Hé Hoe de Zeekrijgsraad zitting hield. Slachtmaand. DIMITROF ER WEER UITGEZET. 51e Jaargang No. 15447 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdageni Woensdag 1 November 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEN I ENper weefc 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week 0.05. per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65 franco per post ƒ0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 130S2 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 o Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: j5 regels 1.75, elke regel meer f035. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (ïederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f250.- Wijsvinger f 1 50.-, Elke andere vinger f50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-, Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 November. Fransche Geest. De vele menschen die zich voor hun con certen, en ook voor voordrachten en lezingen trouwens, geheel of grootendeels aan hun ra dio-toestel verknocht hebben, zijn nog" altijd in het ongelijk. Zij missen heel veel zij mis sen zelfs de hoofdzaak: het ondefinieerbare persoonlijke contact met den musicus, den voordrachtskunstenaar, den spreker. Dat Fransche concert van de H. O. V., gisteren avond, deed het mij weer eens sterk besef fen. Er leefde iets van dien won derlij k-beko- renden Franschen geest in onze concertzaal. Het leefde er sterk. Het had het orkest al bij de repetities bevangen, onder de leiding van Mathieü, den dirigent van de vermaarde Opéra Comique. Hij zette het orkest voor een .buitengewoon zware taak: vier „premières" in één concert, met maar drie voorafgaande repetities. Maar hij sleepte het mee en het was enthousiast en deelde zijn enthousiasme aan de zaal mede. Zoo'n geheel Fransch programma, door een Franschman geleid, brengt een aparte sfeer. Een Duitsch, een Hongaarsch, een Russisch, een Engelsch programma zouden het ook doen, weer op geheel andere wijze, maar dit is en blijft zeker: ge kunt haar alleen beleven als ge erbij zijt, in de zaal zelf. Daar alleen bereikt ge dat moment waarop de koele, verstandelijke critiek geen vat heeft en het wonder dier internationaalste aller Kunsten, de muziek, den geest en de sfeer van een ander land, een ander volk tot u brengt en ervan doet genieten. Een cello concert van Saint-Saëns, een voorspel „Fer- vaal" van d'Indy, een Suite Pelléas et Meli- sande van Fauré, een pétillante, geestige fantaisie van Chabrier brengen u nader tot Frankrijk, en ge voelt iets van den geest van Parijs, het Parijs „qui vaut bien une messe" yan Henri IV, in u tot belevenis komen. Mathieu is een vermoeiend dirigent voor den toeschouwer, die de gewoonte heeft de gebaren des leiders voortdurend te obser ve eren en die deze ultra-levendigheid te ver werken krijgt na de rust van onze Holland- sche orkestleiders en de uiterste soberheid van gebaar die b.v. een Bruno Walter heeft. Maar hij is „trés francais", en zijn korte voorbereiding van een technisch-zwaar pro gramma met een hem vreemd orkest is eigenlijk ook' weer trés francaisals het moet, dan kunnen ongehoorde prestaties geleverd' worden. Hij heeft zijn auditorium den heelen avond weten te boeien en het orkest doen toonen, tot hoeveel het in staat is. Als Haarlem het ten slotte door onver schilligheid zal hebben doen ondergaan en nimmer is de kans daarop, in zijn immer moeilijk bestaan, grooter geweest dan thans dan zal het dat nog vaak betreuren. Niet alleen, zelfs niet in de eerste plaats de concurrentie van de radio en de slechte tijdsomstandigheden hebben ons orkest aan den rand van den afgrond gebracht. De on verschilligheid, die vaak zelfs tegenzin lijkt, van de gemeentelijke overheid ten aanzien van de H. O. V. werd bij deze gelegenheid dui delijker gedemonstreerd dan ooit te voren. De H. O. V. had vele gasten bij dit Fransche concert. De gezant van Frankrijk met me vrouw de Vitrolles, de Commissaris der Ko ningin, de leden der Fransche legatie waren