DINSDAG 21 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 HAARLEMSCHE GEMEENTE- FINANCIëN. GEWEIGERDE SIBSIDIES. Bij de verscQxijixixxg van de Haarlemsche gemeentebegrooting hebben wij opgesomd welke vereenigingen B. en W. willen blijven subsidieer en. Omdat de stand der gemeent-e- finamciën zeer ongunstig is, hebben B. en W. verschillende subsidies verlaagd. Vender stel len zij den raad voor een groot aantal sub sidies te schrappen. In afzonderlijke voorstellen aan den Raad wordt door B. en W. voorgesteld afwijzend te beschikken op de volgende subsidie-aanvragen. het Fonds tot behartiging van de belangen van hulpbehoevende kraamvrouwen (voor het wijkhuis voor kraamverzorging) de Haarlemsche Jongemannen Vereeniigdng „Prediker 12 vers la; de afdeeling Haarlem van de Arbeiders Jeugd Oentrale; de Christelijke Jongemannen Vereeniging „Spreuken 23 26a"; de Vereeniging tot beheer van het Mu seum van Kunstnijverheid; de Vereeniging tot verfraaiing van Haar lem en omliggende Gemeenten en tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer; de afdeeling Haarlem van de Nederl. Mid- der na ohtz endin g - Vere eniging de afdeeling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling den R.K. Volksbond afd. Haarlem (voor de ontwikkelingscursussen) den Haarlemsohen Bestuurdersbpnd; den R.K. Volksbond, afdeeling Haarlem, (voor het bureau voor arbeidsrecht); de R.K. Commissie voor beroepskeuze; de Prot. Chr. Commissie voor beroeps keuze; de afdeeling Haarlem der Paulusvereeni- ging; de Vereeniging tot bevordering van het Onderwijs in kinderverzorging en -opvoe ding; den Ned. Arbeiders Sportbond; de R.K. Jeugdcentrale; het R.K. Nationaal Tehuis „Luetor et Emerge"; de Vereeniging „Pro Juventute"; de Vrijwillige Burgerwacht te Haarlem. VROUWENDAG DER SOCIAAL-DEMO CRATISCHE VROUWENCLUB. Dezer dagen hield de sociaal-democratische Vxouwenclub haar jaarlijksche vrouwendag, in de tuinzaal van het Concertgebouw. Mevr. Olf v. Booven bracht enkele liederen ten gehoore en mej. A. Sierhuis declameerde. Spreekster voor dezen avond was men. de Vries-Bruins met als onderwerp: „Op voor Internationale Saamhoorigheid". Zij zeide dat vooral de vrouwen op hun post moeten blijven daar men overal bezig is de vrouw in het productieproces en het maatschappelijk werk terug te dringen. Dit beteekent dat 'de vrouwen zich weer alleen zullen mogen be geven op het gebied van huishoudelijk werk. Zij noemde Duitschland als voorbeeld: welk een vernederende plaats heeft men daar de vrouwen toegedacht. Ook in ons land is een comité van actie opgericht om de vrouwen uit den loondienst en Overheidsdienst te ver wijderen. Daarom moeten de vrouwen strijden voor het behoud der sociaal-democratie in eigen land en daar buiten. „Bouwt de socialistische maatschappij op, waar vrede, geluk en vrij heid voor allen zal zijn!" aldus spx-eekster. (Applaus) Na de pauze voerden enkele leden het too- neelstukje „Waarom" op. Tenslotte zong men de Internationale. HAARLEMSCHE GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woens dag 22 November des namiddags en des avonds, Donderdag 23 November des na middags en des avonds en deze vergaderin gen zoo noodig voort te zetten op Woensdag 29 November 1933 des namiddags, Donderdag 30 November des namiddags en des avonds en Vrijdag 1 December 1933 des namiddags om 1.30 uur. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Beëediging en installatie nieuw lid, 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Terugneming uit grondbedrijf perceel Schoterweg 92-94. 4. Aanvaarding grond voor openbaren weg: a. Zijlweg; b. Oost-Indiëstraat; c. nabij Vergierdeweg; d. Dubbele Buurt. 