BoMtmaids Uleiti iHM. BARTEUORISSTR. MANTELS MAAR M A A T DONDERDAG 19 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD MANTELS MET BONT GEVOERD - WINTERMANTELS BONTWERKERIJ - BAMESKLEEDEBMAKEISJ TELEFOON No. 10604 ngez. Med'J DE PROVINCIALE ZIEKENHUIZEN. BEGROOTINGEN 1934. Ged. Staten van Noord-Holland bieden aar de Pi'ov. Staten ter vaststelling aan de be grootingen voor 1934, van twee der drie pro vinciale ziekenhuizen te Bakkum, Santpoort en Medemblik. De tekorten zijn als volgt geraamd: Sant poort. 226.600, Medemblik 97.467. Over 1932 was het tekort te Santooort- i 207.554. HET WEGENNET IN NOORD-HOLLAND. STAND DER WERKZAAMHEDEN. In het verslag over den aanleg der provin ciale wegen in Noord-Holland lezen wij: HaarlemSchipholAmstelveenDiemen Weesp's Graveland. De kwestie van de verbinding tusschen het kruispunt van den Spaarnwouderweg en den Spieringweg' in den Haarlemmermeerpolder met den in het uitbreidingsplan van Haarlem opgenomen toegangsweg naar de geprojec teerde brug over het Spaarne in het verlengde van de Rustenburgerlaan is nog niet tot een oplossing gekomen. De Minister van Defensie blijft nog steeds aandringen op het totstand- brengen van den overgang van dién weg over den locaalspoorweg HaarlemHoofddorp Aalsmeer door middel van een geiijkvloersche kruising, hoewel zijn Ambtgenoot van Water staat bij de behandeling van de Onteigenings wet voor dien weg in de Staten-Generaal heeft verklaard, dat in ieder geval een kruising op verschillend niveau zou worden gemaakt. Laatstgenoemde oplossing is in overeenstem ming met de belangen van het verkeer zoowel over den weg als over den spoorweg. Met de militaire autoriteiten is overeen stemming bereikt omtrent de overdracht aan de Provincie van het gedeelte van het vlieg veld Schiphol, dat noodig is voor de verbin ding HaarlemmermeerAmstelveen, alsmede van het terrein van het fort Schiphol, waaróp de brug over de te verleggen Ringvaart- van den Haarlemmermeerpolder zal moéten worden gebouwd. De definitieve overdracht wacht nog op het treffen van een regeling ten aanzien van dat terrein, als bedoeld in de Luchtvaartwet. Het ligt in de bedoeling spoe dig daarna met den bouw van de brug en de daarheen leidende toeritten te beginnen. Met den aanleg van de aarden baan van het gedeelte tusschen den Amstelveenscheweg en den Amstel is een aanvang gemaakt; na openbare aanbesteding is het werk voor een bedrag van f 259.000 opgedragen. De Minister van Waterstaat heeft bericht zich te kunnen vereenigen met een door den Rij ks- en den Provincialen Waterstaat opgezet plan van de overbrugging van het te verbree- den Merwedekanaal met een vaste brug en de verdeeling van de kosten daarvan tusschen Rijk en Provincie. HaarlemHeemstedeAalsmeerUithoorn. De voor .den- aaiileg van den weg benoodig- de op Heemsteedsch gebied gelegen gronden zijn op één uitzondering na in handen van. de Provincie. Met de uitvoering van het grond werk is een aanvang gemaakt. Met de eigenaren van de terreinen ten zuid oosten .van de Cruqui-us is tenslotte overeen stemming verkregen, zoodat binnenkort tot aanbesteding van het grondwerk voor dit ge deelte kan worden overgegaan. Het maken van de opritten naar de brug over de Ringvaart van den Haarlemmermeer polder bij Aalsmeer, het aanbrengen van de fundeering. op het gedeelte tusschen de bo vengenoemde Ringvaart en de Ringvaart van den Stommeerpolder, en het aanbrengen van de deklaag op het gedeelte tusschen de Ring vaart van den Haarlemmermeerpolder en den 'Dorpsweg te Aalsmeer, is