MACISlRALE REDE VAN DR. COLIJN. WAAR OUDERE TOONEELSPEELSTERS VOLLE ZALEN TREKKEN. DONDERDAG 7 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 9 STA TEN- GENERAAL TWEEDE KAMER. Aanvaarding van pensioenkorting verzekerd? De vrijzinnig-democraten steunen de regeering. Een kleine meerderheid. R.-K. en C.-H. het niet met hun voor zitters eens. Geen strijd met de grondwet. Is pensioen uitgesteld loon? Publiekrechtelijke kwestie, geen privaat recht. Kabinetskwestie omzeild. 6 December. Het hoofdmoment was ook vandaag het ontwerp tot korting op de Indische pensioe nen. Nog enkele Kamerleden hebben het woord gevoerd, waarbij natuurlijk de vrijz.-democr. fractie van de meeste beteekenis was, wijl dit de eenige groote fractie was, welke zich nog niet deed hooren. Daarna heeft Dr. Colijn een groote verdedigingsredevoering gehouden, welke als steeds mooi van bouw, rustig van voordracht en zakelijk van inhoud was. Te vijf uur werd de vergadering gesloten, morgen zullen de replieken worden uitgespro ken. En dan zal ook morgen de beslissing wel vallen. Hoe die beslissing er zal uit zien? Wel sinds Vrijdag zijn de kansen voor het kabinet gestegen. We hebben naar ver schillenden kant geinformeerd en volgens deze informaties is de aanvaarding van het wetsontwerp zeker. Er zal geen groote meer derheid zijn, maar een meerderheid moet er zijn, nu ook de v.-d. fractie zich in haar ge heel achter de regeering heeft gesteld. Dat er een meerderheid is, vindt blijkbaar daarom zijn oorzaak, dat zoowel de r.-k. fractie als de c.-h. fractie in meerderheid niet met hunne fractievoorzitters zullen medegaan. Ziehier de groote lijn in den stand der stuk ken. Thans de behandeling! Onze lezers begrijpen natuurlijk, dat de communisten de heeren de Visser en Wijn koop voerden het woord zich tegen het ont werp verklaarden. De eersten zagen in de voorstellen „het bankroet van het Nederland- sche imperialisme", de heer Sneevliet zag in het ontwerp een principieele aantasting, van de heiligheid van den eigendom. De heer Arts (R.-K. Volkspartij) had voor namelijk bezwaren op grond van het recht. Men weet, dat het groote verschil tusschen de voor- en tegenstanders van het ontwerp gezocht moet worden in het verschillend .zien van het pensioen der ambtenaren. Ligt dit op het terrein van het privaat-recht of op dat van het publiek recht. Prof. Hugo Visscher (a.-r.) was nog eens aan het denken gezet door de woorden van Prof. Aalberse,die in het ontwerp onrecht vaardigheid aantrof. Prof. Aalberse had zich daarbij gegrond op de staatsleer van Thomas van Aquino. Welnu Prof. Hugo. Visscher kwam op grond daarvan tot de conclusie, dat liet ontwerp moest worden aanvaard, wijl óók 4eze regeling.gericht was ..op^et.gemeen- scliappe'lijk,, het'algemeen welzijn.' Bovehdièh zag Prof. Visscher den maatregel ook als be teekenis hebbende voor de ambtenaren zelf, die, wanneer Indië financieel niet op de been bleef, er veel slechter aan toe zouden zijn, dan wanneer er 17 pet. thans, tijdelijk, op hun pensioen zou worden gekort? De heer Joekes verdedigde gelijk gezegd -het ontwerp. Wel erkende hij, dat de re- geering niet zoo vrij staat tegenover pensioe nen, als tegenover salarissen. Toch kan hij, aan den anderen kant, echter niet dezelfde verhouding aanwezig achten als tusschen een verzekerde en de verzekeringsmaatschappij. De verhouding der regeering is een andere. Zij is gerechtigd en verplicht de pensioenen aan te tasten, wanneer het er om gaat den dienst gaande te houden ook in het belang der gepensionneerden zelf. De leider der v.