VRIJDAG 8 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 REV. T. C. GOBAT OVER VIJF MODERNE SCHRIJVERS. WAT WELLS OVER HET INTER NATIONALISME ZEGT. In De Kroon sprak Donderdagavond Rev. T. C. Gobat over het onderwerp: „Vijf mo derne schrijvers", voor de af deeling Haarlem van de English Association. Deze vijf moderne schrijvers waren: H. G. Wells, John Galsworthy, G. B. Shaw, John Masefield en G. K. Chesterton. Wells is de wetenschappelijke van hen en de profeet. In zijn werlj „War in the Air" dat hij in 1908 schreef, voorspelde hij treffend de wijze van oorlogvoeren met gebruikmaking van luchtwapen die in den oorlog 1914 1918 tot wreede werkelijkheid is gebracht: vliegmachines. Zeppelins, brandgassen en der- gelijken. Hij is de man met inzicht en zijn „War in the Air" kan nu nog als een waar schuwing geldén. Maar hij kan ondanks zijn bitter-waarschu- wende woorden ook scherp geestig zijn. Hij voorspelt namelijk in 1956 wederom een oor log en als mogelijke aanleiding opperde hij deze geschiedenis.In een Duitschen trein zit een Poolsche jood. Als de trein het perron binnenrijdt denkt een nazi dat de Pool lee^ lijke gezichten tegen hem trekt. Hij schiet hem dood. In werkelijkheid peuterde het slachtoffer echter aan zijn losgeraakt kunst gebit. Een dergelijke persiflage is wel teeke nend. In zijn werken betoogt hij de groote onzin nigheid van grenzen en van kunstmatige ver schillen tusschen naties. De vrede kan slechts worden gewaarborgd, wanneer de internationale barricaden zijn opgeruimd. Galsworthy is de aristocraat. De spreker vergeleek hem met de Russische schrijvers, wegens zijn sympathie voor hen die lijden. Hij is de populairste Engelsche schrijver in ons land, wellicht hier nog meer dan in Engeland. In zijn werk komen veelal de klassentegen stellingen tot uiting. Hij geeft ideeën en laat de conclusies aan den lezer over. De derde was Shaw, die rev. Gobat besprak. Shaw is de Iersche humorist, de criticus, die conventie en huichelarij haat. Hij drijft den spot met de Engelsche Shakespeare-vereering. want: de Engelschen gaan zijn drama's niet zien. daar zij meenen dat men hem moet lezen, maar ze lezen hem niet, omdatmen Shakespeare moet zien! Spr. gaf een overzicht van Shaw's veelzijdi- gen arbeid. Chesterton, de vierde, is niet alleen de hu morist maar ook de schrijver van ernstige essays. Zijn korte artikelen verschenen in de Daily News, en werden graag gelezen. Bekend zijn ook zijn beschrijvingen van steden die hij heeft bezocht. Chesterton kenmerkte spr. als- den democraat. Hij is de .mandie een betere nv.rschheid verwacht van" de ontwik keling d:r persoonlijkheid: van vrijheid niet alleen maar ook van den groei van het per soonlijk verantwoordelijkheidsbesef. Masefield, de laatste, heeft een zeer moei lijke jeugd gehad, is straatzanger geweest, arbeider in een tapijtfabriek totdat hij plot seling zijn roeping zag. Hij werd later poet- la ureate (dichter aan het Engelsche hof), wat hij nu nog is. Van eiken schrijver droeg Rev. Gobat een stuk voor, en zijn geheele voordracht werd ge kenmerkt door een jeugdig enthousiasme. Bij zijn samenvatting zeide hij dat alle vijf schrijvers ons aan het denken brengen, en ons uit de conventie brengen. „Ondanks alles is de mensch „a jolly good fellow", zegt Mase field, „en wij moeten ons tot taak stellen de menschheid op een hooger plan te brengen". Dr. C. B. A. Proper, dankte mt enkele gees tige woorden den spreker. