BRT STADSNIEUWS 59-35-20 HONSG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 22 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 7 VOOR EEN VEILIG VERKEER. DE NIEUWE MOTOR- EN RIJWIELWET. De heer H. Ch. J. Roelofsz uit Heemstede, werkzaam bij de Bloemendaalsche politie, heeft Maandagavond voor de ouders van Bloemendaalsche schoolkinderen een lezing gehouden over de nieuwe Motor- en Rijwiel- wet. De nieuwe motor- en Rijwielwet is, naar algemeen gevoelen, noodzakelijk, om daarbij de regelen betreffende het verkeer te herzien en derhalve de veiligheid beter te kunnen waarborgen. Hoewel een Verkeerswet, welke het verkeer in zijn ganschen omvang regelt, aantrekke lijk zou zijn, wordt voor-loopig daarvan af gezien, o.a. wegens de uitgebreide provinciale en gemeenteregelingen, waarvan de voorbe reiding veel tijd zou vorderen, terwijl de noodzakelijkheid van 'n spoedige regeling van het motor- en rijwielverkeer steeds meer dringt. In den voorgestelden considerans van de nieuwe Motor- en Rijwielwet is het mogelijk, ook het overige verkeer te regelen, mits er slechts verband bestaat met gebruik van mo torrijtuigen en rijwielen. De noodzakelijkheid van een spoedige rege ling was ook aanleiding, om bij het opleggen van den plicht tot verzekeren tegen de ge volgen van de wettelijke aansprakelijkheid van eigenaars, houders en bestuurders van motorrijtuigen, nog niet op te nemen in de nieuwe wet. Een wettelijke verzekeringsplicht kan zoo noodig bij afzonderlijke wet worden ingevoerd. De nieuwe wet is samengesteld met de be doeling om te verkrijgen: Veiligheid van Verkeer. In tweeërlei opzicht kan die met de tegen woordige wet niet voldoende worden ver kregen: n.l. omdat die wet, in sommige op zichten te veel regelt, waardoor aanpassing aan de voortdurende wisselende verkeers- eisehen niet kan worden verkregen en andere oinzichten weer niet de mogelijkheid bevat om met voldoende strengheid tegen hen die gevaren op den weg veroorzaken, op te treden. Wat het eerste punt betreft kan worden verwezen naar art. 15 van de tegenwoordige wet, waarin zijn vastgesteld de eischen voor het afgeven van een rijbewijs. De geneeskun dige verklaring is gebleken niet geheel aan de verwachting bij het instellen daarvan (op 1 November 1924) te voldoen. Herhaaldelijk is gebleken, dat personen als autobestuurder zich op den weg bevonden, die daarop, op grond van lichamelijk of geestelijke afwij kingen, als autobestuurder niet behoorden te worden toegelaten, terwijl niettemin een direct ingrijpen volgens de wettelijke bepa lingen niet mogelijk was. Een and-er bezwaar is, dat de bepaling van bedoeld artikel zoo gesteld is, dat een vol doend onderzoek naar de geschiktheid en bekwaamheid van den aanvrager van een rij bewijs niet mogelijk is. Verder vormt het bepaalde over het af geven van een nummerbewijs in de tegen woordige wet een beletsel voor de goede regeling van de controle. Het nummerbewijs zal volgens de nieuwe wet behooren bij een bepaald, in het bewijs nader omschreven motorrijtuig en niet voor elk willekeurig motorrijtuig, zooals thans het geval is. Daardoor is het mogelijk, wanneer blijkt, dat een motorrijtuig zich in zoodanigen toe stand bevindt, dat het gevaarlijk is om daarmede over den weg te rijden, het num merbewijs tijdelijk of voor goed in te trekken. Het is verboden met een motorrijtuig over den weg te rijden, tenzij dit voorzién is van een kenteeken, dat moet correspondeeren met het afgegeven nummerbewijs. Is dus het nummerbewijs ingetrokken, dan kan men met bedoelde auto niet rijden. Degene, die met het afgeven van nummer- bewijzen is belast, kan vorderen, dat het motorrijtuig, waarvoor het be wijs wordt gevraagd, voor een onderzoek ter beschikking wordt gehouden. Ook de amb tenaar, die rijbewijzen afgeeft, kan den aan vrager van zulk bewijs