N AT I O N ALE UIT HET BUITENLAND Het Internationale Bureau voor de Duitsche vluchtelingen. WOENSDAG 13 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 De onrust in Spanje. Staking duurt op vele plaatsen voort. De groote partijen scharen zich achter de regeering voor zoover het de handhaving der openbare orde betreft. Uit den Franschen ministerraad: Geen beslissing inzake directe besprekingen met Duitschland. -".yV LEVENSVERZEKERING-BANK botterdam I aan polishouders IV/2 millioen gulden I uitgekeerd-- (Adv. Ingez. Med.) Eerste zitting van den Raad van Beheer te Lausanne. De taak van den hoogen commissaris en die van de particuliere organisaties. Internationale samenwerking opnieuw op de proef gesteld. Weinig geneigdheid bij de verschillende regeeringen hun land voor de Duitsche vluchtelingen open te stellen of open te houden. De moeilijkheden der immigratie in Palestina. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS SPANJE. Volgens te Madrid ontvangen berichten heb ben in de provincie Huesc-a nog regelmatig •gevechten plaats tegen communisten en syndi calisten. De verbindingen in de provincie zijn verbroken. De gevechten, die van vrij ernstigen aard schijnen te zijn, eischen talrijke gewon den. In een voorstad van Madrid heeft een met selaar, die lid is van de syndicalistische vak- vereeniging een bomaanslag gepleegd op een geheel bezetten tramwagen. De wagenbe stuurder bracht de tram tijdig tot stilstand en kon daardoor een catastrophe verhinde ren. Politiebeambten achtervolgden den dader, die een huis binnenvluchtte. Hij werd neer geschoten. Te La Coruna en te Granada is het den syndicalisten nog gelukt, twee kerken in brand te steken. Te Ferrol, waar alle 3000 werfarbeiders staken, hebben kleine botsingen met de politie plaats gehad, evenals te Pom- plona. Te Gij on duurt de staking voort, ter wijl in Saragossa dat het brandpunt van de revolutionnaire beweging is geweest, de orde is hersteld. Evenzoo te Barcelona. Ook te Ma drid heeft de sta'kingsoproep geen succes ge had. Als voorzorgsmaatregel is de kruiser „Li- bertad" van Ferrol naar San Sebastiaan ge zonden. De debatten in de Cortes toonden Dinsdag dat de monarchisten, katholieken, .agrariërs en de Accion Populair achter de regeering ston den voor zoo ver het de handhaving van de openbare orde betrof. De woordvoerder der socialisten zette uiteen, dat gebleken is, dat de socialisten geen deel hebben gehad in de re cente gebeurtenissen. Fel protesteerde hij te gen de anti-socialistische coalitie tusschen republikeinen en monarchisten, waaraan hij toevoegde, dat, wanneer men de socialisten zou verwijten dat hun de moed ontbrak om een revolutie tot stand te brengen, zij uit het parlement zouden treden en den strijd op de straat zouden brengen. Prieto gaf vervolgens als zijn meening te kennen, dat de regeering 'hare bevoegdheid te buiten, was gegaan. De eerste minister verklaarde, dat zijn regeering niets anders gedaan had, dan welke andere regeering ook gedaan zou hebben. Verwacht wordt, dab de nieuwe regeering- Lerroux a.s. Vrijdag zal worden gevormd. FRANKRIJK. Na beëindiging van de zitting van den mi nisterraad is gisteren een officieel communi qué uitgegeven, dat duidelijk te kennen geeft, dat de raad geen enkele beslissing heeft ge nomen en dat het standpunt van de Fransche regeering ten opzichte van de problemen, die volgens het inzicht van de Duitsche regeering onderwerp zouden moeten vormen van de di recte besprekingen tusschen Parijs en Berlijn, eerst zal