RECLAME AANBIEDING W. ALPHENAAR ZIJDEN en WOLLEN DAMES JAPONNEN 80 IMÉgffSÉSÉ Admleem deel tfeebqm. KRUISWEG 49 - TELEFOON 11532 Waarde 20 Voor HEENK VRIJDAG 1 DECEMBER 1933 HAARDE M'S DAGBLAD 14 VROOM ^kDREESMAMh Koopt U thans in onze j tot 3® 0 d VOOR ST. NICOLAAS: GOED GEREEDSCHAP! üf^. BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING. De begrooting aangenomen. Vijftien opcenten op de gemeen tefondsbelasting. Bezuiniging van f 2500 op den Plantsoen dienst. Voor werkverschaffing blijft f 100.000 beschikbaar. Zullen Ged. Staten de begrooting goedkeuren? Voortzetting van den Raad der gemeente op Donderdagmiddag, onder leiding van den burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. Den Tex. Begonnen wordt met de artikelsgewijze be handeling der begrooting. Voorstel der financieele commissie aangenomen. Afwezig de heer Schulz (S. D. A. P.) Bij het begin van de vergadering wordt niet 8 stemmen tegen (die van de heeren Cassée, Noorman en Bornwater) het voorstel der fi nancieele commissie aangenomen: om 15 op centen op de gemeentefondsbelasthig te heffen. De heer Posthumus Meyjes (lijst Laan) stelt voor, de presentiegelden voor de raadsleden af te schaffen De heer Enschedé (V. B.) stelt voor de presentiegelden met 10 pet. te verlagen. De voorstellen worden verworpen. Aangenomen wordt een voorstel van den heer Enschedé den post: aankoop van een cyclostyle, met f 200 te verminderen. Op voorstel van den heer Dorhout Mees wordt met 8 tegen 6 stemmen besloten in het vervolg bekorte notulen uit te geven. De heer Posthumus Meyjes (lijst Laan) stelt voor den post van f 3655 voor on derhoud en schoonhouden van het Raadhuis met 10 pet. te verminderen. Over dit voorstel staken de stemmen. De heer Schulz komt ter vergadering. De Raad besluit dat naar het G. O. over leg zal gaan een voorstel van den heer Hen- drichs den post van f 80 voor rijwieltoelagen aan gemeenteambtenaren met 10 pet. te ver minderen. In plaats van f 1500 subsidie wordt aan de Vereen, voor jeugdwerk te Bloemendaal voor de exploitatie van haar Badhuis f 1000 toege kend. De plantsoenen. De heer Dorhout Mees (lijst Laan) stelt voor, den post van f 43.125 voor onder houd van wandelplaatsen en plantsoenen met f 10.000 te verminderen en de gemeente lijke kweekerij geleidelijk af te schaffen. De heer Noorman (S. D. A. P.) vindt dat de randgemeente van Haarlem er zeker niet minder mag uitzien dan Haarlem. Spr. wil op dezen post niet bezuinigen. De heer Lu den (C. H.) daarentegen wél. maar niet in eens met f 10.000, maar met f 5000. De voorzitter: Gaat een van de heeren misschien lager? De heer Schulz (S. D. A. P.): Ja. Men moet niet gaan hakken", zonder eenig be grip van de mogelijkheden. Spr. wil in geen geval overgaan tot afschaffing der gemeen telijke kassen. Wil men de plantsoenen niet gaan verknopen, dan moeten ze toch onder houden worden. De kweekerij is een groote attaacttevoorde gemeente De heer Witte man .(R.K.) wil f 1000 bczipnigeh du de kweekerij. De heer Hen drie hs (R.K.) wil graag f 2500 bezuinigen, maar weet niet goed hoe De voorzitter zegt dat Wassenaar geen kassen heeft, Heemstede heeft een klein kasje en koopt verder zijn bloemen. Spr. voelt er ook wel voor op dezen post te begzui- nigen. Wethouder Bornwater (partijloos) ge looft dat de eenige weg is reorganisatie der plantsoenen. Het kan goedkooper, meent spr. Veel weelde kan verminderd worden. Wethouder Prinsenberg (R.K.) vindt bezuiniging best, maar waaróp wil men dat dan doen? Van bezuiniging zal het gevolg zijn, dat minder werkloozen tewerk