voor zich doen ver schijnen tot het geven van inlichtingen. De geldigheidsduur van een rijbewijs wordt op 5 achtereenvolgende jaren gesteld, thans is het 2 jaar. Geen rijbewijs wordt afgegeven aan hem, die wegens dronkenschap veroordeeld is ge worden, tenzij 2 jaar na zijn veroordeeling zijn verloopen. Van den persoon, ten wiens name een geldig rijbewijs staat en die vermoed wordt onge schikt te zijn tot het besturen van een motor rijtuig, kan gevorderd worden, zich tegen betaling, te onderwerpen aan een onderzoek. Wordt hij afgekeurd of verschijnt hij niet ter keuring, dan wordt zijn rijbewijs inge trokken. Dit bericht wordt gepubliceerd in de Staatscourant en het Algemeen Politieblad. Rijdt hij na de publicatie toch, dan kan hij voor dit feit met een gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden gestraft worden. Binnen 20 dagen, nadat een rijbewijs zijn 'geldigheid heeft verloren moet het door den houder worden ingeleverd bij de autoriteit, die het heeft afgegeven. Rij- en nummerbewiizen die verloren ge raakt, versleten, geheel of ten deele onlees baar of te niet gegaan zijn, kunnen door du plicaten worden vervangen. De nieuwe wet schept de mogelijkheid meer eenheid te brengen ten aanzien van de ver schillende maximum-snelheden, in onder scheidene gemeenten toegestaan. Strengere controle op motorrijtuigen wordt uitgeoefend en de mogelijkheid is geopend om. door aanstonds innemen van rijtuigbe- wijzen en strenger optreden, gevaar op den weg te voorkomen. 1 Autobestuurders, bestuurders van rijwielen, rij- of voertuigen onder den invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank, zijn een groot gevaar op den weg en behooren daar niet thuis. Andere weggebruikers moe ten tegen dergelijke lieden beschermd worden. Hun rijbewijs kan onmiddellijk bij aanhouding worden ingenomen en niet eerder terugge geven, dan nadat de rechterlijke uitspraak in kracht van gewijsde gegaan. Wordt den be stuurder bovendien de bevoegdheid ontnomen voor een bepaalden tijd, waarvan de maxi mum bij recidive is bepaald op tien jaar, dan wordt het rijbewijs ingeleverd door den ambtenaar bij de autoriteit, die het heeft af gegeven. Voorts kan het motorrijtuig op kosten van den verdacht, naar een door den verbalisee- renden ambtenaar aangewezen plaats worden gebracht en daar bewaard. Ook kan de verbalisant iemand, die naar zijn oordeel, zoo onder den invloed van 't ge bruik van alcoholhoudende drank verkeert, dat hij niet in staat is naar behooren een motorrijtuig, rijwiel of ander rij- of voertuig te besturen, voor den tijd, dat hij in dezen toestand verkeert, verbieden te rijden. Als misdrijven worden aangemerkt: Zich als bestuurder onder invloed van sterken drank op den weg bevinden: 3 maanden gevangenisstraf, 5 jaar ontzetting recidive 10 jaar. Een bestuurder, die na een ongeluk te heb' ben veroorzaakt, doorrijdt: 3 maanden ge vangenisstraf, 2 jaar ontzegging; recidive 4 jaar. Een bestuurder, die zonder rijbewijs rijdt: 3 maanden gevangenisstraf, 5 jaar ontzettini recidive 10 jaar. Degene, die opzettelijk onjuiste opgaven doet, ter verkrijging van een nummer- of rijbewijs: 3 maanden gevangenisstraf of f 1000 boete, 2 jaar ontzegging. Hij, die opzettelijk onjuiste kenteekenen aan een motorrijtuig aanbrengt, doet aam brengen of dat bestuurt, 3 maanden gevan genisstraf of f 1000 boete, 2 jaar ontzegging. De bestuurder, die iemand door zijn schuld doodt: 2 jaar gevangenisstraf, ontzegging 5 jaar; recidive 10 jaar. 1-Iij, die iemand lichamelijk letsel veroor zaakt: 1 jaar gevangenisstraf, ontzegging 5 jaar; recidive 10 jaar. Is de bestuurder onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank dan worden de laatstgenoemde straffen ver zwaard tot respectievelijk 3 en 2 jaar ge vangenisstraf. Roekelooze bestuurders en zij, die geduren de hun ontzegging rijden, kunnen gestraft worden met een ontzegging van 5 jaar. DR. GEJUS VAN DER MEULEN GETROUWD. EEREHAAG VAN II. F. C.