Uit Haarlem's Gemeenteraad. Rubriek voor Vragen. VRIJDAG 1 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLA D 6 Behandeling der begrooting 1934. (Zitting van Donderdagmiddag), (Vervolg) Onderwijs. De heer Scholl (S.D.A.P.) zegt, dat de sociaal-democraten zoo weinig medewerking verleend hebben aan de maatregelen van B. en W. omdat er weinig overleg is geweest. Hij hoopt, dat het het volgende jaar anders zal zijn, dat de zaken in de commissie van onder wijs zullen worden besproken, dat er overleg zal worden gepleegd en dat dan het advies zal worden uitgebracht. Dan zullen de sociaal democraten hun medewerking werkelijk ver- leenen, en dan zal met die samenwerking wel het een en ander te bereiken zijn. De ontwikkeling en uitbreiding der gemeente gaat voort en het gebrek aan scholen zal ge voeld worden, ook in het Westen. In Over veen is een complex woningen in aanbouw en spr. hoopt, dat er geen noodtoestand zal komen. De bezuinigingsinspecteurs letten te veel op futiliteiten. Ket Georganiseerd Overleg is een lijdensge schiedenis geworden. Spr. gelooft dat een behoorlijk over leg van belang geweest zou zijn. Dat overleg sou moeten zijn, volgens spr., een overleg aangaande personeelsaangelegenheden èn aangaande onderwijsbelangen. De heer van K ess el (R.K.) wijst ook op de groote uitbreiding in het Westen en het ge brek aan scholen, en op den groei van het stadsdeel bij de Ramplaan. De heer Peper (communist) zegt, dat geen tak van gemeentedienst zoo besnoeid is als het onderwijs in de laatste twee jaren. Het schijnt, dat men in onderwijskringen niet zooveel last heeft van het „bloedende hart". De antwoorden op de vragen doen vermoeden, dat men zich kiplekker voelt. De antwoorden zijn niet evenredig aan het belang der vra gen. zij zijn onbeduidend. Bij onderwijs is bezuinigd op een onherstel bare wijze. Het onderwijs heeft volgens spr. door het brengen 'van 2 klassen onder één leerkracht wel degelijk geleden. B. en W. ma ken zich er af door te antwoorden: Het is ons niet bekend, dat het onderwijs geleden heeft. In Haarlem zijn talrijke klassen, die een leer lingenaantal hebben, ver uitgaande boven het maximum van de verordening. Naar mate de werkloosheid langer duurt, lijden de kinderen daar het meeste van. Er moeten maatregelen komen inzake het moge lijk maken van kindervoeding in de zomer maanden. Mevr. Maarschall (S.D.A.P.) onder schrijft de woorden van den heer Scholl vol komen. De toon, die aangeslagen wordt, kan niet anders dan somber zijn. Spr. zou het zeer betreuren als het Voorbereidend Onderwijs opgeheven zou worden. Zij hoopt dat men met de toekenning van leermiddelen, vooral voor noodzakelijke artikelen cp de kleuterschool, soepel zal zijn. De heer van Dam (VD.) wil weten hoe veel leerlingen in 1933 van de bizondere scho len naar de openbare zijn overgegaan. Hij vraagt om overleg met de leiding van de bizon dere scholen om ook daar tot afschaffing van boventallige leerkrachten over te gaan. Het schoolgebouw aan de Tempeliersstraat acht hij geschikt voor de Haarl. Werkinrichting. De' heer We ster veld (S.D.A.P.) merkt op, dat bij uitbreiding der klassen de zorg voor het individu minder wordt. De slechte en middelmatige leerlingen lijden hieronder. Hij zegt, dat er geruchten hebben geloopen, als zou er na het nemen der maatregelen een soort opstand of staking onder de leeraren zijn uitgebroken. Hij spreekt vervolgens over een leerares aan de meisjesschool, die ook op een andere school werkzaam is. Door de salarisregeling die zij