na openbars aanbe steding opgedragen voor een bedrag van f 15.900; het werk is in volle uitvoering. HaarlemWestzaanPurmeremd. De deklaag op den weg langs Zij kanaal C is gereed gekomen. Omtrent de aansluiting van den provincia len weg op den nieuwen rijksweg langs het Noordzeekanaal is met het Rijk een regeling getroffen. Het maken van de fundeering en de deklaag van den weg tusschen Buitenhuizen en den Zaan dammerweg is gereed gekomen. De verbinding tusschen de brug over de Sluissloot nabij den Watertoren en dé beweeg bare brug over de Nauernasche Vaart is tot stand gekomèn; in het wegvak tusschen ge noemd kanaal en het Guispad in Zaandijk is de verharding aangebracht. De balans. Van het ruim 345 K.M. lange net van pri maire wegen is thans 188 K.M. in voorberei ding, ruim 34 K.M. in uitvoering en ruim 123 K.M. voltooid. m het verslagjaar waren 29 bruggen in uit voering. Voltooid of nagenoeg voltooid zijn thans 71 bruggen. Voor aankoop van gronden is tusschen 1 September 1932 en 1 September 1933 uitgege ven f 1 041.2S2.44. Het totaal der aanneemsommen van de se dert 1 September 1932 opgedragen werken en leveringen bedraagt f 2.055.907. terwijl totaal wegens deze en vroeger opgedragen werken, leveringen en aankoopen, is uitgegeven f 3.448.265.32. De gunstige uitslag der aanbestedingen, waarvan in de beide vorige verslagen mede- deeling werd gedaan, deed zich in het afge- loopen jaar nog voor. zoowel wat betrof het aantal inschrijvingen, als wat het bedrag dier inschrijvingen, in verhouding tot de gemaakte ramingen aanging. Voor den Kantonrechter. UIT DE -ZITTING.- VAN- WOENSDAG.' Onder den invloed achter 't stuur. Een jonge man stond Woensdagmorgen berecht wien tenlaste was gelegd, dat hij op l'O September des avonds om kwart over 7 op zeer onverantwoordelijke wijze in een auto door IJmuiden gereden had. Hij is met zeer groote snelheid volgens twee getuigen om den hoek van den Velserduinweg komen rijden, waarbij a-^auio slechts op twee wielen reed. en daarna Kwam hij geheel links, van den weg, zelfs op het trottoir. De daar voor hun huis staande personen moesten inder haast hun huizen invluchten, anders zouden zij zeker aangereden zijn. De chauffeur, ver- relde dat hij een dancing in I-Jmuiden be zocht had. Na het nemen van genoemden bocht is verdachte naar eenige cafés gegaan waar hij nogal wat bier heeft gedronken. Echter beweert hij toen niet meer gereden te heb ben. De verbalisant heeft verdachte'omstreeks S uur aangehouden bij een café in den Wil- lembeeksweg en op het bureau ter ontnuch tering ingesloten. Getuige zag hem uit de auto komen voor - het café en boen was ver dachte beschonken. Eenander getuige heeft verdachte, even daarvoor uit eèn café op den Zeeweg zien komen en in de auto zien. wegrijden, niet nuchter. De ambtenaar vroeg voor het eerste feit (het nemén'van de bocht) f 50 en voor het tweede een- hechtenisstraf van 3 weken met een jaar intrekking van het rijbewijs. Ds kantonrechter noemde deze wijze van rijden zeer ergelijk. En "hij veroordeelde verdachte conform den eisch. Voor den Politierechter. DE BEZEM WAT DOE JE ERMEE? Jk veeg ermee den vloer, den vloer,den_ vloer!" Aldus een bekend liedje., Niet aldus de stevige man in het beklaagden bankje voor den politierechter. Want hij had ermee geslagen, volgens getuigen. 