-ADSPIRANTEN. Zooals te verwachten was, bleek er Dinsdag middag een overgroote belangstelling te be staan voor het huwelijk van Dr. Ge jus van der Meulen, Neêrlands nationalen doelverde- diger, met mej. Mellema in het Raadhuis te Bloemendaal. Reeds lang voor de trouwstoet zou arri- veeren, stonden er in den grooten tuin vóór het raadhuis honderden belangstellenden. De politie had moeite om allen op een behoorlij ken afstand te houden. En in het raadhuis stond de bode, die on verbiddelijk ieder terug wees, die niet tot de genoodigden behoorde. In de oprijlaan stonden twee filmtoestellen gereed en tientallen pers- en amateurfotogra fen stonden met hun Kodaks klaar om straks den H. F. C.'er en zijn bruid te kieken. Onder hen, die door hun tegenwoordigheid een blijk van belangstelling gaven, waren de bestuursleden van H. F. C. Dr. Spoelder, Van Lennep, Van den Berg en Onderwater. De K. N. V. B. werd vertegenwoordigd dooi den heer Karei Lotsy. Verder zagen we den heer A. Casseé, voorzitter van de voetbalver- eeniging „Bloemendaal", en Mr. Dr. J. F. Vee- ren, gemeentesecretaris. Een luid gejuich ging op toen Dr. Spoelder met 24 H.F.C.-adspiranten in clubcostuum, die een eerehaag zouden vormen, aan kwam marcheeren. Dit gejuicht steeg tot een ge weldige ovatie, toen het bruidspaar zicht baar werd. Toen-de familie en genoodigden hun plaats in de zaal hadden ingenomen, las de ambte naar van den Burgerlijken Stand, de heer S. Huynink, de bepalingen voor den huwelij ken staat voor. Hij vestigde er de aandacht op, dat het nakomen der verplichtingen al leen een huwelijk niet gelukkig maken. Het huwelijk moet gegrondvest zijn op liefde. Spreker wist, dat die bij Dr. Van der Meulen en zijn vrouw aanwezig waren. Nadat het bruidspaar, de ouders en getui gen de handteekeningen geplaatst hadden, wenschte de heer Huynink nog gaarne een woord van hart tot hart te spreken. Hij deed dit op een zeer gevoelvolle en sympathieke wijze. „Gij gaat nu te zamen het leven in", aldus zei hij, „en zult het lief en leed samen moeten dragen. Ik hoop dat het lief groot zal zijn en dat het leed u zooveel mogelijk be spaard mag blijven. Het lief draagt men ge makkelijk, maar het leed is altijd het moei lijke punt in het huwelijk. Eerst bij het leed zal blijken of de liefde groot is; of de echtge- nooten elkaar liefhebben en begrijpen. En als de liefde er is, zullen de moeilijkheden ge makkelijk overwonnen kunnen worden. Die brengen u nader tot elkaar. Zoo ontstaat er tusschen u een volkomen harmonie". Zich tot Dr. Van der Meulen richtende, zei de heer I-Iuynink: „Gij hebt de sympathie van de geheele bevolking verworven. Dat is geko men door uw voetbalspel. Als er gevaarlijke momenten voor H. F. C. en het Nederlandsch elftal ontstonden, dan zei men: „O, Gejus is er nog; hij zal het gevaar wel weten te kee- ren!" Ik hoop, dat gij ook als kinderarts de (Adv. Ingez. Med.) He£det* Minht he$£ietl, wanneer iedere zanger zijn stem volkomen beheerscht. Doet evenals de groote tooneel- kunstenaars: Wybert-tabletten, gedurende het oefenen tot be scherming der keel. Wybert vóór het qp- v treden om de stem helderheid te geven. Verlaagde prijzen (Adv. Ingez. Med.) gevaren zult weten af te wenden en ook in deze kwaliteit zult gij het vertrouwen genie ten. Daarvoor is hard werken noodig". De heer Huynink richtte zich daarna tot Mevrouw Van der Meulen. „Voor een geluk kig huwelijk is het noodig, dat de man iemand heeft, met wie hij de moeilijkheden kan bespreken en die naar hem zal luisteren. Schraagt uw man in zijn strijd voor de ge zondheid van de kinderen, die aan zijn zor gen zullen worden toevertrouwd". Spreker eindigde zijn rede met den wensch uit te spreken, dat