1 VARA. DINSDAG 21 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 8 WIELRIJDEN. Ook Slaats geeft den strijd op. De Zwitser Buckler gevallen. Pijnenburg en Wals nog steeds aan den kop. Felle strijd te wachten. Bnehler Slaats geeft tien strijd op. Nog in ons nummer van Maandag konden we mededeelen, dat Slaats Maandagmid dag één uur als gevolg van den val van Zon dag den strijd heeft moeten opgeven. Hij blijkt een bloeduitstor ting in het been gekre gen te hebben Zijn koppelgenoot Van Hoek zou voorloopig als reserve-rijder in den strijd blijven. Maandagmiddag. Te half vijf ging het groene licht weer branden, hetgeen het teeken is, dat de sprints beginnen. De resultaten hiervan waren als volgt le sprint: Richli Jan van Kempen, van Hout, Loncke. 2e sprint: Wals, Buehler, De Wolf, Bras- penninx. 3e sprint: Pijnenburg, Jan van Kempen, Richli, van Hout. 4e sprint: Aerts, Buehler, Wals Guimbre- tière. 5e sprint: Jan van Kempen, Richli, Adan, van Hout. 6e sprint: Wals, Vluggen, Aerts. de Wolf. Tijdens de laatste sprint had een valpar tij plaats. Buehler, die in tweede positie lag achter Wals, kwam bij het uitgaan van de laatste bocht door het springen van zijn band te vallen. Er werd 15 minuten neutralisatie aan het Zwitsersche koppel verleend. Vlug gen ging direct na de sprints uitloopen en nam 1 ronde, Het „veld" reageerde er in het geheel niet op. De jury nam hiertegen direct maatregelen; er wejd bepaald dat bij een uitlooppoging het „veld" moet volgen. Wanneer dit niet gebeurt, wordt de ronde niet toegekend en worden er ook boetes uit gedeeld. Toen dit medegedeeld was scheen er in eens geen animo meer te bestaan voor uitloopen. De rust keerde weer terug. Te vijf urn-, dus na 66 uur rijden waren in totaal afgelegd 1470.723 K.M. De val van Buehler is gelukkig niet van ernstigen aard geweest, want als de tijd van neutralisatie verstreken is, verschijnt hij weer in de baan. Maandagavond. Het was Maandagavond meer dan vol in het R. A. I.-gebouw; zeer zeker zal deze be langstelling de komende dagen, maar vooral avonden en nachten nog sterk stijgen. Omstreeks 9 uur 'werden door de jury tien temporonden ingelegd, waarvoor de eerste 2 en de tweede aankomende 1 punt kreeg. Het koppel van Kempen-Braspenninx kreeg daar bij de meeste punten, n.l. 16 van de 30. Direct na deze sprints trachtte Pijnenburg er tus- schen uit te gaan en ondanks het scherpe tempo dat gereden werd lag hij weldra een halve baan voor. Wals nam uitstekend over. het veld kon het tempo niet volgen en onder groot enthousiasme mocht het de favorieten gelukken een ronde uit te loopen en daar mede geheel alleen aan den kop te komen. Om 10 uur des avonds waren afgelegd 1571.163 K.M. Een bandje van Wals had geen ongeval ten gevolge: direct verruilde hij zijn fiets voor de ander en lag hij weer in de baan. In totaal werden in de voorafgaande jach ten 42 ronden gewonnen. Gedetailleerd boek ten de koppels Braspenninx-van Kempen 4 ronden, Guimbretière-Broccardo 6 ronden, Adan-de Wolf 2 ronden, Rausch-Hürtgen 5 ronden. Pijnenburg-Wals 6 ronden. Vlug gen-Muller 3 ronden, van Nek-van Hout 4 ronden. Aerts-Loncke 7 ronden. Guerra- Bresciani 4 ronden en Richli-Bühler 2 ron den winst. Tusschen 12 en 2 uur is gewoonlijk de tijd van de groote verveling. De renners span nen zich niet in, na de avondjachten wen- schen zij wat rust te hebben. Vannacht ging alles op dezelfde manier, ondanks gejoel en geschreeuw van een pu bliek, dat nu eenmaal waar voor zijn geld vroeg. Eindelijk gelukte het om