5. Uitbreidingsplan „Waarder- en Veerpol— der" 6. Wijziging uitbreidingsplan Zuid-West. 7. Verkoop grond Nobelstraat (J. H. A. van Brederode) 8. Deelneming waax'borgfonds internatio nale bloemententoonstelling. 9. Rekening der gemeente over 1932. 10. Aangaan geldleeningen. 11. Opneming kasgeld in 1934. 12. Verzoekschrift afd. Haarlem van den Ned. Bond van Koffiehuis-Restauranthou ders en Slijters e.a. tot verlaging tarieven Personeele Belasting. 13. Veroi-dening heffing precariorechten. 14. Verzoekschrift J. H. II. Trijssenaar in zake toekenning uitkeerlng na ontslag. 15. Bezwaarschriften schoolgelden. 16. Benoeming: a. lid Commissie van Bijstand Gemeentebe drijven (subcommissie waterleiding en slachthuis) (vac. Van Santé). b. lid Commissie van Bijstand Gemeente- financiën (idem). c. tijd. leerares Lichamelijke Oefening le H.B.S. B met 5-j.c. d. tijd. leeraar Handelswetenschappen H. B. S. A. met 5-j.c. e. tijd. leeraar Avondschool Nijverheids- ondei-wijs. 17. Ontwerp-begrootlng van inkomsten en uitgaven der gemeente, dienst 1934. a. voorstel-Klein-Van Kessel. b. niet-uitbetaling vacantietoeslag, c. korting op kindersuppletieloon, d. wijziging tarief electrischen stroom, e. opheffing schooltandverzorging. L beslissing over aangevraagde subsidies. „MERCURIUS" JUBILEERT! VIJF EN TWINTIGJARIG BESTAAN DER AFDEELING. Zaterdagavond is in een der zalen van het Krelagehuis het 25-jarig bestaan der afdeeling Haarlem van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mercurius op feestelijke wijze herdacht. In de met palmen versierde zaal warén velen samengestroomd om het ju bileum met kienen, dammen en gezellige kout te vieren. De heer C. Kwantus, afdeelingsvoorzitter sprak een welkomstwoord en blikte daarbij even terug in de geschiedenis en roerde het ontstaan (in Juli 1908) aan. Dat de herden king nu pas plaats vindt en niet in Juli vindt zijn oorzaak in de vacantiemaanden. Aan twee leden, de heerexr van Daalen en Zoetemeier, die van de oprichting af lid zijn bracht hij onder applaus dank voor hun werk. Ook an deren, die met toewijding den bond gediend hebben bracht spreker dank. En hierna was het woord aan de kieners en kiensters. Met animo heeft men het spel gespeeld, eenmaal, tweemaal, en nog vaker Een groote tafel in den hoek droeg vele prij zen, die aan de winnaars zouden komen; wild, fruit, visch en alle mogelijke andere nuttige en lekkere zaken. Onder de ter bijeenkomst aanwezigen be vonden zich o.a. de bondsvoorzitter, tevens oud-voorzitter d-er afdeeling, de heer W. C. H. van Daalen, die het woord gevoerd heeft. Ook heeft de heer G. van Eek, eveneens oud-af- deelingsvoorzitter, thans bondsbestuurslid nog gesproken. Het programma vermeldde een souper en dansen. Welnu, de muziekkapel, die den ge- heelen avond medewerking verleende en met opwekkende muziek er de stemming al da delijk in bracht en in hield, zorgde ervoor, dat de danslustigen hun hart konden opha len. Het ensemble droeg den naam van Moon light Serenaders. en het hoeft dan ook geexx verwondering te baren, dat een van hun num mers het schoone lied was, dat beschrijft, hoe „fijn het is in de maneschijn". Mercurius heeft met dezen avond getoond, dat hij het geheim kent de leden nader tot elkaar te brengen, zooals liet in het door een der leden vervaardigde kienlied gezegd wordt. Dit kienlied, op een bekende melodie gezongen schalde in het begin van den avond door de zaal en het enthousiasme, waarmede iedereen het- meezong, toonde lxiidelijk, dat allen „van kienen hielden", en dat de avofid zou slagen. En hij is geslaagd! Aan de h.