SPANJE IN REP EN ROER. ENGELAND EN LOCARNO. 'n Barstende Hoofdpijn MAANDAG It DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BUITENLAND Syndicalistische agitatie in het geheele land Expressetrein tot ontsporing gebracht. Tientallen dooden. MADRID, 10 December. Ondanks de buitengewoon uitgebreide voorzorgsmaatre gelen der regeering en het afkodnigen van den staat van beleg, is de anarche-syndica- listische opstandige beweging in den nacht op Zondag opnieuw opgelaaid. Te Madrid, waar tot nu toe niets was voorgevallen, zijn 11 bommen ontploft. Het mag een wonder heeten, dat persoonlijke ongelukken niet hebben plaats gevonden. De materieele schade daarentegen is aanzienlijk. Te Barcelona hebben de schietpartijen in de voorsteden den geheeien nacht voortge duurd. In de stad zelf zijn vier bommen ontploft. Twee presonen zijn gedood en velen gewond. Bovendien zijn de bakkers in staking gegaan. De militairen verzorgen de broodvoorziening. 35 a 40 dooden bij treinontsporing. Op 15 K.M. afstand van Valencia is de expresstrein Valencia-Sevilla tot ontsporing gebracht doordat extremistische elementen een brug in de lucht hadden laten vliegen. De trein stortte in de diepte. Tot nu toe zijn 5 dooden, 11 ernstig en 27 lichtgewonden geborgen. Omtrent het definitieve aantal slachtoffers van den spoorwegaanslag bij Valencia is officieel nog niets bekend gemaakt. Volgens particuliere mededeelingen bevinden zoch nog 50 dooden in een vernielden wagen, zoadat het totaal aantal dooden geschat zou kunnen worden op 35 tot 40 en het aantal gewonden op 50. Te Grande hebben extremisten brand ge sticht in zes kerken en kloosters welke grootendeels in de asch zijn gelegd. De wa tervoorziening is gestoord. Regeeringsgebouw bestormd. TeSaragessa hebben de anarchisten ge probeerd het gouvernementsgebouw te be stormen. Zes personen zijn gedood. De troe pen werden van de daken beschoten. De schietpartijen duren voort. Te Alfajar bij Valencia zijn 14 syndicalis ten om het leven gekomen doordat bommen, welke verdeeld werden, te vroeg zijn ont ploft. 400 bommen zijn in beslag genomen. Te Bilbao en Sevilla, waar het nog. rustig is, zijn zeer scherpe voorzorgsmaatregelen getroffen De belangrijkste punten in de stad zijn bezet door militairen met machinege weren en pantserauto's. Zestien dooden bij een bomaanslag. Te Lacorogne is de algemeene staking uit gebroken. In het dorp Sillas is een hoeveelheid bom men, die door de opstandelingen werd ver voerd ontploft, waardoor zestien personen werden gedood. In den loop van den nacht op Zondag zijn hier een veertigtal arrestaties verricht. MADRID, 10 Dec. (V.D.) Zoowel- vanuit Ta- ragcna als uit de stad Teruel zijn heden vrij krachtige afdeelingen troepen de pro vincie ingezonden, waar in afzonderlijke dorpen de opstand nog in vollen gang is. In Villanueva in de provincie Badajoz liepen bij een daar gehouden revue over de troepen de recruten naar de opstandelingen over, waar bij het, naar verluidt, tot een kort vuurge vecht is gekomen. Oproep tot algemeene staking. In Madrid is de Zondagmorgen en -mid dag rustig verloopen. Des avonds laat begon nen weer kleine groepen extremisten bom aanslagen uit te voeren. Om 10 uur ontplof ten 3 zware bommen in de nabijheid van de Gran Via, een der drukste straten der hoofd stad. Er werd eexxige, doch geringe schade aangericht, personen werden niet gewond Eveneens des avonds verdeelden vrouwen vanaf verscheidene vrachtauto's strooibiljet ten van de syndicalistische vakvereen'gingen met de mededeeling, dat voor geheel Spanje de revolutionnaire. algemeene staking was af gekondigd. Het manifest riep op tot den strijd tegen reactie en fascisme. Van sociaal democratische zijde wordt verklaard, dat geen gevolg zal worden gegeven aan deze stakings oproep. Men zal echter moeten afwachten of de soc. dem. leiders in staat zullen blijken een samengaan van hun leden met de syn dicalisten te verhinderen. Er werden 140 ar restaties verricht. Regeering den toestand meester? De minister president heeft door de radio verklaard, dat de regeering den toestand vol komen meester is en de opstandspoging als onderdrukt beschouwt Een nationaai-socialistisch blok gevormd. Onder leiding van overste Martin Ekstroem is thans het sedert lang ontworpen nationaal socialistische blok in Zweden tot stand geko men, aldus meldt V.D. uit Stockholm. China. 