VOOR EER EN GEWETEN DE BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS van het ernstig vliegongeluk bij Lienden in de Betuwe beeft Maandag onder zeer groote belangstelling plaats gehad. Links: de teraardebestelling te Brummen van jhr. Coehoorn van Sminia; rechts de begrafenis van jhr. van Asch van Wijck, welke te Woudenberg geschiedde. FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER. „Meermalen veranderde hij zijn brandmerk maar telkens zette de maatschappij hem schaakmat. Bijvoorbeeld; Je vader veran derde zijn brandmerk zoo". De rechter tee- kende weer op het papier. „Dat is het „Wijn glas" brandmerk. Je kunt zien. dat het op een wijnglas lijkt, als het vertikaal wordt ge houden, hoewel het natuurlijk, als het op het vee van de Circle Bar stond, op zijn zijde lag. Maar dit werk was nutteloos, want onder het vee van de Circle Cross verscheen nu menig stuk, dat gebrand was met het teeken van het „hordogeglas". Zoo." De rechter teekende weer. „Dit werd bereikt door enkel een hal ven cirkel op het wijnglas over de kelk te „Zooals ik gezegd heb, je vader veranderde zijn brandmerk meermalen. Maar het vee van de Circle Bar bleet verdwijnen. Jaren van strijd volgden. De Cattlemen's Association liet geen gelegenheid voorbij gaan om je va der lastig te vallen, of, wat dat betreft, alle kleine veehouders in den omtrek. Onver schillige. losbandige kerels werden geïmpor teerd uit Texas en Arizona, mannen, wier genot het was om bloed te vergieten. Deze mannen zwierven langs de vlakten, stalen het vee en vermoordden de cowboys van de Circle Bar. Je vader kon moeil personeel houden, om genoeg mannen te krijgen om zijn vee te beschermen en het hoofd te bieden aan de aanvallen van Dunlavey's gehuurde moorde naars, moest hij veel te hooge loonen beta len. „Zelfs zóó kon hij het stelen van zijn vee niet beletten. Dunlavey kocht zijn mannen om; zijn kudden verminderden; hij zag, dat hij den ondergang tegemoet ging, als hij geen middelen wist te bedenken om met succes zijn vijanden te bestrijden. Hij ging naar Santa Fe om den gouverneur te spre ken een opgeblazen windbuil. Hij kreeg te hooren, dat het gouvernement machteloos stond, dat dezelfde toestand overal in het land heerschte en dat het gouvernement er niet tegen op kon. De Wet was er nog niet. „Je vader keerde naar huis terug, ontmoe digd, maar niet verslagen. Hij zocht verbin ding met vercheidene andere kleine grond eigenaars in de omgeving, wien hij om sa menwerking en hulp verzocht.,Maar de kleine grondeigenaars waren bang voor Dunlavey's toorn en weigerden zich te organiseeren. Maar je vader besloot om den strijd alleen uit" te vechten. Hij erkende het feit, dat al leen de Wet de plannen van de maatschappij kon verijdelen en hij besloot om de Wet te dwingen naar de Territories te komen. Met dit doel richtte hij zijn courant op. Hij slaag de erin om de publieke belangstelling wakker te roepen, met het resultaat, dat hier een gerechtshof werd opgericht." De rechter glimlachte droogjes en ver volgde: „Ja, de Wet is hier. Of beter gezegd, een vertegenwoordiger van de Wet is hier. Ik ben de Wet", merkte hij ironisch op. „Maar mijn handen zijn gebonden; dit ge rechtshof is niets dan een parodie op de ge rechtigheid. Het gouvernement in Washing ton heeft goedgevonden om mij hierheen te zenden alleen. Ik kan er niet op uitgaan om bewijzen te zoeken; ik zou geen enkel overtuigend bewijs krijgen, als ik het deed. De menschen hier, die niet Dunlavey's vrien den zijn, zijn bang voor hem. Ik kan geen jury krijgen. Dunlavey kiest den sheriff controleert de verkiezings-machinerie. Ik ben machteloos niet meer dan een stroo- pop. Zoo is, is het kort, de toestand. Ik zou in bijzonderheden kunnen treden, maar ik geloof wel, dat het zoo duidelijk genoeg is. Hollis' gelaat was zeer ernstig geworden; zijn lippen waren saamgetrokken in een uit drukking, die wees op het conflict, dat zich afspeelde in zijn binnenste. „Is er geen militaire post in de buurt?" vroeg hij. „Jawel op Fort Union honderd mijl naar het .Zuidwesten. Ik heb aangedrongen op een afdeeling. maar kreeg ten antwoord, dat dit niet ging; dat de soldaten noodig zijn om de Indianen in bedwang te houden. Men verwacht, dat onafhankelijke veehou ders het alleen uitvechten. Dat is tenminste de gevolgtrekking, als wij de houding van het gouvernement in aanmerking nemen." Hollis bewaarde een ernstig zwijgen. De rechter leunde achterover in zijn stoel en bleef hem met een eigenaardige uitdrukking op zijn gezicht aankijken. Hij wist, dat hij genoeg gezegd had, om iederen gewonen jon geman te weerhouden een minuut langer, daii absoluut noodzakelijk was, in het land te blijven. Maar na hetgeen hij van den jon gen man gezien had, wist hij, dat diens be sluit,, als hij het genomen had, onherroe pelijk zou zijn. Meer dan eens sedert Hollis op zijn bureau was, had de rechter den ern stiger! kalmen gloed in zijn oogen opgemerkt en hij had hem gerangschikt in die zeldzame klasse van menschen. wier geestelijk even wicht zoo volmaakt is, dat het door niets