Dr. Van der Meulen en zijn vrouw tot in lengte van jaren een geluk kig huwelijk zullen hebben. Na afloop van de plechtigheid maakten ve len van de gelegenheid gebruik om het popu laire bruidspaar geluk te wenschen. Wederom onder donderende toejuichingen van de wachtende menigte vertrok de stoet. REDT DE H. O. V.! ADRES VAN HET COMITé VAN BESCHERMING AAN DEN RAAD. Het bestuur van de Vereeniging Kunst aan het Volk heeft de besturen der plaat selijke vereenigingen, die zich gegroepeerd hebben in het Comité tot bescherming van de H.O.V., tot een vergadering bijeengeroe pen op Dinsdagavond in restaurant Brink- mann, waar de houding besproken werd van het Comité tegenover het dreigende ge vaar van vermindering van subsidie aan de H. O. V. van gemeentewege. De heer Aug. J. M. Sevenhuyse voor zitter van Kunst aan het Volk gaf een korte uiteenzetting over de bedoeling van de bijeenkomst. Er staat een groot ongeluk te gebeuren, aldus spr. en nu komt het er op aan het initiatief te nemen tot hulp. Kunst aa-n het Volk heeft daarom verschillende be sturen bijeen geroepen om te trachten de subsidie van de gemeente aan de H.O.V. op 20.000 >te houden. Hiertoe was een ont- werp-adres opgemaakt, dat goedgekeurd en onderteekend door de aanwezige verte genwoordigers der uitgenoodigde besturen, aan den raad gezonden zal worden. 'De heer Sevenhuyse las hierop het ont werp voor, dat na eenïge bespreking in iets gewijzigden vorm werd vastgesteld. Het werd onderteekend door afgevaardig den van de Bachvereeniging, de Christ. Ora- toriumvereeniging, het- Doopsgezind Zang koor, Groote Houtstraat-vereeniging, Haarl. Bestuurdersbond, Haarlemsch Gemengd Koor, Haarlemsche Motet en Madrigaalver- eeniging, Ka-th. Oratoriumvereeniging, Mij. tot bevordering der Toonkunst, Vereeniging voor Huisvrouwen, Spaernesanghers, Volks universiteit en Zang en Vriendschap. Het adres luidt als volgt: Aan den Raad der Gemeente -Haarlem. Edelachtbare Heeren, Het is ondergeteekenden bekend, dat aan uw beoordeeling is onderworpen de vraag, of de H.O.V. dit jaar uit de Gemeentekas f 5000 minder aan subsidie zal ontvangen. Het is ondergeteekenden eveneens bekend dat, wanneer uw Raad deze vraag met „ja" zou beantwoorden, het lot van de H. O. V. onherroepelijk bezegeld zou zijn en vermoe delijk is ook Uw Raad hiervan op de hoogte Het is ondergeteekenden verder bekend, dat de toestand der financiën Uwer Ge meente zeer benard is en menig subsidie moet worden ingetrokken of sterk vermin derd. Ondergeteekenden onderschatten niet de moeilijkheden, waarvoor ieder Uwer zich thans geplaatst ziet -bij de bepaling van zijn stem. Naar ondergeteekenden vreezen zal dooi de voorstanders van subsidie-vermindering ook het -motief worden gebezigd, dat andere nuttige en zeer noodzakelijke, onmisbare instellingen wel eens in moeilijkheden zou den kunnen komen, wanneer het subsidie van de H.O.V. niet zou worde-n verminderd. Ondergeteekenden, tezamen vormende het „Comité tot bescherming van de II. O. V." vertegenwoordigende de grootste corporaties op cultureel gebied, met duizenden leden, meenen echter, dat dit motief hier niet mag gelden. De H.O.V. is een instelling van groote cultureele waarde in de geheele samen leving, niet het minst voor hen, die zich buiten de kosten voor het onmiddellijk levensonderhoud geen belangrijke uitgaven ter verrijking van geest en gemoed kunnen getroosten. Bovendien verschaft de H.O.V. een be staan aan een 40-tal musici, terwijl zij een groot gedeelte van de subsidie weer in de vorm van zaalhuur en belasting m de Ge meentekas doet terugvloeien. - Tenslotte mag de subsidie van f 20.000 zeker niet te hoog genoemd worden in ver gelijking met wat andere groote steden do-en en "in verband met datgene, wat de H.O.V verplicht is te geven als contraprestatie, te weten concerten in Den Hout