geniet, krijgt zij minder dan zij zou krijgen, wanneer de rijksregeering zou worden toege past. Spr. gaat de lijst der wachtgelders na, waar op een oogheelkundige, gewezen leden van het Burgerlijk Armbestuur en anderen voorkomen, wier hoofdbetrekking hun gemeentedienst toch niet was. Het verwondert hem daarom, dat een bepaalde leerares, die op 1 Sept. ontslagen is daar niet op voorkomt. Zij komt z.i. toch in aanmerking voor v/achtgeld. (Wethouder Roodenburg zegt later over dit laatste, dat deze zaak in onder zoek is.) De heer Visser (C.-H.) brengt een woord van hulde aan den wethouder van onderwijs. Haarlem staat nog aan de spits in Neder land wat onderwijsvoorziening betreft. Het onderwijs is nog een der kostbaarste posten, maar niet alles wat bezuiniging is, is ver slechtering. In de lagere rangen van het personeel van Leeszaal en Bibliotheek worden te hooge sa larissen gegeven, niet in verhouding met het werk dat gedaan wordt. Wethouder Roodenburg beaamt, dat in het gedeelte boven de Jan Gij zen vaart de scholen overbevolkt zijn. Elders daar is het nog niet zoo erg. Bouwen van scholen gaat niet omdat er geen goedkeuring op zou wor den verkregen. Als de bevolking blijft toene men, moeten de hoogere klassen naar de meer Zuidelijk gelegen scholen. In het Wes ten is de bevolking niet groot, -nog niet de helft van het aantal, vereischt voor een school. Mocht Bloemendaal die leerlingen niet meer willen hebben dan zal daarover on derhandeld moeten worden, ook in verband met de Bloemendaalsche leerlingen op Haar lemsche scholen. B. en W. zuien alleen een voorstel tot op heffing van het Voorbereidend Onderwijs in dienen in de hoogste noodzaak. B. en W. heb ben geen klachten gekregen over het samen voegen van twee klassen. Wat de heer Peper daarover vertelt zijn praatjes. Hij zit er nu eenmaal om alles wat er gebeurt is de ge meente af te breken. Spr. raadt den heer Westerveld aan voorzichtiger te zijn met het vertellen van geruchten, als zou er staking en opstand onder de leeraren geweest zijn na de getroffen maatregelen. Evenmin is waar, wat de heer Westerveld verteld heeft over het salaris van de leerares. Tot den heer Scholl zei de wethouder, dat dezen zomer op korten termijn moést worden ingegrepen. Als er tijd voor was geweest, zou den de zaken ongetwijfeld in de commissie voor onderwijszaken gebracht zijn. De heer Weustin': zou niet goed aan durven het brengen van onderwijszaken in het Georganiseerd Overleg. Spr. vindt het er gerlijk wat de heer Peper over het onderwijs gezegd heeft. Het resultaat van het werk in grootere klassen is integendeel zeer goed. De heer Peper praat er over teiwijl hij er even min wat van weet als een kip van het com munisme. De heer Westerveld heeft de geruch ten over den opstand onder de leerlinge1" als onwaar gequalificeerd en ziet niet in, dat er iets mee miszegd is. .Wethouder Roodenburg merkt op, dat het overgaan van leerlingen van bijzondere naar openbare scholen in 1933 ongeveer het zelfde zal zijn als het in 1932 geweest is. Alle bezuinigingen ingevoerd bij het openbare on derwijs, worden onmiddellijk doorgegeven aan het bijzonder onderwijs. Op de bestem ming van de school aan de Tempeliersstraat kan pas later wat meegedeeld worden. De door den heer Westerveld aangeroerde punten, zijn gedeeltelijk in orde gemaakt, gedeeltelijk in onderzoek. De heeren Oversteegen en Peper hebben verklaard dat ze alleen voor de tribune spre ken, en de wethouder neemt hun opmerkin gen derhalve niet ernstig. De motie-Peper