het begin van een jacht te ontwikkelen door het feit. dat een premie werd uitgeloofd, als binnen een bepaalden tijd een ronde was uitgeloo- pen. Richli had daar zin in. voornamelijk ook omdat de Zwitser hier een kans kreeg een van zijn vijf ronden achterstand in te halen. Buehler was onverwacht in de baan geko men. Op zeer gemakkelijke wijze en zonder dat het veld moeite deed te volgen, liepen de Zwitsers een rondje uit. Te twee uur *s nachts waren afgelegd 1708.962 K.M. Na de klassementsprints van 2 uur ging BrasDenninx er van door. Achtereenvolgens namén de Zwitsers, de Italianen, de Belgen nog een ronde en toen was het leventje weer aan den gang. Het werd een zeer felle jacht, waarin eedurende een korten tijd de leiden de koppels elkaar eiken meter betwistten. Vooral de Belgen reden uitmuntend en bui tengemeen tactisch en wisten zich tenslotte met Pijnenburg-Wals aan den kop te plaatsen VluggenMuller en Adande Wolf zakten al weer af en het ziet er thans langzamer hand naar uit, dat de Limburgers en de Am sterdammers waarschijnlijk den wedstrijd niet meer zullen uitrijden. Zij geraken steeds meer achter en bij elke nieuwe jacht kunnen zij het tempo niet meer geheel volgen. Na deze jachten was de stand als volgt: Pijnenburg-Wals en Aerts-Loncke aan den kop. met 1 ronde achterstand, Guimbretiere- Broccardo met 2 ronden achterstand, Rauseh -Hiirtgen, met 3 ronden achterstand. Richli- Bühler en Braspenninx-Van Kempen met 4 ronden achterstand. Buerra-Breseiani met 6 ronden achterstand, van Nek-van Hout, met 10 ronden achterstand, Vluggen-Muller en met 12 ronden achterstand Adan-de Wolf. Tijdens een premiesprint even voor 3 uur ging Guimbretière, profiteerend van het feit dat het veld niet oplette, er van door en met Broccardo haalde hij een ronde in. Na 76 uur rijden hedennacht 3 uur waren afgelegd 1746.460 K.M. Na de jacht gebeurde er niets bijzonders. Enkele uitgeloofde premies brachten af en toe weer wat leven in- de brouwerij. Er werd een premie uitgeloofd voor het koppel dat binnen een half uur 1 ronde wist uit te loopen. Deze premie werd in de wacht gesleept door het koppel Van Houtvan Nek. Zij namen de ronde zonder veel strijd. In het 78ste uur maakten de renners zich al weer gereed voor de neutralisatie en zoo was ook aan dezen vierden nacht een einde gekomen. Na 78 uur rijden waren afgelegd ruim 1808 K.M. Dinsdagmorgen. Heden Dinsdagmorgen 6 uur was de stand als volgt: Aan den kop: 1 Pijnenburg-Wals, 293 p. 2 Aerts-Loncke, 123 p. 3. Guimbretière-Broccardo103 p. Op één ronde: 4 Rausch-Hürtgen, 43 p. Op twee ronden: 5 Braspenninx-Van Kem pen, 150 p. Op drie ronden: 6 Richli-Buehler, 180 p. Op vier ronden: 7 Guerra-Bresciani, 81 p. Op vijf ronden: 8 Van Nek-Van Hout, 78 p. Op tien ronden: 9 Vluggen-Muller, il6 p. Op twaalf ronden: 10 Adan-De Wolf, 87 p. Maandagavond! De Zesdaagsche is nu volle drie etmalen aan den gang. De helft zit er op, de gevaarlijke inzinkingen komen drei gender dan ooit om den hoek kijken. Dit is, vooral voor de debutanten maar zeker ook voor de „grosse Kanonen" de - critieke pe riode. Je kunt 't niet aan hen zien, al zijn de tricots niet zoo helder glanzend meer, de hand schoenen (voor het afremmen boven op den band) smoezelig vuil, al worden in sneller opvolging nikkelen busjes met een hartver sterking door helpers aan den kant aan de voortsnellende renners gereikt. De beenen draaien nog even soepel, ook met pleisters erop. er wordt, na de fel bevochten klasse- men tsprints van tien uur gejaagd en gejaagd, dat