-eeren P. J. Hutte en A. Boogaard zijn herinneringsmedailles aangeboden door den heer Van Daalen naar aanleiding van hun 25-jarige lidmaatschap. Aan het eind van de bijeenkomst sprak de oud-voorzitter, de heer Zoetemeijer nog een herinneringswoord en de heer Faber richtte een popagandistisch woord tot de aanwezi- GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Bur. v. Pol., Smedestraat 9, winkelhaak, bal, jurk en verpleegstersschort, horloge, taschje. Bartels, Wouwermanstraat 37rd., ceintuur, v. Akkooy, Spaarndamscheweg 334, jumper. Aldolf, Kleine Houtstraat 24, zwarte hond. v. Schagen, Gen. Cronjéstraat 26rd„ handbe schermer. De Bruin, Reitzstraat 84, hand schoen. v. Veen, Leliestraat 6, idem. Harfst, Westergracht 89, handbeschermer. Harren, Schoterboschplein 8, 2 handschoenen en haalcwol. Kennel Fauna, Parklaan 119, geel hondje, 2 katten. Abdala, Dahliastraat 38, her dershond. Fabel, Z. B. Spaame 134 dr., dames- handschoen. v. d. Wal, Timorstraat 77, kinder handschoentje. Koorn, Klarenbeekstraat 34, kerkboekje. Stringer, Breestraat 11, lorgnet in etui. v. Dam. Oranjeboomstraat 95, kinder muts. De Nije, Speigelstraat 21 rd., oorbel. Bartels, Wouwermanstraat 37rd„ honden penning. v. d. Sluis, Ter Haarstraat 9, pla- muurmes. Zwetsloot, Westerstraat 43, porte- monnaie. De Graaf, Allanstraat 70, idem. Har ren. Schoterboschplein 8, poitemonnaie. De- Haas, Brakenburghstraat 8. idem. Wempe, Voorzorgstraat 72, idem. Deken, Orionweg 34, jongenspet. Loohuis, Voltastraat 5, rijw. bel. plaatje, v. d. Polder, Brouwersstraat 43.e, tuin der-schuit. Vroom en Dreesmann, Groote Houtstraat, sleutel. Van Dijk, Lucas Meijer- straat 16. kindertaschje. Ohmstede, Badhuis straat 10, idem. J. C. Lohmann, le Jan Steen straat 133 II Amsterdam, vulpenhouder. Meu- rer, Garenkokerskade 65, kinderwant. Steynen, Brouwersstraat 62, autoband met velg, Bur. v. Politie, Smedestraat 9, tube pas tilles, bal, portemonnaie, Koek. Lindestraat 9, jongensjas. Rietsti-a, L. Heerenvest 52, her dershond, Kenxxel Haevlem, Regentesselaan 42, grijs-bruine hond, Bode, Kleine Houtweg 39. wit-zwarte kat. v. Kampen, Ged Raam gracht 8, magneet van luidspreker, Philippo, Lindenstraat 12, portemonnaie, Swarte, Scho terweg 168, idem, Dollder, Eendrachtstraat 14 rïjwielbelastingplaatje. Piepenbi'ink, Dr. Leydsstraat 23, idem, Haentjes, Emmalaazi 1, huissleutel, v. Klaveren, Roosveldstraat 78, scheermes iix étui. Hoffies, Borneostraat 37, vulpotlood. Neeft, Rozenstraat 29, zakschaar- tje in étui. Lohmann, ie Jan Steenstraat 133H. A'dam, vulpenhouder. GRATIS PROEF-AANBOD van KRUSCHEN Indien U Kruschen nog steeds niet gepro beerd hebt probeer het dan nu eens op kosten van de fabrikanten. Zij hebben thans voor een beperkten tijd een aantal speciale „reuzen" pakken verkrijgbaar gesteld, waar door het U gemakkelijk wordt gemaakt de wer king van Kruschen zelf eens te ondervinden. Vraag dus uw apotheker of drogist naar het „reuzen" pak a 1.60, voordat deze alle zijn uitverkocht. Dit pak bevat namelijk den gewonen flacon Kruschen a f 1.60 en nog een aparten proeffla- con, welke voldoende i9 voor ongeveer een week. Open eerst den proefflacon, probeer dezen en wanneer U daarna niet volkomen overtuigd bent, dat Kruschen alles doet wat er van beweerd wordt, is do gewono flacon nog ongeschonden. Breng dezen terug. Uw apotheker of drogist is gemachtigd U uw heelo uitgave a f 1,60 onmid dellijk en zonder omwegen terug te betalen. U hebt Kruschen geprobeerd zonder dat het U iets kostte. Kan het gemakkelijker? Let op dat op het etiket op de fleseh, zoowel als op de bui tenverpakking de naam Rowntee Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. VRIJWILLIGE IJS WACHTEN. De Bond heeft, om het aantal gevallen van dood door verdrinking bij ijsongevallen