STADSNIEUWS V7<7:/y- SBf&SaesG* fEILIGHEIDSWEEK der KNAC voor Automobilisten .JÖ|jk- DINSDAG 17 OCTOBER 1933 6 HET FASCISME RIEP DEN MIDDENSTAND OP. „DESKUNDIGE POLITIEKE LEIDING" LEUZE DER N. S- B. In de Gemeentelijke .Concertzaal spraken Maandagavond voor de Nationaal-Socialisti sche Beweging de heeren Tj. O. van der Weide te Overveen en J. F. Overwijn, kring leider te Rotterdam. Zij behandelden „De ondergang van den middenstand" en „Het wordend Fascisme". De heer v. d. Weide 2eide dat het merk baar is dat de middenstand ontevreden is, en onder de middenstanders zijn er die deze ontevredenheid door hun overgang naar het fascisme te kennen geven. Sommigen ver wijten zich nu dat zij niet politiek aangeslo ten zijn. Doch langs politieken weg is geen uitkomst te verwachten, want politiek brengt verdeeling en daarmee is de middenstand niet gebaat. Het' fascisme stelt zich op het standpunt dat een deel der bevolking (de middenstand) niet opgeofferd mag worden ten voordeelè van enkelen (het groot-kapitaal der waren huizen, etc.) Het bestaan der gemeentelijke winkels noemde spr. een schandaal, daar de burgerij de tekorten moet aanvullen. (Ap plaus). In de fascistische maatschappij zal de sterke niet het recht hebben den zwakke uit te buiten. De S.D.A.P. bestreed het kapitalisme in schijn: het internationale socialisme en het internationale kapitaal zijn loten van den zelfden stam. De fascisten willen van de so cialisten de taak van sociale rechtvaardig heid overnemen en ten uitvoer brengen. De parlementariërs gedragen zich als ge stoorde mieren, zij zwermen nu over het land. om het groeiend fascisme te bestrijden, met de mededeelingen dat men het fascis tisch programma ook in de democratische partijprogramma kan vinden. Doch deze programma's zijn pas opgemaakt nadat de N.S.B. haar punten had uiteengezet. (Ap plaus). .De persoonlijke vrijheid en de demo cratie zullen deze partijen niet aantasten, aldus hun belofte", zeide de heer v. d. Weide. Zij strijden echter om de vrijheid van de par tijen. niet om de vrijheid van het volk!" (Ap plaus). Spr. verweet den velen staatscommissies die zijn ingesteld, dat zij zoo veel aan reiskosten besteden Aan het Nationaal Crisis-Comité hebben de politici zich ook vergrepen. In het comité van het N. C. C. zit een sociaal-democraat (Ku- persidie gezegd zou hebben toen de partij hem verweet zitting te nemen in een comité waarin ook Prinses Juliana zitting heeft: „Als er wat.te verdeelen is, ben ik er bij". De eerste die een subsidie van het Crisis-Comité kreeg was de A. J. C. (De zaal toonde zich hooglijk verontwaardigd). ,Dat noemt men vrijheid", zei de heer v. d. Weide, doch aan dergelijke vrijheden .zal het fascisme een ein de maken!" D? fascisten willen een nieuwen staat: den corpora tie ven. Dan zullen de corporaties de grcote rol spelen. Misstanden verdwijnen dan geheel automatisch! Met voorbeelden uit het Duitsche fascisti sche staatsstelsel wilde spr. demonstreeren dat het fascisme de heilstaat voor den mid denstand is, en dat zijn beweringen niet lou ter theorie waren. „Tegen de partij propagandisten moeten de middenstanders zeggen", (aldus de heer v. d. Weide).: „Wij zijn niet gebaat met redevoe ringen en met programma's maar met de daad; toont deze daad nu. daar gij nu nog de macht hebt. Ruimt de coöperaties op. stopt den invoer en doet dit op dezelfde Ameri- kaansche wijze alshet uniformverbod tot stand kwam". Als antwoord op een anti-fascistische rede van Mr. Boon, hoofdbestuurslid van den