38 dooden bij een aanval op Foekien? Uit Sjanghai: Zaterdag hebben Chineesche bombardementsvliegtuigen de stad Sjaoetsjau in de provincie Foekin met bommen bestrooid. Volgens persberichten zouden 38 personen zijn gedood. gingen in het werk om den oud-premier Ve- nizelos te overreden zich candidaat te stellen, doch tot dusver heeft Venizelos nog geen be sluit genomen. De huidige regeering zelf is voorstandster van het aanblijven van presiderit Zaimis. Mochten de oppositie-partijen Venizelos can didaat stellen, dan zal de regeering algemeene verkiezingen uitschrijven, in de hoop dat zij dan zoowel in de Kamer als in den Senaat de meerderheid zal krijgen. Roemenië. Aanval van Maniu op Carol's omgeving. Wordt Araki dictator? Uit Tokio, 10 Dec.: Het invloedrijke dagblad „Japan Times" publiceert een artikel, waarin een dictatuur onder leiding van den 'minister van oorlog Araki wordt geëischt, daar de par tijen in Japan hun tijd hebben gehad. Italië, Wet op de stichting der corporaties. In een zitting, welke tot diep in den nacht duurde, heeft de groote Fascistische Raad de „Wet op de stichting der corporaties" opge steld. Deze bestaat uit 15 artikelen en geeft in algemeene lijnen de grondslagen aan voor den opbouw en de rechten der corporaties. Frankrijk. Chautemps behaalt een meerderheid bij de salariskwestie. De Kamer zette Zaterdagmorgen de discus sie over het voorstel inzake de financieèle saneering voort. Het debat liep over art. 6, de speciale hef fing van de ambtenaarssalarissen betreffende, een quaestie dus. waarover reeds de vorige drie regeeringen zijn gestruikeld. Nadat minister-president Chautemps de vertrouwenskwestie had gesteld, nam de Ka mer van 403 tegen 63 stemmen alinea 1 van art. 6 aan, inhoudende, dat van alle ambtena ren in vasten dienst met salarissen boven 12.000 francs een speciaal bedrag zal worden geheven. (Reuter). Griiekemlain cl Venizelos het volgend jaar president? Reuter meldt uit Athene, dat in politieke kringen ernstig de mogelijkheid overwogen wordt, om Venizelos candidaat te stellen voor het presidentschap van Griekenland. De ambtsperiode van den tegenwoordigen presi dent Zaimis loopt op 6 Juni 1934 af. De leiders der oppositie stellen krachtige po- Maniu. De vroegere eerste minister Maniu heeft in een vergadering van de nationale boerenpartij te Cluj een scherpen aanval gedaan op de hovelingen rondom den troon van koning Carol, aldus meldt Reuter uit Boekarest. ,.Deze veel-koppige hydra, die staat tus- sclxeix den koning en zijn volk, moet vernie tigd worden", zoo verklaarde Maniu. „Zoolang dit niet gebeurd is, kan het land geen voor uitgang vertoonen. Bevrijdt den koning van zijn vrienden en bouwt een stevigen bescher mingsmuur rondom hem". Deze woorden van den oud-premier, die met den koning vaak oneenigheid heeft gehad over de gedragingen van het hof, hebben in het geheele land weerklank gevonden. Men legt er den nadruk op, dat het niet de bedoe ling is, ontrouw aan den koning to worden. Maniu zelf heeft zich nooit onvriendelijk je gens den koning uitgelaten, maar zijn afkeer voor velen van hen, die invloed hebben aan het hof heeft hij nooit verbloemd. DE LINDGERGHS MET KERSTMIS THUIS? MANAOS, (Brazilië), 10 Dec. (V.D.) Het echtpaar Lindbergh is na een moeilijken tocht om 19 uur 30 Gr. Tijd vlot gedaald te Manaos. Ten gevolge van den regen was Lindbergh den koers kwijt geraakt, zoodat hij met twee uur vertraging is gearriveerd. De Lindberghs willen hun vlucht via Trini dad en Miami ten einde brengen. Met Kerst mis hopen zij weer thuis te zijn. IVATT NIET GEESTESZIEK. KOPENHAGEN. 