Uifverkoopen. Nieuwe geruchten over wapenuitvoer. Uw Auto Loopt Gevaar!! Mm Bii&Mésiksiê h$@ÉÊeu Sdmikmsm 51e Jaargang No. 15475 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 4 December 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W, PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V, Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABUINNKMKJNl KN per weeic o,25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post f355, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65 franco per post 0.72IA. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: I5 regels 1.75, elke regel meer f035. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f250.- Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-, idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f 30.- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 4 December. Ons Ping-Pang. Het is mis met ons ping-pong. Vanmorgen onzen sportredacteur ontwarend, die op Maandagen zichzelf als de Drager van het Wereldgebeuren, althans als het belangrijk ste lid der redactie pleegt te beschouwen, zag ik dadelijk aan zijn gefronst gelaat dat er sombere tijdingen waren. „Wat is er geschied?" vroeg ik hem. „Zijn alle vreugden ditmaal van korten duur ge weest? Of alle kansen jammerlijk gemist? Heeft den Pijn het opgegeven in de Keulsche Zesdaagsche?" Hij schudde het hoofd, en glimlachte flauw tjes, hetgeen te kennen moest geven: „Tegen deze dingen ben ik gehard". En mij werd duidelijk dat het erger moest zijn. „Is soms", vroeg ik fluisterend, „de Natio nale Eer.niet gered?" Hij knikje. Een traan ontvlood zijn man nelijk linkeroog, terwijl hij mij een bericht toereikte. Ik verbleekte. Daar stond het ver pletterend nieuws! „Geen enkele Zege voor Nederlandsche Ping-Pong" luidde de titel. En er volgde, onverbiddelijk: „In het Wereld kampioenschap Ping-Pong te Parijs behaal de Nederland geen enkel succes. Het verloor van Polen met Q5, van Zwitserland met 45, van Joego-Slavië met 05, van Engeland met 05 en van België met. 25. De Nederland sche dames verloren van Hongarije met 05 en van Frankrijk, met 0—3 Verpletterend Meteen bekroop mij zelfverwijt. Zaterdag nog heb ik ping-pong gespeeld, hetgeen mij ongeveer driemaal per jaar overkomt, en met het nobele spel den spot gedreven. Bij den ■aanvang van de tweede of derde set heb ik mijn jas er bij uitgetrokken, in een laakbaar streven om anderen aan het lachen te ma ken. Ik heb daarna zelfs een poging gedaan om het door eiken ernstigen ping-ponger verfoeide lampekap-effect toe te passen, en met opzet een smash op het plafond ge- plaats. Van concentratie, van algeheele toe wijding zij maar gansehelijk gezwegen. Nu zij onmiddellijk, verklaard dat mijn ping-pong het internationale gehalte op geen stukken benadert, maar, nietwaar, ik vorm dan toch een.onderdeel, zij het ook, een nietig van die Nederlandsche Ping-Pong-Wereld uit weikef Geest, Willen, Bezieling, Talent wat zeg ik: Geniehet Handhaven van onze Nationale Eer op Wereldkampioenschap pen geboren moet worden! „Kerels!" zou Karei Lotsy zeggen. Hij heeft hetnog pas gezegd, nl. tegen de elf Neder landsche voetballers die tegen Oostenrijk moeten spelen en die, op zijn bevel, geduren de de restende tien dagen aan niets anders dan de match moesten denken. Ik hoop dat hun diverse betrekkingen dit overleven, en hun diverse verlovingen ook, maar is dat van eenig werkelijk belang als onze Nationale Voetbaleer op het spel staat? Nu dan! Onze Nationale Ping-Pong-Eer is naar de haaien, en als ik Lotsy was zou ik de Kerels vandaag weer bijeenroepen, hen wijzen op dezen smaad en met trillend gebaar een symboli sche voetbalschoen (Engelsch handelsmerk, Tilburgsch fabrikaat) voor hen opheffen. „Kerels!" zou ik hen bezweren, als ik zijn be zieling bezat: -„Dit moet gewroken worden!" En die Oostenrijkers zouden nog niet ge lukkig zijn. Het heugt mij dat een ander land, Engeland, vele jaren geleden een dergelijken smaad be leefde