Vrij heidsbond (waarbij de heer Boon zijn onge rustheid uitsprak over het lot der Duitsche Joden) zeide de heer v. d. Weide dat de li berale Club te Amsterdam (waarvan de heer Boon lid is) alle Joden weert. Mr, Boon heeft ook gezegd dat de fascis ten dé Koningin tot marionet degradeeren. „Zoolang er nog pamfletten verschijnen, die beleedigend voor het vorstenhuis zijn, ontzeg ik den tegenwoordigen leiders het woord „koningin" in den mond te ne men. Dit was het antwoord van den heer v.d. Weide in zijn polemiek met Mr. Boon. De fascisten geven zich niet uit voor staats lieden. De professoren hebben niet uit te maken of het fascisme de overhand krijgt of niet. Het oordeel is aan 't Nederlandsche volk. De tweede spreker de heer J. F. Overwijn behandelde de ingekomen vragen. De democratie en het parlementarisme hebben hun tijden overleefd daar hun idealen zijn verdwenen. Er is een roep om iets nieuws. Onze natie is ingestort, meende de heer Overwijn en weet dit o.a. aan Marx, van wien hij zegde dat zijn arbeidstheo- rieën studeerkamergeleerdheid waren, daar Marx het arbeidersleven niet eens gekend zou hebben. Nu is er vraag naar deskundige leiders. Het. kiesstelsel moet veranderd worden: niet de populaire moet aan het bewind ko men, maar de deskundige! „Nu kiezen wij personen wier deskundigheid wij alleen ken nen van hun eigen aanbevelingen; iemand die uren snoeft over eigen deskundigheid.... die vertrouwe men- niet", zeide de heer Over wijn. „De echte fascist heeft het afgeleerd geen druppel bloed voor het vaderland over te hebben en heeft afkeer van „vredesduif-pro- paganda" en verfoeit de defaitistische vre despolitiek". antwoordde spr. op een vraag wat een fascist voor het vaderland over heeft. „De volksgemeenschap is meer waard dan het eigen leven. Andere beweringen zijn zelfzuchtige leugens". „Hoe stelt men de positie der Koningin voor in het. fascistisch staatsbestel?" was een volgende vraag. „Wie beweert dat de Koningin op het twee de plan zou komen, gedraagt zich als de koekoek in een kóekoeksklokje, die kwekt en v/eer terug springt", .was het antwoord. De N. S. B. ziet als ideaal dat de Koningin de voorzitster is van de hoogste instantie: van den grooten fascistischen raad. Zoo is het ook in Italië. Niet de fascisten zullen van de figuren van het vorstenhuis ledepoppen maken, zooals dè democraten het tot nog toe hebben gedaan (applaus). Alleen de fascis.- ten durven Oranje te geven wat Oranje toe komt („Houzee" en applaus). De N. S. B. wil de belastingen verlagen in tegenstelling met het tegenwoordige stelsel, beantwoordde spr. een desbetreffende vraag. Op een vraag over Duitsche maatregelen tegenover- het buitenland, zeide de heer Overwijn, dat men vooral niet vergeten moet dat Duitschland ons heeft behoed voor het communisme. „Heil Hitier" riep toen een der aanwezigen. Spr. sloot met een opwekking om tot een heid te geraken, en de vergadering werd ge sloten met het Wilhelmus, bezegeld door een driewerf: „Hou zee!" MANNENKOOR „KUNST NA ARBEID". Men schrijft ons: Op de laatste buitengewone vergadering van bovengenoemd koor worden de resultaten be sproken van de Propaganda-commissie, die echter boven alle verwachting uitblonk. Niet minder dan 30 nieuwe leden waren toegetre den, voorwaar een schitterend succes in deze tijdsomstandigheden. Het blijkt dat de Haar- lemsche zangers den lust tot zingen nog niet hebben verloren. Op deze vergadering werd tevens de bekende Haarlemsche muziekleeraar den heer A. Bak met algemeene stemmen