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET LAGER ONDERWIJS. Deze commissie houdt een vergadering op Woensdag 13 December 1933, des avonds 8.30 uur ten Stadhulze. De agenda luidt: 1. Notulen, 2. Ingekomen stukken. 3. School bezoek. 4. Opmerkingen voor verslag. 5 Aanbeveling vacaturen. 6. Rondvraag. Aan de beurt van aftreden zijn de heeren J. R. II. de Smïdt, M. L. A. Klein. G. Max, G. J. Kappers en Th. Lancee, terwijl boven dien moet worden voorzien in de vacaturen ontstaan door het bedanken van mevr. O E. RasSöhnlein en den heer Dr. C. L. W Ruys. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Vallenduuk, Junoplantsoen 64. actetasch. Bur. v. Politie, Smedestraat 9. handschoen, autodop. bijwijs van onvermogen, v. Rossum, Gr. Heiligland 24rd., rekendop. Schoorl, Saen- redamstraat 36, kerkboekje. Brunswijk, Wil- helmlnapark 37, beursje. Belles, Spaarndam- scheweg 346, bril. Lijnzaad, Mr. Joostenlaan 10. ceintuur. Smit, Ooievaarstraat 4, autodop. De Vries. Berkenstraat 4, kruisbeeldje. Kennel Fauna, Parklaan 119, 3 katten. Blokdijk, Brouwerspiein 11, 3 loterijbriefjes. Romxin. Leidscheplein 16rd., kindermuts. Smits, Reitz- straat 42, muts. Kuvener, Sumatrastraat 26. portemonnaie. Spronk, Populierstraat 20. idem. Driessen, Borneostraat 17 of 27, pakje inh. kleedingstuk. Klaus, Jac. Geelstraat 20. 6 rij wielbanden. Mulder, Burgwal 2, rijw.bel. plaatje. Vissers, Kruisstraat 2. idem. v. Dam, Kleine Houtweg 24. bosje sleutels. Schellinger hout, Paul Krugerkade 5 rd., kindertasch. De Gier, Vooruitgangstraat 111, idem. Mulder, Burgwal 2, idem. Woudenberg, Oost-Indië- straat 2. knot wol en foto. Wcyers. Doelstraat 2, zak waschgoed. Stoute, Linschotenstraat 5rd„ dameshandschoenen. Kokkelkoren, Pa- pentorenvest 10, heerenhandschoenen. Schou ten, Berklaan 1 Heemstede, kinderhandschoe nen. v. Zon, Molijnstraat 38, hond (zwart), v. Tongeren, Zonnesteeg 6 rd., hondje (wit). Kennel Fauna. Pai-klaan 119, idem (geel). Wiedijk. Westerstraat 6, dameshandschoen. Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, hond je. v. Bruggen, v. Berensteynstraat 37, mo torhandschoen. Moerkerk. Perseusstraat 35. kinderhandschoenen. Veltman. Gen. Botha- straat 68, hond (zwart met wit). Paesie. Ju- lïanapark 52. kinderhandschoen. Gelukkien. Leeuwerikstraat 75, handbeschermer. Jansen, Pegasusstraat 4. zwart hondje. Tugela, Spaan- gchevaartstraat Hl, handbeschermer. ARROND.-RECHTBANK. STEEKPARTIJ IN EEN SLAGERIJ NA EEN „VRO OLIJK FEESTJE". Ten huize van een slager in Beverwijk heeft in den avond van 19 Mei een vechtpartij plaats gehad, waarbij een jongeman door een slagersmes aan zijn arm gewond werd. De slager, zyn vrouw, de slagersknecht en het dienstmeisje zaten in de kamer ter afrekening. Een 23-jarige bakker, verloofd met het dienst meisje, kwam dien avond binnen. Er werd cognac geschonken, een tweede flesch is ge haald, uit de getuigenverklaringen kon op gemaakt worden, dat men van plan was elkaar dronken te maken (er is voor dit doel zelfs eau de cologne bij de cognac in een glas ge daan!) kortom, er heerschte een „vroolijke' stemming. Op een zeker oogenblik viel het meisje op den grond, het licht werd uitge draaid en weer aangestoken en de verloofde van het meisje, die jaloersch van aard is, werd boos. ook, omdat de slager het meisje achterna liep. Toen zei verdachte tegen den slagers knecht: „Wat wil je van mijn meisje?" en greep hem vast. De slager scheidde beiden. Ondertusschen waren de vrouw en het meisje naar boven gegaan. Er ontstond in het nauwe gangetje een vechtpartij, de bakkersknecht zei „Wacht eens even", liep weg en kwam met een groot slagersmes terug. Het mes, ter