te doen verminderen, een schema vastgesteld voor de samenstelling van „Vrijwillige IJs- wachten". Een ijswacht bestaat uit ploegen van vier personen, waarvan in iedere ploeg één als lei der fungeert. Het aantal ploegen wordt geregeld naar de plaatselijke omstandigheden. De algemeene leider overziet den toestand en regelt zijn orders naar de omstandigheden Hij dient zwemmend redder te zijn en bekend met E.H.B.O. De algemeene leider verdeelt de functies. Hij is voorzien van een fluitje, dat om den hals aan een koordje hangt (om de handen vrij te houden); zoo mogelijk is hij ook voorzien van een megafoon (voor aan wijzingen in verband met de redding, als ook voor het aanroepen om een dokter te waar schuwen) De leden van een ijswacht behooren goed warm gekleed te zijn. Het reddingsmateriaal van een ijswacht zal moeten bestaan uit: a. een ladder, voorzien van een touw (liefst ijsladder, met in het midden een vlonder. 2 sehippershaakjes en touw). De lengte van de touwen moet 25 a 30 Meter zijn. Bij gemis van een ladder kunnen ook planken en ban ken (met de pooten omhoog) goede diensten bewijzen. b. Bijtlijn en reddingsgarnituur. Verder is noodig een flink zakmes; bij het wegglijden op het ijs kan dit dienen om de vaart te remmen; terwijl het ook nuttig kan zijn voor opensnijding van kleeren. c. Wollen of molton dekens spalken en doe ken voor beenbreuken, verbandmiddelen, flesehje watten, gedrenkt in ammoniak, bor stels, zoo mogelijk tongklem of touwtje voor vastleggen van de tong bij schijndoode. De patient wordt voorloopig behandeld tot dat de dokter verschijnt. Het verdient aanbe veling, de ploeg om de vier uur af te lossen. Iedere ploeg is voorzien van een herken- ningsteeken, bijv. armband, terwijl de plaats waar het reddingsmateriaal gereed wordt ge houden, kenbaar gemaakt moet worden door een bord, vermeldend het woord: „IJswacht". JEUGDFANFARlE „ONDERLING GENOEGEN". De Haarlemsche Jeugd fanfare „Onderling Genoegen" gaf Zaterdagavond een feest avond in het gebouw St. Bavo. De Jeugdfanfare zelve trad alleen vóór de pauze op. Dit uit 9 dames en 28 heeren bestaande muziekcorps, dat een jaar geleden werd op gericht, heeft resultaten doen liooren, die in verhouding tot den korten tijd van zijn bestaan zeer merkwaardig en verblijdend ge noemd mogen worden. In 't bijzonder mag 't saxofoon-kwartet genoemd worden. Er is blijkbaar onder den dirigent C. Speets met ijver gewerkt. Naar wij vernemen bestaat het plan, dat de jonge vereeniging in April a.s. weer een uitvoering zal geven. MUZIEKVEREENIGING „UTILE DULCI". De heer Th. vair Hoeven behaalde op het solistenconcours te Kethel bij Schiedam in de afdeeling uitmuntendheid een 2en prijs met 138 punten „MAAR 'N DROOM" IN DEN STADSSCHOUWBURG Donderdag 23 Novembex zal in den Stads schouwburg een voorstelling' van populairen aard, bij wijze van volksvoorstelling, gegeven worden. Opgevoerd wordt: „Maar 'n droom", (Een uur met jou), waarin o.m. optreden Willem van der Veer, Elias van Praag, Corry Schil ler Italiaander. Flor la Roche enz. Het stuk is dezen zomer hei'haaldelijk opgevoerd en had groot succes. De Tel. schreef er o.m. over: „Een gelukkige gedacht om van dezen droom een reprise te geven. Dit geestige blijspel immers leent zich bij uitstek voor een avond van amu sement. Wij hebben ons weer geamuseerd met de koddige verwikkelingen". En de Leeuwarder Courant: „De spelers lieten de geestigheden, welke het spel legio bevat, alle recht wedervaren. De goed bezette zaal schaterde van den lach". Voor den Kantonrechter. Beleediging. Op 4 September hebben een bankwerker bij de Spoorwegen en zijn dochter op de Amsterdamsche Vaart manifesten