UIT DE OMSTREKEN De Johanna Marie IJM 238 bij Egmond gezonken. DINSDAG 21 NOVEMBER 1933 HAARDE M'S DAGBLAD 9 1JMU1DEN. Na aanvaring met de Rotterdam IJM 112. Geen menschenlevens te betreuren. De mist, die gedurende eenïge da_ haast onafgebroken land en zee bedekt met een grauwen sluier, de mist, die den zeeman dwingt tot een buitengewone behoedzaam heid, is de oorzaak geweest van den onder gang van den stoomtrawler Johanna Marie IJM. 233, die slechts eenige uren vóór zijn on dergang welgemoed de haven uitstoomde en „op hoop van zegen" ter visscherij voer. De zegen bleef uit, de Johanna Marie zou de vis scherij niet bereiken en ook een behouden thuiskomst zou den trawler niet deelachtir worden. Op 10 a 12 mijlen van IJmuiden ver scheen plotseling een andere trawler, de Rot terdam IJM. 112, die door het mistgordijn be- driegelijk was verborgen en te voorschijn kwam op een oogenblik, dat een aanvaring onvermijdelijk was. De Johanna Marie werd- zoo hevig beschadigd, dat zij haast onmid dellijk na het ongeluk in de diepte verdween. Gelukkig hadden de negen opvarenden nog juist den tijd, de boot overboord te brengen, waarna ze werd opgepikt door de bemanning van den trawler, die zijn steven had geplant in den boeg van het verongelukte vaartuig. Alsof er niets gebeurd was Zoodra de tijding van de scheepsramp ons bereikte, begaven we ons naar de haven, om te trachten nadere bijzonderheden te verne men. Daar aan de markt ontdekten we spoe dig in de duisternis den versch geteerden ste ven met de scherp daartegen afstekende wit geschilderde merken van de IJM. 112. Alsof er niets gebeurd was, lag de flinke trawler veilig aan z'n trossen Niets, zelfs geen deuk of kras verried, dat de steven zoo juist zich had geboord in de ingewanden van een an deren trawler Eenige habitué's van den kant stonden het geval met elkaar te bepraten. Maar hen moesten we niet hebben. We zochten den schipper of liever de schippers, maar deze waren reeds naar huis, naar men ons zeide. Schipper Schol vertelt. Schipper van de Johanna Marie is de heer J. Schol. We troffen hem, nog geheel onder den indruk van het gebeurde. Want Schol is niet alleen schipper, hij is ook reeder en voor hem beteekent dus het verlies van zijn schip verlies van z'n broodwinning. In de eenvoudige visscherswoning aan de Bik- en Arnoldkade troffen we nog twee schipbreukelingen, nl. den zoon van Schol, die als matroos op de Johanna Marie vaart en den te Scheveningen wonenden Kok. Het viel niet mee, den schipper aan het spreken te krijgen, maar zoo kalmweg voor onzen neus wegvragende, kregen we ten slotte een volledig relaas van de ramp, waarbij de zoon den vader als deze eens stokte, secun- deerde. De Johanna Marie, zoo vertelde dan schip per Schol, was Maandagmorgen 11 uur uit de Visschershaven vertrokken. Aan boord be vond zich een bemanning van 9 man, waar van er zes in Katwijk wonen. De zee was kalm, doch er waren mistbanken. Toen de mist dikker werd, werd langzaam gevaren. Des middags half twee toen de Johanna Ma rie ongeveer 10 a 11 mijl N.W. van de haven van IJmuiden was, kwam plotseling een trawler, die later de Rotterdam IJM. 112 van „De Vem" bleek te zijn, uit den mist te voor schijn. Met een flinken gang zeide" schipper Schol, kwam hij recht op ons af. Met het oog- op den mist waren alle opvarenden bij de hand, zoodat allen spoedig aan dek waren. De schipper, die toen de Rotterdam op de Johanna Marie toestoomde, met z'n zoon op de brug stond, gaf het commando achteruit en week stuurboord uit. Maar zonder resul taat. Er volgde een hevige botsing, waardoor een groot gat onder en boven de waterlijn in den bakboordsboeg ontstond. Bijna mee in de diepte. Het is aan de