zitting aan wezig. had een lemmet van 30 c.M.! De bakker kwam met de woorden: „Ik steek 'm dood, ik zal 'm afmaken!" zwaaiend met het mes toeloopen (de slager werd even aan het voorhoofd geraakt) en sloeg ermee naar den slagersknecht. Deze weerde den slag af met zijn rechterarm die daardoor een ernstige snijword kreeg. De hierbij gescheurde klee dingstukken werden ter zitting getoond. Gelukkig kon de slager nog ingrijpen. Hoe de vork precies in den steel zat kon en hoefde niet uitgemaakt te worden. Vaststond, dat de bakker gestoken had. De verdachte wist zich niets meer van het geval te herinneren. Wel wist hij, dat de sla gersknecht hem bij de keel gegrepen had en gezegd: „Ik worg je!" Dit laatste werd ont kend door den getuige. Na het gebeurde zou de dader tegen een vriend gezegd hebben dat hij den slagers knecht had gestoken. De officier achtte poging tot doodslag bewezen, anders poging tot zware mis'nande ling of mishandeling. De hoofdschuldige is de drank en er is stevig gedronken! Hij eisch te een voorwaardelijke gevangenisstraf van 4 maanden met onder toezichtstelling van ver dachte, een geldboete van f 75 en toewijzing van de civiele vordering voor dokterskosten en costuum. Mr. H. O. Dri 1 sma betoogde, dat als dit .feest" ergens anders had plaatsgehad, de jaloersch-gemaakte dader iets anders zou hebben gegrepen. Nu het toevallig hv_een slagerij gebeurd is. nam hij een mes. Het was zijn bedoeling niet te dooden, hij wilde den ander iets doen. Voorts is hier geen sprake van poging tot zware mishandeling, maar van zware mishandeling z-elf, van het voltooide delict, en dat is niet ten laste gelegd, zoodat daarop vrijspraak zal moeten volgen. Uitspraak over 14 dagen. Dierenmishandeling. Voor de rechtbank te Haarlem stond te recht een 33-jarige veehouder uit Lisse, om dat hij op 5 Aug. twee koeien in de weide heeft laten grazen, die een stok door het middenschot van den neus gestoken droegen van ongeveer 50 c.M. lengte, stokken, die aan weerszijden omwoeld waren met touw en voor zien van uitstekende spijkers, om te verhinde ren dat de koe zoog. Een inspecteur van politie heeft met een dierenarts een onderzoek ingesteld, de stokken verwijderd en geconstateerd, dat de midden schotten. doorstoken waren en dat een ervan ontstoken was en etterde. De veehouder ver klaarde met een steekmes een gat gemaakt te hebben in de middenschotten en daardoor de stokken gestoken te hebben, zonder hulp van een veearts. De dierenarts zei, dit middel nog nooit ge zien te hebben. Wel andere, en hij noemde eenige, waarbij zeer humane middelen zijn. Het in dit geval gebruikte middel is een on- noodig wreed middel, waarvan de dieren zeer zeker last hebben. Het eene dier had ernstige pijn van de ontsteking, bij het andere dier was de ontsteking, die er geweest is, al gene zen. Op het eerste gezicht al maakte de koe op den deskundige een minder gezonden in druk. Een inspecteur van de Dierenbescherming noemde dit een middel van geraffineerde wreedheid. De koeien hebben daardoor gele den. Getuige toonde twee middelen, die alge meen afdoende zijn en geen pijn veroorzaken. Een boerenknecht verklaarde, evenals ver dachte zelf. dat allerlei middelen geprobeerd waren, doch dat niets geholpen had. Twee getuigen a décharge, een Rijksland- bouwconsulent en een Rijksveeteeltconsulent, hebben geconstateerd een maand nadat de stokken uit den neus verwijderd zijn, dat de koeien er niet slecht uitzagen en dat er geen ontsteking was. Beiden hebben de koeien bij dat onderzoek niet aangeraakt, omdat