De Rallye Paper te Vorden. VOOR EER EN GEWETEN KOPBAL uit den voetbalwedstrijd Sparta—Peru Chili» die HET ERNSTIG ONGELUK met den sneltrein Cherbourg—Parijs heeft tal van slachtoffers geëischt, terwijl tientallen passagiers gewond Woensdag te Rotterdam gespeeld ia. werden. Een overzicht van de plaats des onheils. DB KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. Journalisten bestormden de -afgevaardigden die een onderhoud gehad hadden op het Elysée met Lebrun» met vragen over de vorderingen der besprekingen. HET INLADEN van baren goud op het vliegveld Le Bourget bij p pp- DB KONINKLIJKE MILITAIRE SPORTVEREBNIGING heeft op 25 en 26 B"1Ue de F"n" mct bestemming root Nedeel.nd. October te Vorden een t.llye p.pee gebonden. Een der deelnemer, ontr.ngt zijn instructies voor het volgend traject. DRENTENAREN in nationaal eostuum waren tegenwoordig bij het feest dat Woensdag te Haarlem gegeven werd ter gelegenheid van het jaarfeest van de Nederl. Ver. voor Volkszang. HER1TZA, de beroemde Parijsche chansonniere is Woensdagavond aan het Centraal Station te Amsterdam gearriveerd, voor het geven van eenige concerten in ons land. FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER. 13) „Hallo!" groette Hollis. De man aarzelde in zijn werk en keek op. .Hallo", antwoordde hij achteloos. „Je bent zeker Potter?" vroeg Hollis kame raadschappelijk. Rechter Gxaney had hem igezegd, dat hij den zetter dezen morgen Baar het bureau van de Kicker zou sturen, als hij hem kon vinden. Potter was zonder verdere orders aan het werk gegaan. „Ja" zei de man. Hij trad naar voren. „Ik ben de nieuwe eigenaar van de Kicker", lichte Hollis hem met een glimlach in. „De zoon van Jim Hollis?'1 vroeg Potter, zich oprichtende. Toen Hollis knikte, trad hij snel naar vo ren en greep de hand, die deze hem bood, waarop hij die stevig drukte. „Natuurlijk ben je de zoon van Jim Hollis!" zei hij, toen hij hem genoeg aangekeken had. „Je bent zijn levend evenbeeld!" Hy wees met zijn hand naar de letterkast. „Ik ben aan het werk, zooals je ziet. Rechter Graney schreef mij vorige week, dat je mij noodig had en ik kwam zoo gauw ik kon. Is het waar, dat de Kicker een blijvende instelling zal worden?" ,De Kicker blijft hier!" bracht Hollis hem op de hoogte. Potter's gelaat straalde van genoegen. „Dat is fijn!" zei hij. „Dat is fijn!" Hij was van middelmatige lengte, slank met een mager gezicht en een prachtigen kop, waarop weelderig bruin haar, dik met zilver gestreept. Zijn dunne lippen waren krachtig; zijn kin, hoewel een weinig zwak, goedgevormd; zijn oogen eèn weinig ontsto ken, maar ondanks dit gebrek, toch onte genzeggelijk intelligent. Bij den eersten, vluchtigen blik dien Hollis op hem gewor pen had, was hij zich bewust geworden, dat- hij hier iemand voor zich had van meer dan gewone bekwaamheid en beschaving. Met een opwelling van medelijden herinnerde hij zich rechter Graneys woorden, dat hy' een goed werkman was „als hij nuchter was". Hollis vond het jammerlijk van hem. „Ik heb niet rechter Graney gesproken" zei Potter. „Hy vertelde mij, dat je een couran ten-man bent. Zoo samen moeten wij toch in staat zyn om een zeer respectabele courant- uit te geven." „Dat zullen wij", kondigde Hollis kalm aan, ..en de eerste editie zal Zaterdag verschijnen. Kom binnen, dan zullen wij er eens over pra ten." Hij ging vooruit naar de voorkamer en nam plaats aan de schrijftafel, waarop hij Pot ter een anderen stoel aanwees. Binnen een uur wist hy alles van de Kicker. Het was een blad van vier bladzijden met zes kolommen. De eerste bladzij was gewijd aan plaatselijke advertenties, handelsberichten en twee of drie kolommen gemengd nieuws. Op de der de bladzü waren twee kolommen gewijd aan boekbesprekingen, een aan advertenties en drie aan plaatselijk nieuws, met grooten let ter gedrukt. De vierde en laatste bladzij was gevuld met meer gemengd nieuws en een rubriek „vreemde" advertenties patent- medicijnen, zeepen, haarverf. Op het eerste gezicht scheen het dat de courant een rendeerende onderneming moest zijn. want er was een goede voorraad adver tenties in. Toch koesterde Hollis eenigen achterdocht over die advertenties.Toen hij er met Potter over sprak, ontdekte hy, dat een aantal ervan advertenties waren waarvoor al lang niet meer betaald werd en die men bleef plaatsen voor bladvulling, of omdat het goed- kooper was om ze te plaatsen dan om zetsel te maken voor de ruimte, die door him af wezigheid zou open komen. „Wij plaatsen geen niet-betalende adver tenties meer!" kondigde Hollis aan. „Enkele hiervan zijn groote handelaars", zei Potter en wees ze met zijn, met inkt be vlekten wasvinger aan, „ofschoon de con tracten afgeloopen zyn, geeft het uiterlijk van hun advertenties de Kicker een zekeren moreelen steun de kleine luiden weten