VOOR EER EN GEWETEN MAANDAG 11 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 4 VRIJZ.-DEM. JONGEREN ORGANISATIE. HET WINTERPROGRAMMA. Men schrijft ons: Sedert eenigen tijd houdt de af deeling Haarlem der VJD.J.O. geregelde wekelïjksche bijeenkomsten op Woensdagavond in Restau rant Köhlinger in de Jansstraat. Eiken Woens dagavond komen de leden daar bijeen om gezamenlijk de staatkundige en maatschap pelijke vragen van dezen tijd te bestudeeren en zich daaromtrent een meening te vormen. Het eerste gedeelte van deze clubavonden wordt ingenomen door een inleiding met daar opvolgende gedachtenwisseling en nabespre king. terwijl de rest van den avond is gewijd aan het gezellig samenzijn. Daartoe is er ge legenheid tot het beoefenen van verschillende gezelschapsspelen. Verder is er gelegenheid ■tot het lezen van verschillende week- en maandbladen, aan een daartoe ingerichte leestafel. Deze clubavonden mogen zich in een groote belangstelling zoowel van leden als van be langstellende jongeren verheugen, waarom het bestuur besloten heeft ze den geheelen winter door te blijven houden. Aan werklooze jongeren, die zich voor het werk der vereeni- ging interesseeren, biedt het bestuur gelegen heid de avonden zonder eenige yerplichting bij te wonen. Een uitgebreid programma is nu voor dezen winter opgesteld. Allereerst bevat dit enkele studiekringen, waarvan de eerste, te geven door de heeren J. C. Deering en A. M. Steke lenburg, reeds begonnen is. Zij handelt over de ontwikkeling van de parlementaire demo cratie onder den titel: „Inleiding tot de vra gen van dezen tijd". Er zullen nog andere onderwerpen in be handeling komen, waaronder Fascisme en Nationaal-Socialisme en het vraagstuk van oorlog of vrede. Ook door de leden zelf zullen verschillende inleidingen gehouden worden. Voor de bestudeering hiervan beschikt de V.D.J.O. over een bescheiden bibliotheek. Een aantal lezingen over actueele onderwer pen zal dezen winter gehouden worden. Ver der enkele propaganda-vergaderingen. De eerste van een reeks excursies werd j.l. Donderdag gehouden naar Den Haag. waar een zitting van de Tweede Kamer werd bij gewoond, terwijl het Kamergebouw, zoover •mogelijk, bezichtigd werd. Hieraan ging Woensdag een inleiding over het werk der Staten-Generaal vooraf. Een volgende excur sie zal worden gehouden naar het Koninklijk •Paleis, de Nieuwe Kerk en enkele andere ge bouwen in Amsterdam. Ook verschillende •musea zullen in den loop van het jaar bezocht •worden. Deze excursies zullen op Zondagen •worden gehouden. Bij «opvoering van belangrijke tooneelstuk- ken zal gezamenlijk schouwburgbezoek wor den georganiseerd, voorafgegaan door een •korte bespreking over het stuk op den club avond. Hiermede wordt getracht de belang stelling der jongeren voor goede tooneelkunst op te wekken. Tenslotte zal getracht worden een klein •fonds bijeen te krijgen, om daaruit de kos ten van deelneming aan excursies, schouw- •burgtochten, enz, voor werklooze jongeren, die zich daarvoor intresseeren. te bestrijden. Zoo mogelijk zullen daartoe ook niet-leden in de gelegenheid gesteld worden. BEKRONINGEN. Door 14 leden van de Konijnenfokkersver- éenigmg „Het Raskonijn" afd. N.K.B., werd deelgenomen aan de Nationale tentoonstel ling te Hillegom, waar door hen de volgende prijzèn werden behaald: Wesseling, eerste prijs, eereprijs Z.E.V.; D. Lodder, 2e prijs, 4e pr.; G. Koelemeijer, 2e pr.; L. van Noordt, le