DIAMANT Bak- en Braadvet SCHAAKRUBRIEK WOENSDAG 15 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 7 „STAATSINMENGING OORZAAK DER CRISIS". MR. J. RUTGERS SPREEKT VOOR DEN VRIJHEIDSBOND. Mr. J. Rutgers, secretaris van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", sprak Dins dagavond in de Gem Concertzaal over „Na- tionaal-Liberalisme". Mi-. C. Blankevoort, voorzitter van de afd. Haarlem zeide dat de liberalen hun onver schillige houding moeten laten varen, daar een andere politieke richting, de N. S. B., met haar steeds druk bezochte vergaderin gen groote propaganda maakt. Niet alleen is de N. S. B. een gevaar voor de partij en de liberale gedachte, ook andere richtingen brengen haar in gevaar. Mr. J. Rutgers zeide dat wij in dezen tijd van beroeringen naar den uitweg moe ten zoeken. Wij kunnen bijkans niet meer spreken van een crisis. Een crisis immers is een ziektestadium waarin de beslissing komt. Onze maatschappij is echter een patiënt in levensnood, en wij moeten beslissen over de toekomst der komende generaties. Men heeft wel eens gezegd dat in 1914 de lichten der beschaving werden gedoofd, en het is de vraag of wij in staat zijn deze lich ten weer te ontsteken. Wat heeft onze maatschappij ontredderd? Zeer zeker is de oorlog een der factoren, doch wij hebben meer oorlogen gekend en ook na de Napoleontische oorlogen is weel een tijdperk van bloei ingetreden. Er is ech ter een groot verschil tusschen de na-oorlog- sche jaren van toen en nu. Toen kwam de nieuwe gedachte over de wereld, die van het liberalisme, die van het particuliere en het vrije initiatief. Thorbecke was het die in de Grondwet van 1848 de fundamenten der li berale gedachte vastgelegd heeft. De 19e eeuw bracht een toenemende wel vaart van de geheele bevolking, ook van de arbeiders, wat te danken was aan de staats onthouding en aan de liberale idee. Een we reld vol vrede en geluk was het resultaat. Ook thans verkeeren wij in economischen nood. Na 1918 sloeg men echter een nieuwen weg in, den sociaiistischen weg en nu gaat het van kwaad tot erger. De socialistische leer oefende ook invloed uit op die landen waar het socialisme niet zelf regeerde: over al zag men staatsinmenging. Deze weg leidt tot armoede, en chaos! In 1918 kwam wel een einde aan den oor log, doch een vredestoestand kwam geens zins. De wapens werden neergelegd, maar de economische strijd werd begonnen. De strijd van tarieven en contigenteeringen. Men heeft met dit staatsingrijpen niets bereikt, geen enkel land had er baat bij. Werkloosheid heerscht alom. In 1914 zeide de socialistische leider dat de nationale gedachte de nationale geschillen overheerschen moet. Thans hebben de socia listen niet den moed deze woorden te spre ken. iDt ondermijnt het prestige van het parlementarisme en der democratie. „Albarda en Oudegeest kweeken meer nationaal socia listen dan honderd Baarsen en Musserts", aldus de heer Rutgers. Niet alleen de linksche groepen, ook de fascisten trachten voordeel te halen uit den tegenwoordigen toestand. Voordat men een ander bestrijdt moet men zich eerst in de ideeën van dien ander in werken, en de voorstelling die de fascisten van