ver stoord kan worden. Hij was niet verbaasd over de volgende vraag van Hollis; zij bewees, dat hij den toe stand van alle kanten bekeek voor hij be sloot. „Hoe is de toestand van de Circle Bar rancho op het oogenblik?" vroeg hij. „De aanspraken op het land zijn in orde en kunnen niet betwist worden. Maar Norton bericht mij, dat er niet meer dan tweehon derd stuks op de vlakte loopen en dat de ge bouwen vervallen zijn. Geen erg vroolïjk vooruitzicht?" Hij had de waarheid gesproken omtrent het land en het vee, maar hij had met opzet den toestand van de gebouwen erger gemaakt- vastbesloten om de zaak zoo ongunstig moge lijk voor te stellen, teneinde beter de energie van den jongen man op de proef te kunnen stellen. Hij glimlachte, toen Hollis peinzend langs zijn kin streek. ..Wel ja', erkende de laatste, den rechter een zonderling glimlachtje toewerpende, „ik stem volkomen toe, dat het geen vroolijk vooruitzicht is. Maar zoolang de toestand is, zooals zij is. heeft het geen nut om te mop peren. Ik kwam niet hierheen met de ver wachting om in een bed rozen te vallen." „Dan zal je niet teleurgesteld zijn", ant woordde de rechter droog. Hij stopte een pijp en stak haar aan. waarna hij peinzend ging zitten rooken. zijn oogen met een vreem de uitdrukking op den jongen man geves tigd. Hij had besloten om de proef nog een weinig door te voeren. „Je zou de Circle Bar waarschijnlijk wel kunnen verkoopen", zei hij tenslotte. „Je va der vertelde mij voor hij stierf, dat men hem toen dollars per morgen voor zijn land had geboden. Dat zou in totaal een aardig som metje zijn." Hollis keek den rechter snel aan, terwijl grimmige vroolijkheid zijn oogen deed glin steren. „Zou u mij aanraden om te verkoo pen?" vroeg hij. De rechter lachte kalm. „Dat is een oneer lijke vraag", ontweek hij, waarbij zijn oogjes sluw een weinig dicht geknepen wer den. „Als ik de erfgenaam van deze bezit ting was en het gevaar niet wilde loopen van het bedrijf op mij te nemen, dan zou ik haar ongetwijfeld verkoopen. Als ik echter beslo ten had, om den strijd van mijn vader tegen een gewetenlooze maatschappij voort te zet ten, dan zou ik blijven, onverschillig wat de gevolgen mochten zijn. Maar Hij trpk langzaam aan zijn pijp, terwijl zijn stem Be slist sarcastisch werd „het zou veel ge makkelijker zijn om haar te verkoopen en da delijk naar een vrediger atmosfeer terug te keeren. Met tienduizend dollar zou je terug kunnen gaan naar het Oosten en je couran ten-werk voortzetten, goed uitgerust, met een kans om je eerzucht te verwezenlijken zonder den last om een strijd voort te zetten waarin je ongetwijfeld heel wat klappen in ontvangst zou moeten nemen." „Dank u", antwoordde Hollis kalm. Hij keek rustig den rechter in de oogen, terwijl de zijne glinsterden in grimmigen humor. „Het is u gelukt om het heel duidelijk te ma ken", vervolgde hij langzaam. „Maar ik ga er niet van door dat is mijn besluit. Na tuurlijk ben ik diep verontwaardigd over óe manier, waarop mijn vader behandeld is ge worden door den Dunlavey en zijn aanhang". In zijn oogen flikkerde een eigenaardige strengheid. „En ik zou hier blijven en Dun lavey en zijn bende schurken bestrijden, al had ik geen andere reden, dan om mij per soonlijk te wreken. „Maar er is nog eenandere reden. Het gaat hier om een principe. De persoonlijke zijde der zaak kan mij niet veel schelen; hoe wei nig ik mijn vader ook gekend heb, ik geloof, dat hij persoonlijke dingen terzijde gezet zou hebben, als hij in de omstandigheid geplaatst was, waarin ik nu geplaatst ben. Ik geloof zeker, dat hij als Amerikaansch burger zich ergerde aan de toestanden, die hem belet ten om die vrijheid te genieten, waartoe wij allen gerechtigd zijn onder de Constitutie. Te oordeelen naar uw woorden, is u het volko men eens met deze opvatting." Hij glimlachte tegen den rechter. „Natuur lijk vergis ik mij niet?" vervolgde hij. (Wordt vervolgd). HET NIEUWE GEBOUW Tan den octrooiraad aan het Willem Witaenplein te den Haag is Maan dag door Z.Exc. minister T. J. Verschuur officieel geopend* De autoriteiten bij de opening. IN DEN STADSSCHOUWBURG TE HAARLEM ging Maandagavond de premiere van Anton Coolen's „Kinderen van ons Volk", bij het nieuwe Schouwtoonccl. Een der acenes. Linka: Ed. Palmers, rechte mevr. J. van Dijk. PRESIDENT LEBRUN heeft een officieel beaoek gebracht aan <Ss Joternatiogafe aaloii te Parijs» De president besichtigt een der geëxposeerde wagens» DE „VEILIGHEIDSFEER" voor automobielen, door de K.N.A.C. georganiseerd. Remcontröle. Het voornaamste is niet, hoe snel U kunt rijden) doch hoe snel U kunt remmen» IN VERBAND MET DE JONGSTE INTERNATIONALE GEBEURTENISSEN Weid de Fransche regeering een vergadering. De ministers, onder wie men onderscheidt Daladier, verlaten het Elyseé te Parija. HET UITTREDEN VAN DUITSCHLAND UIT DEN VOLKENBOND. Henderson (links), de voorzitter der Ontwapeningsconferentie, in gesprek met den Duitachen gedelegeerde von Keiler te Geneve in de wandelgangen van het Volkenbondsgebouw.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5