DIAMANT ONZE HANDELSPOLITIEK. ^JSSctPUROL DE KAMPEERDERS. Bak- en Braadvet WOENSDAG 22 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 4 De Crisisinvoerwet als wapen voor ein frischer und fröhlicher Krieg". In de vergadering van de'Tweede Kamer der Staten-Generaal gehouden op 24 Octo ber jl. werd goedkeuring gehecht aan een wijziging der Crisisinvoerwet welke wijziging binnenkort ook door de Eerste Kamer zal worden bekrachtigd. Door deze wetswijziging wordt de meestbegunstigingsclausule bij de contingenteering van den invoer losgelaten.. De Nederlandsche Regeering krijgt de be voegdheid een gewijzigde handelspolitiek te- voeren. „Actieve" handelspolitiek, een toe voeging waarover al heel wat te doen is ge weest in de laatste jaren. De „overmatige" invoer kan nu nog eens extra onder de loupe worden genomen. In theorie was dat voor de totstandkoming dezer wetswijziging ook reeds mogelijk. Bij de vaststelling van de contin genteering bestond tot dusverre de gelegen heid niet alleen met de statistische positie van het betrokken artikel rekening te hou den, maar ook met de vermindering van de exportmogelijkheid en de vermindering van de koopkracht in ons land. Dat was de theorie, in de praktijk is daarvan niets te recht gekomen, omdat men dan het contin gent tamelijk laag had moeten stellen. De oude Crisiswet verplichtte, doordat wij de meestbegunstigingsclausule naar alle zij den behoorden te handhaven, ook naar alle zijden tegelijkertijd dat lage contingent tot gelding te brengen Vandaar dat de oude Crisiswet, waarbij vriend en vijand gelijk be voordeeld en gelijk benadeeld werden, het vrijwel onmogelijk maakte om rekening te houden met de verminderde koopkracht en de exportbelangen. De thans van kracht ge worden wijziging schept de mogelijkheid om rekening te houden met de bijzondere belan gen, welke wij tegenover onze vrienden in acht hebben te nemen. De Minister van Economische Zaken heeft bij de behandeling van dit ontwerp duidelijk gewezen op de consequenties aan de toepas sing verbonden. „Van het recht, dat krach tens de algemeen geldende internationale interpretatie van de meestbégunstiging ons toekomt, hebben wij bij de nu nog geldende Crisisinvoerwet geen gebruik gemaakt, maar thans maken wij daarvan beslist wel gebruik, in zooverre wij de meestbegunstiging bij de contingenteering voortaan in .de wet losla ten. Dat zijn alle belangrijke wijzigingen, waarop door verschillende afgevaardigden is gewezen Het lijkt me wel gewenscht om goed bewust te maken, dat de stap, welke wij op 't oogenblik zetten, geenszins van belang ont bloot is, en ik wensch, dat de Kamer zich daarvan goed doordringe". De nieuw te voeren handelpolitiek biedt vele mogelijkheden. Maar daarnaast gaat men een terrein betreden waarop tot dus verre nog niet gearbeid is. Voetangels en klemmen bedreigen ons daar. Het is dan ook volkomen ongemotiveerd te denken dat wij er nu zouden zijn, dat, binnen afzienbaren tijd een verbetering in het handelsverkeer vastgesteld zal kunnen worden, als gevolg van deze nieuwe wettelijke regeling. Minister Verschuer herinnerde er aan, dat wij in een „frissche und fröhliche Krieg" gaan, evenwel zonder bloedvergieten. Een dergelijke openhartigheid ontmoet men zelden bij de beschouwingen over een of ander wetsontwerp. Toch is het volkomen juist gezien, omtrent de beteekenis dezer zaak geen twijfel te laten bestaan. Het zal nu in het vervolg zeer zeker voorkomen, dat een bepaalde contingenteeringsmaatregel ge bruikt zal worden om een concessie te ver krijgen. De Minister van Economische Zaken ontleende een zijner voorbeelden aan de in dustrie van dames-confectie. Deze industrie wordt bijv. beschermd door een proportioneel contingenteeringspercentage van 30. Nu zal van regeering-swege om welke redenen dan ook aan een bepaald land een grooter in voercontingent worden toegestaan; bijv. van 70, dan wordt er geroepen: daar ontgaat ons nu de steun en de werkverruiming, die wij via deze