1-Iij had er een slag met een andere bezem mee afge weerd, volgens hem zelf. De aanleiding tot dit wonderlijke gebruik van het veegvoorwerp lag diep, dieper dan op de zitting tot uiting kwam. Op zekeren dag had een juffrouw haar stoep geschrobd en met de spreekwoordelijke Hollandsche zindelijkheid van elk vuiltje ont daan. Even later was haar thans terecht staande buurman in zijn poortje aan het ve gen gegaan met een bezem, met hetzehde doel. Neen, om te plagen, beweerde de schrob- ster, De diepere aanleiding zat dus' o.i. in een zoo dikwijls voorkomende burenkwestie. En daarbij viel niet te vermijden, dat het opge jaagde stof naar buiten kwam. op de pas ge reinigde stoep. Een bakker, die juist aankwam heeft zijn kar moeten sluiten om geen stof op zijn brood te krijgen. Toen begon het. Er werd gescholden, eerst van één kant. daarna van den anderen kant, maar welke kant ermee begonnen was, kon- moeilijk meer nagegaan worden. Vervolgens vielen er klappen, met de hand, van één kant, en toen van den anderen kant. Wie liet eerst geslagen hadhet viel niet te distilléeren uit de verschillende verklaringen en de poli tierechter deed er ook niet veel moeite voor, daar over deze klappen de zaak niet ging. Het ging over den bezemslag. En deze was gegeven door verdachte, zijnde de echtgenoot van een der scheldende er- slaande partijen. Want, zei hij: ..Mijn vrouw zou net een tik krijgen met een bezem, en toen weerde ik dien slag met mijn bezem af. Daar bij sloeg de bezem van de aanvalster mijn be zem neer, die terecht kwam op het hoofd van diezelfde aanvalster. Ik heb niet geslagen." Deze verklaring vond geen geloof bij den politierechter en hij achtte het niet in den haak. dat een man een vrouw met 'n bezem op het hoofd slaat. De eerste klap is een daalder waard. De eer ste bezemklap in dit geval was f 25 waard, te betalen door verdachte. CREMATIE IR. J. F. L. VAN HASSELT. Oncler zeer veel belangstelling is gister middag' in het crematorium op WestefvéM de crematie geschied van het stoffelijk over schot van ir. J. F. L. van Hasselt, die werk zaam geweest is bij de Centrale Werkgevers Risico Bank. Aanwezig waren dr. F. E. Posthuma, oud-minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, ir. J. 't Hooft, oud- hoofdingenieur der Koninklijke Nederla'nd- sche Marine, mr. A. Schil thuis, A. del Baere, J. Ph. Brandt, da-. J. Ph. Joosten Hattink, M. J. Rebel, W. M. Westerman, M. Honig, Jkvr. Six van Hillegom, W. F. van Rappard, P. W A. Halberstact, dr. L. C. Kersbergen en vele anderen. Gesproken heeft allereerst een familielid, de heer F. van Hasselt, die zeide. niet te willen spreken over hetgeen ae overledene in zijn leven heeft gepresteerd, eerst in Zuid- Afrika, en daarna bij de Centrale Werkge vers Risico Bank, maar dat hij er aan wil de herinneren welk een groote kring van vrienden de overledene in het leven had ge maakt. Hij was alles voor zijn gezin. Namens de familievereenigjng waarvan -hij een trouw •lid was, en welke bestuursvergaderingen hij steeds bijwoonde, zeide spr. een laatste vaar wel, en verzekerde, dat de gestorvene zeer gemist .zal worden. Vervolgens sprak oud-minister dr. Posthu ma,'die zeide dat-de langdurige verhouding tusschen den overledene en hem de groote vereniging, welke hij vertegenwoordigde, n.l. Centraal Beheer, hem het recht gaven een woord van afscheid te spreken. Allereerst was dit een woord van weemoed. Spr. her dacht hoeveel leed het den heer Van Has selt deed, toen hij zijn werk dat hem zoo lief was en dat hij. boven ieders lof vervulde, meest vaarwel zeggen. Wij hadden hem nog zoo graag langer rust -gegund. Vervolgens t een woord van dahk voor alles, wat dé overledene eerstvoor de Centrale Werkge vers Risico Bank en later