tegenwoordig. De gemeentebesturen van Heemstede en Bloemendaal, eveneens uitge- noodigd, hadden eveneens hun officiëele re presentatie afgevaardigd. Alleen het Haai-lemsche stadsbestuur ont brak, ofschoon het geheele college van B. en W. uitnoodigingen had ontvangen. Hoe de Fransche gasten der H.O.V. deze vriendelijke houding opgevat zullen hebben kan men slechts veronderstellen. Vermoedelijk heeft men ten stadhuize niet bedacht dat onbe- ^pfdheid tegenover de H.O.V. zich in dit ge- •-1 verder uitstrekte. Maar ik schreef over Franschen geest, en ben daarvan tenslotte leelijk afgedwaald. Want tot de kenmerkende eigenschappen van het Fransche volk behoort ohffelijkheid. R. P. Groote spanning in de zaal. Vandaag nog pleidooien voor twee muiters. Morgen dupliek. SOERABAJA, 1 Nov. (Aneta). Heden morgen hreft de Zeekrijgsraad de berech ting voortgezet van den eersten groep der beklaagden. De raadsman voor twee beklaagden, de officier van administratie der tweede klas se B. G. A. Mahieu, bepleitte vrijspraak voor den Indischen matroos-telegrafist Soewarso, als zijnde onschuldig aan het hem ten laste gelegde. Voorts pleitte de verdediger de uiterste cle mentie voor den beklaagde Ardani alias Digdodarmo, Inlandsch matroos der tweede klasse. Spreker zette uiteen dat beide beklaagden gehandeld hebben onder den dwang van hun leiders. Hij sprak van den verderfelijken in vloed van de Kweekschool voor Inlandsch Marine-personeel te Makassar op het ka rakter van de Inlanders en betoogde: „Met ethiek vormt men geen militairen uit In landsche kweekelingen". Na een breedvoerige repliek van den fis caal, den officier van administratie der twee de klasse P. van Boven, verzoekt de raads man uitstel van dupliek, hetgeen wordt toe- DE HEER B. TEN HAVE OVERLEDEN. Op 62-jarigen leeftijd is overleden de heer Bernard ten Have, van 1 October 1907 tot 1 September j.l. leeraar in de gymnastiek aan het Gymnasium en de H.B.S. (A.), al hier. De heer Ten Have was vroeger onderoffi cier. Daarna was hij, van 18961900, werk zaam als leeraar in de gymnastiek aan de Rijksnormaalschool en de H.B.S. te Zierik- zee en vervolgens, van 19001907, in dezelfde functie aan de H.B.S. te Middelburg, Tegen 1 September van dit jaar vroeg de heer Ten Have ontslag aan wegens gezond heidsredenen. De overledene heeft zich veel bewogen op het gebied van heilgymnastiek en massage. De teraardebestelling heeft plaat-s Vrijdag 3 November op de Alg. Begraafplaats te Heemstede, te 11 uur. LANGDURIG LIJDEN. In het ziekenhuis te Assen is overleden de 26-jarige landbouwer R. Detmers wonende te Loon, die een paar maanden geleden met zijn motor tegen een boom is gereden en met ern stige verwondingen bewusteloos is gevonden, meldt de Msb. D. werd nog steeds in het ziekenhuis verpleegd en thans hebben com plicaties den noodlottige^ afloop van het ongeluk veroorzaakt. Morgenochtend voortzetting. SOERABAJA, 1 Nov. (Aneta)Over de be rechting 'van de muiters van de „De Zeven Provinciën" in de zitting van den Zeekrijgs raad zijn nog de volgende bijzonderheden te melden: De 19 hoofdschuldigen komen onder strenge bewaking de rechtzaal binnen. Toen hun namen werden afgeroepen riepen zij om beurten „Present" en vervolgens namen zij plaats op vier banken tegenover de tafel, waaraan de Krijgsraad gezeteld was. De beklaagden zijn allen jong. Hunne leef tijden varieeren tusschen de 20 en 34 jaar. Alleen de tweede beklaagde, de Inlandsche kwartiermeester R. Tuhumena is een man van boven de 30. Klokslag negen uur weerklinkt het comman do „Geeft acht". Op dit commando staan alle aanwezigen in de zaal op, ook de beklaagden en brengen het militaire saluut. De President van den Zeekrijgsraad, kapi tein-luitenant ter Zee C. J. O. Dorren, geeft hierop het sein dat men zal plaatsnemen. De toespraak waarmede de President de zit ting opent wordt door de geheele zaal onder de grootste stilte aangehoord. In deze rede voering heeft de President ook het feit be sproken, dat straks geoordeeld zal moeten wor den over de