De pensioenkorting aangenomen. VRIJDAG 8 DECEMBER 1933 H AARLEM'S DAGBLAD 11 STA TEN- GENERAAL TWEEDE KAMER. Met amendementen-Joekes en -Bierema. 56 tegen 33 stemmen Meerderheid der c.h. en r.k. voor. Bij de meest drastis che bezuinigingen nog een tekort. Vis- scherijzaken. Minister voelt voor een pufverbod. Geen bezwaar meer. Grondige saneering te IJmuiden noo- dig geacht. Economische Zaken aanvaard. Minis ter Kalff en de Spoorwegen. Hij acht de positie van het personeel niet slecht. Beveiliging van onbewaakte overwegen te duur. 7 December. Het was vandaag een echte repliekendag. Over de korting op de Indische pensioenen. Nieuwe aspecten kon echter de discussie niet opleveren. Wij zijn dus over de repliek kort nu de beslissing viel. De heer de Geer zette nog eens uiteen, dat en nu beriep hij zich op den Utrechtschen hoogleeraar de Savornin Lohman er een principieel onderscheid is tusschen een ambtenaar en een gewezen ambtenaar. Prof Lohman zag de pensioenen als onaantastbaar hij, zelfs voorstander van het bekende ont werp 312, dat met betrekking tot art. 40 den ambtenaren den weg naar den rechter wilde onmogelijk maken. De heer de Geer zag het kortingsontwerp blijven strijden met het recht. Het gaat om de eer van ons land riep de c.h. fractie uit. Wat de minister-president had opgesomd, om daarmede het publiekrechtelijk karakter van de pensioenverhouding van ambtenaren tot regeering aan te toonen, kon oud-minister de Geer niet onderschrijven. Hier werd, naar zijn gevoelen, niets opgemerkt ten nadeele van de onaantastbaarheid, maar van de on voorwaardelijkheid van het pensioen. Uit het feit. dat de regeering de beteekenis van het schenken van pensioen vooral ziet in het schenken van een dragelijk levensonder houd, concludeerde de heer de Geer, dat dan alle pensioenen gelijkelijk op dat doel moe ten gericht zijn. Minister Colijn vond het wat schamel, dat de heer de Geer slechts één staatsrechtleeraar had kunnen citeeren ter verdediging van zijn standpunt. Een standpunt, dat overigens de minister volledig dacht afgewezen door het rapport de Meester, hetwelk zich keerde tegen de gedachte, dat pensioen is uitgesteld loon en pensioen omschreef als een samenwerking van publiek gezag en ambtenaar om den laat ste een dragelijk levensonderhoud mogelijk te maken. Uit die tegenstelling dus concludeerde de bewindsman, dat de stelling: pensioen is uitgesteld loon moest vervallen hij aan vaardde haar althans niet, heeft haar nooit aanvaard, ook niet in 1922, toen hij met een wijziging in de Pensioenwet is gekomen en dus kon hij ook niet staan op het standpunt, dat het pensioenrecht privaatrechtelijk moet wor den gezien. Prof. Aalberse bleef staan op zijn stand punt, dat art. 177 der Grondwet het aantasten der pensioenen onmogelijk maakte. In dat artikel werd gesproken oyer vorderingen, welke ook, waarin .de wet. £eën "vergadering, brengen kan. De minister daareiitége'n bleef, ook op zijn standpunt staan, dat de geschie denis van de totstandkoming van art. 177 der Grondwet het zonder mogelijkheid van door slaande argumentatie duidelijk maakt, dat ter zake sprake is alleen van leeningsgeld aan den staat. De heer ter Laan (s.d.) betoogde, dat de 7 millioen op andere wijze gemakkelijk te vin den zou zijn: door een couponbelasting, door een verhooging van de inkomstenbelasting, door aantasting van de defensie. Hiertegen merkte Minister Colijn op, dat een coupon- belasting in bewerking is, dat een verhoo ging van de inkomstenbelasting ook in be werking is en dat tenslotte de staatscommis- sie-Idenburg doende is besparing te ontwer pen op de defensie hier en in Indië. Nog steeds meende de Premier, dat de Ka mer niet voldoende onder den indruk is van den