inzake de kindervergoeding in de zomermaanden komt aan de orde. Wet houder Roodenburg verklaart niet tot die uitbreiding te kunnen overgaan. De motie wordt verworpen met 25—9 stem men. De heer Weustink bestrijdt dat hetiioo- dig is dubbele posten uit te trekken voor vuur en licht, wasschen van ruiten en schoonma ken van avondscholen èn van de inrichtin gen, waarin deze avondscholen gevestigd zijn. Hij begrijpt die groote sommen niet. Op dit gebied kan bezuinigd worden, als hier de goede wil en het goede inzicht aanwezig zijn. Wethouder Roodenburg verzekert, dat deze posten zoo nauwkeurig mogelijk ver deeld worden. Spr. verdedigt de cijfers, die in de begrooting voorkomen. De heer Groenendaal vraagt naar de opbrengst van de verpachting van de kermis vermakelijkheden op Koninginnedag en of de cafés op Koninginnedag niet op dezelfde tij den als anders kunnen sluiten. Wethouder Slingenberg weet niet hoe groot die opbrengst is. omdat die niet in de gemeentekas komt. Als burger van Haarlem zegt hij. dat bij een feest van het staatshoofd gelegenheid moet zijn zooveel mogelijk uiting te geven aan de vreugde. Verhuur van zalen aan communisten. De heer P e p r stelt een motie voor om de beslissing van 25 Sept. inzake het verhuren van gemeentelijke lokalen niet van toepassing te verklaren op de Vereeniging van Vrienden van de Sovjet-Unie. De heer Gerritsz verklaart, dat B. en W. van meening zijn, dat deze vereeniging blijk geeft van te staan op communistisch standpunt. Er treden sprekers op, die com munistische propaganda maken. De heer Peper bestrijdt dit. In dit geval gaan 6 a 800 gulden verloren voor de ge meente zonder noodzaak. De heer Reinalda is van oordeel, dat B. en W. op dit gebied te ver gaan. Spr. kan zich voorstellen dat als men op dit standpunt atsat (een standpunt dat spr. niet deelt) men dit meet beperken tot strijdorganisaties en niet tot studie-organisaties. Spr. zal deze mo tie-Peper steunen. De heer Van Darn zegt, dat deze ver eeniging geenszins'1 een studie or ganisa tie is« Wethouder Ge rrit'sz verklaart, dat hij niet met zijn fractie zou zijn meegegaan als hij aanwezig geweest was in de vergadering waar de raadsbeslissing is genomen omtrent het verhuren der zalen. Spr. acht onlogisch wat zijn fractie gedaan heeft. Hij is niet zoo naïef om niet te begrijpen, dat deze vereeni- gingsvergaderingen de arbeiders na- een zoete voorspijs vergiftigen. Nogmaals ver klaart hij de communisten nimmer te zullen steunen. De heer Joosten (S.DA.P.) verklaart het hier niet mee eens te zijn. Wat in het Zuiden van het land aan de sociaal-demo craten werd gedaan, wordt nu den commu nisten aangedaan. Volgens den heer Over stee gen is nie mand in den raad in staat te bewijzen, dat de V.V.S.U. een partij is met politieken in slag. Het is ongelukkig dat de motie van de communisten komt, want de heer Ger ritsz, om wiens stem men wel niet verlegen is, zal tegen alles stemmen wat van de com munisten komt. De heer Gerritsz: „Zeer juist!" De heer Oversteegen: „Dat is een politiek van de overheid van Bartje!" Spreker noemt in een uitvoerig betoog wethouder Gerritsz een sociaal-fascist. De heer SchoII is van meening, dat men de communisten het meeste steunt, door hen den legalen weg af te snijden. Hun actie moet in heo openbaar gebracht worden en gezorgd moet worden, dat zij niet in hef geheim wroeten. Wethouder Gerritsz acht hier geen sprake van het afsnijden van "den legalen weg. Hij wil niet nader 'ingaan op hetgeen door den heer Oversteegen gezegd is. De