tegenwoordigheid van geest van schipper Schol te danken, dat de beman ning zich kalm in de booten begaf. En. ook dat een der opvarenden niet met den traw ler in de diepte verdween. Deze bevond zich, toen de Rotterdam op de Johanna Marie aanstoomde in het logies. Schipper Schol, ziende in welk gevaar men verkeerde, gaf een schreeuw naar den man. Deze kwam boven en nauwelijks had hij den kap van het lo gies verlaten of daar plantte de Rotterdam zijn steven in den boeg van de Johanna. Spanten en platen kraakten en scheurden, het geheele voorschip werd ingedeukt, de kap van het logies werd als het ware opgevouwen zoodanig, dat wanneer er nog menschen be neden waren geweest, deze beneden hadden moeten blijven Daar ging de Johanna Marie. Ruim een half jaar op non-activiteit door de staking en na nog slechts een 3-tal reizen te hebben volbracht was haar lot bezegeld. Gelukkig was de zee kalm, zoodat het over boord brengen van de boot zeer vlot ging. Twee minuten na de aanvaring was zij reeds te water en vijf minuten later waren de negen schipbreukelingen opgepikt door de Rotterdam. En was de Johanna Marie .reeds in de diepte verdwenen. Toen de laatste man van boord ging, dreigde er trouwens al gevaar voor zinken. Het was alles zoo vlug in z'n werk gegaan, dat geen der opvarenden iets van z'n have en goed heeft kunnen red. den. Om 5 uur was de bemanning weer in IJmui den. Maar zonder schip en zonder hun be zittingen. Maar hun kostbaarste bezit, het le ven, was gered. Schipper Vink van de Rotterdam aan het woord. Het relaas, dat schipper Vink van de Rot terdam van het ongeval gaf, was bijna een copie van dat van schipper Schol. Er was voortdurend slecht zicht zeide schipper Vink. En hoe dichter men onder de kust kwam, des te dikker werd het. Bij de Haaks ging de Rot terdam al halve kracht varen. Te 1.40 uur, toen de Rotterdam halverwege de Haaks en IJmuiden was, zag men plotseling op ca. 300 M. recht vooruit een trawler uit een mistbank opdoemen. Schipper Vink gaf het commando: „volle kracht achteruit!'' en trachtte de Jo hanna Marie, want deze was het, te ontwij ken, wat echter niet gelukte. De schepen kwamen steven op steven, de Rotterdam schampte echter af en aan bakboordzijde ter hoogte van het kluisgat drong de steven van de Rotterdam in den boeg van den anderen trawler. Doordat de machine al achteruit draaide raakte de Rotterdam, toen de vaart er door de aanvaring uit was, spoedig los. Van de Rotterdam zag men, dat de Johan na Marie er leelijk aan toe was, Er was een groot gat boven de waterlijn, dat echter tot onder de waterlijn doorliep. De Rotterdam voer toen langzaam naar de Johanna Marie toe om het volk te redden. Het spreekt vanzelf dat alles, wat er aan boord van de Johanna Marie geschiedde, door de bemanning aandachtig gevolgd werd. Kalm gaf schipper Schol z'n bevelen; maar hoe langer hoe sneller zonk de Johanna Ma rie, eerst het voorschip, toen het achterschip. Toen eenige minuten na de aanvaring de boot overboord en de bemanning er in was, was het spoedig met den trawler gedaan. Een oogenblik later, de booten lagen onge veer 30 M. van elkaar, was het volk op de Rotterdam overgestapt. En ongeveer tezelfder tijd verdween de Johanna Marie in de diepte. De vloot van IJmuiden verloor in 1933 een tweede schip. Het was na de aanvaring nog dikker ge worden en steeds zacht-an draaiende stoom de de Rotterdam naar IJmuiden. Om 5 uur was de trawler aan den kant. Schipper Vink vertelde ons nog, dat hij Woensdag 8 November was gaan varen en 350 manden visch aan boord had. Omtrent de schade door de Rotterdam tengevolge van de aanvaring beloopen ver namen wij van schipper Vink, dat de voor steven van zijn schip aan den onderkant is omgebogen en dat eenige platen ingedeukt zijn. De Rotterdam is hedenmorgen na de vangst te hebben gelostin het dok opgenomen om te worden gerepareerd. GEVOLGEN VAN DEN MIST. K.W. 89 DOOR s.s. IRENE AANGEVAREN Maandagmiddag ongeveer twee uur is ter hoogte van de semaphore de uitgaande log ger K.W. 89 aangevaren door het binnen komende ss. Irene van de Kon Ned. Stoom boot Mij. De logger werd aan stuurboordzijde geraakt en bekwam een groot gat boven de waterlijn, zoodat de reis niet kon worden voortgezet. De Irene heeft geen schade bekomen. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.70—f 0.50. Griet per 50 K.G. f 24—f 12. Tongen per K.G. f 0.90—f 0.62. Middelschol per 50 K.G. f 22—f 21. Zetsehol per 50 K.G. f 22.50f 22. Kleine schol per 50 K.G. f 18f 5.50. Schar per 50 K.G. f 6.50. Rog per 20 stuks f 9—f 6.50. Vleet per stuk f 3f 1.56. Kleine poon per 50 K.G. f 7f 5.50. Middelschelvisch per 50 K.G. f 24f 21. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 24 10. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 15f 4. Kabeljauw per 125 K.G. f 30—f 23. Groote gullen per 50 K.G. f 12.50—f 8. Kleine gullen per 50 K.G. f 6.90f 1.75. Leng per stuk f 1.25f 0.33. Heilbot per K.G. f 0.75—f 0.50, Wijting per 50 K.G. f 6.30—f 3. Koolvisch per stuk f 0.35f 0.07. Makreel per 50 K.G. f 16.50—f 13.50. Versche haring per kist f 5.40f 3.30. Groote halte p. 125 K.G. f 124—f 106. Middel hake p. 125 K.G. f 108—f 102. Klein middelhake p. 50 K.G. f 36--f 33. Kleine hake p. 50 K.G, f 25f 14 BESOMMINGEN. Trawlers: Timor IJm. 491 250 manden f 1460. Caroline IJm. 26 530 m. f 4870. Rotterdam IJm. 112 350 m. f 2390. Invierno IJm. 158 230 m. f 1330. En Avant IJm. 8 270 m. f 2580. Holland H IJm. 176 110 m. f 1630. Eveline IJm. 115 230 m. f 1890. Silvain IJm. 116 265 m. f 1730. Zeeleeuw IJm. 29 115 m. f 1320 Emma IJm. 177 165 m. f 18.70. WAARSCHUWING De Comïssaris van Politie der gemeente Velsen deelt in het algemeen belang het navolgende mede: In verschillende in het land verschijnende dagbladen komen advertenties voor van den volgenden inhoud: „Te Koop. Nieuwe bonte katoenen lappen, 80 cent per K.G. of 5 cent per el. Zending Rembours. Noordhoek, Hegt- straat 73, Lonneker". Deze advertentie wordt geplaatst door een zekeren Gritter, wonende te Lonneker. ■Wanneer een bestelling wordt gedaan, ont vangen de bestellers na eenige dagen een pak, inhoudende plm. 1 K.G. oude waarde- looze lappen. De burgemeester van Lonneker waarschuwt tegen de praktijken van bedoelden Gritter. DRIEHUIS AANRIJDING. Maandagmiddag had op den Driehuizer- kerkweg bij den hoek vaar den Zeeweg een aanrijding plaats. De heer P. H. uit Haar lem-Noord kwam met zijn auto van IJmui den. Op den Driehuizer kerkweg reed een dochtertje van den heer M. uit IJmuiden- Oost op een rijwiel met achterop een jonger zusje. Het meisje aan het stuur wuifde naar een vriendinnetje en reed daardoor wat on zeker zoodat ze door den auto werd aan gereden. Beide meisjes kwamen te vallen en liepen verwondingen op, het oudste een hoofdwonde en het andere aan handen en been en. De heer Kooyman droeg het oudste meisje in zijn woning en riep de hulp van een dokter in. De fiets der meisjes werd vrij ernstig be schadigd. De politie stelde een nader onder zoek in. PERSONALIA. Tot hoofdopzichter der begraafplaats Wes- terveld is benoemd de heer H. v. d. Velden alhier. HEEMSTEDE TOONEELUITVOERING „DOOR EENDRACHT STERK Voor een zeer goed bezette zaal trad Zon dagavond in het R.K. Vereenigingsgebouw op de R.K. gemengde tooneelvereeniging „Door Eendracht Sterk" met een levens schets in 4 bedrijven „Als je nog een moeder hebt". In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter aan het