worden gesteld. Dat is ook niet aan te bevelen. Be zuiniging zou geven het binnenhouden van de palmen; dan komer er geen transportkos ten op. Als de bloemen uit de plantsoenen gingen zouden vele gemeentenaren bezwaren maken. De heer Dorhout Me e s (lijst Laan) stelt voor, evenals de heer Luden, f 5000 te bezui nigen. De heer Van Riessen (A.R.) is ook van oordeel, dat het wat te bezuinigen valt op dezen post. Wethouder Prinsenberg (R.K.) vestigt nog de aandacht op de groote waarde van mooie plantsoenen in verband met de vesti ging. De heer Luden (C. H.) wil zeker niet alle bloemen uit de gemeente weren, maar in plaats van pottenbloemen kunnen b.v. struik- rozen geplaatst worden. Het is voor den Raad moeilijk, om bepaalde posten aan te wijzen, ter Bezuiniging, maar de leiding der plant soenen moet wel weten, dat de Raad ernstig bezuiniging wil. Het voorstel-Hendrichs gaat in die richting. De heer Schulz (S. D. A. P) vindt f 2500 nog te veel. Spr. kon het eens zijn met den heer Witteman, die f 1000 wil bezuinigen. De voorzitter zegt dat een tuinarchi tect hem heeft gezegd dat exotische planten enz. niet in de gemeente thuis hooren De ge- heele post kweekerij is voor spr. het groote struikelblok. Laat de Raad daarop bezuini gen. De heer Luden vereenigt zich met het voorstel-Hendrichs: een bezuiniging van f 2500. Dit voorstel wordt aangenomen met 9 te gen 6 stemmen. Bij den post Hertenkamp deelt de v o o r- zitter mede, dat B. en W. zullen trachten den Hertenkamp, zooals elders wel schijnt te geschieden, rendeerend te maken. Nadere in lichtingen zullen worden ingewonnen. De gemeentelijke zanderij. Bij den post: „Kosten van de gemeentelijke Zanderij: f 500"' vraagt de heer Schulz (S. D. A. P.) beter toezicht op het afgraven. Dit toezicht geschiedt nu door een vrouw: dat moet gebeuren door een deskundigen man. Het afgraven geschiedt op zeer onoor deelkundige wijze, zoodat er een stelle wand ontstaat. Dit levert gevaar op, zooals on langs bleek, toen iemand onder het zand is geraakt en gestikt. De voorzitter zegt dat als een afzon derlijke wacht wordt aangesteld, die dan ook een huisje en hooger loon dan de vrouw in quaestie, die er vlak naast woont, moet heb ben. Het ongeluk, bedoeld door den heer Schulz, was aan de schuld van den betrok kene te wijten. Ls men niet tevreden met het tegenwoordig toezicht, dan is het beter de zanderij te sluiten, want bij een ander toe zicht valt al het voordeel uit de zanderij voor de gemeente weg. De heer Luden (C. H.) betoogt, dat het toezicht niet zoo uitgebreid behoort te zijn, als er maar op enkele tijden pér week toe zicht' wordt geoefend op het syseem van af graven. B. en W. zullen dit overwegen. Wethouder Prinsenberg (R.K.) zegt nog dat nu niet meer gegraven wordt op de plaats, waar het ongeluk geschied is. De Di recteur van O. W. komt dikwijls op de zan derij. Bij subsidiën aan schouwburgen en mu ziekcorpsen stelt de heer Enschede (V.B.) voor, het subsidie van f 2000 aan de H. O. V. te schrappen. De heer Witteman (R.K.) zegt dat bij de H. O. V. al zooveel mogelijk bezuinigd is. Laat Bloemendaal nu niet „den laatsten druk op de keel der H. O. V." geven. De heer Enschede trekt zijn voorstel in. De heer Bolle man (R.K.) pleit voor het behoud van f 150 subsidie aan de plaatselijke muziekcorpsen. (B. en W. stellen f 100 voor». Het voorstel van den heer Bolleman wordt aangenomen. De financieele commissie heeft voorgesteld, den post werkverschaffing van f 100.000 met f 10.000 te verlagen en daartegenover den post „toeslag op woninghuren" met f 