Hoe en hoe eenvoudig doel treffend! DONDERDAG 26 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 5 „LOOSJES" 150 JAREN „BOEKVERKOOPER". BELANGRIJK JUBILEUM VAN EEN OUDE HAAKLEMSCHE ZAAK. Adriaan Loosjes Pzn., de stichter der zaak. Op 13 Mei 1761 werd Adriaan Loosjes ge boren als zoon van Petrus Loosjes Adsz. aan den Hoorn op Texel, waar deze leeraar der Doopsgezinden was; in 1762 vertrok hij naar Monnikendam en vervolgens naar Haarlem. Adriaan was aanvankelijk eveneens tot den predikdienst bestemd; hij doorliep de Latijn- sche scholen, woonde eenigen tijd de lessen bij van het Athenaeum te Amsterdam, doch verkoos naderhand den boekhandel. „12 Augustus 1783 wierd Gildebroeder Adriaan Loosjes Petrusz. en heeft zijn proef gedaan met binden van een beschrijving van Haarlem Fol. in een Ribbenband, welke proef door Deken en Vinders goedgekeurd zijnde, hij als Lid in den gilde is aangenomen" al dus luidt de verklaring in het Gildeboek, be rustende in het Gemeente Archief te Haar lem. 27 September 1783 koopt A Loosjes Pzn. van Franciska Kluyskens Huis en Erve aan de Damstraat zuidzijde „nabij de geweezene Groenmarkt"; kort daarop treedt hij in het huwelijk en „zet zich in genoemd perceel ne der als Boekverkooper". Loosjes besteedde den tijd. die hem van zijne bezigheden overbleef, aan letterkundi gen arbeid; wanneer men de titels van zijn werken optelt, acht men het bijna onmoge lijk. dat een mensch in den tijd van 40 jaren zoo'n omvangrijken arbeid wist te verrichten, waarbij nog vermeld dient te worden, dat in het maatschappelijk leven een belangrijke plaats door hem werd ingenomen. Zoo ,vin- den genoemd, als medeoprichter van1 het „Haarlemseh Departement tot Nut vans 't, Algemeen" en van de „Vereeniging tot be vordering van de belangen des Boekhandels", als mede-directeur van Teyïer's Genootschap en in vele betrekkingen in zijn Kerkgenoot schap. „Die zijn tijd goed .op woeker zét, verdub belt dit geschenk tienvoudig" schreef de hoog leeraar Hofman Peerlkamp in zijn lofrede, na Loosjes' onverwachtsch heengaan, op 28 Fe bruari 1818. De zaak werd voortgezet door en onder den- naam van Wed. A. Loosjes Pzn., haar belan gen werden behartigd door den eenigen zoon Vincent, geboren 1787, die een drukkerij bezat aan de Lange Veerstraat, waarvoor door zijn vader op 31 December 1805 van Cornelis de Vries waren gekocht: „Drukkersgereedschap pen bestaande in een pers, corrigeersteen, ramen, diverse soorten van letters en al wat verder behoort tot de drukkerij, waarop se dert de laatste jaren tot nu toe de Algemeene Kunst- en Letterbode is gedrukt geworden". 11 Maart 1818 verleende mejuffrouw Cor nelia Johanna Herdingh, Wed. A. Loosjes Pz-n. procuratie aan haren zoon Vincent, die zijn vader evenaardde in werkzaamheid; ook op letterkundig en maatschappelijk terrein speelde hij een groote rol. Deze Vincent over leed 3 April 1841, zes weken tevoren was zijn echtgenoote heengegaan, hem 11 kinderen nalatende. Diens zaken werden voor de min derjarige kinderen in beheer genomen door de heeren Jacob van Westerkappel Jr., com missionair, als voogd en Jan Nieuwenhuyzen, apotheker, als toeziende voogd onder den naam van Erven Vincent Loosjes. Toen nu 4 jaar later, 16 Juni 1845 mevrouw de Wed. A. Loosjes Pzn. overleed, werden „De Boekhandel, behoorende tot de nalatenschap van de Wed. A. Loosjes Pzn. en de Drukkerij, 'behoorende tot de nalatenschap van Vincent Loosjes" gecombineerd voortgezet onder toe zicht van bovengenoemde voogden onder den naam „De Ei-ven Loosjes". Hierin was als eerste der kinderen werk zaam de heer Vincent Loosjes, geboren 10 Februari 1833. Toen deze op jeugdigen leeftijd stierf in 