ex- mond- en klauwzeer heerschte en omdat ze de dieren niet vast konden grijpen. Een Rijksveearts, getuige a décharge ant woordde, op een vraag van den verdediger, dat hij een middel, als door verdachte ge bruikt is, al 60 jaar geleden heeft gezien. Het is gebruikelijk bij de boeren om de stokken zelf aan te brengen. Verdachte beweerde, dat de dieren geen pijn hebben gehad. Pres.: ..U was zich dus niet bewust, dat de koeien bij het grazen pijn hadden?" Verd. ..Ze hadden geen pijn!" De Officier zeide, als leek sprekend, dat een dier gevoel heeft. Een behandeling ais de ge wraakte moet pijn doen. Het is spr. onbegrij pelijk dat een veehouder zulke dingen doet bij zijn koeien, alleen om meer melk te krijgen. Er is z.i. de mogelijkheid een koe te beletten om te zuigen door haar vast te binden aan een lang touw. zoodat ze de andere koeien niet bereikeix kan. De stokken hebben er 5 dagen in gezeten. Toen kwamen er de verbalisant en de dieren arts bij, en de deskundigen a décharge hebben pas een maand later een onderzoek ingesteld. Het inbrengen van de stokken moet volgens vrijwel alle deskundigen pijn gedaan hebben. Verdachte doet zich voor als een ongevoe lige, die het heelemaal niet zoo erg vindt. De officier is van oordeel, dat dit te ver is Kinderhoest en verkoudheid mogen niet worden verwaar loosd, maar toch moet gezorgd worden, dat de teere maagjes niet worden bedorven door te veel „innemen". Moderne moeders behandelen „uitwen dig" met Vicks VapoRub. Wrijf het op borst en keel. VapoRus (Adv. Ingez. Med.) gegaan en hij vraagt een boete van f 10 subs. 50 dagen. Mr. W. de Rijke trad als verdediger op. Uitspraak over 14 dagen Het verkeer van rechts. Een automobilist reed op den Provincialen weg in Zaandam en zou geen rekening heb ben gehouden met het van rechts (van den Hoogen-dijk) komende verkeer, in dit geval een wielrijdster, met het gevolg, dat deze, die eigenlijk mocht doorrijden, uit angst voor de nadei'ende auto van de fiets sprong, even ge raakt werd en haar enkel brak. Zij heeft 6 weken in gipsverband gelegen. De chauffeur stond terecht ter zake van het verkeer van rechts Getuige verklaarde, dat ze de auto met groote vaart zag naderen, toen ze al midden op den weg stond. Ze is onmiddellijk van de fiets gesprongen. Als ze doorgereden was, zou de aanrijding veel ernstiger geweest kunnen zijn. Een agent verklaarde, dat er op dat punt druk verkeer is van rijwielen naar den over kant. Een der rechters: „De automobilisten zijn gewoon om door te rijden en verwachten, dat de wielrijders wel op zij zullen gaan!" De Officier zei in zijn requisitoir, dat de meeste ongelukken komen door te snel rijden In dit geval ziet de officier geen reden tot hechtenis. De boete die hij vi-agen zal, moet zwaar zijn, en de officier vraagt een boete van f 4G0. Mr. Ybes merkte op. dat de Provinciale weg niet door fietsers bereden mag worden en ook niet overgestoken. Hij vindt dit een princi- pieele kwestie en vraagt vrijspraak'. Anders vindt hij de boete veel te hoog en verzoekt daarvan vermindering. Uitspraak over 14 dagen. DE OPVOEDING. INTERESSANTE LEZING VOOR DE VOLKSUNIVERSITEIT. Ieder, die met de praktijk van de op voeding te maken heeft, vraagt zich van tijd tot tijd af: „sta ik mijn kinderen niet te veel vrijheid toe?" Aan den eenen kant voelt men er voor, zijn jongens en meisjes zoo vrij mogelijk te laten. De geest des tijds suggereert sterk in deze richting: wie in.het bedrijfs- of maat schappelijk leven dwang oplegt; wordt voor ouderwetsch uitgemaakt. Dan is er ook deze overweging, en