het liberalisme geven is absoluut ver keerd. Zij stellen het zelfs op één lijn met- het marxisme en het communisme! Liberalisme is geen volkssouvereiniteit zoo als de N.S.B. beweert. Thorbecke heeft im mers het liberalisme belicht als staande tus schen autocratie en dictatuur eenerzijds en den onbeperkten wil van het volk aan den anderen kant. Bij Zevenaar begint Nederland. „De fascisten hebben gezegd, dat. het com munisme nooit in Nederland zou komen om dat bij Zevenaar Nederland begint. Daarom zeggen ook wij dat het fascisme nooit in Ne derland zal komen omdat bij Zevenaar Ne derland begint", aldus Mr. Rutgers. (Applaus) Reeds in 1869 voorspelde Thorbecke dat in Italië en Duitschland het fascisme zou zege vieren, voordat die landen zich tot eenheids staten hadden gevormd. Daarom heeft het echter in Nederland ten in andere landen) geen invloed omdat Uie landen reeds eeuwen lang zich zelf hebben leeren besturen in ware democratie. Den achtsten November 1932 heeft de Vrij heidsbond in een manifest reeds gezegd dat alleen een krachtige regeering, die het ge zag handhaafde en die niet zwicht voor groepsbelangen (die o.a. door vakvereenigin- gen werden geëischt), ons land door den moeilijken tijd heen kon loodsen. Men heeft toen het vertrouwen in de regeering wat be treft haar gezagshandhaving opgezegd. Fascistische beweringen dat het liberalisme het gezag niet zou kunnen handhaven, zijn hierdoor wel duidelijk weerlegd. Niemand steunde toen echter de liberale fractie en di'ie maanden later geschiedde het voorval op De Zeven Provinciën. Verwijten dat de liberalen niets hebben ge daan, weerlegde spr. door o.m. er aan te her inneren dat de Vrijheidsbond heeft medege werkt aan den val der vorige regeering en dat door zijn toedoen een nationale regeering is gevormd. Deze regeering staat voor een moeilijke taak, doen noch deze regeering. noch de vorige is schuld dat wij op een eco nomischen weg zijn, die principieel verkeerd, is. Zij zijn daartoe gedwongen. De verbetering kan niet van boven-af ko men, doch het moet uit de maatschappij zelf komen, door aanpassing van het bedrijfsle ven en van de loonen. Vrijhandel en vrij ruilverkeer kan alleen de uitweg zijn. geen autarkie. In Nederland zal dat door overleg met de andere partijen, die nationaal voelen, moeten geschieden. De welvaart kan echter niet door den staat worden gebracht. Dit is ook de meening van Dr. Colijn. De .burgerij zelf zal door aanpas sing en bezuiniging de welvaart kunnen be vorderen. Dit is de groote tegenstelling van het socialisme en het nationaal socialisme, tot het nationaal liberalisme. Vrije werking van het particulier initiatief kan de oplos sing brengen, zonder starre vastlegging van de loonen der arbeiders. „Het is noodig on. u aaneen te sluiten", al dus Mr. Rutgers, „tot heil van het Neder- landsche volk. Hebt vertrouwen in u zelf; doet het zelf". Daarna was er gelegenheid tot debat. HET BROKKENHUIS. Woensdag 22 November des namiddags te 2.30 uur zal de opening plaats hebben van bovengenoemden bazar in den Haarl. Kegel bond, Tempeliersstraat. Ter opluistering zul len de dames C. Luitjes en N. Jager piano en vioolspel ten gehoore