De K.N.G.V.-dagen in Utrecht. DAMMEN KRACHTSPORT PAARDENSPORT KORFBAL Lichamelijke Opvoeding BILJARTEN WIELRIJDEN ZEILEN SCHERMEN MAANDAG II DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 7 GYMNASTIEK. Nederland wint van Noord-Frankrijk. (Van onzen medewerker). Technische Bondsvergadering Zaterd'ag kwamen In Utrecht de afgevaar digden uit de Technische Commissies van de K.N.G.V.-turnkringen bijeen ter bespreking van de technische belangen van het Verbond. 's Middags werden tegelijkertijd drie sectie vergaderingen gehouden ter behandeling resp. van athletiek, spel en wandelen. In de athletïek-bijeenkomst vond behande ling een voorstel tot invoering' van competities in de kringen, waarbij besproken werd het al of niet kweeken van cracks. Algemeen werd de voorkeur gegeven aan een algemeene be oefening door velen boven een speciale oefe ning door enkelen. Voorts besloot deze ver gadering, kring-consuls voor athletiek te be noemen. Een lezing werd gehouden over de terrein-inrichting voor atletiekwedstrijden. De spel-vergadering behandelde vooral het handbalspel, waarbij de noodige aandacht werd geschonken aan de voorstellen omtrent naderen uitleg van het reglement. Verder vond bespreking plaats over de toelating van handbalclubs uit andere bonden. Bij de bespreking' van het wandelen werd de noodige aandacht geschonken aan voor stellen van den heer F. Bischot (Haarlem). Wandelconsuls van het K.N.G.V. mogen- voortaan alleen voor dien bond optreden. 's Avonds werd een algemeene technische Bondsvergadering gehouden, waarin een uit treksel gegeven werd van de besprekingen uit de sectie-vergaderingen. Deze bijeenkomst wijdde verder haar aandacht aan de wrijving met andere bonden betreffende athletiek, handbal en wandelen. Nu het K.N.G.V. zich met zoovele sporten bemoeit, zagen enkele sprekers hier een uitbreiding in de richting van een Sport-Centrale. Dezen dag werden voorts demonstraties ge geven van Bonds-vrije oefeningen voor jon gens, meisjes en dames. Door den Kennemer Turnkring waren af gevaardigd de heeren D. Beets en W. H. Verlees. Veteranenkorps. Zondagmorgen werd onder groote geestdrift van een honderdtal veteranen overgegaan tot oprichting van het Veteranenkorps K.N.G.V. De heer J. J. Th. Bakker (Bergen op Zoom) wees in zijn openingswoord op de medewer king van duizenden Solcols van 40—70 jaar aan de feesten in Praag. Bij zoovele Neder- landsche veteranen belet een zeker schaamte gevoel medewerking met de daad aan turn- feesten. Dit moet, aldus spreker, veranderen, en daarom is er sprake van oprichting van een veteranenkorps. De vergadering besprak de ..tien veteranen- geboden" en het voorgestelde reglement, dat o.a. vermeldt een jaarlijksche reünie en daad werkelijk optreden ter gelegenheid van tuin feesten. In het bestuur werden bij acclamatie ge kozen de heeren J. J. Th. Bakker (voorzitter), E. de Wilde (secretaris-penningmeester) en A. v. d. Burg (technisch leider). De heer Chr. Krijger zag zich tot eere-lid benoemd. Na de onthulling van de veteranen-vlag sprak dr. J. H. O. Reijs, voorzitter van het K.N.G.V., de vergadering toe. In de oprichting .van het veteranenkorps zag spreker een mid del tot binden van de ouderen aan het Ver bond. Dr. Reijs begroette de oprichting van het korps als voorbeeld van de stuwing, aie zich de laatste jaren zoo sterk in het K.N.G.V opdringt. NederlandNoord-Frankrijk. 