Ook contingenteering in Indië. Hebt Gif het gevoel te leven achter een traliehek mÊmmmmemam R™™™ LEIPZ1GER "ontvellen BONTHANDEL Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 1 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 De financiëele zijde van het woningvraagstuk te Haarlem Een belangrijke studie van den heer D. J. A. Westerveld. In het pas verschenen October-nummer van het „Tijdschrift voor Volkshuisvesting en Stedebouw"' heeft de heer D. J. A. Wester veld een belangrijke studie gepubliceerd over de exploitatie van de met steun van rijk en gemeente gebouwde woningen te Haarlem. Deze studie is belangrijk, niet alleen van wege het vele feitenmateriaal, maar ook om het tijdstip van publicatie, wijl zooals on zen lezers bekend is bij den Minister van Sociale Zaken voordrachten in bewerking zijn met betrekking tot de huren en de ex ploitatie van de met rijks- en gemeentesteun gebouwde woningen. De heer Westerveld heeft wat de beteekenis der studie onaan vechtbaar maakt de gegevens, welke hij voor zijn onderzoek noodig had, verkregen van de af deeling Volkshuisvesting der Haar- lemsche gemeentesecretarie. Ten einde een inzicht te verkrijgen van de financieele zijde van het woningvraag stuk te Haarlem, heeft de heer Westerveld gegevens verzameld over 1931. Men weet, dat het rapport der commissie-Vliegen voor ons land gegevens biedt over 1927.28. Maar zooals de heer Westerveld terecht opmerkt de omstandigheden zijn sedert- de verschij ning van dat rapport belangrijk gewijzigd en- het nemen van ingrijpende maatregelen daardoor urgenter geworden. De heer Westerveld kwam tot de volgen de gegevens: „De bouw van arbeiders- en middenstands woningen volgens de Woningwet is in Haar lem begonnen in het jaar 1914. Tot eind 1931 waren tot stand gekomen 72 complexen met tezamen 5217 woningen. Hiervan is één •complex met 41 woningen sedert aan de •bewoners overgedragen, zoodat eind 1931 in exploitatie waren 71 complexen met 5178 woningen. De woningvoorraad bedroeg in Haarlem op 31 December 1931 31.771 wonin gen; het onderzoek loopt dus over bijna 1/6 deel van den totalen plaatselijken woning voorraad. Van de genoemde aantallen zijn: 15 complexen met tezamen 1097 woningen gemeentebezit. 56 complexen met tezamen 4069 woningen bezit van woningbouwvereenigingen of stich tingen". Haarlem heeft eenige jaren geleden ter. behoeve van de exploitatie van haar woning- bezit een speciale stichting in het leven ge roepen, die een deel der woningen in eigen dom heeft, een ander deel voor de gemeente beheert. In wezen hebben wij hier echter te maken met zuivere overheids-exploitatie. Voor zijn onderzoek schakelt de heer Wes terveld nog twee complexen uit: le een complex van 61 woningen, dat eerst eind 1931 gereed is gekomen en waarvoor de definitieve bedragen nog niet zijn vastge steld en 2e een complex van 86 middenstands- woningen, bij de grenswijzing van 1927 over genomen van de gemeente Heemstede, dat in zeer bizondere omstandigheden verkeert, die hier niet terzake doen. De heer Westerveld komt dan tot de vol gende schuidencijfers: „Voor de overblijvende 69 complexen met tezamen 5029 woningen is oorspronkelijk een schuld aangegaan van f 25.824.800,88, welk bedrag door aflossing op 1931 vermindert was tot f 24.542.264.34. De oorspronkelijk aange gane schuld is lager dan het bedrag der stich- tingskosten. aangezien aan enkele woning bouwvereenigingen door