brengen. Verder wordt er dien middag een speciaal kinderuurtje ge organiseerd, terwijl voor verschillende aardi ge attracties waaronder de nieuwste, is ge zorgd. De aankleeding van de zaal en af werking van een en ander zal belangloos wor den uitgevoerd, terwijl ook de electrische ver lichting voor de stands eveneens belangloos zal worden aangelegd. Daar voorts de mede werking is verkregen van eenige bekende strijkjes, kan een bezoek aan den bazar ten volle worden aanbevolen. Verder zal een mooi radiotoestel met luidspreker worden verloot, dat op den bazar gedemonstreerd zal worden. Het Bazar-Comité houdt zich nog ten zeerste aanbevolen voor het in ontvangst nemen van voorwerpen of artikelen voor den bazar, ter wijl financieele bijdragen gaarne in ontvangst zullen worden genomen, girorekening 147245. Het Comité dat zich veel moeite en zorg heeft getroost om het geheel te doen slagen, hoopt op een zeer druk bezoek te mogen rekenen opdat zoo'n groot mogelijk bedrag aan het bestuur van het Brokkenhuis kan worden af gedragen. Hierdoor zal weder veel leed en armoede in de komende wintermaanden kun nen worden gelenigd. JUBILEUM JAN MUSCH. Jan Musch' zal op Dinsdag 21 November te Haarlem in den Stadsschouwburg zijn 40- jarig tooneeljubileum vieren bij de tooneel- groep „Het Masker" ïr, het tooneelspel „Brand in de Stad", van den Oostenrijker Hans Sassmann. Voor dit jubileum heeft zich een huldi gingscomité gevormd waarin de volgende dames en heeren zitting hebben. Mr. L. All Cohen, Henk Bakker, W. Bakker, W. F. Bloe- memdaal, Mr. Dr. F. A. Bijvoet, H. G. Canne- gieter, Mr. L. G. van Dam, Ph. A. Deinum, A. M. Duytshoff, J. van Eden, Dr. Tjebbo G. Franken, C. C. M. van Hees, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Mr. Julius Hoog, H. Ph. van der Horst. Karei de Jong. G. van der Klashorst, Mr. J. Nijenbandring de Boer. Ph. A. Mees, J. de Reeds, R. Peereboom, T. Primo, M. A. Reinalda, George Robert, J. D. Rutgers van der Loeff, H. B. van der Sande, J. B. Schuil, mej. E. Serphos, J. H. Speenhoff, Dr. J. T. M. Sterck, Mr. P. Tideman, Dr. J. G. M. van Walsem, A. W. Kruyshoop en L. W. Wetering. Na afloop der voorstelling in den Stads schouwburg zal aan den heer en mevrouw Musch door het comité een souper worden aangeboden in Hotel Lion d'Or. Dames en heeren, die aan dit souper wenschen deel te nemen, kunnen zich hiervoor mits voor 21 November opgeven bij den heer J. B. Schuil, Tuinwijklaan 33 (tel. 13177). RIJKSLEERSCHOOL. Aan de Rijksleerschool is het ambulantisme opgeheven. De heer J. Nierop vroeg en verkreeg eervol ontslag. INT. VEREENÏGING BELLAMY. De tweewekelijksche bijeenkomst zal plaats hebben in het Gebouw Caecilia, Jansstraat, Donderdag 8 uur. Lezing door den heer K. Zijlstra over het onderwerp „De wetenschap pelijke zijde van het economische systeem van Bellamy". FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen op 14 November uitgesproken: 1. Mej. E. H. Sörensen, vroeger koffiehuis houdster, wonende te Oostzaan, Zuideinde 130. Curator mevrouw Mr. Dr. W. F. M. Schutte Struick, alhier. 2. H. de Vries, stucadoor, wonende te Haarlem Ged. Oude Gracht 48. Curator Mr. W. Veniet, alhier. 