sprake is van een vrije verkiezing. Dus moet door middel tevens van de geheel-onder-be vel-staande pers, een effect in het binnenland teweeg gebracht worden. Dat dit noodig is, en dat het Hitler-régime er de millioenen voor over heeft, die zulke verkiezingen kosten, doet ietwat vreemd aan. Men is geneigd eruit af te leiden, dat de bovenbedoelde zegeningen nog niet zoo algemeen gewaardeerd worden, en dat de regeering behoefte heeft aan een daverende meerderheid voorreclame. Wat ter wereld is de bedoeling anders? Aan een parlement gevoelt zij toch zeker geen be hoefte! In dit licht' beschouwd wordt het besluit tot opzegging van het lidmaatschap van den Vol kenbond duidelijker. Besluit II en besluit I staan met elkaar in verband. Er valt uit af te leiden dat' de tijd nog niet voorbij is waarin groote gebaren tegenover het volk gemaakt moeten worden om het rustig te houden. De uittreding uit den Volkenbond beteekent, dat de Duitsche delegaties bij dezen bond en bij de Ontwapeningsconferentie worden terug getrokken. Overigens is het slechts een opzeg ging van een lidmaatschap, die pas over twee jaar vol effect kan nemen. En het is van be lang te noteeren, dat Duitschland zich niet onttrokken heeft aan het Paet-van-Vier, dat de vredespogingen van Mussolini belichaamt en waarin het met Engeland, Frankrijk en Italië moet samenwerken. Des te merkwaar diger is dit, omdat de vier deelnemers aan dit pact dat overigens nog niet geratificeerd is dit hebben gesloten als leden van den Vol kenbond. Dat Duitschland het niet opzegt be wijst, dat het den weg ter onderhandeling- open wil laten. Hitler's radiorede geeft nog meer stof ter overweging. Een zeer knap betoog de heele wereld weet langzamerhand dat hij een bui tengewoon redenaar is maar allerminst de triomfeerende toon van een machtig dictator. Veeleer klinkt uit die rede een jammerklacht. Er blijkt in tegenstelling met „Mein Kampf" en met vele vroegere redevoeringen niet de minste strijdlustigheid uit. Duitschland's vredelievende bedoelingen worden bezwox-en, de Fransche premier Daladier een linksehe democraat en een onmiskenbaar parlemen tariër wordt hoog geprezen en zijn „edele rede" te Vichy in de hoogte gestoken, en dan volgt een welsprekend betoog over Duitsch land's recht op gelijke behandeling, en over de niet-nagekomen verdragsverplichtingen der andere mogendheden om te ontwapenen. Dat op dit laatste punt Duitschland „gelijk heeft" kan geen redelijk-denkend mensch betwisten. Het feit doet zich evenwel voor dat de andere mogendheden nog steeds niet ontwapend heb ben omdat zij Duitschland niet vertrouwen. Dit wantrouwen zetelt vooral in Frankrijk. Is het niet teekenend dat Hitiers rede vol strekt geen uitdaging jegens Frankrijk bevat, vodstrekt geen hoogen toon aanslaat zooals de wereld vroeger steevast van hem placht te hooren, maar integeixdeel den indruk wekt dat hij letterlijk om vertrouwen smeekt, en alle mogelijke beloften wil doen om dit te verwerven? Het gevolg is inderdaad, dat men in Frankrijk nogal rustig reageert op deze op zegging van het Duitsche lidmaatschap van den Volkenbond. Het is een gelukkig ver schijnsel. Veel erger blijkt de uitwerking te zijn op de Engelsche pers, maar wellicht zal ook die spoedig kalmeeren. Het is wel een ontstellend gebaar, die opzegging van het lid maatschap, maar verder is er nog niets of niemand ovei'boord. Alleen is de situatie scherper afgeteekend. Het is mogelijk dat deze daad als een wan hoopsgebaar beschouwd moet worden, dat er inderdaad uit valt af te leiden: .,Ik moet u thans voor het feit zetten, ik word hiertoe ge drongen, gij móét ons helpen". En daarop zullen de andere mogendheden die finan cieel hun bewapeningslasten ook niet- meer dragen kunnen hun verantwoordelijkheid moeten overwegen. Durven zij het Hitler-ré- De handstofi van dezen tiyd vatte Uaaed en kachel OOK UW ADRES VOOR BRANDSTOFFEN! ASm. 30-50 m.M. a *2.