1 WOENSDAG 13 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD PROVINCIALE STATEN. BEHANDELING DER BEGROOTING EN DIE DER BEDRIJVEN. (Zie ook elders in dit nummer). (Zitting van Woensdagmorgen) Hedenmorgen half elf wordt de begrootings- zitting der Provinciale Staten voortgezet. De algemeene beschouwingen worden voortgezet. Gedeputeerden antwoorden. Mr. Bo mans (R.K.) (Ged. Staten) krijgt het eerst het woord om de verschillende sprekers te beantwoorden. Hij verdedigt uitvoerig de tien millioen- leening van de provincie, tegen de beden kingen van de verschillende fractie-leiders. Ged. Staten hadden die tien millioen noodig in November 1832. De leening is tegen rede lijke voorwaarden tot stand gekomen. Van die tien millioen zijn er 71/2 gebruikt. Zeker, men had vijf millioen kunnen leenen, maar dan had men er nu wéér vijf millioen bij moeten leenen. Ook verdedigt spreker de voorstellen tot inkrimping van de sub sidies. Dit was voor Ged. Staten heel moei lijk geweest, omdat het werk van alle ge subsidieerde vereenigingen door Ged. Staten gewaardeerd wordt. Het was niet mogelijk om verschil in waardeering te betrachten. Het- meest logisch en reëel was het, om alle subsidies met tien procent te verlagen, ook die voor de tuberculosebestrijding. Spreker heeft niets van zijn sympathie voor dit laatste verloren. Hij waardeert dit mooie werk, maar er is geen geld meer. Het zou onbillijk zijn geweest om verschil in waar deering te laten blijken, want dan zouden belanghebbenden weer gevraagd hebben, waarom hun werk minder gewaardeerd is, dan dat van andere vereenigingen. Met na druk verklaart spreker, (lat deze begrooting is opgemaakt zonder eenige pressie uit Den Ilaag. Ged. Staten nemen de volle verant woordelijkheid voor deze begrooting op zich; zij hebben volkomen onafhankelijk alleen gelet op de belangen van dit gewest. Alleen de inzichten van Ged. Staten hebben bij het opmaken van deze begrooting overheerscht. De woorden „Den Haag", „Rijk", regeering", zijn er niet bij gehoord. Het toezicht op de gemeenten wordt steeds dringender, in het belang van de gemeen ten. Men moet ook aan het volgend jaar denken. Ged. Staten kunnen niet tegemoet komen aan de door de Prov. Staten inge diende voorstellen. Het provinciale inkomen is weer bedenkelijk achteruitgegaan. Spreker waardeert het voorstel van den heer Pot huis om nog wat van den vacantietoesiag te redden, maar het kan niet. Hij verdedigt den 8 1/2 pet. aftrek en het voorstel tot in trekken van den vacantietoesiag. Het gaat niet om het bedrag van den vacantietoesiag, maar het begrip. De heer Bomans waar schuwt, dat wanneer aan de burgerij in de toekomst nog meer offers moeten worden opgelegd, ook de ambtenaren er niet aan kunnen ontkomen. Ged. Staten willen hun kracht eii zelfstandigheid handhaven, zoo lang dit mogelijk is. Deze provincie kan ook in deze bange dagen nog steeds wedijve ren met elk ander publiekrechtelijk lichaam in ons land. Spreker roept den steun in van de Staten en dat kan het best geschieden door verwerping van alle ingediende amen dementen. De heer Michels (S.D.A.P.) verdedigt het beleid van Ged. Staten ten aanzien van het in- en verkoopbureau voor de tuin bouwproducten. In alle kringen heeft de werking van dit bureau toch een zekere soort bevrediging gewekt. Vooral voor de tuinders ■is het van belang dat ze kregen „geld bij de visch". Wat de subsidies betreft, ver- eenigt spreker zich geheel met wat de heer Bomans daarover