worden bepaald in den loop van een nieuwe beraadslaging van het kabinet Men bevindt zich in feite nog steeds in de periode van informatie. De Franseh-Duitsche onderhandelingen zullen slechts kunnen aan vangen, wanneer de inlichtingen verkregen te Berlijn en bij de bevriende regeeringen, van zoodanigen aard zijn, dat daardoor de voor dergelijke besprekingen noodzakelijke sfeer zal worden geschapen. Welingelichte kringen hechten minder be lang aan de besprekingen tusschen Hitier en Francois Poncet in den loop waarvan de rijks kanselier zijn opvattingen heeft kenbaar ge maakt aan den Franschen ambassadeur en zijn eischen heeft te kennen gegeven inzake de bewapening van Duitschland. Deze bespre kingen zijn beperkt gebleven tot het uitwisse len van informaties. Zoo zou Francois Poncet bij z;jn laatste onderhoud zich bepaald heb ben tot het vragen van nadere bijzonderhe den inzake de denkbeelden, die door Hitier tijdens het eerste onderhoud naar voren wer den gebracht, waarbij hij tevens de reserves besprak, die de Fransche regeering reeds thans op een zeker aantal punten moet ma ken. Oud-premier Svehla overleden. Uit Praag 12 Dec.: Svehla, oud-premier en voorzitter van de Agrarische partij is over leden. China. Het gist in Mongolië. Het Japansche ministerie van ooi-log deelt mede, dat in Mongolië ernstige onlusten zijn uitgebroken tegen de Sovjet-heerschappij. Het gebied van de onlusten ligt tusschen Oelan Bator (Oerga) en Kaloen. Tal van Sovjet-autoriteiten zouden vermoord of ge vlucht zijn. Naar voorts wordt medegedeeld, zouden uit gezochte troepen der Gepoe naar de onrus tige gebieden zijn gedirigeerd om den op stand te dempen. Bolivia. Generaal Kundt leider af? Generaal Lanza is, naar Reuter uit Lapaz verneemt, in de plaats van den Duitschen generaal Kundt benoemd tot leider der cam pagne tegen Paraguay. Men verwacht ieder oogenblik de afkondi ging van een decreet, waarbij nieuwe lichtin gen reserve troep en onder de wapenen zullen worden geroepen. BUENOS-AYRES, 12 Dec. (Reuter)Het gerucht loopt dat in Bolivia een opstandige beweging is ontstaan naar aanleiding van de overwinningen' die de troepen van Para guay den laatsten tijd behaald hebben. België. De Senaat keurt uitbreiding der verdedigingswerken goed. De Belgische senaat heeft met 80 teeen 59 stemmen goedkeuring verleend voor den bouw van grensverdedigingswerken tot een bedrag van 759 millioen franken. leaTaitict. O'Duffy's schuilplaats nog niet ontdekt. Men weet nog steeds niet waar O'Duffy is. Semi-officieel laat men volgens V. D. door schemeren, dat er geen bevel tot arrestatie tegen hem is uitgevaardigd. Van anderen kant wordt er echter op gewezen, dat zulks onnoo- dig is onder de wet op de openbare veiligheid. Duitschland. De nieuwe Rijksdag geopend. Ter gelegenheid van de opening van den nieuwen Rijksdag, die behoudens enkele „hospitanten" die geen lid zijn der N.S.D.A.P. slechts uit nationaal-socialistische afgevaar digden bestaat, heeft Berlijn den heelen dag gevlagd. Over de eigenlijke opening meldt V.D.: Het geluid van de bel kondigt het begin van de zitting aan. In het helle licht dei- schijnwerpers betreedt minister-president Goering de zaal en het podium van het pre sidium. Hij opent terstond de zitting. Zooals reeds bij de openingszitting van den vorigen Rijksdag, aldus Goering, stel ik ook ditmaal voor, af te zien van het afroepen der namen, indien door telling van de inge schreven namen op de presentielijst blijkt, dat het quorum van het Huis aanwezig is. Dit