en dat de Engelsche pers het geen dag op zich liet zitten. Met die prachtige nationale eendracht, den Britten eigen, wierp zij zich op dn verbetering van het spel. Indachtig het woojd van den IJzeren Hertog, Wellington: „De Slag van Waterloo is gewonnen op de speelvelden van Eton", opende „Punch" de campagne met een openhartig, stoer artikel onder den titel: „What Is Wrong With Our Ping-Pong?", waarin het blad een geestdriftis beroep deed op de concentratie in de Nationa le Huiskamer, eischte dat de barst in de tafel gerepareerd zou wordenen de lamp hooger gehangen en dat de bezwaren van Opa, die een dutje wou doen, zouden worden genegeerd. Dat was mannentaal! Zulk Woord is thans aan ons. En als ik uitroep: „Wat is Mis met ons Ping-Pong?" steek ik dadelijk de hand in eigen boezem, ontwaar den balk in eigen oog, mompel „peccavi" enz. en verklaar, dat ons de ernst der volle toewijding ontbreekt. Of de toewijding van den vollen ernst, als u dat liever wilt. Wij trainen niet genoeg, wij laten ons kinderachtig afleiden door de kat als bal- lenjongen te bezigen, wij ondermijnen onze spelqualiteit door fancy-partijtjes tegen tante Cato, die niet weet wat een cross-volley is en van „lengte" heelemaal geen begrip heeft, wij spelen soms via de lampekap en serveeren stiekum met een gebarsten bal. Als wij ons „mentaal loom" voelen die uitdrukking is niet van mij, maar van Scheurleer, den Lotsy van het tennis nemen wij geen rust. Wij leggen ons geen enkele onthouding op ter- wille van ons Ping-Pong. Zelfs zijn er onder ons, die het spelen met een sigaret in" den mond. De Debacle van Parijs is het onvermijdelijke resultaat van dit alles. Qnze Nationale Ping- Pong-Eer ligt op straat, op het asphalt van den boulevard Montmartre. en de goedkoope taxi's rijden er overheen. Mogen wij dit langer dulden? Nimmer! Kerels! Het psychologische oogenblik is daar om een beroep op jullie te doen. Velen van jullie zullen morgen van Sinterklaas een Ping-Pong-Spel krijgen. Ik weet het zeker, want hij heeft geen geheimen voor de kran ten. Besef welk een heilige plicht dit oojuL-e legt! Oefent! Concentreert! Denkt tot Decem ber 1934 uitsluitend aan Ping-Pong! En wint dan het Wereldkampioenschap! Het kan. Het moet! Ik heb gezegd. R, F. 1 Een welgemeende raad aan de ouders in deze dagen: Laat Uw kinderen niet over één nacht ijs gaanl ECHTE WALES-ANTHRACIET o.a. 2.50 WITTOP KONING - HAARLEM HAR M EN J AN S WEG 67A TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) (De Minister van Economische Zaken overweegt het nemen van maatregelen tegen het „euvel" der uifverkoopen). Uitverkoopen zijn heel logisch En heel nuttig op z'ai tijd, Maar ze eischen, zooals alles, Ook een zeekre matigheid. Ze zijn thans zoo toegenomen, Dat men reeds van euvel spreekt, Dat men gaarne wil bestrijden, Daa.r 't zich vroeg of later wreekt. Middenstand wil zeggen, dat men Midden in de crisis staat, Maar hij staat toch en hij wil niet, Dat hij straks ten gronde gaat. Wel zeer verre van wat vroeger, Uitverkoop steeds heeft beduid, Is nu vaak de leus: het moet wel Anders is 't verkoopen uit. Na den een volgt gauw de ander, Tot ze 't spoedig allen doen, Uitverkoopen voor verbouwing, Uitbreiding, balans, seizoen; Redenen zijn vlug gevonden, Maar 't gaat vaak slechts onder dwang. Tot men straks blijft uitverkoopen, Eiken dag, het heel jaar lang, Zie, dat leidt tot prijsbederving En dat is een leelijk kwaad, Waar geen enkle middenstander Op den duur mee is gebaat. Louter dus om huf.p te brengen Aan den heelen middenstand, Neemt minister Slotemaker Deze moeilijkheid ter hand. Dit alleen maakt echter zeker Nog den toestand niet gezond, Of 't moest zijn dat de minister Nog een heilzaam middel vond. Niet slechts dat hij in de toekomst Minder uitverkoopen laat, Maar daarbij zorgt dat de kooper, Weer wat meer uit koopen gaat. P. GtASUS. OF ONBEWAAKTE OVER WEGEN. 