Hei BéêUfëikde Ter zijde. HET DUEL. 51e Jaargang No. 15455 Verschijnt dagelijks, hehaïvé op Zon- èn Feestdagen Vrijdag 10 November 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGA VEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. HooMretUetenr: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN per week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week f b.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuïder Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Duim f250.- Wijsvinger f 150... Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100... idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000- Overlijden f 600- Verlies van Hand. Voet of Oog f400- Verlies Duim f75- Verlies Wijsvinger f75- Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 10 November. Negermuziek. Misschien hebt u den Amerikaanschen neger Louis Armstrong gisterenavond over de radio gehoord. Nu, ik heb hem gezien ook. Het is een zuivere, onvervaischte rasneger, dat kan ik u verzekeren. Hij blaast op een trompet en hij krijscht. Het is afgrijselijk leelijk. Velen zullen dat wel niet met mij eens zijn, want het schijnt nog steeds mode te wezen om zulke geluiden mooi en belangwekkend te vinden. Hun zou ik wel willen toeroepen: kom einde lijk tot bezinning. Dit is te erg. Het strijdt met den goeden smaak, het beleedigt Sancta Musica, het is oorverscheurend en goedkoop. Alleen niet voor de directie, die zoo iemand laat optreden, want mijn tafelgenoot, die er meer van wist, verklaarde met zekerheid te weten dat deze neger tweehonderdvijftig gulden per avond krijgt. Wat de Hongaarsche violist, die bij afwisseling met hem optrad, voor ho norarium ontvangt wist mijn tafelgenoot niet. Ik hoop er het beste van. Deze Hongaar bleek inderdaad kunstenaar. Hij speelde meesleepen- de Tziganemuziek en wekte schoone herinne ringen aan Boedapest bij mij op. Zijn muziek streelde, koesterde, cureerde bijna de zooeven- mishandelde trommelvliezen. Maar dan ver dween hij en moest weer plaats maken voor den neger, die er een nieuwen aanval op ondernam. De neger draagt een smoking van opvallen den snit, een kinderlijk-zelfingenomen glim lach en een gouden schakelarmband. Hij glijdt op zijn molières naar den band toe, produceert een enormen grijns.en krijscht heesch „Come on, boys!", daarbij zwaaiend met zijn trompet. De band barst los, hij maakt rechtsomkeert, glijdt naar de microfoon, buigt er zich over heen met een verheerlijkten grimas alsof 't een negerinnetje is, dat-ie het neger-hof wil maken en fluistert er heesche woor den in. De stem heeft geen klank, en wij verstaan ér niets van, ofschoon we er drie meter van daan zitten. Dan wordt de geluidsversterker er naast gesleept, en ineens krijscht het van links en rechts op ons aan, De band lawaait en de neger schreeuwt heesch in de microfoon, met z'n blikkerende tanden er bijna tegen aan, z'n verliefde grijns er vlak boven. Het is heel erg. „Hier zie je nu, hoever we afgezakt zijn in Europa", hoor ik iemand zeggen. De belangstelling is inder daad groot; het beproefd-deugdelijke com- mercieele inzicht van de directie des hotels iblijkt opnieuw juist te zijn. Toch verheugt het mij dat het noodig blijkt ook den Hongaarschen violist te laten optre den. Dit bewijst dat de muzikale gevoelens van dit grootendeels welgestelde publiek niet ganschelijk vernegerd zijn. Misschien ik hoop het beteekent de Hongaar de kente ring, nadert het einde reeds van deze vreese- lijken wansmaak. Op een goed moment zet Armstrong de trompet aan zijn lippen, staakt het heesche gekrijsch en begint te schetteren. Hij doet dit zeer kundig en syncopisch-zuiver, buiten dien zeer luid. De waarde der jazz-composi- ties blijve buiten beschouwing; het ligge dan maar aan mij dat ik de liedjes, die een Lu- cienne Boyer zingt, honderdmaal liever hoor. Maar de trompet als solo-instrument heeft nooit een grooten naam kunnen veroveren, en de redenen daarvoor dringen zich letter lijk c.p Alleen de hoornblazer