SPOUT EM SPEL WIELRIJDEN. Heden Donderdagmorgen vier koppels aan den kop. en Quitnbeetièee he&&en zich weec vee- zoend. - piTnenkceg weet ^a/alten. - plaatsen te keet in het Tl. A. 1 .-ye&ou-w. - Alyeheele neuiealisatie. wegens valpactifen. - Het Daiische koppel komt opzetten. - Biihlee staakt den steifd. Spannende eindspwd te wachten. Allemaal op de fiets. DONDERDAG 23 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Woensdagmiddag. Als we om twaalf uur, na afloop van de neutralisatie, het R.A.I.-gebouw weer be treden, is het verschil zeer groot. Het is er leeg. Van het rumoer en lawaai is niets meer te merken. Publiek is er nog niet en de renners draaien maar steeds met 'n slakken- gangetje in den ronde. Wals heeft zich blijk baar weer verzoend met de Franschen, want hij rijdt gemoedelijk naast Guimbretière en lacht weer. Alles is dus blijkbaar weer ver geten en vergeven. Wals Guimbretière. Tegen het begin van de klassementssprints van half drie kwam er wat leven in de brou werij. Het leek er naaf alsof Pijnenburg-Wals van plan waren een ronde op Braspenninx— Van Kempen te nemen, doch het was slechts van korten duur; weldra was het weer rustig In het veld. De sprints hadden alle een kalm verloop en het zag er naar uit, dat het een saaie mid dag' zou worden. Een uitgeloofde premie die door Wals in de wacht gesleept werd, v/as tevens het begin van een jacht. Het werd nu spannend. De strijd ging hoofdzakelijk tus- schen PijnenburgWals en Van Kempen Braspenninx eenerzijds en de Franschen en Duitschers aan den anderen kant. De Zwit sers en de Belgen lieten zich echter ook niet onbetuigd. Na 112 uur rijden was in totaal afgelegd 2452.4,51 K.M. Tot aan de klassementssprints van half vijf bleef het verder rustig. KIassement van half vijf. Ie sprint: 1. Jan van Kempen, 2. Wals, 3. Loncke, 4. Buehler. 2e sprint: 1. Richli, 2. Van Nek, 3. Pijnen burg, 4. Guerra. 3e sprint: 1. Rausch, 2. Wals, 3. Buehler, 4. Loncke. 4, sprint: 1. Pijnenburg, 2. Van Nek, 3. Aerts.. 4. Broccardo 5e sprint: 1. Jan van Kempen, 2. Wals, 3. Loncke, 4. Rausch. 6e sprint: 1. Richli, 2. Van Nek, 3. Guerra, 4. Pijnenburg. De sprints waren in 'n kalm tempo verreden De meeste punten bij deze sprints zijn in de wacht gesleept door PijnenburgWals. Ook de Zwitsers kunnen er aardig mede overweg om punten in de wacht te sleepen. Zij kregen 13 punten. Om er den gang wat in te houden, werd er nog premies verreden, n.l. van 500 chocoladereepen en 2500 cigaretten. Zij waren rsp. voor Van Nek en Richli. Deze heeren kunnen dus voorloopig voortl Pijnenburg valt. Terwijl er rustig gereden werd had plotse ling Pijnenburg het ongeluk te vallen. Hij kwam tegen de balustrade van het midden terrein terecht en kreeg een wonde aan hoofd. Deze was gelukkig niet van ernstigen aard. Hij kreeg en oogenblik neutralisatie. Hij verscheen even later weer in de baan. Het was inmiddels weer tijd geworden voor ontruiming van het gebouw; weldra was de rust weer teruggekeerd. Woensdagavond. De belangstelling voor den voorlaatsten avond en den laatsten nacht van den Twee den Amsterdamschen Zesdaagsche was bui tengewoon groot. Voor het gebouw een ge drang van belang en een uitgebreide politie macht had speciale maatregelen genomen om de orde te handhaven. In de mistige avond lucht verdrongen de liefhebbers zich voor den ingang; twee aan twee (alles gaat hier met koppels, werden de menschen toegelaten. Duizenden teleurgestelden. De directeur deelde mede, dat Woensdag avond 7 uur het R.A.I.