- per H.L. Aim. 20-30 m.M. a f2.10 per H.L. STEEN-EN GRUISVRIJ FRANCO BERGPLAATS Stationsferrein, Overveen, Telef. 11617-14106 tlÉ$ (Adv. Ingez. Med.) (Gedurende de Zondag j.ï. begon nen Veiligheidsweek wordt door de Kon. Ned. Aut. Club elke auto- eigenaar in de gelegenheid gesteld, zijn auto gratis te laten contro leeren). Zijt ge nergens in gebreke, Raakt ge nimmer overstuur. Blijft ge vrij van rare streken. Hebt ge nooit een vreemde kuur? Kunt ge u op tijd steeds remmen, Als er remmen wordt vereischt Kunt g'uw voorwaartsneiging temmen, Als het sein onveilig wijst? Heeft uw veerkracht niets verloren En uw licht voldoende kracht, Kunt ge uw geluid doen hooren, Niet te schril en niet te zacht? Kortom, is uw rol in 't leven, Die langs veel gevaren leidt, Een voorzichtig voorwaarts streven, Ingesteld op veiligheid? Loopt gij geen gevaar van glijden •Op uw somtijds gladde baan, Kunt gij botsingen vermijden, Die over den kop doen gaan? Men laat autos controleeren, In een week, die is gewijd Aan 't verkeer, dat moet verkeeren Van gevaar tot veiligheid. Bij het lezen van de wenschen Op dit veiligheidsterrein, Lijken z'ook gewenscht voor menschen, Die geen autorijders zijn. P. GASUS. op gime te laten ineenstorten met de kans eeix communistisch Duitschland? Het is nauwelijks denkbaar. Hitler's beste kans is: d'e vrees voor het alternatief. Wat zou Duitschland en Europa te wachten staan als hij thans viel? Dat zal men zich afvragen en wellicht ook in Engeland zeggen: Laten we dan maar van twee kwaden het minste kiezen. Rest de theoretische mogelijkheid dat Duitschland naar isolatie, „splendid isolation" streeft. Een practische onmogelijkheid. Het heeft er geen bestaan-kans in. Laten we dat, als bedoelhxg van Hitier, gerust maar uit schakelen. R. P. HET DRAMA IN DE MUIDER RAADSZAAL. OOK DE HEER DE BEUS THANS IN ZIJN WONING TERUGGEKEERD. Naar wij vernemen is de heer G. de Beus. die zoo ernstig gewond werd bij den moord aanslag in de Muider raadszaal op 5 Septem ber j.l., j.l. Zaterdag in zijn woning te Mui- de x-b erg teruggekeerd. Per auto werd hij door zijn echtgenoote van de Majellastichting af gehaald. De heer De Beus is nog zwak en moet zich zeer in acht ïxernen. Van de vier slachtoffers zijn er dus drie hersteld en is er een de heer Veth over leden. JONGETJE IN HET SPAARNE VERDRONKEN? ACHTJARIG KNAAPJE VERMIST. Zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven vervoegde zich aan het politiebureau in de Smedestraat een 7-jarig ventje, dat vertelde, dat zijn 8-jarig vriendje J. L. van Krimpen wonende aan de Oostvest 70, waarmee hij en anderen dien middag aan de Koudenhorn op de Groentemarkt gespeeld hadden, omstreeks vier uur in het water van het Spaarne ge vallen was. Het knaapje had zijn vriendje er in zien vallen en wees aan de politie de juiste plek aan. Deze begon onmiddellijk te dreg gen en heeft den geheelen avond en Zondag gezocht op de aangewezen plaats en in de buurt, doch de pogingen waren vergeefsch. Het jongetje is xxiet thuis gekomen en zal dus wel zeer waarschijnlijk verdronken zijn. Tot op heden Maandagmorgen elf uur, was het lijkje nog' niet gevonden. Naar men ons mededeelt, probeeren vele, op de Groentemarkt spelende kinderen, de daar in het water gevallen appels op te visschen, wat zéér gevaarlijk is. Misschien is ook in dit geval van zooiets sprake geweest.o DE H. O. V. IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. Salarissen voorloopig gehalveerd. ZULLEN DE RAAD EN HET PUBLIEK LIQUIDATIE VOORKOMEN? De penningmeester der Haarlemsche Orkest Vereeniging, Mr. A. D-'ets, deelde ons mede, dat er ernstige moeilijkheden voor het orkest gerezen zijn. Het bestuur zag de toekomst zoo donker in, dat het aan het orkest mededeel de, dat het van meening was dat aan de le denvergadering moest worden voorgesteld om tot liquidatie over te gaan. Over deze mededeeling hebben de orkest leden eenige keeren vergaderd en een samen- spreking gehouden met het bestuur van den Ned. Toonkunstenaarsbond. Daarop is