gezegd heeft. Hij hand haaft tenslotte wat hij Dinsdagmorgen over de „Anker"-kwestle gezegd heeft; hij heeft er niets meer aan toe te voegen, omdat ze aan duidelijkheid niets te wenschen over lieten. De heer Kooiman (V. D.) zegt dat Ged. Staten er nog steeds naar streven om de werkmogelijkheden te vergrooten, maar die mogelijkheden zijn op het oogenblik beperkt. Zooveel mogelijk worden bij den wegenaanleg arbeiders uit de betrokken streek aan het werk gezet. Over de arbeidsvoorwaarden is met de betrokken organisaties overleg ge pleegd. Tot den heer Sneevliet zegt spreker, dat deze er niets mee te maken heeft, hoe hij het klaar speelt om zijn ambt van lid van Ged. Staten en dat van Kamerlid naar be- hooren te verrichten. De heer Sneevliet heeft aleen maar als Statenlid het recht om te vra gen of spreker het klaar speelt. Wanneer de heer Sneevliet er prijs op stelt te weten, hoe spreker dit doet, dan wil hij hem dit wel gaarne eens onder een gezellig onderonsje aan hem persoonlijk vertellen. De heer Gerhard (S.D.A.P.) doet uitvoe rige mededeelingen over de behandeling van de kortingsvoorstellen in het Georganiseerd Overleg. Er was voldoende gelegenheid voor belanghebbenden om tusschenvoorstellen in te dienen als dit maar geschiedde tijdens de behandeling en niet daarna. Alles is behoor lijk m het Georganiseerd Overleg besproken. Replieken. De heer Lambooy (R.-K.) merkt op dat de Staten toch nog altijd prijs stellen op het Nijverheidsonderwijs. Hij komt op tegen de bewering van den heer Bomans dat ..de ge meenten zich daarop nu maar moeten in schieten". De gemeenetn zijn daartoe niet meer bij mochte. Wel wil spreker genoegen nemen met een korting van tien procent van het subsidie voor het Nijverheidsonderwijs vonr 1834. De heer Polak (S.D.A.P.) bestrijdt de rede van den heer Guépin. Veel goede raad gevingen en adviezen, waaraan de Staten wat hadden, heeft spreker er niet in ge vonden. De conclusie van de rede van den heer Guépin was alleen: accoord gaan met de financieele voorstellen van Ged. Staten. Uitvoerig bestrijdt spreker ook de rede van den heer Boomans en komt er tegen op, dat men nu wederom de positie van de ar beiders wil verslechteren: de arbeiders 80 procent van de bevolking hebben altijd, ook in tijden van welvaart, aan den rand van den afgrond geleefd Sprekers fractie zal dan ook niet voldoen aan bet verzoek van den heer Bomans, om alle amendementen af te stemmen. De heer Heijermans S.D.A.P.-) blijft, wat het. verlagen der subsidies betreft, een uitzondering voor dat voor de tuberculose bestrijding bepleiten. De heer Ketelaar (V.D.) verklaart, dat zijn fractie bereid is om te stemmen vóór dé voorstellen van Ged. Staten, maar niet dat (Adv. Ingez. Med.) ten aanzien van het Nijverheidsonderwijs. Spreker wil alleen het subsidie daarvoor met 10 pCt. voor 1934 verlagen; maar verder kan spreker niet gaan. De heer Beuze maker (comm.) blijft van meening, dat de bezuinigingsvoorstellen van Ged. Staten niet alleen moeten worden afgewezen, maar zoo sterk mogelijk moeten worden bestreden. De heer Sneevliet (rev.