Werkelijken toestand der Indische finan ciën. En daarom deelde hij mede, dat wanneer het leger, dat een politieleger is, wordt ge handhaafd, wanneer de politie wordt ge handhaafd, wanneer de rechterlijke macht aanblijft, het Binnenl. Bestuur intact en de belastingdienst voortduurt, maar daartegen- over de heele Marine wordt afgeschaft, met het geheele onderwijs, de geheele dienst voor de volksgezondheid, het onderhoud van wegen, bruggen en irrigatiewerken, wanneer voorts alle ambtenaren van Landbouw, Handel en Nijverheid zouden worden ontslagen, wanneer er voorts geen cent wachtgeld of pensioen zou worden uitgekeerd, dan nog is er een te kort aldus Dr. Colijn. Die feiten, die financieele feiten, waren het ook welke opnieuw de heeren Joekes en Bie rema, voor hunne v.-d. en liberale fracties, in het geding hebben gebracht om de nood zakelijkheid van het ontwerp te betoogen. De heer Joekes (v.-d.) vroeg of het geen bewijs was van politieke aderverkalking, wanneer men bij zulke feiten niet zag, dat bijzondere maatregelen gerechtvaardigd waren. In tusschen, de heeren de Geer en Aalberse bleven staan op hun standpunt, dat het ont werp inging tegen de rechtvaardigheid. Dr. Rutgers (a.-r.) stelde nog eens, dat op nieuw uit beider redevoeringen bleek, dat 3e vraag naar het privaatrechtelijke karakter van het pensioen een kwestie is, waarover ge discussieerd kan worden. Welnu Dr. Rut gers had nergens het bewijs gevonden, noch gehoord uit de woorden van Mr. de Geer, dat het pensioen privaatrechtelijk is van aard. De heer van Poll (r.-k.) suggereerde een oplossing door devaluatie, maar dat wees de bewindsman ten eenenmale af. Evenals een gedwongen leening in Nederland en grond wetswijziging. Gemakkelijk werden twee amendementen aanvaard alleen de communisten bleken tegen. Een amendement-Joekes, dat ook voor de officieren, welke voor 1 Juni 1920 zijn gepen - sionneerd de faciliteiten wil doen ten goede komen, welke de minister reeds in een nota van wijzigingen aan mindere militairen heeft doen ten deel vallen. Een ander amendement was een amende- ment-Bierema: hierdoor werd de overgangs bepaling uit art. 5 veranderd. Over het tijdvak van 1 Jan. 1934 tot 1 April 1934 zou de korting voor 3/5 deel worden toegepast. Dat zal nu worden voor 40 pet. voor het tijdvak van 1 Jan. '34 tot 1 April 1934 en 75 pet. voor het tijdvak van 1 April 1934 tot 1 Juli 1934. Na twee verklaringen, één van Dr. Zandt, de andere van den heer Westerman, dat zij zouden voorstemmen met het oog op den toe stand van 's lands financiën én omdat een. val van het Kabinet thans niet geriskeerd mocht worden, kwam de stemming. Het ontwerp werd aangenomen met 5633 stemmen. Vóór waren de A.-R., de V.-D. en de St.-G. fracties benevens de eenlingen Westerman. Lingbeek (H.G.S.) en Vervoorn. Voorts het grootste deel der C.-H. fractie, de heeren Ti- lanus, van Boetzelaer van Dubbeldam. Lovink, Bakker, Weitkamp en Rugers van Rozenburg. Ook de meerderheid der R.-K. fractie, nl. de heeren Kortenhorst, Schaepman, Droessen, Moeier, Groen, Fleskens, Loerakker, v. d. Bilt, v. d. Weyden, Goseling, v. d. Putt, Teulings, Kampschoer, van Hellenberg Hubar. Hermans. Kuiper en mej. Meijer. Tegen verklaarden zich de S.-D. en Com munisten fracties, de eenlingen Sneevliet, Arts en van Houten, de c.-h. leden de Geer, Katz, Snoeck Henkemans en Krijger en t?n slotte de R.-K. leden van Poll, Aalberse, Stein- metz, Bongaerts, IJsselmuiden, van Koever den, van Voorst tot Voorst, Engels en Suring. Om vijf uur deed de president de Kamer nog aan de afdeeling „Visscherij" zich zetten. Om over half zeven ging minister Verschuur antwoorden. De minister koos het nieuwe onderwerp op het wenschenlijstje van de Kamer het aller eerst. Vrijwel alle sprekers, de heeren Dr. Lo vink (c.