-gebouw reeds totaal uitverkocht was en in den loop van den avond zeker 5000 b-langstehenden. die geen toe gangskaart meer konden bekomen, moesten worden teleurgesteld. Voor de avondklassementssprints van 10 uur gebeurde er natuurijk niets bijzonders en om den tijd een beetje te korten en de ren ners de spieren te laten losrijden werden er tien temporonden ingelegd,, waarbij de Fran schen Guimbret'èreBroccardo 19 punten en de Duitschers Rausch—Hürtgen 11 punten bemachtigden. Precies tien uur ging 't groene lampje weer aan, ten teeken, dat een begin gemaakt werd met de klassementsprints. Eerste sprint: 1. Pijnenburg, 2. Van Hout, 3. Vluggen, 4. De Wolf. Tweede sprint: 1. Jan van Kempen, 2, Guerra, 3. Muller, 4. Adan. Derde sprint: 1. Wals, 2. Adan, 3. Buhler, 4. Guerra. Vijfde^ sprint: 1. Vluggen, 2. Bresciani, 3. Van Hout, 4. Hurtgen. Zesde sprint: 1. Wals, 2. Aerts, 3. Broccardo, 4. Adna. Direct hierna zette Guimbretière de jach ten in, gevolgd door de Limburgers Vluggen- Muller. Ernstige valpartijen. Plotseling zagen wij Broccardo vlak voor de jury van de baan zeulen en op het plankier terecht komen. Voorloopg kon hij niet verder rijden; hij moest zijn cabine opzoeken. Even later weer een valpartij. Thans was het De Wolf, die door een lek bandje kwam te vallen. Bühler wilde hem ontwijken, doch maakte een verkeerde beweging en viel eveneens. Door deze valpartijen werd een algeheele neutralisatie noodzakelijk. Op dat moment was het Jan van Kempen Braspenninx juist gelukt een ronde uit te loopen en daarmede alleen aan den kop te komen. In totaal werden tot aan deze gedwongen neutralisatie van 11 uur 31 ronden gewonnen. Het Duitsche koppel komt opzetten. Om bij half 12 werd de neutralisatie weer opgeheven en het was Hürtgen, die direct na het luiden van de bei wegliep. Hij en zijn maat namen een ronde, Wals en Pijnen burg vólgden en het lieve leven begon weer van voren af aan. GuimbretièreBroccar- dj; volgden, daarna de Belgen en tenslotte Jan van KempenBraspenninx. Vooral de Duitschers reden schitterend; ronde na Rausch. Hürtgen. ronde liepen zij uit. Ook de andere koppels lieten zich niet onbetuigd, afgewisseld lagen de vier sterke koppels aan den kop. Op een gegeven moment wederom een valpartij, de beide Duitschers kwamen ten val bij het aflossen. Rausch is er het ergst aan toe en het Duitsche koppel krijgt een neutralisatie van 20 minuten. Langzamerhand kwam het veld nu tot rust en om 12 uur middernacht circelden de renners weer rustig rond. Bühler staakt den strijd. De val van den Zwitser Bühler, die een langdurige neutralisatie had gekregen, was ernstiger dan vermoed was. Hij had een w<yid aan het hoofd gekregen, terwijl tevens een lichte schouderontwrichting werd ge constateerd. Daar het sturen hem door een en ander moeilijker werd, zag de Zwitser van verdere deelneming af. Richli, zijn kop- pelgenoot, reed als reserve verder mee. Rausch kwam, met schaafwonden over dekt, ruim 12 uur weer op de baan. Woensdagnacht. In totaal werden in de jachten tusschen 11.15 en 12 uur 38 ronden gewonnen, en wel als volgt: Van Kempen-Braspenninx 4, Broccardo- Guimbretière 5, Adan-de Wolf 5, Rausch- Hurtgen 6, Pijnenburg-Wals 5, Vluggen- Muller 3, van Nek-van Hout 4, Aerts-Loncke 2, en Bresciani-Guerra 4. Te middernacht waren totaal afgelegd 