's Middags vond in Tivoli een landenwed- strijd plaats. Als tegenstander was gekozen de vertegenwoordigende ploeg van Noord- Frankrijk. Gelet op den uitslag is evenwel de Nederlandsche techniek al zóó ver, dat een .wedstrijd tegen de ploeg van geheel Frankrijk in de lijn ligt. Immers, van de 15 Fransche en Nederlandsche turners in totaal (één van deze laatste viel uit) werden de eerste 6 plaat sen ingenomen door Nederlanders, terwijl onze 7e landgenoot vrijwel gelijk stond met de beste Franschen. In de vrije oefeningen toonden onze tegen standers het ouderwetsche werk, waarin al te schaars de nieuwe moeilijke vormen waren gemengd. Sierlijk was hun afwerking onge twijfeld, maar het gehalte bleef bijna altijd onder de middelmaat. De Nederlanders lie ten beheerscht- zware oefeningen zien, waar van evenwel menigmaal het effect «enigszins bedorven werd, doordat de grens van 2 minu ten maximum werd overschreden. De vrije oefeningen gaven onzen landge- nooten een beslisten voorsprong door hun modern werk, maar dit beteekende op zich zelf niet veel, omdat nu het toestelturnen waarin gedurende lange jaren zoo weinig ver andering is gekomen zou beslissen. Wie nu evenwel een strijd verwachtte tusschen Fran sche soepelheid en Nederlandsche kracht, kwam bedrogen uit, want de meerderheid in deze beide eigenschappen lag bij onze turners. Plet werk van onze tegenstanders was te hoekig, te weinig vloeiend; het gaf geen lo gische samenstelling, en zelfs ontbrak bij enkele Franschen de gewenschte wedstrijd routine. De Nederlandsche turners waren zeker een klasse beter. Minderwaardig bleek het Fransche werk evenwel in geen geval. Zoo vielen verschil lende paard-oefeningen op, waarbij van het geheele toestel werd gebruik gemaakt. Het ringenturnen vertoonde veel overeenkomst met het Nederlandsche werk, dat door inter nationaal contact in peil zoo sterk steeg Trouwens, in paard en ringen verschilden de ploegen weinig, al bleef Nederland vóór. De andere 4 onderdeelen gaven onzen tur ners een veel grooteren voorsprong. Over de vrije oefeningen spraken wij reeds. Steviger werd de overwinning' verder door het paard- springen en door het rek- en brugturnen. Aan het rek profiteerden verschillende Fran schen niet van hun aanvankelijk goeden zwaai, en aan brug boekte Nederland te veel kleine mislukkingen, die weer goed werden gemaakt door buitengewoon rekwerk. Het einde kwam met een overwinning voor onze landgencoten, die 596.10 p. verkregen tegen de Franschen 544.45 p. Persoonlijk was de volgorde van de drie besten (maximum 110 p.)1. F. Wedel 103.95 p., 2. P. v. Dam 101.40 p., 3. E. Melkman 97.70 p. Vermeld mag nog worden, dat J. F. v. d. Vin den blijkbaar zijn ouden vorm teruggevonden heeft. De uitslag per onderdeel luidt: Vrije oef. Paard Ring. Spring. Rek N.-Frankrijk 93.10 97.30 105.85 47.55 102.50 Brug. 98.15 Nederland 108.80 102.85 109.90 54.40 114.50 Brug. 105.85 Eindstrijd om den meestertitel. Men meldt ons uit Rotterdam, dat de al daar gespeelde partijen voor den eindstrijd om den meestertitel van den Nederl. Dam- bond als volgt zijn verloopen. N. Cohen won van Jac. Buller. Ph. Idzerda won van A. Bax. In de partij Idzerda—Bax heeft zich helaas een incident voorgedaan. In een stand van zes om zes offerde Bax een schijf en verliet het speellokaal zonder een sluitzet te hebben gedaan, waarop de wed strijdleider, de heer J. J. de Boer, de partij reglementair voor Bax verloren verklaarde. Aangezien hier sprake is van force majeur (Bax moest den laatsten trein naar Dordrecht halen en had geen tijd meer om behoorlijk over den sluitzet na te denken) gelooven wij niet dat het bestuur van den Nederl. Dambond zich zal vereenigen met het verloren verklaren deaer partij. Hoofdklasse-competitie District Amsterdam. „Gezellig Samenzijn" I behaalt het afdeelings- clubkampioenschap. Bovengenoemde competitie is thans ge heel geëindigd. De eindstand luidt als volgt: g*3sp. gew. gel. verl. bordp. p. Gezellig Samenzijn 7 7 0 0 90—46 14 Van Embden 6 4 1 1 7149 9 Jozef Blankenaar 7 4 1 2 7961 9 Chr.D.Amsterdam. 