in mobilisatie tijd, 's' ochtends om vijf uur losbarstend in het bekende: „Op de hei daar zal ik je vond ik nóg erger. Ineens is het uit. Applaus laat zich wach ten. Dan glijdt de neger weer, vooroverge bogen. op zijn verlakte schoenen naar den tJlnd toe, breidt z'n armen uit en stoot eenige rauwe kreten uit. Het publiek lacht daarop en applaudisseert. Hij snelt naar de micro foon, fluistert er opnieuw iets in u zult over uw radio beter gehoord hebben dan wij in de zaal en het volgende lawaai begint. Eén ding troost mij: dit kan geen stand houden. De opkomst der Boyers en Heritza's en zoo is een onmiskenbaar teeken: er zijn betere tijden op til. Maar kunnen we hun komst niet een beetje verhaasten? Zouden zoovelen, die dit geweld alleen nog maar pro- tégeeren omdat het huns inziens nog in de mode is, hun Hollandsch-nuchtere critische faculteit er niet eens op willen loslaten, en zich openlijk verklaren vóór de Tziganen en de Boyers en wat er meer aan veelvudige be koring en welluidendheid in de lichte muzi kale kunst te vinden is? Al was het alleen vanwege het nationale relf respect Het Carlton Hotel duid ik Armstrong niet euvel. Het zal ook wel blij zijn als zijn cliën-^ tèle deze negerkapriolen niet meer wenscht. VERKEERSREGELING Gasthuisvest en Gasthuissingel B en W. van Haarlem, overwegende, dat het, in verband met het bezwaar verbonden aan het des nachts geven van verkeers-sig- nalen door motorrijtuigen op de Gasthuisvest en den Gasthuissingel, in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer noodzakelijk is. voor het des nachts berijden van genoemde wegen, regelen vast te stellen, hebben besloten de Gasthuisvest en den Gast huissingel na des namiddags 10 uur en vóór des voormiddags 6 uur geheel gesloten te ver klaren voor het berijden met alle motorrij tuigen. PERSONALIA. Voor het examen wiskunde L.O. is te 's-Gra- venhage geslaagd de heer J. Harfog te Haarlem. NADIR KHAN, de Ajghaa.ische koning, die Woensdag vermoord werd. Men verdenkt zijn hovelingen er van den daad te hébben ge pleegd. DE ZIJLWEG IS KLAAR. OOK DE SPOORWEGSTRAAT ONDERGAAT EEN VERBETERING. Hedenmiddag zullen de Zijlweg, de Zijlsin gel en de Raaksbrug voor het verkeer worden opengesteld, nadat zij eenige weken in om- gewoelden toestand hebben verkeerd en alles wat zich rijdend voortbewoog dwongen een omweg te maken over de Brouwersvaart of, erger nog, langs den Verspronckweg. Leek het twee a drie weken geleden dat het einde spoe dig verwacht kon worden, de zaken namen een anderen loop, de regen stuurde de bere keningen in de war, en daarbij kwam nog, dat het laatste deel dat geasfalteerd moest wor den op veenbodem lag, wat geen water door liet. Men heeft het veen toen tot op een diepte van ongeveer 60 centimeter wegge graven en aangevuld met zand. Pas toen konden de wal sen hun steenen-verpletterende taak aanvan gen. De deklaag lag er hedenmiddag om een uur bijna geheel op, bij de Julianalaan en op de Raaksbrug was men met de onderlaag reeds klaar, terwijl de stratenmakers daar de aan sluitende bestrating bezig waren te legggn. Men hoopt ook hedenmiddag nog de brug ge asfalteerd te hebben, zoodat vanavond de glorie van Haarlem-West voor iedereen te be wonderen zal zijn. De bewoners vieren feest, en de leden der Zijlweg-winkeliersvereeniging hebben de vlag gen uitgestoken, om uiting te geven aan hun dankbaarheid jegens de vervulling van een lang gekoesterden wensch. De Spoorwegstraat (van Haarlem komend, de eerste doorgaande straat rechts als men van het viaduct komt) wordt beter bestraat en tevens verbreed, wat zeer noodig is als men de straatgolven in oogenschouw neemt. Op den hoek Zijlweg-Zijlsingel-Kinderhuis- singel liggen houten vluchtheuvels, die Open bare Werken in overleg met de politie daar heeft neergelegd. De plaatsing is nog geens zins zeker, en het geldt hier voorloopig nog een proefneming. Wanneer men de beste plaats heeft gevonden, zal men waarschijnlijk tot vluchtheuvels van steenen constructie over gaan. GEEN