en Gemeente- Concertzaal. De H.O.V. is dus naar hun meening een instituut, da-t hij uw stad behoort en er niet uit verwijderd kan worden, zonder ontoe rekenbare schade te berokkenen aan de burgerij. Ondergeteekenden hebben de overtuiging dat f 5000 zonder aan andere instellingen ernstig te kort te doen, nog wel in de be- grooting -te vinden zulien zijn. Ondergeteekenden meenen, dat het op den weg van Uwen Raad ligt, aan de samenle ving te too-nen, dat goederen van geeste lijken en cultureelen aard eveneens on ontbeerlijk zijn, en dat, wanneer het Col lege van B. en W. in hun bezuinigings ijver geneigd zijn belangen van vitale strek king te zwaar te wegen, het een duidelijk uitgesproken wil in Uwen Raad tegenover zich moet vinden, die pal staat voor deze cultureele belangen. Ondergeteekenden meenen Uwen Raad op grond van het bovenstaande me-t den mees- ten, aandrang in overweging te moeten geven, niet mede te gaan met hen, die de H.O.V. de laatste levensmogelijkheid willen benemen, zij het dan ook met de steno type verzuchting, dat het „harte er bij bloedt' De schade, die zou worden toegebracht aan de samenleving, zou, indien zij uit te druk ken ware in geld. stellig meer bedragen dan de enkele duizenden guldens, waarmee men de H.O.V. zou subsidieeren. Ondergeteekenden zien dan ook, en met hen duizenden uwer medeburgers, verlan gend uit naar uw stellig en krachtij dat nooit. VOOR „DE LICHTHOEVE" TE SANTPOORT. De Jeugdv-ereeniging „Willen is Kunnen,, te Aerdenhout en omgeving, zal op 24, 25 en 26 November a.s. een bazar houden in het gebouw St. Bavo, Sanedestraat. Van het batig saldo zal 25 pet. aan „De Lichthoeve" te Santpoort worden afgestaan. Vrijdagavond a.s. zal de bazar worden. Er zal om. ook een maquette Lichthoeve" aanwezig zijn. geopend van „De ST. NICOLAASFEEST VAN „MEERLEBOSCH". Aan het St. Nicolaasfeest van de Speel- tuinvereenigdng „Meerletoosch" zullen dit jaar ongeveer 500 kinderen deelnemen. Ter voorbereiding van dit feest zal een speciale ouderavond georganiseerd worden op 25 November a.s. Op dezen' avond zal een -gedeelte van het kinderprogramma worden vertoond en tevens de trekking plaats hebben van de najaarsverloting. (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam eii woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim RECEPTEN. VRAAG: Hoe kan men den rand van een ve lours hoed, die door den regen slap geworden is, weer stijf maken? ANTWOORD: Het eenige zal zijn er een randje luton tegen te leggen, want met velours is niet veel te beginnen, VRAAG: 1. Hoe verwijdert men een vetvlek uit een lichtgroene zijden japon? 2. Hoe een limonadevlek uit dezelfde japon? ANTWOORD: 1. Leg de japon met de vlek naar boven over een schoonen, in vieren ge vouwen handdoek enkel en gladuit. Roer rauwe stijfsel met koud water tot een dikke pap zou- der klontjes en leg een dikke laag hiervan op de vlek. Laat, minstens 12 uur, stil drogen; haal er dan voorzichtig de harde, droge stijfsel af en schuier <na. 2, Met een ïmmaculus ooftstift. De gebruiks aanwijzing staat er op. -nen imitatie bont een kinderman leitje VRAAG: 1. Hoe maakt kraagje en manchetten vai schcfon? 2. H-o-e verwijdert men een wijnvlek uit een donkerblauw velours chiffon japon? 3. Hoe geplette plekjes? ir dienen wij kleur mogelijk een klein .ANTWOORD: 1. Daarvi en soort te weten. Heeft staaltje? 2. Leg de japon met de vlek naar boven, en kel en gladuit over een schoonen, in vieren ge vouwen handdoek en bevochtig de, vlek alleen, met waterstof peroxyde 1 pCt. Laat dit 8 minu ten inwerken en bet dan met schoon water uit. Is de vlek niet geheel weg, dan nog eens her halen. Is zij verdwenen, dan met droge doeken dadelijk half droog betten. Laat stil verder dro gen, dan ontstaan er geen kringen. 