je je telkens weer afvraagt, hoe het men- schelijk mogelijk is. Broccardo-Guimbretière, Pals-Pijnenburg, Rausch-Hürtgen flitsen er beurtelings tusschen uit, kleine Jan van Kempen laat zien hoe hij zich op dit baantje voor zijn formaat thuis voelt, in tegenstel ling met van Egmond, die er te lang voor is. Wals valt zwaar door het springen van zijn voorband, die in rafels aan de velg hangt. Hij staat moeizaam op, loopt met een pijnlijk jezicht het halve baantje rond naar zijn ca bine, niet reageerend op de toejuichingen van het meevoelend publiek, kruipt op een andere fiets en ontketent vijf minuten later een wilde jacht, die de toeschouwers op de beenen brengt en hem en zijn maat Pijnen burg een ronde bezorgt. Onbegrijpelijk. Wals is trouwens wel de favoriet geworden. Van alle zijden hoort men zijn naam uitgal men, soms aanmoedigend opstokend, als er een tijdje niets gebeurt, dan weer in vervoe ring om wat hij zoo juist vertoond heeft. Pij nenburg steunt hem natuurlijk prachtig, want met dat sleutelbeen is het een vergissing ge weest, hoe pijnlijk de schouder ook nu nog Zesdaagscherenners zijn taai. mag zijn. De Pijn rijdt best, maar Wals is toch de man van het echte vuurwerk, de per soonlijkheid van dezen zesdaagsche. Maandagavond! De zwaarste dag is aan gebroken en er wordt gejaagd en gejaagd, bijna een uur lang komt het veld niet tot rust. De grooten zijn bezig, te probeeren de kleinen eruit te rijden. Maar Adan-de-Wolf en Vluggen-Muller weren zich als leeuwen. Zij rijden voor hun rennersleven, voor hun car rière. En het gaat hun best af. Een dokter is na een valpartij zelden noodig; wel een timmerman. VOETBAL FRIESCH ELFTALSTORMVOGELS. (2—3). Zondagmorgen kwart over acht trok een gezelschap Stormvogels per autobus over den afsluitdijk naar Leeuwarden om daar een Frieseh Elftal, samengesteld door de Tech nische Commissie van Afdeeling V en op één speler na bestaande uit Friesche le klassers te bekampen. Tegen 12 uur werd de Friesche hoofdstad bereikt, waar de Vogels in het Oranje-hotel verwelkomd werden door de leden van de keuze-commissie. Na de lunch gebruikt en een korte wande ling door de stad gemaakt te hebben, trok men naar het glibberige en effectvolle Frisia- terrein. De Stormvogels kwamen met de vol gende combinatie van het le en 2e elftal uit: Hollenberg, Jongsma, Groen, Groeneveld, Fijen, Bravenboer, v. d. Steen, Van Pel, Van der Kuil Jr., Effern, v. d. Kuil. Daar ae Vogels o.m. hun geheele achter hoede misten, is het te begrijpen, dat men op den uitslag niet al te gerust was. Onder aanvoering van Groeneveld echter heeft men al zijn best gedaan een zoo goed mogelijk resultaat te bereiken en dit is boven ver wachting gelukt. Over het geheel genomen, stond de wed strijd niet op een hoog peil, doch ondanks de vele invallers speelden de Vogels toch be ter. Wat vooral op viel, was, dat de Noorde lijken den bal zoo vaak hoog speelden. Bij Stormvogels was Fijen de spil, om wien letterlijk alles dra.aide. Hij steunde zjjn jeug dige voorhoede voortreffelijk. Deze had aan vankelijk weinig geluk met schieten en vond bovendien doelman Stedehouwer in goeden vorm. De Friezen nemen na een misverstand tus schen Groen en Hollenberg de leiding door Fliesyn. Wel protesteerde Stormvogels nog, omdat de bal de doellijn niet was gepasseerd, maar de scheidsrechter kende het punt toe. (1—0). Na een hevig duel voor het Friesche doel wist Effem echter gelijk te maken. (11). Uit een strafschop, toegekend wegens hands nam Friesland nog voor de