-d. fractie grondde zich zelfs op noodrecht, zag aanwezig een analoge positie als in het per soonlijk leven bij noodweer. Tenslotte bleek de heer van Houten (c.d.) tegen, de heer Vervoorn (platt.) voor en Ds. Lingbeek die een beetje den draak stak met het beroep op Sint Thomas van den Ge reformeerden hoogleeraar Hugo Visscher vóór het ontwerp. De groote rede was van Minister Colijn, te midden van vrijwel den geheelen minister raad. De minister begon met een paar kleinighe den. Het bleek daaruit, dat hij niet afwijzend zal staan, wanneer Mr. Joekes mét een amen dement komt om de welwillende regeling, welke de minister bij nota van wijzigingen heeft aangebracht voor mindere militairen, ook aan te brengen voor officieren. Aan deh heer van Houten werd medegedeeld, dat_ de oud-gouverneurs-generaal reeds thans vrijwil lig op hun pensioen korten. De minister sprak langs een zeer heldere betooglijn. Hij besprak'.achtereenvolgens de vragen of het ontwerp in strijd is.' met de Grondwet, of den gepensionneerden de weg naar den rechter wordt afgesneden en of het ontwerp strijdig is met de rechtvaardig heid. Vervolgens zette hij uiteen, dat de toestand der Indische financiën het ont werp noodzakelijk deed zijn. En welke de houding van'.het kabinet zou zijn bij ver werping". Met het eerste punt was de minister spoe dig gereed. De minister betoogde, dat art. 177 der Grondwet alleen betrekking hééft op de schulden van den Staat en beteekenis heeft in verband met de tiërceering onder Na poléon. Staatrechtkenners van^ beteekenis onderschreven deze zienswijze. 'Had Mr Joekes gewezen op Buys, de premier wees op Thorbecke, op Lohman, op Heemskerk Sr., als grondwetgever van 1887. -Wanneer er grondwettelijk iets had moeten vastgelegd worden t.a.v. de pensioenen, dan hUd dit meende de bewindsman moeten gebeuren bij art. 63 der G. W., maar daar is niets gezegd. Met het tweede punt het beroep op den rechter was de minister ook spoedig gereed. Hij zette uiteen, dat wanneer de andere mogelijkheid was gevolgd, het af nemen van een persioenspercentage door middel van een ordonnantiedit t.a.v. een beroep op den rechter precies hetzelfde resultaat zou hebben gehad. Men zal nu vragen, waarom dan het oor deel van de wetgever is ingeroepen. De premier liet vier overwegingen gelden alleen zakelijke. Eerst het feit, dat er door een wettelijken maatregel niet 21 verschillende verordenin gen gewijzigd behoefden te worden. Daarna wilde de regeering uit psychologische mo tieven, Indië een steun in den rug geven, nu het voor zulk een uitermate zware taak van bezuiniging staat. In de derde plaats was het mogelijk door een wettelijke rege ling een iets billijker verdeeling tot stand te brengen tusschen de gepensionneerden hier te lande en die in Indië. Tenslotte, wijl het van groote beteekenis is deze pensioenkorting volledig in het openbaar te doen bespre ken. Bedekte bedoelingen had de regeering met het behandelen hier te lande, in het geheel niet onderstreepte minister Colijn met grooten nadruk. Dan kwam het groote punt: de vraag der rechtvaardigheid. Bij de groote tegenstelling: gaat 't om vragen van publiek recht, of om vragen van privaat recht, stelde de regeering zich heel duidelijk op het standpunt, dat het alleen om publiekrechtelijke vragen liep. Bovendien achtte Minister Colijn niet aan wezig den grondslag van het betoog van Mr. de Geer, dat pensioen ls uitgesteld loon. dat het Rijk, wanneer de ambtenaar