pr., eere prijs; A. Willemse, le pr., 2e pr.; K. v. Dijk, 4 le pr., 2 2e pr., 5 eereprijzen, b,- nevens den beker voor het beste dier. A. Janse, le prijs, eere prijs en Z.E.V.; Lig- tenberg, 2 le pr., 2 eereprijzen; mevr. Van Noordt—Westerveld, 2e pr. en E.V.: V. Schie, 3 le prijzen, 4 2e pr. en 3 eereprijzen: Nees- kens, 2 le pr., 2 eereprijzen; B. Esveld, 2 le prijzen; H. Koelemijer, le pr., eereprijs; K. Braun, 1 tweede prijs, 1 derde prijs. Voor deze jonge vereeniging dus een mooi succes. d&ML in~Co&Sfa£&4*> UrGtiA'S*C tXhM& 50 U wenseht maximum waarde voor minimum kosten Met de Philips 834a, een 2-krings „Super-Inductie" toestelvoor een bescheiden bedrag een reeks van stations, een krachtig geluid en een glas- zuiver timbre. J heeft een luidspreker Philips 824a bezit hetzelfde binnenwerk als de 834a, doch heeft geen ingebouwden luidspreker. U wilt ook muziek als de zenders zwijgen De Philips 874a combineert radio en gramofoon in een sierlijk, klein meubel. U houdt niet van afstemmen De Philips 634a, met vier-krings „Super-Inductie", heeft een vernuftige micrometerschaal, die af stemmen vervangt door kiezen. Electorschakelaar. Toonfilter. Fading-compensatie. Heel Europa onder Uw dak ook zwakke zenders komen door op behoorlijke sterkte U wenseht het beste, waartoe de techniek op dit oogenblik in staat is Kiest dan den majestueuzen 636aAutomatisch anti-fading systeem. Geluidlooze afstemming. Electorschakelaar. Micrometerschaal. Hoogst bereikbare selectiviteit. Speciaal voor dit doel gebouwde, uiterst gevoelige luidspreker. Qjl2JU\joCBA^iOtytuue^ op. o(e. (rn*v NED. JONGELINGS-BONDSDAG. Het Nederlandsch Jongelingsverbond heeft Vrijdag in de Julianakerk te Haarlem-Noord een goede propaganda voor zijn werk ge maakt. Daar werd namelijk vertoond de film „Van Bondsdag tot Bondsdag", waarin het werk aanschouwelijk werd voorgesteld. Van vijf uur tot half zeven had de eerste film voorstelling voor de kinderen plaats. De heer Gordeau uit Amsterdam sprak de kiemen, die in flinken getale waren opgekomen, op har telijke wijze toe en vertelde hun op pak kende wijze, welk nuttig werk door het Neder landse h Jongelingsverbond niet alleen voor de eigen leden, maar ook voor anderen ver richt wordt. Na de gebruikelijke opening werd eerst een geestige teekenfilm vertoond, geti teld: „Mutt en Jeff bij de Kannibalen". De kinderen hebben er om geschaterd. Toen kwam de hoofdfilm, die van het Bondswerk. De heer Gordeau deelde mede, dat het Ver bond bestaat uit 1300 vereenigingen met te zamen 33.000 leden, die elke week vergade ren en die elk jaar een bondsdag houden. We zagen dien van het vorig jaar in Zeeland en tevens aardige kijkjes in het jongenskamp te Oud-Leusden bij Amersfoort. De kinderen genoten van alles wat in dit kamp gebeurt, niet het minst van de voet bal-, korfbal- en handbalwedstrijden. Tus- schen de bedrijven door liet de heer Gordeau hen liederen zingen. De voorstelling eindigde weer met een grap pige teekenfilm: „Mutt en Jeff en het land huisje", die zoo mogelijk nog meer insloeg. De heer Gordeau sprak toen nog een kort slotwoord; hij verzocht de kinderen, aan hun ouders te vertellen wat ze gezien eri ge hoord hadden. 's Avonds acht uur had de tweede voorstel ling voor volwassenen plaats. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: v. Amstel. Kamper.straat 44. zak aardappe len. Vroom en Dreesmann. Groote Houtstraat, brief bestemd voor Duitschland. Santing, Kle verparkweg 192, bustehouders in pakje. Wal- linga, Soendastraat 13, das. v. Kouteren, Mr. Joostenlaan 33, gymn.schoen. Bur. v. Politie, Smedestraat 9, nummerplaat, schildersjas met gereedschap, stuk leer, riem, handschoenen. Kennel Fauna, Parklaan 119, 2 katten, 2 hon den. Schouwhuis, Olmenstraat 44, medaille. Moerkerk, Perseusstraat 35. muts. Kensijn, Burretstraat 16rd„ portemonnaie. v. Driel, Boekenrodestraat 4. idem. Hoofdpostkantoor. Raaks, idem. Grit. Wilgenstraat 46. rijwielbel. plaatje. Harre. Schoterboschplein 8. tasch." Vr. en Dreesmann, Groote Houtstraat, pakje inh. zakdoeken. Koster, Emostraat 39. zakmes. {3mit Stuyvesantstraat 37 dameshandschoenen. Huis in 't Veld, Merovingenstraat 41, huissleutel. Oudolf. Kleine Houtstraat 121 rd„ hond. Kui per, Siriusstraat 36, idem. Oud, Obistraat 10, heerenhandschoen. Pigge, Iiaitsma Muiier- straat 78, handbeschermer. OPPASSEN MET DEZE KOOPLIEDEN! De commissaris van politie te Arnhem waar schuwt tegen vertegenwoordigers van de N.V. Hygia Rhewav te Arnhem die ondergoederen verknopen tegen te dure prijzen. Vooral amb tenaren worden bezocht. Zij laten den aspi- rant-koopers een contract onderteekenen. doch men dienit zich wel eerst goed te overtuigen, waartoe men., zich verplicht. (Adv. Ingez. Med.) AMSTERDAM HEEFT EEN NIEUWE BIOSCOOP. Aan de Weteringschans te Amsterdam is een nieuw bioscooptheater en cabaret geopend. Het wordt geëxploiteerd door Duitsche vluchtelingen, doch het zal een Nederlandsche onderneming zijn met Neder-" landsch personeel en bij voorkeur Nederland- i sche artisten. OPHEFFING VAN 21 OPENBARE SCHOLEN TE AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam stellen voor 21 openbare scholen op te heffen. Veertien daar van bevinden zich reeds in staat van ophef- FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER. 52) Nortons eenige opmerking, toen hij de sol daten zag, was geweest: „Waar komen die vandaan?" Hij vertelde aan Allen, dat hij gezien had, waar Dunlavey en zijn mannen het vee heen- gedreven hadden en dat hij ze verborgen zou vinden in een nauwen bergpas tusschen twee heuvels, ongeveer een mijl aan de over zijde van Rabbit-Ear. Hij en Hollis hadden te kennen gegeven, dat zij van plan waren om den troep te vergezellen, maar dit werd hun door den kapitein geweigerd. De gevangenneming der dieven was een zeer eenvoudige zaak geweest. Een voor een waren de soldaten de helling' bij de rivier afgedaald, de ondiepe plek overgestoken en aan den anderen kant naar boven geklom men. Een galop van een mijl had hen bij den bergpas gebracht, door Norton aangege ven en in een pijnboom-boschje had de ka pitein zijn soldaten zich laten verspreiden, was plotseling den bergpas ingestormd en had verscheidene mannen overvallen, die met Dun lavey bezig waren om de brandmerken van het gestolen vee te veranderen. Er was een vuur in het midden van den bergpas, waar omheen de brandijzers lagen. Het gestolen vee droeg verschillende brand merken. Er behoorden misschien een twaalf stuks aan de Circle Bar, verscheidene aan de Pig Pen; andere droegen de brandmerken van de Three Bar en de Diamond Dot. Het bewijs van Dunlavey's schuld was af doende geweest. Hij had eenigen weerstand geboden, maar was spoedig overweldigd door Allen en de soldaten. Vervolgens was de troep met de gevangenen naar Dry Bottom terug gekeerd. Hollis reed langzaam naar de Circle Bar. Hij was moe doodmoe. Toen hij bij