tot directeur van het Koor benoemd. Deze volijverige en jonge kracht is juist noodig om in den tegenwoor digen tijd van depressie het vuur weder aan te blazen tot de glorie waarin „Kunst na Arbeid" zich steeds mocht verheugen. Eenige mooie en nieuwe werken staan op het programma, daar het volgend jaar een jubel jaar voor K.N.A. zal zijn. Dan zal het 40 jaar geleden zijn dat dit bekende Haarlemsche Mannenkoor werd opgericht, waar mannen als Kwantes. Vrugt, v. d. Goes. v. Zutphen, Rein- ders, Müller, en vele anderen gedurende een reeks van jaren hun beste krachten hebben gegeven. Ten hunne eere is het aan het ko mende geslacht een plicht hun levenswerk voort te zetten. Het bestuur zal al het mogelijke in het werk stellen om dit buitengewone jubeljaar te ge denken met hen die met Kunst na Arbeid sympathiseeren. A.s. Woensdag komen de oude en nieuwe leden bij elkaar om de installatie van den heer A. Bak mede te maken. Feestavond H. C. Haarlem. Zaterdagavond vierde de H.C. Haarlem haar bien-jarig bestaan met een feestavond in de geheel bezette zaal van Rosehaghe. Het programma bevatte tooneel-, muziek- en dansnummers en werd geheel door de leden der vereeniging verzorgd. Het was een groot saicces. Ock met de verloting legde de feestcommissie, bestaande uit mevr. Vrugt en en de heeren J. Veenhof en J. Mazee eer in. De heer G. de Bock kwam met een clublied voor den dag. dat door een klein koortje werd gezongen. De voorzitter wend gehuldigd voor zijn tienjarig voorzitterschap. Hem werd als stoffelijk blijk van waardeering een vul penhouder aangeboden, vergezeld van een hartelijken toespraak door den heer D, Beets Mevrouw Kuling. ontving bicerpen. Een geanimeerd bal met vèr-rassingên' hield vrijwel alle aanwezigen tot drie uur feijceh. Naar den zin van velen was 't veel te gauw zoo iaat. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. De brigade houdt a.s. Woensdag 18 October een algemeene ledenvergadering in het hotel .Royal" op het Stationsplein. Besprekingen Winterseizoen staat o.a. op de agenda. IR. J. F. L. VAN HASSELT OVERLEDEN Op 74-jarigen leeftijd is alhier overleden Ir. J. F. L. van Hasselt. De heer Van Hasselt was tot den Zuid-Afri- kaanschen oorlog werkzaam bij den Zuid- Afrikaansche Spoorweg. Daarna verliet hij Afrika en werd te Amsterdam hoofd van de technische afdeeling van de Centrale Werkg i- vers en Risicobank, later „Centraal Beheer" genoemd. De crematie van het stoffelijk overschot heeft plaats op Westerveld, op Woensdag 18 October a.s., na aankomst van trein 11.41. IR. D. C. ENDERT OVERLEDEN Hier ter stede is op 86-jarigen leeftijd over leden Ir. D. C. Endert, oud-Hoofdingeniêur der gemeente-waterleiding te Amsterdam. De teraardebestelling heeft plaats op de Alg. Begraafplaats te Heemstede, Donderdag 19 October a.s., te 1 uur. FIETSENDIEF MELDT ZICH AAN Op het politiebureau heeft zich een 23-ja rige zwerver aangemeld, die verklaarde op 2 October op de Kampervest, een rijwiel gestolen te hebben. Het rijwielplaatje had hij verkocht, de fiets zelf had hij in een stalling in Amster dam geplaatst.