voor Centraal Beheer heeft gedaan. Hij'heeft er voor ge werkt en gesjouwd, altijd was hij bezig. Hij zal bij Centraal Beheer niet vergeten wor den; tot in lengte van dagen zullen wij hem blijven gedenken. Nadat de kist was gedaald onder orgel spel heeft een familielid, de heer F. de Ral- bian Verster dank gezegd voor de belang stelling. RAAD VAN STATE. AUTODÏENST VAN HAARLEM NAAR SCHIPHOL EN ZANDVOORT. De afdeelïng voor de geschillen van het be stuur van de Raad van State heeft Woensdag behandeld de beroepen van de Ned. Spoorwe gen. de N. Z. H. T. M., de gemeente Haarlem en eenige autobusdienstondernemers tegen een besluit van Ged. Staten van Noord-Hol land, waarbij aan de N.V. Autobusdienst-on- derneming Stormvogels te IJmuiden vergun ning is verleend tot het explöite-eren van auto busdiensten van Haarlem naar het vliegveld Schiphol en van Haarlem naar Zandvoort ge durende de maanden Mei tot September, waar bij voor enkele deelen van het traject een ver- voerverbod is opgelegd. De heer Immink, optredend voor de N. Z. H. T. M. refereerde zich aan de schriftelijke stukken. Mr. van der Goot pleitte namens de Stormvogels en wees op de betere verbinding, die met het strand van Zandvoort ontstaat door de nieuwe verbinding. Men wil in hoofd zaak de menschen trekken naar Zandvoort- Noord. De spoorverbinding is zeer onvoldoende de tram geeft toe niet aan de eischen te kun nen voldoen, door zelf een autobuslijn aan te yragen. Pleiter meent, dat de Stormvogels de eenige exploitante is, die hier in aanmerking komt: De heer Kraak Steenman, secretaris van den Bond van Bedrijfsautohouders, pleit te voor andere gegadigden, die in beroep wa- ren gekomen tegen de aan Stormvogels ver- -beende vergunning. De heer v. d. Wal trad.op namens de Broek- -waybus Mij., die ook gegadigde is. De heer van Alphen, burgemeester van Zandvoort, sprak namens het gemeentebe stuur, er op wijzende, dat een goede verbin ding voor .Zandvoort een levensbelang is. De spoorwegen nu hebben Zandvoort verwaar loosd. Zandvoort is de dupe van de afwe zigheid van concurrentie. Over de exploitatie van de Stormvogels is de gemeente zeer tevre^ dén. Pleiter concludeerde tot handhaving van het besluit van Gedep. Staten. De heer van der Pauw, chef der afd. Han del en Vervoer der K. L. M. zette uiteen, dat de K. L. M. een dringende behoefte gevoelt aan een rechtstreeksehe. verbinding tusschen Schiphol en een centrum als Haarlem. De Stormvogels hebben deze op punctueele wijze geëxploiteerd. Staatsraad Sandberg betreurde de afwezig heid van het gemeentebestuur van Haarlem. De Koninklijke beslissing zal later volgen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bureau van politie, Smedestraat 9, actetaseh; Moerkerk, Gast huisstraat 1 zw. boeken, v.. Es, Hof van Eg- mond 50, gymn. pakje; Klein, Lange Mar- garethastraat 22, gymn.. pakje; Jjeurs, Bil- derdijkstraat 56, handschoen; Blom, Gierstr. 43, handschoen; Spek, Spek, Centaurusstraat 4, halsketting; Brouwer, Saenredamstraat 95, handschoen. Hamburg, Soerabajastraat 26, handschoen; Klabau, Van Oorschotstraat 27, handschoen; Ten Broek Mr. Cornelisstraat 20 rood, hangetje_; Hoogenes. Nagtzaamplein 15, witte kat; Knol. K. Heerenstraat 6, parapluie; Driel. Hedastraat 14, jongenspet. Joustra, Regentesseiaan 2, portemonnaie; v. d. Meulen Jan Gijzenkade 200 portemonnaie; Kion, Voor- uïtgangstraat 95. rozenkrans in etui; Garage Beers. Groote Houtstraat 178, ring met sleu tels; De P-^er. Gen. de la Reystraat 1. rijwiel- belastingpiaatje; Bergman, Pieter Marisstr. 