3. In stoom van hard kokend water houden en tegen den draad in schuieren, terwijl het velours nog vochtig is van de stoom. RECHTSZAKEN. VRAAG: I-Ioeveel bedragen de kosten voor het opmaken van huwelijksvoorwaarden bij het trouwen? ANTWOORD: Ongeveer 32. VRAAG: 1. Kan een schuldbekentenis, zo tusschenkomst van een notaris opgemaakl rechtsgeldig zijn? 2. Ook bij overlijden? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Ja. ndiy; VRAAG: Als een meerderjarige leerling auto bestuurder onder toezicht rijdt en een verkeers- fout maakt, die aanleiding geeft tot een pro ces verbaal, wie wordt dan vervolgd? ANTWOORD: Degene onder wiens toezicht hij rijdt. PLANTEN. VRAAG: Ik heb een pruimeboom met groote blauwe vruchten. Er komt echter niet vaak vracht aan en dan nog weinig. Moet de boom mogelijk gesnoeid worden en wanneer? Moet er iets anders mee gebeuren, bvb. bemesten of bespuiten? ANTWOORD: In het algemeen moeten steen vruchten, waartoe ook de pruim behoort, weinig gesnoeid worden, omdat zij op de wonden heel spoedig beginnen te gommen (uitstorten van vloeistof). Gij zult het dus moeten probeeren met bemesten, vooral met kalk en superfosphaat en weinig stalmest. Geef bvb. 5 K.G. kalk en 15 K.G. superfosphaat. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Ik ben gehuwd en heb geen kinde ren. Inkomen 17 00. Aanslag ink,bel. 24.3G; fondsbel. 31.20 en ope. 19.20; totaal 74.7G. Is dat juist? ANTWOORD: Ja, de berekening is juist. VRAAG: Mijn zoon van 22 jaar is een taxi bedrijf begonnen. Hij betaalt geen belasting. Ben 1'. nu, als vader, verplicht de pers. bel. voor zijn auto te betalen? ANTWOORD: Ja, het hoofd van het gezin moet volgens de wet voor de auto worden aan- geslagen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE CAFéS EN DE FERSONEELE BELASTING. De Vereeniging I-Iorecaf en Onderling Be lang afdeeling Haarlem verzoeken Uw Re dactie plaatsing van het volgende: Het voorstel van B. en W. tot niet wijzi gen van de Personeele Belasting voor het Hotel Café-Restaurant Bedrijf heeft groote beroering gewekt bij onze bedrijfseenooten zij, die door den nood der tijden het eerst en nu ook het zwaarst getroffen zijn, niet alleen in hun zaken, maar toch ook in hun huisgezinnen, worden met een zekeren on dergang bedreigd. Wij moeten meer dan alle and-ere burgers belasting opbrengen voor de bedrijven bijvoorbeeld. Het vergunnings recht is het vorige jaar wederom verhoogd en de pre carlo-muzie kbelas tingvoor hen die dagelijks concert geven, bedraagt van f 1000 tot f 1800 per jaar naar gelang der groote der -localiteiten. Bovendien behooren wij tot de groote verbruikers van gas, eiectriciteit en water. Wij branden doorgaans licht van des middags drie tot des nachts in tegen stelling met andere winkeliers, die om 8 uur hun licht uitdoen. Om een indruk te geven van onze aanslagen der Personeele Belasting melden wij dat deze toedragen loopen tot over de zesduizend gulden per jaar. Dit zijn bedragen welke in den tegenwoordigen tijd. niet meer kunnen worden opgebracht. Het is een bedroevend feit. dat velen onzer col lega's, wanneer deze wijziging niet mocht worden aangenomen, voor een beslisten on dergang komen te staan. Wij vertrouwen dan ook, dat de raad ondanks het voorstel tot ni-et-wijzigmg van B. en W. en den slech ten toestand der Gemeentefina-nciën gehoor zal geven aan ons verzoek, opdat -onze be drijven zich staande kunnen houden en wij niet en masse bij het Crisiscomité behoeven aan te kloppen en onze zaken sluiten, waar van andere steden, bijv. Rotterdam, Amster dam en Den Haag reeds voorbeelden te over geven, waarvan het gevolg zou zijn, dat de werkloosheid onder het personeel nog meer toeneemt. Onze organisaties hebben alsnog een ver zoek gericht aan den Burgemeester en de Vereeniging Horecaf nog een aan den Raad aan ied-eren fractie-voorzitter afzonderlijk en aan het college van B. en W. NOG EENS