dat is een belangrijker mo tief: een kind, dat betrekkelijk vroeg een zekere mate van vrijheid geniet, wordt flin ker en zelfstandiger dan een jongmensch. dat onder het wakend oog van de ouders opgroeit. Dit overwegende, zou men zijn kinderen zooveel mogelijk vrijheid willen toestaan. Maar daar tegenover staan de vele ver keerde invloeden, die onze kinderen bedrei gen, gevaren zelfs, waartegen zij dcor hun onervarenheid niet zijn opgewassen. En wie zijn oogen open heeft voor wat om hen heen gebeurt, kan in onzen tijd tal van uitwassen aanwijzen die zonder twijfel te wijten zijn aan een te vroeg verleende vrijheid. Het is dan ook geen wondei', dat vele ouders niet weten, hoe in deze te kiezen, en al weifelende zich te vroeg de straf des gezags laten ontglippen. Het vraagstuk van „vrijheid in de opvoe ding" is zeer belangrijk. Nu is er geen alge meen geldende oplossing te vinden, op voeding in geen „Schablonenweïik"; toch zijn er zonder twijfel in dit verband opmer kingen te maken van algemeene aard. Deze naar voren te brengen is het doel van de voordracht over „vrijheid in de opvoeding" en de heer Ehrbecker vraagt daarvoor de be langstelling van alle ouders, niet het minst van hen, die oudere zonen en dochters hebben, want voor hen is dit vraagstuk zeer actueel. De spreker stelt zich voor, ongeveer een uur te spreken, en na de pauze gestelde vra gen te beantwoorden. Wie hem vooraf per brief moeilijkheden wil voorleggen, bevordert daarmee een vlotte en grondige behandeling. Op deze wijze kan deze bijeenkomst, mede door de activiteit van de toehoorders, van groote practische waarde worden. PIANORECITAL VAN EEN BLINDEN PIANIST. Den 21sten December zal in de bovenzaal van het Concertgebouw een bijzonder piano recital worden gegeven. Hugo van der Velden, een blinde Joodsche pianist, die uit Duitschland is gevlucht, zal werken van Brahms, Bach, Chopin en Liszt ten gehoox'e brengen. Hugo van der Velden is door een ongeluk op zijn vijfden jaar blind geworden, en heeft door groote krachtsinspanning zich in het' pianospel weten te bekwamen. Xawer Scharwenka en Wilhelm Backhaus waren zijn leermeesters, DE CHRISTEN-DEMOCRATEN BIJEEN. REDE VAN HET KAMERLID VAN HOUTEN. 'J" HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnement f 1.90 per maand en r 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSENG'S Alg. Advert.-Bureau) TE MP EL IERSS TR. 32 Telefoon 102U9 De afdeeling van de Christelijk Democrati sche Unie hield Donderdagavond in het ge bouw Het Blauwe Kruis een ooenbare verga dering, waar als spreker optrad het Kamerlid H. van Houten. Spreker begon zijn rede, nadat de voorzitter hem met een kort woord had ingeleid, met zijn indruk weer te geven van de huidige maat schappij, waarvan hij de inrichting verkeerd noemde. Er is mogelijkheid tot productie, er is gelegenheid om alle menschen te voeden en te kleeden en toch wordt er armoede ge leden. Dat komt. omdat dan alleen geprodu ceerd wordt, wanneer er verdiensten aan zit ten. Overgaande op werkloosheid zeide spre ker, dat het de plicht van de regeering is de volkskracht in stand te houden; de werk- looze arbeider mag niet ten achter staan bij de doode machine, die ook als de fabriek ge sloten Is, wordt verzorgd. Daarom heeft spre ker in -de Kamer aangedrongen op een uit- keering Ineens van vijftig gulden en kinder toeslag, maar de regeering heeft er afwijzend op beschikt. Daar was geen geld voor, maar wel voor defensie en aan de cumulatie van pensiceixen werd geen eind gemaakt. De Chr. Dem. Unie, aldus