wet i— hoopten te krijgen 1 „Maar" aldus de Minister „den koek opeten en tegelijkertijd den koek als ruilmid del gebruiken, kan niet". In het geval dat een bepaalde contingen teering niet gebruikt kan worden als ruil object, waardoor haar percentage lager zal zijn, als wanneer er wel mede gemarchan deerd had kunnen worden, dan zal deze „lage" contingenteering toch geëffectueerd worden. Maar dat beteekent, dat daardoor importeursbelangen in het gedrang, zullen komen en dat zij, die hun bedrijf hadden aangepast aan een ruimeren invoer daarvan groot nadeel ondervinden. Naast groote voordeel-en zijn er dus belang rijke gevaren. Dé strijdpositie waarin de Re- geering zich willens en wetens heeft ge plaatst zal herhaaldelijk resultaten kunnen opleveren, die voor velen onbegrijpelijk zijn. Dat alles mag men bij, een juiste beoordeeling dezer zaak niet uit het oog verliezen. MOLLERUS, WIE RAAPTE DE BANK BILJETTEN OP? INLICHTINGEN OVER GOLDRUSH GEVRAAGD. Naar aanleiding van het wegwaaien van f 1000 aan bankbiljetten op het Rolcin te Amsterdam, verzoekt de politie opneming van het volgende: Op Vrijdag 17 November, omstreeks 2 u. 30 n.m.. hebben op het Rokin te Amsterdam drukke zijde, ter hoogte van de Gapersteeg verschillende personen, waaronder een har monicaspeler en diens helpers een aantal weg gewaaide bankbiljetten opgeraapt. De commissaris van politie in de vierde sectie verzoekt een ieder, die van het voorge vallene getuige is geweest zich tot het geven van inlichtingen ten spoedigste te willen ver voegen aan zijn bureau Singel 455/457 centrum te Amsterdam. MAASTRICHT'S OUDE BRUG HEROPEND. Met een sobere plechtigheid is Maandag de herstelde St. Servatiusbrug over de Maas te Maastricht heropend. Dit geschiedde in tegen woordigheid van een aantal autoriteiten door inr. L. vair Oppen, burgemeester van Maas tricht. HET ONVEILIGE DUITSCH- LAND. VAN NEDERLANDERS IN KLEEFSCHE GEVANGENIS. Naar de Msb. verneemt zitten op het oogenblik behalve een bestuurslid van de afdeeling Nijmegen der S.D.A.P., de heer Spansier, die reeds maanden lang gevangen gehouden wordt, verdacht van het versprei den van het blad Freie Presse in Duits ch- land, te Kleef nog andere Nijmegenaren ge vangen. De Kleefsche gfevangenis is zoo overvol, dat in sommige cellen twee of drie. personen zijn ondergebracht. De gevangenen wachten nu al weken hun vonnis af en weten niet wanneer zij zullen moeten voorkomen .Be moeiingen van den Nederlandsohen consul blijken zonder uitwerking 'te zijn. Een Nijmeegsch eierhandelaar werd be loofd dat men aan zijn vrouw zou tele- grafeeren,doch het werd niet uitgevoerd. PROVINCIE IN HET GELIJK GESTELD JEGENS „ZAANLAND". Naar de Tel. verneemt heeft de minister van Waterstaat de Provincie Noord-Holland in het gelijk gesteld in het geschil met de stroomverkoop Maatschappij Zaanland over de electriciteitslevering in Zaanland. DIAMANTWEEK WAS EEN SUCCES. ER KOMT ER NOG EEN. De Commissie voor de Algemeene Handels belangen in de diamantindustrie te Amster dam heeft, gezien het succes der in het begin dezer maand georganiseerde week ter bevor dering van den plaatselijken diamanthandel, besloten maatregelen te nemen, opdat in de week van 3 tot 9 December opnieuw alle voor raden ruw en geslepen diamant in Amsterdam getoond zullen worden. AMBTENAREN MOGEN NIET AAN POLITIEK DOEN. GED. STATEN VAN UTRECHT DOEN EEN VERBODSVOORSTEL Gedeputeerde Staten van Utrecht stellen, thans Provinciale Staten voor een regle ment 'op dë politieke actie van ambtenaren in £e voeren, waarvan de tekst ongeveer gelijk is aan de bepalingen, die het Rijk ge troffen heeft. Zij willen den commissaris der Koningin dezelfde bevoegdheid geven, als. de ministerpresident in deze aangelegen heden heeft. SLAPTE BIJ PALTHE. VEERTIG ARBEIDERS ONTSLAGEN. Bij de N.V. Chemische Wasscherij en Ver verij v. h. Gebr. Palthe te Almelo is wegens slapte in het bedrijf en rationalisatie een 40-tal arbeiders ontslagen. Gesprongen handen-Ruwe huid Bij