verspreid Beiden hadden zich Maandag voor den Po litierechter te verantwoorden omdat die manifesten beleedigingen aan het adres van den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk, zouden hebben bevat. Het meisje bekende en zeide. vroeger tot de Communistische partij behoord te hebben, doch nu niet meer. De vader verklaarde slechts vluchtig de geschriften gelezen te hebben en zich niet bewust geweest te zijn. dat zij beleedigend waren. De politierechter vond het ongeloofwaar dig dat iemand manifesten verspreidt waar van hij den inhouid niet kent. „Zoudt u ook „nationaal-socialxstische xxxanifesten ver spreid hebben?" vroeg hij, en op het ont kennend antwoord, merkte hij op: „Dus u leest ze dan toch wel door!" De verdediger mr. van 't Hoff Stolk, meen de, dat de manifesten geen beleedigingen inhielden. Hij vroeg vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging, ook omdat zijn cliënt door de Spoorwegen is ontslagen wegens de verspreidiixg van ge-noemde manifesten. Mr. Raedt verminderde den eisch van den Officier tot een vonnis van f 15 subs. 5 dagen tegen den vader, en f 5 subs. 1 dag tegen de dochter. Ambtsbelemmering. In Bloemendaal hebben op een Augustus nacht twee jachtopzieners twee mannen aangehouden in de duinen wegens overtre ding van de jachtwet. De mannen wisten te ontkomen en gaven geen gevolg aan het bevel van de opzieners om te blijven staan. Toen een der verbalisanten later op de fiets een achtervolging van de vluchtelingen (die ook op de fiets waren) inzette, ging een der laatste zig-zag rijden, zoodat de verba lisant er niet laxxgs kon, en hij riep dezen toe: „Rij me niet voorbij, want je gaat over den kop!" Ze stonden nu hiervoor terecht. De officier vond deze feiten, het belem meren van een ambtenaar in de uitoefening van zijn functie, zeer ernstig en vorderde 8 dagen gevangenisstraf tegen elk der ver- da ch tem. De Politierechter meende dat het hinderen op de fiets bewezen en strafbaar was en sprak daarvoor een gevangenisstraf van 3 wek enuit. De andere verdachte werd vrij gesproken VERBOUWING ZAAK AUKEMA. De heer Aukema (v.h. firma Martin) heeft zijn bekenden wiixkel in byouterieën en toi letartikelen in de Groote Houtstraat 105, die toch al steeds zulk een aantreklcelijken, fris- schen indruk maakte, belangrijk verbeterd en verfraaid. Deze verbouwing moest heel snel geschieden, want de verkoop moest door gaan. Welnu, die is welhaast in recordtijd, in veertien dagen, tot stand gekomen. En aan de uitvoering kan men waarlijk niet zien, dat zulk een groote spoed betracht moest wor den. Het typische van deze verbouwing is, dat de winkel niet grooter is geworden. In tegendeel, hij werd kleiner. De belangrijke verbetering is in de etalages te zoeken. In de vorige moest met de plaatsruimte gewoekerd worden. Dat is nu niet meer noodig, want de heer Aukema heeft thans de beschikking over twee etalagekasten van vijf meter diep, ter wijl er nog een winkelruimte van acht meter is overgebleven. Het prachtige portiek is ge heel in overeenstemming met het fraaie marmeren onderstuk, waarin de heldere spie gelruiten gevat zijn. De achtergrond van de etalagekasten wordt niet, zooals gebruikelijk is, door gordijnen gevormd, maar dóór glin sterend glas. zoogenaamd waterdrup. Hier door is verkregen, dat de schitterende, blin kende voorwerpen, die uitgestald liggen, nog meer tot hun recht komen. De voorbij gan- gers kunnen nu in het ruime portiek rustig uitzoeken wat van hun gading is. De keus is moeilijk, want de voorraad is geweldig groot. Behalve de heerlijke flesschen eau de cologne en parfums van de modernste soorten, vindt men er een uitgebreide collectie