-h.), de heer Duymaer van Twist (a.-r.), Prof. Visscher (a.-r.), de heer Brau- tigam (s.-d.) de heer van Kempen (lib.) en Ketelaar (v.-d.) hebben met grooten aan drang gepleit voor handhaving van het vis- scherijproefstation te Utrecht. Zij spraken van een onmisbare instelling, van particulier initiatief, dat door bureaucratisch ingrijpen zou zijn ten einde gebracht. De minister zag 't anders. Hij zag het sta tion van zijn opzet ontaard het hield zich op het moment bezig o.a. met onderzoekingen op het gebied van den rubber. Bovendien bleek de visscherij zelf heel weinig belangstel ling te toonen voor haar station. En ten slotte bleek de bewindsman voor den direc teur weinig waardeering .te hebben. ïntüsschen bleek de minister wel geneigd nog een's een onderzoek te doen instellen, ook vanuit natuurwetenschappelijk oogpunt, maar dat moet dan binnen, zeer enge grenzen blij ven. De minister deelde mede,..dat, er vppr. pa- 'ling sejEV; aal spoedig een, regeling zal worden getroffen, die ieder voldoet. Er was n 1'. door Mr. Westerman geklaagd over een veel te grooten invoer. Maar deze achtte de bewinds man niet zoo groot, wanneer het belang van den consument mee in het oog wordt gevat. Over de waterverontreiniging dat jaren achter elkaar reeds door den heer van Za- delhoff werd ter sprake gebracht kwam uit 's ministers mond geen nieuwe toezeg ging: ook hij is van meening, dat er iets aan gedaan zal moeten worden. Verder werd gepleit voor de garnalenvis- schers van Stellendam, voor de visschers van Vollenhove, welke schade leden door de Zui derzeewerken. Een punt van meer gewicht was de pufvis- scherij. De heer Duijmaer van Twist wijdde zijn jaarlijksche redevoering daaraan, arm in arm, (figuurlijk dan) met zijn opponent op politiek gebied, de heer van Zadelhoff. Beiden spraken zij van den achteruitgang van den vischstand. De minister van Economische Zaken wil de pufvisscherij wel verbieden. Maar een recht- streeksch verbod van aanvoer zou zijn doel niet bereiken. Immers: er is ook onopzette lijk vangen van puf. Nu er echter mogelijk heden zijn gekomen welke, dat zeide de be windsman niet om het technische bezwaar te ondervangen, waardoor de onopzettelijke vangst van puf uitgesloten kan worden, zal er geen bezwaar meer zijn tegen een verbod van aanvoer van puf. De heeren Westerman en Brautigam heb ben met grooten aandrang de bewindsman verzocht het rapport-Rijkens uit te voeren. De minister beloofde al zijn aandacht daar aan te zullen geven. Ook hij was evenals de heer Brautigam van meening, dat er krasse maatregelen zullen moeten worden genomen. Een „grondige saneering" werd broodnoodig geacht. Het heffen van een recht op visch bij uit voer naar Frankrijk 'de heer Westerman had daarom gevraagd had de bewindsman gepoogd in het leven te roepen. Het was af gestuit op het verzet van Frankrijk. Vandaag of morgen komt het K. B. tot con- tingenteering van visch af De begrooting van Economische Zaken werd z. h. st. aanvaard. 's Avonds werd de Waierstaatsbegrooting verder behandeld. De moeilijke kwestie van Spoorhout men vermoedt daarbij een niet voor de spoorwegen zoo voordeelig mogelijke combinatie van be drijven werd uitgeschakeld: de minister moet nog een antwoord bij de Kamer in dienen. De heer van Braambeek (s. d.) pleitte voor het spoor- en tramwegpersoneel bij het af hakken zooals de heer Bakker (c. h.) zeide van doode takken. Maar minister Kalff. die een helder spreker is, achtte 't onmoge lijk voor den Staat om geforceerd bedrijven in het leven te houden, die anders ten doode zijn opgeschreven. Daartoe ontbreekt de mo gelijkheid. Dus ook het personeel moet offers brengen zij kunnen niet de eenigen