EINDELIJK IS LINDBERGH ER. Varkenszeep. jM Be&mqtijksie 51e Jaargang No. 15449 Verschijnt dagelijks, EeKalve Op Zon- en Feestdagen Vrijdag 3 November 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEN7 ENp,^ week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0 72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 o Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: I5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f250.- Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 November. Karei de Zwijger. De Amerikanen hebben ons hun aangebe- den kolonel Charles Lindbergh gestuurd (met mevrouw), en Karei de Zwijger is in zijn wa tervliegtuig op Schellingwoude neergestreken. Deze bijnaam komt hem ten volle toe. Zwij- gender buitenlandsche beroemdheid heeft Ne derland in deze moderne tijden zeker nog nimmer in zijn midden gehad. Hij wil niet eens antwoorden op de vraag of hij een goede reis heeft gehad. En hoe lang hij blijft is een diep geheim. Als een verslaggever aandringt schudt hij hem hartelijk de hand, hetgeen niet zonder humor is en bovendien een goed verstaander heeft maar een halven handdruk noodig een heel betoog vol me degevoel inhoudt. Zooiets in den trant van: „Beste kerel, ik begrijp dat je hier niet voor je plezier heen bent gekomen maar beroeps halve. Ik snap dat ze je opgedragen hebben mij deze en dergelijke vragen te stellen, en dat je in het algemeen bezoldigd wordt om daarop antwoorden te verkrijgen en die te publiceeren. Derhalve ben ik mij bewust dat ik. door mijn hardnekkig en ietwat-onver- klaarbaar zwijgen, de materiëele grondslagen van je maatschappelijk bestaan doe trillen. Maar gelukkig ben ik een uitzondering De rest zwijgt heelemaal niet. Evenmin vlie gen de anderen in hun eentje den Atlanti- schen Oceaan over. Dat heeft mij min of meer in een uitzonderingspositie gebracht, en daar blijf ik nou maar liever in. Bij eenzame Oceaanvluchten past zwijgzaamheid zich logisch aanWat vraagt je nieuwshonge- rige blik thans?Of mijn vrouw iets zal zeggen? Evenmin. Ze is lid van de firma: Lindbergh-Dwight Morrow, in Zwijgende FaamBesef dit alles in de kracht én har telijkheid van dezen handdruk". U ziet hieruit hoeveel er toch uit zoo'n stil interview te halen is. Eén verslaggever heeft een schijnbaar-listigen aanloop genomen, door te vragen of het watervliegtuig inder daad „Tingmissartóq" heette. Aangezien het erop stond en bovendien sinds maanden in de geheele wereld bekend is, begreep Lindbergh dat ontkennen hier niet baten zou en zwijgen onnoodig was. Hij zei dus „Yes". Verder kon de verslaggever niets uit hem krijgen, maar het gerucht wil dat hij tevreden was. Journa listen kennende, leid ik hieruit af dat hij te voren met een collega gewed had, dat hij Ka- rel den Zwijger zou doen spreken. „De openbare meening" zal waarschijnlijk met zekere Schadenfreude de mislukte po gingen van de eeuwig-nieuwsgierige kranten mannen vernemeri, en met haar bekende naïeveteit meenen dat wij nu in zak en assche zitten, omdat er een beroemdheid niet ge praat heeft. Zij vergist zich alsdan. De stem ming op de redactiebureaux is vandaag even opgewekt en levendig als altijd. Sterker: wij waardeeren Lindberghs zwijgen. Het is, door zijn uitzonderlijkheid zelf, Nieuws. Wij zijn gewend aan filmsterren, staatslieden', musici, tooneelspelers, wielrenners en nog meer be roemdheden van allerlei aard, die uit het bui tenland hier op bezoek komen en allen tegen ons praten als Brugman-zelf. Ook u bent daaraan gewend. Eindelijk en ten laatste kun nen wij er u een aanbieden, die zwijgt. Dit interesseert u. Ontken het maar niet: het interesseert u. Het omhult de beroemdheid met dat plezierige waas van geheimzinnigheid, dat