2635.04 K.M., en 1 uur later totaal 2665.594 Kilometer. Een premie werd uitgeloofd voor het. kop pel, dat na 1 uur binnen tien minuten een ronde uitliep, welke ronde gewonnen werd door de Italianen, Guerra en Bresciani. Precies 2 uur werd weer met de eerste sprint een begin gemaakt, welke het volgende re sultaat had: 1 Van Kempen; 2 Muller; 3 De Wolf; 4 Van Nek. Tweede sprint: 1 Wals. 2 Braspenninx, 3 Hurtgen, 4 Broccardo. Derde sprint: 1 Guerra, 2 Pijnenburg, 3 Guimbretière, 4 Muller. Vierde sprint: 1 Wals, 2 Vluggen, 3 van Hout, 4 Bresciani. Vijfde sprint: 1 Aerts. 2 Pijnenburg, 3 Guimbretière, 4 De Wolf. Zesde sprint: 1 Loncke, 2 Vluggen, 3 van Hout, 4 Wals. In tegenstelling met andere nachten had den de renners ditmaal geen lust in een jacht, zij bleven kalm rondtrappen. Nog vóór het klassement van 4 uur echter waren de jachten weer in vollen gang. Guerra Bresciani pikten een ronde en Muller-Vlug- gen volgden. Om 4 uur waren in totaal af gelegd 2754.261 K.M. Er waren toen 125 uren gereden. De eerste sprint van het nachtklassement van 4 uur werd gewonnen door Wals, 2 Bres ciani, 3 Braspenninx, 4 Hurtgen. Tweede sprint: 1 Pijnenburg, 2 Vluggen, 3 Loncke, 4 Guimbretière. Derde sprint: 1 Wals, 2 Rausch, 3 Guimbre tière, 4 van Hout. De vierde sprint was voor Hurtgen, de vijf de voor Pijnenburg en de zesde klassements sprint voor Wals. Na de klassementssprints duurden de jach ten nog eenigen tijd voort, waarbij de staart zich geducht roerde, doch de vier leidende koppels waagden geen uitlooppogingen. Donderdagmorgen Heden Donderdagmorgen 6 uur was na de laatste jachten en de klassementssprints van 4 uur de stand als volgt: 1 Pijnenburg-Wals 466 punten 2 Braspenninx-Van Kempen 215 punten. 3 Guimbretière-Broccardo 144 punten. 4 Rausch-Hurtgen 108 punten Met 4 ronden achterstand: 5 Guerra-Bresciani 116 punten Met 6 ronden achterstand: 6 Aerts-Loncke 177 punten. Met 8 ronden achterstand: 7 Vluggen-Muller 169 punten. Met 10 ronden achterstand: 8 van Nek-van Hout 88 punten. Met 13 ronden achterstand: 9. Adan-de Wolf 79 punten. Reserve: Richli. Met dezen stand was de laatste dag aan gebroken, n.b. 4 koppels aan den kop. Een spannende eindspurt is zeker. Iedereen herinnert zich nog wel den tijd, zoo een paar weken voor de zomervacantie, dat hij met een paar vrienden een kaart van Nederland bestudeerde en aan de hand daar van een fermen fietstocht van een dag of tien uitstippelde. De dagelijks af te leggen afstan den werden vooral niet te klein genomen, want wie ziet er nu, rustig gezeten achter een kopje thee, tegen op, van Haarlem naar Bre da te fietsen en den volgenden dag vandaar naar Maastricht. En hoe gaat het dan in werkelijkheid? In plaats van om 8 uur te ver trekken, wordt het half elf, want het koffer tje van uw vriend blijkt niet goed te sluiten en de tube solutie, die toch nooit mag ontbre ken, heeft zich op mysterieuze wijze aan uw schoone boord vastgehecht. Eindelijk rijdt men en het begint te regenen of wel het zon- Hietje brandt en men krijgt dorst, met het ge volg, dat als eindpunt van den eersten dag Den Haag wordt uitverkoren en als het 's avonds op de Pier een beetje laat wordt, besluit men daags daarop eens heerlijk te gaan zwemmen. Deze methode nu is niet de juiste training voor een Zesdaagsche. Daarvoor is een tikje meer uithoudingsvermogen noodig, zelfs al" men slechts als toeschouwer fungeert. Men moet eigenlijk