Apo+hekers en Drogisfen (Adv. Ingez. Med.) Verzekeringsvoorwaarden voor week- en maandahonnés van Haarlem's Dagblad en voor abonnés van het Geïll. Zondagsblad (Zie vetgedrukte aanvulling onderaan) Elke week- cd mnandabonné van Haarlem's Dagblad ls, zoo lang ziju abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van „I-laarlem'a Dagblad" de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden: Artikel r. Als verzekerden worden beschouwd alle per weelt on/of per maand betalende geabonneerdeu, die aan do volgende vereiscbteo voldoen: a. gedurende minstens twee weken ln het geval van maand ahonnés twee. maanden) als geabonneerde In de registers van Haarlem's'Dagblad" zijn ingeschreven: b. tusschcn 18 én 6o jaar oud ziju; c. Diet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor hen het gevaar voor ougevailcn vergrooten, en volkomeu het gebruik hebbeu van huuue ledematen cn zintuigen. Art. a. Ondèr ongeluk, als ln. deze voorwaarden oedoeld, wordt verstaan deuitsluitende en' recbtstreekschc oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten af toegebracht geweld werd voroorzaakt, met het gevolg hierna in Artikel a aangeduid. Art. 3. Do uitkeerlngen bedragen: 6oo GULDEN, Indien bet ongeluk' (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenlge en refilltstreeksche oorzaak Is van de levenslange ongeschiktheid van den verzekerde, waaronder begrepen wordt de amputatie van twee Ifedcmaten, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet en één hand. boven den enkel of den pols, ol onherstelbaar gezichts verlies uit beide oogeu (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 6oo GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarnen) de eenige en rechtstreekscbe oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeval; 400 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreekscbe oorzaak ls van de amputatie van één hand of één voet boveo den pols ot enkel, "of van het onherstelbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander blnneu 10 dagen na den datum van het ongeval; 250 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreekscbe oorzaak ls van de amputatie van beide leden van een duim. binnen tieD dagen na den datum van het ongeval; igo GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstrecltsche oorzaak ls van de amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 30 GULDEN, indien het ongeluk (vallende bipnen de grenzen van de voorwaarden), de eenige eD rechtstreekscbe oorzaak ls van do amputatie van alle leden van een andoren vinger. Binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 100 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige eu rechtstreaksche oorzaak ls van de breuk van een boven- en/of onderarm ol van de brenk vaD een boven- en/of ondèrbeen; terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle ultlcecrlngen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, te zomen nooit meer dan f 600.kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval ceeds bij het plaat» grijpen van een ongoluK, de bovengenoemde ledematen van hot lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, als anderszins, dat varlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóöi hel ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte ledematen geen aan spraak geeft op, en niet in aanmerking komt bij overlijden, Hetzelfde geidl voor bet geval dat reeds vóór het ongeluk ledematen gemist werden Heeft eeD ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkeeriog In geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de gebeele hand is vastgesteld. Een ongeval gééft nimmer recht op meer dan één uitkeorlng, met dien verstande, dat indien betzeltde ongeval zoowel breuk als verlies van een boveo- of onderarm ol been, tengevolge heeft, de uitkcerlng voor verlies zal worden verleend. Art. 4. De uitkeering Ingeval van overlijden Kaollleclt aan de echtgenoote, of bij ontstentenis daarvan aan de erfgounmen