10 Dec. (V.D.) De Deen- sche filmacteur Carl Schenstroem (Watt) heeft tegenover een journalist verklaard dat hij kerngezond is. Hij zal binnenkort met Madsen (Half Watt) in een nieuwe film medewerken. DE FILMACTEUR FALKENSTEIN OVERLEDEN. BERLIJN. 9 Dec. (V.D.) Te Berlijn is heden overleden ten gevolge van een zwaren griepaanval de bekende acteur Julius Falken- stein. die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis. Vannacht kunnen ze te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Ze nuwpijn, Spierpijn. Slechts 50 cerü per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. (Adv. Ingez. Med.) ERNSTIGE VAL VAN LANSBURY. LONDEN, 9 Dec. (Reuter)George Lans- bury, de leider der Labour-oppositie in het Lagerhuis, heeft als gevolg van een val ern stige verwondingen aan een der dijen opge- loopen. Hij is in ernstigen toestand naar het zie kenhuis gebracht. Lansbury, die 74 jaar oud is, gleed uit op de trappen eener groote zaal te Gainsborough in Lincolnshire, waar hij zou moeten spreken. Zijn zoon is aan zijn ziekbed geroepen. HAITI HEET VOORTAAN HISPANIOLA De Amerikaansche aardrijkskundige raad heeft besloten dat het eiland Haiti voortaan op de officieele Amerikaansche atlassen, land kaarten en in publicaties genoemd moet worden Hispaniola, waarmee aan het eiland den naam teruggegeven wordt, dien het op 6 December 1492 van Columbus ontving. KERKTOREN OP EEN HUIS GEVALLEN. ZES DOODEN. ROME, 9 Dec. (V.D.) Te Stilo bij Reggio in Calabrie is tengevolge van het noodweer de kerktoren ingestort en op ee?a huis geval len, waardoor 6 personen werden gedood en 4 gewond. ONTZETTENDE TOESTANDEN OP CYPRUS. Hongersnood door aan houdende droogte. BOEREN VERVALLEN TOT BANDITISME. Reuter meldt uit Nicosia op Cyprus: Ten gevolge van de reeds twee jaar aanhou dende droogte heerscht op Cyprus een nij pend gebrek aan voedsel. In vele streken eten de boeren gras, wortelen en hout om zich voor den hongerdood te vrijwaren. De vroeger zoo vruchtbare velden liggen thans stoffig en droog. De planten zijn verdord. De boeren hebben geen georganiseerde hulp verleening, waartoe zij zich kunnen wenden. Op Cyprus bestaan geen weeshuizen of in stellingen van liefdadigheid. In hun wanhoop worden vele boeren misdadigers en slaan zij aan het rooven, om het veege lijf te redden. Bijna iederen avond worden op de wegen auto's en voetgangers door gewapende lieden overvallen. De hoofdwegen worden thans be waakt door patrouilles bereden politie en een detachement Engelsche troepen is uit Limas sol op weg, om soortgelijken dienst te verrich ten op den weg van Larnaca naar Nicosia. VERDERFELIJKE KUNST? In het stadhuis te Dresden, zoo lezen wij in de N. R. Ct., is een tentoonstelling van futuristische en neo-impressionistische schil derstukken ingericht, onder den titel „Een tentoonstellng van verderfelijke kunst. Een opstrift aan den ingang luidt aldus: „Deze tentoonstelling heeft ten doel te laten zien, in welk een moeras van laagheid, onbe kwaamheid en verderfelijkheid de vroeger zoo zuivere en edele Duitsche kunst gezonken is na 15 jaren van bolsjewistisch-.Tondsche cultureele overheersching. Zij toont aan, waarvan Hitler's nationaal socialisme ons heeft verlost." Sommige der schilderijen geven gruwelijke oorlogstafereelen weer. AGENDA Heden: MAANDAG 11 DECEMBER N.V. El. Luxe Broodfabriek v.h. „De Zeeuw" Buit. alg. vergad. van aandeelh. 6 urn'. Kou- denhorn 24. Palace: „Vrouwennoodlot". Op het tooneel: Fred Ronner, Weensch speelkaarten-genie. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De witte non". Op het tooneel: 5 Svetnaloffs, het beroemde zang-quintet. 