filmsterren, staatslieden, musici, wielren ners enz. zoo volkomen missen. Het herinnert aan zijn eenzamen Oceaantocht. temidden der woedende elementen, in een klein toestel achter een razenden motorzwijgend en verbeten. Het suggereert prachtig de figuur- Lindbergh. Ach, wij weten die dingen te waardeeren! Als de Oceaanheid geantwoord had: „Ja, ik heb een goede reis gehad, dank u", gevolgd door: „Inderdaad, het waait een beetje hard", toegelicht met „We hebben een beetje geschud" en voortgezet in de vervaar lijke onthulling: „Ik blijf een paar dagen en kom inet de K. L. M. praten", dan zou het waas verscheurd zijn en zouden wij boven dien niets meer weten dan nu. Immers: hij heelt een goede reis gehad, want de over tocht had kort geduurd en hij en mevrouw zagen er gezond en opgewekt uit, het woei inderdaad hard, het is een vaststaand feit, dat dit vliegmachines doet schudden, en aangezien hij met Plesman naar Den Haag ging stond het vast dat hij 'n paar dagen zou blijven en met de K. L. M. praten! U ziét hieruit dat Lindbergh, mevrouw Lindbergh en wij journalisten, u eigenlijk in niets tekort hebben gedaan, en u integen deel de illusie van 's mans geheimzinnige persoonlijkheid tenvolle gelaten. Voor het overige kan ik u wel bij voorbaat de verzekering geven dat de volgende bui tenlandsche beroemdheden weer allemaal zullen praten, en heelemaal niet met tegen zin, zooals u soms ten onrechte schijnt te meenen. Heelemaal niet, hoor. Zij willen erg graag, dat u zooveel mogelijk over hen hoort en over hen praat. Sprekende films zijn het, up to date. Alleen Charles Lindbergh, die in z'n eentje in die kleine cockpit zat met den loeien den stormwind om hem heen en de bulderen de zee beneden, is een zwijgende gebleven R. P. Onverwachts uit de lucht komen vallen. MET GEBROKEN BEENEN OVER BOORD. ERNSTIG ONGELUK OP EEN SCHIP. Donderdagmorgen is naar het Handels blad meldt, op de. sleepboot „De Mercuur", kapitein Kamerling, in de haven van Amers foort, de 20-jarige schippersknecht H. Kamp- huyzen uit Vreeswijk, die bij de Groote Melm bij een ongeval tusschen de railing en een sleepkabel zijn beide beenen brak en ver volgens overboord sloeg aan wal gebracht. In zorgwekkenden toestand is het slachtoffer naar het St. Elizabethsgasthuis te Amers foort vervoerd. Hij vliegt, landt en zwijgt. (Van een onzer redacteuren). Zoo is Linidibergh dan toch neig zeer on verwacht gekomen. Nadat hij in een wijden boog om Amster dam heen van het Noorden naar het Zuiden was getrokken, hadden wij de hoop den luchtheld in persoon te zien. al opgegeven. Nu kwam in eens het berioht. dat hij van daag, Vrijdag zou komen. Ieder bereidde zich daarop al voor. En dan komt 'hij ons op het laatste oogenblik Donderdag nog verrassen.... Op Sc helling wou wisten ze 't zelf nog niet eetns. „Echt Linidlberg'h", zeiden ze, „erg geheim zinnig. Wij weten er niets van". Een uur later was hij er. De lucht was gevarieerd van grauw tot helder en de temperatuur van dragelijk tot guur. Er was nu eens wind en dan eens re gen, onze boot splitste waarlijke golven en een lichterschip, dat niet bedoelde zooveel vaart te zetten, stevende met zijn lichaam van 80 ton recht op ons aan in de Oranje sluizen. Wij hadden nog maar net den tijd om het touw van den kikker te gooien en een eindje in den hoek te kruipen, bijkans tegen de zwarte sluisdeur aan, om aan het geweld te ontkomen. In dien tijd wierp het lichterschip ook een lijntje uit en kwam er rust in de kolk. Een rust, die ergerlijk was en pijnlijk, omdat wij verlangden naar bui tengaats: buitengaats in Sohellingwou, waar Lindbergh mioest peersfcrijken. Het is merkwaardig, hoe solide men op den stoel kan zitten van zijn bureau en hoe weinig later