3. H. Eyskoot, electricien, wonende te Haarlem,Olycanstraat 7. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. 4. G. Bruyns, caféhouder, wonende te Haarlem, Lange Margarethastraat 2, Cura tor Mr. W. G. J. Veenhoven, alhier. 5. P. van Boer, aannemer wonende te Zandvoort. Zandvoortschelaan 237. Curator Mi-. G. E. Mellema. alhier. Rechter-Commissaris is Mr. Th. F. Raedt. Opgeheven zijn de navolgende faillisse menten: 1. H. J. Koenderman, makelaar wonende te Zandvoort. Curator Mr. F. van der Goot, alhier. 2. J. R. Lammers, wonende te Haarlem, Curator Mi'. M. v. Toulon van der Koog, al hier. 3. H. Ineke, wonende te Haarlem. Curator Mr. F. M. Hagemeyer, alhier. 4. S. Mul. molenmaker, wonende te Haar lem. Curator Mr. C. Blankevoort, alhier. 5. F. P. Zijlstra, kapper, wonende te IJmui- den. Curator Mr. Dr. W. P. Vis, alhier. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het Verbindend worden der uit- deelingslijst: 1. A. Roelof se, wonende te Purmerend, Curator Mr. H. H. Riepma, Edam. 2. W. H. K. Ahling Wz-.; wonende te Zaan dijk, Lagendijk 218. Curator Mr. H. C. M. Dekhuyzen, Zaandam Op grond van hooger beroep is bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam dd. 31 Oct. '33 vernietigd het faillissement van de nalatenschap van Joh. C. Bennink, in leven loodgieter en makelaar, wonende te Heemstede, Raadhuisplein 7. Curator Mr. L. V. Hoog, alhier. 45 ets p. pond - 221 ets p. half pond (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantiooordelijlc. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE BADHUIZEN. Evenals Zaterdagmorgen 4 November kon ik Zaterdag j.l., als vaste bezoeker, consta- teeren dat het bezoek des morgens om 8 uur bij de opening van het Badhuis Leidscheplein goed genoemd kan worden. Ik trof beide malen personen aan, die zich erover ver wonderden. dat zij om voor acht uur niet terecht- konden. In verband met de verandering van arbeidt tijden der laatste jaren, heb ik verleden jaar het bestuur der N.H, Vereen. „Het Witte Kruis" op dit feit gewezen, daar ik aan neem, dat de openingsuren destijds zijn vastgesteld onder ten dien opzichte geheel andere omstandigheden. Indien men om 8.30 uur in zijn betrekking moet zijn, is het bijna niet mogelijk om des morgens van de badhuizen gebruik te maken, terwijl des avonds tusschen 9 en 10 uur het bezoek niet druk is. Dan komen bovendien hoofdzakelijk personen die eerst stadwaarts geweest zijn, zoodat m.i. bij een vroeger aan- vangsuur bijv. 7.30 uur na 15 October zeer velen gediend zullen zijn. Zeer waarschijn lijk geeft het eveneens lichtbesparing, daar des morgens slechts in de donkerste maan den verlichting noodig is. Hoogachtend, Bezoeker SPORT EN SPEL Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haar lem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem PARTIJ No. 782. Gespeeld in de tweede klasse competitie van den Noord-Hollandschen Schaakbond, te Zandvoort 24 October 1933. Wit: H. W- van Dort (Bloemendaal I). Zwart P. Verdonck (Zandvoort 1). SPAANSCHE OPENING. 