1857, werd de heer Pieter Loosjes, geboren 1834, geroepen, de leiding op zich te nemen, deze genoot toen zijn opleiding bij de firma Van Stockum in Den Haag. Om diens zwakke gezondheid werd het evenwel wenschelijk geacht, ook zijn broeder in de zaak op te nemen. Op 1 Mei 1860 verklaren Pieter Loosjes en Jan Izaak Loosjes met elkaar te zijn over eengekomen den boekhandel, boek- en plaat drukkerij en het uitgeven van boeken, die door hunnen overleden broeder, den heer Vincent Loosjes is uitgeoefend onder de firma De Erven Loosjes onder dezelfde firma voor gezamenlijke rekening voort te zetten in de zelfde perceelen aan de Oudegracht, waar heen inmiddels de zaak verplaatst was. Na overlijden van Jan Izaak Loosjes op 12 Januari 1881 zet de heer P Loosjes de zaken voort, totdat hij op 1 Januari 1898 eene ven nootschap aangaat met zijne zonen, de hee ren Vincent en Martinus, met behoud van den firmanaam. De heer Vincent beheerde Boekhandel en Uitgeverij, de heer Martinus de Drukkerij. In 1901 trad eerstgenoemde uit de vennootschap, hij zette onder eigen naam de uitgeverij voort tot 1909, toen hij zijn fonds verkocht (behoudens de Hollandsche Revue). Boekhandel en' drukkerij werden on der den alouden naam voortgezet door den heer M. Loosjes tot 1920. toen de boekhandel op 1 Januari werd omgezet in een Naamlooze Vennootschap onder directie van den heer A. van Weerden nv>* hnv.n-i van den naam, die ging luiden: N.V. Boekhandel De Erven Loosjes waarvan de heer M. Loosjes presi dent-commissaris werd en nog is. Het is voor een niet- gering deel te danken aan het initiatief en de groote vakbekwaam heid van den heer Van Weerden, die ook bij zijn vakgenooten hoog staat aangeschreven, dat „de zaak van Loosjes" nog steeds zulk een uitmuntenden naam heeft. De Drukkerij ging een jaar later in andere handen over en werd voortgezet onder den naam „Drukkerij voorheen De Erven Loosjes". Op 24 April 1920 werd de Boekhandel ver plaatst naar het pand Groote Houtstraat 100 met daarachter gelegen expeditie en garage aan de Nieuwstraat 5. Het gespecialiseerde bedrijf van „boekverkooper" is dus thans 150 jaren onafgebroken onder „Loosjes" naam te Haarlem uitgeoefend. Uit het voorgaande blijkt, dat wij hier dus niet te doen hebben met een jubileum van „De Erven Loosjes" maar van „Loosjes". Als men nog niet wist, hoe bekend deze oude zaak is. zou dit ten overvloede kunnen blijken uit het feit, dat in 1927 een briefkaart uit Amerika, met het adres: „N.V. Boekhan del Erven Loosjes. Holland" prompt te Haar lem in de Groote Houtstraat werd bezorgd! De juiste datum waarop de zaak in de Damstraat in 1783 werd geopend, is niet be kend, maar de bedoeling is. het jubileum op 1 November a.s. te vieren. Des middags van 35 uur zullen commissarissen en directie dan receptie houden aan de zaak in de Groote Houtstraat. En van Maandag 30 October tot en met Zaterdag 4 November zal aan de zaak een kleine maar interessante tentoonstelling wórden gehouden van boek- en plaatwerken, portretten en belangwekkende stukken, be trekking hebbend op de geschiedenis dei- zaak. ONEENIGHEID BIJ DE VOLKSZANGVEREENIGING. TOT UITING GEKOMEN OP DE ALGEM. VERGADERING. Woensdagmiddag hield de Nederlandsche Vereeniging voor den Volkszang in Brink- ma nn haar algemeene vergadering. De agenda werd niet afgewerkt, daar na het tweede punt, de notulen, een vraag werd gesteld, betreffende oneenigheid in het hoofdbestuur, welker behandeling den ge- heelen middag in beslag heeft genomen. Vier van de zeven hoofdbestuursleden hadden n.l. te kennen gegeven dat zij geen zitting meer wenschten te hebben in het bestuur. Een van hen de heer J. P. I Brouwer, uit