men voor het zeegat ligt. Het was woelig van donker water, krullend on der den wind en vol schuim, heelemaal niets voor een watervliegtuig, zou men zeggen. Zelfs de schipper vond het slecht weer, maar Lindbergh kan er tegen, dacht hij. die laat zich door de reede van Sehellingwou niet afschepenEn de schipper ging voort zich er in te verheugen, -dat er zoo weinig schie pen meet opliggen, eiken dag één minder. Net zoolang tot er niets meer over is, meen den wij. maar zoo'n vaart zou 't toch niet loopen'docht deaschipper, l"t zou te mooi zijn, en we hebben toch al geen klagen, 't Heele water was .vol schepen, overal om ons heen puften ze, zooals dat pleegt ,te zijn op het IJ een veerschip van de tram sproeide breede snorrebaarden van boegwater vlak achter den spiegel van onze schudt, maar wij won nen het van de snorrebaarden, omdat de pers nu eenmaal snelvarende schepen char tert, natuurlijk, 't Liep vele knoopen meer dan het veer en dat moest ook, want nie mand wist of het van Parijs naar Sohelling wou niet even vlug is als van Haarlem af, en zeker bij een man als Lindbergh. Het schippersknechtje, dat vijftien jaar is, en dag en nacht door werkt in dit al te ruige bedrijf, het schippersknechtje, niettemin goed op de hoogte van de wedervaren der familie Lindbergh, wilde er niet aan; aan het ver haal over Lindbergh niet. Hij dacht, dat het een grapje was. Een grapje! Er vlogen regenvlagen over het dek van de schuit, waar men zijn kraag niet te gen kon opzetten en het buiswater spatte van voor naar achter, en spoelde den mensch om de voeten. In de kajuit brandde een pe troleumkacheltje, maar men kon er minder turen naar de luclut en naar Lindbergh en daar kwam het maar op aan. Dit alles over de voorbereidingen en den spoed, waarmee Lindbergh ons verrast en nu nog lets van Lindbergh Lindbergh komt uit een ijselijk grijze wolk gevallen en hij moet meteen een goeden in druk van Bolland krijgen. Wijd en speelsch water op het Buiten IJ en lage landen, waarover stormwinden gaan. Wind en water'in Holland. Wie met een watervliegtuig landt heeft er alle .weet van, en het komt er maar op aan juist bij het neerkomen de goede verhouding te vinden tusschen beide. Tegen den vlagigen Zuid wester in strijkt Lindbergh neer op het schommelende water. Naturiijk dcet. hij het precies goed. Het is wat men noemt een vlotte ..landing", al is het dan ook op het wa ter. Juist zooals iedereen van Lindbergh ver wachtte. En het schijnt nog niet eens zoo on gunstig weer te zijn voor een watervliegtuig Het blijkt, dat het eenmotorige toestel, dat daar uit de wolkenlucht is komen ronken, roode vleugels heeft en een roode staart en verder een zwarte romp, die precies in den vorm van een sigaar er op geprikt zit als het ranke lijf op een vlinder. Het is een groot toestel, maar sierlijk en toch stevig. Op de vleugels staat N.R. 211 en op den romp in wilvte lettertjes een naam, die er Indiaanse!) uitziet, „Tingmissartóq". Het toestel recht voor den vlotstetger van de loods van de Marineluchfchaven te krij gen kost wel eenige moeite met dezen wind, maar Lindbergh lacht en achter hem laoht zijn vrouw, die dezelfde vliegerkleedij draagt- en waarom zouden zij niet. lachen in deze omstandigheden? De ontvangst zal hun dun kelij k wei bevallen. Het is een uitermate kalme kennismaking. Het publiek ontbreekt volkomen, dank zij de verrassingstechniek, er is geen sterveling behalve een paar journalisten, een poli tie- boot en eenige autoriteiten, die zich in al lerijl naar de wijde wateren gespoed hebben. Zoo is er de ondercommandant van de Ma rine. kolonel Van Reede, de Amerikaansche consul-generaal .te Amsterdam de heer Hoo- ver, de heer Plesman van de K.L.M. en later komt