rust de leiding. (2—1). Na de hervatting speelde Stormvogels met den wind in den rug en was direct in den aanval. Uit een penalty maakte Van dei- Steen gelijk. (22). De strijd om de leiding was nu zeer span nend. De Friesche voorhoede ondervond veel tegenstand van het trio Bravenboer-Fijen- Groeneveld en ook de „Haken"-looze achter hoede weerde zich goed. Effern wist tenslotte den stand op 23 te brengen. De meeste Stormvogels hebben wel aan de verwachtingen voldaan. Alleen Van der Kuil Sr., de linksbuiten, was glad uit vorm. In het Oranje-hotel waar door spelers en officials een diner werd gebruikt, waaraan een vriendschappelijke en gezellige sfeer heerschte, werden door de heeren Feddema en Martens vriendschappelijke woorden ge wisseld. ZAND VOORT— S.F.C. (3—1). Zandvoort heeft zich door een alleszins verdiende overwinning op S.F.C. in de tweede ronde om den KJST.V.B.-beker weten te plaat sen. Zandvoort is direct sterker maar maakt de groote fout om haar tegenpartij volkomen in te sluiten. Daardoor kan de voorhoede van S.F.C. eenige keeren gevaarlijk doorbreken. De linksbinnen weet hier zelfs éénmaal met een goed sch.ot van te profiteeren; daarvoor had Weber echter reeds voor Zandvoort ge scoord (11). Na de hervatting eerst een klein affensief van de gasten, wat echter spoedig ophoudt. Zandvoort vervalt in haar oude fout, om net spel veel te kort te houden. Was het spel meer open gehouden, dan zou de score on getwijfeld hooger geweest zijn. Nu weet de thuisclub slechts nog twee maal te scoren door Schuiten, zoodat Zandvoort dus met 31 wint. HAARLEM 3—RIPPERDA (1—3). In een slecht gespeelden wedstrijd heeft Ripperda een verdiende overwinning behaald op het derde elftal van de roodbroeken. Het eerste half uur is Haarlem in de meer derheid. Eenige gemakkelijke kansen worden onbenut gelaten; bovendien is d keeper van Ripperda in goede conditie. Ripperda wordt geleidelijk sterker; de rechtsbinnen weet na ongeveer 35 min. uit een corner te scoren (0—1). Met dezen stand breekt de rust aan. In de tweede helft komt Ripperda sterk op zetten en daar de Haarlemmers er bovendien geheel uit zijn, wordt er een zware druk op het Haarlem doel uitgeoefend. Middenvoor Roode van Ripperda toont zich weer een zeer nuttigspeler; van hem dreigt dan ook het meeste gevaar. Na een misver stand in de Haarlem-verdediging wordt de stand op 02 gebracht, een vrije trap van Roode kan niet weggewerkt worden. waaruh, de derde goal ontstaat (03). Even voor het einde scoort Roosen van dichtbij het eenige Haarlemscbe doelpunt. Scheidsrechter Seubring leidde goea. LETTEREN EN KUNST VROUWENAVOND. WILLEM VAN CAPELLEN. De schouwburg aan den Jansweg was gis teravond voor 99 procent gevuld met vrou wen; het resteeren.de 1 procent vormden wij, de mannen, die volgens den inleider den in Vara-kringen zoo bekenden „Oome Hein" bij de gratie der vrouw waren toegela ten. Een vrouwenavond van de Vara was het en de belangstelling hiervoor was zoo groot, dat de schouwburg tot de laatste plaats bezet was. De afdeeling Haarlem van de Vara kan over dezen door haar georganiseerden avond tevreden zijn. Niet alleen omdat de verschil lende nummers van het programma veel suc ces hadden, maar vooral wegens de 100 nieuwe „Vara-leden", die zich in de pauze hebben aangemeld; want daarom in de eerste plaats was het op dezeu propaganda-avond toch te doen. De heer Coen van der Linden, lid van het hoofdbestuur van de Vara, heeft door zijn met veel overtuiging uitgesproken rede hier toe zeker in niet