spreker, komt op voor alle groepen der samenleving, maar voor die der verdi'ukten in de eerste plaats. Het parool moet zijn „allen voor allen", terwijl het thans is .ieder voor zich". Onze strijd meet gevoerd voor een betere samenleving, een samenleving waar de behoefte de drijfveer der productie ls. Niet tegen „de kapitalisten" dient gestre den te worden, maar tegen het stelsel, dat de kapitalistische gezindheid in het menschen- hart heeft gebracht. Spreker oefende critiek op dr. Colijn, die gezegd heeft, dat de crisis geen gevolg is van het kapitalisme, maar van het feit. dat men het kapitalisme niet heeft laten uitleven. Spr legde er nogmaals den nadruk op, dat voor alles de volkskracht behouden moet blijven door bescherming van den zwakke, verbete ring van zijn huisvesting en bescherming van het volksinkomen. Voorts zette de heer Van Houten zijn hou ding in de Kamer uiteen tegenover enkele re- geeringsvoorstellen en verdedigde hij de C. D. U. tegen aanvallen van de a.-r. pers, die o.a. heeft gezegd, dat de partij niet in de volksvertegenwoordiging thuis hoorde en van een mengsel van onverstand en socialisme sprak. Spr. zag -deze actie als een uiting van vrees ten opzichte van de jonge, groeiende C.D.U. Ook kantte hij zich tegen de aanvallen, die den laatsten tijd op de vakbeweging wor den gericht, waarbij hij opmerkte, dat de vak beweging zich altijd van de politiek dient te onthouden. Aan het einde van zijn rede wijdde de heer Van Houten nog eenige woorden aan het communisme en het fascisme. Van het com munisme zeide hij, dat men dit in ons land meer als een bron van ergernis, dan als een reëel gevaar kan beschouwen. De nationaal socialistische beweging zal volgens spreker nooit de meerderheid der bevolking achter zich krijgen; spr. achtte echter in d-e toekomst een samengaan der nationaal-socialiste-n met de R.-K. Staatspartij en daar schuilde zijn inziens gevaar in. Tenslotte zei spreker dat als de leden een waren in arbeid en vertrouwen, de toekomst niet donker behoefde te woi'den ingezien. Van de gelegenheid tot debat werd o.a. ge bruik gemaakt door een lid van de N.S.B., die een aantal door den heer Van Houten aangevoerde bezwaren tegen het nationaal- socialisme bestreed. LETTEREN EN KUNST PER FILM NAAR ENGELAND IN HET REMBRANDT-THEATER. (Adv. Ingez. Med.) De dix-ectie van het Rembrandt Theater zal a.s. Zondagochtend de bezoekers van deze bioscoop in de gelegenheid stellen, naar En geland over te steken en dit in vele opzichten mooie en merkwaardige land in oogenschouw te nemen. Zij is hiertoe in staat gesteld door een U.F.A.-film, vervaardigd onder leiding van den regisseur August Koch, die met be hulp van een bekwamen fotograaf een uitge breide ree les opnamen ter plaatse heeft ge daan. Al te uitgebreid denkt mexi somtijds onder de reis. Ei' bad hier en daar gerust iets kun nen worden weggelaten, wat niet typisch- Engelsch ls en bovendien reeds vaker op het doek is vertoond, zooals het aspect van spoor weg-emplacementen, hefbruggen over het wa ter en drukke verkeei'spunten. Over 't alge meen krijgt men den indruk, dat de foto's met evenveel smaak als kunde genomen zijn, maar dat de compositie min of meer is verwaar loosd. Men dient reisindrukken aldus te rang schikken en te doseex-en, dat de reiziger na aankomst nog onvermoeid ls. En een gevoel van vermoeienis doet zich na afloop van deze filmreis wel eerxigermate gelden. Men krijgt heel wat te zien voor zijn geld. Een schetsmatig ixx kaart gebracht overzicht van het te bezoeken gebied bereidt den reiziger