de heer Thomson, de stationschef van Schiphol in een snelle boot. Welnu, zulk een ontvangst meet den Lindberghs goed gedaan hebben; men zegt, dat zij afkeerig zijn va<n vertoon, en het is te begrijpen^ Het duurt niet lang, of het echtpaar is aan wal en vindt een rustpunt 'in een der vertrekken van de voor het overige gapend leege loods. Natuurlijk willen wij Lindbergh spreken. Dat het overbekend is, dat hij er niet op ingaat, deert ons niet. Wij hebben hem veel te vragen, ten eerste of hij een goede reis gehad heeft, ten tweede, wat hij hier eigenlijk doet, om het zonder omwegen te zeggen, verder of hij ook naar Volendam gaat, of hij nog veel van vliegen houdt en hoe hij Holland vindt. Misschien zijn er, die nog meer willen weten, want de aandrang 'is groot en wij komen allen om hem heen staan. Maar Lindbergh zwijgt en glimlacht en zijn vrouw gaat thee drinken. Hij licht ops zelfs niet in of hij een voor spoedige reis gehad heeft, ja dan neen. Dit eoncludeeren wij dan maar uit den tijd, die hij gemaakt heeft, 12.40 uit Parijs, 15.10 op Sehellingwou, het is minder dan drie uur en met dit weer.Het is inderdaad zeer Lind berghs. Maar hij zegt er zelf niebs over, is liever bij het binnenloodsen vati zijn ma chine door de Jantjes, klimt e- bovenop, en kruipt over den vleugel in zijn gele wollen jekker, met den vliegkap van de portretten Het is blijkbaar nog niet zoo'n makkelijk werk de machine binnen te krijgen. De Jan tjes gaan tot hun middel in 't water en de luchtheld zelf komt weer boven in de loods. „Please, mr. Lindbergh", begint een der col lega's de taak te ons aller behoeve, en liet eenige dat hij krijgt is een hand. Een hand van kolonel Charles A. Lindbergh,.hoe- velen zullen hem er om benijdenEn hij is in het minst niet voldaan De heer Plesman zal als bemiddelaar op treden. maar al wat hij bemiddelt, zijrs af werende gebaren met de hand. Het is een traditie van Lindbergh om bij verrassing ergens aan te komen en om te zwijgen. Langs een omweg vernemen wij, dat hij niet in Amsterdam blijft, maar naar Den Haag gaat. naar de Witte Brug. Dat. is alles. Over Volendam niets en over Holland niets, en over het -vliegen niets. En wij weten niet eens, waarom hij hier is. De heer Plesman paait ons met. beloften; later, later. Als ons schip terug stevent, klieft het de golven tegen den Zuidwester in. Het buis water is erger en het regent harder. En de schipersjongen dacht nog wel, dat het een grapje was Enfin, nu weet hij ook beter. Hij heeft den beroemden ..Amerikaander" zelf gezien. En dat wij niets te weten zijn gekomen, vindt hij niet zoo gek. Die man spreekt toch ook Amerikaansch..., meent hij. Sprak hij het maardenken wij. En dan loopen wij het Open Haven Front weer binnen., voor het Centraal Station, in de luwte. Lindbergh is intusschen met het vallen vir> het donker ook per motorboot naar het Cen traal Station gekomen. Hem wacht een auto voor Den Haag. Den Tingmissartóq hebben de matrozen niet binnen kunnen krijgen Zij hadden nogal tegenslag, de lier, bestemd om de vliegbooten de helling op te trekken tot in de loods, func- tionneerde niet goed en bovendien was het zeer laag water. De daarvoor bestemde wagen tjes konden aldus niet onder de dij vers ge schoven worden. Zij waren op de groottei van deze drijvers trouwens niet berekend. De vo gel is daarom maar aan den steiger gemeerd, om den nacht door te brengen op he* woelige water. Vandaag zal hij door de K. L. M. be handeld worden. De bekende deskundige Doe Maidment zal er zijn krachten aan wijden, en voorts zal de verstelbare schroef nagezien worden. Ts Avonds in de Witte Brug had Lindbergh een intiem dinertje. o.a. met mensehen van de K. L. M. Het schijnt, dat hij met