- organen bloo 6 neem, £an stlues dooden de ziekteverwekkers- (Adv. Ingez. Med.) GELDLEENINGEN NOORD- HOLLAND. RENTE HOOGSTENS 5 9 Ged. Staten van Noord-Holland stellen aan de Prov. Staten voor geldleeningen aan te gaan voor de volgende bedragen. f 5.600 wegens bijdrage voor den bouw van een nieuwe sluis te IJmuiden met bijkomende werken en verbetering van het Noordzee kanaal: f 2.755.000 kosten van uitbreidingswerken ten behoeve van het Provinciaal Electriciteits- bedrijf; f 160.000 wegens kosten van uitbreidings werken ten behoeve van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf; f 18.000 wegens kosten ten behoeve van de ontginning en andere buitengewone werken van het landgoed onder de gemeente Castri- cum; f 9.550 wegens uitkeering aan het Provin ciaal Ziekenhuis nabij Santpoort voor buiten gewone werken; f 20.300 wegens uitkeering aan het Provin ciaal Ziekenhuis „Duinenbosch" te Bakkum, voor buitengewone werken; f 15.000 wegens Uitkeering aan de Provin ciale Ziekenhuizen voor onvoorziene werken van buitengewonen aard; f 340.000 voor de per 1 November 1933 en per 1 November 1934 verschuldigde aflossingen op het voor het Provinciaal Eleetriciteitsbedrijf en het Provinciaal Waterleidingbedrijf bestem de deel der ingevolge het besluit van Gedepu teerde Staten van 2 November 1932, no. 165, gesloten geldleening van f 10.000.000. De rente zal ten hoogste 5% bedragen. SCHOUWBURG JA1TSWEG. Zondag 22 October zal het Ensemble Esther de Boer van Rijk in bovengenoemden schouw burg, om aan de vele aanvragen te voldoen, een tweede voorstelling geven van het jubi leumstuk „Levensavond". Deze voorstelling zal tevens een feestavond zijn, daar het dien avond voor de 25ste maal is, dat Mevrouw de Boer van Rijk in dit stuk optreedt. VERKEERSONGEVALLEN. Te Overveen. Maandagmorgen, te ongeveer kwartier vóór 9 uur had op den Korten Zijlweg te Overveen een aanrijding plaats. De melkhandelaar B„ uit Tuindorp, stond met zijn melkwagen aan den rechterkant van den weg.-Een. autobus van de N. Z'. H. T. M., die den dienst van Haarlem op'Overveen onderhoudt, kwam uit de richting Ramplaan. Toen deze den melk wagen bijna genaderd was, slipte de autobus De melkwagen werd omvergereden en de beer B. tegen den grond geslagen, waarbij hij een ernstige hoofdwonde kreeg. Door Dr. Bos werd hij ter plaatse verbon den. Hij is daarna per politie-auto naar zijn woning vervoerd. De melkwagen werd ernstig beschadigd. Veel melk en eieren ging verloren. KAARTEN-OPKOOPERS BEKEURD Tegen 9 personen, Haarlemmers en Amster dammers is proces-verbaal opgemaakt, omdat zij in strijd met een politieverordening op den openbaren weg plaatsbewijzen verkochten voor den voetbalwedstrijd Haarlem-Ajax. OPMERKINGEN VAN LEZERS. HET KRUISPUNT WILHELMINASTRAAT PRINS HENDRIKSTRAAT Een lezer schrijft ons: Ondanks het feit, dat bij het kruispunt' Wil- helminastraatPrins Hendrikstraat zich on gevallen van ernstigen aard hebben voorge daan, wordt hier zeer weinig aandacht aan geschonken. De jongelui, die 's middags om 12 uur de H. B. S. enz. verlaten, hegeven zich in clubjes per rijwiel van de Zijlvest af in de richting der Prins Hendrikstraat, -pratende elkaar vasthoudende, soms vergaderend met rijwiel midden op den rijweg. 95 pet. van hen moet richting Wilsonsplein, doch er is er niet één die zijn richting aan geeft. De verkeersregels zijn deze H. B. S.'ers volkomen vreemd, De verkeersbrigade kan hier goed werk doen. TEGEN HET FASCISME. DE HEER J. BROMMERT AAN 'T WOORD. Hst tijdig vernieuwen van uw versleten banden was wèi zoo voordeelSg geweest! De afdeeling Haarlem van den Strijdbond tegen fascisme en oorlog, afdeeling comité voor winkeliers, hield Maandagavond een vergadering in het gebouw Caecilia in de Jansstraat. Spreker was de heer J. Brommert, uit Am sterdam. die begon met te zeggen, dat we thans zien een begin van de eindstrijd tus- schen kapitalisme en proletariaat, een strijd dieMarx voorspelde