68 ONGELUKKEN, 38 DOODEN RFEDS DIT JAAR, In de Memorie van Antwoord over de be grooting" van Waterstaat deelt de minister mee, dat in 1933 zich tot 12 November op de onbewaakte overwegen 68 ongevallen voorge daan hebben, waarbij 38 personen het leven hebben verloren. Hoewel het aantal ongeval len niet grooter is dan in vorige jaren, zijn dit jaar de noodlottige gévallen van ernstiger aard geweest dan te voren. Groot is het aan tal gevallen, waarbij meer dan één persoon werd gedood. In nagenoeg alle gevallen is on voorzichtigheid of roekeloosheid van de be stuurders van motorrijtuigen de oorzaak ge weest. VEERBOOT OP SCHIERMONNIKOOG VASTGELOOPEN. De Rijksveerboot, die van Schiermonnikoog op Oostmahorn dienst doet, is Zondagmorgen tengevolge van den lagen waterstand vast- geloopen. Er bevinden zich passagiers aan boord be nevens de post, Men hoopte bij hoogwater vlot te komen. Ons Parijsche gezantschap démenteert. Er is strenge controle. De heer Albarda stelt vragen. Het Nederlandsche gezantschap te Parijs deelt mede: „Ondanks vroegere dementi's blijft de kwestie der z.g. wapenzendingen uit Neder land naar Duitschland bepaalde organen van de Fransche pers bezig houiden. Na een nieuw, door de Nederlandsche regeering ingesteld, on derzoek is het koninklijk gezantschap gemach tigd het volgende te verklaren: Elke uitvoer van vuurwapenen en deelen van vuurwapenen is onderworpen aan een bijzondere toestemming van den staat. De con trole op den uitvoer is zeer streng en sluit practisch eiken ongeoorloofden uitvoer uit. Wat betreft het in voorraad zijn van oud oor logsmateriaal, dat in Holland aanwezig is, is het noodzakelijk onderscheid te maken tus- schen de opslagplaats te Krimpen en de op slagplaats te Martenshoek, die overigens ech ter beide onder controle van den staat staan. De eerste opslagplaats, die een zeker aantal wapenen in verschillende stadia van voltooiing, voornamelijk deelen van kanonnen, die als onbruikbaar door de staatsconstructiewerk- plaatsen der artillerie zijn afgekeurd bevat, is intact. De controle, die voortdurend op deze voorraad wordt uitgeoefend, laat toe formeel de bewering te demqnteeren, dat in het afge- loopen voorjaar uit dit depot wapenleveranties naar Duitschland zijn geschied. Het depot te Martenshoek bevat geen wape nen, doch slechts machines voor de vervaar diging van wapenen, welker handel vrij is. Deze machines zijn afkomstig uit de jaren vóór 1918 en verre van modern. Het gaat om machines, die gecompliceerd, noch moeilijk te vervaardigen zijn. Naar de meening van deskundigen zijn zij voor het vervaardigen vah modern geschut onbruikbaar. De buitengewoon strenge controle, waaraan de fabricage en het transport van oorlogsmateriaal in Nederland onderworpen zijn, maken het mogelijk te con- stateeren, dat geen" geheime uitvoer van zoo omvangrijke voorwerpen als kanonnen en loo pen van kanonnen mogelijk is". Uit Frankrijk en België hierheen? Intusschen heeft de heer Albarda (s.d.) lid der Tweede Kamer aan den minister van justitie gevraagd of het hem bekend is, dat onlangs in een congres van de Radicaal-socia listische Partij in Frankrijk is beweerd, dat kort geleden uit Frankrijk een 500-tal tanks en een zekere hoeveelheid licht geschut naar Nederland zouden zijn uitgevoerd en dat die tanks en die kanonnen bestemd waren voor Duitschland Heeft de Minister kennis genomen van de artikelen van den heer Charles Reber in het Parijsche blad „La République", onder den titel .Le troisième Reich réarme", waarin o.a. wordt beweerd, 'dat een zestal hier te lande gevestigde en door den, schrijver met name aangewezen ondernemingen, in verbinding staand met de Handelsmaatschappij „Side- rius", wapens, munitie of werktuigen tot het vervaardigen daarvan voor Duitschland ma ken; dat die fabrieken onder het technisch toezicht staan van een bureau van de N.V. „Ingenieurskantoor voor Scheepsbouw", welke vennootschap in Duitsche handen zou zijn; dat een van de fabrieken, tot het hierboven bedoelde zestal behoorende, n.l. de machine fabriek