concours in Rotterdam, waar een zeer eervolle 3e prijs werd behaald. „Als je nog een moeder hebt" is de ge schiedenis van een jongen, die door verkeer de vrienden en slechte lectuur op het ver keerde pad komt, door zijn slechten vriend verleid deelneemt aan een inbraak, daardoor in de gevangenis terecht komt en daar zijn misdaad niet alleen boet, maar ook tot in keer komt. In de maatschappij terugge keerd, wordt hij door een ieder verstooten, totdat hij bij een brand met eigen levensge vaar een kind redt, en daarmede ook weer de achting van de menschen terugkrijgt. Aan de uitbeelding van de moederrol door mej. Bierman was stellig niet veel te verbe teren. Ook de rol van Kees, door den heer Schelvis vertolkt, was in één woord schitte- terend. Mej. Bos als Agnes maakte een waar dig entree op de planken. D. E. S. heeft in haar een goede aanwinst. Peters, de buurman (de heer Swinkels) deed soms wel wat te druk; in de rol van Puts, den vriend van Kees, was Bierman heel goed, in de tweede rol als gevangenisdirec teur veel te beweeglijk, met een veel te ge maakte uitspraak. De verloofde van Agnes (N. Juffermans) was zoo nu en dan wel wat met zijn houding verlegen. In zulke spannen de momenten als zich voordeden is wat meer ernst niet overbodig. Maar die enkele kleine foutjes, die men bij elk liefhebberijtooneel wel tegenkomt de den aan de spanning niets af. Nog zelden hebben wij zulk een aandachtig publiek mee- gemaakt. Rest ons nog te melden dat de Heemstéed- sche Jazzband, leider de heer Bos, de pauze op aangename wijze aanvulde, en ook zorgde voor uitstekende dansmuziek tijdens het ge zellig samenzijn na afloop. D. E. S. kan tevreden zijn met' deze eerste seizoenuitvoering, TOONEELUITVOERING „NUT EN GENOEGEN". Zaterdagavond gaf de tooneelvereeniging .JTut en Genoegen" haar 2e seizoen-opvoering nu in café-restaurant „Lommeroord". De voorzitter, de heer G. Botbijl, deelde mede, dat het bestuur voornemens is, evenals verleden jaar een „uitgaansdag" aan te bie den, maar nu aan de donateurs, waarvoor een fonds,je gesticht zal worden voor de nood zakelijke kosten. Voor dezen avond stond op het programma De Spaansche Vlieg", een klucht in 3 bedrij ven van Franz Arnold en Ernst Bach; al een oude klucht, maar die, vlot gespeeld de aan wezigen wel eenigen tijd gezellig bezig kan houden. Den inhoud mogen we bekend veronder stellen. Laten wij op den voorgrond zeggen dat de regisseur, de heer Ferd. Koolbergen, eer heeft gehad van zijn werk om de voorstelling zóó vlot te doen loopen. Wat een prachtige figuur was die Heinrich (A. Claij) een professor in de oude geschie denis, maar niet iemand om een meisje het hof te maken. Met zijn onnoozel spel deed hij de zaal daveren. De „hoofdslippertjesmaker" Ludwig Klinke, werd vertolkt door Adr. Goos- sen, die in zijn hoedanigheid van angstigen echtgenoot geen oogenblik uit zijn rol ging. Ant. Tiedemeyer, (Loerakker) behaalde wel het meeste succes toen hij als de ..schuldige' van mevr. Klinke stond. Mevr. Verhoef, als mevr. Klinke, had een zeer zware rol. maar volbracht die uitstekend, mej. Harren als „Paula" was een aardige ver schijning, en mej. Labeur als Wally bleek een goede aanwinst, en was een waardige partner van mej. Harren. Mej. Baasbank, als dienstmeisje is een nieuweling in het gezelschap. Zij speelde haar rol prettig zonder overdrijving. Echt de ge dienstige, meelevend met de meisjes, wien zij in alles ter zijde stond. G. Botbijl speelde zijn rol van verliefde op geestige wijze. Hij wist de zaal nog al eens in beweging te brengen, vooral toen hij den „ge leerde verliefde" op een dwaalspoor kon brengen. Mevr. Bos had een heel ondergeschikt rolle tje, maar bewees, daarin ook groot