voor. Na deze suggestieve ouverture zal hij van zijn leven niet meer vergeten waar Enge land ligt en in welke mate Londen zich sinds de laatste tientallen jaren heeft- uitgebreid. Dat Engeland een eiland is. wordt hem dui delijk uit de kruivende golfjes, die tegen de kusten klotsen. Eenmaal van boord, blijkt hem dat het met dit eiland niet gesteld is als met dat. waax'op Prikkebeen voet aan wal zette: „Ach geen enkle boom of plant „Groeit er in dit gansche land". In Engeland groeien wel degelijk boomen en planten, en de film geeft verrukkelijke staal tjes van landschappen te aanschouwen. Aar dige landhuisjes volmaken het schilderachtige beeld. Engeland is ook het land van de oude ka thedralen exi burchten. Bij deze majestueuze antiquiteiten van tufsteen behooren de tra- ditioneele gewaden van professorexi en studen ten. Engeland is het land van de industrie. De film leidt ons rond in ijzerfabriekexx en ma chinale weverijen, toont ons de hoeveelheden ste-exxkool. welke in spoortreinen en booten vervoerd wordt, laat ons het visscher ij bedrijf zien en geeft een kijkje in de chocolade pro ductie. Ten slotte belanden wij natuurlijk in Lon den. Het straatverkeer met de bekende bus sen met open zitplaatsen, de verkeersagenten de ondergrondse he spoorweg: verschillende centra van bedrijvigheia, zooals de beurs, de kraxitenwijk, de reisbureaux; beroexixde xuonu- menten als de Tower Bi'idge, de Tower, het Parlement met ae pompeus geüniformeerde schildwachten; straattafereeltjes van allerlei aard passeeren de revue. Ofschoon ook aan de beruchte Londensche mist en aan de saaiheid van een regen-achti- gen Londenschen Zondag eenige foto's ge wijd zijn, krijgt men ondanks de belangwek kende foto's den indruk, dat er van de eigen aardige Londensche sfeer in een dei'gelijke film meer tot openbaring had kunnen komen. H. G. CANNEGIETER. Bielkine's Tentoonstelling. Onze gewaardeerde collega, als medewei*- ker aan Haarlem's Dagblad, Wladimir Bielkine, de vlotte teekenaar van zoo menig welgelukte portretcharge in de kolommen van ons blad, voor de lezers een goede bekende geworden, heeft in Amsterdam een tentoonstelling ge houden in den kunsthandel San tee Landweer op de Keizersgracht. Hij laat zich daar minder als caricaturist dan als illustrator waardeeren, en het ver baast ons, die zijn vaardigheid van meer na bij hebben leeren kennen volstrekt niet dat hij ook in die richting' zeer ongemeene dingen presteert. De gewezen Rus Wladimir, die in dertijd met negentien anderen het vurig begeerde Nedei'landerschap verwierf, en die daarna door zijn huwelijk met de actrice van echt Nederlandschen stam Mies Elout nog vaster in onze stamgemeenschap werd opge nomenis desondanks en desalniettemin een dier artistieke polyglotten gebleven, die door zijn moedei'land zoo kwistig geproduceerd wor den. Russen hadden steeds de reputatie ge makkelijk vreemde talen te leeren en te spre ken als ware het hun moedertaal steeds ge weest. Als Bielkine met zijn potlood of krijtje aan het praten gaat waant ge Uzelf bij Ba bel's torenbouw aanwezig. Niet,één doch meer dere talen kent hij op zijn duimpje en hij schept er behagen in ze van tijd tot tijd door een te klutsen en een nieuwen stijl te schep pen die van hém is: den Bierkine-stijl. Zoo is deze tentoonstelling er een vol afwisseling geworden. Het is er als een franke conversa tie met geestige menschen uit allerlei land en tijd. Maar Bielkine drukt er zijn stempel op. In den „Koopman uit Lodz" spreekt hij Russisch met Chagall in „De Connoisseixr" Engelsch met