1. e2e4 e7—e5 2. Pgl—f3 Pb8—c6 3. Lflb5 a7a6 4. Lb5-a4 Pg8-f6! De beste verdediging. dc3 Een oude voortzetting, afkomstig van den beroemden meester Adolf Anderssen.i 1818-79) en door den wereldkampioen Wilhelm Steinitz (18361900) dikwijls gespeeld. Toch speelt men tegenwoordig meer 00, hoe d2d3 een goed en solide spel geeft. 5 .Lf8-c5 De gebruikelijk en ook betere voortzetting is d7d6, omdat Wit na den tekstzet kan vervolgen met 6 Lele3, waarna Zwart meest al moet ruilen, hetgeen Wit sterke pionnen in het centrum bezorgt, benevens de open f-lijn. h2—h3 O—O c2 c3 Goed gespeeld, Wit geeft het bewijs de opening te hebben begrepen. 7. -b7b5 8. La4 -c2 - Hoe consequent ook, toc-h acht men dezen zet zwakker dan La4b3. Maar Wit heeft goed gezelschap, want Anderssen speelde Lc2 in twee matchpartijen tegen den schaakkoning Paul Morphy (18371884) en ook Steinitz speelde dien zet tegen M. I, Tschigorin (18501908). 8.d7^d5! Het juist antwoord. 9. Ü—O! Lc8e6 10. Pbl -d2 d5Xe4 11. d3Xe4 Beide spelers doen de hooge plaats in deze competitie (bord 3) eer aan door hun goed, doordacht spel. 11 .Dd8e7 12. Ddl—e! Ta8d8 13. Del—e2 Pf6— Ii5 Aardig gespeeld, er dreigt Ph5—g3, van daar: 14. Kgl—hl Ph5—f4 15. De2—el Pf4—d3 16. Lc2Xd3 TaSXd3 17. b2—b4 Lc5—b6 18. Lel b2 TfS—d8 19. Del e2 De7-f6 20. Tal—dl Pc6—e7? 21. c3—c4! b5Xc4 22. Pf3Xe5 c4—c3 23. Pe5Xd3 c3Xb2 24. e4—e5 Df6—h4 25. Pd2-f3 Dh4—c4 26. Pc3Xb2 Dc4Xe2? 27. TdlXd8* Een verrassend slot. Zwart kon echter ver lies van de Dame niet meer verhinderen. OPLOSSING PROBLEEM No. 709. (No. 8 van den wedstrijd, 24e ladder) Stand der stukken: Wit: Kg4, Lel, Ph5, c2, f5, g6. Zwart: Kh6, Pg5, c3, f6, g7. (E. L. P ra dig nat, 1832-1912). 1. Ph5—f4. Pg5—e6, —f7, h7, h3; 2. Pf4-d3f, Pg5; 3. Pd3 e5, f6Xe5; 4. LclXg5T. Pg5—f3, e4; 2. Pf4-d3+, Pd2 (op Pg5 volgt 3. Pe5. enz.)3. Pd3 b2, c3Xb2; 4. LclXd2+. Goed opgelost door: H. J. S. Beck en H. de Ruijter, beiden te Bloemendaal; N. E. Rost, te 's-Gravenhage; H. J. Bakker, J. J. H. Bauer, H. Beck, S. Boer, C. van Dort, H. W. van Dort, J. Hiliebrand. J. Hoeksema, P. A. Hoogendoorn, F. W. Hooger- beets, J. ten Hove, K. Koedooder, J. H. Mei link, H. Meijer, A. J. Mooy, K. H. R. Pluim- Mentz, H. Postuma, P. Rotteveel, J. Schippers, Mevr. J. Smit-Bückmann. C. Warlé en C. F. Weber, allen te Haarlem; J. E. Baalbergen en L. A. Patoir, beiden te Heemstede: J. Onstein, te Overveen: H. F. Antonisse (ook nog de nrs. S. 63, 706, 707 en 707, totaal 9 punten). J. Germeraad en K. Siegerist, allen te Sant poort, (allen 4 punten). EEN NIEUWE HOCKEYBOND. DE ALGEMEENE NEDERLANDSCHE HOCKEYBOND OPGERICHT. CORRESPONDENTIE. Driehuis-Velsen, E. G. v. d. K.; Haarlem, J. D. Mevr. J. S. H. J. S.; Heemstede,. A. J. G.; Santpoort, B. v. R. 1. Lela3 faalt na 1.Pg5f3. Haarlem, J. ten H. Wij zullen uw 3-zet onderzoeken. H. P. In No. 707 faalt l. Dbl—b4 na 1.Ke6 x e5. Mevr. 7. S.B. Uw goede oplossing van No. 705 kwam niet in ons bezit, maar wij hebben u alsnog 2 punten toegekend. S .ntpoort. H. F. A. Wij wijzen u op den texmija vaa inzending! Het zal, ook bij niet-hockeyspelers. wel be kend zijn dat het spel van stok en bal in ons land sinds jaar en dag onder de leiding staat van den Nederlandsche Hockey en Bandy Bond. Wij werden nu echter plotseling dezer dagen verrast met de ontvangst van een communiqué, waarin