na mens het orkest aan het bestuur gevraagd om het plan der liquidatie nog niet uit te voeren, omdat gemeend werd dat het nog mogelijk is het orkest te redden. De overtuiging bestond, dat nu de finaixcieele toestand zoo moeilijk geworden is, de Haarlemsche gemeenteraad wel bereid gevonden zal worden om een aan vullend subsidie te geven, terwijl ook nog op steun uit de burgerij gerekend werd om ont binding te voorkomen. Daarop is Zaterdagmorgen door Mr. Beets aan het orkest medegedeeld, dat het bestuur alsnog wilde pogen om de H. O. V. in stand te houden, maar dat nu voorloopig slechts 50 pCt. der salarissen kon worden uitbetaald. De overige 50 pCt. zouden blijven staan tot de mogelijkheid zich zal voordoen om die uit te betalen. Daarmede heeft het orkest genoegen geno men. De gehalveerde salarissen die nu aan de orkestleden zijn uitbetaald, vavieeren van 45 tot 75 per maand. Wij hebben zoo vervolgde Mr. Beets hoop. dat de raad van Haarlem ons alsnog een aanvullend subsidie zal geven om voor loopig 1 Januax-i 1934 te halen. Verleden jaar is bij de behandeling der begrooting voor 1933 door den raad de subsidie van 27.000 op 20.000 gebracht, onxdat vele leden meen den. dat de H. O. V. alsnog een coxitract met de Christelijke Radio Vereeniging zou slui ten, hoewel het bestuur der H. O. V. de over tuiging had dat daarop niet gerekend mocht worden. Het is gebleken, dat het bestuur het aan het goede eind heeft gehad, waxxt van het contract is niets gekomexx. Gehoopt wordt dat de meerderheid van den raad nu het be staan der H. O. V. bedreigd wordt, alsnog een aanvullende subsidie voor dit jaar zal willen geven. Natuurlijk zal dan ook getracht wor den voor 1934 een behoorlijke subsidie te ver krijgen, want anders zullen nieuwe moeilijk- hedexx oxxtstaan. De H. O. V. heeft over het afgeloopen vereenigingsjaar (loopend van 1 October 1932 tot 30 September 1933) een te kort opgeleverd van omstreeks 5000. Indien het publiek prijs stelt op het behoud der II. O. V. zullexx velen zich alsnog als lid moeten opgeven. Vacature van voorzitter Naar wij vernemen heeft de voorzitter van de Haarlemsche Orkest Vereeniging Mr. W. E. Baron van Till ontslag genomen. Op aandrang van het bestuur heeft hij zich evenwel bereid verklaard aan te blijven tot dat een opvolger zal zijn benoemd. Het bestuur der H O. V. ondervindt xia- tuurlijk moeilijkheden tengevolge van de ziek te vaxx den dirigent den heer Frits Schuur man. Gelukkig wordt door velen evenwel de helpende hand geboden om daaraan tegemoet te komen. Er zijn 3 bekende kunstenaars die zich bereid verklaard hebben belangeloos als gastdirigenteix op te treden. De heer A. van Raalte zal op 14 November eexx klassiek concert dirigeeren met Hen- riëtte Bosman als solist, Th. Mathieu zal op 31 October het orkest op den Franschen avond leiden met M. Loevensohn als solist en Prof. Felix Robert Mendelssohn het concert op 5 November met Aixdries Roodenburg. Dimitrof voldaan en Van der Lubbe apathisch. Het getuigenverhoor wordt voortgezet (Zie ook pag. 4.) Voor de proceszitting van heden zijn niet minder dan twaalf getuigen gedaagd, voor namelijk employé's van den Rijksdag. In de eerste plaats zullen de gerant van het Rijks- dagrestaxxrant, Juergens, de hoofdbode Pro- doehl en de stoffeerder Borchart gehoord worden, waartoe men Zaterdag niet meer kon komen. Verder worden gehoord: de beambten Schmar, Wexiig, Holdack, Wockoeck, Kohls, de administratie-assistent Gericke en de monteur Scholz, wien Torgler bij het ver laten van het Rijksdaggebouw den sleutel van de commuxxistische fractie-kamers had ge geven. Voox-ts de schrijnwerker Lippert, die meubelmakerswerkzaamheden in den Rijks dag verricht, en de postconducteur Otto, die vóór den brand de laatste was die in het Rijksdaggebouw was geweest. Tegen kwart voor tien worden de be klaagden binnengeleid. Voor het eerst sedert Woensdag is de Bulgaar Dimitrof er weer bij, die ten zeerste voldaan schijnt en met