blijkt bij een voorloopige telling het ge val te zijn geweest. Ik verzoek echter de heeren zich nogmaals ervan te overtuigen dat hun namen op de presentielijsten staan, aangezien dit voor het vaststellen van de bevoegdheid om besluiten te nemen, beslist noodzakelijk is". President Goering doet dan mededeeling van de namen der afgevaardigden, die met kennisgeving afwezig zijn. Tot hen behoort ook dr. Hugenberg. Goering gaat dan voort: „De Rijkskanselier deelt door schrijven van 6 December 1933 mede, dat de Rijkspresident op zijn voorstel den yaarnemenden leider der N.S.D.A.P. Rudolf Hess en den chef van den staf van de S.A. der N.S.D.A.P., Ernst Roehm, heeft benoemd tot Rijksministers zonder portefeuille. Goering weer president. Dr. Frick stelt voor, bij acclamatie te benoemen tot president van den Rijksdag den tegenwoordigen president Goering, tot waarnemend president den tegenwoordigen president van den Pruisischen Landdag dr. Kerrl, tot derde voorzitter den tegenwoordi gen president van den Beierschen Landdag dr. Esser en tot derde plaatsvervanger den afgevaardigde dr. Von Stauss. De voorgestelde leden van het presidium werden met algemeene stemmen door het op staan der afgevaardigden gekozen. President Goering zeide, dat het Senioren Convent reeds gevormd is. Daartoe behooren o.a de afgevaardigden dr. Goebbels. Hess, dr. Hugenberg, Kube. dr. Ley, Von Papen, Graaf zu Reventlow en Seldte. Teneinde de zitting zoo kort mogelijk te maken verzoekt Goering machtiging om de commissie te vormen in overleg met den fractievoorzitter dr. Frick, evenals de com missies van advies voor de verschillende ministeries. Ook krijgt de president de be voegdheid alle bij den Rijksdag binnenko mende stukken te doen toekomen aan de be trokken ministeries. Voorstellen tot straf vervolgingen .„zullen aan de Huishoudelijke Commissie worden overgedragen. Tenslotte wordt de president gemachtigd zelf het tijdstip te bepalen waarop hij den Rijksdag in ^-u volgende zitting zal bijeen roepen en z: de agenda voor deze zitting samen' te stellen. Goering verklaart dan verder o.m.: „Mijne heeren, mijn kameraden! Ik mag er op wijzen dat de Rijkskanselier heden niet aan wezig kan zijn en mag ook mijnerzijds alle verdere verklaringen, die ik omtrent den toestand zou kunnen doen, uitstellen tot den dag, dat de Rijkskanselier hier zelf het woord kan nemen. Voor heden wil ik u danken voor het vertrouwen, dat mij wederom op deze plaats-1' heeft gekozen en u als nieuw gekozen president begroeten. U zult begrij pen, in het bijzonder mijn partijgenooten, met welk gevoel van trots en geluk het mij vervult, president van een nationaal-socialis- tischen Duitschen Rijksdag te mogen zijn. Wie zooals ik in de afgeloopen jaren heeft meegemaakt hoe het Duitsche parlement was verworden, die zal begrijpen met welk een innerlijke bevrediging wij ook hier mogen terugbakken op den geweldigen arbeid, dir Onze leider hier heeft verricht. Ons werk ons dienen, onze daden", aldus Goering, „zullen en mogen slechts het volk gewijd zijn. Laat mij dan thans re eerste zitting sluiten met het verzoek, met mij in te stemmen op dit Duitsche volk en zijn kan selier een drievoudig: Sieg Heil!" Onder een driewerf heil, terwijl de afge vaardigden zich van hun zetels verheffen, wordt de zitting gesloten. Suvich bij Goebbels. De staatssecretaris van het Italiaansc-he ministerie van Buitenlandsche Zaken Suvich, heeft Dinsdagmiddag in gezelschap van den Italiaansche ambassadeur Cerrutti een be zoek gebracht