Rijk en gemeente een belangrijk bedrag a fonds perdu is geschon ken. Met die bedragen is verder geen reke ning gehouden. Het op 31 December 1931 resteerende be drag is geleend door het Rijk, de gemeente en door particuliere instellingen". Uit een stukje der door Rijk, gemeente en anderen verstrekte kapitalen blijkt, dat de door het Rijk verstrekte kapitalen voor het grootste gedeelte, n.l. voor 63.5 geleend zijn tegen een rente van 5%. Er is reeds her haaldelijk aandrang op de regeering geoe fend om tot renteverlaging over te gaan, ten einde langs dien weg tot noodzakelijke huur- verlaging te kunnen komen. De heer Westerveld illustreert dezen aan drang met interessant materiaal. Hij bere kende in details, welke gevolgen rentever mindering zou kunnen hebben voor verschil lende complexen.. Men weet, dat het- argu ment van "vroegere regeeringen steeds was, dat het Rijk niet een lagere rentepercentage in rekening brengen kan, dan het Rijk zelf moet betalen. De heer Westerveld nu gaat bij het samenstellen zijner gedetailleerde cijfers uit van de laatste groote Rijksleening en meent, dat het Rijk met een rente van 4 14 zou kunnen volstaan. In twee tabellen geeft de heer Westerveld aan, welke vermindering dat zou beteeke- nen per week en per woning. Voor 36 woningen zou de huurverlaging zijn 40 cent, voor 70 woningen 81 cent, voor 108 woningen 91 cent, voor 62 woningen 93 cent, voor 77 woningen 96 cent, voor 50 woningen f 1.04, voor 41 woningen f 1.10, voor 60 wo ningen f 1.16, voor 68 woningen f 1.18, voor 31 woningen f 1.19, voor 139 woningen f 1.22 voor 74 woningen f 1.24, voor 318 woningen zelfs f 1.50. Dit zijn de complexen, die aan j het rijk 5% rente betalen. T. a.v. de complexen, welke 4 3/4 rente aan het Rijk betalen, zou de huurverlaging zoo zijn, dat 22 woningen 27 cent minder zouden betalen. 110 woningen 28 cent, 64 woningen 29 cent, 77 woninge 30 cent en 61 woningen 31 cent. Met uitzondering van twee leveren alle complexen een jaarlijksch verlies op, ge dekt door bijdragen van Rijk en gemeente. Hiervan zegt nu de heer Westerveld: „Wan neer deze bedragen worden gehandhaafd, zou dus rentevermindering de mogelijkheid scheppen tot huurverlaging in die gevallen, waarin de voorgeschreven huur niet meer in overeenstemming is met de huur, die elders in de gemeente voor gelijkwaardige huizen wordt gevraagd. Men ziet dat de huurverlaging in sommige complexen zeer belangrijk zou kunnen zijn, des te belangrijker, naarmate de kostprijs der woningen hooger is geweest, hetgeen vooral geldt voor die complexen, die in den duursten tijd zijn gebouwd". ,De groote verschillen in stichtingskosten en rente en de verschillen in het tijdstip waarop de woningen zijn tot stand gekomen; zijn oorzaak dat de huren van gelijkwaardige woningen thans zeer verschillend zijn, met het verklaarbare gevolg, dat de neiging be staat de duurdere woning te verwisselen voor een gelijkwaardige goedkoopere". De heer Westerveld wijst op het besluit der raadsvergadering van 30 Augustus, om aan het Rijk een voorschot te vragen voor den bouw van 52 woningen met een in houd van 202 M2. die, wanneer 5% rente moet worden betaald, tegen f 4.70 per week verhuurd kunnen worden. Heel veel wonin gen gaan daarboven thans uit wat de huur betreft. En dus: „Het gevolg daarvan zal zijn dat, wanneer ze gereed komen, tal van huurders van duurdere woningen zullen trachten er een machtig te worden en