motie-Peper wordt verworpen met 26—10 stemmen. Vóór de communisten, en de sociaal-democraten behalve mr. Ger ritsz. Orgelconcerten. Mevr. EI zin ga (V.D.) bepleit het be houd van de orgelconcerten in de gemeente lijke Concertzaal. Men zou misschien meer menschen trekken als er eens zonder te kort te doen aan de bekwaamheden van den bepaalden kunstenaar ook andere orga nisten kwamen. Er zou een proef mee ge nomen kunnen worden. Wethouder Roodenburg gelooft niet, dat andere organisten den trek naar de concerten die te klein is, grooter zouden maken. Er is teveel concurrentie. De heer Visser voelt voor het stand punt van mevr. Elzinga. Misschien zouden concerten van de H.O.V. gecombineerd kun- nen worden met orgelconcerten. Subsidie aan de Haarlemsche Werkinrichting tot f 8000 verhoogd. De heer Boes (V. D.) vraagt, waarom de post subsidie aan de Haarlemsche Werkin richting verlaagd is van f 8000 tot f 6000. Het bedrag van f 2000 is door de Werk inrichting niet te vinden. Misschien zou de Werkinrichting dan gesloten moeten wor den. Hij wenscht het bedrag van f 8000 ge handhaafd te zien. Wethouder Slingenberg acht hand having van de subsidie van f 6000 beter. Er kan wel bezuinigd worden, tot staving waar van hij een rapport aanhaalde. De heeren Boes en Van Dam stellen voor het bedrag op 8000 te brengen, Het .voorstel St. Nicolaas en de malaise. Sinterklaas en zwarte Pieter Zaten boven op een dak, En genoten met hun beidjes Van een goede pijp tabak. Sint ging op een schoorsteen zitten En toen sprak hij tot zijn knecht: „Ik ga dit jaar óók bezuin'gen", „Want de tijden zijn heel slecht". „Daarom heb ik dit besloten: „'k Geef alleen de kind'ren iets", „Ook de vrouwen kleinigheden", „Maar de mannen geef ik niets". „Ai", zei Piet, „dat zij niéts krijgen" „Valt de mannen vast niet mee!",.., „Ja", zei Sint, ik vind 't vervelend", „Of heb jij soms een idee?" Zwarte Piet trok aan zijn pijpje, Snoof de geur eens gretig op, En toen trok een glunder lachje Over Pieters zwarte kop. „Hoor eens Sint, als zij niets krijgen", „Schrikt zich ied're man een bult". „En II zal toch óók wel weten „'n Mannenhand is gauw gevuld 1" „Daarom... geef ze iets bijzonders".». „Heel goedkoop en toch heel goed." „En ik hoef II niet te zeggen", „Wat dat dan wel wezen moet!" Sinterklaas trok aan zijn pijpje..... „Dat ik daar nou niet aan dacht „Fraaie rood met zilver doozen", „Met hun inhoud.... geurig, zacht „Doos met inhoud, ja hoe V.an het", „Samen vijftig cent per pak", „Nou, het is een reuze koopje", „Voor die DUBBELSTER tabak l" „Let eens op Piet, vijf December" „Is 't voor alle mannen feest", „Want van elke soort cadeautjes", „„Trekt" de DUBBELSTER [het meestl!l?' (Adv. Ingez. Med.) wordt aangenomen met 2411 stemmen. Wethouder Slingenberg zegt bezwaren tegen deze post te zullen inbrengen bij Ge deputeerde Staten. Schoonheidscommissie. De heer W e u s,t irxk vindt de Groote Houtbrug niet moöï.' De beelden staan aan de verkeerde zijde. Ze moesten zichtbaar zijn voor hen die Haarlem binnenkomen, niet voor hen die Haarlem verlaten Wethouder Gerritsz zegt dat èenige archi tecten van grooten naam de brug goed vin den. Het was zeer moeilijk de brug te laten voldoen aan de vele eischen. De heer Reinalda merkt op, dat op het gebied van kunst de raad niet bevoegd is. Daarom is er ook een schoonheidscommissie die de verantwoordelijkheid draagt. De zitting wordt verdaagd tot Vrijdagmid dag half twee. HET SINT NICOLAASFEEST VAN DE HAARLEMSCHE SCHOLEN. Donderdagavond werd in de Gemeentelijke