van den gedooden abouué. Uitkeeringen wegens verlies van ledemgjpn, vingers ol oogên geschieden aan den-abonné zetven. In geval recht op schadeloosstelling ontslaat, zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak en hét gevolg daarvan, bewezen zijn ten genoege der Directie van „Haarlem's Dagblad". Art. 5. Eene uitkeering zal niet verschuldigd zijn bij dood or verlies van ledematen of oogen, of breuk van ledematen, direct of indirect," veroorzaakt: e ziekte, kwaal ot voorbeschiktheld van den vetzeketde j heelkundige operatie of door uitputting als gevolg die operatie noodzakelijk was wegeus letsel, waartegen verzekerd Is); o. door eene bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den Invloed van overpriklteling of somnambulisme was, of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zich zelveo te dragen; a. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij wille keurig of niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet &oed bij zinnen was; S. in duel, of gedurende de voorbereiding tot ol deelneming aan wedstrijden oi bij vlieg- of luchtvaarttochten, of bij baden, zwemmen, automobielrijden, motorwielrijden of wielrijden; g. door grove nalatigheid ot grove onvoorzichtigheid, of 'oor ALGEMEENE VOORWAARDEN. Als abonné in den zin dezer verzekering wordt beschouwd het hoofd van bet gezin, tenzli. voordat het ongeval plaats greep een ander lid van het gezin als verzekerde is aangewezen, na schriftelijk, verzoek aan de administratie van Haarlem's Dagblad. De abonne's van het Geïllustreerd Zondagsblad van Haarlem's Dagblad zijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAVBank te Schiedam) gelden dezelfde voorwaarden als voor de ongevallenverzekering van Haarlem's Dagblad. De uitkeeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2000.Overlijden f 600.Verlies van hand, voet of oog 400.Duim of Wijsvinger f 75.Elke andere vinger f 30. Bij spoor- of tramongeval, etc., worden *-:tkeeringen: bij overlijden f 1000.j bij invaliditeit f 3000. tegen den peraoon buiteulandscheu oorlog of binnenlaudsche beroerten. Het verdwijnen, verdrinken ot door gas ot gassen verstlkkei van den verzekerde wordt ten opzichte van deze verzekering aan gemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid of grov onvoorzichtigheid, tenzij ton genoege vaD de Directie van Haarlem Dagblad het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht De verzekering geldt échter wel voor gevallen waarbij het ongeiu veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, c. wel bij poging tot redding van Dersonen. of tot afwend Ine vu dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonne ui staat van KranKzinu 11 heid ol verstandsverbijstering zal raken, of zicb buiten Europ mocht begeven (behalve Indien hij van eene Europeesche bavei naar een andere Europeesche haven reist in een schip met vas dek in tijd van vrede) of indien hij zich In krijgsdienst te land o te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop bij opboudt zip abonnementsprijs van Haarlem's Dagblad te betalen of deze couran ophoudt te verschijnen, of de Directie van Haarlem's Dagblad <1 verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hém gehc zal vervallen tin krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten allen die zie, met de bereiding, het verwerken of proefnemingen met buskruli schietkatoen, nitroglycerine, dynamiet, naphta, acetyleeugas, 0 andere licbt-ontplofbare of liclit-ontvlarabare stoffen bezig boude: ot daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobate: eircusrijders eu dergelijkcn. Zeev:sschers, zeevarenden en personeel van den Loodsdien- zijn in de verzekering begrepen, cn wel, wat betreft ongevallei aan den wal, voor alle uitkeeringen. Verlies van ledematen word ook aao boord gedekt, doch op uitkeering bij overlijden kan voo hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien het ongeva dat het overlijden tengevolge heeft, aan deo wal plaats bad