het reeds verschrik kelijk zal zijn. En dan komt daarbij het acuut oorlogsgevaar, Japan, Amerika, Enge land zouden gaarne aan de Sovjet-Unie een flanken slag' toebrengen. De kapitalistische landen zouden wel gaar ne zien. dat Japan en de Sovjet eens tegen elkaar van leer trokken, omdat zij wel ver wachten, dat beide landen zeer verzwakt uit den strijd zullen te voorschijn komen. De nieuwe oorlog zal groote ellende over de wereld brengen. Daarom moeten de midden standers strijden tegen het kapitalisme, dat op oorlog aanstuurt. En nu het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond! Deze daad komt voort uit verschillende motieven. (Hitler is bang, voor den komenden winter: de massa ook de middenstand lijdt in Duitschland honger en gebrek; de onderhandelingen in Genève over de ontwapening hebben niet opgeleverd waarop Hitier hoopte; bondgenooten; Duitsch land staat volkomen geïsoleerd), en dient om de aandacht van het Duitsche volk er van af te leiden dat het hem niet gelukt is, brood en arbeid te verschaffen aan arbeiders en middenstand en op den „erfvijand" Frankrijk los te trekken. De radiorede van Hitler is een kniebuiging tegenover Frankrijk en een op hitsing van het volk tegen Engeland. Die radiorede is ook vol van den strijd tegen het communisme; Hitier stelt het zoo voor dat in Duitschland het communisme reeds ver slagen is en dat hij -bereid is, ook den ge nadeslag toe te brengen aan het wereldcom munisme, natuurlijk vooral aan de Sovjet- Unie. Door de ontwikkeling van het fascisme is hét drijven naar den oorlog veel sterker ge worden. Boven alle geschillen moet daarom een ieder er voor strijden, om den oorlog van het kapitalisme tegen te houden, want zonder dien oorlog zal het kapitalisme zich niet kunnen handhaven Spr. behandelde dan nog het proces inzake den brand in het Rijksdaggebouw. Dit pro cés ;is êeh groot échec voor Hitier; dé aan geklaagden zijn tot aanklagers'gewórden. En dit is zeer belangrijk, want jnist op den Rijks dagbrand is de geweldige mbordcampagne tegen 60.000 menschen in de concentratie kampen gegrond. Hitier lijdt dus in elk opzicht nederlaag op nederlaag. En dat niettegenstaande hij be schikt over een macht, die nog nooit het kapitalisme heeft gehad. Hij heeft den nood van het Duitsche volk niet kunnen lenigen. Het is goed, dat ootk middenstanders dit ter dege inzien. Er is maar één oplossing en die is: de pro ductie aan zijn doel te doen beantwoorden. Dat doel is niet zooals nu winst maken Neen, he doel der productie is dat het ge produceerde op de een of andere manier wordt geconsumeerd. Wordt de productie los gemaakt van de winst dan zal een ieder vrij van economische zorgen kunnen leven. Maar kunstmatige aanslagen op het levenspeil van de proletarische klasse, zooals de tegenwoor dige half-fascistische regeering die onder neemt, zullen nooit verbetering in den toe stand brengen. Trouwens: Colijn heeft de loonsverlaging der bouwvakarbeiders, die hij van plan was, maar zeer gedeeltelijk kunnen invoeren. Door het moedig optreden der stu- cadcors is de loonsverlaging der bouwvak arbeiders niet 15 pet. geworden, maar 4 pet. Spr. wekte tenslotte op, te strijden tegen het Hitler-Duitschland en tegen 'het Hol lands ch fascisme dat uitsluitend dient om aan het monopolie-kapitaal alle macht te geven tegenover arbeiders en middenstand. En aan den strijd tegen het fascisme moet ten nauwste verbonden worden de strijd tegen den oorlog. Vóórdat de vergaderingbezoekers de zaal konden betreden werd door