het huis der Hazeltons kwam, was de schaduw op de veranda zoo verlokkend, dat hij afsteeg zijn pony aan een der slanke veranda-spijlen vastbond en ging zitten, vermoeid tegen de spijl leunende, waaraan hij zijn pony vastge bonden had. Hij zat zoo lang te kijken naar een boschje yan aiierlei onkruid, dat op den rand van het ravijn bij het huis groeide, zijn gedachten vol van alles, wat hem gedurende zijn ver blijf in het Westen overkomen Was. Nellie Ha- zelton verscheen in elk dezer beelden' en daarom glimlachte hij dikwijls. Hij had niet van het land gehouden, toen hij hier pas kwam; het had hem geen gele genheid schijnen te bieden om zijn eerzucht na te streven. Het fokken van vee had zeker nooit in zijn toekomstplannen gelegen. Toch zag hij nu in, dat er in deze streek volop ge legenheid was voor succes in deze bijzondere tak van nijverheid; alles, wat men te doen had, was op zijn stuk staan tot de wet kwam. En nu was de wet gekomen en hij was gedeel telijk aansprakelijk voor haar komst. De ge dachten hieraan vertrok zijn lippen tot een norschen lach. Hij stopte zijn pijp en stak haar aan, waar op hij kalm, tegen de spijl geleund ging zit ten rooken en zijn blik afdwaalde naar een boschje kreupelhout, dat langs het pad op twintig voet afstand van het huis stond. Hij zat rustig, zijn lange beenen uitgestrekt, te genieten van de warmte der zon, die op een hoek van den veranda-vloer viel. Zijn pijp was bijna uit, hij stond op en keek naar zijn pony, die genoegelijk de toppen afgraas de van eenige planten bij den rand der veranda. Toen klopte hij, toegevende aan het gevoel van moeheid, de asch uit zijn pijp, stopte haar weer, stak haar aan en hernam zijn vorige houding. Gedurende de laatste paar dagen had hij veel aan Dunlavey gedacht. Hij dacht nu ook aan den man toen zijn blik weer naar het kreupelboschje langs het pad dwaalde. De geestelijke processen van sommige men- schen waren onbegrijpelijk. Dunlavey was een van die menschen.Wat hoopte de man te win nen door het tarten der wet? Was er niet genoeg voordeel in het veebedrijf, als het eer lijk toegepast werd? Hij voelde een zekere verachting voor den man, maar daarmee ver gezeld ging een soort grimmig medelijden. On getwijfeld voelde Dunlavey zich tot zijn han delingen gerechtigd, want hij had hier vele jaren gewoond, ongetwijfeld al de ontbe ringen geleden, die het deel waren van alle pioniers; een moeilijk leven geleid, zware slagen toegediend aan zijn vijanden en er zelf eenige ontvangen. Zijn levens-philosofie be hoorde tot het eigenaardige soort, dat de.man nen der Oude Wereld huldigden, voor de be schaving gekomen was; die hielden hun ba nier der gerechtigheid hoog waarop scherp en spottend, te lezen stond. „Macht is recht". Maar in dit land kon macht nooit recht zijn. Dunlavey moest deze les leeren; hij kon niet hopen om Hollis zat plotseling rechtop, legde zijn pijp weg en staakte terzelfder tijd zijn overpeinzingen; de machine was ver dwenen, zijn oogen werden een weinig dicht geknepen. Want plotseling achter het kreupelhout, dat langs den rand van het pad groeide, was de man te voorschijn gekomen aan wien hij gedacht had! Het was duidelijk, dat hij niet onverwacht tegenover Hollis stond. Hij hield zijn pony in en zat roerloos in het zadel, met bleek gelaat, zijn oogen glinsterend van hartstocht. Een oogenblik zei geen der beide mannen iets. Hollis begreep, dat het groote moment waarop hij zooveel