damestas- schen, byouterieën en alle mogelijke schoon heidsproducten. Het prachtige glas-in-lood van de Haar lemsche firma Le Nobel geeft aan de artike len een aangename bekoring. Ook het intérieur.met zijn nieuwe vitrines van geslepen glas is belangrijk verbeterd. De oude winkel is niet meer te herkennen. Alles is in strenge lijnen gehouden en de kunst ver lichting is eveneens modern. In één woord: de zaak maakt van binnen en van bixxten een hoogst prettigen indruk. deren, dat vele ouders er zeer ernstig over denkexx, na het gevallen Raadsbesluit hun kunderen naar dichtbijgelegen scholen in Haarlem te zenden zooals reeds met ver schillende is geschied? Het zal ongetwijfeld, op de buitenwereld een eenigszins zonderlin gen indruk maken, dat. een gemeente als Bloe mendaal niet in staat schijnt te zijn, aan de kinderexx wonende in de omgeving van de Julianalaan enz. een behoorlijk geoutilleerd schoolgebouw te verschaffen, terwijl een paar jaar geleden nog in Bentveld een zeer lxxxueuse school door de Gemeente werd ge bouwd, waarvoor de Raad zonder bezwaar een zeer aanzienlijk bedrag voteerde en nu in deze zelfde Raadszitting een crediet voor een kleuterschool te Aerdenhout werd goedge keurd! Zou het een wonder zijn, indien hier en daar de veronderstelling geuit werd, dat de tegenstemmende Raadsleden blijkbaar geen belang hebben bij een behoorlijke school in dit gedeelte der Gemeente? Wij hebben gemeend, goed te doen het bo venstaande onder de algemeene aandacht te brengen. Met beleefden dank voor de toegestane plaatsruimte, EENIGE OUDERS. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veranhooordelijJc. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. GEEN NIEUW SCHOOLGEBOUW TE OVERVEEN. In de jongst gehouden Raadszitting der Gemeente Bloexnexidaal is eexx voorstel, om een crediet te verleenen voor den bouw eener nieuwe school, ter vervanging van de be staande school D te Overveen, met 8 tegen 7 afgestemd. B. en W. van Bloexnexidaal en de Inspecteur van het L. O. waren en zijn overtuigd van den slecoten toestand van het oude school gebouw. Tegenstemmers van dit plaxi moeten zich wel geen rekenschap hebben gegeven van de ontstemming' die zij daarmede ge wekt hebben bij de ouders, wier kinderen school D bezoeken, waar men reeds jaren lang deze noodzakelijke verbetering had verwacht en thans, nu het terrein voor de nieuwe school bestemd, in gereedheid is gebracht, men zich had verblijd, dat er nu toch geluk kig een einde zou komen aan een toestand die voor een Gemeente als Bloemendaal on waardig is. Het tegenstemmen zou alleexi verklaard kunnen worden door onvoldoende bekexid- heid met de inrichting van het bestaande schoolgebouw. Van buiten af ziet het school tje er niet onaardig uit. Het inwendige is echter meer dan een halve eeuw ten achter! Laten wij eens een paar punten naar voren halen: De school ligt aan de Bloemendaalsehe Weg hoek Tetterodeweg, langs de spoorbaan. Aan de ligging is voor de kinderexi direct le vensgevaar verbonden (vorige week is er nog een leerlinge vlak voor de school aange reden) wegens het zeer drukke auto-ver keer dat bij dexx bouw Anno niet voorzien kon worden. Laten wij, na niet zonder levensgevaar op het schoolplein te zijn gekomen, eens een kijkje nemen in de school zelf. Wanneer U op een regenachtigexi dag in Juni zoudt binnen komen, valt het U op, dat in verschillende klassen met kunstlicht wordt gewerkt. Het daglicht valt n.l. door de onpractische bouw zóó ongunstig binnen, dat men het zelfs in het hartje van den zomer soms niet zonder kunstlicht af kan. Nadat U een flinke plas in de gang hebt vermeden, (wegens veelvuldig voorkomende lekkage) en U ter