zijn. die van de crisis vrij blijven. Ook achtte de bewindsman 't niet juist, dat het spoorweg personeel niet ook een veer zou laten Het personeel heeft 't niet zoo slecht de laagst bezoldigde op de minste standplaats heeft toch altijd nog f 24 weekloon. De heer van Braambeek had ook gezegd, dat de minister eigenlijk niets voor h t spoor wegbedrijf deed. Dat weersprak de minister ten sterkste. De spoorwegen zullen onder zijn bewind meer vrijheid van beweging krij gen t. a. v. de tarieven, locaalspoorweg en tramwegen zullen genaast worden, het ver- keersfonds staat in het leven geroepen te werden. Tegenover den a. r. heer Duijmaer van Twist verdedigde de minister de coulance van het bedrijf en het personeel. Ook tegen over Mr. Vervoorn (PI.). Natuurlijk werden wenschen voor meer Zondagsrust vernomen. Van de heeren Bakker (c. h.), van Dobben de Bruijn (a.r.) en van Dis (h. g.), maar de mi nister antwoordde wat alle ministers hebben geantwoord: zijn macht was maar zeer be perkt. Maar bovendien zijn treinen op Zon dag noodig. wil men niet aan autobussen het noodige publiek bezorgen, wat de Zondagsrust ook niet bepaald bevordert. De minister berekende seininrichtingen bij 2500 onbewaakte overwegen op een totaalbe drag van 11/2 millioen gulden. Dat achtte hij veel te veel geld voor wegen, waarover een minimaal verkeer plaats heeft. Hij schreef de ongelukken bij onbewaakte overwegen toe. alleen aan de onvoorzichtigheid van de auto bestuurders. De afdeelingen Spoorwegen, Scheepvaart en Mijnwezen passeerden eerst middernacht de hamer van den president. De Eerste Kamer hamerde de kleine ont werpen door, welke in de laatste weken de Tweede Kamer had behandeld. IIOE DE HEER W. TE ROTTERDAM MET ZIJN RHEUMATIEK TOBDE Tot zijn vrouw ingreep. En reeds in twee weken zijn pijnen afnamen. „Ongeveer 4 a 5 jaar geleden heb ik U eens geschreven over de schitterende werking, die Kruschen Salts op mij had. Nu heeft mijn man ongeveer een paar geleden last gekregen van rheumatiek; hij voelde den heelen dag pijn in zijn arm. Vooral in bed had hij er veel last van en kon soms niet slapen. Aan Kru schen geloofde hij niet, al kende hij door mij de beste resultaten. Hij heeft eens twee maanden verschillende medicijnen geslikt, geen resultaat; toen behandeld met ultra violette stralen. Zou na een paar behande lingen beter zijn; het heeft drie weken ge duurd; een heele verbrande arm was het eenige resultaat. Toen dacht ik aan wat ik wel eens gelezen had: stiekum 's morgens wat Kruschen in zijn thee. Hij proefde geluk kig niets, en na veertien dagen voelde hij verlichting van pijn. Toen vertelde ik mijn geheimpje en nu neemt hij al twee maan den eiken morgen, zooals ik nog altijd doe, een flink glas lauw water met een klein schepje Kruschen Salts. Resultaat: na twee maanden heelemaal zonder pijn. De pijn is langzaam maar zeker minder geworden en nu heelemaal weg. U begrijpt zijn dwepen met Kruschen Salts. Wees ervan overtuigd, dat wij altijd en overal Kruschen Salts als een wonder verheerlijken. Mevr. C. C. W. te H. Elke „kleine, dagelijksche dosis" Kruscher. Salts is een wetenschappelijke combinatie van minerale zouten, welke al Uw afvoer-or- ganen aansporen nieren een maag en deze geregeld aan het werk houden, zooals de natuur dat bedoeld heeft. Het gevolg van deze inwendige zuiverheid is, dat verfrisebt en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. Giftig urinezuur, dat Uw rheumatische pijnen veroorzaakt, wordt langs natuurlijken weg verwijderd en de pijnen houden op. En als U voortgaat met ,.de kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts, zal Uw geheele wezen lichaam en geest van déz'é zuiverende ver- frisschende werking'den' Weldadigèn invloed