aan dr. Goebbels, waarbij een langdurige bespreking plaats vond over de ac- tueele problemen der internationale politiek en de Duitsche cultureele politiek in het bij zonder. Volgens Evening Standard verluidt, zou de Italiaansche staatssecretaris Suvich voor Kerstmis voor 3 of 4 dagen naar Londen over komen. GROOTE SLAG IN ARABIë VERWACHT. TUSSCHEN IBN SAOED EN IMAN VON YEMEN. DJ'ERRAiH ,12 December (Reuter). Naar verwachting zal binnenkort in Arabië een verwoede strijd uitbreken tusschen de troe pen van Koning Ibn Saoed en van den Imam van Yemen over liet betwiste grens gebied van Nejd. De troepen van Ibn Saoed zijn over land en zee zuidwaarts opgerukt naar de grens en men verwacht dat zij spoedig zullen trachten het aan den Imam verloren ter rein te heroveren. De aanval zou het eerst gericht zijn op de stad Badr, die thans dooi de troepen van den Imam bezet wordt. HET „MONSTER VAN LOCH NESS". Britsche Lagerhuis bemoeit er zich mee. BESTUDEERING UIT VLIEGTUIGEN VERZOCHT. LONDEN, 12 December, Het geheimzin nige zeemonster in Loch Ness, het meer in In- verness-shire in Schotland, waarover geheel Engeland thans reeds sedert drie maanden spreekt en waarvan ten minste 51 getuigen bezweren het te hebben gezien, is Dinsdag in het Lagerhuis besproken. De Schotsche conservatieve afgevaardigde Anstruther Gray heeft de vraag gesteld, of de regeering in het belang van de wetenschap een onderzoek zou willen laten instellen naar dé aanwezigheid van een monster in 't Loch Ness. De staatssecretaris voor Schotland Sir Godfrey Collins, verklaarde hierop, dat er geen reden is de aanwezigheid van een ont zettend monster in het Loch Ness te vermoe den. Onder deze omstandigheden zijn ver dere wetenschappelijke onderzoekingen een aangelegenheid van particuliere ondernemers en geleerden, die gesteund worden door den ijver van de pers en de fotografen. Anstruther verklaarde dat de regeering het monster van vliegtuigen uit, moest laten waarnemen. Hiermede zou men de weten schap een grooten dienst bewijzen, (geroep: hear, hear.) De staatssecretaris antwoordde hierop, dat hij meer bewijzen moet hebben voor het be staan van het monster alvorens de Engelsche luchtstrijdkrachten aan het werk te zetten. De socialistische afgevaardigde Mac Lean verklaarde hierop, dat de regeering er beter aan zou doen, zich bezig te houden met het „monster der werkloosheid". De vroegere staatssecretaris voor Schot land, Adamson, heeft in een persconferentie verklaard, dat men niet moet spotten met het monster. Het zou een feit zijn. De afgevaardigde voor Inverness, Sir Mur doch MacDonald, heeft voorgesteld het mon ster in een groot vischnet te vangen. Ande ren stellen voor het meer te laten leegloopen om op die wijze het monster zeker te van gen. Het meer onder politietoezicht. lederen dag trekken honderden geleerden, journalisten en fotografen naar het meer 'om eventueel het monster te kunnen aanschou wen. Het monster, dat moet gelijken op de voor stellingen welke men zich maakt van de be ruchte zeeslang, zou 20 M. lang zijn. De Schotsche autoriteiten hebben verboden het monster te dooden. Het meer wordt dag en nacht door politiebeambten bewaakt. HET ESKADER VUILLEMIN OVER DE SAHARA. PARIJS, 12 Dec. (V. D.) Het ministerie van luchtvaart deelt mede, dat het eskader Vuille- min is aangekomen in Adrar. Dit is de eerste maal, dat een belangrijk vliegtuigeskader in één dag de Sahara heeft overgestoken. GOERING DREIGT WEER! VRIJSPRAAK VAN DIMITROF c.s. ZAL „MOEILIJKHEDEN" OPLEVEREN