Rowlandscn; in de „Man met den sleutel" Duitsch met Oberlander. Zelfs in dialectspraak staat Bielkine voor niets: „De beau Josef' en de semietische heer „Borgia" maken zich kennelijk in laat-avondsch Mün- chener spraak verstaanbaar. Zij konden zóó in den Simplicissimus opgenomen worden. Liever Turksch dan iets anders moet dit lid der Borgia-familie gedacht hebbij en ook hierin had Bielkine hem desgewenscht te woord kunnerx staaxx, waxit zijn tafex*eelen „Uit Bagdad" bewijzen dat ook dat land voor hem geen geheimen bezit. Maar nu alle gekheid op een stokje. Daar gaat, vrees ik, ook de collega x'ecensent op zit ten die in een der groote bladen en in vollen ernst Bielkine met Toulouse Lautrec vex'geleek. Onze medewerker is een veel te schx-ander érudit om daar niet even om gegrinnikt te hebben. Maar het is toch ook weer niet zoo ge makkelijk om uit te leggen wat B. dan eigen lijk wél is. Als we zeggen; hij is een handig teekenaar met een bewondex'enswaardig pic turaal memorie en een vex'bluffende techniek dan komen we er al heel aardig dicht bij. Dat zijn drie kwaliteiten waax-ixi alvast onze inheemsche teekenaars bijvoorbeeld, slecht gesorteerd zijn. Verder bezit hij de fantasie vaxx den polyglot en' de eruditie van den veel bereisden mensch. Hij is de aangewezen man, om opdrachten uit te voeren: maak me dit, maak me dat, en hij maakt het. En als hij stil, voor zich zelf teekent of apuai'elleert gaat zijn geest uit naar geziene beeldingen, die hij exei'peert, combineert met een zeke re nonchalance die haar eigen bekoring heeft wederom tot iets nieuws verwerkt. En ik voor mij geloof dat een en ander hem volkomen vcdcening geeft en dat wij daar geenerlei diepzinnigheid in te zoeken hebben. Het cameliontische in zulk werk komt een voudig dooi'dat alles gelijkelijk intellectueel is opgenomen en verwerkt. Schrander, koel en vaak geestig dat zij zonder x'eserve erkend, maar zonder noodzaak om het zóO te doen en niet anders. En denk nu eens even aan iemand als Lautrec. Die bij na zijn gansche leven niet buiten Parijs geweest is en daar binnen zijn eigen sfeer bleef, wiens handschrift zijn ge heele oeuvre door, van een gelijke nerveuse spanning bleef, waardoor één onveranderlijk karakter zich meest uiten en tegelijk een meesterlijke techniek-beheersching te bewon deren bleef. Hier Bielkine, ginds Lautrec, en wij hebben de oppositie tusschen kunde en kunst meteen op pootjes gezet. Het een zoo wel als het andere kan bij uitstek volmaakt zijn. Bielkine begeert geen Lautrec te wezen; hij weet dat bij Bielkine zijnde, ten onzent geen rivalen heeft. En dat wij hem als Bielki ne, zonder diepzinnigheden, hooglijk waar deeren. J. H. DE BOIS. CONCERT VOOR WERKLOOZEN. Helene Ludolph (sopraan). Voor de bij de bestuurdersbonden aange sloten werkloozen heeft het Centx'aal Comi té een groot vocaal concert geox-ganiseerd, waaraan belangeloos hun medewerking ver kenen: Schoten's Chr. Gemengd Koor, Chx\ Kinderkoor „Zanglust" en het Dubbel Man- nenkwartct „Zanglust", alle onder leiding van den heer Jac. Zwaan. Verder wordt mede werking verleend door mevrouw Helene Lu dolph, sopx-aan, den heer Marinus Adam, kla rinet en den heer Gosse Kroese, piano. De vleugel is door Koot's pianomagazijn eveneens belangeloos beschikbaar gesteld en het gemeentebestuur stelde hiexwoor de Gem. Concertzaal beschikbaar. Het concert wordt op Maandag 11 Decem ber gegeven; het begint acht uur precies. Toegangsbewijzen zijn bij de vakbondbestuur ders verkrijgbaar.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6