Concertzaal de tweede avond gehouden van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, ter gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest. Zooals wij reeds hebben gemeld duurt dit feest tot Zaterdag 9 December en haast eiken dag geniet een groote schare van het gebode- ne op het witte doek en op het tooneel. Don derdagavond voerde het Amsterdamsche On derwijzers Tooneelgezelschap een kinderstukje op voor de hoogere klassen, dat als titel had: „De Deserteur". Het is geschreven door Fred Berens en de muziek van P. Stiphout. Het stuk speelt in het laatste jaar van den Fran- schen tijd (1813) gedeeltelijk te Haarlem. Het viel zeer in den smaak, wat wel te be grijpen was, want men kon duidelijk zien dat er geen moeite was gespaard om het slagen te waarborgen. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medeioerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en 'woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. RECHTSZAKEN. VRAAG: 1. Hoeveel transportkosten mag een notaris berekenen voor verkoop van een huis binnen het jaar? 2. I-Ioeveel voor royement van een hypotheek van 3000? ANTWOORD: 1. pCt. van öen koopprijs plus 15.Als het binnen de 3 maanden plaats heeft 1 pCt. plus 15. 2. 15. PLANTEN. VRAAG: Mijn bolbegonia's staan nog !n den vollen grond. Moeten de bollen er uitgehaald worden en de planten afgesneden? Wat moet er in den winter met de bollen gebeuren? Wanneer weer planten? ANTWOORD: De bolle opnemen en de stengels afsnijden; vervolgens de bollen laten drogen en bewaren in droog zand, turfmolm of boekweit- doppen, Of ook wel in, couranten op een droge, yorstvride plaats. ARROND.-RECHTBANK. Verduistering. Een 47-jarige Zandvoorter had van een ken nis een vrachtauto ten verkoop gekregen. De man verkocht den wagen voor f 1700, doch heeft slechts f 250 afgedragen aan den eige naar. De rest behield hij zelf. De Officier eischte een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek wegens verduistering. Mr Stomps vroeg vrijspraak subs, clementie. Uitspraak over 14 dagen. Bloembollendiefstal. In den nacht van 21 October hebben twee Haarlemmers 6 zakken bloembollen, zoogen. saneeringsbollen, die ter vernietiging op de vuilnisbelt in Heemstede waren gestort van wege de B'loembollenkweekerseentrale, wegge nomen. Mr. Bijvoet, voorzitter van de Cen trale, verklaarde dat een bewaker aanwezig was en dat het terrein afgeschoten was dooi water en een hek. De verdachten beweerden aan het visschen te zijn geweest. Een hunner zei de bollen van een onbekenden schipper gekocht te hebben, die met zijn boot in de Ringvaart lag. Zij zijn niet op de belt geweest. De president, mr. Strick van Linschoten, achtte dit- verhaal onwaarschijnlijk. De Officier oordeelde het ten laste gelegde bewezen. Op de belt zijn gaten ontdekt in de hoooen bollen, een spoor van verloren bollen leidde naar het water. De 6 zakken zijn in het bootje van verdachte gevonden. Wegens het verleden van beide verdachten beiden waren reeds 7 maal eerder veroordeeld, doch de laatste straf van den een dateerde uit 1918 vroeg de Officier tegen den één een gevangenisstraf van 8 maanden en één van 1 jaar tegen den ander- Mr. M. A. v. Eek betwistte, dat de Centrale eigenares wordt van de bollen. Het zijn res derelictae, res nullius, De verdachten kunnen dus niet voor diefstal veroordeeld worden, want van res nullius is geen diefstal moge lijk. Overigens vindt pleiter de straffen te hoog. Verdachten hielden hun onschuld vol. Uitspraak over 14 dagen. f 25 