Breda, de penningmeester, heeft later deze ontslagaanvrage ingetrok ken. Doordat de overigen hun voornemen, niet langs den officieelen'-weg aan het hoofd bestuur' te kennen hadden gegeven, bleef de discussie gegrondvest op mededeelingein, diie aan de afdeelingen en aan de bestuurs leden persoonlijk waren gedaan. De aftre dende leden waren.mej. J. C. Beekman uit Arnhem en de heeren Jac. Weber uit Arnhem en W. Donkersloot uit Culemborg. De oneenigheid was ontstaan doordat een tekstboek der vereeniging was gedankt, waarin vele fouten stonden, zoodat een ver beterd blad moest worden uitgegeven wat de vereeniging f 40,kostte. Er zijn toen brieven geschreven over en weer. wat tot onaangenaamheden aanleiding heeft ge geven, doordat vooral mej. Beekman soms zeer scherp en persoonlijk is geworden. Sommigen stelden voor de aftredende leden her te benoemen, om zoo het bestuur te noodzaken tot overeenstemming te komen. Tenslotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen der afdeeling Utrecht welke een commissie instelde die de kwestie zal onderzoeken binnen twee maanden, waarna er weer een algemeene vergadering zal worden belegd. In deze commissie heb ben leden zitting van de afdeelingen Apel doorn, Deventer, Rotterdam, Bloemendaal, en Haarlem, welke laatste afdeeling dit jaar is toegetreden. Een motie waarin de afdeeling Utrecht voorstelde dat de vergadering haar afkeu ring zou laten blijken dat de leden van het hoofdbestuur die hun ontslag hebben aan gevraagd niet aanwezig waren opdat men klare wijn kon schenken, werd met 1810 stemmen verworpen. De voorzitter, de heer F. A. Kingma uit Den Haag, deelde tenslotte mede dat hij met nadruk wilde zeggen dat de vereeniging zoowel op politiek als op godsdienstig terrein volkomen neutraal was. is, en zal blijven. DE 31e OCTOBER WERELDSPAARDAG. Wat dat wil zeggen? Over de geheele wereld wordt gespaard bij alle beschaafde natiën bestaat- een ge organiseerd spaarbankwezen. Doch evenals aard en karakter der volken dikwijls belang rijk verschillen, loopen ook de wijzen. waarop in de behoefte aan sparen wordt voorzien, vaak uiteen. De voornaamste spaarbankmannen van de wereld hebben de wenschelijkheid gevoeld om op hun gebied een band te vlechten tusschen de verschillende natiën. Samen werking kan niet anders dan den bloei van het spaarwezen en dus de welvaart der vol ken bevorderen; op welk gebied zou men met meer vrucht kunnen samenwerken dan op dat van het spaarwezen, hetwelk de be langen van alle welgezinde, arbeidzame vredelievende burgers vereenigt. Daartoe is te Milaan een. Internationaal Instituut voor het Spaarwezen gesticht, met het doel: aaneensluiting tusschen alle Spaar banken ter wereld tot stand te brengen en gemeenschappelijk werkzaam te zijn ten be hoede van het groote volksbelang „Spaar zaamheid". Meer dan 5000 spaarbanken traden als leden tot het Instituut toe, vertegenwoor digde een kapitaal van verscheidene mil- liarden guldens. Het spreekt van zelf, dat ook Nederland lid van het Instituut- is en steeds een werk zaam aandeel heeft genomen aan de ont wikkeling er van. Eén der middelen om zijn doel te bereiken heeft het Instituut gezien in het instellen van een „Wereldspaardag". Op het congres te Milaan is op 28 Juni 1925 de 31ste Octo ber daarvoor gekozen. De 31ste October van elk jaar zij overal en alom gewijd aan het sparen. Dit denkbeeld is allerwege met groote geestdrift ontvangen. Over de geheele be schaafde wereld is sedert eenige jaren de 31ste October „gevierd". Eik land doet dat naar zijn aard. In de Zuidelijke landen van Europa houdt men groote straatopbochten. Amerika werkte veelal met lichtreclames. Frankrijk en