de gelukkige overwinnaars in dien strijd zullen bevoorrecht, worden boven anderen". „De huren", vervolgt de schrijver, van al le Woningwetwoninge zijn door den fi- nancieelen band met Rijk en gemeente ont trokken aan de vrije concurrentie en dus aan de vrije prijsvorming. Zij mogen niet ver laagd worden". Wat de exploitatiecijfers betreft lezen we: „De commissie-Vliegen vestigt er de aan dacht op dat in vele gevallen de door Rijk en gemeente verleende bijdragen niet toe reikend zijn om de exploitatie sluitend te maken. Zoodoende ontstaat een tekort, dat voor de gemeentewoningen uit de gewone middelen ""der gemeente wordt aangezuiverd, maar bij de woningbouwvereenigingen dik wijls ongedekt blijft- Dit laatste komt ook te Haarlem voor bij 21 vereenigingen, op wel ker balans van 31 December 1931 een on gedekt tekort voorkomt van in totaal f 95.581,77. Tegenover deze ongedekte tekorten staan bij 16 andere bouwvereenigingen op de ba lans van denzelfden datum overschotten tot een totaal bedrag van f 90.743,27'. De geldmiddelen der bouwvereenigingen worden gestort bij de gemeente. Uit boven staande gegevens blijkt dus dat de gemeen te nog geen gelden aan de corporaties heeft behoeven voor te schieten, want het verschil tusschen tekorten en overschotten is slechts klein en bovendien staan tegenover de te korten en naast de overschotten de onder- houdsfondsen, die ook bij de gemeente be rusten. Ten aanzien van de middenstandswoning- bouwvereenigingen, waarvan er vier in 1931 een overschot hadden en één een tekort, is een andere regeling getroffen. De overschot ten van drie vereenigingen worden gestort in een middenstandswoningfonds, waaruit het tekort op het met verlies werkende complex voor zoover mogelijk wordt bestreden. Het overschot van het vierde complex wordt ge bruikt voor afschrijving op de kosten van vochtbes tr ij ding Daarbij mag niet onvermeld blijven dat de gemeente indertijd een b /ï-.ag van f 423.479,47 a fonds perdu heeft bijgedragen in de bouw kosten dezer middenstandswoningen, waar voor geregeld rente en aflossing moet wor den betaald, Waarmee in het jaar 1931 een totaal bedrag van f 28.360.11 gemoeid was. Verliezen en winsten op de gemeentewo ningen worden vereffend in de gemeente rekening. In 1931 werd op zeven complexen behalve de bijdrage van f 1.866,60, een ver lies geleden van f 16,825,07. Vijf andere complexen daarentegen leverden een winst op van totaal f 11.398.24. Een inzicht in het ontstaan der ongedekte tekorten der woningbouwvereenigingen ge ven de volgende cijfers. Het exploitatiejaar 1931 leverde een to taal verlies op van f317.015,33 Daartegenover stond een totaal aan bijdragen van Rijk en ge meente van 290.523,96 Verschil f 26.491,37 waarvoor in de meeste gevallen geen dek king aanwezig was. Tot zoover de heer Westea-veld. Ten slotte mogen wij er nog op wijzen, dat de regeering t.a.v. de volkswoningbouw voor nemens heeft. De regeering wil op de rijks bijdragen besparen een bedrag van f 450.000.- door verlaging van het bedrag voor onder houd der met deze bijdragen geëxploiteerde woningen. In de tweede plaats wil zij f 525.000.bezuinigen door een stelsel van verrekening van - overschotten en tekorten op de woningexploitatie. Dit betreft naar wij weten uit zeer betrouwbare bron de kwestie, waarop ook de heer Westerveld doel de n.l. dat een woningbouwvereeniging com- omdat Gij gedwarsboomd wordt in Uw vrijheid van handelen, omdat Ge niet kunt uitgaan, elk plan moet opgeven, doordat telkens martelende hoofdpijnen U overvallen en voor U een dag doen verloren gaan. Als Uw arm hoofd bonst, Uw slapen kloppen en borende pijnen door geheel Uw hoofd gaan, dan zullen AKKER-CACHETS voor U uitkomst brengen. Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier zult Ge Uw hoofdpijn voelen wegirekken en zult Ge U weer prettig en behaaglijk gevoelen. Het is uitgesloten, dat een "AKKERTJE" U niet zal helpen, want al nemen ze de oorzaak van Uw lijden niet weg, waarover Ge Uw arts moet raadplegen, ze helpen U in ieder geval dadelijk van die onuitstaanbare pijn af. AKKER-CACHETS ("AKKERTJES"), een gelukkige samenstelling van Apotheker Dumont, met een verrassend snelle werking bij; Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Rheumatische pijnen, Len denpijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn, Migraine, Neuralgie. ("AKKERTJES") v Volgens recept van Apotheker Dumont. Slechts 50 cent per 72 stuks. (Adv. Ingez. Med.) plexen met winsten en complexen met baten kan hebben. En voorts is de regeering voornemens, in verband met de bovenstaande besparingen (door wijzigingen van de woningwet te ver krijgen) het bedrag der Rijksbijdragen met f 2.100.000.— te verhoogen, teneinde daar door huurverlaging mogelijk te maken. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Waleveld. v. Marumstraat 24rd., aardappe len. Jonker, Preangerstraat 28, broche. Peper, A. L. Dyserinckstraat 43, bankbiljet, v. d. Veen, Spiegelstraat 13rd., ceintuur. Rijbroek, L. Mar- garethastraat 30rd., idem. Niemeyer, Harmen- jansweg 19rd„ idem. Bur. v. Politie, Smede- straat 9. taschje, 1 klos garen, mutsje, kope ren plaat met haak. Meijer, Twijnderslaan 8, handschoenen. Jansen. Ged. Schalkburger- gracht 95, armbandhorloge. Koops, Javastraat 64, jongensjas. Wehnes, Padangstraat 16, idem. v. Gelder, Harm en jansstraat 18, motor- jas. Buis, Bisschop Ottostraat 23, trajectkaart autobus. Jansen, Reïgerstraat 16. kist met ge reedschap. Kennel Fauna, Parklaan 119, grijs wit katje. Bastet, Koorstraat 3, muts. Slot, Kleine Houtstraat 55rd„ muts. Nieuwenhui- zen. All. Piersonstraat 24, muts. Koegers, Oost- vest 2rd„ pakje macaroni, v. d. Swissen, Pa- pentorenvest 38, portemonnaie. Broek. Leid- schevaart 304, idem. v. d. Putten, Indische- straat 18, idem. Geys, Olyeanstraat 5, rijw.bel. plaatje. Zoet, Breestraat 4, ring. Radsma, Koudenhorn 48rd., schoenen. Koelemij, Oran jeboomstraat 143, taschje. Ter horst Gast, Timorstr. 98, autoslinger; Bur. v. Politie, Smedestraat 9, autoband, al armpistool, borstel met stok; Oud, Otoistr. 10, armband; Terpoorten, K. Lakenstraat 10rd„ schoolétui; Otter, Dahliastraat 13, hon denhalsband; Asyl, Ridderstraat 11, herders hond, grijze kater; Duvee, Warmoesstr. 30, hond; Reigersman, Oranjeplein 5, halsband; Valk, Frankestraat 51, handschoen; Verhoef, Adr. Loosjesstraat 23, handschoen; Raayma- kers, Eendjespoortstraat 23, hond; Kennel Fauna Parklaan 119, 2 grijze en 1 oranje kat; Bos, Voortingstraat 2, machineonder- aeelen; v. de Brugge, Reitzstraat 63, muts; Koning, Zuidpolderstraat 109, portemonnaie; v. Tol Barendsestraat. 