officieren. En hij zeide daarbij dat, hoewel normaliter van iederen officier moet geëischt worden dat de plicht tot hand having tot in den dood bij hem te allen tijde het zwaarst moet wegen, toch veel gevraagd zal worden van de wijsheid van den Zeekrijgs raad om bij de waardeering van de schuld vraag de betrokken persoonlijkheden en de heerschende omstandigheden op de juiste be- teekenis te schatten. Ook in de weermacht, aldus de President, braken nieuwere denkbeelden baan, maakten velen zich het begrip eigen dat „avec la disci pline il y a des accomodements", er op het gebied van discipline „te praten valt". De beklaagden luisteren aandachtig naar de toespraak van den President en de voor lezing van de ten laste legging. Er is een tolk aanwezig, die desgewenscht geraadpleegd kan worden. Alleen d.e beklaagde Wahap, Inlandsch ma- ECHTE WALES-ANTH RACJET o.a. 2.50 WITTOP KONING HARMENJANSWEG 67A - HAARLEM TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) Dus we zijn weer in November En we zijn weer voorbereid, Naar aloude reputatie. Op veel wind en nattigheid. 't Laatste blad gaat van de boomen. 't Bosch wordt grauw en kaal, onguur, Slachtmaand brengt finale slachting Van het schoon in de natuur. Tweemaal honderdduizend leden Van het vreedzaam koegeslacht, Weten niet wat in die slachtmaand, Hun in blik is toegedacht. En de menschheid zegt neerslachtig: Slachtmaand waar is 't onderscheid, Elke maand slacht toch een ander In de erisisnarigheid. Maar zij moet het zachtjes zeggen, Want het onbezorgde kind Zingt alweer in blij verwachten 't Liedje van den goeden Sint. P. GASUS. t-roos der eerste klasse, verzoekt voorlezing in de Maleische taal. Uit de voorlezingen blijkt nog dat de In landsche kwartiermeester Tuhumena toen de ,De Zeven Provinciën" te Oleh-Leh lag, een geweer heeft genomen en dit met scherp heeft geladen, onder het zeggen van de woorden: „Ik zal jullie Kisjongens, die nog niet zoo bedreven zijn, eens laten zien hoe je je geweer moet laden". (Vermoedelijk is met Kisjongens bedoeld jongens afkomstig van de Kweekschool voor Inlandsche Marine- Schepelingen) Geen van de beklaagden heeft opmerkin gen van principieelen aard. Slechts een en kele rectificatie wordt''bepleit. Uit de verklaringen, afkomstig van den luitenant ter zee der tweede klasse H. L. van Boven blijkt nog dat de officieren aan boord van de „De Zeven Provinciën met verlangen hebben uitgezien naar de komst van het es kader dat het muiterschip tegemoet zou va ren. en dat deze officieren door het lange uitblijven van dit eskader en door hunne on zekerheid omtrent de situatie te Soerabaja vreesden voor een verergering van den toe stand. Naarmate de verklaringen zijn voorgele zen worden die achtereenvolgens door de be klaagden onderteekend. Hierop wordt een pauze gehouden. Vervolgens wordt medegedeeld, dat de fis caal de verdedigers en de raadsleden de zaak voldoende onderzocht achten. VERIJDELDE INBRAAK. Door een bewoner van de Merovingenstraat werd Dinsdagavond half elf bij de politie aangifte gedaan, dat gepoogd werd in te breken in perceel no. 46 aldaar, bewoond door een broodbezorger, die in den schouwburg vertoefde. Bij de komst van de politie bleek inderdaad, dat gepoogd was, een raam door middel van een beitel te openen. De onge- noode gast is blijkbaar gestoord, want hij is niet binnen geweest en er wordt niets ver- mist-. JONGEN VAN EEN BAGAGEDRAGER GEVALLEN. Dinsdag zes uur zat de twaalfjarige jongen G. K. op den bagagedrager van een wielrijder. Op den Kampersingel wilde hij er afspringen, maar had daarbij het ongeluk te vallen. Dooi de motorbrigade der politie werd de jongen naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar bleek dat hij een hersenschudding had bekomen, NOEL PANTER, de correspondent van Daily Telegraph, die dezer dagen in München werd gearresteerd en thans wegens spionnage terecht moet staan. Wegens aanmerkingen op de getuigen En omdat hij zijn mond niet houdt. (Zie ook pag. 3) BERLIJN, 1 November (V.D.) Waar schijnlijk door