zijner zijds zijn taak heeft gedaan, ook in alle om standigheden verplicht is zijn beloften na te komen .Natuurlijk moet het Rijk dat, maar niet wanneer tot het tegendeel het Rijks- bestaan zich verzet. Dr. Colijn begreep niet hoe de heer de Geer kon volhouden, dat pensioen is uitgesteld loon. Hoe zou dat dan moeten, wanneer er veranderingen worden aangebracht in een pensioenregeling vlak voor dat een ambtenaar zal gepensionneerd worden? En toch ontkent de heer de Geer daarvan het recht niet. Deze zegt, dat de ambtenaar vrij is bij nieuwe pensioen regelingen zijn ontslag te nemen of niet, maar de vrijheid bestaat niet aldus dr. Colijn in 999 van de 1000 gevallen. Dat het pensioen den pensioengerech tigde niet brengt in een verhouding tot de regeering, die privaatrechtelijk is, maar publiek-rechtelijk bestreed de bewindsman. Hij beriep zich op Prof. Krabbe, op het ge voelen van den landsadvocaat en op dat van de meerderheid van den Raad van State De minister wees, om het privaat-rechtelijke karakter van het pensioen te ontkennen, op verschillende maatregelen to.v. het Indische pensioen, nadat de gepensionneerde in het bezit van pensioen werd gesteld. Hij wees er op, dat den gepensionneerde geen pensioen werd uitgekeerd, wanneer hij in gevangen schap is,, hij wees ook op de" maatregelen bij cumulatie. De minister onderschreef de defi nitie der Staatscommissie-de Meester, dat het pensioen is het resultaat der samenwerking van publiek gezag en ambtenaar om hem bij ouderdom en invaliditeit een voldoende le vensonderhoud te verzekeren. De minister wees om het publiekrechte lijk karakter te teekenen er ook nog op. dat vroeger de salarissen met 40 pet. zijn ver hoogd toen het noodig was. En nu, wie had kunnen verwachten, dat er zulk een toestand zou komen als thans? De bewindsman teekende de financieele positie van Indië als verre van rooskleurig. Wordt er nu niet een offer van den gepension neerde gevraagd, dan is dat niet in het be lang van de gepensionneerden zelf. De be windsman begreep niet, dat er in de discussie zoo weinig aandacht gegeven was aan den werkelijken toestand der Indische financiën. Thans reeds moet Nederland bijspringen met vele millioenen. „Denkt men niet" zei de bewindsman „dat de schuldenlast te zwaar kan worden?". Hier ligt een gevaar voor In dië, maar ook een gevaar voor ons land. De credietwaardigheid van Indië zou geschaad worden door eenzijdige renteverlaging voor de obligatiehouders. Overigens is de bewinds man bezig aan conversiewerkzaamheden. De minister drong telkens weer aan op .aanvaarding in verband met de gevolgen voor ons land en Indië. Wordt het niet aanvaard, dan zou er diep moeten ingesneden worden op wat van groote beteekenis is voor Indië. Minister Colijn wees Mr. Aalberse, maar vooral sommige van diens fractie-genooten er op, dat men de regeering in volle vrijheid moest laten beslissen, wat ze te doen had bij een afwijzend votum. Men weet. dat Mr. Aal berse een gedachte had overgebracht van fractiegenooten, die voor het ontwerp wilden stemmen, wanneer de regeering maar niet de portefeuillekwestie ging stellen. Dr. Colijn wil vrij zijn. Maar blijkbaar ook de Kamer vrij laten. Wat het kabinet het is een kabinetskwestie zal doen liet Dr. Co lijn in het midden. Hij zag drie mogelijkhe den: het kabinet kan weggaan, de Kamer kan ontbonden worden, maar ook kan de Volks raad een ordonnantie aannemen, al zou dat naar "s ministers overtuiging niet in het belang zijn van de staatsrechtelijke verhou