dagen gewacht had, aan gebroken was. En het was onverwacht geko men. Het vond hem vermoeid na zijn werk zaamheden van den nacht en in geen condi tie om te vechten. Hij haalde diep adem en sprong overeind, een norschen glimlach op zijn gelaat. Hij stapte van de veranda af en stond bij een der spijlen Dunlavey strak aan te kijken. Onder het kijken verdween de nor- sche glimlach op zijn gelaat langzamerhand, zijn lippen krulden zich bitter, zijn oogen werden koud. „Je ko*it zeker dat pak slaag in ontvangst- nemen?" zei hij. Dunlavey steeg snel af, zijn rechterhand vloog naar zijn holster, om zijn revolver te trekken. Hij kwam op Hollis af, ineengedoken met een koude wregde glinstering in zijn oogen. „Ja, nuchter kalf grauwde hij. Van het oogenblik af waarop Hollis den vorigen avond in het gerechtsgebouw was ge komen, was Ben Allen voortdurend in actie geweest. Het was laat in den morgen toen hij met zijn gevangenen in het gerechtsgebouw was teruggekeerd. De mannen, die gevangen genomen waren tegelijk met Dunlavey, wa ren nog bij de soldaten, daar er in het ge rechtsgebouw niet genoeg plaats voor hen was. Watkins was losgelaten en Dunlavey had zijn plaats ingenomen in het kamertje, dat als gevangenis dienst deed. Even voor twaalf uur ging Allen naar het station, waar hij aan den gouverneur de geschiedenis van de gevangenneming telegrafeerde. Hij had toen een dozijn cowboys afgevaardigd en ze naar de Circle Cfoss gezonden om duizend stuks vee van Dunlavey bijeen te drijven en te houden tot in den namiddag, wanneer zij overeenkomstig Aliens bekendmaking aan den hoogsten bieder verkocht zouden worden. Toen zocht Allen vermoeid en hongerig, het- Alhambra op en gebruikte een hartig maal. Dry Bottom was propvol bezoekers, die voor den verkoop gekomen waren. Maar voor dat Allen zijn maaltijd geëindigd had, was de uittocht begonnen. Het pad, dat naar de Circle Cross rancho leidde, was vol vermoe delijke koopers, nieuwsgierigen leegloopers en inwoners der stad. Nu de wet gekomen was, waren er velen, die ontdekten dat de man. die lrun kampvechter was geweest, altijd hun sympathie had gehad. Allen vond zijn weg naar het gerechtsgebouw bezaaid met mannen, die hem aanhielden om hun goeden wil te getuigen. Verscheidene menschen ver zamelden zich voor het Kickerbureau, om een glimp van Hollis op te vangen. Zij, die zich daar vóór half één verzamelden, zagen hem aan zijn schrijftafel zitten, lang, hoekig, met ernstig gelaat, volkomen kalm onder dit alles, wat zoo'n opschudding verwekte. Allen had, toen hij langs het Kicker-bureau kwam. op weg naar het gerechtsgebouw, even stilge staan om naar binnen te kijken en hem een groet toe te roepen. Daarop had hij zijn weg vervolgd. Aan het gerechtsgebouw gekomen keek Al len even bij Dunlavey en vond hem op den grond liggen, blijkbaar slapende. Allen stoor de hem niet. Hij ging naar buiten, wierp het zadel op zijn pony en reed naar het boschje, waar de soldaten gelegerd waren; hij had een langdurig gesprek met den kapitein. Otn twee uur keerde hij terug naar het gerechts gebouw, waar hij begroet werd - met het nieuws, dat Dunlavey ontsnapt was. Allen hield zich niet op om te vragen, hoe die ont snapping had plaats gehad. Hij besteeg zijn pony weer en stormde naar het Kicker bureau uit vrees dat Dunlavey daarheen was gegaan. Potter lichtte hem in, dat zijn chef anderhalf uur geleden naar de Circle Bar vertrokken was. Hij had het