3000 te verhoogen. De heer Hendrichs (R.K.) zegt dat de commissie slechts een waarschuwend ge baar heeft willen maken. De heer Schulz (S. D. A. P.) verzet zich tegen het voorstel, dat wordt verworpen met 8 tegen 7 stemmen. Bij „belastingen" komt het voorstel-Cas- sée (V D.): 25 opcenten te heffen op de Ver mogensbelasting, aan de orde. Dit voorstel wordt aangehouden tot Ged. Staten over de begrooting zullen hebben be slist. De voorzitter verwacht dat Ged. Staten haar niet zullen goedkeuren. De heer Witteman (R.K.) vraagt op nieuw behandeling van het voorstel, den post voor onderhoud en schoonhouden van het Raadhuis met 10 pet. te verminderen, waar over de stemmen in het begin der middagver gadering staakten, anders kan de begrooting niet nog dezen middag worden vastgesteld. Het voorstel wordt verworpen met 87 stemmen. Een motie van den heer Van Riessen (AR.) tegen cumulatie van functies wordt in handen van B. en W. gesteld om praeadvies. De begrooting wordt vastgesteld met de genoemde wijzigingen. Te 6.15 uur wordt de vergadering gesloten. HEEMSTEDE VROUWENGROEP VAN DEN VRIJHEIDSBOND. De afdeeling Heemstede van de Vrouwen groep van den Vrijheidsbond, hield Donder dagmiddag een propaganda vergadering, waar bij als spreekster optrad mej. L. A. C. van Eeghen, met als onderwerp „Toch liberaal". De presidente mevr. de Voogt-de Vogel, zei- de in een korte inleiding het zulk een heer lijke gedachte te vinden, in deze zoo moei lijke tijden de leuze „toch liberaal" te propa- geeren. Mej. van Eeghen begon met te zeggen dat het vooral in dezen tijd meer dan noodig is, zijn oude overtuiging vast te houden. „Liberaal" beteekent vrijheid, onbekrom penheid, onbevangenheid en welwillendheid. Vrijheid van Arbeid, ook voor de vrouw. De liberale politiek wil vrijheid van han delen volgens eer en geweten, dezelfde als waarvoor onze 'voorouders' gestreden hebben, waarvoor Prins Willem zich heeft opgeofferd, niet die zoogenaamde vrijheid van commu nisten, socialisten en fascisten. Een sterke man hebben wij niet noodig, aldus spr. Laten wij de handen ineen slaan en een sterk volk vormen. Het program van den Vrijheidsbond zal steeds meer als juist worden erkend, ook al grijpt de regeering steeds meer in het Neder - landsche huishouden in, door maatregelen, die de prijzen doen stijgen en de vrijheid van handelen steeds meer aan banden leggen. Maar, zoo besloot spr., daartegenover blijft ons parool: „Toch liberaal". Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een zeer druk gebruik gemaakt. Mevr. De Voogte-de Vogel dankte tenslotte de spreeksters voor haar zeer interessante rede. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN PRENT BRIEFKAARTEN „VOOR HET KIND". Van 11 December tot en met 10 Januari a.s. verschijnt de 10e serie Weldadigheidspost zegels „Voor Het Kind" samen met 2 nieuwe reeksen prentbriefkaarten. Het Heemsteedsche Comité doet een beroep op aller krachtige hulp om in den moeilijken winter, die voor ons ligt, in nauwe samen werking te trachten de kleine gaven tot een groote opbrengst bijeen te zamelen. De op brengst strekt, evenals vorige jaren, ten bate van meer dan 350 instellingen, die zich be lasten met de verzorging of uitzending van zieke, zwakke, blinde, doove, doofstomme, ge brekkige, achterlijke, verwaarloosde of mis dadige kinderen van alle gezindten. Iedere vereeniging krijgt haar aandeel in de opbrengst der weldadigheidszegels en prent briefkaarten volgens een voor alle gelijke schaal. Het totaal aantal kinderen, dat door de vereenigingen tezamen wordt verzorgd, is