niet dat de adverteerders niet betalen en het trekt hun aandacht. „Wij hebben niets aan die aandacht", zei Hollis glimlacheir; „wij gaan een echte courant uitgeven. Wy gaan betalende adver tenties opnemen!" .Dat hoop ik", aitwoordde Potter aarze lend. „Natuurlijk doe je dat", lachte Hollis, „maar of wij nu betalende advertenties kra gen of niet, deze courant moet geregeld op tijd verschenen. Bovendien gaan wy dat ge mengd nieuws besnoeien; wij hebben geen courant noodig, die volstaat met verouderde artikelen over slangen, lang geleden gebeur de Oceaan-rampen. Egyptische kunstvoor werpen en de laatste mode. Wij zullen het blad vullen met plaatselijk nieuws wy zullen de zaken een beetje opwarmen. Jij bent hier tamelijk goed bekend ik zal de plaat selijke artikelen aan jou overlaten. Welke stad hier in de buurt staat in grootte onge veer gelijk met Dry Bottom?" „Je hebt Lazette", antwoordde Polter; „daarginder in Colfax Couty." „Hoe ver hier vandaan?" „Tachtig mijlen". „Hebben ze een courant?" „Ja; de Eagle." Eagle Adelaar. „Fijn! Trap de Eagle op zyn teenen. Laat de Eagle krijschen. Werp een strijdvraag met hen op over iets onverschillig wat7 Zeg, dat Lazette als stad veertig mijlen bij Dry Bottom ten achter staat. Dat zal de publieke meening prikkelen en het getal onzer abon- né's snel doen stijgen. Zie je, Potter, bur ger trots is een groote steun voor een courant. Wij zullen dadelijk een standje op touw zet ten. Bovendien zullen wij ook wat telegra fisch nieuws opnemen. Ik zal dat vandaag nog in orde maken". Hollis' geestdrift werkte aanstekelijk; een plotseling opwellende ijver deed Potter's oogen glinsteren, toen hij van zyn stoel op stond. „Ik ga de kop van de eerste bladzij zetten", zei hij. „Waarschijnlijk zul je wel een wapenkreet willen hebben; zooiets is hier gebruikelijk." „Wij zullen er een hebben", antwoordde Hollis barsch. Zet dit in drievoudig groote letters: „Wij kondigen de Komst der Wet aan! De Kicker zal hier blijven!" „Goed!" verklaarde Potter. Hy ging naar de zetterij en Hollis zag zyn mooi. oud hoofd over een letterkast gebogen. Hollis keerde naar zijn sein-ijftafel terug. Hy bleef daar lang zitten; zyn lang, lenig lichaam in een gemakkelijke houding, grim mige, ernstige lijnen op zyn mager ge zicht. Hij had aan zyn gesprek met rechter Graney gedacht over eerzucht zijn eer zucht, het beeld dat zijn geest dikwijls had gezien. Een kleine, houten drukkerij in het Westen hoorde daar niet in thuis. Hij zuchtte berustend en begon methodisch de papie ren in de schrijftafel na te kijken, waaron der hij allerlei dingen vond, die interessant waren. Hij ontdekte, dat zyn vdder, ondanks zyn eene groote fout, een methodisch man was geweest. Hij glimlachte spijtig, terwijl hij wenschte, dat hij hem beter gekend had. Hy hoopte tusschen de papieren iets persoon lijks een woord van zyn vader aan te treffen. Maar hij vondt niets van dien aard. Na een poosje nam hy een pen op en be gon te schrijven. Al lang geleden had hy be sloten, dat hy in de eerste editie van de cou rant de Cattlemens Association zou aanval len. Rechter Graney was den vorgen Zater dagmiddag naar de Circle Bar gereden, was Zondag overgebleven en had met Hollis Maandagmorgen den terugtocht gemaakt. Tijdens zyn verblijf op de rancho had de rechter veel tijd besteed om Hollis op de hoogte te brengen van zijn opvattingen over den toestand in Union County en hem in te lichten omtrent de bedoelingen van den ouden Hollis ten opzichte van de courant. Hollis had van zyn kant eenige vragen ge steld, met het gevolg, dat hij. toen hij dezen morgen het bureau van de Kicker bereikte, voelde, dat hy voldoende op de hoogte van den toestand was. De oude copy van de Kicker nakijkende, bestudeerde hij eenige advertenties. Blijkbaar waren eenige kooplieden van Dry Bottom moedig genoeg geweest, om Dunlavey te trot- seeren door in de Kicker te adverteeren. Met deze copy van de Kicker in de hand, stond Hollis van zijn schrijftafel op, zei tegen Potter, dat hij uitging oen bracht een bezoek aan een der kooplieden, wier advertenties in de courant verschenen, in de hoop. dat hun moed nog niet geweken zou zijn. Hij was een goed zaakwaarnemer. Sommige kooplie den weigerden botweg; zeiden dat zij het niet waagden om Dunlavey"s toorn op te wekken. Anderen aarzelden, onder de vertrouwelijke mededeeling, dat zij de courant nooit ernstig hadden opgenomen en dat het werkelijk geen nut had om in Dry Bottom te adverteeren de stad was niet groot genoeg.Een half dozijn luisterde kalm toe, terwijl hij hun vertelde, dat de Kicker in Dry Bottom zou blyven, om dan te glimlachen en hem te zeggen, dat hij hun advertenties moest plaatsen. Zij bewon derden zijn „moed" en waren niet bang voor Dunlavey. - ,dWordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7