Coyote-pad genomen Potter had hem nagekeken. Allen liet zijn pony keeren en keerde naar het gerechtsgebouw terug. Aan de deur ont moette hij rechter Graney. Het gezicht van deen laatste was bleek en verwrongen van angst. „Hij is weggegaan om Hollis te dooden", zei de a-echter hem met strakke, witte lippen. „Ik hoorde hem vanmorgen Hollis dreigen en daarnet vertelde een man mij, dat hij Dunla vey had gezien nog niet meer dan een half uur geleden, in vliegende vaart het Coyote pad oprijdend!" Allen's eigen gelaat verbleekte. Hij stond niet stil om te antwoorden, maar dreef de sporen diep in de flanken van zijn pony en stormde de straat door naar een plek bij het Kickerbureau waar hij op het pad kwam. De afstand, naar de Circle Bar rancho be droeg tien mijlen en Dunlavey had een groot halfuur voorsprong! Hij hielp zijn pony zoo veel hij kon over de eerste mijl, ofschoon hij niet mocht hopen om tijdig op de Circle Bar te komen om Dunlavey te beletten het plan om Hollis te dooden uit te voeren. Neen, hield hij zich voor terwijl hij reed, hij konhem niet belette om Hollis te dooden, wanneer hij- den •laatste onverhoeds aanviel, maar hij be loofde zichzelf, dat Dunlavey niet zou ont- siappen aan de straf voor deze daad. Hij had eenige hoop gehad, -dat Dunlavey zijn nederlaag philosofisch zou opnemen.. De laatste was niet de eenige man, dien hij verslagen had gezien door de wet. Daargin der in Colfax County en in Wyoming had hij met zulke mannen te doen gehad en ge woonlijk hadden zij zich als zij inzagen dat de wet onvermijdelijk was bij den nieuwen toestand neergelegd en waren vrij eerlijke burgers geworden. Hij had zich verbeeld dat Dunlavey geen uitzondering zou zijn; dat hij als de eerste prikkeling der nederlaag ge-' luwd was, tegenstanders halverwege tege moet zou komen, bij een poging om tot een vergelijk te komen. Het gevaar schuilde in den tijd die onmiddellijk volgde, op de er kenning van zijn nederlaag. Een man van het type Dunlavey was dan meestal wan hopig. Zoo overlegde Allen met zichzelf, terwijl hü in halsbrekende vaart over het Coyotepad reed en verscheidene keeren gevaar liep om zijn nek te breken. Sedert hij Dry Bottom verliet had hij nog geen oogenblik aan zijn eigen gevaar gedacht. Hij had meer dan een half uur gereden en kwam uit een kleine geul, toen hij een ruiter- looze pony vond en vlak er bij een andere, die paasde bij een boschje kreupelhout. Hij her kende de eene oogenblikkelijk als die van Dunlavey en zijn tanden sloegen, met een klap op elkaar. Hij reed dichter bij de andere pony, onderzocht hem. Op een dei- heupen was een brandmerk de Circle Bar. Allen's gelaat verbleekte weer. Hij was te laat gekomen. Maar hij zou niet te laat zijn om wraak te nemen op Dunlavey. Hij steeg af en naderde voorzichtig het kreupelhout naast het pad. Toen hij dit uit eenschoof, zag hij het dak van een huis. Hij herkende het; hij was er meermalen voorbij gekomen op zijn onderzoekingstochten in de streek. Hij trok zich terug en kroop verder langs de struiken, overtuigd, dat hij sooedig Dulavey zou zien. Maar hij was nog niet ver gegaan, toen hij stemmen hoorde, hij schoof weer voorzichtig de struiken opzij en keek er door. Hij deinsde achteruit van verbazing, een ongeloovige lach verscheen langzaam - :n gelaat. De ongeloovigheid veranderde een oogenblik later in plezier toen hij Hollis' stem hoorde! (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 4