INTERIM DIVIDEND KONINKLIJKE. Het bestuur der Koninklijke Nederlandsche Petroleum-Maatschappij heeft besloten over 1933 geen interim-dividend uit te keeren. Over 1931 en 1932 werd ook geen interim-dividend uitgekeerd, doch wel een slot-dividend van 6 pCt. (Tot steun aan de zijde-industrie en venoerking van de enorme voorraden, zullen de Japansche soldaten zijden uniformen, helm bedekkingen, dekens enz. ont vangen) Wie had gedacht, dat een soldaat Nog ooit gehuld in zij zou gaan, Men stelt zich niet gemaklij k voor, Hoe dat ons leger wel zou staan. Maar zie, men doet het in Japan, Dat ons veel afgekeken heeft, Maar hierin ons niet slechts terzij, Doch wel ver is voorbij gestreefd. Een zijden uniform en helm, Een zijden deken, en nog meer Van zijde dat vermoedlijk wel Zal doelen op een zijdgeweer, 't Is, welbeschouwd, een heelè stap. Van een geharnast krijgersman, Via het zware grove pak Naar 't zijden leger van Japan. Misschien zelfs krijgt Japan's soldaat, In 't hem zoo gunstig zij-getij, Tot zijn verstrooiing en vermaak, Nog wel een „zij" ook aan zijn zij. Maar ondanks al die zijjigheid, Moet men het dunkt me, goed verstaan. Dat hij. al gaat hij dan in zij, Daarom nog niet op zij zal gaan. Ook voor zijn zijde industrie Is 't beter, dat het krijgsgeweld, Voor nu en altijd, door Japan Beslist ter zijde wordt gesteld. P. GASUS. ALWEER EEN MOORD BIJ OSS. ZWERVER IN DE BORST GESTOKEN. Donderdagmiddag omstreeks half zes is te Heesch bij Oss vermoord de 35-jarige J. van Boxtel, een zwerver uit Uden. Deze had 's morgens met een aantal woon wagenbewoners de paardenmarkt in Oss be zocht, waarvan hij in den namiddag in ge zelschap van deze personen in de richting van Heesch terugkeerde. Onderweg hadden zij een café bezocht, waarna vermoedelijk een woor denwisseling is ontstaan. Omstreeks half zes kwam Van B. het café van v. d. Wetering dat aan den* Rijksweg op een kruispunt nabij het woonwagenkamp staat, binnenloopen met den uitroep: „ik ga dood". De vrouw des huizes waarschuwde onmid dellijk dr. Binsbergen uit Nistelrode, die spoe dig ter plaatse was. Deze achtte overbrenging van v. B. naar het ziekenhuis te Den Bosch noodzakelijk, daar van B. een levensgevaarlij ken messteek in de borst had. Tijdens het transport naar het ziekenhuis is het slacht offer overleden. Ook de burgemeester van Heesch, de heer Offermans was inmiddels gewaarschuwd, die in samenwerking met de politie direct een on derzoek instelde. Ook het Parket uit Den Bosch, dat te Uden vertoefde werd gewaar schuwd. Dit was spoedig ter plaatse. Het onderzoek werd nu overgenomen door den Officier van Justitie. Donderdagavond iaat was men er nog niet in geslaagd eenig spoor van den dader te vinden. Omtrent de oorzaak tast men eveneens nog in het duister. Bij het voortgezet onderzoek leidde het spoor echter naar het woonwagenkamp, dat is ge legen in de nabijheid van het kruispunt der wegen Grave-Oss-Heesch. dat geheel werd af gezet. Alle woonwagenbewoners werden aan een streng verhoor onderworpen. Dit leidde tot de aanhouding van twee bewoners, die er van verdacht worden de misdaad te hebben gepleegd. Beiden zijn in de marechaussee kazerne te Geffen opgesloten. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. De Pruisische minister van Justitie heeft een memorandum gepubliceerd, waarin het duel als wettige instelling wordt aangekon digd. Het is in overeenstemming met de oude Duïtsche rechtsopvatting, zegt Z.E., zich met het wapen genoegdoening te verschaffen voor geschonden eer. Het zal den lezers mis schien belang inboezemen nog eens te lezen wat zoowat een eeuw geleden de oude Scho penhauer daarvan dacht. Na achtereenvolgens de burgerlijke, de ambts- en de vrouweneer behandeld te heb ben, zegt hij, in Die Weisheit des Lebens, on geveer het volgende. De vierde soort van eer, waaraan ik nu be gin, is van verdacht allooi efi mist gezon den zin. Toch wordt zij aan de jeugd terdege ingeprent. Den Grieken en Romeinen was zij onbekend, Chinees noch