verduisterd. Een 31-jarig IJmuidensch koopman heeft op 12 October een biljet van f 25 gekregen ter wisseling van een Deenschen kok op een kot ter. die van hem 't een en ander had gekocht. De koopman ging met het biljet weg en kwam niet terug. J Een getuige verklaarde, dar de Deen ge vraagd had of verdachte* het kon wisselen. Toen dat niet kon vroeg hij of hij het biljet op den wal kon wisselen. Verdachte beweer de dat hij niet van wisselen,- doch van leenen heeft gesproken. Getuige echter verklaarde, dat verdachte nog gezegd heeft; „Denk je, dat ik er met f 25 van een armen visschersman van door zal gaan?" De president, mr. Strick van Linschoten, noemde het optreden van verdachte treurig. Daardoor wordt de naam van Nederlanders in het buitenland te schande gemaakt. De Officier eischte een gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek. Mi-. G. W. C. Pliester las een getuigschrift voor van een patroon van verdachte dezen zomer, die zijn volle tevredenheid betuigde over verdachte en over zijn eerlijkheid. Plei ter concludeerde tot vrijspraak subs, een voor waardelijke veroordeeling. Uitspraak over 14 dagen. Donderdagmiddag stond een filiaalhouder gan éeïi vischexportz'aak terecht welk filiaal te IJmuiden is gevestigd, die' er van werd ver dacht, (wat hij trouwens reeds had bekend) dat hij in zijn consignatie-dagboek verval- schingen had aangebracht, om het te laten voorkomen of hij in een bepaalde periode meer visch naar Frankrijk had geëxporteerd dan in werkelijkheid het geval was geweest. De reden van deze vervalsching was dat hem zoo een grooter contingent toegekend zou worden om naar Frankrijk te exporteeren, nadat dit land de grenzen had gesloten en het alleen mogelijk was om met certificaten van de visscherijinspeetie visch in te voeren. Het was ook deze inspectie die de zaak aan gegeven had. Er was nl. aan de exportfirma s verzocht op te geven wat hun gemiddelde uitvoer was over een bepaalde periode. Ver dachte had dit gedaan en later een aanvul lende lijst gezonden omdat hij eerst te wei nig ongegeven zou hebben. Een accountants onderzoek is ingesteld en reeds spoedig viel de man door de mand. Het was volgens de verklaringen niet eens noodig geweest een accountantsonderzoek in te stellen: een leek kon het zien, dat er met andere hikt in het beek was geknoeid. Toen de afrekeningen van de Fransche exporteurs vergeleken werden met de cijfers uit het cónsignatieboek bleek de vervalsching overduidelijk. De accountant zeide dat het toevallig was ontdekt omdat men doorgaans slechts steekproeven neemt. De officier vond 't feit zeer ernstig en vroeg daarom een gevangenisstraf van 6 maan den. ..Immers", zei hij, wanneer de menschen om hulp vragen en de regeer big verleent die hulp, dan is het hun eerste plicht mede te werken. Wat is nu het geval? Knoeierijen ontstaan aan alle zijden, iedereen ziet te ha len wat er te halen is, men benadeelt elkan der. Hij had dan ook valschheid in geschrifte ten laste gelegd. De verdediger, Mr. W. F. H. Zegers, was het niet met den officier eens, wat de betiteling „valschheid in geschrifte" betreft, in dier voese dat het niet de bedoeling van verdach te was geweest, om door knoeierijen anderen te benadeelen. Verd. heeft de veranderingen aangebracht om niet in tegenspraak te komen met zijn brief, waarin hij de hoogere opgaven had verstrekt. Hij is in zeer moei lijke omstandigheden en kwam mede zoo tot zijn niet te rechtvaardigen daad, die volgens den verdediger echter niet dat ernstige ka rakter draagt dat