Duitschland bezigen de bioscoop door ver- tooning van spaarfiims. In Australië bewerk te men bij voorkeur de jeugd door school- sparen. Elders werd de radio als overal door dringend propagandamiddel krachtig te baat genomen. Ook Nederland bleef niet achter. Naar onzen landaard is hier de propaganda be zadigd en rustig. Optochten, uitvoeringen van de Spaarhymne met openluchbbioscoop voorstellingen, zouden hier niet stroken met de waardigheid van de spaarbanken. Wij moeien ons vrijwel bepalen tot ern stige artikelen, vermaningen eenerzijds. op wekkingen anderzijds. Bestrijding' van de „oude kous", van verkwisting en van op potten, als ook van het afbetalingssysbeem en den woeker. Aansporing tot zuinig be heer, kleine besparingen, regeling van vaste verplichtingen en tot veilige bewaring. Toch hebben ook hier een bescheiden neonverlichting en zelfs een korte spaarfilm toepassing gevonden. De wereldspaardag wordt overigens niet gevierd door een vacantiedag en feest voor de spaarbankleiders, integendeel de spaar bankkantoren zijn ais bijzonderheid den geheelen dag van 9 uur 's ochtends tot 8 uur 's avonds onafgebroken open. In een volgend artikel zullen wij een kort overzicht geven, hoe in ons Vaderland het spaarbankwezen is georganiseerd. Voor den Kantonrechter. Onder den invloed achter 't stuur. Op 2 Dec. des avonds ruim half elf werd in de Pres. Steynstraat een wielrïjdster, die rechts van den weg reed, door een auto aan gereden en niet ernstig gewond. Er was ver- ■der geen ander verkeer in de straat. De chaut' feur stopte onmiddellijk, bood aan het slachtoffer naur huis te brengen en heeft den volgenden dag de schade vergoed. De chauffeur, een reiziger uit Haarlem, stond voor dezè feiten terecht. Hij gaf op dien avond 2 borrels, 1 biertje en koffie gebruikt te hebben, wat bevestigd werd door eenige getuigen a décharge, die aan verdachte „niets gemerkt" hadden. Verdachte zou niet onder den invloed van „gebruikten" alcohol zijn geweest. De aangereden wielrijdster had slechts koffie geroken, geen drank. De verbalisant echter was pertinent in zijn verklaringen dat verdachte in kennelijken staat was. Hij had hem meegenomen naar het bureau, eerst los naast zich, later echter had hij hem vastgepakt, omdat vrij loopen niet goed ging. Op het bureau is verdachte ter ontnuchtering ingesloten tot 's morgens ruim 6 uur. Ook een andere getuige sprak ervan dat vei'd. niet nuchter was geweest. Twee getuigen verklaarden dat de automo bilist de bochten zeer slécht genomen had) en zij spraken van zig-zag-rijden. De wijze van starten en wegrijden was zóó geweest, dat een getuige bij zich zelf gedacht had: „Nou, die vermoordt zijn wagen" en „als dat maar goed afloopt!" Verdachte zei de dame voor de aanrijding niet gezien te hebben. Zijn motor en zijn lampen waren niet in orde. Mr. van den Burg achtte het bewijs ge leverd en het feit zeer ernstig. Hij eischte een hechtenisstraf van 14 dagen en intrek king van het rijbewijs voor 1 jaar. Mr. Silvian Groen bestreed de getuigen verklaringen. Hij was van oordeel, na on derzoek, dat het zigzag rijden neer kwam op het onoordeelkundig nemen van bochten. De houding van verdachte is die van een zeer nerveus iemand geweest. De geconstateerde wartaal bleek alleen uit druk spreken be staan te hebben. Hij vroeg vrijspraak en an ders boete. De kantonrechter veroordeelde den auto mobilist tot een geldboete van f 100 subs. 20 dagen hechtenis. Voor deze maal zou hij nog geen intrekking van rijbewijs opleggen. 45 23 0. Maandag 30 October geeft het Vereen. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel. -directeur Cor v. d. Lugt Melsert, in den Stadsschouw burg te Haarlem, een eerste publieke voor stelling van dit hartelijk humoristische blij spel van Jac. Ballings, den schrijver van Amor in de Pastorie. Toen het hier onlangs in besloten kring werd vertoond, heeft het. evenals elders, warmen bijval gevonden. Het werd als een onderwerp van gullen lach en gemoedelijke trouwhartigheid geprezen. In de rolverdeeling worden genoemd: Johan Elsensohn, Fie Carelsen, Adophe Engers (a.g.), Louis van Gasteren e.a. Regie: Adriaan v. d. Horst CHR.-HIST. KÏESVEREF.NIGING. Voor deze Kiesvereeniging trad Dindag- avond 24 October Mr. A. Wensing op met het onderwerp: „Zijn wij met de huidige crisispolitiek op den goeden weg?" Uitvoerig behandelde de spreker de oor zaken en de gevolgen van het tot heden gevoerde beleid in de eerste plaats dat van onzei eigen Regeering. doch in verband met den geheelen wereld toestand. Het is niet een crisis, zooals die van vroeger meer voorkwamen en bijna regel matig door hoog- en laagconjunctuur wer den veroorzaakt. Spr. meent dat een blijvende verandering in de economische structuur thans aan de orde is. Na het belangrijke referaat werden er door verschillende leden opmerkingen ge maakt en vragen gesteld, die in een slot woord door den heer Wensing werden be antwoord. In twee vacatures moest worden voorzien Gekozen werden de heeren H. Th. C. Bück- mann en Mr. K. A. F. J. Pliester. Onder voorzitterschap van laatstgenoemde is een propaganda-commissie gevormd. Binnenkort hoopt voor de afd. op te tre den de heer Pollema, lid der Tweede Kamer. Na afloop der werkzaamheden werd de vergadering door den voorzitter, den heer W. Roodenburg, op de gebruikelijke wijze :esloten. SCHOUWBURG JANSWEG. Wegens de vele aanvragen en het groote succes van jd. Zondag, zal het „Ensemble Esther de BoerVan Rijk" Zondag 29 Oc tober nog één opvoering geven van het jubileumstuk „Levensavond", comedie in drie bedrijven van Jaap van der Poll, waarin mevrouw De Boer de hoofdrol vervult. MUZIEK. CONCERT DER H. O. V. Solist: Maurils van den Berg. Maurits van den Berg, Groninger van ge boorte, ontving zijn muzikale opleiding aan het conservatorium te Keulen, waar de Hol landsche violist Bram Eldering zijn leer meester in de kunst van het vioolspel was. Van den Berg verwierf aldaar bovendien een prijs van uitnemendheid voor piano. Hij was achtereenvolgens concertmeester van het Berliner Philharmonisches Orchester en van het Berliner Rundfunkorchester. Nu ik in lexiconstijl eenige gegevens omtrent den solist van het Dinsdagavondconcert der H.O.V. heb meegedeeld, zal men begrijpen waarom we dezen kunstenaar tot dusver nooit op onze groote concerten hoorden, al moet ik zeggen dat zijn Duïtsche betrekking een® ver zachtende omstandigheid voor zijn landge nootschap had kunnen opleveren. En men zal ook begrijpen waar hij in het Derde Rijk geen volksgenoot kon worden en dus eervol van zijn „Stelle" en van zijn „Stunaen" -ontheven werdEén goede zijde heeft deze onthef fing ten minste gehad. n.l. dat we nu Maurits van den Berg ook in ons land als solist heb ben leeren kennen, en wel als een vioolkunste naar, die voor de meeste buitenlandsche vir tuozen, welke we in den loop der tijden vol bewondering hebben aangegaapt, allerminst de vlag behoeft te strijken. De gemakkelijkheid, waarmee v .d. Berg de solopartij van Tchaikowsby's Vioolconcert uit zijn mouw schudde was op zich zelf al ver bluffend; zij alleen zou echter geen artistieke bevrediging hebben opgeleverd. Maar er was meer: er was een prachtige toongeving op de Gagliano-vlöol, die vooral op de G-snaar zeldzaam-sonoor is; er was een temperament dat bij alle uiterlijke onbewogenheid ons de cantilenes voorzong, zoodat