ding- tusschen den Volksraad en de Kamer. Wat de regeering doen zal ze deelde 't niet mee. Zou er een afwijzend votum komen, dan zal de regeering zich beraden wat haar te doen staat in verband met de zeer moeilijke omstandigheden van het oogenblik Maai' we verwachten gelijk gezegd geen verwerping. Althans, zooals de stukken op het oogenblik staan. AVONDVERGADERING Waterstaat. Bij de behandeling van de Waterstaatsbe- grootlng /werden alle vervoers- en verkeers- vragen 'uitgeschakeld in verband met de komst van een verkeersfonds, waarvoor van daag het wetsvoorstel is ingekomen. De behandeling leverde niet zoo heel veel op, dat voor Haarlem van beteekenis is. Der gewoonte getrouw vermelden we dat alleen, wijl de WaterstaatsbegTooting een begrooting is van kleinigheden. Minister Kalff deelt mee. dat hij alles zal doen om een meer centrale leiding bij de electrlciteitsvoörziening van ons land te be vorderen. Waar de heer Louwes (v. b aan drong op een meer moderne opvatting van den ouden waterstaatsrechtsregel: „wien wa- ter deert, die water keert", daar zag de be windsman meer aanleiding tot voorzichtig heid. De heer v. d. Waerden (s. d.) sprak zijn in genomenheid uit met het optreden van den bewindsman. Wat de oude kwestie van het voorschrijven der inachtneming van de bepalingen der col lectieve contracten betreft de heeren Drop (s. d.i, Smeenk (a. r.) en Bakker (c. h.) spra ken daarover ook nu werd aan hun wensch niet voldaan. De nieuwe minister voelt er wel in beginsel voor, maar niet nu, omdat in de huidige nijpende tijdsomstandigheden er een opstuwende invloed van zou uitgaan op de loonen, wat thans niet moet bevorderd worden! INTIMUS. ELK SYMPTOOM VAN GRIEP OF INFLUENZA BINNEN ENKELE MINUTEN VERDWENEN DOOR KARSOTE De beste manier om van verkoudheid, griep en influenza verschoond te blijven, is: de oor zaak te bestrijden de bacteriën, die verkoud- heidheid etc. veroorzaken, te vernietigen, vóór ze tijd hebben zich in de ademhalingsorganen te nestelen en zich daar snel te vermenigvuldi gen. Daarom moet U, telkens als er gevaar voor infectie bestaat, de bacterie-doodende damp van Karsote Inhalatie-middel inademen. U sprenkelt slechts 10 a 15 druppels Karsote op een zakdoek en snuift den aangenamen damp goed op. Uw opkomende verkoudheid zal binnen enkele minuten verdwenen zijn. Ook bij verouderde influenza, griep etc. zal Karsote spoedige verlichting brengen. Door Karsote goed in te ademen, verspreidt de damp zich tot in de verste hoekjes van de ademhalings organen, waar de bacteriën opgespoord en ver nietigd worden. Laboratorium-proeven hebben uitgemaakt, dat de bacteriën van griep en influenza door Karsote-damp binnen 60 se conden totaal vernietigd zijn. GRATIS ZAKDOEK. Voor een beperkten tijd verpakken wij bij eiken fla con Karsote een mooie, kunstzijden zakdoek. De prijzen zijn gebleven 0.90 per flacon (zakformaat) en 1.35 per flacon (2 x de kleine maat). De mooiste zakdoeken zijn verpakt bij de groote maat. Verkrijgbaar bij alle Apo thekers en Drogisten (Adv. Ingez. Med.) MUZIEK. KONING DAVID'S KOOR. Of het Koning David's Koor, dat Woensdag avond in den Stadsschouwbiu-g alhier voor een klein gehoor optrad, geheel uit solisten van de Synagoge-koren der Groote Joodsche Ge meente té Berlijn is samengesteld, zooals het programma vermeldde,, dan wel of het ook verschillende leden telt, die tot vóór eenigen tijd aan de opera werkzaam waren, zonder tot een kerkkoor te behooren, zooals mij werd verteld: zeker is het dat dit koor prachtig