6 4 0 2 6357 8 Damv. D.O.S. 7 4 0 3 76—64 8 Damv. D.S.T.O. 7 1 1 5 54—86 3 Gez. Samenzijn II 7 0 2 5 5288 2 R.-K. D. Amsterd. 7 0 1 6 51—85 1 De Damvereeniging „Gezellig Samenzijn" I behaalde dus het afdeellngsclubkampioen- schap en komt nu uit tegen de Haarlemsche Damclub I voor het clubkampioenschap van het westelijk gewest. P. D. L. V. TE LISSE. De damclub P. D. L. V. speelde een return- match tegen de damclub „Bennebroek". De uitslag is als volgt: LisseBennebroek. C. GastelaarsGerritsen 20 S. van Duinvan der I»oo 02 C. BlomMoes 11 J. C. HaboSchuurman 20 G. BalkenendeBoomstma 11 A. Dannijis—Kool 11 A. MeijmhoutVis 20 K. van Essen—Hoogestein 02 MöhlmannDe Heer 02 D. VergunstPlanting 11 H. Baartman—A. Ruighaver 20 I. v. d. MeulenK. Ruighaver 20 D. AlgeraGerritsen 20 16—10 De overwinning was dus voor P. D. L. V., zoodat de medaille door P. D. L. V. gewonnen yrerd. Kampioenschappen West-Nederland te Beverwijk. Zondag zijn de krachtsportwedstrijden om de kampioenschappen van West-Nederland, gewichtheffen en worstelen, voortgezet. De uitslagen waren: 2e afd. midden a ge wicht worstelen: 1 J. van Hoek. D.O.K.. Be verwijk, 1 straf punt, 6 partijen; 2 J. Buchcly, K.D.O. Den Haag, 6 strafpunten, 5 partijen. 3 G. van Eerden, H.K.V. Haarlem 6 strafpun ten 4 partijen. 2e afdeeling midden b gewicht: 1 P. Broos, D.O.K.. Beverwijk. 0 strafpunten 3 partijen, 2 H. Duin, D.O.K., Beverwijk. 4 strafp. 3 p.; 3 J. Soep, K.D.O.. Amsterdem, 6 strafp. 3 p. 2e afd. midden c gewicht: 1 J. Eckhardt, D.O.K., Amsterdam. 1 strafp. 2 partijen; 2 Joh. Kcrver. Hercules. IJmuiden, 3 strafp. 3 partijen; 3 Jac. Korver, Hercules, IJmuiden, 6 strafp. 3 p. Ie afd. licht gewicht: 1 N. Groeneveld, D.O.K. Beverwijk, 2 strafp. 3 partijen, 2 J. Seg- gelink, H.K.V. Haarlem, 4 strafp. 4 p.: 3 W. Brandjes, D.O.K., Beverwijk, 7 strafp. 3 p. Ie afd. midden a, gewicht: G. Doets, D.O.K. Beverwijk, 1 strafp. 3 partijen. De Beverwijksche Krachtsportvereeniging D.O.K. legde op dezen wedstrijddag beslag op 4 kampioenschappen worstelen. Draverijen op de korte baan. Zaterdag is te Groningen een vergadering gehouden van afgevaardigden van hard- draverijvereenigingen, die uitsluitend drave rijen op de korte baan organiseeren. In deze bijeenkomst werd in principe besloten, over te gaan tot stichting' van een landelijke or ganisatie, waarvan alleen korte-baan-veree- nigingep deel zullen kunnen uitmaken. Donderdag a.s., des namiddags te 4 uur, zal in het Kennemer Hotel te Beverwijk opnieuw een vergadering worden gehouden, waarin de oprichting van de landelijke organisatie zal worden bekrachtigd. HAARL. KORFBALBOND Tempo. Zondag 10 December: Excelsior IITempo II afgelast Tempo IIIAllways Ready n afgelast Te spelen Zondag 17 Decembber: Tempo I— De Thorn I, terrein Middenweg 2 uur. Haarlem VITempo II, terrein Klevei'laan, aanvang 2 uur. Vertrek Schoterboschplein 1.30. Tempo II Tempo IH Is vrij. Oefenen Zaterdag van 2 tot 4.30 uur. Ingrijpende verandering in het groeiproces bij intrede in de la gere school. De zwakke leerlingen zijn er nog erger aan toe. Marsch- proeven met schoolkinderen. De beteekenis van krachtigen spier arbeid voor liet groeiend orga nisme. Wanneer het kind op ongeveer zesjarigen