te kunnen zijn. Ook de andere minder belangrijke rollen sloten goed aan, alleen moet gezorgd worden, (vooral in een zaaltje waar het publiek bijna op het tooneel zit), dat de rollen er goed „in" zitten. Jammer ook dat het tooneel zoo klem is. Hierdoor verloor het slot wel iets van zijn effect, doordat het een opeenhooping van speelsters en spelers was, waarbij nog kwam dat het doek niet vlug genoeg dicht ging, zoo dat het geleek of er „nog iets komen moest". De avond werd besloten met een gezellig bal, onder leiding van den heer Bos, met mu zikale medewerking van „The Rascals". GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij H. van Houten, Jac. v. Campenstraat 57, een rozenkrans in étui. J. M. Weijers, Talmastraat 27, een jongens jekker. Meester, Drieheerenlaan 28, eenige battings. Planting. Jac. v. Campenstraat 11. een glacé heerenhandschoen. J. B. Jonkman. Camplaan 9, een eend. J. Habermehl. Raadhuisstraat, een rijwielbelastingmerk. G. Bordes, Camphuijsen- laan 2, een zakmes. C. van Norden, Banka-< straat 38, een damesportemonnaie met inhoud. II. Oleijer, Wilhelminaplein 8, Bennebroek, een nummerplaat. Bureau van politie, Raadhuis straat, een vulpen en een portemonnaie. Bu reau Openbare Werken, Wipperplein, vier zil veren theelepeltjes, vier alpacca lepeltjes en Gero lepeltjes. PERSONALLY Geslaagd is te Amsterdam voor de akte geschiedenis M.O. Mej. G. E. Veenhoven te Heemstede. DE GROOTE BLOEMEN TENTOONSTELLING. DE EERSTE SPADE IN DEN GROND GESTOKEN. Wij lezen in het Weekblad voor Bloem bollencultuur: Omdat het noodig was een gedeelte van de terreinen die bestemd zijn voor de volle- grondstentoonstelling, aan een vrij ingrij pende grondbewerking te onderwerpen en deze werkzaamheden die voor een deel be staan in grondverversching van een paar plekken die verdacht werden kwade grond te bevatten beter nog vóór den winter konden geschieden, is reeds „de eerste spade gestoken" in de tentoonstellingsterreinen op Groenendaal te Heemstede. Dit historische oogenblik werd bijgewoond door de leden van het Uitvoerend Comité, den Heemsteed- schen Wethouder voor Openbare Werken Dr, Droog en den Secretaris der Gemeente, den heer N. Vos. De grondverbeteringswerkzaamheden welke ook ditmaal onder toezicht van den heer W. B. Roozen uit Bakkum als opzichter plaats vinden, zullen ongeveer zes weken in beslag nemen, waarna in het komende voorjaar de omvangrijke werkzaamheden van de voorbe reiding der vollegrondsbeplanting zullen be ginnen. Hierna rees het scherm voor „Als de oogen opengaan" van Jan Grosveld op te voeren door de tooneelvereeniging „Vootag". Dit stuk speelde in den hedendaagschen tijd in een universiteitsstad. Een jonge on derwijzeres, in pension bij een ambtenaars gezin, weet den heer des huizes in te palmen. Deze pleegt diefstal en vlucht met de onder wijzeres. zijn jonge vrouw lichamelijk en geestelijk gebroken achter latend. Tot red ding van zijn ziel, biedt zij God haar leven als offer aan. Haar gebed wordt verhoord en de man en vader keert terug. Terwijl hij ver geving ontvangt en in liefde wordt aange nomen, brengt de jonge vrouw haar offer en sterft. Dc overvolle zaal genoot ten zeerste van dit stuk en het mooie spel van mej. Schuyt, die de rol van Gusta, de jonge vrouw, op zich had genomen. Een welgemeend applaus be loonde ook de andere spelenden. Vermoedelijk wordt het stuk in de volgende maand nog maals voor het voetlicht gebracht. Na afloop volgde nog een gezellig samen zijn. HAARLEMMERMEER BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: W. Bronkhorst. v. d. Vinnestraat 3, Haarlem, een wekker: Verhaar, Julianalaan 87, Over- veen, een bril; Kroeze, Dompvloedslaan 1, Overveen, een blauwe