ma teriaal bevat. Zoowel dit materiaal als de uniforme kleedij noopt onwillekeurig tot herinnering aan en tot vergelijking met de Russische koren, die hier in den loop der laatste jaren optx-aden. Moge de kleedij al hemelsbreed verschillen: de zang van Koning David's Koor toonde ster ke verwantschapskenmerken. Over het ont staan van de zangen der verschillende ritus heerscht nog veel onzekerheid en het zou geen zin hebben, om zonder grondige studie van het speciale onderwerp alleen uit vluch tige gelijkenissen tot een gemeenschappelij- ken oorsprong te willen concludeeren. Maar toch kan ik niet nalaten op te merken, dat uit sommige der synagogale gezangen en der volksliederen ons zoowel wat de muziek als wat de wijze van verklanking betreft een soortgelijke geest scheen tegen te waaien als uit de zangen der Kozakken. Dezelfde droef geestige stemming, dezelfde heftige opvlam mingen en doovingen, dezelfde virtuositeit en gedisciplineerdheid vielen zoowel bij de eene als bij de andere waar te nemen. De bijwijlen Tartaarsche ruwheid der Kozakken is den Joodschen zangers natuurlijk vreemd. In hoeverre de koorzetting der zangen oude tradities huldigde of aan ritueele eischen vol deed vermag ik niet te beoordeelen. Wel leek mij in het koor van Halévy (no. 3) de muziek erg begin-negentiende-eeuwsch. De vlugge rythmen van no. 4, de marschachtige gang van no. 5 trokken terstond de opmerkzaam heid evenals de responsoriën in vele der zan gen, waarbij de tenor S. Hartenberg, de bary- ton L. Rohrstock en de bas Modli van prach tige stemmen deden genieten. Zeer mooi wa ren ook de zacht gezongen gedeelten in ver schillende nummers. Maar in hoeverre dit alles verband met de beteekenis der teksten hield, bleef voor ons in 't duister, aangezien het programma geen toelichting bij de He- breeuwsche titels bevatte. Wat dit betreft waren de Jiddische volks liederen al niet veel duidelijker. We kunnen dan ook alleen van een exclusief muzikaal standpunt over deze liederen schrijven. In enkele, zooals no. 8, vonden we het karakter van het reponsorium terug. In no. 9 troffen ons de sterke toonaanzetten. die telkens in een pianissimo eindigden; in no. 10 de virtuosi teit van den samenzang in snel tempo. De aanvang van no. 11 klonk onzuiver; de rein heid der stemming herstelde zich gaandeweg- No. 12 maakte een humoristischen indruk. Totaalindi-uk: een uit voortreffelijk stern- materiaal bestaand, goed geschoold en op en kele minder goedé oogenblikken na uitste kend zingend koor. dat in zijn dirigent Ben jamin Spott een deskundigen en tempera mentvollen leider bezit, en welks zingen even groote belangstelling verdiend had als den Kozakken hier vroeger ten deel viel. K. DE JONG. „ELIAS WAT 'T BETER". De tooneelgroep „Het Masker* (artistieke leiding Else Mauhs, Jan Musch en Ko Arnoldi) zal Zondagavond in den Stadsschouwburg te Haarlem een voorstelling geven van het suc ces-blijspel „Elias weet 't beter", met Jan Musch in zijn bekende rol als Elias, terwijl de verdere hoofdrollen in handen zijn van Mary Smlthuysen, Daan van Ollefen, John Gobau. Adri van Hees. Jacques de Haas, An ton Ruijs, Maurits van Praag, Sam Parser, Valk van Spiegel, Henny Kemler, Willem de Vries en Jos. Liesting. Nieuwe triomphen in de Londensche theaters. De laatste maanden van het jaar is het Lon densche tooneel bevolkt met actrices van rijpe ervaring en grijzende haren die de harten van jong en oud in het auditorium veroveren. Het is een belangwekkend verschijnsel. Er loo- pen vijf