58, schilderspak; Schoen, Magdalenastraat 9, portemonnaie; Eichelsheim, Spaarnhovenstraat 76, para- pluie; v. d. Valk. Kleine Houtstraat 60, re genpijpen; Sabelis, Gen. de Wetstraat 53, regenjas; Nauta, Kleverparkweg 8rd, ring m. sleutels; Borghouts, Overtonstraat 11, sierspeldje; Ka-uyer, Raamgracht 26, kinder*- taschje. DE H. O. V. HET REORGANISATIEPLAN. Mej. Rut Snel schrijft ons o.a.: Ik meen mij te herinneren, dat eenige maanden geleden het plan bestond, de H.O.V. te reorganiseeren en wel zoo, dat iedereen lid kon worden tegen een minimum-contributie van ongeveer f 1.50 per jaar. Er scheen toen groote belangstelling voor dit plan te be staan. Het was ook inderdaad heel logisch en passend voor dezen tijd. Zooals de H.O.V. was en nog is kan men moeilijk spreken van een vereeniging. De leden zijn abonnés die zich bij het begin van het seizoen eenige en- treekaarten laten thuisbrengen voor concer ten. Men geeft wel is waar aan deze personen den naam van leden die het recht hebben ook de vergaderingen der H.O.V. te bezoeken, maar zij doen dit wijselijk niet, omdat zij zich geen leden gevoelen. Was het voor de H.O.V. niet verstandig het oorspronkelijke plan in al zijn consequenties toe te passen, om van de H.OV. een vereeni ging te maken waarvan leder lid kan worden Crisisordonnantie verschaft de bevoegdheid. Wapen, dat voorzichtig gebruikt moet worden. De Indische markt practisch gesproken een onbeschermd terrein heeft al maanden achtereen gevraagd om steunmaatregelen ten behoeve van de voor de binnenlandsche markt werkende bedrijven. In September heeft de Volksraad de crisisinvoerordonnantie aangenomen. Het is nu mogelijk het eigen industrieel bestaan te beveiligen door het nemen van contingenteeringsmaatregelen. Dat daarbij de pogingen om te komen tot een textielnijverheid zoo meteen via deze ordon nantie steun zullen ontvangen, is wel als zeker aan te nemen. Een eerste uitvoering is aan deze contingenteering al gegeven. Het Padangsche cementbedrijf werd, dank zij de cement-crïsisordonnantie beveiligd tegen de Japansche concurrentie. Thans heeft de In dische regeering het middel in handen om snel in te grijpen, waar zulks noodig is. De nadere uitvoering dezer nieuwe ordonnantie geschiedt bij regeeringsverordening, dat be- teekent dus, door den Gouverneur-Generaal, nadat deze den Raad van Indië heeft gehoord. Wanneer een dergelijke contingenteerings- maatregel genomen zal worden en de invoer van bepaalde artikelen dus voor korten of langen tijd en tot een bepaald percentage zal zijn toegestaan, treft men daarmede alle lan den, die bij des'en invoer betrokken zijn. Ook Nederland onder bepaalde omstandigheden, hoe onwaarschijnlijk dat misschien ook moge klinken. Intusschen beteekent de nieuwe regeling niet, dat een principieele verande ring wordt gebracht in de tot dusverre ge voerd handelspolitiek. Zij moet beschouwd worden als een veiligheidsklep, die in wer king zal treden, zoodra de Invoer van bui- tenlandsche goederen al te groote afmetingen zou gaan aannemen. De binnenlandsche in dustrie behoort een kans te krijgen. De bui- tenlandsche concurrentie wordt allerminst uitgesloten. De handel krijgt het recht zijn goederen, gedurende de contingenteerings- periode, te betrekken uit die landen, die vol gens zijn oordeel daarvoor het meest in aan merking komen. In tegenstelling met de regeling in ons land heeft men in Ned.