hoogte vaxx het lokaal der 4e klasse komt, treft het U dat de kinderen uit dit lokaal „en masse" naar een ander lo kaal worden gedreven. Vanwaar die verhui zing? Er is n.l. in dit schooltje eexx klasse lokaal te weinig, zoodat het gymnastieklo kaal als klasselokaal moet worden gebruikt. Wordt er xiu gymnastiekles gegeven, dan moet dit lokaal ontruimd worden exx de kin deren van de vierde klasse moeten over an dere lokalexx verdeeld worden. Of dit het on derwijs ten goede zal komen? Wij zullen maar niet vertellen, dat wij de lessexx die met gesloten deur in het eexxe lo kaal worden gegeven, in het andere lokaal kunnen volgen. De onderwijzers klagen, dat zij van tijd tot tijd niet verstaanbaar zijn door het autogetoeter aan dexi eenen kant en het daveren en dreunen van de treinen aan- den anderen kant vaxx het gebouw. Hiermede is het ixxwexxdige vaxx het gebouw zoowat bewonderd, indien U texx minste wilt overslaan, ééxx punt op hygiënisch gebied, dat in onze overigexxs modern aangelegde Gemeente niet zonder belang is, n.l. het to taal gemis aan datgene wat tegenwoordig terecht zelfs voor de nxeest eenvoudige woning wordt verordonneerd. In de school vinden wij n.l. xxiet de algemeen voorgeschre ven waterclosets, maar eexx inrichting zooals die ixx een eenigszins nevelig verleden bestond en dat met een schoolbevolking die zich dexx laatstexx tijd sterk uitbreidde! Meer willexx wij hierover niet zeggen. Wij zijn waarschijn lijk duidelijk gexxoeg! Mijnheer de Redacteur, is het te verwon- DE OMGEKEERDE PROCEDURE. De procedure, die te Genève bij de Ver gaderingen van den Volkenbond regelmatig, exx onlangs ook weer te Londen incidenteeel, gevolgd wordt voor de behandeling van inter nationale vraagstukken, is in strijd nxet de natuurlijke ontwikkelingsvex'schijxxselen van het vereexxigixxgslevexx en is daarom oxxjuist. Zij behoort vervangen te worden door een werkwijze overeenkomende met die, welke over de geheele wereld reecis jaren lang' ge volgd wordt door omvangrijke nationale en internationale vereenigingen vaix allerlei aard. Indien wetten en gebruiken nationaal of internatioxxaal zich tegen een verandering van wex-kwijze verzetten, behoorexx die zoo danig gewijzigd te worden, dat ook formeel aan de nieuwe werkwijze geexx beletselexx in dexx weg kunnen worden gelegd. Hoe is in het kort de werkwijze van de bij- eexxvergaderde volkeren te Genève? Door de afgevaardigden, bijeengeroepen voor de be spreking van brandeixde internationale vraag stukken, worden de haxxgende problemen ixx de volkenbondsbijeenkomsten beschouwd, ont leed en overwogen, en texx slotte komt men tot voorstellen s), die worden aanbevolen ter oplossing dier problemen of soms maar als inleiding tot de oplossing moetexx diexxexx. Komt mexx na nxoeizamen arbeid tot overeenstem ming daxx vallen er ééxx of meer besluiten, die door de diverse delegaties mee naar huis worden gedragen. Ze worden dan voorgelegd aan de nationale volksvertegenwoordigingen en bij voldoexxde instemming geratificeerd. Bij voldoend aaxxtal x'atificaties worden de besluiten geacht effec tief exx bindend te zijn voor alle leden vaxx dexx Volkenbond. Belangrijke beslissingexx komen vaak óf heel laat óf geheel niet tot uitvoering omdat men heel laat of geheel niet ratificeert. Besluiten, op de bepaalde tijd stippen genomen onder den drang der om standigheden, hebben vaak hun belaxxgrijk- heid weer verloren of blijken onvoldoende om de nooden te verhelpen, wanneer ze eindelijk eens geratificeerd worden. Nieuwe problemen zijn opgedoken, nog ernstiger daxx te voren en al het werk schijnt tevergeefsch. Deze ellendig trage, ondoelmatige wijze van werken staat in