niet naar het begin gaan kijken, want dan krijgt men onwille keurig den indruk, dat de heeren het tempo van het eerste uur de geheele zes dagen en zes nachten zullen volhouden, en dat is geens zins het geval. Komt men zoo onverhoeds vroeg in den avond van den vierden dag het trapje naar de houten badkuip zonder bodem op en men ziet dan plotseling een tiental fietsende man nen in kleurige hemden achter elkaar zoetjes aan rondtollen, dan is de eerste gedachte aan het beroemde liedje van „de tien kleine ne gertjes". Met een kleine variatie luidt het al dus: Tien stoere renners, die rijden in de R.A.I. Hoe harder dat ze trappen, hoe grooter het lawaai. In tusschen is van hard trappen voorloopig niets te bemerken en dienovereenkomstig wordt het meeste lawaai niet door het pu bliek, maar door een geweldigen luidspreker- veroorzaakt, welke de aanwezigen er toe op wekt, er toch vooral „den moed in te hou den" en „de maan door de boomen te laten schijnen". De eerste opwekking lijkt overbo dig, want de toeschouwers hebben het nog zoo kwaad niet; die gaan na een paar uur weer naar huis. Dan kijkt men zoo eens rond, zoover het rookgordijn zulks toelaat en dan wil men toch weten, wie nu eigenlijk Bx-occardo en wie Braspenninx is. Daartoe is het noodig, dat men op de hoogte is van diverse kleurscha- keeringen, zooais zalmkleurig, kastanjebruin, e.d., welke in het programma met de namen der renners correspondeeren. Deze studie is lang niet zoo eenvoudig, als het lijkt, want als men heeft vastgesteld, dat Van Nek met een valhelm op in een groen tricot rijdt, ped delt er in eens een gehel andere meneer in deze fleurige tooi voorbij. Gedurende de stu die heeft namelijk Van Nek's koppelgenoot het werk van zijn partner overgenomen. Zoo gaat het dan een uurtje of twee rustig verder, totdat een der fietsers om onnaspeurlijke re denen het noodig oordeelt, plotseling gewel dig hard te gaan trappen, waarop het publiek I Pijneriburg's sleufelbeendroom tijdens de neutralisatie-uren. reageert, door het werk van den luidspreker over te nemen en het juichen, fluiten en schreeuwen is niet van de lucht. Aangezien de overige deelnemers het onaan genaam vinden, een ronde achter te geraken, zetten zij onder de leus: „Samen uit, samen thuis", noodgedwongen de vervolging in, het geen dan het begin is van wat de deskundigen een jacht noemen. Dan zijn de fietsers oogen- blikkelijk tot renners gepromoveerd. En dat is dan het interessantste gedeelte van de Zesdaagsche, dat is het, waarvoor het publiek zijn dure geld betaalt. Dan begrijpt ook de leek, waarom het R. A. I.-gebouw iederen avond vol menschen is. Want zooals een Wals door het peloton heengoochelt, een Braspenninx met forsche pcdaalstooten een halve baan uitloopt, tee kent toch wel de vaardigheid, de kracht en het uithoudingsvermogen van deze wiel renners. Voor een leek is het onbegrijpelijk, hoe zulk een jacht meer dan een uur kan duren, hoe tien koppels al dien tijd in een waanzin nig tempo rondtrappen, zoodat in dat uur- meer dan 45 kilometer wordt afgelegd. En dan te bedenken, dat de heeren nadien niet >naar huis kunnen gaan, doch dat ze niet eer der dan Donderdagavond klaar zijn met het karwei. Zoo verzoent men zich ook met de idee, dat de uitblinkers van dezen Zesdaag sche 700 gulden per dag verdienen plus de premies. Want hun loopbaan is betrekkelijk kort. Is dit nu sport- of een sensatie brengende