K.L.M. bijzondere besprekingen voert, maar van wel ken aard, daar is niemand achter kunnen komen. Lindbergh zou tot Maandag in Den Haag blijven, werd gezegd, en liet kan dus best zijn. dat hij Zaterdag vertrekt GOED NIEUWS Daar de rubberindustrie afzetgebied moet zoeken in eigen land zal worden overgegaan tot uitbreiding van de rubberfabrieken te Heveadorp, waar ook allerlei artikelen van technischen aard zullen worden vervaardigd, meldt het Handelsblad. EINDELIJK EEN REGELING? TWEEDE KAMERLEDEN WENSCHEN ARBEIDSBEPERKING VOOR CHAUFFEURS. Eenige leden van de Tweede Kamer drongen er in het Voorloopig Verslag op de Water- staatsbegrooting nogmaals op aan. dat, met het oog op de veiligheid van den weg, er een regeling tot stand komt, houdende maximum arbeidstijd voor de bestuurders van vracht auto's en touring-cars, waarbij tevens reke ning zal moeten worden gehouden met andere diensten, welke zij verrichten, b.v. in garages of op autobussen. BELANGRIJKE ORDERS VOOR ZWITSERSCHE INDUSTRIE. NEDERLAND BESTELT DRUKPERSEN. Gedurende de laaJtste weken heeft d<e Zwitsersche machine-industrie eenige belang rijke orders ontvangen. De fabriek van druk kerij-.machines Winkler, Faliert- en Co. té Bern kreeg opdracht tot levering van een rotatiepers van zeer groot model van de „Stampa" te Turijn. Twee rotatiepersen van iets .kleiner formaat werden naar Ne'derla.nd verkocht, één bestemd voor. „De Residentie bode" in Dein Haag en 'de andere voor de 'drukkerij „Lumax" te Utredht. Na de gedurende den laatsten tijd tus- sdhen Nederland en Switzerland ontstane moeilijkheden op handelsgebied, is men in Zwitserland zeer ingenomen met deze Neder land sche opdrachten. MUNTVERVALSCHER KRIJGT VIJF JAAR. VIER JAAR WAS DE EISCH. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 26-jarigen mo torhandelaar te Aarlanderveen (gem. Alpheni tegen wien het O.M. 4 jaar gevangenisstraf heeft 'geëischt, wegens het vervaardigen van valsche rijksdaalders. Deze zaak werd met gesloten deuren be handeld. De rechtbank veroordeelde den verdachte tot vijf jaar gevangenisstraf met verbeurd verklaring van de in beslag genomen voor werpen. SUCCES VAN DE LEENING GRONINGEN Men deelt ons mede, dat op de 4 procent leening gemeente Groningen voor een zoo danig bedrag is ingeschreven, dat bij de toe wijzing een belangrijke reductie moet wor den toegepast. (In verhand met de Engelsche beperking van varkensimport, overwegen de belanghebbenden in Denemarken, de overtollige var kens tot zeep te verwerken), Als mijn gang op buitenwegen, Mij langs varkenskotten bracht. Heb ik. in verukking toevend. Dikwijls bij mezelf gedacht; Ach dat deze fijne, zachte Streeling van het reukorgaan. Aan den stadsmensch wordt onthouden, Is een ramp in zijn bestaan. Waarom moet hij zich beheipen Met den afgezaagden geur Van lavendel, roos of anjer, Voor zijn zeep en haar odeur. In het kleine Denemarken, Heeft men ook dien roep verstaan, Ook al is er door de crisis Nog een extra luchtje aan. Daar wordt binnenkort het varken Zeer deskundig toebereid, Om den mensch den weg te wijzen, Op het pad der zindlijkheid. 't Zal het dier ook zelf verheugen, (Daar bestaat geen twijfel aan) Om niet meer om carbonades, Maar om zeep om zeep te gaan. P. GASUS. Te Gilze Rijen is een tractor op een onbe- waakfcen overweg door den trein gegrepen.Dc twee man in de cabine werden vermorzeld. pag. 1 De vergiftiging van drie personen te Schoon hoven is aan onder den grond opgezameld gas te wijten. De oude vrouw is overleden. pag. 2 Donderdagmiddag 15.10 is het echtpaar Lind bergh vlot op het Buiten IJ gedaald. Het heeft zich naar Den Haag begeven. pag. 1 Uit Amsterdam is sedert 3 October een schip per met een sleepboot verdwenen. pag. 4 