of zes stukken in de stad die him succes te danken hebben aan prima actrices die, zelf van middelbaren of meer dan middel baren leeftijd, hoofdrollen van matrones moe ten vertolken. Zij betoogen op treffende wijze de bekoring van rijpe tooneelkunst. Niet langer treedt de jeugdige tooneelspeel- ster op den voorgrond. Waar de tekst het ver langt blijkt haar oudere zuster even goed zoo niet beter in staat de spitsvondigheden en pa radoxen van de nieuwste schrijvers te plaat sen met het gewenschte effect. Wij zien minder van, of letten minder op de athletische bevalïgheid der jeugd, op die tengere persoontjes, „slips of girls" zooals men ze wil noemen, die in de bewegingen van haar vrijage, haar behandeling van sofa-scènes ge tuigen van haar training bij tennis en in het zwembad. Wij zien meer van de vrouw die met gratie oud geworden is en klaarblijkelijk wei nig van haar vroegere elegantie aan de jaren heeft afgestaan. De actrices die niet langer jong zijn, die schitterende en schoone sterren waren toen de jonge actrices van deze dagen nog niet op school waren, zijn thans de aan trekkingskracht in verscheidene West End schouwburgen. Een goed voorbeeld wordt geleverd met de wederopvoering, na negen of tien jaren, van Niel Coward's Hay Fever. Het stuk boekt zijn tweede succes in het Shaftesbury-Theater. dank zij Constance Collier, een actrice die in 1893 als zestienjarige voor het eerst op de Londensche planken verscheen. Zij maakt een verrukkelijke schepping van de rustende ac trice, die in haar landhuis en haar landelijk bestaan haar vroegere tooneelsuccessen niet kan vergeten en haar leven dramatiseert, niet alleen door haar zeer vrij opgevoede kinderen naar zich toe te halen om vermaarde scènes te herspelen in de tuinkamer maar ook door verwikkelingen te scheppen tusschen de ver bijsterde Week End-gasten. Marie Tempest immers ook een der oude ren heeft de rol vroeger gespeeld. Collier heeft er iets heel eigens en nieuws van ge maakt en het mag worden betwijfeld of aan een jonge actrice, in welke rol ook, ooit zulks geestdriftige hulde 'ten deel is gevallen als Constance Collier in ontvangst moet nemen voor het- kostelijk vermaak dat zij de men- schen bereidt. In het Criterion-Theater houdt Fresh Fields het nu al bijna een jaar uit, niet zoo zeer om de verdiensten van het stuk wellicht als om die van twee tooneelspee'.sters. Ellis Jeffreys en Lilian Braithwaite, die te zamen meer dan. 100 jaar oud zijn. De reeds genoemde Marie Tempest heeft nog slechts kort geleden ge tuigd hoe zij het publiek trekken kan en de jongere schare kan doen schijnen als onnoo- zele bloeden. Sybil Thorndike is misschien een minder goed voorbeeld. Haar leeftijd kan nauwelijks middelbaar worden genoemd en al heeft zij ten bewijze van haar veelzijdig ta lent wel eens luchtige weeldevrouwtjes uit gebeeld (in April een film-ster bijvoorbeeld) in het algemeen heeft zij zich al jaren lang toegelegd op de vertolking van de statige noodlotsvrouwen van het klassieke drama of van de vrouwen van karakter in het moderne tooneel. Haar jonge rol was Jeanne d'Arc. maar die behoeft niet te worden gegeven als „a slip of a girl" van het moderne type. Maar Sybil Thorndike bewijst overigens even goed in The Distaff Side, dat al maan den lang volle zalen trekt, dat de rijpe ac trice successen bereikt, welke de jongere haar kan benijden A. K. VAN R. STADSNIEUWS DE IJSPRET IN HAARLEM EN OMSTREKEN. WEER AFGELOOPEN. Te Haarlem. De ijsvreugde is wel van korten duur ge weest. Woensdagmorgen vroor het nog, maar te gen den middag steeg de thermometer steeds meer en weldra wezen de gebruikelijke ken- teekenen er op, dat de dooi was ingetreden. Toch is er nog tot 's avonds laat overal, waar dit mogelijk was. flink gereden. Maar vanmorgen stond er water op het. ijs zoodat de banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan de Kleverlaan heden ge sloten blijven.