onbelangrijke mate bijge dragen. Volgens zijn meening demonstreer den de vrouwen zich te weinig in den strijd, zoowel in de S. D. A. P., de vakbeweging als op algemeen maatschappelijk gebied. De vrouwen hadden volgens den heer Van der Linden ook bij de Vara een taak te vervullen. Zoo zouden zij veel meer dan tot nu toe hun meening kenbaar kunnen maken over het geen door de Vara wordt uitgezonden en daardoor hun invloed in hoogere mate kun nen doen gelden. De Vara zoo zei spreker wil niet alleen amusement, maar wil wel bewust de menschheid dienen, opdat de we reld beter worde. Ieder weet, dat het in de wereld op het oogenblik slecht gaat, maar ook, dat het beter -kan gaan. Spreker ziet voornamelijk het heil der menschen in het socialisme, dat zich ten doel stelt het kapita lisme in de wereld te doen verdwijnen. Het is de Vara, die den strijd tegen het kapita lisme voert en het was om die reden vooral, dat de heer Van der Linden de vrouwen op wekte lid van deze omroepvereeniging te worden. Voor den Vrouwenavond had men een zeer gemengd programma samengesteld. Het ac cordeon-gezelschap „Crescendo" uit Haarlem dat belangeloos medewerkte gaf popu laire muziek, en het deed dit met Schwung, zoodat de door deze harmonicaïsten uitge voerde nummers een flink succes hadden. Het Vara-trio uit de Zaanstreek zong liedjes van propagandistischen aard en het spreekt wel vanzelf, dat deze, vooral ook om hun strek king in dezen kring geweldig insloegen. Vooral het „Moeder, gaat voor uw kindje staan" en „Boycot alle Duitsche Waren" hadden daverende bijval. Tusschen deze „muzikale" nummers stond de heer Willem van Capellen op het program ma. Dat de heer Van Capellen bij de Vara- leden als declamator zeer geliefd is, bleek wel uit het enthousiaste applaus, waarmee hij bij zijn verschijning op het tooneel begroet werd. De heer Van Capellen heeft een mooi, soepel geluid en zijn voordracht is gevoelig al is er nu en dan een lichte neiging tot het overgevoelige. Van den pas overleden dich ter Van Collem droeg hij twee gedichten voor en wel „Gebed te Waalwijk" uit den bundel „Liederen van Huisvlijt" en Vroolijke Op tocht, waarvan het eerste wel het meeste in druk maakte, zoowel door den inhoud als dooi den strak gehouden toon waarop het werd voorgedragen. In Vroolijke Optocht was de voordracht te veel ingesteld op het producee- ren van moeien klank, wat aan den innerlij- ken gloed niet ten goede kwam. Wij voelden te veel den opzet het vers „mooi" te zeggen; de declamatie niet het vers was hoofdzaak bij den declamator. Het futuristische drama „Opoffering" was eigenlijk meer een „mop", maar een mop met een dubbele pointe, die het in de amu sante voordracht van den heer Van Capellen goed deed. Toch stel ik De Rattenvanger van Hameln dat hij na de pauze voordroeg' veel hooger. Hierin gaf de heer Van Capellen ook als declamator het beste van den avond.. Het was levendig en kleurrijk van voordracht en de daverende bijval na dit nummer was al leszins verdiend. Een geslaagde avond dus voor de Vara. J. B. SCHUIL. MUZIEK. Buitengewoon Meesterconcert Men mag aan de reclame gaarne eenige overdrijving toestaan, zonder er aanmer kingen over te maken. Maar de betiteling van het concert, dat Maandagavond in den Stadsschouwburg plaats vond was toch wel wat al te onjuist gekozen. „Ongewoon Mees terconcert" ware juister geweest. Het on gewone dat het cachet der „imeesterlijk- heid" aan de meeste der geleverde prestaties ten eenenmale ontbrak en aan de voor dracht der zesde Fransche