ze diep in ons hart drongen: dat de omfloerste Canzonetta gaf als een droeve herinnering, welke in stille spanning voorbijging, dat in de Finale lust en luim bot vierde. Technische moeilijkheden schijnen voor dezen violist niet te bestaan. Des te meer mag het verwondering, ja bewondering wekken, te vernemen dat Van den Berg's pianistisch talent niet voor zijn violistisch onderdoet. Ik weet niet of hij zich wel eens als klaviersolist doet hooren; mocht dit wél het geval zijn, dan zou het interessant zijn dezen veelzijdigen kunstenaar ook als pianist te zien optreden. Zijn Nederlandsche naam behoeft voor geen enkele vereeniging bezwaar op te leveren en is desnoods wel tot Maurice Montagnard of Moritz Berginsky te corrigeeren. Ons orkest (hoe lang zullen we nog van „ons orkest" kunnen spreken, nu zijn toekomst zoo donker is?) werkte onder Adam's leiding voortreffelijk met den solist samen. Het deed meer: het speelde met een opgewektheid, die in de gegeven omstandigheden bewondering verdient Borodin's Ouverturq „Prince Igor" en Bruckner's Derde Symphonie geen lichte taak voorwaar! De „Prince Igor" ouverture kon ondanks haar vrij groote afmetingen de belangstelling gaande houden. Met Bruckner's Symphonie was dat niet het geval. Ik mag dat niet aan Adam's leiding wijten: ik zou dat alleen dan mogen doen, als mij een beeld van deze sym phonie voor den geest stond, dat mij beter scheen dan het door Adam gegevene. Maar van deze chaotische, onsamenhangende, alle logische ontwikkeling en opbouw missende muziek staat me heelemaal geen beeld voor den geest. En hoe meer ik ze hoor, des te min der bekoring kan ik er in vinden. De werkelijk mooie momenten kunnen me noch met de brallende bombastigheden, van eerste en laat ste hoofddeel, noch met de pummelachtig- heden van Scherzo, noch met de overmatige lengte, noch met sommige andere factoren verzoenen. Maar ik respecteeer de energie van leider en orkest om ons dat werk te brengen en zonder merkbare inzinking de vertolking uit te houden. K. DE JONG. DE KERKUIL RICHT EEN SHOWROOM IN. Waar, in de Kruisstraat naast Funckler, laatstelijk een rommelig maar gezellig anti quiteiten-zaakje was, heeft mejuffr. Van Regteren Altena voor haar Kerkuil thans een kooitje ontworpen, waarin het er niet min der gezellig, doch thans modern keurig uit ziet. Het hoofdverblijf des uils blijft op de Nieuwe Gracht, doch het lijkt van zijn meesteres zeer praktisch gezien voor den han del in kleinere objecten een gemakkelijk toe gankelijk, en aan den verkeersweg gelegen nestje ter beschikking te hebben. Een in grijs en blauw gehouden moderne pui heeft de raampjes en deurtjes van vroe ger vervangen, het geeft een idee als van een Parijsch knus-modern winkeltje uit de Rue Bonaparte of daaromtrent. Het is werk van den architect Alons, en men kan zijn fijnen Franschen smaak niet beter prijzen dan door het Alons, enfant de la patrie aan te heffen. Ook de stalen meubeltjes in het interieur zijn van zijn hand. Het is opmerkelijk hoezeer de kleine vertrekken aan ruimte gewonnen hebben, en dcor een wijze beperking in het aantal voorwerpen elk daarvan beter tot z'n recht komt. De kleurkeuze van het interieur, grijs en citroengeel, evenals de verdere in richting zijn het werk van mej. Van Regteren Altena en het behoeft- eigenlijk niet meer gezegd ook van haar zijn de lampekappen die de meeste aandacht in beslag nemen. Want al zal men er ook aardewerk van Thera Hofstede Crull en Dresler vinden en mis schien nog wel andere objecten, vervaardigd door artisten. die met den huize gelieerd zijn, de lampekappen zijn van den Uil een specia liteit en zijn meesteres wordt niet moede daar