leeftijd in het schoolverband wordt opgeno men, beteekent dit een buitengewoon groote verandering in het leven van het jonge kind, dat binnen zekere grenzen een groote mate van vrijheid genoot. En zonder nadere on derzoekingen zou men al tot het inzicht moe ten komen, dat dergelijke ingrijpende wijzi gingen in de kindenvereld wel invloed moe ten hebben op den groei en de ontwikkeling van de kleine knapen en meisjes. De weten schap mag zich evenwel niet met een ver onderstelling tevreden stellen, al ligt deze nog zoo voor de hand. Zij wenscht zekerheid omtrent de gevolgen van bepaalde omstan digheden en wenscht ook te weten, hoever die gevolgen zich in het algemeen en in bijzon dere gevallen uitstrekken. In mijn vorige artikel is met cijfers aan getoond. dat voor vele kinderen de physieke toestand bij de intrede in de school verre van fraai is. Wanneer dan ook dadelijk zal blij ken hoezeer het schoolleven een rem in het groeiproces is, dan is het niet meer dan een voor de hand liggende plicht van particulier en overheid alle maatregelen te nemen, om het kind in de allerbeste conditie zijn school loopbaan te doen beginnen. Het moet zoo sterk mogelijk en zoo goed mogelijk uitgerust in den strijd tegen de nadoelen van het schoolleven worden gezonden. Welke zijn nu die nadeelen? Algemeen heeft men moeten constateeren, dat de jaarlijksche toeneming van lengte en gewicht bij kinderen van 67 jaar belangrijk minder is, dan in de voorafgaande jaren. Op zichzelf zou dit geen aanleiding mogen zijn hier een ongunstigen invloed van de school in te zien. immers in het groeiproces komen verschillende perioden van vertraagden en versnelden groei voor, die derhalve normaal mogen worden genoemd. Men heeft echter ook in het zesde tot zevende levensjaar de lengte- en gewichtvermeerdering geobser veerd van kinderen, die om een of andere re den nog niet naar school gingen en bij dezen werd een gemiddelde gewicht- en lengtever meerdering gevonden, die met 0.7 K.G. en 3.2 c.M. (jongens) of 1.3 K.G. en 0.9 c.M. (meis jes) uitgaat boven gelijksoortige gemiddelde toeneming bij de schoolkinderen. Wanneer men bij deze uitkomsten nu nog in aanmer king neemt, dat de van schoolbezoek vrijge stelden physiek in slechter conditie waren dan de kinderen van denzelfden leeftijd, die in de school werden toegelaten, behoeft men niet lang meer te twijfelen aan den remmen- den invloed van het schoolleven op het groei proces. Voor kinderen, die in aanleg wat zwak zijn en zoo zijn er toch immers heel veel wezen nauwgezette onderzoekingen uit, dat in het 2e schooljaar de gewichtstoeneming bijna geheel stilstaat (jongens) of overgaat in een gewichtvermindering (meisjes). Deze zwakke meisjes bereikten het gewicht, waar mee zij op school waren gekomen in de eerste klasse pas weer in het derde schooljaar. Ook in de verdere schooljaren blijkt, hoe zeer de lichamelijke constitutie achteruit gaat. Schmid-Monnard vond, dat het percen tage ziekelijken in het eerste schooljaar van 5 tot 10 procent in het- 12e levensjaar is ge stegen tot 39 (voor jongens). Voor meisjes steeg het van 19 tot 50 procent. Axel Key kon vaststellen, dat na één jaar schoolbezoek elk 13e kind na 2 jaar elk 7e kind, na 3 jaar, elk 5e kind bleekzuchtig of bloedarm is. Het spreekt nu wel vanzelf, dat de oorza ken voor ongunstige constitutieverhoudingen vaak buiten de school gelegen zullen zijn. maar vastgesteld is in ieder geval, dat ver ergering van bepaalde ongunstige omstandig heden in de constitutie door en in de school ontstaat, evenzeer als de remmende