Indien de gevolgeu van een ongeluk door ziekelijke omstandig heden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat hei ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogen schadeloosstelling betaald, dan die. welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur vaD „Haarlem'? Dagblad" zoude hebben moeten zijn uitgekeerd aan ?sd normaal Dersoon dooi hetzelfde ongeluk getroffen Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan dc gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk bulten krach zijn met betrekking tot sik nieuw ongeluk dat den verzekerd, moebt treffen. Art. o- tDgevai een goaDonuoerde een ongeluk jverkomt uroeiei in alle gevallen alle bijzouderhedeu daaromtrent en omtrent hei bekomen letsel, zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aai de Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem en Indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na hei ongeluk is geschied, daD zal geenerlel uitkeering ver schuldigd zijn. Indien de getcoflene zeevarende 13, cooet de kennisgeving van het overlijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een bevoegd geneeskundige worden ingeroepen eo de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voor schriften van den geneesheer onafgebroken op te volgeD totdat bi volkomen hersteld is. ln ieder geval moet don geneesheer van Haarlem's Dagblad toegestaan worden dcD verwonde te onderzoeken wanneer en zoi. dikwijls zulks billijkerwijze gcëischt kan worden, eo „Haarlem'- Dagblad" heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als het uoodig acht. Elk bewijs hetwelk de Directie van „Haarlem's Dagblad van tijd tot tijd zou kunnen cischen betreffende eenlg ongeluk o, verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haai zoo spoedig mogelijk nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd. gegeven moeten worden. Ingeval van eenig ongeluk met doodelijken afloop moet biervan aan de Directie van Haarlem's Dagblad te Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekeno zal zijn geworden Het niet nakomen van een ol meer der In dit artlkei genoemai verplichtingenzal elke aanspraak op nitkeerlag voor belaag hebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van hec nauwkeurig door nem en dec behandelenden geneesheer ingevulde aanvrage-formulier tot uit keering, en ingeval van overlijden, van de dood acte, kan de belang hebbende aanspraak maken op de bebandeliog zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van „Haarlem's Dagblad". De kosten der geütschte verklaringen komen ten laste van dengene, die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens rleze verzekering verschuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore V3u ..Haarlem's Dagblad" slechts na ontvangst van eene door de(n) rechthebbende(n) ge teekende quitantie, terwijl de verzekering bij uitbetaling van 0er- bedrag van meer dan twee honderd en vijftig gulden zal vervallen Van geen som, die verschuldigd ls. zal interest betaald worden ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zon zijn; terwijl de verplichting tot uitbetaling van eenlg bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand nadat be' is toegestaan gewordenIs Ingevorderd door partijen te benoemen- Bij weigering o- bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming de- drie scheidslieden door den Kantonrechter te Haarlem Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden ondeiworpeD ais aan een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosteo dragen benevens de helft van het honorarium der scheidslieden Art. S. Bezwaring ol vervreemding van de reenten, voor een .geabonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, „heeft geeD rechtsgevolg. Alzoo zal het-ontvangbewijs.van den verzekerde ot bij overlijden, van de echtgenoote ot erfgenamen van .den verzekerd' in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben Met bet oog op de vaststelling der identiteit van