ge noegen om zich heen kijkt. Van der Lubbe heeft weer zijn bekende apathische houding, en heeft het hoofd weer diep gebogen. De buitenlaxidsche pers is bij het begin der zitting nog slechts in kleinen getale aan wezig. In de zaal ziet men o.a. den Ameri- kaanschen advocaat Hayes. Het lid van den senaat Dr. Lersclx leest na de opening Dimitrof de protocollen voor van wat ex- tijdens zijn afwezigheid is behandeld. Dimitrof toont hiervoor groote belang stelling en luistert staande in zijn bank naar de voorlezing. De voorlezing van het protocol der drie zit tingsdagen die niet door Dimitrof zijn bijge woond. duurt ruim een half uur. Voortdurend maakt Dimitrof aanteekeningen. De oroc.-generaal. Dr. Werner, legt een ver klaring af omtrent een brief van den Ameri- kaanschen advocaat Hayes, die lid is van de Londensche commissie van oxiderzoek. Als eerste getuige wordt dan gehoord de chef van de bodenkamer van den Bjiksdag: Prodoehl. Te kwart over negen toen de brand weer voorbij reed merkte deze getuige voor het eerst iets van den brand. Zijn verkla ringen komen overeen met die der vroegere getuigen. Bij het onderzoek, van het gebouw had hij niets verdachts gemerkt. De president vraagt hem of hij de verkla ring van den naderhand nog eens te hooren getuige Bogun mogelijk acht,'namelijk: dat een man uit de deur van portaal II naar bui ten kwam hoewel volgens de verklaring van den portier deze deur gesloten was. Get. Prodoehl kan dit slechts zoo verklaren, dat bij het sluiten vaxx de deur iemand in het portaal moet hebben gestaan wiens kleeding tusschen de deur was ingeklemd, zoodat het slot niet gepakt had. De portier had dan niettemin gemeend de deur te hebben gesloten. Indiexx de deur werkelijk gesloten w^s zou meix haar alleen van binnen, doch niet van buiten kuxxnen openen. Voor alle binnenplaat- sexi en de voornaamste deurexx in den Rijksdag kan de hoofdsleutel gebruikt worden, die ech ter niet op de portaaldeuren past. Ook be stond de mogelijkheid dat men valsche sleu tels had gemaakt. Voor een vreemdeling is het mogelijk in portaal V te komen. De portiers zijn niet altijd dezelfden. De bezichtiging van het gebouw van den Rijks dag waax-aan iedereen kan deelnemen vindt gewoonlijk om twee uur 's middags plaats. Bij deze bezichtiging zijn in de laatste anderhalf jaar ook zgn. Wandex-burschen toegelaten, die vrijkaax-texx kregen. Bij de bezichtiging gingen gewoonlijk twee beambten mede. Na tuurlijk. kon iemand zich dan in een of an- dex-e zaal verbergen. Het had in de bedoeling gelegen van de Wanderburschen die op het bureau vrijkaarten kwamen vragen, een lijst aan te leggen, maar voor zoover getuige wist. was dit nooit gebeurd. Toi-gier werkte vaak tot zeer laat in den avond. Dr. Parisius: ..Hebt u bij het onderzoek van het gebouw ergens groote of kleixxe troepen S.A.- of S.S.-lieden gezien?" Get.: „Ik heb noch in noch buiten het ge bouw S.A.-lieden gezien. Ook verder in den omtrek heb ik geen S.A.- of S.S.-maxxnen be speurd". Dr. Sack: „Hebben Rijksdagafgevaardigden dikwijls ook na acht uu in het Rijksdagge bouw gewerkt?" Get.: „Het is voorgekomen dat afgevaardig- dexx tot xxa middernacht of zelfs tot vroeg in den ochtend hebben gewerkt", Dr. Sack: „Was beklaagde Torgler daar ook wel bij?" Get.: „Jawel. Hij heeft dikwijls tot zeer laat gewerkt, soms wel tot na tienen". Verder wordt geconstateerd dat ook in den middag vaxx 27 Februari de gebruikelijke rond gang tot bezichtiging van het Rijksdag-ge bouw had plaats gehad. Dr. Werner wijst erop dat voor de bekende personen geen contx-ole kon hebben bestaan, aangezien ook het lid van den Pruisischen* Landdag, Koenen (een voormalig Rijksdag- afgevaardigde) het gebouw kon binnengaan, zonder lastig te worden gevallen. Get. beves tigt dat en voegt er aan toe dat ook bezoe kers die ixx het gezelschap van afgevaardigden waren, zoixder ïxxoeite werden toegelaten. De betrokken afgevaardigde was dan voor hen verantwoordelijk. Dr. Werner: In het bureau der communis- De Duitsche regeering heeft besloten om uit den Volkenbond en uit de ontwapeningscon ferentie te treden. pag. 3 Er zijn nieuwe verkiezingen voor den Duit- schen Rijksdag uitgeschreven om het volk gelegenheid te geven „zich uit te spreken". pag. 3 Te Genève verwacht men, dat de Duitsche stap de 'nwerkingtreding van het pact van vier tengevolge heeft. pag. 4 In het proces-Van der Lubbe hebben Zater dag de brandmeesters de beschuldigingen tegen Goexnng afgewezen. pag. 4 De voortzetting van het proces Van der Lubbe pag. 1 Alle Duitsche ingenieurs, die wei'kraam in Rusland zijn hebben het land moeten ver laten. Zij worden door Fransche ingenieurs vervangen. pag. 4 In de Russische Oekraïne zouden 6 millioen menschen door hongersnood om het leven gekomen zijn. pag. 1 Mr. Wendelaar tot voorzitter van den Vrij heidsbond benoemd. Dag. 9 Financieele moeilijkheden bij de H. O. V. De salarissen der orkestleden voorloopig gehal veerd. Er worden pogingen aangewend om het orkest alsnog te laten voortbestaan. Gastdirigenten bij de II. O. V. Mr. W. E. baron van Till nam ontslag als voorzitter der H. O. V. pag 1 Te Haarlem wordt een achtjarig knaapje ver mist. Men vermoedt, dat het in het Spaarne verdronken is. pag. 1 ARTIKELEN. ENZ. R, P.: Duitschland's uittreden. pag. 1 Van onzen correspondent: Het proces over den Rijksdagbrand. De „objectiviteit van het Bruinboek". pag. 4 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 11 ECHTE WALES-ANTHRACJET o.a. a 1 2.50 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) tische fractie zijn blanco kaarten gevonden met den volgendexx inhoud: Geldig slechts voor den dag van afgifte. Kaart tot het betreden van de wachtzaal bij ingaxxg 2 voor Berlijn, den19.. Een van deze kaarten is zonder ingevuld te zijn onderteeken'd door den afgevaardigde Raedel. Getuige Prodoehl: De fracties moesten toch met zulke blanco-formulieren bij het hoofd bureau terecht? Wie een dergelijke kaart had moest zich er mee aan het bureau melden en evengoed een briefje invullen. Hij kon niet zonder meer naar binnen. President: Acht U het toelaatbaar, dat zul ke kaarten zonder op naam te zijn ingevuld met de onderteekening van een afgevaai-dig- de werden weggestuurd? Getuige: Dat kan wel gewoonte zijn ge weest. De betrokkene vulde dan zelf zijn naam in. De volgende getuige, da beheerder van het Rijksdagrestaurant. Juergens, wordt slechts gehoord over de ontvreemding van tafellakens en servetten uit de vroegere ijskast, die in het restaurant staat. Getuige Juergens ver klaarde, dat hij na den brand de kastdeur had open gevonden. De kellners beweerden, dat de deur gesloten was geweest, doch het is een feit, dat het slot niet goed werkte, en dat, als men de sleutel een tweede maal omdraaide het slot dikwijls open sprong. Niettemhx is het merkwaardig, dat v.d. Lubbe juist dc-ze kast heeft uitgezocht. Er ontbraken acht ta fellakens. Van der Lubbe zelf had slechts over eén tafeüaken gesproken, dat hij achter zich aan had gesleept. Hierna wordt de middag pauze gehouden. Ontstellende berichten uit de Russische Oekraïne Geheele dorpen ontvolkt. BERLIJN, 15 October (V.D.) Uit Warschau wordt gemeld, dat in de Russische Oekraïne bekend is geworden, dat in den tijd van Januari tot Augustus van dit jaar in de Oekraïne zes millioen menschen den honger dood zouden zijn gestorven, dat is ongeveer lo pet, van alle inwoners vaxx Sovjet-Rusland Voorts zouden in denzelfden tijd ongeveer negen millioen hongerende boeren hun dorpen heobexx verlaten en op zoek naar voedsel naar andere gebieden in de Sovjet-Unie zijn ge trokken. Eenige districten, zooals Winnica en Tschemigow zouden hierdoor bijna geheel ont-volbt worden. De Sovjet-regeering te Moskou heeft een bxjzondere afdeeling voor de kolonisatie irx het leven geroepen, welke tot taak heef: deze ontvolkte gebieden in de Oekraïne te kolom-, see ren. 4.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1