het sensationeele begin van de zitting van gisteren was de zittingszaal he denmorgen bij de opening van de zitting weer geheel gevuld. Ook vanmorgen heeft de sen satie niet ontbroken, want opnieuw heeft de president het noodzakelijk geoordeeld Dimi trof van de zitting van vandaag uit te sluiten en wel voornamelijk naar aanleiding van de opmerkingen die Dimitrof gisteren in de zit ting heeft gemaakt. Na opening van de zitting deelt Dr. Bungei- mede, dat volgens het stenogram van de zit ting van gisteren Dimitrof het volgende heeft STORMTAFEREEL AAN DE NOORDZEE KUST; een frappante foto van den tegen zee en stormdezer dagen in de haven van Yarmouth genomen. strijd „De kring der getuigen a charge tegen ons, communistische beklaagden, is thans met dezen getuige (Lebermann) gesloten. Hij begon met rij ksdagaf gevaar den der nat.-soc. partij, toen kwamen nat.-soc. journalisten en hij eindigt met een dief". Dr. Bünger vervolgde: „Deze uitlating heb ik gisteren niet gehoord. Ook eenige bijzitters niet. Ik heb slechts het begin gehoord, an ders had ik natuurlijk op de scherpste wijze ingegrepen, want deze uitlating is weer een ongehoorde brutaliteit. De oorzaak waardoor ik deze woorden niet heb verstaan is, dat Dimitrof, zooals gewoonlijk niet ophoudt met spreken als ik begin. Ik voeg daaraan toe den eisch aan Dimitrof, onder alle omstandighe den het spreken te staken, wanneer ik spreek en ook niet verder te spreken als ik hem het woord heb ontnomen". Dimitrof: Meneer de President President: Ik geef u thans het woord niet. Dimitrof: De Völkisehe Beobachter kan te vreden zijn President (na een korte bespreking met de overige leden van den Senaat)Ingevolge mijn opmerking van zooeven wordt u van de zitting van vandaag uitgesloten. Alvorens Dimitrof wordt weggeleid, pakt hij vrij langzaam zijn verschillende stukken bijeen en rekt den tijd, waarvan hij gebruik maakt om in felle woorden te protesteeren te gen het besluit van den Senaat, waarna hij hoonend "de zaal verlaat. Ook Dr. Werner verklaart, dat hij Dimi- trof's uitlating gisteren niet- heeft verstaan, anders zou hij den president onmiddellijk er op attent gemaakt hebben. Als eerste getuige wordt gehoord de reeher- chebeambte Carel Spietz, uit Berlijn- Lichtenberg, die op 28 Februari opdracht had, Torgler 's morgens vroeg in diens woning te arresteeren. Op zijn bellen was de deur pas na 2 a 3 minuten door mevr. Torgler geopend. Op de vraag, waar haar man was, verklaarde zij, dat hij in de provincie op reis was. De gezochte was echter in werkelijkheid thuis. Getuige was van 611 uur 's ochtends in zijn woning. Toen tegen 8 uur de telefoon ging, sprong hij toe en hoorde, dat een vrouwenstem mevr. Torgler iets van een bijeenkomst zei. Mevr. Torgler antwoordde dat zij onver wachts bezoek had gekregen en thans geen afspraken kon maken. Mevrouw Torgler had tegen getuige Spies gezegd dat een vriendin had opgebeld. Tegen tien uur ging de telefoon opnieuw. Mevrouw Torgler ging naar het toestel en zei: „De vi site is er nog steeds, ik kan niet komen". Torgler merkte naar aanleiding hiervan op dat hij in de week voor de Rijksdagverkie zingen van 5 Maart, op een aantal vergade ringen zou spreken en in de eerste helft van de week beloofd had te zuilen spreken op twee vergaderingen in Saksen. Op den bedoelden dag hadden twee vrou wen zijn huis opgebeld en wel mevrouw Kueline en mevrouw Karspers. Toen hij mevrouw Kuehne te Pankow ver liet, had hij haar een pond koffie en honderd mark gegeven met het verzoek dit aan zijn vrouw te geven, omdat het tegen het eind van de maand was. Hij had toen al de bedoe ling gehad zich 'bij de politie te melden en had het vermoeden dat hij dientengevolge de komende dagen niet in staat zou zijn het zelf te overhandigen. Pres.: „Waarom heeft uw vrouw gezegd, dat u op reis was?" Ik wist Maandagavond toen ik van huis ging nog niet waar en wanneer ik op ver gaderingen zou spreken. Ik heb daarom ge- Vandaag is een pleidooi gehouden voor twee der muiters. Morgen de dupliek. pag. 