De corr. te Berlijn van de Maasbode maakt melding van een interview, dat generaal Goe ring aan een vertegenwoordiger van de Nacht ausgabe toegestaan heeft en waarin de toen nog niet geopende rijksdag in verband wordt gebracht met het Van der Lubbe-proces dat vandaag weer beginnen zal. Ofschoon Goering als getuige onder eede verklaarde het proces maar zeer oppervlakkig te hebben gevolgd, neemt hij hier als menscli. als minister, als chef van de politie en als rijksdagpresident nog eens stelling tegen de procedure van het rijksgerecht en eventueel ook tegen het vonnis, dat dit vellen zal. Hij verklaart de aangeklaagden kortweg' voor schuldig en hij laat doorschemeren, dat hun vrijspraak moeilijkheden zal opleveren, want zulk een vrijspraak zou slechts de zege van doode paragrafen op het gezonde ver stand beteekenenJ Dan roept hij den nieuwen rijksdag als het ware op, om zich in deze aan gelegenheid en bloc en gesloten achter hem. Goering, te stellen. En dan is het interview afgeloopen Maar de echo van de bedreigingen stemt toch overeen met die, welke hij indertijd, als getuige, den beklaagde Dimitrof in het ge zicht slingerde.. Genève, December 1933. (Van onzen correspondent). De wereld is weer een nieuwe internationale instelling rijker geworden: het internationale bureau voor de Duitsche vluchtelingen, tot de schepping waarvan de Veertiende Volken bondsvergadering op initiatief van minister de Graeff besloten heeft en dat te Lausanne gevestigd is. Of dit nieuwe internationale or gaan meer succes zal hebben dan zoo vele andere internationale organisaties, zal we derom van den wil der regeeringen afhangen. Aan bekwame ambtenaren en aan den steun van particuliere vereenigingen, die op dit ge bied werkzaam zijn, zal het stellig ook hier niet ontbreken. En de Raad van Beheer, die verleden week zijn eerste zitting te Lausanne gehouden heeft, heeft bovendien weer voor een puike organisatie gezorgd! Helaas, de laatste jaren hebben maar al te duidelijk be wezen, dat de prachtigste organisatie, de meest toegewijde arbeid der bekwaamste amb tenaren en de geestdriftigste ondersteuning van een deel der „openbare meening" niets helpen, wanneer niet bij de regeeringen, en in de eerste plaats bij die der groote mogend heden, de eerlijke en vaste wil bestaat 't door hen zelf gestichte internationale orgaan in derdaad aan zijn doel te doen beantwoorden! Lord Robert Cecil of Chelwood, de onver moeide strijder voor het internationalisme, die ondanks het klimmen zijner jaren zich wederom heeft laten bewegen het voorzitter schap van den Raad van Beheer over dit nieuwe internationale bureau op zich te ne men, heeft den uit regeeringsvertegenwoordi- gers bestaanden Raad er aan herinnerd, hoe de gedachte der internationale samenwerking hier opnieuw op de proef gesteld werd en hoe de regeeringen het in hun macht hadden de twijfelende wereld door een succesvol vol brengen van deze taak van het nut der inter nationale gedachte te overtuigen. Helaas gaf deze eerste raadszitting ons nog niet den stel- ligen indruk, dat de regeeringen alle hun plicht in dezen zullen vervullen. Hun eerste werk, de organisatie van het in ternationale bureau, hebben de leden van dén Raad van Beheer natuurlijk vervuld. Dit is steeds het gemakkelijleste deel van den arbeid! De Volkenbondsraad had voor het internatio nale bureau reeds den hoogen commissaris be noemd, den Amerikaan James G. McDonald, oud-directeur der Amerikaansche Vereeniging voor Buitenlandsche Politiek en den Raad van Beheer aangewezen Deze Raad bestaat uit re- geeringsgedelegeerden van België, Denemar ken. Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Polen. Tsjecho-Slowakije, Urugay, de Ver- eenigde Staten van Amerika, Zweden en Zwit serland, die allen deze week te Lausanne aan wezig waren, terwijl bovendien nog Argenti nië, Brazilië en Spanje zijn uitgenoodigd even eens in den Raad zitting te nemen. De Raad heeft in deze zitting voorts een Uitvoerend Bestuur benoemd, bestaande uit den voorzit ter Lord Cecil, den ondervoorzitter Guani (Uruguay), den Franschen Senator Bérenger. den Nederlandsehen gezant te Bern mr. W. J. Doude van Troostwijk en den Zwitserschen hoofdambtenaar van het departement van justitie dr. Rothmund. Voorts is een commissie van vertegenwoor digers der particuliere organisaties, die zich het lot der Duitsche vluchtelingen aantrek ken, benoemd. Zij zal bestaan uit de verte genwoordigers van 9 Joodsche vereenigingen (onder wie ook een gedelegeerde van de ver eeniging van Joodsche gemeenschappen in Nederland) en van 9 niet-Joodsche organisa ties, hoofdzakelijk kerkelijke lichamen en ar beidersorganisaties. Over al deze kwesties van interne organi satie werd men het gemakkelijk eens, even als over de afbakening der werkzaamheden tusschen den hoogen commissaris eenerzijds en de particuliere vereenigingen anderzijds. Deze laatste zullen zich direct met de Duit sche vluchtelingen individueel in verbinding hebben te stellen en voor het bijeenbrengen en beheeren der vereischte gelden hebben te zorgen. De hooge commissaris zijnerzijds zal toezien, dat de particuliere organisaties elkan der bij haar werk goed aanvullen, niets dubbel doen en ook niets geheel ongedaan laten, terwijl hij voorts de onderhandelingen met de regeeringen zal voeren, opdat deze een vol doend aantal vluchtelingen toestaan op hun gebied te blijven of daar te komen. De taak der particuliere organisaties, om de noodige .gelden bijeen te brengen, zal zeker niet licht zijn. Doch dat ook de hooge com missaris zich zal moeten inspannen, wil hij in zijn onderhandelingen met de regeeringen succes hebben, bleek reeds in de sluitingsver - gadering van den Raad van Beheer. Er zijn op het oogenblik 60.000 vluchtelingen, van wie er zich 25.000 in Frankrijk, 6500 in Pa lestina, 6000 in Polen, 5000 m Nederland en 5000 in Tsjechoslowakije bevinden. Nu ver klaarden de gedelegeerden van de vier boven genoemde Europeesche landen, dat deze toe stand, waarbij zij een extra-zwaar aandeel in de huisvesting en voeding der Duitsche vluchtelingen te dragen hebben, niet eeuwig kan voortduren. Zij waren bereid een recht vaardig aandeel in de lasten te blijven dra gen, doch de lasten, die deze landen op het oogenblik te dragen hebben, zijn te zwaar. Helaas, gaven de andere staten heel weinig blijk van bereidwilligheid, om ook een billijk aandeel voor hun rekening te nemen. Lord Cecil deed een speciaal beroep op de over- zeesche landen. Europa is inderdaad „vol", «meende de voorzitter, doch in Amerika be stond z.i. nog ruimschoots gelegenheid ge schikte arbeidskrachten, zooals toch de mees te Duitsche Joden zijn, op te nemen en aan nuttigen arbeid te helpen. De vertegenwoor digers van de Vereenigde Staten van Amerika en van Urugay spraken fraaie woorden vol sympathie met het droevige lot der Duitsche uitgewekenen, doch een stellige belofte, dat eenige duizenden daar welkom zouden zijn, viel uit hun woorden niet op te maken. Doch Palestina dan?, zal men vragen. In dit mandaatgebied