muts; J. Hessels, Ar- noldusstraat 38, Haarlem, een rijwidbelas- tingmerk; Verbeek, Zandvoorterweg 68. Acr- denhout, een paar glacé dameshandschoenen. Wildeboer, Zandvoorterweg 12, Aerdenhout. een passer: P. Veenstra. Stolberglaan 9, Aerdenhout, een belastingmerkS. van Oos terzee, Madelievenlaan 6, Aerdenhout, een zwarte bolhoed; J. M. Hondius, Koepellaan 4, Bloemendaal, een grijze kat; Oranje Nassau- laan 164, Overveen, een verm. zilveren ket ting; J. Bakker, Bloemendaalscheweg 130, een rijwielbelastingmerk; L. Freijser, Zomes- zorgerlaan 16, Bloemendaal, een portemon naie; Visse, Middentuindorplaan 19, Haarlem een handbeschermer; ana den politiepost te Aerdenhout, een paar kinderhandschoentj^s. een paar corsetten. een muts; aan het bureau van politie te Overveen, een kinder-porte- monnaie; een handschoen; een naaf dop van auto (Fiat)een boodschappentasch, een huissleutel, een deken, 'één dop van carbura teur, een jongensjas. OVERVEEN DE NIEUWE SCHOOL DIE NIET KOMT. EEN PROTEST VAN DE OUDERCOMMISSIE. Vele ouders zijn naar den Ouderavond in school D, (O.L. school te Overveen') gegaan. Men was blijkbaar o.m. benieuwd te vernemen, wat de voorzitter nog zou hebben mede te deelen omtrent de nieuwe school, waarover de raad zijn veto had uitgesproken. De voorzitter der oudercommissie, de heer Hoek, gaf een verslag van het onderhoud, dat hij gehad heeft met den wethouder van on derwijs, dr. J. Th. Bornwater. Deze was er ten volle van overtuigd, dat een nieuwe school dringend noodzakelijk was. En toch het ongelooflijke is gebeurd. De raad heeft tegen de adviezen van B. en W., van den inspecteur en van de schoolcommissie in, een totaal ver ouderd en ongeschikt schoolgebouw voor bruikbaar verklaard. De voorzitter stelde voor. om pogingen aan te wenden, teneinde alsnog een gunstiger be slissing van den raad te krijgen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Voorts werd protest aangeteekend tegen een uitlating van het raadslid Posthumus Meyes, waarin werd aangedrongen om te wachten met nieuwbouw, totdater over 3 1/2 jaar een ander hoofd zal moeten komen. „Alsof de heer Hoekstra niet in staat zou zijn, de noo- dige adviezen te geven", zei de voorzitter. Tenslotte kreeg Dr. Rombouts, geneesheer aan het Prov. Ziekenhuis te Santpoort, het woord over het houden van een inleiding over „lastige gevallen bij de opvoeding van moei lijke kinderen". SANTPOORT FEESTAVOND. Zondag jl. werd door den kring Santpoort van den Ned. R.-K. Volksbond een jaarfeest gevierd. Het begon des morgens om 7 uur met een H. Mis en een algemeen H. Communie der leden en werd des avonds in ,Zomerlust" voortgezet. Hier werd het feest geopend door den voor zitter, den heer De Jong. Na een woord van welkom zeide spreker, dat het raadslid Maas verhinderd was door de opening van het jeugdhuis te IJmuiden en dat ook Pater Gra- tianus, geestelijk adviseur der afdeeling Vel sen, waarvan Santpoort een kring is, ver hinderd was. Verder zeide spreker zich te verheugen over de groote opkomst en sprak de hoop uit, dat ook de ledenvergaderingen in de toekomst op zulk een druk bezoek zou den kunnen bogen. Verder deelde spi-eker mede, dat er tijdens de drie Kerst-Zondagen drie sociale studie dagen in het Missiehuis zullen worden gehou den voor werkloozen Tenslotte wees spreker op den verderfeiijken invloed, die van het nationaal-socialisme uitgaat en wekte op ver trouwen te stellen in de leiders van R.