over de 50.000. Alle deze vereenigingen zien thans haar in komsten verminderd, zoowel door verlaging van de regeeringssubsidies als door inkrimping van het aantal leden en donateurs. De Nederlandsche Bond tot Kinderbe scherming is door den Minister van Binnen- landsche Zaken belast met de verdeeling dei- gelden, onder goedkeuring van den Minister. De postzegels, met een frankeerwaarde van 11/2, 5, 6 en 12 1/2 ct., zijn ontworpen door Mr. J. Sjollema te Amsterdam. Ieder vertoont de figuren van een kind met een lichtende ster, naar oud-Nederlandsch Driekoningengebruik. Tevens verschijnen er 2 nieuwe series prent briefkaarten, n.l.: de elfde reeks, getiteld: „De vreugd van de Jeugd", gekleurde kaarten voorstellende de kinderspelen in de verschil lende maanden van het jaar, door Mej. Debora Duijvis te Amsterdam, en: de twaalfde reeks; een 6-tal reproducties naar schilderijen van Rembrandt. De prijs van iedere serie is 35 ct. De opbrengst der Weldadigheids-postzegels en Prentbriefkaarten „Voor Het Kind" is voor tal van instellingen een belangrijke bron van inkomsten geworden, welke dit jaar minder dan ooit mag ontbreken. Een ieder helpe naar vermogen! Het Comité bestaat uit: Jhr. J. P. W. van Doorn, Burgemeester van Heemstede, eere voorzitter; Ds. G. M. Briët; Mevr. J. S. van Caspel de Vas, secretaresse; C. R. van Empe- len; Mevr. J. F. HeuffSchoonakker; Corn. L. Kwak; Ds. J. A. van Leeuwen; E. J. van Lent; Pastoor A. F. C. van Noort; P. Oosterhoorn; G. D. Rasch; Mej. P. W. M. van der Schoot penningmeesteresse; Mr. B. W. Stomps, voor zitter: Pastoor J. M. van der Tuijn; Mevr. R. de Voogtde Vogel; Mevr. A. F. Waldkötter— Benner; Dr. J. G. M. van Walsem. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbe middeling kwamen in den loop dezer week (366) 375 aanbiedingen en van werkzoeken den, verdeeld over de onderstaande beroe pen: (34) 38 grondwerkers. (13) 12 metselaars. 15) 14 schilders. (33) 34 timmerlieden. m WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN. Ten bate van het misdeelde kind. Van 11 December tot en met 10 Januari verschijnt de 10e serie weldadigheidspostze- gels „Voor het Kind", te zamen met twee nieuwe reeksen prentbriefkaarten. De opbrengst strekt, evenals vorige jaren, ten bate van alle instellingen, die zich be lasten met de verzorging of uitzending van zieke, zwakke, blinde, doove, doofstomme, ge brekkige, achterlijke, verwaarloosde of mis dadige kinderen van alle gezindten. Al deze vereenigingen zien thans haar in komsten verminderd, zoowel door verlaging der regeeringssubsidies als door inkrimping van het aantal leden en donateurs. Daarte genover is de verzorging der kinderen, mede door den nood der tijden, juist op grooter schaal noodzakelijk. De opbrengst der zegels en briefkaarten is voor tal van instellingen een belangrijke bron van inkomsten geworden, welke dit jaar minder dan ooit mag ontbreken. De postzegels zijn ontworpen door S. Sjol lema te Amsterdam. Ieder vertoont de figuur van een kind met een lichtende ster, naar oud-Nederlandsch Drie Koningen gebruik. De series briefkaarten zijn: le. Een serie, gekleurde kaarten, de vreug den van de jeugd, voorstellende de kinder spelen in de verschillende maanden van het jaar dooi- mej. Debora Duyvis te Amsterdam. 2e. Een zestal reproducties naar schilde rijen van Rembrandt. De prijs van iedere serie ïs 35 cent. Daar er geen bezwaar, bestaat deze eerder dan 11 December te verkoopen zullen ze van Maandag 4 Dec. af bij de boekhandelaren alhier te verkrijgen zijn. Laat een ieder medewerken zooveel als hij kan gebruikt de briefkaarten voor Kerstmis- of Nieuwjaarscorrespondentiè en draagt zoo doende bij tot een groot en nuttig werk. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk 29 v. Philadelphia naar Rotter dam Lochgoil, Vancouver n. Rotterdam 29 te Liverpool. Binnendijk, N. York n. Rotterdam p. 30 (5.50 v.m.) Lizard. 1 Narenta 30 van Southampton te Rotterdam. Dinteldijk, Vancouver naar Rotterdam I (41.0 v.m.) te Hoek van Holland verwacht. Lochkatrine, Rotterdam n. Vancouver 29 v. San Francisco. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Grootekerk 30 van Brisbane te Rotterdam. Gaasterkerk (thuisreis) p. 30 Nov. Perim. Serooskerk (uitreis) pass. 30 Nov. Perim. Zuiderkerk (uitreis) 30 November te Syd ney. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (thuisreis) 29 van Freetown. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein 30 van Beira n. Rotterdam. Klipfontein (uitr.) 30 te Antwerpen. Meliskerk (thuisreis) 29 te Suez. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alchiba 29 van Rotterdam te Buenos-Ayres. Aldabi 30 Nov. van Hamburg te Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Tapanoeli, (uitreis) pass. 30 Nov. Gibraltar. Baloeran (uitreis) 30 (7 v.m.) te Marseille. K. N. S. M. Juno. 29 te Triest. Mars, 29, van Messina naar Palermo. Oranje Nassau, 29, 14 u. Ouessant gepas seerd. Orpheus. 30, 4 u. Brunshuttel gepasseerd. Titus, 29, van Alexandrië naar Jaffa. Trajanus. 29. van Amsterdam naar San Jnan de Porto Rico. Ulysses. 28. van Piraeus naar Antwerpen. Vulcanus 29, 15.10 van Rotterdam naar Amsterdam. Vulcanus, 29, te Amsterdam. GR. HOUTSTRAAT, mee. Magaizijnen den geheelen dag geopend MEVROUW. Bel op 14637 voor uw gebruikte meubelen en zolderopruimingea te vexkoopen. Ged,O.Gracht X7, 2. VELIiEMAN (14) 14 opperlieden. (74) 83 bloemistarbeiders. (95) 99 losse werklieden. (12) 10 metaalbewerkers (6) 4 kantoorbedienden. (3) 2 bouwkundig teekenaars. (3) 5 bakkers. (0) 1 stucadoor. (64) 59 werkzaam in andere beroepen. De tusschen haakjes geplaatste getallen zijn die van de opgaven der vorige week. Over hetzelfde tijdvak van het vorige jaar bedroeg het aantal werkloozen in totaal 340. HALCYON LIJN. Rozenburg 29 van Rouaan n. Bristol- Kanaal Stad Zaandam 30 v. Huelva te Sas van Gent, voor Rotterdam. Stad Vlaardingen, 30. van Vlaardingen te Oxelosund Stad Zwolle 30 v. Bilbao te Velsen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Waalkerk 30 van Amsterdam te Rotter dam. Oldekerk (thuisreis)* 29 November te Taku Bar Oldëkerk (thuisreis) 30 te Dairen. Y eo v~\ti GROOTE HOUTSTRAAT 4T STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Phrontis, Batavia n. Amsterdam 29 te Co lombo. Polyphemus, Amsterdam n. Java p. 30 Gi braltar. Antenor, Japan n. Rotterdam 30 te Penang. Patroclus, Japan n. Rotterdam vla Londen 29 van Portland (D.). Hector Japan n. Rotterdam 29 van Tientsin. Neleus Rotterdam n.' Japan 28 van Hong kong. Silver, Calcutta n. Vancouver 28 te Seattle. Silverash, Vancouver n. Calc. 29 te Ran goon. Silverhazel, Calcutta n. Vancouver 27 v. Ceb. Silvermaple Calcutta n. Los Angeles en N.- Orleans 28 van Batavia. Eurybates 30, v. Batavia te Amsterdam. City of Roubaix, Rotterdam n. Japan p. 30 Perim. Polydorus, Batavia n. Amsterdam 30 te Goed gereedschap, 't halve werk, 'n Handig werkman, rap en sterk, Met een klare bovenkamer Neemt zijn Nijptang en zijn Hamer, Bankschroef, Zaag of Winkelhaak, Groot of klein, naar keus en smaak! Schaaf en Beitel, scherp van snee, Van

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 14