vinden toch ieder jaar regelmatig duizenden Zionisten een welkom tehuis. Men weet echter, dat de Arabieren deze Joodsche immigratie met leede oogen zien en dat zij zeker opnieuw in verzet zou den komen, indien het rhythme der Joodsche landverhuizing naar Palestina nog versneld zou worden. Bovendien is Palestina nu een maal het Beloofde Land voor de geloovige Zionisten, die dan ook weinig prijs erop stel len, dat de komst uit nood van eenige duizen den niet-overtuigd-Zionistische Joden het godsdienstige peil der Joodsche bevolking in Palestina wat omlaag zou trekken. Zoodat ook op Palestina als land van immigratie voor de Duitsche vluchtelingen niet al te zeer gere kend kan worden. Met belangstelling zullen wij thans afwach ten, of het MacDonald gelukken zal alle re geeringen ervan te overtuigen, dat ieder een aandeel in de hulpverleening aan de Duitsche vluchtelingen te dragen heeft! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. ALLENBY MET GEHEIME MISSIE NAAR NEDERLANDSCII-INDIë? LONDEN, 12 December (V D.) Gemeld wordt, dat in de Moskousche Prawda is ge publiceerd dat Lord Allenby een geheime mis sie zal vervullen naar Singapore en Neder- landsch-Indië. welke beschouwd zou moeten worden als een practischen stap om de bases van het Britsche Rijk in den Stillen Oceaan uit te breiden en hechter relaties tot stand te brengen met Nederland. Lord Allenby, die Vrijdag uit Ehgeland zal vertrekken zegt dat het bezoek een zuiver particulier karakter draagt, terwijl het mi nisterie van Koloniën verklaart er zelfs niet van op de hoogte te zijn, dat Allenby vertrek ken zal. BYRD NAAR DE ZUIDPOOL. WELLINGTON. (Nieuw-Zeeland)12 Dec. (Reuter). Admiraal Byrd is gisteren van hier vertrokken naar het Zuidpoolgebied. DRIE BEROEMDHEDEN IN ONS LAND. Drie beroemdheden vertoeven deze dagen in ons land. De wereldberoemde 16-jarige violist Yehudi Menuhin geeft concerten te Amsterdam en Den Haag. De groote Duitsche schrijver Jakob Wasser- mann houdt eenige lezingen. De vermaarde Fransche tooneelschrijver en -speler Sacha Guitry geeft enkele voorstel lingen hier te lande van zijn stuk „L'Illusio- niste". AGENDA Heden: WOENSDAG 13 DECEMBER Kloppersingelkerk: Orgelbespeling Jan Zwart. 8.15 uur. Zaal 't Nut: Soefi-beweging. Mej. A. v. Braam over: Het Soefisme en de innerlijke cultuur. 8.15 uur. Palace: „Vrouwennoodlot". Op het tooneel: Fred Ronner, Weensch speelkaarten-genie. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De witte non". Op het tooneel: 5 Svetnaloffs, het beroemde zang-quintet. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Vrije opvoeding." 8.15 uur. Cabaret La Gaité, Raaks 1—3: Optreden van Ellen Rakte, solo-danseres, en Margare- the Dania, Vortragkünstlerin. Frans Halsmuseum: Crisistentoonstelling „Kunst S. O. S.". 10—5 uur, Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Gebouw Protestantenbond Charlotte Kohier, 8.15 uur. DONDERDAG 14 DECEMBER Stadsschouwburg: Bachavond „Toonkunst" Harold Samuel, piano. 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Openbare ge tuigenisavond Kerk en Vrede. 8 uur. De Nijverheid, Jansstraat: Psychometrische avond „Wetenschap en Religie". 8 uur. Cabaret La Gaité, Raaks 1—3: Optreden van Ellen Rakte, solo-danseres, en Margare- the Dania, Vortragkünstlerin. Bioscoopvoorstellingen. Frans Halsmuseum:' Crisisten toonstelling „Kunst s. O. S.". 10—5 uur. Aerdenhout. Religieuze Kring, Eiken laan 5: Henriette Roland Holst over Tolstoi. 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3