1 Te Heemstede heeft gisteren de wereldkam pioen schaken dr. Aljechin en simultaan- séance gegeven. pag. 8 Den Amsterdamschen Raad zal spoedig een gewijzigd schouwburgplan-Koopman worden voorgelegd. pag. 4 B. en W. van Amsterdam overwegen het voor schrijven der 40-urenweek in bestekken voor gemeentewerken. pag. 4 Er zijn geen besprekingen gehouden over wij ziging van het zendtijdbesluit. pag. 4 De heer P. J. Schmidt, voorzitter der O. S. P. is ook in liooger beroep tot twee maanden: gevangenisstraf veroordeeld wegens op ruiing. pag. 4 De minister van Onderwijs zegt toe, dat opge treden zal worden tegen excessen bij het „ontgroenen". pag. 4 Een wet tegen het cadeaustelsel maakt bij mi nister Slotemaker de Bruine een goede kans. pag. 4 Te Amsterdam zijn slechts 100 van de stuca- doors die gestaakt hebben, weer aan het werk kunnen gaan. pag 4 Een belangrijke studie van den heer D. J. A. Westerveld over de financieele zijde van het woningvraagstuk te Haarlem. pag. 6 In Zwitserland is een FarmanvJiegtuig neer gestort, twee personen werden gedood. pag. 3 Toenaderingspogingen op den Balkan. Henry Ford heeft zich aan de automobielcode van Roosevelt onderworpen. pag. 3 Het presidium van de ontwapeningsconferen tie is tegen 9 November bijeengeroepen. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Fransche geest. pag. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Ook contingenteering in Indië. pag. 6 Van onzen Weenschen correspondent; Nazi activiteit in Oostenrijk. pag. 3 K. de Jong: Het H. O. V. concert onder leiding van Th. Mathieu. pag. 8 J. B. Schuil: „Tropenadel" door V. Z. O. D. pag. 8 Schaakrubriek. pag. 7 zegd: „Het is mogelijk dat ik pas Woensdag ochtend terug kom". Pres.: „Dat had u toch al in Lepizig kun nen vertellen?" Torgler: Er is toen slechts zeer terloops door den procureur-generaal over gesproken. Dr. Sack: Ik ben het geweest die den be klaagde heb gezegd: „Wacht daarmee tot de procureur generaal er op terug komt. want hij zal het bij zijn bewijsvoering gebruiken. Ik wilde de zaak nauwkeurig aan de orde stellen als het zoover was. De proc. generaal, Dr. Werner, zegt tegen Torgler, dat hij het opvallend vindt, dat Torgler 's avonds niet zelf heeft opgebeld, en dat hij het den volgenden ochtend me vrouw Kuehne heeft laten doen. Torgler: Ik heb al in Leipzig gezegd dat ik 's ochtends om ongeveer half tien heb opge beld, en haar heb meegedeeld dat ik naar de politie zou gaan. Dr. Werner: Dan was toch het verzoek aan mevrouw Kuehne om uw vrouw te waar schuwen tamelijk overbodig. Het was dan toch eenvoudig geweest uw vrouw ook 's nachts op te bellen. Torgler: Ik heb mevrouw Kuehne niet ver zocht mijn vrouw te waarschuwen, doch haar slechts de koffie en het geld te geven. Ik heb daar reeds den vorigen avond bij Stawiski over gedacht naar de politie te gaan om naar aanleiding van de berichten in de kranten over mijn medeplichtigheid bij de brandstich ting opheldering te geven. Ik wilde eerst echter afwachten of het werkelijk waar was wat Oehme mij had ge zegd, dat Telegraphen Union en Wolff zulke berichten verspreidden. Er was geen enkele dringende reden om mijn vrouw 's nachts onnoodig wakker te bellen en haar door deze mededeelingen ongerust te maken. Dat kon ook den volgenden morgen gebeuren. (De zitting duurt voort.) AANRIJDING NIET BEMERKT. EEN MAN GEHEEL VERMORZELD. COMMISSARIS VAN POLITIE ZAT IN DE AUTO In den nacht van Maandag op Dinsdag is op den rijksweg tusschen Eysden en Maas tricht de 57-jarige H. Coelen, oud-wethouder van de gemeente Rijkholt door een auto be stuurd door iemand uit Maastricht aangere den en letterlijk vermorzeld. Het hoofd'van den man heeft men nog niet gevonden De auto is doorgereden, maar de bestuurder heeft zich later, toen hij bemerkte dat zijn auto sporen droeg, dat een zeer ernstige aan rijding had plaats gehad bij de politie te Eys den gemeld. Naar V. D. meldt, zat o.a. de commissaris van politie te Maastricht in de auto.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1