de politie onder zocht of zij wapenen bij zich hadden. De voorzitter zeide dat, nu de menschen niet uit deze zaal konden verwijderd worden, men blijkbaar door dezen nieuwen maatregel het bezoek aan vergaderingen van dezen aard onaangenaam wilde maken. Spr. wist niet of op de. denzelfden avond gehouden vergade ring der Nat. Soc. Beweging ook naar wapens was gezocht, maar was dit zoo, dan had. men daar zeker meer succes gehad dan men ooit op vergaderingen van den Strijdhond tegen fascisme en oorlog zal hebben. FEESTAVOND HERSTELLINGSOORD- VEREENIGING SPOORWEGPERSONEEL. In het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond werd een liefdadigheids-cabaret avond gehouden ten bate van het herstellings oord voor Spoorwegpersoneel. De voorzitter, de heer J. de Wit, heette de aanwezigen welkom, in 't bij-zonder de afge vaardigden en het hoofdbestuur. Het feestprogramma was zeer uitgebreid en de medewerking van de humoristen Gebrs. de Vos, verzekerde een gezeliigen avond. Ook Herman Teunissen komt een groot deel van de eer toe. evenals den heer Schroder, die het bal leidde, dat de aanwezigen tot 2 uur gezellig bijeen hield. De uitmuntende jazz band mogen wij vooral niet vergeten. Het waren The Blue Rascals die de pauzes door hun daverende klanken vulden, en door hun rhytme de dansbeenen in maat-passen deed schuiven. Een damescomité, dat zijn krachten weer heeft, gewijd aan het slagen van dezen feest avond; zag zijn moeite wel beloond. De'tom bola zonder nieten was een attractie op zich zelf. Wij hopen dat de wensch van den voorzit ter -in vervulling moge gaan: dat men de her- stellingsoordvereeni-ging trouw blijve, en den noodigen steun niet onthoude. Na een avond als deze kunnen wij daarvan wel zeker zijn. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Te rag te bekomen bij: Spanhart, Berken- rodestraat 40, armbandhorloge, v. Oirschot, Sterreboschstraat 52 ceintuur; Bureau van politie. Smedestraat 9, das en rijwielbelasting- plaatje; Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, 2 katten; Nieuwland, Burg. Sandbergstraat 7, halsketting; Speeger, Schneevoogtstraat 12, leeskaart; v. Tongeren, Vooruitgangstraat 101 rood, pet. v. Brukom, Kenaustraat 22 rood portemonnaie; v. Bekkum, Palmstraat 6 rood, ring met 2 sleutels; Costers, Marnixstraat 62, rijwielbelastingplaatje; Vinken, Zocherstraat 73, 2 Lipssleutels: Jansen, Oranjeboomstraat 72, taschje; v. Schelven. Kenaupark 13, vul potlood; Names, Djambistraat 32, vulpotlood; Tromp, Merwedestraat 29, zeiltje. Griffel-, Dreef 3,-jongenscape; Reitsma, Bad huisstraat 38, gymn. pak niet schoenen; Ha- verkast, Emostraat 19, geld; v. Rooy, Jan Steenstraat 73, jongensjas; Beukhof, Kin- derhuisvest 1 rood. kat; v. Kempen. Valken straat 11 rood, rol loterijbriefjes; Tersmitter, Bellamystraat 22. kindermuts-, Gobert, Zijl straat 51, portemonnaie; Hommers, Hofdijk- nlein 21, portemonnaie; Reins, Pleiadenstraat 17, portemonnaie: De Vries, Tugelastraat 20, portemonnaie; Klingel*. Pres. Steynstraat 93, damesrijwiel; Vrolijk, Thomsonlaan 43, ringe tje; De Nils. Dubbelebuurt 72, damesschoen; Rossum, Atjehstraat 79, vulpen; De Vries, Kloppersingel 81, waterpas. VERGEEFSCHE INBRAAK IN DE HOUTWERF Maandagmorgen is bij de politie aangifte gedaan, dat in de kantoren der Houtwerf aan den Spaarndamseheweg is ingebroken na Za terdagmiddag. De dader heeft zich toegang tot het terrein verschaft door over een hek te klimmen en een ruit in te drukken. De dief heeft echter niets van zijn gading kunnen, vinden. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer riibriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN. Geachte redactie. Naar aanleiding van het stukje in uw blad: „Filmvoorstelling voor werkloozen", zou ik gaarne het onderstaande in uw blad op genomen zien. Zooals ik uit het stukje op maak is deze middag door het Centraal Co mité bedoeld voor georganiseerde werkloozen, aangesloten bij de Haarlemsche Bestuurders bonden. Een heel mooi iets! Echter zou ik dit willen vragen: Waarom zijn zulke middagen alleen bestemd voor georganiseerde werkloo zen en niét voor ongeorganiseerde? Of denkt men soms dat die niet zooveel van de crisis te lijden hebben? Nu zal men bij den H.B.B. zeggen: voor 10 cent per week kan een werk- looze zich organiseeren waai-voor hij dan op verschillende wijzen ontspanning lean krij gen b.v. gratis verschillende cursussen, vrij- kaartjes voor voetbalwedstrijden, bioscoop- vrij kaartjes enz. enz. Echter wil niet ieder zich laten dwingen. Als men nl. lid wordt van den modernen werkloozenbond, is men tevens verplicht, zoo dra men weer werkzaam is in het vrije be drijf, lid te worden van een der bij den Mo dernen Bond aangesloten organisaties. Wanneer men daar nu niets voor voelt, kan men ook geen lid worden van de werk- loozenorganisatie. Men heeft dan ook geen recht op de gratis cursussen of ontspannings middagen, wat ik (en met mij vermoedelijk nog vele anderen), een onbillijkheid vind. Ik meen ook wel dat de heer Bakker het theater voor alle werkloozen beschikbaar stelt, onverschillig of men wel of niet georgani seerd is. Met dank voor de plaatsruimte, L. M. Haarlem, 13 October 1933. NIEUW-GUINEA Mijnheer de Redacteur, Wij verzoeken U beleefd het volgende in uw blad te willen opnemen, waarvoor bij voorbaat onzen dank. In uw editie van Donderdag 12 October komt een berichtje voor omtrent het voor- loopig rapportinzake bodemonderzoek in Nïeuw-Guinea, uitgebracht door het Indisch Comité voor Wetencshappelijke Onderzoekin gen. De structuur van de grond zou in een groot gedeelte der omschreven gebieden veel te wenschen overlaten, zoodat dit niet tot op timistische verwachtingen ten aanzien, van bloeiende landbouwbedrijven aldaar kan stemmen. Dit behoeft ons echter geenszins af te schrikken; het bestuur van den Kring Velsen en omstreken der Ned. Emigratie Vereen. Nieuw Guinea vestigt er n.l. de aandacht op dat de omschreven gebieden liggen in het Zuid-Oosten en midden van Nieuw- Guinea. De gronden waar de Vereen'ging het oog heeft gevestigd liggen in het Noord-Wes telijke schiereiland; de z.g. Vogelkop. Deze gronden zijn in het rapport niet be handeld, dus waarschijnlijk niet door het Comité geëxploreerd. De N.E.V.N.G. telt onder haar leden enkelen die gedurende langen tijd in laatstgenoemd gebied hebben gewoond en het gebergte en de hoogvlakten in alle richtingen hebben doorkruist. Hun rapporten luiden onverdeeld gunstig omtrent klimaat en bodemgesteld heid; bijv. de aardappelen die zij er ver bouwden kunnen in smaak en voedingswaar de wedijveren met de beste die onzer Hol- landsche bodem oplevert. Wie de meening van een dezer heeren, n.l. de heer Van Millingen, hooren wil verzuime niet de propaganda-vergadering te IJmui den aan het einde dezer maand te bezoeken, waar laatsgenoemde een lezing zal houden over land en volk van Nieuw-Guinea. Hoogachtend Het bestuur van den Kring Velsen en Omstreken der Ned. Emigratie - Vereeniging Nieuw Guinea.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6