ondervinden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buit en ver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) KINDJE OVERREDEN TE NOORDWIJKERHOUT. Donderdagmiddag is in de Kerkstraat te Noordwijkerhout het 4-jarig dochtertje van den heer W. Heemskerk, toen het plotseling de straat overstak, -aangereden door een luxe-auto bestuurd door den heer A. De kleine bekwam een schedelbreuk. Een kwar tier na de aanrijding is het meisje overleden. De politie heeft het lijkje en de auto in beslag genomen. MEISJE DOOR MACHINE GESCALPPERD. In de tricotagefabriek der fa. Schmidt te Wildervanck is Donderdagmiddag een 18- jarig meisje met een in werking zijnde ma chine in aanraking gekomen. Haar werden de haren totaal afgerukt, meldt de Msb. In ernstigen toestand is het slachtoffer naar het Academisch ziekenhuis te Gronin gen overgebracht. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HET KENNEMERPLEIN OP DINSDAG. Op het Kennemerplein staan Dinsdags vele auto's welke daar m.i. niet behooren en ge vaar opleveren. Het parkeeren aldaar ge schiedt tijdens het houden van de automarkt en door bezoekers daarvan. Het bevreemdt mij ten zeerste dat het daar plaatsen van automobielen door de politie ge tolereerd wordt, temeer daar er van gemeen tewege is gezorgd voor een vrije parkeer plaats aan het Prinsen-Bolwerk. In verband met de aldaar rijdende trams en autobussen levert een file auto's aldaar gevaar op, voor namelijk voor wielrijders. Dezen komen daar dikwijls in het gedrang. Persoonlijk heb ik daar bijna een dame aangereden welke den weg wilde oversteken. Zij was verplicht, tus schen de parkeerende auto's door, den weg op te gaan, zonder uitzicht. Ik wilde een voor mij uitrijdende tram passeeren en moest daardoor vlak langs de gewraakte wa gens rijden. Plotseling kwam een dame tus schen de file door, ik kon door sterk remmen de situatie redden. Wie was hier te schuldige geweest? Iedere weggebruiker zal het met mij eens zijn, dat het daar parkeeren uit den booze is. Indien er geen andere gelegenheid was, moest men raad schaffen doch op pl.m. 200 M. af stand is een rustige gelegenheid voor wel 40 a 50 wagens. EEN AUTOMOBILIST. JAARVERSLAG VAN DEN ARMENRAAD. Aan het jaarverslag-van den Armenraad te Haarlem over 1932 ontleenen we. dat het aantal uitgebrachte rapporten in 1932 bedroeg 9474, een stijging bij 1931 van 2463. Deze stij ging vindt in hoofdzaak haar oorzaak in het vermeerderde aantal rapporten dat werd uit gebracht aan het Burgerlijk Armbestuur, den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsbe strijding, de Commissie voor Schoolkleeding en het Kraamfonds. Aangezien de beschikbare middelen niet toelieten om voldoende personeel aan te stel len, was er einde December 1932 een belang rijke achterstand bij de verzending der rap porten. Vermeld wordt, dat in 1932 het Burgerlijk Armbestuur werd opgeheven, en dat het voor het laatst vergaderde op 28 Dec. 1932. In ziekenhuizen werden opgenomen 4058 personen tegen 4063 het vorig jaar. De totale uitgaven hiervoor bedroegen f 545,179.35. De uitkeeringen van het Haarlemsch Crisis- Comité bedroegen f 26.622,25 in geld en bons, terwijl bovendien nog in natura werd ver strekt een waarde van minstens f 5000 in den vorm van tabak, zeep, kleedingstukken, le vensmiddelen. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Donderdagavond hield de heer AJ. Msije- rink in het gebouw van het Rcode Kruis te s-Gravenhage, op uitnoodiging van het hoofd bestuur van het Roode Kruis zijn bekende voordracht over doel en streven van den Bond. Generaal Röell leidde den spreker in met eenige vriendelijke woorden en deelde mee, dat de Prins verhinderd was; tegenwoordig te zijn. Aan het einde van de rede'overhandigde de spreker aan den voorzitter verschillende boekwerken van den Bond. Generaal Röell dankte den heer Meijerink voor zijn leerrijke voordracht. 