Suite van Bach door Dr. James Sdmon alleen toekwam mits men er het woordje „school-" vóór zette. Het spel van dezen pianist was technisch correct, maar zonder poëzie of charme. Zijn neiging tot ongelijk aanslaan der beide handen werkte bij Bach meermalen storend. De zang van Therese Stokvis kwam niet boven het dilettantenpeil uit en ook niet boven de tweegestreepte e, die reeds heel wat moeite veroorzaakte. Haydn, Mozart en Schubert had zij niet moeten kiezen, vooral Schubert niet. Zij had vorige week eens naar de Schubert-vertolkingen van Annie Woud moeten gaan luisteren om te hooren hoe Schubert gezongen moet worden. De Aria's van Cesti en Ccarlatti zong zij tenminste acceptabel; de bewerking der begeleiding voor trio bleek strijdig met den stijl van den tijd, zonder dat zij aan de muziek een nieuw relief gaf. De Passacaglia voor viool en cello van Handel-Halvorsen gaf den beiden spelers gelegenheid tot ontplooiing van een enorme technische vaardigheid. Deze bewerking schijnt me toe zeer moeilijk te zijn, of echter het artistieke aan de moeilijkheid evenredig is, meen ik te moeten betwijfe len. Van de 3 stukken voor cello, diie Felix Robert Mendelssohn speelde, heb ik er twee dezen zomer in Zandvoort van hem gehoord en toen in deze rubriek besproken. De „Hongaarsche Rhapsodie" van Popper heeft hij toen met groote virtuositeit gespeeld. Ik moest Maandagavond dit nummer en het volgende, de door Therese Stikvis gezongen Volksliederen missen, om tenminste een deel van het concert in de Gem. 'Concert zaal te kunnen bijwonen. Bij de laatste twee nummers van het programma 'kon ik weer aanwezig zijn. Ik hoorde den violist Alex Feinland drie solostukken: de Canzonetta uit Tchaikowsky's Vioolconcert en twee Ma zurka's van Wieniawsky spelen, Zijn spel was niet steeds zuiver en vertoonde een hinderlijke neiging tot portamento. De drie instrumentalisten werkten tot slot samen in twee stukjes van Frits Kreisler: luchtige amusementsmuziek, die echter in een meesterconcert niet op haar Er was sleohts zeer weinig publiek. K. DE JONG. Kinderkoor „De Kleine Stem": Arb. Mandolineclub „Apollo": Van het Maandagavond door de twee boven genoemde vereenigingen gegeven concert heb ik het tweede gedeelte kunnen bijwonen. Ik hoorde een vaardig en zeer rhythmisch gespeelde Ouverture voor mandoline-orkest van Konrad Wölki, een vrij onbekend compo nist, die zijn Ouverture (no. 4) in b kl. t. laat beginnen en in D. gr. t. eindigen en tusschen die twee eindpolen een vervaarlijke hoeveel heid verminderd septiemaccoord opgestapeld heeft. Het ais-cis-e-g was heele tijden niet van de lucht. Echter mochten ook dominant- septiemaccoorden zich bijwijlen in 's compo nisten belangstelling verheugen. Het spel der Mandolineclub maakte een zeer goeden indruk zoodat den leider Joh. B. Kok een woord van hulde toekomt. Bij het volgende nummer was het man doline-orkest gecombineerd met het koor C (de oudste leden van De Kleine Stem; de jongere zijn in de Koren A en B vereenigd) en stond het geheel onder leiding van den diri gent der Koren J. Post, denzelfde, die Zater dagavond in den Jansschouwburg met zijn kinderoperettes zulk goed werk leverde. Ook het koor C liet zich van gunstige zijde kennen: de zang klonk zuiver en beschaafd, en het orkest werkte keurig mede. Al de koren gecombineerd, een schare, die ik wel op een driehonderd schat, vertolkten de aardige frissche „Woudcantate" van Emiel Hullebroek; het mandoline-orkest begeleidde. Alles ging uitstekend; het was een