J. M. de Muinck Keizer, onlangs te Martenshoek een aantal machines heeft doen inschepen om te worden vervoerd naar de fabrrh van P. Smit Jr. te Rotterdam, welke goederer echt-er, volgens mededeelingen van "::-e b.. ~:"\r Duitschland zouden zijn vervoerd; aai herhaaldelijk wapens, in de 1 bedoelde Nederlandsche fabrieken vervaardigd of uit de daar aanwezige voorraden afkomstig, per schip naar Duitschland zijn vervoerd, welk oorlogsmaterieel dan onder den naam van machine-onderdeelen de grens zou overgaan; dat ook langs de Schelde vervoer van wapens en munitie uit België door Nederland naar Duitschland zou plaats hebben? De heer Albarda vraagt hiernaar een onder zoek, en welke maatregelen hij denkt te nemen als de geruchten onwaar zijn, om zulke geruchten zoo spoedig mogelijk door openbare weerlegging onschadelijk te ma-ken en verdere verbreiding van onjuiste voor stellingen zooveel mogelijk te voorkomen? OUDE DAME VERMOORD. Door iemand die haar woning binnen drong. KLAARLICHTEN DAG. In den Haag is Zaterdagmiddag ange- veer 12 uur in de Jian Maetsuyckerstraat iemand binnengedrongen in de woning van den 73-jarigen mevrouw Harmsen, die hem open deed. Toen de vrouw zich verzette, werd zij ernstig mishandeld. De indringer heeft sieraden meegenomen. Toen de heer Harmsen, die eveneens over de zeventig is, thuis kwam, vond hij zijn vrouw hevig bloedende. In de gang lagen plassen bloed. De heer Harmsen heeft onmiddellijk de politie gewaarschuwd, die echter de oude dame niet kon hooren door haar toestand. Deze was 's avonds zeer bedenkelijk. Zij wordt in een ziekenhuis verpleegd. In het huis waren verscheidene kasten open getrokken. De vrouw overleden. Zondagavond kwart over zes is mevrouw Harmsen aan haar verwondingen bezwe ken. Volgens de Crt. heeft zij de enkele oogen- blikken, dat zij bij kennis is geweest-, nog waardevolle inlichtingen kunnen geven, n.l. dat de dader een jonge man is en dat hij een revolver bij zich had. Signalement van den dader. Ook heeft zij het volgende signalement opgegeven: Een jonge man, ongeveer 18 jaar oud, pl.m. 1.65 meter lang, mager gezicht, lichte oogen achterovergekamd donker haar. Was netjes gekleed in donker colbertjasje met lange broek. Boord en das om en droeg hoed noch pet. Was blootshoofds. De politie had een rechercheur bij het ziekbed geplaatst, die telkens wanneer de gewonde bij kennis kwam, haar vragen ge steld heeft. Hoe de daad gepleegd werd. Volgens nadere gegevens schijnt de daad reeds 's morgens tusschen half negen en half elf te zijn gepleegd. De dader heeft aangebeld en gezegd, dat hij een zichtzen- ding had van een firma aan de Laan van Nieuw Oost-Lndië. Mevrouw Harmsen, die altijd alleen het raampje open deed, heeft daarna de heele deur geopend om de groote doos, die de man bij zich had, in ontvangst te nemen. Bin nen schijnt de indringer haar met de re volver zoodanig op het hoofd te hebben ge slagen, dat zij een zware hersenschudding kreeg. Het echtpaar was vrij bemiddeld en de indringer heeft waarschijnlijk geweten, dat de heer Harmsen juist huishuur had ge- ind. De heer Harmsen is toen hij thuis kwam van schrik bewusteloos geworden. Het lijk is door de politie in beslag ge nomen om er sectie op te doen verrichten. Waarschijnlijk zal de dader ook bloed aan de kleeren gekregen hebben of krabben in het gezicht, hetgeen de opsporing kan ver gemakkelijken. Wat gestolen is. Gestolen is een gouden heerenremontoir- horloge met achterkast en inscriptie, 5 Juni 1888, of 25 Ocober 1861. Het horloge heeft voorts een witte wijzerplaat, gouden wijzers en zwarte Arabische cijfers en een seconden- wijzer. De achterkant is geciseleerd. Aan het horloge zit een antieke bewerkte gouden schakelketting met platte schakels. Verder is gestolen een zwartmetalen horloge met een zwarte wijzerplaat, waarop gouden Ara bische cijfers en een secondenwijzer. Vermoedelijk is er een zilveren ring voor den ketting aan bevestigd. Het is van blad zilver. ,Het