'SPORT EN SPEL. VOETBAL V.S.V.DüSSELDORFER SPORTVEREIN '04 Naar wij vernemen zal V.S.V. op Zondag 24 December a.s. een vriendschappelijken wedstrijd spelen tegen Düsseldorfer Sport- verein '04, die speelt in de le klasse van den Duitschen voetbalbond afd. Düsseldorf De Sportverein '04 is een der sterkste clubs van haar afdeeling. Zij staat n.l. als tweede op het ranglijstje. EEN STADION IN DE WATERGRAAFSMEER VOOR AJAX. Tusschen het gemeentebestuur van Am sterdam en de voetbalvereeniging „Ajax" is overeenstemming bereikt omtrent de stich ting van een voetbalstadion in voormalig Watergraafsmeer. Dit Stadion zal gebouwd worden op een complex gronden, deel uitma kende van de hoeve „Voorland" en naaste omgeving aan den Middenweg. De huursom van dit terrein zal bedragen f 7000 per jaar gedurende 25 jaren en 15 optiejaren. Op het terrein zal gesticht worden een tribuneveld. plaats biedende aan 20.000 bezoekers, het eigenlijke Ajax-stadion. Dit stadion is aan de achterzijde van het terrein ontworpen. Voor het trib^reveld" en daarvan gescheiden door een ruim voorplein, zullen twéé óefenvelden worden aangelegd. De gemeente zal ter plaatse overgaan tot verbreeding van den Middenweg, om bij drukke voetbalwedstrijden aan het verkeer het hoofd te kunnen bieden. Ook zal een par keergelegenheid worden ingericht door de ge meente. De kosten voor de gemeente zullen bedragen f 70.000. KORFBAL WEDSTRIJDEN NED. KORFBALBOND AFGELAST. Officieel wordt medegedeeld dat alle wed strijden voor de competitie van den Neder- landschen Korfbalbond voor a.s. Zondag in verband met de vorst zijn afgelast. WANDELSPORT HAARLEM—AMSTERDAM EN TERUG. Poging tot recordverbetering. De bekende Haarlemsche wandelveteraan J. D. Koopman zal a.s. Zondag bij gunstig weer bovengenoemd traject van 32 KM., welken afstand hij in 1929 in den tijd van 3 u. 33 min. wist af te leggen, trachten te ver beteren. Op 29 October van dit jaar liep Koopman den afstand HaarlemZandvoort en terug (20 K.M.) in 2 uur en 7 1/2 minmet een tijd verbetering van 2 1/2 minuut. Als tijdopnemer en controleur zijn aange wezen de heeren J. Willemse en J. C. van Looij. De heer J. J. van Kooten stelt voor deze prestatie een herinneringsmedaille beschik baar. IJSHOCKEY. In „Hockey-sport" van 7 December komt een artikel voor van de hand van Jhr. P. J. Boogaert, die in Nederland de leiding heeft van de ijshockey- organisatie. Reeds uit ver schillende kanten zijn opgaven van ^shockey- teams binnengekomen. Waren het in de vo rige jaren eigenlijk alleen maar den Haag en Haarlem die over een ijshockey-team be schikten, thans zijn al definitieve opgaven ;ekomen van Haarlem, den Haag, Kralingen. Enschedé en Groningen, terwijl Deventer. Baarn en Bussum aan het plannen smeden zijn. In Mei 1933 zijn er enkele wijzigingen in de spelregels van ijshockey gebracht, waarvan vooral 'de offside regel dermate ingewikkeld was dat een bespreking tusschen de heeren Boogaert en Poplimont (België) noodzakelijk was, wat ten slotte nog leidde tot een invi tatie voor een BelgiëHolland wedstrijd, die misschien als Thialf voldoende gelegenheid geeft tot oefenen, nog wel plaats kan vinden. Behalve dan de buitengewoon ingewikkelde off-side-regel zijn er ook nog enkele andere kleine wijzigingen gebracht, b.v. in de afme tingen van het speelveld, een verdeeling van het veld in verdedigingszone. neutrale zone en aanvalszone en enkele punten die zullen worden aangegeven in verband met het in het spel brengen van de schijf voor en na een speciale bestraffing van art. 119 en 118. Voorts zijn bij enkele