7 en 9.15 urn-. Luxor Sound Theater: „Vrije opvoeding." 8.15 uur. Cabaret La Gaité. Raaks 13: Optreden van Ellen Rakte, solo-danseres, en Margare- the Dania, Vortragkünstlerin. Frans Halsmuseum: Crisistentoonstelling „Kunst S. O. S.". 10—5 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 12 DECEMBER Stadsschouwburg: „Om 8 uur aan tafel". 8 uur. Gem. Concertgebouw: Instituut voor Arbei dersontwikkeling. De heer II. Lindeman over .Werkverschaffing uit socialistisch oogpunt bezien." 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Frans Halsmuseum: Crisistentoonstelling „Kunst S. O. S.". 105 uur. Chamberlain contra Beaverbrook. (Van onzen Londenschen correspondent). LONDEN, 7 December, Een van de staatslieden die verantwoor delijk is voor het Verdrag van Locarno, Sir Austen Chamberlain, heeft de kwesties, welke den iaatsten tijd in een deel van de Britsche pers in verband met dit verdrag zijn gesteld, in een reeks artikelen in de Daily Telegraph behandeld. De vroegere minister voor Buitenlandsche Zaken heeft niet alleen de geschiedenis van het ontstaan van dit verdrag in de herinnering terugge roepen, hij heeft ook een ernstig pleidooi geleverd voor zijn handhaving. Het Verdrag is volgens Sir Austen meer dan ooit een bolwerk voor vrede en een bescherming van de levensbelangen van Groot-Brittannië. Hoewel deze Chamberlain met de huidige regeering van zijn land niets meer te doen heeft, kan veilig worden aangenomen, dat zijn opvattingen van het Locarno-Verdrag met die van de regeering niet in strijd zijn. De schrijver heeft deze zaak behandeld op de wijze als hier aangegeven om de pogin gen te neutraliseeren. welke in deze dagen worden ondernomen door een zekere welis waar populaire maar niet zoo erg verant woordelijke pers. om Enge'and het Verdrag te doen opzeggen. De pogingen nemen de gebruikelijke vormen aan, die van verkeer de voorlichting en misleiding van de open bare meening. Lord Beaverbrook, die streeft naar een politiek en economisch van de rest van de wereld afgezonderd Britsch Rijk (en dus Groot-Brittannië) ziet in het Locarno Pact de ernstige belemmering in den weg van zijn ideaal en voert in zijn bladen, de Daily Express voorop, een krachtige cam pagne voor afschaffing van het Verdrag. Hij heeft verscheidene volgelingen onder de im perialistisch gezinde Conservatieven en moet men aannemen onder de veelal on oordeelkundige millioenen, die zijn kranten lezen. Een van de argumenten van deze geest drijverij is dat het Verdrag eenzijdig is, dat Engeland niet alleen geen voordeel van de overeenkomst kan hebben maar dat het in tegendeel gevaarlijke verbintenissen heeft aangegaan, welke het nooit had mogen over wegen. Chamberlain heeft in zijn artikelenreeks aangeduid dat de waarborgen, welke Locar no verschaft, een krachtig en beslissend be letsel zijn voor een oorlog, waarin indien er geen Locarno was Engeland zoo goed als zeker tegen zijn wil zou worden ge wikkeld. De tegenstanders in Engeland van het Verdrag vragen waarom dat land de on schendbaarheid van de Fransch-Duitsche grens heeft gewaarborgd zonder er voor te zorgen dat het op zijn beurt- er iets voor in ruil kreeg. Bij de onderhandelingen over het Verdrag legt Sir Austen Chamberlain uit voerig uit is deze zijde van de zaak ter dege onder oogen gezien en uitgemaakt dat uitdrukking op deze wijze van het beginsel van wederkeerigheid in het Verdrag over bodig was. Noch Engeland, noch Italië heb ben het noodig geacht zulke wederkeerig heid te eischen en hebben er de voorkeur aan gegeven zich te plaatsen in de positie van moreel gezag, welke zij deelachtig wor den als borgen voor Europeeschen vrede. Bovendien zou in het onwaarschijnlijke ge val. dat Duitschland of Frankrijk Engeland zou bedreigen, een van die landen (wier veiligheid van