vertooning? Men is geneigd de laatste kwali ficatie de voorkeur te geven. Het gebodene biedt te weinig afwisseling, ook voor den kal- men, aandachtigen beschouwer, dan dat men het onder gedegen techniek eischende takken van sport en lichaamsoefening kan rangschikken. Iets anders is, of men de renners „sports men" kan noemen. Dan moet men volmondig „ja" antwoorden. Niet alleen zijn de deelne mers door en door getraind, ze zijn zonder uit zondering allen er op uit, het beste te geven, wat in hen is. Geen is er, die van opgeven wil weten; ze zijn moedig en taai, en men moet, ook al is men na enkele uren van het schouwspel meer dan verzadigd, respect heb ben voor de geweldige energie, die deze wiel renners gedurende zes dagen en zes nachten toonen. Maar sportsport in de ware beteekenis van het woorddat is wat anders 1 WANDELSPORT DE WANDELTOERIST. Zondag j.l. hield de H.W.S.V. „De Wandel toerist" haar eersten Nationalen afstands- marsch van 30 K.M. Deze marsch mag als geslaagd heeten, daar er verscheidene ver- eenigingen in een buiten de stad aan deel namen, met ongeveer 350 leden. De verste groep was ,.De Jutters" uit den Helder; dan volgde de Sportgroep W. A. Haarlem. Deze kwamen dan ook in aanmerking voor een extra prijs. Vervolgens: Jan Pastoors, 't IJ, Haarlem en nog vele andere. cabine van de renners er uiti GYMNASTIEK WEDSTRIJDEN K. T. K. Ook de tweede (laatste) wedstrijd van de gymnastiek-competitie voor le en 2e graads dames uit den Kennemer Turnkring heeft bewezen dat het peil in den K.TJC. steeds stijgende is. Zelfs in den 2en graad waren aan ringen oefeningen te zien. waaraan men tot voor twee jaar in den len graad niet dacht. Dames uit den len graad lieten aan hoogrek zelfs een zwaaikip zien. Naast de invoering van keuze-oefeningen is dit gunstige resultaat ongetwijfeld te dan ken aan het contact, dat de Kennemer Turn kring de laatste jaren heeft met andere krin gen. Bij voortduring en uitbreiding van dit contact mag geregeld hooger opvoering van het gehalte worden verwacht. Eerste prijzen werden slechts in den len graad behaald, wat op zichzelf weinig betee- kent. daar het minimum-percentage voor een eersten prijs (80 percent) wel wat hoog is. Des te meer teekent dit evenwel de kracht van de le prijswinr.aressen, de dames C. Ko- ningsbruggen en C. v. d. Mije van O.S.S. te Zandvoort. De eerste werd kampioene, na dat zij een in den eersten wedstrijd verkre gen achterstand had ingehaald op laatstge noemde. Mej. Koningsbruggen behaalde 74.5 p., mej. van der Mije 73.5 p. No. 3 werd mej. H. van Driel van Turnlust, Beverwijk met 69.5 p. Van de overige dames weerden zich vooral de Concordia-tumsters uitstekend, van wie mej. S. Smit, de kampioene van vorig jaar, nog niet op volle kracht kon zijn. In den len graad behaalden alle dames een prijs nl. twee een len, vijf een 2en en vijf een 3en prijs. De vereenigingswedstrijd gaf het volgende resultaat: 1 O. S. S. 204 p., 2 Concordia 193.5 p.. 3 Tnrnlust B. 184.5 p. Ook de 2e graad liet goed werk zien. V.o.m. kunnen zelfs minstens 5 dames daaruit vol gend jaar overgaan naar den len graad. In den 2en graad werd een 16-jarige turnster, mej. A. v. d. Voort van Turnlust B„ onbe dreigd kampioene, en wel met 68.5 p. Daarop volgden resp. de dames B. Heerschop van Concordia met 64.5 p. en C. Poots van O. S.S. met 63 p. Al was dan dus het getoonde werk in den 2en graad van velen