- Te Heemstede. De ijsbaan van de „Volharding" te Heem stede werd' Woensdag druk bezocht. Het heerlijke zachte winterweer had honderden liefhebbers naar de baan gelokt, zoodat er in den middag een zeer prettige stemming heerschte. De banen waren heel goed. Den geheelen dag was men druk in de weer om de electri- sche installatie in orde te brengen. Reeds om 7 uur in den avond kwamen de liefhebbers weer opdagen. Rondom de baan waren zestien lampen van 1000 kaars ge plaatst, zoodat de baan uitstekend verlicht was. Eerst te elf uur waren de banen weer verlaten. De radiomuziek hield er de gewenschte stemming In. Behalve op de ijsbaan van „De Volharding" werd in Heemstede ook volop geprofiteerd op andere banen. Op de vaart langs de Vrij- heidsdreef en op de Van Merlenvaart was het ook gezellig vol. Dit was eveneens het geval op den vijver in het Bronsteepark op den Crayennestersingel en de Vondelkade. Te Zandvoort. Woensdagmiddag was het druk op de Zandvoortsche ijsbanen. Wegens het groote aantal kinderen, dat er rond scharrelde, was er voor de geoefende rijders haast geen ruimte over. Gelukkig konden dezen 's avonds volop genieten. Ondanks het feit. dat de thermometer drie graden boven nul was, was er op de baan aanvankelijk weinig van den dooi te bespeuren. Pas later op den avond maakte de dooi een einde aan de pret. Te Spaamdam Ook Woensdagmiddag werd er weer druk gereden op de ijsbaan van „Nova Zembla" te Spaamdam. vooral door de jeugd. Was de temperatuur 's middags misschien iets bene den het nulpunt, de stemming was daar ver boven; en dat was niet te verwonderen, want het was prachtig weer en het ijs verkeerde in goede conditie. 's Avonds zes uur werden de banen weer voor het verkeer opengesteld; velen maakten daar gebruik van om tot sluitingstijd naar hartelust hun baantje te rijden. Toen maakte de dooi er een einde aan. Ongeluk te Haarlemmermeer. Woensdagmiddag werd op het ijs in de Hoofdvaart te Hoofddorp Mej. C. vermoede lijk door een anderen schaatsenrijder aange reden, met het gevolg dat ze achterover sloeg met het hoofd op het ijs. In bewusteloozen toestand werd ze opgenomen en bij den heer P. binnengedragen. Ze werd naar de ouderlijke woning gebracht, waar de ontboden genees heer Dr. B. een lichte hersenschudding con stateerde. ST. NICOLAASFEEST VAN DEN R. K. VOLKSBOND. Woensdag was Sint-Nicolaas in de Smede- straat, in het gebouw St.-Bavo, waar onge veer drie honderd kinderen bijeen waren, om den goeden man zelf te aanschouwen. Het is een feestmiddag geworden voor de kinderen der leden van den R. K. Volksbond en zij hebben oprecht genoten. Eerst werden enkele kinderfilms vertoond, teekenfilms. En aan het slot van den middag kwam St.