16. sleutel melkbus. Vrind, Kleverlaan 243, speelgoed (2 spoorwagens); v. d. Hout, guliersstraat 18. kluwen touw; Hennis, sartstraat 2, vulpen, Du- v. d. Steylen. J. P. Tames, mevr. C. Voeteling Schoon, J. Vonkenberg, mevr. Sievertsde Vries, mevr. R. WanschersLelsz, B. D. C. Wardenburg, P. Cl Westera, K. Woudstra en A. Zwertbroek. De .aftredenden zijn direct her kiesbaar. Candidaten voor de verkiezing van dezen ledenraad moeten vóór 1 November zijn inge leverd. WIJK I DER NED. HERV. KERK. Het winterwerk in Wijk I der Herv. Kerk werd geopend met een bazar, die als gewoonlijk een dubbel doel. had: de belangstellenden in ongedwongen'samenzijn bijeen te brengen en een financieele bate op te leveren voor de wijk- kas. In beiderlei opzicht mag de dag geslaagd heeten. Zeer in den smaak vielen een zangspel van het meisjesclubje uit deze wijk („Ons Clubje") in den middag onder leiding van mej. J. ten Klooster en 's avonds een declamatie van mevr. van Noord-Magré, benevens zang van mej. A. Glatz. Mej. de Groot en de heer W. Lasschuit gaven muzikale opluistering door piano- en vioolspel. Met voldoening kan op dezen bazar-dag worden teruggezien. De opening en sluiting ge schiedden door den wijkpredikant Ds. Waar denburg. COÖP. „VOORUITGANG". Voor de Coöp. Broodbakkerij en Verbruiks- vereeniging moet een nieuwe ledenraad wor den benoemd. De aftredende leden zijn de volgende: J. G. Aring, M. Bakker. H .v. d. Berg, C. Bos, C. Bottelier, J. Brandon, mevr. N. Bruins-Bogget, J. Bijl, J. P. Delchambre, S. H. Eveleyn, H. Frans, K. G. v. d. Haak, W. I-Ioo- gerbeets, mevr. J. E. De KierSpek, A, Knol, W. Koppen, P. Mooyman J. Mulder, A. Noels, mevr. S. C. Pleysier—Brandt, J. D. Roemers, J. A. Scholl, A. Spierdijk, C. Spierdijk, J. H. HAARLEMSCHE KAPPERS PATROONS BOND Men schrijft ons: Per autocar vertrokken ƒ.1; Zondag de leden van den H.K.P.B. naar den Haag, waar in de zalen van den „Haagschen Dierentuin" een Nationaal Kapconcours en Bedrijf stentoon- stelling werden gehouden, georganiseerd door de Haagsche Mar.eelelub,. tvelke evenals de H.K.P.B. is aangesloten bij de Federatie van Kapperspatroonsvereenigingen in Nederland. De Haagsche zustervereeniging had hiervan bijzonder veel werk gemaakt. Een eere-comité onder leiding van den burgemeester van 's-Gravenhage verleende aan het geheel zeke ren luister. In den middag werd veel aandacht besteed aan de nieuwe modelijn en modekleur en de laatste vindingen op het gebied van perma nent-apparaten en kappersgereedschappen. Des avonds gaven de meest vooraanstaande coiffeurs in Nederland een kapdemon'stratie. Alle leden waren vol lof over hetgeen daar te zien werd gegeven en over het feit dat de techniek van het vak door dergelijke demon straties op hooger peil wordt gebracht. PERSONALIA. Te Amsterdam is bevorderd- tot arts mej. C. J. E. Backer te Heemstede,, en geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen de heer W, de Graaf te Bloemendaal. LICHTBEELDENAVOND. Donderdag 19 October hoopt mej. Joh. Ekering, evangeliste vaii dë Tabernakel zen ding te Parijs een lezing met lichtbeelden te houden over het onderwerp„Arbeid onder de jeugd en de zieken in donker Parijs". Deze lezing is een vervolg op die, welke mej. Eke ring in het begin van dit jaar heeft géhou- den en waarvoor buitengewoon veel belang stelling bestond. Evenals toen zal de bijeen komst in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan worden gehouden. voelt hij zich gast, nergens voelt hij zich thuis. Rusten in het leven wil hij