geexx verhouding tot de toe wijding, energie, moeite, tijd exx geld welke mexx gegeven heeft om een resultaat te be reiken, exx de wereld blijft wachtexx op dadexx die de uitgesponnen wetenschappelijke dis cussies moeten vervangen, opdat paal exx perk worde gesteld aan de instorting van het nau welijks begonnen internationale gebouw vaxx samenwerking en verbroedering. Men klaagt over gebrek aan gezag van den Volkexxbond exx roept om sancties! De oude fundamenten van staatsorganisaties blijken totaal onge schikt om het grootsche gebouw vaix inter nationale samenhang te dragexx exx alleen de erkenning daarvan kan leidexx tot het leggexx van nieuwe groxxdslagen. Wat daxx? In dexx aanhef vaxx dit stuk werd reeds gewezen op de oplossing; om klassiek te spreken: men doet geexx nieuwen wijn in oude lederen zakken! De samenstelling van dexx Volkenbond be hoort ixx wezen overeexx te koxxxexx xxxet die van andere groote orgaxxisaties. Er zij dus eexx Hoofdbestuur (Volkenbondsraad) dat perio diek bijeenkomt, de volkeren oproept voor periodieke vergaderingexx waarvoor de be schrijvingsbrief tijdig wordt roxxdgezonden. De volkeren (dus de afdeelixxgen vaxx dexx Boxxd) beslissen ieder voor zich omtrent aan hangig gemaakte voorstellen, die bij aaxxvaar- dixxg in de volkenbondsvergadering (Assenx- blée) bijv. door een meerderheid van 2/3 voor alle leden (naties) bindend zijxx en op korten termijn (1014 dagen) in werkixxg moeten treden. Men zegge xxu niet dat zulks niet mogelijk is, want in de tegexxwoordige moeilijke tijden belevexx we het dikwijls, dat door regeeringen besluiten genomexx worden, die oxxmiddellijk worden afgekondigd exx op den dag der af kondiging in werking treden! Ook is reeds bewezen dat de voorgestelde werkwijze in ver eenigingen die millioexxen leden tellen moge lijk is, zij het daxx dat die millioeneix geexx geografische eenheid vormen. Die mogelijkheid bestaat dus voor eexx geografische eexxheid evenzeer. De nadeelen der oude, verkeerde procedure kan iedereen zien, de voordeelexx der nieuwe, juiste kan ieder, die wil, Öfegrijpen. Exx hoe staat het dan met het gezag? Is niet het gezag van een organisatie dat, wat de ledexx (c.q. afdeelingexx. hier dus naties) er aan toekenxxen, niets meer exx niets minder! De menschheid ixx haar geheel is nog niet ge neigd een andei'e macht te erkennen. Totdat door zuiver wetenschappelijk inzicht dat standpunt bereikt is, kieze men dus als tijde lijk hulpmiddel de meest doeltx'effende proce dure, zooals die hierboven is aangeduid. Dikwijls voor 1/4 bestaaxxde uit melk en voor 3/4 uit water W. L. A. WARNIER. B ij s c h r i f t: Met de logica in het betoog vaxx den ge- achteix inzender zijxx wij het volkomen eens. Of de practische verwezenlijking vaxx zijn ge dachte ixx de huidige tijdsomstandigheden veel zou baten, nxeexxexx wij te moeten betwijfelen. Zooals het xxu is zou vermoedelijk iedere par lement, c.q. dictatoriale regeering, op de ixx- gedieixde voorstellexx axxxendementen gaaxx ixx- dieneix, waarop de Volkexxboxxdsraad als vaix- ouds ixx een chaos vaxx tegenstrijdigheedexx verzeild zou raken. Verwezenlijking van meerderheidsbesluiten schijixt nog moeilijker. Al meernxalexx zeer kexxmerkend in het geval van Japan is ge- blekeix dat zelfs onder het huidige stelsel eexx Volkenbondslid, dat alleen in de minderheid raakt, eexxvoudig kwaad wegloopt. Vandaar het streven naar saxxeties. Wij vreezen dat het minder aan de methode dan aan dexx tijdgeest ligt, exx ziexx een wijzi ging in dien geest, ten voordeele van gezond verstand en wex'kelijkheidsbesef, gretig exx ver langend tegemoet. R. P,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6