de officier er aan gaf. Men mag bil de strafmaat geen rekening houden met de knoeierijen die anderen ver richt. zouden hebben, met name het kantoor in Den Kelder van dezelfde N.V., waarop ook de officier had gedoeld, zeide de verdediger. Gevangenisstraf zou funest zijn voor ver dachte, meende hij, en pleitte ook wegens de gunstige antecedenten van den verdachte voor een voorwaardelijke veroordeeling waar voor hij alle termen aanwezig achtte. Ook had hij nog een aanmerking op de dagvaarding gemaakt daar zonder parafee ring het woord consignatiekasboek, veran derd was in consignatie-dagboek, en ook meende hij dat het niet juist was dat er ge sproken werd dat de vervalschingen waren gepleegd door een cijfer voor het bestaande getal te zetten, daar dit niet in alle 21 ge vallen was geschied. Een jaar wegens rijwiel diefstal geëischt. Tep=" ---- die een fiets had gestolen, wat hij voor den politierechter had bekend, die de zaak naar de meervoudige kamer had verwezen, eischte de-officier wan - justitie een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Dagvaarding gedeeltelijk nietig verklaard. Dan wordt een zaak behandeld, waarbij Mr. Ali Cohen, de verdediger, direct verzoekt om tot nietigheid van de dagvaarding te beslui ten. Het betrof hier namelijk een tweeledige verduistering, één van geld en de andere van een rijwiel die beide door een man waren ge pleegd. De dagvaarding was aan den ver dachte op 17 September beteekend, en het vooronderzoek was pas den 24sten gesloten. De rechtbank ging in raadkamer en besloot daarna tot nietigheid wat betreft de ver duistering van geld, daar hier inderdaad de dagvaarding ongeldig is. Dat heeft echter den officier niet te weerhouden om de z-aak toch te vervolgen. Wat betreft de verduiste ring van het rijwiel: hier is geen fout ge maakt, daar het vooronderzoek in deze kwes tie den 16den September werd gesloten. De man had de fiets te leen ontvangen van een slager die zelf een andere fiets had, en het was gewoonte dat de man die fiets mocht gebruiken. Hij is er toen mee naar Nijmegen gefietst, en heeft het karretje daar van de hand willen doen. „Niet verkoopen", zei de verdachte. „Maar in huurkoop afstaan, om het ten allen tijde weer terug te kunnen vra gen". De verdediger zei dat er dus geen spra ke was van „wederrechtelijk toeëigenen", maar de rechter meende dat hij er toch over heeft ..beschikt" en dat mag ook niet. De verdediger vroeg uiterste clementie daar de man wellicht werk kon krijgen. De officier had acht maanden 'gevangenis-; straf geëischt met aftrek van het voorarrest. De schrijfmachine in de duinen. En tenslotte was er nog een heling aan de orde. Uit een kantoor te IJmuiden zijn twee schrijfmachines gestolen. De eene is reeds berecht maar nu ging het om de heling van de andere. De dief was namelijk naar bin nen gewandeld door de open deur, wat den verdediger aanleiding gaf zijn misnoegen te uiten, over het in verleiding brengen. De dief had de machine toen aan een ander gege ven, die was er mee over een hek geklommen, en had het ding in het duin gedeponeerd. Toen de dief er later niet meer over kon beschikken is degene die van heling werd verdacht met een kameraad er op uitgetrok ken, heeft het ding uit het zand gehaald en getracht in Haarlem een kooper te vinden. De tweede man heeft pas later gehoord hoe de machine in het duinzand kwam. De ver dediger Mr. M. A. van Eek vestigde er in zijn pleidooi de aandacht op, dat beiden uit ar moede hebben gehandeld en dat men zich vooral niet mag laten