Muzelman, noch Hindoe maalt er om het is een vondst van 't Middeleeuwsche Christendom. Het is de riddereer: niet 't oordeel, dat men heeft, maar dat waaraan men, juist of onjuist uiting geeft. Veracht men u, maar zwijgt, dan blijft uw eer bestaan; maar scheldt een zot u schurk uw eer is naar de maan. Ziehier 't bewijs, dat niet hetgeen men van u denkt, maar enkel wat men zegt. uw rid dereer krenkt: als gij door het schimpwoord van uw voetstuk zijt gestort, staat g' er weer op, zoodra 't teruggetrokken wordt; 't is on verschillig of het oordeel blijft bestaan, heeft men excuus gevraagd, dan is aan d'eer vol daan. Men ziet hier tevens uit waarin die eer bestaat: 't is niet hetgeen men doet, maar wat men ondergaat, zoodat de grootste nul een. respectabel man naar dogma „point d'honneur" zijn eer ontrooven kan. Een man, uw mindere in geest en in gemoed noemt u een leugenaar. Duel. Er vloeie bloed. Hij is de heer, gij niet. Het baat niet wat ge zijt of wat ge in u hebt dat alles raakt ge kwijt. Gegrond of ongegrond, het schimp woord is gezegd, dies volgt gij slaafs de wet van t ridderlijke recht. Gij daagt hem uit, dat is. gij dreigt hem met den dood uw eerherstel hangt af van schot of degenstoot. Indien gij nu maar zorgt, dat gij den prik niet mist, dan is uw schande door den dood slag uitgewiseht. Hoor, wat Ben Jonson over dit bedenksel dicht: Het is een afgodsbeeld, door heidens opgericht, In spijt van God, die wetten maakte voor 't heelal, Waarbij bepaald is, dat de mensch niet dooden zal. Vergeefs verkondigt men met luider stem de leer: Wij moeten dooden als 't gevergd wordt door onz'eer. Verlies van reputatie vreest geen eerlijk man, Zoomin als hij die van een ander krenken kan. Wie dupht een euveldaad te doen. bewijst zijn moed. Wie onverdienden smaad wil dulden evengoed. Een slag in 't aangezicht een korte pooze pijn, dat moet die operatie voor den wijze zijn, meer niet; maak er in godsnaam geen tragedie van, zooals Corneille's Cid. Eon oud, eerwaardig man, Don Diego, krijgt een peer; dat is de clou van 't stuk. Zijn eer is hem ontroofd en weg is zijn geluk. Het is volmaakt absurd. Wat leert ons dus de Cid? Het wezen van 't geluk begreep de dichter niet. Een oorvijg raakt uw wang, maar treft hij uw bestaan? De trap van paard of ezel komt veel harder aan. 't Romeinsche en 't Grieksche volk. een hoogst heldhaftig ras, dacht nooit aan point d' honneur en wist niet wat dat was. Men kende het tweegevecht, maar anders dan 't duel was dat een slavenkamp geleverd op be vel. De duellist gehoorzaamt aan de ridder- wet: heeft hij den moord begaan, dan is zijn eer gered. Toen iemand Socrates, zoo 't heet beleedigd had, weerklonk het links en rechts: „Nu, hoe weerlegt gij dat? Dit was een woord, dat wel tot wederwoord ver plicht!" „O, neen," zei Socrates, ,,'t was niet tot mij gericht." Wie zijn verstand gebruikt gevoelt-geen er gernis wanneer men hem beschimpt. Hij zegt: „U hebt het mis, en 't zou me hinderen ais een gentleman dat zei uw lompheid maakt uw oordeel waardeloos voor mij." Wie van de beide sprekers komt er eervol af. hij die het scheldwoord zei, of hij dit 't antwoord gaf? Doe gij dus desgelijks bij zulk een avontuur, dan slaat niet gij. maar hij die schold een gek figuur. Een mensch is wat hij is, hetzij dan gced of slecht niet wat de een of andre vlegel van hem zegt. CHARIYARIUS. WIELRIJDER ONDER ANDERE AUTO GEWORPEN. CHAUFFEUR UIT HOOFDDORP STAAT TERECHT. BURGEMEESTERSWISSELING IN LONDEN. De afgetreden burgemeester Sir Percxj Greenaway overhandigt den monumentalen scepter aan zijn opvolger Sir Charles Collett. Voor de Haagsche rechtbank heeft terecht gestaan een 34-jarige chauffeur uit Hoofd dorp, die op het kruispunt PioenwegLaan van Meerdervoort te 's-Gravenhage een wiel rijder heeft aangereden, ten gevolge waarvan deze in de hoogte geworpen werd en neer kwam voor een andere auto, die hem over reed. De wielrijder was op slag dood. De chauffeur had volgens den anderen automobilist met een snelheid