den' verzekerde moet deze bij elke' verandering van woonplaats, beroep of naam hetzij door huwelijk ot anderszins, daarvan ten spoedigste opgavt doen aan de Directie van ..Hanrtem's Dagblad" te Haarlem BRAND IN HOOIBERGEN WAS AANGESTOKEN. DE OMSTANDIGHEDEN WAREN GUNSTIG. Over den grooten brand in de gemeente Zwollerkerspel bij Hasselt waardoor 24 hooi bergen verloren gingen, wordt nog gemeld, dat de brand is aangestoken. De omstandig heden waren gunstig voor uitbreiding, daar het hooi vochtig was. Daar het hooi bijna uit sluitend gebruikshooi was, zal er nieuw hooi gekocht moeten worden. Het grootste deel van het millioen pond was echter verzekerd. NIEUWE INSPECTEUR VOOR NEDERLAN DERS IN HET BUITENLAND. Bij Kon. Besluit is aan den heer H. J. van Santen, administrateur bij het Depaii;ement van Binnenlandsche Zaken de functie opge dragen van Inspecteur voor de ondersteuning van behoeftige Nederlanders in het buiten land. De heer van Santen zal binnen enkele dagen zijn betrekking te Arnhem aanvaarden. COMMANDANT VAN „DE ZEVEN PROVINCIëN" KOMT SPOEDIG VOOR. VERHOOREN IN INDIë TEN EINDE. Alle in Indië gehouden verhooren in de zaak tegen den gewezen commandant van De Zeven Provinciën, den kapitein-luitenant ter zee P. Bikelenboom, zijn thans bij het Hoog Militair Gerechtshof ingekomen, zoo dat de openbare behandeling dezer zaak voor dit college in den loop van de volgende maand kan worden tegemoet gezien. ONZE DA GELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Dat 't fijn was bij den burgemeester, nou dat hebben Sietske, Ben en Sjef later wel aan hun vrienden verteld. Maar 't meeste pleizier hadden ze, toen de boerin voor hun een bed gereed maakte, dat zóó groot was, dat er nog een heele ruimte over was. En toen ze den volgenden morgen van den burgemeester en zijn vrouw afscheid namen, waren ze weer heelemaal opgefrischt en wisten niet, hoe ze hun dankbaarheid voor de buitengewone gastvrijheid zouden uiten. Toen de jongens in den stal hun fietsen gingen halen en een laatste blik op de afgebrande boerderij richtten, ont dekte Sietske tusschen den verbranden rommel het kleine wiegje, waaruit hij gisteren het kind had gered. Inwendig voelde hij zich erg tevreden en Ben en Sjef, die wel wisten waarom dat was, plaagden hem dan ook maar niet, toen hij van blijdschap op zijn fiets duikelde. „Nog nooit is hij zoo vroolijk geweest," fluisterde Ben en men zorgde er wel voor het humeur van „meneer" Sietske ditmaal niet te bederven; NIEUWS UIT INDIE. WAAR WORDT SOEKARNO GEÏNTERNEERD? HIJ BEDANKT ALS LID DER P. I. BATAVIA, 21 Nov. (Aneta). Het hoofdbe stuur van de Partai Indonesia deelt mede van Ir. Soekarno een brief te hebben ont vangen waarin deze mededeelt, dat hij zich uit de politieke beweging terugtrekt en ver zoekt hem af te boeken als lid. Aan dit ver zoek is door het hoofdbestuur voldaan/ Naar aanleiding van deze mutatie en het aftreden van den heer Ga tot als lid van het hoofdbestuur (niet als lid), had in het hoofd bestuur der P. I. een opschuiving plaats waar door Mr. Sartono voorzitter werd. Het hoofdbestuur van de P. I. deelt verder mede, dat het van den heer Soekarno geen enkel bericht heeft ontvangen omtrent diens wensch zitting te nemen in vertegenwoordi gende colleges zooals het gerucht wil. BANDOENG, 21 Nov. (Aneta). Ir. Soekarno zal Donderdag door den resident van. Ban doeng persoonlijk op vraagpunten worden gehoord. Hierop kan alleen ja of neen geant woord worden. Beschouwingen kunnen slechts in den vorm van een memorie bij den resident worden ingediend. BATAVIA, 21 Nov. (Aneta). De aanwijzing van het hiterneeringsoord van Ir. Soekarno zal, nu de hoofden van gewestelijk bestuur in de Buitengewesten te Batavia vertoeven, door den directeur van het Departement van Binnenlandsch Bestuur met deze bestuurs hoofden worden besproken. O.a. is gedacht aan een der Kleine Soenda-eilanden. 45 ets p. pond -222 ets p. ïsaiS pend) (Adv. Ingez. Med.) DONDERDAG 23 NOVEMBER. HILVERSUM 296 M. 8.00 AVRO. Gram. muziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gamofoonmuziek. 