Engeland afhangt) vanzelf een bedreigd Engeland te hulp moeten komen. De felle bestrijding van Locarno in zekere kringen in Groot Brittannië is gegrondvest op het oude denkbeeld van de prachtige afzondering, op de stoutmoedige veronder stelling dat dit land zich niets behoeft aan te trekken van de politiek van Europa, zelfs niet van dat deel van Europa, het Westelijke, dat het dichtst bij de Engelsche kust ligt. Chamberlain heeft in zijn artikelen nog eens ten overvloede aangetoond dat zulk een politiek Exxgelaxxd even veilig zou maken als een struisvogel, die bij de nadering vm het gevaar het hoofd in het zand steekt. De verschrikkelijke bewijzen van den oorlog dat zulke veiligheid voor Engeland niet be staat moeten door de Daily Express, zijn eigenaar en zijn aanhangers zijn vergeten... niettegenstaande het feit dat het blad nog pas als premie voor zijn lezers een foto-boek heeft uitgegeven dat- de herinnering aan dezen oorlog tot in de kleinste bijzonder heden terugbrengt. Sir Austen Chamberlain heeft met overtuiging betoogd dat een oor log in West-Europa den vrede in Engeland ernstig bedreigt en zijn economische belan gen hevig moet schaden. Het Locarno Ver drag is bedoeld om zulk een oorlog te voor komen. De schrijver herhaalt, hetgeen den Iaatsten tijd uit officieele monden is gehoord dat aan Groot Brittannië de vrijheid moet blijven te beslissen of een geval zijn tus- schenkomst eischt. Die tusschenkomst zal klaarblijkelijk altijd geboden zijn wanneer er oorlog dreigt in West-Europa. A. K. VAN R. UIT DE GROOTE STAD. De vele hanen van den wethouder. Thans eens een gevalletje niet bepaald uit Amsterdam, maar uit een plaatsje vlak onder den rook van de hoofdstad. Ik weet niet of ze in dat stille plaatsje ook een afdeeling van de Aixti-Lawaai- Bond hebben, maar bestaat er zulk een or ganisatie, dan zal het mannetje, dat zich dezer dagen voor den Amsterdamschen Politierechter had te verantwoorden, er vast en zeker lid van zijn. Het mannetje, dat ik voor het gemak Jan zal noemen hij héét werkelijk zoo had al jaren een allerverschrikkelijksten last van de hanen van zijn buurman. „Edelachtbare", zei hij. „die hanen kraaien 's morgens vroeg al zóó hax-d, dat ik er niet van slapen kan. En er wordt heelemaal geexi toezicht op gehouden. Ze hebben geen nacht hok, er is geen afsluiting en ze loopen net zoo goed over mijn erf als„ over het zijne en ze eten al mijn slaai exx alles op". „Jawel", zei de Politierechter, „maar u eet de hanexx van uw buux-man op!" Jan glimlachte bescheiderx. Hij wou er geen ja en geen neen op zeggen, blijkbaar, maar toen de Politierechter hem op den man af vroeg (ik zal 't nu meteen maar zeg gen: 't mannetje stond terecht voor hanen- diefstal) „Hoeveel hanen hebt u gestoieix?" moest hij er toch onder uit komen en hij bekende er acht. De eigenaar van de hanen intusschen verklaarde, dat hij dit jaar eerst 10 hanen kwijt gex-aakt was, daarna 8 en verleden jaar niet minder dan 50 stuks. Hij houdt er nu boek van. Als het niet op natuurhistox-ische gronden onjuist was. zou men geneigd zijn een vaak misbruikt' ci taat nóg eens t© misbruikexx: ,jAan een boom zoo vol geladen, mist- men vijf, zes haantjes niet!" Maar dat Jan en zijn ziekelijke vroxxw inderdaad eexxigen oveiTast ondervonden van het mannelijk pluimgedierte, welks aantal bij tientallen te tellen was, zal nie mand verwonderen. De eigenaar van de hanen is eexx man met een Caesarkop. Hij oefent het beroep van kweeker uit, doet daarbij aan de hanexx- houderij en toen ik hem daar zoo, forsch en stevig en even onwrik- als onvermurwbaar met de armen op den rug en als 't ware in den vloer vaxx de gerechtszaal geplant, voor den Politierechter zag staan, was ik heelemaal niet verwonderd hem te hooren mededeelen, dat hij wethouder vaxx het plaatsje-in-quaestie is. Zulke Mussolini-trek- ken heeft