invloed van de school op het groeiproces vast staat. Maar al zou de school aan al deze nadeelen part noch deel hebben, dan zou het toch nog een gebiedende eisch zijn, in de school, waar de geheele bevolking van 7 tot 13- a 14-jari- gen leeftijd bereikt kan worden, zoodanige maatregelen van afweer voor te schrijven en de uitvoering er van mogelijk te maken, dat aan al deze nadeelen krachtig het hoofd wordt geboden ter bevordering van de licha melijke volkskracht en door middel daarvan ook weer van de geestelijke veerkracht. De vraag is dus nu, hoe dat dan gebeuren kan. Om daarover een wetenschappelijk ge fundeerd denkbeeld te geven, moet op twee belangrijke proefnemingen de aandacht ge vestigd worden, nl. op de dierproeven van Külbs en de marschproeven van Roeder en Wienecke. Külbs liet jonge, nog in de groeiperiode ver- keerende, honden op bijzondere wijze dage lij kschen arbeid verrichten. Andere honden van gelijken leeftijd, gewicht en geslacht kon den zich in een groote ren vrij bewegen. Toen dit eenigen tijd geduurd had, werden alle dieren geslacht, waarbij bleek, dat de werk honden niet alleen in ontwikkeling van het beender- en spierstelsel, maar ook in gróéi van hart en longen, alsmede van de klieren, die de stofwisseling regelen, de z.g. controle honden verre overtroffen. Roeder en Wienecke lieten kinderen van 11 tot 14 jaar, die over het algemeen aan het einde van een schooljaar, dus tegen de groote vacantie, een niet onbelangrijke groeidaling blijken te ondergaan, gedurende zes achter eenvolgende dagen marschen maken in het begin van de vacantie. De prestatie werd niet te laag gesteld, de opklimming ging van 12 a 15 K.M. in de eer ste drie dagen tot 20 a 25 K.M. in de laatste. Ook zwakke kinderen (bloedarmoede, onder voeding, neurasthenie) deden mee, mits vrij van storingen in hart en longen. Een algemeen verschijnsel is, dat alle school kinderen in de vacantie in gewicht toenemen. Dit geldt voor kinderen, die de gebruikelijke ontspanning in de vacantie zoeken, voor de kinderen, die in vacantiekolonies zijn onder gebracht, doch eveneens voor de kinderen, die aan de betrekkelijk zeer inspannende marschen hadden deelgenomen. Naast deze overeenkomst is er echter ook een belangrijk verschil geconstateerd tusschen de marsch- kinderen en de overigen. Als regel ging nl. na de vacantie. onmiddellijk bij de hervatting van het schoolleven, bij de kinderen die de vacantie in het gezin of de vacantiekolonie hadden doorgebracht de gewichtlijn weer da len. terwijl bij de marschkinderen die lijn zich nog 2 1/2 maand opwaarts bleef bewe gen. Wat Is nu de overeenkomst tusschen de resultaten van de proeven van Külbs en die van Roeder-Wienecke. Mij dunkt dit: Voor het groeiend organisme is tamelijk inten sieve, goed geregelde, systematisch verrichte, spierarbeid vooral in zijn nawerking be langrijk gunstiger en van veel meer waarde dan de gelegenheid voor naar eigen inzicht gekozen beweging. Deze conclusie is daarom van zooveel belang, omdat er met groote stel ligheid uit blijkt, dat zij, die meenen, dat de lichamelijke opvoeding in de school wel kan worden afgeschaft, omdat in de tegenwoor dige tijden de jeugd voldoende gelegenheid zoekt tot beweging en verblijf in de buiten lucht naar eigen inzicht, er geheel en al naast zijn in hun opvatting. Tijdens het groeipro ces is opzettelijke, goed gedoseerde en niet te geringe spierarbeid, een door niets anders te vervangen stimulans voor volldige lichame lijke ontplooiing. Dr. Rceder zegt dan ook: „Het Is alsof het groeiend organisme