10.30 Piano- voordrach door Egbert Veen. 11.00 Voordracht door Willem Hunsche. 12.00 Ensemble Rent-, meester afgew. door gramofoonmuziek. 2.1a' Rustpoos. 2.30 Aansluiting met het Carlton- hotel te Amsterdam. Concert door Cornelius Codelban en zijn orkest. 3.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 3.45 Gramo foonmuziek. 4.00 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Zang voordracht door Anne-Marie Boezaardt. A. d. vleugel.Egbert. Veen. 4.45 Gram. muziek. 5.00 Voor grootere kinderen^ De,, wonderlijk^ reis vamTifërnarid.' Hoorspel van Charges Vildrac en Cór-Hèfmus.Spellei'ding Kommer Kleyn. 6.30 Sportpraatje doof H. Hollander. 7.0Q Kovacs Lajos. 7.30 Engelsch voor beginners door Fred Fry. 8.00 Vas Dias. 8.05 Radio-Too- neelopvoering van „Het meisje van Aries" van Alph. Daudet. Vert. Balthazar Verhagen. Leiding Kommer Kleyn. Muziek van Gebr. Bizet. Versterkt omroeporkest o.l.v. Alb. van Raalte. 10.45 Ooggetuigeverslag door H. Hol lander van de Zesdaagsche te Amsterdam in het R.A.I.-gebouw. 11.00 Vaz Dias. 12.00 Sluiting. HUIZEN 1875 M. 8.00 K.R.O. Gram. muz.. 10.00 NCRV. Gram. muziek. 10.15 Morgendienst door Ds. G. J. Duyvendak. 10.45 Gram. muz. 11,00 KRO. Gram. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin. 12.00 Pol. ber. 12.15 KRO. Orkest o.l.v. Mar. van 't Woud. 2.00 NCRV. Cursus fraaie handwerken door mej. G. Ablij. 3.00 Gram. muziek. 3.30Rustpoos. 4.00 Zeemansuurtje door Ds. Joh. Versteegt. 5.00'Handenarbeid voor de jeugd door H. J. Steinvoort. 5,30 NCRV. Klien-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk. 7.00 Pol. ber. 7.15 Gram. muziek. 7.30 Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 KRO. Acis en Galatée, Opera van J. B. Lully. Het Concertgebouworf'kest, koor van de Wag- nerver. Koorleider Mr. Joh. den I-Iartog. 10.00 Vaz Dias. 10.05 Gram. muz. 10.30 L'Heure eapagnole. Muzikale comedie in 1 bedrijf van M. Ravel. Concertgebouworkest o.l.c. P. Mon- teux. Regisseur P. Chereaull,30DeKRO.-Boys o.l.v. P. Lustenhouwer. LUXEMBURG1 191 M. 7.50 Duitsche avond; symphonieconcert. 8.40 orkestconcert. 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 12.20 Concert door het klein orkest van het NIR. olv. P. Leemans 1.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Populair concert door het radioorkest, olv. Karei Walpot. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Populair concert door het radio-orkest o.l.v. Karei Walpot. 9.20 Vervolg concert, KALUNDBORG 1153 M. 11.20 Strijkorkest o.l.v. Arnold Nielsen; 2.20 orkest van Wuvex o.l.v. Teddy Petersen, 7.30 Omroepsymphonieorkest o.l.v. Fritz Bisch. 9.50 Dansmuziek. BERLIJN 419 M. 9.20 Dansmuziek. HAMBURG 372 M. 7.20 Orkest van werklooze musicie te Kiel o.l.v. Prof. Hofmeier. 8.40 Noragkoor. 9.50 program van Berlijn. LANGENBERG 472 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.55 omroeporkest 0.1.v. Caspar. 2.05 Pianorecital. 3.20 Populaire muziek. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.20 Dans- kapel van den Westduitschen omroep o.l.v. Kühn. DAVENTRY 1554 M. 12.20 Rutland Square Orkest o.l.v. Norman Austim. 1.20 Nieuwe gramofoonmuziek. 3.20 Versperconcert. 4.25 Midland studio orkest o. 1. v. Frank Cantell. 8.20 Luisterspel. 10.00 Con cert. 11.05 Dansorkest o.l.v. Henry Hall PARIJS EIFFEL 1446 M. 7.50 Gramofoonmuziek. PARIJS R. 1725 M. 8.05 Gramofoonmuziek. 12.50 idem. 7.40 Gra mofoonmuziek. 9.05 Tooneelstuk. MILAAN 331 M. 4.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Gramofoonmu ziek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.50 Operauit zending. ROME 441 M. 4.35 Vocaal- en instrumentaal concert. 8.20 Concert. WEENEN 517 M. 6.20 Staatsoperakoor. 7.20 opera-comique. 9.45 Dansmuziek. WARSCHAU 1411 M. 7.20 Populair concert door het omroeporkest, o.l.v. St. Nawrot. 8.35 Indische liederen. 9.2Q Gramofoonmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 4