alleen een geboren heex-scher. De wethouder is ook een slim man. Want toen het maar niet ophield met die hanexx- dieverij heeft hij op een avond zijn erf keurig netjes laten aanharken. Den volgen den morgen waren er weer eenige kx-aaiers verdwenen en in den tuin stonden voet stappen. die leidden naar de woning vaxx des wethouders buurman Jan. Jan kreeg bezoek van de politie en die vond in Jan's ledikaxxt vijf gedeeltelijk ge stikte en later in een emmer water nog drie geplukte hanen. Dat warén tezamen de acht stuks waarvoor hij terecht stond. ,U hebt ook nog andere quaesties met uw buux-man?", vroeg de Politierechter aan Mussolini. „Ik kén geen quaesties. Edelachtbare!" zei de wethouder kort. (Gelukkige gemeente bestuux-der. die in dezen tijd geen quaesties kent!) „Deze man kx-eeg geen stexxn. Ik geef geen steun aan menschexx die eigen zaken hebben Twee getuigen a décharge kwamen ver klaren, dat het kleine mannetje buitenge woon veel last van de hanen had. Zij wan delden over zijn erf en pikten alles stuk. De Politierechter meende echter dat dit Jan nog geen recht gaf, zóó tegenover den „gevleugelden overlast" op te treden als hij gedaan had. Er was bij het vooronderzoek nog een voor Jan leelijk feit gebleken, n.l. dat hij den eigendom van andex-en al zeer weinig ontziet en daax'voor al straf onder- gaan heeft. De veronderstelling is dxxs xnis- schien .niet te gewaagd dat de hanen er tóch aan hadden moeten gelooven, óók als zij Jan's „slaai" niet- opgegeten hadden. Het werd 14 dagen voor Jan. Hij kon zoo lang niet weg. zei hij. En hij ging in hooger beroep. J. C. E. LEIPZIGER BONTHANDEL RUIMT OP 20 TOT 50% KORTING GR. HOUTSTRAAT 103 (Adv. Ingez. MedJ VIJFTIEN MENSCHEN GEDOOD BIJ KETELONTPLOFFIN'G. MEXICO-CITY, 9 Dec. (V.D.) Door een keteloxxtploffixxg op een farm in het district Linares zijn 15 personen gedood exx vele ge wond. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. MAATSCHAPPELIJK WERK LEGER DES HEILS. Geachte redactie. De geachte inzender vaxx het stukje over bovexxgenoemde aangelegenheid, voorkomexxd in uw blad, geeft blijk, niet al te best op de hoogte te zijn. Het komt n.l. zoo goed als nooit voor, dat jongemannen, die familie in Haarlem hebbexx, door Maatschappelijk Hulp betoon verwezen wordexx xxaar het Logement vaxx het Leger. De aldaar verblijvexxde men- schen, zoowel zij die voor eigen x-ekenixxg daar zijxx, of wel voor axxderer rekexxing. zijn men- schen. die, indien zij niet daar waren, toch in een of ander Logexxxent in Haarlem zouden verblijven. Eix of het gehalte vaix de daar verblijvende mexxschen nu minder zou zijn, dan van menschen, die ergens andex-s, in welk kosthuis dan ook, zouden vex'blijveix, meen ik te mogexx betwijfelen. Dan is er nog het Tehuis van het Leger aan het Spaarne 106, waar 65 menschexx ver blijf houden, geheel voor rekening van het Leger des Heils, en 5 a 6 voor rekenixxg van M.H.B. Deze Iaatsten hebben allen den leef tijd vaix 60 jaar overschreden en houden allen reeds van 10 tot 16 jaar in het Tehuis verblijf. In dit Tehuis houden als gevolg van de tijdsomstandigheden, menschen ver blijf, die glansrijk de vergelijking kunnen doorstaan nxet iederen nxan, die niet in dit Tehuis verblijft. Geloof mij, geachte inzender, het gaat maar niet aan, om de door U ge uite verwijten aan de in uw stukje genoemde heeren zonder meer te doen. evenmin als het u past, om uw oordeel uit te spreken met be trekking tot de mentaliteit vaxx de bewoners vaxx Logement of Tehuis van het Leger des Heils. Alvorexxs te be- of te veroordeelexx, ware het wellicht niet ondienstig eens aan den chef Maatsch. Werk Leger des Heils, te ver zoeken, de inrichting te mogen bezichtigen een verzoek, dat nimmer aan een werkelijk belangstellende wordt geweigerd. Met dank voor de plaatsing C. H.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3