de oprichting te 's-Gra- venhage werd gemeld van den Algemeene Hockey Bond. Deze nieuwe organisatie is, naar het communiqué verder bericht, gesticht met het doel. de beoefening van het hockeyspel in den meest uïtgebreiden zin te bevorderen en het blijkt ons, dat men dit doel niet vol doende acht nagestreefd door den N. H. en B. B., hetgeen bij een poging van een der deel nemende vereenigingen aan de Onderlinge Hockey Competitie, te de Haag bestaande, om zich bij den bestaanden bond aan te sluiten, zou zijn gebleken. Omtrent aantal vereeni gingen, bestuur enz. van den nieuwen bond wordt in de circulaire vooralsnog niets ver meld. Wij zijn van de aankondiging dezer klaar blijkelijke splitsing op sportgebied wat ge schrokken, zooals wij steeds bij elke nieuwe versnippering in ons kleine compacte landje doen. En wij zijn op nadere informatie uit gegaan, allereerst bij den nieuw opgerichten bond. Erg veel verder helpt deze ons niet. De voorzitter van de Pers- en Propagandacom- missie verklaart dat „wij allen (zijn) tegen standers van het stelsel om maar luk-raak bonden naast elkaar op te richten in ons kleine landje, waar toch al zooveel wrijving is in de sportwereld". Men zou nog steeds toe willen treden als onderafdeeling tot den N. H. en B. B., als de houding van dezen verandert. Het blijkt dan dat de bestaande bond aan de reeds aangeduide vereeniging bepaalde voor waarden voor de toetreding heeft gesteld op het punt van terreinaccomodatie en, wat voor den nieuwen bond het zwaarst weegt, soort van leden. Men acht dit verkeerd. Ook onzen hockeymedewerker hebben wij om nader licht in deze zaak verzocht. Hij bericht ons, als zijn meening, dat het de vraag of hockey populair moet worden zooals voet bal of niet, is geweest, die een aantal kleinere Haagsche clubs ertoe heeft gebracht om een afzonderlijken bond te stichten. Het punt waar het om draait is, dat verzoeken om toe lating tot den grooten bond zijn afgestuit op bezwaren tegen de terreinen en een gedeelte der leden. Nu weet ieder, die in de hockey- sport eenigszins bekend is, dat een vlak ter rein wel een eerste vereischte moet zijn, voor al sinds er met den keiharden „Engelschen" bal wordt gespeeld. Plotselinge sprongen van den bal in oneffenheden kunnen tot leelijke kwetsuren leiden. Dat deze bepaling de toe treding van kleine clubjes met bescheiden middelen belemmerde, is ook duidelijk. Bo vendien echter wil de N. H. en B. B. niet allen, die zich als lid aanmelden, in het gezin van den bond toelaten. Men is blijkbaar en dit is geen nieuw ge luid in deze en in sommige andere takken van sport bevreesd voor een al te groote populariteit. Wij moeten dus als grondslag voor de weigering van toelating van sommi ge leden zien, de vrees, dat dezen het in die richting zouden willen sturen. Hoe de zaak zich verder zal ontwikkelen ligt nog in de schoot der toekomst verborgen. De nieuws bond heeft voorloopig een plaat selijk, Haagsch, karakter. Ook als hij buiten de stad van stichting mocht groeien, zal een afzonderlijke erkenning door de Fédération Internationale de Hockey wel uitgesloten blij ven. En de Nederlandsche Hockey en Bandy Bond zal zonder