-K. i Werkliedenverbond en die der politieke be weging. I WRAAKNEMING. Aan den Leimuiderdijk werd een der be woners, den heer C.. met z'n geheele hebben, en houden gerechtelijk uit de woning gezer. Na afloop, toen de politie vertrokken en het inmiddels duister geworden was. hebben één of méér personen van deze gelegenheid ge bruik gemaakt door vermoedelijk uit wraakneming in het verlaten gebouw alle ruiten in te gooien. Dit beteekent voor den eigenaar van het huis. den heer II., een groote schadepost, omdat er van de vele groote ruiten, die er in zaten, niets is heel gebleven. De politie heeft het spoor van de daders reeds gevonden. VELSEN POGING TOT INBRAAK. Een bewoner van de Jan Kostelijkstraat al hier heeft aangifte gedaan dat er in den af- geloopen nacht getracht is bij hem in te breken. De sporen van een breekijzer werden gevonden op een kozijntje in de keuken. Ver moedelijk werden de inbrekers omstreeks twaalf uur toen de bewoner even naar buiten ging, gestoord. TEGEN FASCISME EN COMMUNISME. Maandagavond heeft van wege de moderne arbeidersorganisaties n.l. N.V. van Fabrieks arbeiders, Vara, metaalbewerkers en andere, een vergadering plaats gehad in hotel de Prins, waarin besproken is de colportage en de propaganda tegen fascisme en communis me. De heer W. Visser opende de vergadering en zette eenige punten uiteen. Daarna gaf hij het woord aan den heer Sanders, die in groote trekken de opkomst van het fascisme besprak in Italië en Duitschland, hoe deze gefinancierd wordt door het groote bank kapitaal vooral uit Amerika, en hoe ook hier te lande dit al geschiedt. Wij als modern- georganiseerde arbeiders, zegt spreker moeten hier niet te licht over denken en de handen aan de ploeg slaan. In overeenstemming met het onlangs in Utrecht gehouden congres is Velsen Noord zoo verdeeld, dat de colportage en de propaganda behoorlijk kan worden uit gevoerd. Verschillende vragen werden door spreker nog beantwoord. BIOSCOOP „DE PONT". Zooals wij in ons verslag over den ope ningsavond van de Bioscoop „De Pont" hebben opgemerkt, was de beeldenprojectie nog niet zooals ze zijn moest. Dit is thans echter geheel verbeterd. Door het monteeren van nieuwe lenzen is het euvel geheel verholpen. Dank zij deze verbetering, kan de installatie van „de Pont" worden be schouwd als het beste van het beste en kunnen wij een bezoek ten zeerste aanbe velen. HERDENKING VROUWENDAG. De Soc. Democratische Vrouwendag, afd. Velsen-Noord. zal Donderdag 23 November a.s. een bijeenkomst houden ten herdenking van den Vrouwendag. Het woord zal worden gevoerd door mevr. Maas van Haarlem. MARKTNIEUWS Noteering van Beverwijk, den 20 Nov. 1933. Spinazie per kist 30—90 cent. Andijvie per kist 2056 cent. Raapstelen, 100 bos f 2. Koolrapen per zak 70 cent. Wortelen per K.G. 8—10 cent. Bieten per K.G. 11 2 cent. Aardappelen, klei, per K.G. 4—6 cent. Id. zand. per K.G. 6 cent. Spruitjes per K.G. 610 cent. Boerenkool per bak 1020 cent. Roode kool per 100 f 4—f 5. Savoije kool per 100 f 4—f 5. Bloemkool per 100 f 6f 10. Uien per kilo 2 12 cent. Prei per bos 7 1 '29 cent. Sla per kist 25 cent. Pieterselie per bos 3 cent. Selderie per bos 2 cent. Appelen per kilo 10—18 cpnt. Peren per kilo 10—28 cent. Druiven per kilo 50 cent. Brusselsch lof 1222 cent. SNIJBLOEMEN. Beverwijk, 21 November. Louis d'or 10—15; Jean Pattison 10—15; Pourpré 815; Herco 2045; Louis Germ 14—26; Claudq Masson 20—45; Snow 10—20- Rayonante (tros) 2040; Cram. Fordia 12—18; Mont Blanc 15—30: Golden sace 25—40; November zon 10—20; Buckingham 10—20; Stanley 10—15; Rose Day 20—35; Jozef 1525; Mr. Joh. Mensing 1528; Golden Bronze 2540; Pres. Wilcoe 20—30; Godfr. Perfection 15—25; Grootbl. Louis Germ, per stuk 10—25; Mr. J. C. Pulling 1530: _Mont- Blanc 10—20; Mad. Edith Gavel 1530; Rose Doy 818. Plumosa per bos 1545; Springerij 10—25; Theresia 25—50; Anjelieren 15—25; Briarcliff f 1 t 1.75i Noack f 1.05—f 1.90.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9