-Indië niet in de eerste plaats een landencontingen- teering, gebaseerd op gegevens uit vroeger jaren. Dat daardoor een eventueele opdrij ving van de prijzen tot een minimum be perkt blijft, is wel als zeker aan te nemen. Dit Is voor de inlandsche markt van het al lergrootste belang. Bij mijn besprekingen in Indië zelf heb ik aanvankelijk de overtuiging gekregen, dat men niet tot contingenteering zou overgaan. Het is anders geloopen, maar wel heeft men daarbij ernstig rekening ge houden met de groote massa der consumen ten, de inheemsche bevolking. Vooral voor die groote groep uit de Indische samen- levins is het opvoeren van de kosten van levensonderhoud buitengewoon nadeelig. Men bedenke daarbij, dat de zoo van alle zijden gecritiseerde Japansche concurrentie in ieder geval voor de massa der consumenten en dat zijn niet de Europeanen van belang is, omdat zij daardoor „goedkoop" kunnen leven. Alhoewel de „vrije" contingenteering op den voorgrond is geschoven, is blijkens de Memorie van Toelichting de mogelijkheid opengelaten om „landen"-contingenteering toe te passen. Daardoor wordt beoogd om, in bijzondere gevallen, tegemoet te komen aan bepaalde wenschen van landen om goederen naar Ned. Indië af te zetten, waartegenover een tegenprestatie gesteld kan worden van de andere zijde. Een mogelijkheid dus om tot internationalen goederenruil te komen. Deze combinatie vraagt evenwel een uiterst nauwgezette beoordeeling der markttoestan- den. Voorbarig ingrijpen en het ruw han- teeren der ordonnatie kan stagnatie veroor zaken in het bestaande handelsverkeer met al de nadeelige gevolgen daaraan verbonden. Uitsluiting van allerhande speculatieve ele menten is daarbij een eerste vereischt. Men heeft te doen met een noodmaatregel, eener- zijds geboden door de tijdsomstandigheden, anderzijds vol met voetangels en klemmen. MOLLERUS. met de daaraan verbonden rechten en plich ten, tegen een kleine contributie, om zoo de belangstelling van heel Haarlem te wekken? Het zou een schande voor Haarlem zijn als haar -burgers niet ieder jaar het bedrag dat noodig is om de HO.V. in stand te houden, kon opbrengen. Nu het zoo slecht met de H.O.V. gaat, heb ik nog hoop, dat indien men de menschen ter vergadering riep, duizenden zich zouden op maken om mede te werken den grondslag te leggen voor een gezonde organisatie. Tot zoover dit schrijven. Wij teekenen hierbij aan, dat het oorspron kelijke reorganisatieplan voor de H.O.V. in derdaad uitgevoerd is. Het is evenwel onmo gelijk om leden toe te laten voor f 1.50 con tributie, omdat, indien voor dat kleine bedrag ook toegangskaarten gegeven moeten worden, te weinig geld zou binnen komen. Daarom is het minimum bedrag op f 5 gesteld. Er is veel gedaan om op deze basis nieuwe leden te weiwen. Voor zeer veel winkels hebben recla mebiljetten gehangen, terwijl daar ook ge legenheid was zich als lid op te geven. Bo vendien is ook nog op andere wijze gewerkt om het ledental uit te breiden. Het resultaat is geweest, dat het ledental wel wat geste gen is, (er zijn nu 567 leden) maar bij lange na niet in voldoende mate. Daarvoor zouden zich nog vele honderden nieuwe leden moeten aanmelden. De moeilijkheden der H.O.V. zijn niet in de eerste plaats gelegen in het ledental, maar ontstaan door het feit, dat thans weinig en gagementen zijn te krijgen, terwijl boven dien nog de subsidies van de gemeente Haar lem en de provincie Noord-Holland vermin derd zijn. ALEXANDER MOÏSSI. De directie van den Stadsschouwburg deelt ons mede: Het gezelschap Moïssi zal op Woensdag 22 November in den Stadsschouwburg te Haar lem een gastvoorstelling geven. JAN MUSCH WORDT GEHULDIGD Er heeft zich een comité gevormd om