niet. rus ten in den aood kan hij niet. want hij is bang voor de eeuwigheid. Boeteling is hij. doch geen bekeerling. Van de verte uit hoorde hij den roep: „Komt allen tot mij, Ik zal u rust geven", maar aan dien roep heeft hij geen gehoor gegeven. Na een uitvoerige bespreking over dezen dichter door de leden onderling, las Mary Fos uit haar eigen werk. TIJDELIJKE VERPLAATSING VAN EEN TRAMHALTE Een abonné schrijft ons: Dinsdagavond kwam ik tot de onaangename ontdekking, dat de tramhalte Groote Markt ,ten gerieve van de bezoekers van hst Bach- coneert tijdelijk verplaatst was naai- begin Jansstraat. Nu is het oversteken over de Gr. Markt naar Jansstraat altijd bij den avond gevaarlijk. Het is te hopen dat bij volgende Bachconcerten een andere regeling wordt getroffen. ACTIE TEGEN EXCESSEN IN BAD- COSTUUMS. De „Gooische Actiegroep tegen Volksver wildering" heeft, naar de Maasbode meldt, aan den minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd om tijdig maatregelen te nemen dat excessieve vertoonrngen op het gebied van baden en badcostuums, die volgens de Groep naar het zich laat aanzien in om vang zullen toenemen, voor de toekomst vol ledig worden afgésneden. De belanghebben de zakenmenschen kunnen daarmee dan reeds bij hun inkoop-en rekening houden. De Gooische Actiegroep tegen Volksverwil dering vertrouwt, dat de regeering van haar standpunt zal willen laten blijken. MARKTNIEUWS. NEDERL. CHRISTEN-VROUWENBOND. De afdeeling Haarlem ,en omstreken van dezen bond houdt Winterlezingen in hét „Blauwe Kruis", Het programma luidt: Vrijdag 27 October 1933. Ds. A. K. Straatsma, te 's-Gravenhage. Onderwerp: „Moderne Jeugd". Donderdag 23 Nov. 1933. Dr. H. Jansen, Leger en Vlootpredikant te 's-Gravenhage. Onderwerp: „Het tegenwoordige Rufeland". Donderdag 2-5 Jan. 1934. Mevr. W. Cremer- de Vries te Utrecht. Onderwerp:. „Het accent van ons vrouwenleven". Donderdag 1 Maart 1934. Mevr. H, Rauws- Dewald, te 's-Gravenhage. Onderwerp: „Onze houdmg tegenover de hedendaagsche beoefe-, ning van de sport". NED. PROTESTANTENBOND HAARLEM NOORD. Dezer dagen hield in -het gebouw Berken straat 10 de afdeeling Haarlem-Noord van den' Nèd. Protestantenbond haar jaarverga dering. In zijn openingswoord herdacht de waar nemend voorzitter de belangrijke gebeurte nissen van het afgeloopen jaar: de flinke uitbreiding van het leden-tal; het in gebruik nemen van een pijporgel, tenslotte het droe vig verlies, dat de afdeeling moest lijden door 't overlijden van hun voorzitter, den heer J. Visser. De jaarverslagen van secretaresse-penning meesteresse, Zondagsschool-commissie en commissie voor het orgelfonds, werden goed gekeurd. In verband met den moeilijken financiee- len toestand werd de begrooting 1934 uit voerig besproken. Het nadeelig saldo van deze begrooting zal moeten worden weggewerkt- door de opbrengst van een bazar, die van 15 -19 Nov. a.s. wordt gehouden in het gebouw. Voor het slagen wordt de hulp van Vrijzinnig Haarlem ingeroepen. Een belangrijk punt op de agenda vormde de verkiezing van een nieuw bestuurslid in de vacature Visser. Na ampele bespreking werd daarvoor aangewezen de heer W. H. Goebertus. De twee aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen, terwijl de Zondagsschool-commissie met drie nieuwe krachten werd' aangevuld. GROENTEMARKT TE HAARLEM Op de op 18 October alhier gehouden groen temarkt waren aangevoerd en verkocht. Heerenboonen 816 cent- per KG. Snijboonen 1022 cent per KG. Tomaten 610 cent per KG. Brusselsch lof 1425* cent per KG. Spinazie per kist 2045 cent. Andijvie 1540 cent -per kist. Postelein 1025 cent per kist. Groenekool 1030 cent per kist! Gele kool 25—40 cent per kist. Rood-e kool 48 cent per stuk. Bloemkool; 2—10 cent pér stuk. Wortelen 36 cent per bos. 