sterkere functioneele prikkels behoeft en met de uitschakeling van de geestelijke eischen. met de bloote plaats en Juchtverandering geen genoegen neemt, maar een geforceerde prikkeling, aanzetting van de stofwisseling door verhoogde spier- werkzaamheid van noode heeft en alsof het zijn ontwikkeling vertraagt, wanneer het de gelegenheid tot krachtige spierwerkzaamheid ontzegd blijft". H. L. WARNIER. Buitengewone algem. vergadering Ned. Biljartbond. (Van onzen medewerker.) De Ned. Biljartbond hield Zaterdag haar derde algemeene vergadering in 1933 te Am sterdam. Te ongeveer kwart over twee hield de tij delijke voorzitter, de heer A. W. H. van Haa- ren, vice-voorzitter van den bond, de ope ningsrede, waarbij hij wees op de belangrijk heid van deze bijeenkomst en waarin onze nationale biljartorganisatie na een drie- maandsche crisis in het voorzitterschap zich weder een praesis moet kiezen, die haar op waardige wijze zal kunnen vertegenwoordigen In dit verband wil hij in herinnering" bren gen de zeer groote verdiensten van den afge treden functionaris voor den bond en de na tionale biljartsport, den heer J. Sanders; verdiensten, welke nauwelijks zullen kunnen geëvenaard worden en die steeds tot een schoon voorbeeld zullen strekken. Hiervoor zal de Nederlandsche biljartbond hem dan ook dank verschuldigd blijven. (Applaus Behandeld werden eenige ingekomen stuk ken, waarbij een bedanken van den heer C. S. Berghegen (B. V. Die Hahge) als lid van de Commissie tot wijziging van de Statuten en het Huishoudelijk Reglement. Hierin be schuldigt hij het bondsbestuur er van, het besluit, genomen in de Jaarvergadering van April 1.1., om de finale van de kampioen schappen slechts twee dagen te laten du ren en uit zes inplaats van acht spelers te doen bestaan, slechts gedeeltelijk te hebben uitgevoerd. Bij de discussie, welke zich hierbij ontspon, verklaarde het bestuur, alsmede eenige af gevaardigden. dat het besluit in de practljk niet doelmatig was gebleken en dat er dus eenige soepelheid in de toepassing noodig was gebleken. Hiermede ging de vergadering accoord. Toen volgde dee benoeming van een nieuwe commissie, waarvoor gekozen werden: C. S. Blom (B.V. Insulinde) A. Hamburger (B.V. Victoria) en G. de Boer (B.V. Vondel). Thans was aan de orde het voornaamste punt van de agenda: benoeming van een voorzitter. De waarnemende voorzitter deelde mede, dat er namens het bestuur besprekingen wa ren gehouden met den voorzitter van de Bil jartclub der Sociëteit Vereeniging te Haar lem, Jhr. Dr J. C. Mollerus, en dat deze zich bereid had verklaard, een candidatuur te aanvaarden, echter op conditie dat hij tot April e.k. zijn reeds aangegane contracten kop ten uitvoer brengen en die met zich brengen, dat hij zeer vaak uitstedig en uit- landig zal moeten zijn. Hij zou dus voorloopig weinig of geen tijd kunnen vinden voor bonds zaken. Daarna kon men op hem rekenen. De heer Van Haaren vertolkte de meening. van het bondsbestuur. dat de Ned. Biljart bond door de benoeming van den heer Mol lerus een alleszins waardig en kundig vertegen woordiger hoopt te krijgen. Daar geen tegencandidatuur was gesteld, werd de heer Mollerus met algemeene stem men gekozen. Er was één blanco stem uitge bracht. Vervolgens werd door het bondsbestuur aan den afgetreden voorzitter, den heer J. Sanders, het eerelidmaatschap aangeboden. (Applaus) Bij de rondvraag herdacht de heer Wicken- hag-en, voorzitter van de B.V. Benoorden het IJ, den onlangs overleden oud-penningme-es ter van den Ned. Biljartbond, wijlen den heer W. H. Smit