genoegen zang en spel te beluisteren. Mijn tweede woord van hulde geldt dus den dirigent J. Post. Dat de volle zaal het niet aan teekenen van instemming ontbreken liet, spreekt van .zelf, K. DE JONG. FEESTAVOND VAN SUIKER- EN CHOCOLA DEBEWERKERS. In het gebouw van den Haarlemschen Ke gelbond hield de afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nederland-schen Bond van Ar beiders (sters) in het bakkers-, chocolade- en suikerbewerkingsbedrijf een feestavond, een propagandafeestavond. Na een hartelijk welkomstwoord trad de jeugdgroep op, welker leden declameerden. De leden die Zaterdag hun medewerking verleen den waren R. v. d. Anker, H. van Honschoten, C. Bakker, H. Dijkstra en H. de Vries. Ook „De Jonge Spelers" wisten met hun kunst de aan wezigen wel te boeien. Zij voerden onder lei ding van den heer Ben Groeneveld een frag ment uit „Opstandelingen" op, van Henriëtte Roland Holst. De heer A. Hillebregt, hoofdbestuurslid, hield een propagandarede, naar aanleiding van het 40-jarig bestaan van den bond, welk feit in 1934 herdacht zal worden. Na de pauze traden „De Jonge Spelers" op met Brederode's „Sijmen sonder soetigheid". De verschillende nummers werden afgewis seld met accordion-muziek die ten gehoore werd gebracht onder leiding van den h.eer Van Gend. Na afloop werd een verloting gehouden ten bate van werklooze collega's. Tot 2 uur hield het bal de aanwezigen bijeen. De zaal van den H.K.B'. heeft een verbete ring ondergaan die velen reeds gaarne eerder hadden zien uitgevoerd, maar die nu dan ook tot in de puntjes is geschied. Om burengerucht n.l. te voorkomen zijn er langs de ramen dik ke gordijnen aangebracht, die het geluid vair binnen naar buiten, zoowel als van buiten naar binnen voor het grootste gedeelte ge heel keeren. Voor de omwonenden, die klaag den over nachtelijk lawaai is dit een groote verbetering, evenals voor de uitvoerenden in de zaal die vaak klaagden over het lawaai dat o.a. de eleetrische tram maakte. Bovendien was het noodig, daar alle ramen nu dicht blijven een luchtververschingsinstal- latie aan te brengen, die eveneens wonder wel voldoet. Niet alleen dat deze installatie de capaciteit heeft om een geheel met rook gevulde zaal binnen een kwartier rookvrij te maken, ook werkt zij zoo geruischloos dat de voordragenden er in het geheel geen last van hebben. Nu is nog in onderzoek om het hinderlijk gehoor van het rollen der kegelballen tegen te gaan. Men meent maatregelen te kunnen nemen, die dat tot de helft zullen kunnen te rugbrengen. GRAMOFOONMUZIEK IN DEN STADSSCHOUWBURG. Naar aanleiding van een tooneelcritiek van den heer J. B. Schuil, die eenigen tijd geleden in ons blad is opgenomen, en waar bij de heer Schuil zich afkeurend uitsprak over de proefnemingen die men in den Stadsschouwburg nam met gramofoonmu- ziek, deelen de heeren J. v. d. Berg, die de installatie probeerde en Ir. H. H. Bouma, der N.V. Ingenieursbureau Connector te Amsterdam ons mede, dat deze proefnemin gen toen nog in haar eerste begin waren en nog geenszins aanspraak wilden maken op volmaaktheid. Men kon echter geen an deren weg bewandelen daar noodzakelijker wijs de installatie eens geprobeerd moest worden terwijl er publiek in de zaal was. De heeren Van den Berg en Bouma hopen echter wellicht t.z.t. een demonstratie te kunnen geven, waarbij alle proefnemingen tot het verleden behooren. en de geheele installatie zoo opgesteld is dat zij den toets der critiek kunnen doorstaan.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 8