van 60 a 70 K.M. gereden. Hij erkende, dat hij te hard gereden had. De officier eischte 2 maanden hechtenis en In de Tweede Kamer heeft jhr. mr. D. J. de Geer een krachtige rede gehouden tegen het fascisme. pag. 15 De heer Sneevliet trok in de Tweede Kamer algemeene aandacht door een boeiende rede. pag. 15 Wederom is in de buurt van Oss een moord gepleegd. Een zwerver is door steken in de borst gedood. Twee mannen gearresteerd. pag. 1 In het gehecle land zullen vischtentoonstel- lingen gehouden worden als van IJmuiden uitgaande propaganda voor vischgebruik. pag. 4 De staking bij De Sphinx te Maastricht omvat thans 1200 menschen. pag. 4 Aan prof. dr. P. Zeeman zal het cere-docto- raat van de Universiteit van Straatsburg worden verleend. pag. 4 Een wetsontwerp tot wijziging der winkel sluitingswet is in vergevorderden staat van voorbereiding. pag. 4 Frankrijk heeft onzen uitvoer van groente opnieuw beperkt. pag. 4 Op haar 25sten verjaardag zal prinses Juliana worden gehuldigd door De Princevlag. pag. 4 Het dragen van partijspeldjes niet verboden. Mr. Westerman kreeg het zijne terug. pag. 4 Minister Hymans heeft verklaard het verdrag van Ouchy niet te zullen toepassen en niet te zullen laten ratificeeren. pag. 4 De Koninklijke zal evenals vorig jaar geen interim-dividend uitkeeren. pag. 1 In de Fransche Kamer heeft een afgevaar digde Buitschland van geheime bewapening beschuldigd en een internationaal onder zoek gevraagd. pag. 3 Aangenomen wordt dat de Afghaansche ko ning door zijn hovelingen vermoord is. pag. 3 Bij den strijd op Cuba tegen de opstandelin gen zijn vele dooden gevallen en een groot aantal arrestaties verricht. pag. 3 Een alibi voor Dimitrof in het Berlijnsche proces. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. pag. 1 R. P.: Negermuziek. Charivarius: Het duel. pag. 1 J. H. de Bois: Witsen en Weissenbruch te Am sterdam. pag. 8 K. de Jong: Liefdadigheidsuitvoering in de Gem. Concertzaal. pag. 8 J. B. Schuil: Voordracht door dr. Van Ame- rongen voor de Vereeniging van Huis vrouwen. pag. 8 Van onzen Londenschen correspondent: Het ontwapeningsdebat in Engeland's Lagetr- huis. pag. 3 Voor de vrouw. pag. 9 intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De verdediger merkte op, dat verdachte reeds acht jaar rijdt zonder ooit een ongeluk te hebben gehad. Hij is een bedaard rijder, doch daar hij haast had, heeft hij dezen keer hard gereden JUWEELENDIEVEN TE HAMBURG GEARRESTEERD. MET SIERADEN UIT DEN HAAG. Over de inbraak, welke in den nacht van. 30 Sept. op 1 Oct. werd gepleegd in het per ceel Veldmanstraat hoek Piet Heinstraat bij de juweliersfirma J. van Willigen en Zn., te 's-Gravenhage en waarbij voor ongeveer f 27.000 aan diverse waarden werd gestolen, vernemen wij. dat de politie te Hamburg de vorige maand een drietal personen heeft aangehouden. Een hunner had in het begin van October te Hamburg een 25-tal sieraden van de hand gedaan, welke door de politie in beslag werden genomen, daar men vermoed de, dat die sieraden van diefstal afkomstig waren. Bij onderzoek bleek, dat de sieraden door hem waren gekocht van de beide an dere daarna aangehouden personen. Van toegezonden foto's der sieraden werden er verschillende door de heeren Van Willigen herkend, waarna een der heeren met een in specteur der Haagsche politie naar Hamburg reisde en de sieraden alle als zijn eigendom herkende. Tijdens het politie-onderzoek te 's-Graven hage onmiddellijk na de inbraak werd op de deur van den juwelierswinkel een vingeraf druk gevonden, waarvan thans is gebleken dat deze afkomstig is van een der aange houdenen, zoodat deze althans een van de daders van de inbraak is Het Haagsch Corr. Bur. meldt nader, dat alle drie vreemdelingen zijn. Twee hunner zijn Duitschers en zij worden evenals de derde, die van heling wordt ver dacht te Hamburg in verzekerde bewaring gehouden in afwachting van het justitieel onderzoek dat daar zal worden behandeld.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1