verontrusting zijn eigen weg wel blijven gaan, want onder zijn leden heerscht, naar wij vernemen, geen verschil van meening. ner ter overwinning voeren. Daarom is het van zoovel belang, dat te Amsterdam, bij den Zesdaagsche, die a.s. Vrijdagavond be gint, behalve het groote aantal puike ren ners ook een uitgelezen schare verzorgers binnen de baan verschijnt. Om te beginnen: Pierre Viel, wegens de wonderlijke opwekkende brouwsels, die hij voor zijn poulains pleegt klaar te maken, de „apotheker"» genoemd. Pierre Viel komt als verzorger van het Fransche paar Guimbre- tièreBroecardo, een combinatie, die hij eenige jaren geleden na vele moeilijkheden tot stand bracht en waarmede hij zeer veel succes gehad heeft. Maar hij is niet de eenige „koning der ma nagers". die hier verschijnt. Een andere ..koning" steekt hem naar de kroon. nl. Erie Paet-z, de man, die twee jaar geleden uit Amerika terug kwam en alle geheimen van de Amerikaansche Zesdaagsche mede bracht. Hij zal het koppel RauschHürtgen verzor gen, deze voor kort gescheiden Duitschers, die met veel moeite weer tot elkander ge bracht zijn en die hij reeds tot veel groote successen voerde. Dan zullen o.m. nog ver schijnen Guerlache, als verzorger van ons Hollandsche favorietenpaar PijnenburgWals Haiissler voor Van Egmond—Van Nek en Beekman voor AertsLoncke. HOCKEY DE PROEFWEDSTRIJDEN TE HILVERSUM. Voor de proefwedstrijden, welke Zondag 19 November op de tei'reinen van de Hilversum- sche Mixed Hockey Club worden gespeeld, zijn de volgende vier elftallen samengesteld- A. v. d. Does (H.O.C.) Hoytema van Konijnenburg, A. Tresling (H.O.C.) (H.O.C.) Leb, v. d. Rovaert, Ankerman, (H.D.M.) (H.D.M.) (H.D.M.) Larive (H.D.M.), De Heer (H.D.M.), du Pon (H.H.Y.C.), Van Wijk (H.O.C.)Romeyn (H.D.M.) B. Hoekstra (H.H.Y.C.) B'reuning (Utrecht), Westerkamp (H.D.M.), Cramer (Deventer), Abeleven (M.O.P.) Van Polanen Petel (Deventer). Slotboom (H.H.Y.C.), J. v. d. Hagen (Hilver sum), i^an Gastel (Gooi), Molenburgh (Dev.), Koynck v. Papendrecht- (Gooi). C. Hardebeck (Amsterdam), De Waal (Amsterdam), Overing (Amsterdam), Grcenedijk (Amsterdam), Ter Haar (Amster dam) van Olphen (Gooi), Wagener (Amsterdam), Schmeink (M.H.C.), v. d. Berg (Amsterdam), Kist (TOGO), Kwast (Amsterdam). D. De Jong (Hilversum), Donk (Bloemendaal), Rees (Hilversum). C. v. d. Hagen (Hilversum). Houtzager (Gooi). van Lier op (Hilvei-sum). Gunning (Bloemendaal), J. Schook (Hilver sum), Schnitger (P.W.), Brusse (M.H.C.), v. d. Haar (H.H.Y.C Het programma luidt-: 10.30—11.30 uur C—D. 11.30—12.30 uur A—B. 1.452.45 uur verliezersronde. 2.453.45 uur winnaarsronde. VOETBAL HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. In verband met den wedstrijd om den gou den Onafhankelijkheidsbeker tusschen het Rotterdamsch en het Nederlandsch elftal staat de gewone competitie voor een groot gedeelte stil. Er zijn slechts eenige zoogenaamde in haalwedstrijden" vastgesteld, alsmede de eerste ronde om den Ned. Voetbalbeker, waar van we de wedstrijden, die voor Haarlem en omstreken van belang zijn. reeds eerder heb ben gepubliceerd. Aan de „Sportkr." ontleenen we het volgende programma; OM DEN GOUDEN ONAFHANKELIJKHEIDS BEKER: Rott. Elftal—Ned. Elftal. AFDEELING I. Tweede klasse A: Alcm. VictrixD.W.S. H.R.C.Zeeburgia. A.F.C.