De regeering overweegt particuliere bedrijven in de werkverschaffing in te schakelen, om intellectueelen aan werk te helpen. pag. 4 Treinvertraging tusschen Haarlem en Leiden door het breken van de bovenleiding. pag. 8 Een belangrijke wijziging in de cijfers betref fende de kerkelijke gezindten in Haarlem en Omstreken. pag. 6 Donderdag hebben verscheidene verkeerson gelukken in onze stad plaats gevonden. pag. 8 De winkelweek van de Zijlstraatvereeniging. pag- 11 De winkelweek van de Bo-Bar-Kei. pag. 8 Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Enge land won Labour in totaal 177 zetels. pag. 3 Den Britschen journalist Panter is bij zijn in vrijheidstelling medegedeeld. dat hij Duitschland binnen tweemaal 24 uur moest verlaten. pag. 3 Het kabinet van Malta is door den Britschen gouverneur afgezet. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. R. P. Karei de Zwijger. flag. 1 J. B. Schuil: Marie Louise, het jubileumstuk van Fientje de la Mar. pag. 6 Het psychotechnisch laboratorium van de P. T. T. pag. 4 OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Weer twee menschen gedood. TRACTOR MET BIJWAGEN GEGREPEN. Op den onbewaakten overweg .bij het sta tion Gilse-Rijen (N.B.l is een zware aanhang wagen met tractor door den trein uit Breda aangereden. De tractor was door de locomotief gegre pen en van den aanhangwagen gerukt, waar na hij met den trein werd meegesleurd. De machinist remde terstond uit alle kracht, doch de trein rolde nog een twee honderd meter door voor hij tot stilstand kwam. De tractor was over heel dien afstand mee-" gesleept en de wrakstukken zaten voor een deel onder de machine, aldus de Msb. Vrijwel terstond was de auto gekanteld, waarbij de twee inzittenden er uit waren ge vallen en onder den trein terecht gekomen. Een hunner werd door 't treinpersoneel ach ter den trein geheel vermorzeld tusschen de rails gevonden. De ongelukkige had den ge- heelen trein over zich heen gekregen. Zijn medeslachtoffer lag onder het derde rijtuig van den trein. Het hoofd was vrijwel, afgere den en overigens was hij gruwelijk verminkt. Het treinpersoneel heeft in afwachting van de komst van een ziekenauto de lijken langs de spoorbaan gelegd en slaagde er daarna mot veel moeite in de resten van den trac tor voor en onder de locomotief te verwij deren. Dc locomotief zelf was slechts licht be schadigd. 'een lantaarn was er finaal afge rukt. Met een half uur vertraging kon de trein, met langzamen gang de reis naar Tilburg voortzetten. In de cabine zaten de chauffeur, Van den Brande, Oude Langestraat te Tilburg, en de veehandelaar Ph. Roksnoer, uit de Borneo- straat aldaar. Het uitzicht op den overweg is geheel vrij en een eind voor de spoorlijn is de chauffeur nog evov) uit den wagen geweest om te vra gen of deze zandweg voor auto's berijdbaar was. Op het bevestigend antwoord was hij weer ingestapt en doorgereden. Toen hij de spoorlijn bereikte, gebeurde het vreeselijk ongeluk. Men vermoedt, dat de chauffeur in de zekerheid, dat hij dezen weg kon berijden, is doorgereden zonder op de omgeving te letten. MINISTER VERSCHUUR SPREEKT VOOR DE RADIO. OVER CRISISZORG VOOR REGEERING EN VOLK. EEN WERELDBEROEMD BOUWWERK IN GEVAAR. De vermaarde Leexiwenhof in het Alhavibra. meesterwerk uit den Moorschen lijd in Spanje wordt door instorting bedreigd. Van regeeringsivege zijn maatregelen geno men om het gevaar tegen te gaan. Naar wij vernemen zal minister Verschuur Dinsdag 7 dezer van 20 00 tot 20.45 uur een radiorede h ouden, welke over beide zenders zal worden'uitgezonden. De minister zal spre ken over de economische zorgen van regee ring en volk in den huidigen crisistijd.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1