steeds weer nieuwe variaties en para frases over te bedenken. Wanneer er nog eens een standaardwerk over „de Lampekap door alle Eeuwen" geschreven mocht wor den. dan zullen die van den Kerkuil daarin zeker als „Höchst-leistung" van onze dagen vermeld worden. Moge dit voor den belang stellende in binnenhuiskunst- genoeg zeggen om hem (en haar vooral) te doen besluiten den Uil hun opwachting te gaan maken. Men zal in dezen knussen Uilenburg steeds vrien delijke voorlichting en opheldering vinden over de moeilijke quaestie hoe op smaakvolle wijze het licht getemperd kan worden zonder dat zijn helderheid verloren gaat. J. H. DE BOTC: Om de natuurlijke bekoorlijkheid van Uw gelaar te beschermen, is niet anders noodig dan het regel matig gebruik van een zuivere, verzachtende zeep. Aan deze eischen voldoet Palmolive vol komen: de olijf- en palmoliën die in rijke hoeveelheden bij haar samenstelling worden gebruikt, houden de huid blank en soepel. De poriën worden grondig gerei nigd, de huid leeft op en her neemt binnen korten tijd de fris- sche, charmante teint der jeugd (Adv. Incjez. Méd.) NIEUWE BESTRIJDING VAN GRIEP. Ontdekking die bacteriën onmiddellijk vernietigt. De wetenschap heeft onlangs een middel gevonden, bekend als Karsote Inhalatie, het welk alle bacteriën van griep, verkoudheden en influenza in minder dan 10 minuten vol komen vernietigt. Deze ontdekking heeft het' thans mogelijk gemaakt, om de bacteriën van verkoudheden te vernietigen zoodra zij ons lichaam binnendringen. Wacht dus niet tot u eerst ziek zijt, maar zorgt steeds Karsote bij de hand te hebben. Zoodra kans op besmetting bestaat, sprenkelt U slechts enkele druppels op een zakdoek en snuift de verfrisschende dampen op. On middellijk zijn nu alle ademhalingsorga nen tot in de verste hoeken gevuld met een atmosfeer, waarin bacteriën niet kunnen bestaan. Daarom brengt Karsote ook bij hardnekkige verkoudheden directe verlichting Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 per flacon (zakformaat) en f 1.35 per flacon (2 maal de kleine maat). (Adv. Ingez. Med.) PERSONALIA. Bij de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit te Bovenknijpe is beroepen de heer M. J. Nolthe- nius, candidaat te Heemstede. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissementsrechtbank te Haarlem werden op Dinsdag 24 October 1933 de volgende faillissementen uitgesproken: 1. J. Lammers wonende te Heemstede, garagehouder. Raadhuisplein 7; Curator Mr. L. Ali Cohen alhier. 2. M. J. Koenderman, makelaar in onroe rende goederen, wonende te Zandvoort, Kost- verlorenstraat 67; Curator Mr. F. van der Goot alhier. 3. S. Mul, molenmaker, wonende te Haar lem, Zomervaart 172; Curator Mr. C. Blan kevoort alhier. 4. Fr. van Dansik. kantoorbediende, wo nende te Haarlem, Heussenstraat 46; Cura tor Mi'. C. Blankevoort alhier. Rechter-commïssaris in deze faillissemen ten Mr. S. J. Pit. Opgeheven werden de faillissementen we gens gebrek aan actief van: 1. V. Rosewitz wonende te Zaandam; Cu rator Mr. L. Ali Cohen alhier. 2. W. N. Balledux wonende te IJmuiden; CuTator Mi'. A. Bruch alhier. 3. M. van Renswou wonende te IJmuiden; Curator Mr. A, Bruch alhier. 4. H. Vehiwenkamp wonende te IJmuiden; Curator Mr. A. Bruch. Geëindigd zijn de. faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: 1. N.V. Visscherij Maatschappij „Zand voort TH" gevestigd te IJmuiden, gem. Vel- sen: Curator Mr. Dr. W. P. Vis alhier. 2. Joh. van Velsen wonende te Lisse; Cu rator Mr. H. J. M. Tonin alhier. 3. D. vya Delden destijds wonende te Hil- legom; Curatrice mevr. Mr. J. H. G. Schutte' Struick alhier.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5