—West Frisia. Tweede klasse B: BloemendaalE.D.O. D.O.S.Spartaan. T.O.G.—Blauw Wit. VeloxV.V. A. Reserve eerste klasse; Z.F.C. 2—Ajax 2. Reserve tweede klasse A: W.F.C. 2—Blauw Wit 3. Spartaan 2H.R.C. 2. Reserve derde klasse A: Helder 2De Kennemers 2. AFDEELING II Eerste klasse-- HilversumD.F.C. V.U.C.—H.B.S. Tweede klasse B: FortunaSteeds Hooger. Reserve eerste klasse- S.V.V. 2—D.H.C. 2. AFDEELING III Eerste klasse; P.E.C.Go ahead. Tubantia—A.G.O.V.V. Tweede klasse A: RodaDoto. RigtersbleekZ.A.C. Zwolsche Boys—Golto. Tweede klasse B: S.C.H.—Theole. ZutphaniaN.E.C. A.Z.C.Quick. DoetinchemBe Quick. AFDEELING IV Eerste klasse; M.V.V.Willem II. N.A.C.—Middelburg. BleijerheideB.V.V. N.O.A.D.Eindhoven. AFDEELING III. EERSTE KLASSE: Heracles gesp.ge*/.gel verl.pnt v. t. gem. 9 7 1 1 15 34- - 9 1.66 Go-Ahead 8 4 3 1 11 27- -10 1.37 P.E.C. 8 5 1 2 11 19- -16 1.37 Enschedé 9 5 2 2 12 24- -14 1.33 Vitesse 9 5 2 2 12 23- -15 1.33 Ensch. Boys 9 3 1 5 7 16- -20 0.77 Wageningen 9 2 2 5 6 10- -14 0.66 A.G.O.V.V. 9 2 2 5 6 11- -20 0.66 Tubantia 9 2 1 6 5 12- -31 0.55 Hengelo 9 0 3 6 3 12- -39 0.33 AFDEELING IV. EERSTE KLASSE: Willem II 8 6 2 0 14 19—10 1.75 Longa 8 5 1 2 11 26—15 1.37 Öindhoven 8 5 1 2 11 21—11 1.37 M.V.V. 8 4 2 2 10 23—19 1.25 Bleijerheide 7 3 2 2 8 19—13 1.14 B.V.V. 8 3 1 4 7 16—26 0.87 P.S.V. 8 2 2 4 6 16—20 0.75 N.A.C. 8 2 1 5 5 11—16 0.62 N.O.A.D. 7 1 1 5 3 10—17 0.42 Middelburg 8 1 1 6 3 14—28 0.37 WIELRIJDEN, DE TWEEDE AMSTERDAMSCHE ZESDAAGSCHE. EEN EN ANDER OVER DE VERZORGERS. Tot het belangrijkste gedeelte van den in ventaris van een Zesdaagsche behooren zonder eenigen twijfel de managers, de ver zorgers. Het zijn menschen, die, zoo zij hun vak goed verstaan, de tactiek van hun ren ners bepalen en die daarbij de taak hebben om hun vrienden in de beste conditie te hou den. Veel van het succes van een renner hangt af van zijn verzorger. Wie een slechten ver zorger heeft, kan het moeilijk tot een over winning brengen, doch anderzijds kan een goede verzorger wel eens een slechten ren AFDEELING V. EERSTE KLASSE: Be Quick 9 8 1 0 17 38—12 1.88 Velocitas 9 8 0 1 16 44— 9 1.77 G.V.A.V. 9 6 1 2 13 33—17 1.44 Leeuwarden 9 6 1 2 13 26—17 1,44 Veendam 9 3 1 5 7 30—32 0.77 Sneek 9 3 0 6 6 18—32 0.66 Achilles 9 3 0 6 6 16—30 0.66 Friesland 9 2 1 6 5 14—30 0.55 Frisia 9 2 0 7 4 16—29 0.44 Alcides 9 1 1 7 3 17—44 0.33 EEN SPELER TOT 2 MAANDEN GEVANGE NISSTRAF VEROORDEELD. Uit Berlijn: Op 10 September heeft tijdens den wedstrijd Gürzenich-Jugend Diiren een speler van eerstgenoemd elftal, na een waar schuwing van den scheidsrechter te hebben ontvangen, dezen zoo ernstig mishandeld, dat hij van het veld gedrag-en moest worden. De ruwe speler werd zooals te begrijpen is le venslang door den Duitschen Voetbalbond ge schorst. Bovendien heeft de gewone rechtbank zich met dit schandaal bemoeid. Verdachte, die zelfs tijdens de rechtzitting nog prat ging op zijn „heldendaad", werd tot twee maan den gevangenisstraf en 50 Mark geldboete veroordeeld wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7