artikelen korte bijvoegingen gemaakt. De heer Boogaert heeft het geheele regle ment op duidelijke wijze vertaald en boven dien zijn in he tartikel nog verschillende tee- keningen ter verduidelijking aangebracht, zoodat hot een waardevol geheel voor de ijs- j hockeyers geworden is. SCHAKEN HAARLEMSCHE SCHAAKVEREENIGING. In de laatste ledenvergadering zijn door den heer P. Egas, voorzitter van bovenge noemde vereeniging, de prijzen uitgereikt, be haald in den zomerwedstrijd. De eerste prijs werd gewonnen door den heer G. J. Gerbrands te Overveen, die 6 punten behaalde uit 6 par tijen, een mooie prestatie. Na het spelen van een beslissingspartij tusschen de heeren J. Steenken en II. Evers, beiden te Heemstede, die elk 4 punten hadden behaald, werd de tweede prijs gewonnen door den heer J. Steenken. De win terwedstrijd 1933—34, in 2 groepen, is in vollen gang. Op 20 December a.s. zal de 40e ontmoeting plaats hebben met de Amsterdamsche schaak club „Parkwijk", welke vriendschappelijke match te Amsterdam gespeeld zal worden. WIELRIJDEN. De Zesdaagsche te Keulen. HET KOPPEL SCHÖN—GöBEL WINT. PIJNENBURG—WALS No. 2. Uit Keulen: Op den laatsten avond bestond; groote belangstelling voor dezen Zesdaagsche. Li de Rheinlandhalle waren ongeveer 5000 toeschouwers aanwezig. Ook enkele autoritei ten gaven van hun belangstelling blijk. Schön. Te half negen kwamen o.a. de Beiersche staatsminister Esser, begeleid door Staatsraad. Gröhe uit Keulen, de burgemeester van Keu len, Ebel, en de burgemeester van Düsseldorf, Wagenfuer. Zij lieten zich aan enkele renners voorstellen. Bij de temporonden, die te negen uur inge legd werden, sleepten Rausch-Hürtgen 12 punten in de wacht. Te half tien werden daar op weder tien temporonden ingelegd. Hierbij waren onze landgenooten Pijnenburg-Wals de gelukkigen, zij behaalden 13 punten. Om streeks tien uur wisten Oszmella-Schorn, een ronde te nemen. Kort daarop gaven de Bel gen Ippen-Charlier het sein tot een jacht, in het verloop waarvan Ippen-Charlier, Schön- Göbels, Pijnenburg-Wals en Vopel-Kilian elk een ronde wonnen. De jacht duurde tot onge veer 11 uur. Göbel Het leidende koppel Schön-Göbel had zich weten te handhaven. Te 11 uur waren 3469,830 K.M. afgelegd. Het laatste uur was zeer spannend. De eerste sprints werden gewonnen door Oszmella en Tlherbach. Hierop wisten Siegcl- Thierbach een ronde te nemen De volgende sprints waren voor Zims en Wals, waarop Schön-Göbel, Pijnenburg-Wals en Rausch- Hürtgen ieder een ronde namen. In het laatste uur nog een valpartij. De volgende sprints waren daarop voor Vo- pel, Pijnenburg, Vopel en Pijnenburg: Rausch kwam daarop in aanraking met de balustra de. Hij viel en sleurde Ippen met zich mede. Beide renners konden echter direct weer in de baan komen. De laatste sprint was voor Wals. In totaal waren afgelegd 3510,830 K.M. Dit was dus heel wat meer dan in de Amsterdam sche zesdaagsche: hier bedroeg dit aantal nl. 3141.603 K.M. De eindstand was als volgt: 1 Schön-Göbel 453 punten. Op 1 ronde: 2 Pijnenburg-Wals 567 punten. Op 3 ronden: 3 Ippen-Charlier 306 punten. 4 Rausch-Hürtgen 270 punten. 5 Vopel-Kilian 230 punten. 6 Siegel-Thierbach 210 punten. Op 4 ronden: 7 Zlms-Kuester 202 punten. Op 5 ronden: 8 Oszmella-Schorn 203 punten. SCHEEPVAARTBERICHTEN HALCYON LIJN. Stad Zaandam 7 van Rotterdam n. Stock holm. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nieuwkerk uitreis, 5 te Kaapstad. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Ouderkerk thuisreis p. 6 Gibraltar. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dernpo thuisreis 7 9 v.m. te Suez. Tapanoeli uitreis 7 1 n.m. van Suez. Kota Nopan uitreis 6 van Belawan.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11