bemoedigend, op andere wijze moest hier van teleurstelling sprake zijn. Slechts twee derde van de ingeschreve nen waren opgekomen, en van de 18 aanwe zigen vielen er zelfs 6 niet in de termen voor een prijs. Drie dames verwierven een 2en en 9 een 3en prijs. De uitslag van den vereeni gingswedstrijd was: 1 Turnlust B. 186 p., 2 Concordia 181 1/2 p., 3 O. S, 174.5 p. De 3e graad beloofde het aanzienlijke ge tal van 86 deelneemsters, maar hiervan wa ren er slechts 55 opgekomen, en van deze kwamen er 21 niet in aanmerking voor een prijs. Velen toonden evenwel oefeningen, die op peil stonden. Vijf dames behaalden een 2en en 29 een 3en prijs. Mej. N. van Wilgenberg van S.S.H. te Vel- sen-Noord werd hier kampioene met 46.5 p. No. 2 en 3 waren resp. mej. N. Vos van Con cordia met 43.5 p. en mej. T. Boorsma van Turnlust Haarlem met 43 p. Wij vermoeden, dat een zevental dames volgend jaar zonder bezwaar naar den 2en graad kan overgaan. De volgorde in den vereenigingswedstrijd was hier: 1 S.S.H, 200 p.. 2 Gratia-Plato (IJmuiden-Oost) 197.5 p., 3 Turnlust PI. 195.5 punt. Dank zij de uitstekende regeling van den hoofdleider, den heer W. H. Verlees, en dank zij het werk van 16 jury- en telcommissie- leden, konden de uitslagen vroegtijdig be kend worden gemaakt. Dit geschiedde door den heer J. Hop, voorzitter van den K.T.K., die bovendien o.a. de aandacht vestigde op den komenden wedstrijd HaarlemDe Rest. DAMMEN fabre—rajchenbach. Rajchenbach wint de match. Men nreldt ons uit Parijs dat de negende en tiende partij van de match tusschen den Franschen kampioen Fabre en den jongen Poolschen meester Rajchenbach beide in re mise eindigden, waardoor dus Rajchenbach deze match won met 11-9. clubkampioenscfappen haarl. dam club. De wedstrijden om de clubkampioenschap pen 1933/1934 der Haarlemsche Damclub wer den voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: A. de Jong remise met c. Kool; J. W. van Dartelen wint van H. Greeuw. Tweede klasse: D. Kleen wint van J. Poppen. Derde klasse: J. Pus remise met u. Jötten; K. Olij wint van J. J. Aling; H. G. J. Andries- sen wint van J. J. Greenewoud: A. Smit wint van J. J. van Toorn: W. J. A. Matla wint van E. Sonnega: B. Henneke want van J. Merts; M. Weildnd wint van I. Ravensbergen; I. Ri- seeuw wint van u. Jötten; M. van Leeuwen wint van G. Molenaar; G, Bakker wint van j. Guntze; W. Jonkhof wint van O. T. Glaser; J. J. van Kesteren wint van Jac. Fr. van Gar deren; J. J. van Kesteren wint van H. W. c. van Rhoon; J. Zurel wint van M. van Leeu wen; J. Zurel wint van J. Pus: H. W. c. van Rhoon wint van J. J. Aling; W. J. A. Matla wint van J. J. Groenewoud; E. Sonnega wint van K. Olij. KORFBAL uitslagen. le klasse: De Kennemers 1Osno 1 2—2 Ons Genoegen 1Oosterkwartier 2 5—2 T.H.B. 1Zilvermeeuwen 1 10—1 S.V. 2Haarlem 3 3—1 S.S.H. 1Animo 2 4—0 2e klasse A: Zeemeeuwen 1Excelsior 1 0-5 Always R. 1—Tempo l 2—4 I.S.H. 2Kennemers 2 3—0 Thorn 1Meerlebosch 1 3—0 2e klasse B: Palvu 1—TH.B. 2 0—3 S.V. 3Oosterkwartier 3 3—4 D.S.V. 1Flora 1 2—3 Haarlem 4Ons Genoegen 2 0—1 3e klasse A- Haarlem 5Meerlebosch 2 2—0 Flora 2Palvu 2 5—1 3e klasse B: Ons Genoegen 3Animo 3 5—0 Tempo 2—Haarlem 6 7—d Excelsior 2—Alw. Ready 3 0—0 Meerlebosch 3—T. H. B. 3 6—1 Adsplranten A: Oosterkwartier a- Ons Genoegen 3-0 Adspiranten B: FloraD-jS.V terrein afg ekeurd. Meerlebosch b—S.V b o-S

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9