en diens groote verdiensten voor den bond, waarmede de afgevaardigden en het bestuur instemden door van hun plaat sen op te staan. Te vijf uur sloot de waarnemende voorzitter deze drukbezochte vergadering. Wij feliciteeren den Ned. Biljartbond met de keuze van dezen voorzitter, aldus onze medewerker. Niet alleen omdat het een stad genoot geldt, maar vooral, omdat wij weten, dat, als de heer Mollerus wat aanpakt, hij dit met volle energie en groote doorzicht- vermogen verricht, als de tijd daartoe ge komen is. Wedstrijden te Antwerpen. Uit Antwerpen: De uitslagen van de Zater dag' gehouden wedstrijden luiden: Sprint. 1ste serie 1 Martinetti, 2 Huybrechts. 3 Leene. 2de serie: 1 Arlet, 2 Bergamini, 3 Van Eg- mond. Herkansing: 1 Huybrechts, 2 Van Egmond, 3 Bergamini, 4 Leene. Finale der verliezers 1, Van Egmond, 2 Leene, 3 Bergamini. Finale der eersten: 1 Arlet, 2 Huybrechts, 3 Martinetti. Tandemwedstrijd: 1 Arlet-Huybrechts, 2 Martinetti-Bergamini, 3 van Egmond-Leene. Wedstrijd achter tandem: 1 Van Kempen, 2 Haemerlinck, 3 Mascano. Omniumrace sprint: 1 Pijnenburg. 2 Loncke, 3 Van Hout, 4 Guera, 5 Huys, 6 Piemontesi. Omnium puntenrace: 1 Pijnenburg, 2 Lon cke, 3 Piemontesi, 4 Guerra, 5 I-Iuys. Achtervolging: l Pijnenburg-van Hout, 2 Huys-Lonclce, 3 Guerra-Piemontesi. Tweede race achter tandem: 1 Van Kempen 2 Haemerlinck, 3 Martano. Snelheid op tandem: 1 Arlet-Huybrechts, 2 Martinetti-Bergamini, 3 Van Egmond-Lene. Eindstand der sprints: 1 Arlet, 2 Huybrechts 3 Martinetti, 4 Van Egmond, 5 Leene, 6 Ber gamini. Achtervolging achter tandem, lste serie: 1 Pijnenburg, 2 Piemontesi. 2de serie: 1 Van Hout, 2 Loncke. 3de serie: 1 Huys, 2 Guerra. Totaaluitslag omniumrace: 1 Pijnenburg, 2 Loncke. 3 Van Hout, 4 Huys, 5 Guerra, 6 Pie montesi. Algemeen landenklassement: 1 Nederland, 2 België. 3 Italic. Totaaluitslag stayerswedstrijd (3 maal 15 K.M.)1 Bland Garin, 2 Seynave, 3 Lohman, 4 Van der Wulp. H. S. V. „De Kampioen". Derde rit hometrainer wedstrijden 3 K.M. De uitslagen luiden als volgt: Klasse A: 1 Molendijk 1.55: 2 Fruitema 1.56 3/5. Klasse B: 1 Scheidier 2.4 2/5; 2 Gruyters 2.6 2 5; 3 J. Groot 2.7 1.5; 4 Audolf 2.9 1,5, 5 Jacues 2.9 2 5 Klasse C: 1 Heitselaar 2.18; 2 de Vries 2.18 3 5: 3 Schaper 2.18 4/5; A. Barten 2.29 3/5; 5 Heesakker 2.31 4/5. Juniores: 1 Zeulevoet 2.23 3.5: 2 Kuipers 2.38: 3 Burger 2.53 2/5; 4 A. Kruid 2.54 3,-5 5 Oudshoorn 2.59 R.-K. Wielrenclub „Achilles". Zondagmorgen hield bovengenoemde ver- eeniging den tweeden rit van haar Kerstcom petitie, een handicap over 10 K.M. Er versche nen 12 renners aan den start. De eerst ver trekkende renner kreeg drie minuten voor. De anderen volgden met tusschenpoozen naar gelang hunner krachten. Als laatste vertrok ken J. Engel en Th. v. d. Hoeven. Eenige kilo meters na den start vormden zich twee pelo tons, het eerste onder leiding van Janssen en P. v. Kessel en het tweede bestaande uit En gel en v. d. Hoeven, waarvan het tweede trachtte het eerste in te halen, wat echter pas op den laatsten kilometer gelukte; in de sprint werd beslist. Kroot was echter de verwonde ring toen bleek dat S. de Vries en P. Kramer reeds binnen waren, zoodat de uitslag was: 1 S de Vx-ies. 2 P. Kramer. 