DE HAARLEMSCHE BLQKBANDTAXI'S. M. de R., Naar aanleiding van de geruchten omtrent voorstellen in den raad, om wederom het loon der Taxi-chauffeurs te verlagen, wil ondergeteekende hiermede het publiek in kennis stellen met de toestanden in het Taxi bedrijf, zooals die op het oogenblik zijn, wat betreft de tarieven, ioonen der chauffeurs, de snorderij, enz. De tarieven zijn, vergeleken met die in Amsterdam en Den Haag, abnormaal te laag, n.l. 1 persoon stadsrit f 0.20, 2 pers. ook f 0.20. Buiten de vastgestelde grenzen geldt voor 2 personen het dubbele hiervan. Buiten gemeenten, zooals Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Heemstede f 0.50. Voor groo- tere afstanden f 0.08 per K.M. Aangezien er in Haarlem geen amusementen enz. van be- teekenis zijn, zooals in Amsterdam en Den Haag, is het 's avonds, om 9 uur afgeloopen met de drukte; dan zijn wij aangewezen op enkele reizigers, die uit de treinen komen. Dus maken de chauffeurs veel te weinig rit ten om een behoorlijk bedrag aan de patroons af te dragen, waarvan dezen hun onkosten moeten betalen, zooals loon, precariorechten, verzekeringen, onderhoud taxi's, benzine, olie enz. Het is duidelijk, dat met dit huidige tarief het stationneerende bedrijf niet staande ge houden kan worden, of het moet gaan ten nadeele van de chauffeurs. Nu de loonen. Is het wel bekend, dat de taxi-chauffeurs van de standplaatsen f 12. per week als loon verdienen en voor de rest van de goedheid van het publiek afhangt, dat van de taxi's gebruik maakt? Weet het pu bliek wel, dat het loon van de chauffeurs in één jaar met bijna 35 pCt. is gedaald? Dat de Blokband-chauffeurs op een paar na allen gehuwd zijn, waarbij er zijn met groote ge zinnen? Als men dat weet, kan men nagaan, wat het zeggen wil, dat er weer een aanval op het loon van de chauffeurs wordt gedaan. Nog geen enkele maal is door deze groep chauffeurs in dien tijd van loonsverlaging (35 pCt.) verzet aangeteekend. Er worden voor hen geen redevoeringen voor de radio gehouden, meetings georganiseerd en uit voerige persbeschouwingen gehouden, zooals voor ambtenaren van rijk en gemeenten. Maar nu het loon tot op f 12 is gebracht, kunnen wij geen loonsverlaging meer aan vaarden, want anders hebben wij geen be staansmogelijkheid meer; dan kan de naam van chauffeur wel verdwijnen. Daarom is het zeer noodzakelijk, dat het tarief verhoogd wordt tot b.v. f 0.40 per rit, zooals in Amster dam en dan de klokken weer op de taxi's, zoodat het publiek w-eet, waar het aan toe is, dan behoeven de loonen niet nog meer ver laagd te worden, mogelijk op f 15 per week gebracht. Het taxi-rijdend publiek zal niet op f 0.20 zien, te meer daar men in comforta bele wagens kan rijden. Men zie aan het station en in de stad de taxi's met rood en witte pijl. dubbel geëxamineerde chauffeurs onder toezicht van politie en gemeente; tevens gekeurde wagens en de passagiers zijn verzekerd tegen ongelukken. Op het gebied van de snorderij is het in Haarlem een chaos: men moet er eens op letten hoeveel auto's er met pijlen en tee- kens rijden. Er is materiaal bij, dat zeer ge schikt is voor lachfilms. Dat het publiek daar nog in gaat zitten, is onbegrijpelijk. Er wordt met het leven gespeeld; de passagiers worden er maar aan gewaagd. Dan zijn er snorders, die overdag hun vak uitoefenen of een eigen zaak hebben in sigaren, meubelen enz. 's avonds zetten zij een pijl op hun auto en gaan snorren. Zij nemen zoodoende het brood der taxi-chauffeurs uit den mond Men begrijpt dat er ten spoedigste ver andering in gebracht moet worden door de autoriteiten, die hierover aangesteld zijn. U, mijnheer de Redacteur, ook namens alle taxi-chauffeurs dankzeggend voor de ver leende plaatsruimte: G P. KROON.SBERG, taxi-chauffeur, Leidschevaart 32.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7