'Prei 25 cèn pter bos. Selderij 2l'O cent per bos. Pieterselie 210 cent per bos! Sla f 1f 2.60 per 100 krop. (Adv.lngez. Med.) INGEZONDEN Voor den' inhoud dezer rubriek, stelt de Redactie zich niet vèrantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst', wórdt de kopij den inzender niet teruggegeven. VERBOND VAN CHR. LETTERKUNDIGE KRINGEN. De Kring Haarlem van het Verbond van Chr. Letterkundige kringen in Nederland, hield haar maandelijksche vergadering. De heer J. Allon hield een lezing over Jac. Isr. de Haan ..Het Joodsche Lied". J. I. de Haan is een dichter die zingend en schreiend de zonden van zijn leven belijdt. Hij schrikt niet terug om in de donkerste schuilplaatsen van zijn ziel af te dalen. Het is aangrijpend, hoe hij lijdt in den strijd om de zonde, en ervan verlost zijnde toch weer naar die zonde verlangt. Hij wil naar den klaagmuur om dicht bii God te zijn. In Jeruzalem aangekomen voelt hij een wree- de ontnuchtering die hem bijna tot wanhoop brengt. Hij had zich als zoovele dichters wijs gemaakt, dat hij zijn hart kon ontvluchten. Nu verlanat hij weer naar Holland, maar hij heeft er niet meer mogen komen Hij is in Palestina gevallen door een onbekende hand. die hem neerschoot. Hij is ook de mensch van de onrust. Overal KOLONISATIE OP NIEUW-' GUINEA. Naar aanleiding van het aardrijkskundig betoog van den heer A. J. Rijkhoek (dd. 12 dezer, pag 6) zou ik het volgende willen opmerken: Bij het oppervlakkig doorlezen van dat wetenschappelijk en in een mooiklinkend ge leerden trant geschreven stuk, zou men daaraan groote waarde kunnen hechten, ware het niet, dat als men bij het lezen een Indi sche altlas gebruikt, men direct onlogische dingen ontdekt. De heer Rijkhoek kent den equator grooten invloed toe op de vruchtbaarheid en het kli maat in zijn omgeving, maar nu begrijp ik niet goed waarom hij nu gehéél Guinea onder die invloed schuift. Hij betoogt zelfs dat de Zuidpunten van Borneo en Sumatra wel goed en vruchtbaar zijn omdat zij ver genoeg van den equator afliggen. Welnu, de noordelijke helft van Nieuw Guinea (Vogelkop uitgezon derd) ligt in de zelïde geographische lijn als de zuidpunten van Borneo en Sumatra en waarom wordt het eerste ongeschikt en het tweede goedgeschikt geacht? Het eiland Java wordt door hem geroemd om de groote vrucht_ baarheid (zeer juist).. De zuidelijke helft van Niéuw Guinea ligt weer in dezelfde geogra phische lijn als Java. Waarom is het eene wel en het andere niét geschikt door toedoen van den equator? De heer Rijkhoek betoogt dat de stand van de cultuur op Java groote invloed heeft, dat is ook" weer juist. Maar het aller vóórnaamste, de structuur van den grond laat hij geheel buiten beschouwing. Alhoewel het weer en de temperaturen veel invloed hebben op de vruchtbaarheid, is een goede bodemstructuur toch zeker een aller eerste eisch, want ook op Java groeit op de steenen berghellingen (te midden van vrucht bare streken), niets. Het aardrijkskundig mooi opgesteld betoog van den heer Rijkhoek is zeer lezenswaardig, doch voor de vraag: „Is er kans op slagen", valt het, (bij aandachtig doorlezen) uiteen, en zou een uitvoerig geologisch verslag meer waarde "hebben Met dank voor de verleende plaatsruimte, E. VAN MILLINGEN.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6