beïnvloeden door den getuige, die de dief is, want die heeft er be lang bij de beide verdachten zwart te ma ken. Ook hij pleitte clementie, omdat de om standigheden waaronder verdachten hun daad hebben bedreven daar aleszins aanlei ding toe gaven. De officier had tegen beiden vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëischt. In alle zaken is de uitspraak over veertien dagen bepaald. RADELOOS KLAAGDE HIJ ZIJN NOOD AAN EEN VRIEND! „Vele jaren aan de borst' te sukkelen en 's nachts hoestbuien die wel een half uur duurden, dat was mijn leven. Slapen deed ik weinig en eten, ho maar! Radeloos klaagde ik mijn nood aan een vriend. Deze raadde mij Akker's Abdijsiroop aan. Ik had er wei nig vertrouwen in, maar toch kocht ik den volgenden morgen Abdijsiroop. N|a gebruik van 3 lepels voelde ik al verlichting en na 5 flesschen was ik heelemaal van dien ellen- digen hoest genezen, zoodat ik mij nu weer prettig voel, goed slaap, kortom een geluk kig mensch ben." Zoo schrijft ons de heer L. K. te 's H. wiens origineele brief voor iedereen ter inzage ligt. Als ge aan de borst sukkelt, neem dan ook Abdijsiroop, evenals de Heer L. K. Abdijsiroop bevrijdt de ademhalingsorga nen van slijm en andere ziekteverwekkende stoffen. Abdijsiroop verruimt de ademhaling, verdrijft' benauwdheden, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Onovertroffen bij Hoest, Bronchitis, Influenza, Asthma, Alom verkrijgbaar. Thans per flesch f 1.f 1.50 en f 2.75. Vraagt voor gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons („gestolde" Abdijsiroop), even geneeskrachtig! Doos: 35 en 60 cent. (Adv. Ingez. Med.) ESPERANTO-NIEUWS. CURSUSSEN De cursussen volgens de Cseh methode blij ken voortdurend succes te hebben. Zoo ein digde op 15 November de Duitsche leerares mej. Saxl haar cursussen te Groningen, Veendam, en Assen, De Roemeensche paeda- goog Andréo Cseh opende te Leiden een nieu wen cursus, waaraan niet minder dan 85 per sonen deelnemen. De heer Pragano, eveneens uit Roemenië, die indertijd ook te Haarlem een cursus leidde, bevindt zich thans in En geland, waar hij o.m. in Southend-on-Sea een cursus voor beginnenden, een vervolgcursus en een literarischen cursus geeft. Intusschen blijven onze eigen landgenooten ook in dit opzicht niet achter. Zoo is bijv. in Zweden werkzaam de heer Sipke Stuit, die o.a. in de plaats Katrineholm lezingen hield over Nederland met lichtbeelden; na eenige proeflessen werden aldaar en in omliggende gemeenten cursussen opgericht. Een vooruitgang mag het ook genoemd worden, dat een opleidingsinstituut hier ter plaatse sinds eenigen tijd het Esperanto heeft gevoegd bij de vele andere talen, die men daar kan leeren. tJIT HET BUITENLAND Van de vorderingen in het buitenland in den laatsten tijd is wel een der belangrijkste, naar „Heroldo de Esperanto" uitvoerig meldt' het feit, dat het Braziliaansche departement voor Post en Telegrafie besloten heeft tot de uitgifte van een serie van 20 officieele brief kaarten met afbeeldingen van bekende pun ten, en tekst in het Portugeesch en Esperan to. Dit laatste verheugt- de esperantisten daarom zoo bijzonder, omdat dit groote land nog weer verder gaat dan bijv. Hongarije, dat soortgelijke kaarten van Hongaarschen, Es peranto en Franschen tekst voorzag. Gelet op de propagandistische waarde dezer kaar ten voor bevordering van het toerisme zullen pogingen worden aangewend om het bedoel de departement tot uitgifte van meer series te bewegen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6