Jan Musch te huldigen bij zijn jubileum, als hij veertig jaar aan het tooneel verbonden Is, hetgeen op 15 November valt. groote houtstr. !03 1 el. 10577 SPOEDREPARATIE-INRICHTING (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnê's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstra.it 93, niet duidelijke vermelding van naam en ivoon- plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim RECEPTEN, VRAAG: Hoe kan men rood koper "bruin bronzen? ANTWOORD: Eestrijk de voorwerpen met een penseel met zwavelammonium en laat dit een poosje inwerken. Hei-haal het, zoo noodig, nog eens. Dan spoelt gij het flink af en droogt het. Den volgenden dag opwrijven met een zachten doek, -waarop een weinig lijnolie. VRAAG: Hoe kan men een paar geel lederen heerenhandschoenen reinigen? Ik meen, dat liet varkensleer genoemd wordt. ANTWOORD: I-Iet leer is zeker glad? Dan kunt gij de handschoenen aantrekken en buiten in de schaduw met een schoon, in benzol ge doopt doekje afwrijven. Geen vuur of licht in de nabijheid! Is het mat en ruw, dan kunt gij ze om de han den met gewone zeep wasschen en met schoon water naspoelen. In de schaduw drogen. VRAAG: Hoe moet bewerkt Indisch koperwerk onderhouden worden? ANTWOORD: Poets het met Ween er kalk en brandspiritus; wrijf met schoone doeken na en daarna met een droog kwastje of schuiertje af borstelen, opdat er geen Weener kalk op ach ter blijft. Wrijf dan na met een weinig dunne witte was; gij behoeft dan niet zoo gauw weer te poetsen. VRAAG: Hoe verwijdert men ketelsteen uit een ketel? Ik lieb het al tweemaal, zonder suc ces, met verdund zoutzuur geprobeerd. ANTWOORD: Zoutzuur en azijnzuur zijn de eenige middelen om ketelsteen te verwijde ren. Hebt gij misschien een beetje te slappe op lossing gehad? Of was misschien de aanslag een beetje te erg? Doet u nog eens als volgt. Neem gelijke deelen koud water en zoutzuur en leg in den ketel een kiezelsteen, ter grootte van een stuiter. Brengt het langzaam aan de kook en laat een kwartier hard doorkoken. Laat dan koud worden; giet daarna den ketel leeg en spoel ketel en steen terdege schoon. De steen blijft verder in den ketel waardoor het ketelsteen, dat zich vormt, los blijft, zoodat gij het. steeds weg kunt spoelen. Het eerste water, dat gij in den ketel na het schoonmaken kookt, moet gij niet voor inwendig gebruik bezigen. VRAAG: Hoe kan ik een bontvoering opfris- schen? De kleuren zijn wit, bruin en grijs. Voor namelijk het wit is iets vuil. ANTWOORD: Doop een schoonen, witten doek in waterstof peroxyde en wrijf hiermee het bont stevig af, maar zoo, dat het niet al te nat wordt. Laat 10 minuten inwerken en neem dan een anderen schoonen doek, dien gij in schoon, koud water doopt en niet al te stjjf uitwringt. Wrijf hiermee stevig na. Laat, in de schaduw hangend, stil drogen. Als het bont nog niet ge heel schoon is, herhaalt gij de behandeling nog eens. RECHTSZAKEN. VRAAG: Een werkster, die eenmaal per week 2.50 verdient, Ls door ziekte verhinderd :eweest te komen. Zij verlangt nu 2.50 voor dien dag. I-Teb ik het recht haar dien dag (door haar zelf te bepalen) te laten In halen, of moet k haar dien dag vergoeden, zonder zelfs in de gelegenheid te zijn geweest, haar zlekzijn te controleeren? ANTWOORD: Gij hebt o.i. het recht haar den dag te barer keuze te laten inhalen, tenzij dit haar niet mogelijk zou zijn.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6