3 Hh. v. d. Hoe ven. 4 J. Engel, 5 G. J. v. Wees. 6 P. v. Kessel. Vermeld dient het rijden van S. de Vries, die oas 15 jaar zijnde, met flinken voorsprong en bijzonder frisch als eerste aankwam. Ook P. Kramer, die zijn eersten wedstrijd reed, dient gememoreerd. A.s. Zondag 3e rit Kerstcompetitie, een veld- rit over 15 K.M. Kon. Verbonden Ned. Watersport verenigingen. De „Pampusklasse" aanvaard. In de Industrieele Club te Amsterdam had Zaterdagmiddag de jaarlijksche alge meene vergadering plaats van de Kon. Ver bonden Nederlandsche Watersportvereeni- gingen. onder leiding van den heer D. Goed- koon Dzn. Het" jaarverslag over 1932—1933, uitgebracht door den secretaris Baron S. van Heemstra, werd goedgekeurd. Met eenige vriendelijke woorden reikte de heer Goedkoop vervolgens aan den heer D. Kagchelland (Rotterdam) den Willem de Vries Lentschbeker uit; de heer A. L. J. Maas (Hilversum) ontving de kampioensmedaille en kampioenswimpel voor de 12voetsjollen- klasse. Het bestuur had voorgesteld, een nieuwe klasse in te voeren naar het ontwerp „Pam pus", dat bij de dezen zomer uitgeschreven prijsvraag den eersten prijs verwierf. Men is van meening, dat er behoefte aan deze schepen (16 M2.) bestaat. De Haarlemsche jachtclub stelde voor. dit voorstel nog niet aan te nemen, doch de vereenigingen uit te noodigen in de pro gramma's voor de in 1934 te houden zeil wedstrijden, zoowel nationale als Interna tionale op te nemen een wedstrijd voor vaartuigen voldoende aan de eischen die gesteld zijn in de bovengenoemde uitge schreven prijsvraag, en waarvoor talrijke ontwerpen waren binnengekomen. Voorts stelde de Haarlemsche Jachtclub voor, na het seizoen een referendum te houden, waarna een definitieve keuze voor een klasse-schema zou kunnen volgen. Zeer uitvoerig werd over deze kwestie door de vergadering gediscussieerd, doch tenslotte werd besloten, het voorstel van het bestuur te aanvaarden en de nieuwe klasse den Hollandschen naam te geven „Pampus klasse". De volgende wedstrijden worden voor het volgende seizoen vastgesteld: 13 Mei: Haarlemsche Jachtclub. 18. 19 en 21 Mei: Watersportvereniging Loosdrecht. 27 Mei: Hollandia. 2 en 3 Juni: Rotterdamsche kampioen schapswedstrijden 12 voetsjollen. enlO Juni: Kampioenschappen K.V.N. W.V. 12 voetsjollenklasse. 17 Juni: Watersportvei-eeniging Amster dam. 23 en 24 Juni: Zaansche Ze live reen iging Kamp. Noord-Holland van 12 voetsjollen B. M. klasse en 12 M2. klasse. 30 Juni en 1 Juli: Voortzetting Zaansche Zeilvereeniging-wedstrijden. 1 Juli: Zeilvereen. Kralingen. 8 Juli: W. V. „Aegir", W.V. Rood Wit Rood. en Z.V. Hilligersberg. 14 en 15 Juli: Brassemermeer. 20—24 Juli: Kaagweek. 23 en 29 Juli: Rotterdamsche Zeilvereni ging. 13 en 19 Augustus: Kon. Zeil- en Roeiver- een iging. 15 en 16 Augustus: Sneek. 25 en 26 Augustus: Zaanlandsche Zeil ver eeniging. 2 September: Kralingsche Zeilclub en Haarlemsche Jachtclub. 8 en 9 September: ..De Schinkel" kam pioenschappen B. M. en 12 M2. klasse 8 en 9 September: De Maas. Rotterdam. 16 September: Kampioenschapswedstrij den B. M. klasse, Rotterdam. 16 September: Z.v. de Koene, Amster dam. Poule Surprise. Zaterdagavond werd in de schermzaal „Brassinne" alhier een Poule Surprise ge houden. Ieder deelnemer (ster) moest voor deze ge legenheid een grappige en aardige surprise mede brengen, blanco verpakt en bestemd als prijs voor dezen wedstrijd. De partijen welke een prettig en genoegelljk verloop hadden, waren zeer geanimeerd. Na den wedstrijd kwam iedere deelnemer in de volgorde van zijn classement. uitgenoodigd door den voorzitter, den heer C. Roelofsz, zijn prijs kiezen, die bestond uit de surprises, wel ke ieder medegebracht had. De geestige verrassingen wekten steeds een algemeene hilariteit onder de aanwezigen. Daarna bleven deelnemers en genoodigden nog gezellig dansen tot twee uur 's nachts.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7