-Nicolaas zelf, en dat was natuurlijk het hoogtepunt. Alle kinderen gingen met een zakje lekkers naar huis. ST. NICOLAASFEEST SPEELTUIN VEREENT - GING „FLORA". De Speeltuinvereeniging „Flora" heeft ook in dezen tijd aan de kinderen der leden het ge bruikelijke St. Nicolaasfeest niet willen ont houden. Als alle vereenigingen heeft ook „Flo ra" te kampen met moeilijkheden- werkloos heid onder de leden, vermindering van het ge meentelijk subsidie, dat van ongeveer f 1000 op f 525 is gebracht, welk bedrag bijna geheel op gaat aan huur voor het gebouw en aan den tuin. Toch werd. als gezegd. Woensdag het St. Ni colaasfeest ook dezen keer gegeven, als ge woonlijk in het gebouw van den Haar!. Ke gelbond in de. Tempeliersstraat: des middags voor kinderen van 4 tot 8 jaar en des avonds voor kinderen van 9 tot 14 jaar. Natuurlijk kwam des middags St. Nicolaas op bezoek niet luid gejuich door de jeugdige feestgangers be groet. „Oom Cor" voerde met nog twee andere di lettanten een aardig tooneelstukje op: De ge leende koekepan". Zoowel des middags als des avonds werd een aardige film vertoond, die de kinderen telkens deed schateren van het lachen. Ook des avonds trad het drietal, waarvan „Oom Cor" de leider is, weer op. nu natuur lijk met een repertoire van eerigszins anderen aard. maar met evenveel succes als des mid dags. Dat de kinderen getracteerd werden spreekt vanzelf. De voorzitter der vereeniging hield des avonds een korte toespraak, waarin hij de St. Nicolaascommissie voor haar belangelooze be moeiingen dankte en den aanwezigen de be langen van „Flora" op het hart bond. opdat de vereeniging verder kan werken om de kin deren van de straat te houden. Er had ook een verloting plaats tot stijving der kas. De hoofdprijzen vielen daarbij op de nummers 310 (staande schemerlamp), 86 (vel vet tafelkleed) en 51 (electrïsche strijkbout). SINTERKLAAS IN CINEMA-PALACE. Woensdagmiddag heeft Sint-Nïcolaas een bezoek gebracht aan Cinema Palace. Voor een goed bezette zaal ls hij verschenen en hij sprak de kinderen toe, op de prettige en vlotte wijze, die men van den grijzen Sint gewend is. Hij bleef tegenwoordig bij de goocheltoeren, die Oom Rodi uitvoerde, en nu moge het waar zijn, dat Sinterklaas van veel op de hoogte is, ik geloof niet, dat hij de vingervlugheid van Oom Rodi heeft kunnen volgen, ook al zat hij nog zoo dicht bij deze! Want Oom Rodi deed verbluffende toeren, die door de jeugd met spanning werden gevolgd en meegedaan: eenige jongens mochten op het tooneel komen en moesten hem helpen om groene doekjes oranje te.... zien worden en ze te zien verdwij nen! Oom Rodi trad daarna als snelteekenaar op en ook hierbij heeft het jonge volkje zich bijzonder vermaakt. Een grappig teekenfilmpje, waarin Scrappy zijn vijfden verjaardag viert met een partijtje met als gasten Greta Garbo, Laurel en Hardy, Jimmy Durante, Marie Dressier, Joe Brown, Gandhi, Mussolini. Einstein enz., en een film Brave Hendrik vulden het programma aan, doch Sinterklaas zal voor velen de hoofdscho tel geweest zijn! Er werden nog surprises rond gedeeld. Voor de jeugd een zeer geslaagde middag! SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Isr. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang van den Sabbath te 3.45 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.38 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Zondag: Ta'anieth Kabraniem, aanvang van den dienst te 2.30 uur ter Synagoge. Maandag: Avonddienst te 7.45 uur. Middag- en avonddiensten op de overige werkdagen (Chanoeko) vinden plaats te 3.45 uur ter Synagoge. Tamoed Torah: Sabbath te 12 uur in het Gemeentegébouw, Lange Wijngaardstraat. Maandagavond te 7.15 uur. De ochtenddiensten op de werkdagen en de avonddienst op Maandag, alsmede Tal moed Torah, worden verricht in het Ge meentegebouw L. Wijngaardstraat 14. Alle overige diensten vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9