eigenaardige van het horloge is, dat als men de kastklep opent men direct 't uurwerk ziet. Verder is ontvreemd een gladde gouden damesring met grooten ovalen rooden steen. Voorts een zilveren halsketting- met langwerpigen fantasiesteen als aan hanger. Deze steen is van groenachtige tint, puntig en gekarteld en geeft een kleu- rigen weerschijn. Dan is nog gestolen een lange gouden antieke schakelhalsketting, bestaande uit groote ronde schakels. Voorts een gouden dasspeld met hoefijzer met aan de achterzijde een zilveren plaatje. Verder een zilveren beursje, inhoudend eenige dub beltjes en tenslotte nog een gouden dames- horloge, een rond model met een blauw emallle .sterretje. Omtrent het geld, dat gestolen moet zijn, bestaat nog geen zekerheid. Er was, naai de eigenaar verklaard heeft, ongeveer hon derd gulden in huis. Onder de in de kast overhoop gehaalde kleeren is nog een por tefeuille gevonden, waarin dertig gulden WEERT VRIESSCHADE, door enkele kwartjes brandspiritus in den radiator. (Adv. Ingez. Med.) Op de Westerschelde is een schip gezonken; de opvarenden konden worden gered. In Den Haag is een 73-jarige dame op klaar lichten dag vermoord. pag. 1 Het K.L.M.-vliegtuig Zilvermeeuw was Za terdag gedwongen op het vliegveld Lympne bij Croydon een noodlanding te maken. pag. 1 Prof. Einstein heeft tegenover een Fransch blad verklaard, dat hij bij het Perma nente Hof een aanklacht tegen den Prui- sischen Staat zal indienen. pag. 3 Te Santpoort heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarvan dronkenschap de oorzaak was. pag. 8 Ontlastende verklaringen voor de gewraakte woorden van den heer Tusenius. Op den Rijksweg bij Overschle heeft weder om een doodelijk ongeluk plaats gehad. pag. 4 Minister Marchant wil over enkele maanden plannen tot algeheele reorganisatie van het onderwijs indienen. pag. 4 Het Fransche kabinet bleef voor de Kamer tweemaal in de meerderheid. pag. 3 In Spanje is het nog steeds onrustig; thans is weer een anarchistisch-syndicalistisch com plot ontdekt. pag. 3 De Britsche minister van Dominions zou morgen een ultimatum aan den ïerschen president De Valera stellen. pag. 3 Het verluidt, dat Roosevelt alle Amerikaan- sche beurzen onder bondscontrole wil stel len. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P. Ons Ping-Pong. 3 J. B. Schuil. De Haarlemsche Tooneelclub „Liefdeof Geld?" pag. 13 met lange beene IX A A KI aen' Croniéstraat 129 InAa/AIN Spaarnwouderstr. 72 (Adv. Ingez. Med.) SCHIP GEZONKEN OP DE WESTERSCHELDE. Door den feilen wind vol geslagen. DE OPVARENDEN IN SLOEP GERED. Het motorschip „Maco" beladen met bieten is op weg van Breskens naar Vlis- singen, benoorden Breskens Zondagmorgen tengevolge v<an den sterken Oostenwind, ge zonken. De bemanning, bestaande uit vier koppen, kon worden gered. Het schip maakte'veel water en begon ten slotte te zinken, waarop de schipper, zijn broer en zuster en een logé in de sloep gin gen Zij hadden nog getracht door lading over boord te gooien het schip te. behouden, doch dit mocht niet lukken. Kort nadat zij het schip verlaten hadden verdween het in 20 meter diep water, lezen wij in de Crt. De zich met motorschade in de nabijheid bevindende Duitsche schoener „Dietrich Hasseldick" heeft onmiddellijk een sloep ge streken, doch deze behoefde geen dienst te doen. De loodsboot uit Vlissingen heeft de schipbreukelingen opgepikt. Zij zijn te Vlis singen verzorgd. Vooral he£ logeetje was er naar aan toe. Per auto zijn de schipbreukelingen naar Dintelsas vertrokken, waar de vader van den schipper met zijn schip ligt. De opvarenden hebben al hun bezittingen verloren. Het schip, dat 196 ton mat, was echter verzekerd. IJSBANEN, DIE OPEN ZIJN. Heden zal te Amsterdam de kunstijs baan Linneaushof in de Watergraafsmeer ge opend worden. Ook de kunstijsbaan te B u s s u m gaat van daag open. Evenzoo de ijsbaan van het Tennispark „Marlot" in-De-n Haag!.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1