-soc.) acht het samenbinden van de functie van lid van Ged. Staten en van het Kamerlidmaatschap geen private aangelegenheid, maar een publieke, die in het publiek mag worden besproken. Dit samenbinden blijft spreker onmogelijk achten. Komende op de rede van den heer Bomans zegt spreker, dat dit lid van Ged. Staten niet te veel liefhebberij moet toonen om dwangbuizen van Den Haag aan te trek ken. Als de heer Sneevliet spreekt van „sabo- tage-pogingen uit Den Haag" roept deVoor- zitter hem toe orde. De heer Sneevliet zal zich over die woorden bezinnen, maar toch geeft hij in overweging om bij het zoeken naar een op lossing van de huidige crisis niet de Haagsche wegen te zoeken. Te half twee wordt de zitting geschorst tot twee uur. AUTO TEGEN EEN BOOM EN IN BRAND. TWEE ERNSTIG GEWONDEN. Omstreeks kwart over twaalf is Dinsdag bij de Museumbrug te Utrecht een luxe auto, waarin 3 heeren en 1 dame gezeten waren, die met zeer groote snelheid uit de richting De Bilt naderde, tegen een boom gereden en daarna in brand gevlogen. Een der inzittenden werd uit de wagen geslingerd en kwam in de Biltsche Grift terecht. Door toegeschoten voorbijgangers werd hij gered. Hij had een ernstige beenbreuk bekomen. Ook de andere inzittenden hadden verwon dingen gekregen, waarvan die van de dame zeer ernstig waren. Men vreest voor haar leven. De gewonden zijn alle per ziekenauto naar de Rijksklinieken overgebracht. Politie en brandweer waren spoedig ter plaatse. De auto is totaal vernield. RIJNVAARTCOMMISSIE WENSCHT GEEN OPENBAARHEID. De minister van buitenlandsche zaken, jhr. de Graeff heeft den voorzitter der Tweede Kamer een brief geschreven, waarin hij me dedeelt dat alle delegaties te Straatsburg be halve de Nederlandsche zich verklaard heb ben voor de handhaving van de geheimhou ding der protocollen van de internationale Rijnvaartcommissie, die zooals men weet haar bevoegdheden zou wenschen uit te breiden over de Nederlandsche delta. Thans heeft deze commissie zeggenschap over den Rijn tot Gorkum. Het antwoord is gegeven op vragen uit de Kamer. DR. COLIJN VAN DE RIVIERA TERUGGE KEERD. Dr. H. Colijn is hedenmorgen uit Zuid- Frankrijk te 's-Gravenhage teruggekeerd en heeft dien gewonen ministerraad gepresideerd. ZUro-LIMBURG'S NATUURSCHOON BEDREIGD. Het Handelsblad vestigt er de aandacht op. dat er in Limburg plannen bestaan voor de stichting van een tweede cementfabriek. Het natuurschoon wordt daardoor opnieuw be dreigd. GEMEENTELIJKE MAALTIJD VAN CRISISRUND VLEESCH. B. en W. van Oss hebben met de huismoe ders aan één tafel gezeten om crisisrund- vleeseh te eten en de kwaliteit te demonstree- ren. IN 1942 ALLE GROOTE BRUGGEN GEREED. INDIEN DE VERSNELDE BOUW DOORGAAT In de memorie van antwoord over de be grooting van het wegenfonds deelt de mi nister van Waterstaat mede, dat de brug genbouw zoo krachtig mogelijk zal worden voortgezet. Op de wijze van financiering zal de minister bij de begroobing van het Verkeersfonds terug komen. Het Verkeers- fonds zal echter alleen belast worden met de uitgaven, noodig voor handhaving van het aanvankelijke langzame tempo. De vermeerdering van kosten zou worden gedekt door het gebruik van alle bruggen over de groote rivieren met tollen te be lasten. terwijl de bouwsommen voor de bruggen zouden worden geleverd door een consortium van particulieren. Wordt deze oplossing uitgevoerd, dan zullen de kosten van den bouw der bruggen aan het consor tium terugbetaald worden door jaarlijksche uitkeeringen uit het Verkeerfonds. Bestaat eenmaal de zekerheid, dat een consortium gevormd zal worden, bereid met het Rijk voor dit doel samen te werken, en staat het dus vast, dat over de noodige kapitalen be schikt kan worden, dan zal de minister maat regelen nemen, om den bruggenbouw zoo danig te versnellen, dat uiterlijk in 1942 alle bruggen gereed zijn. UIT DE OMSTREKEN SANTPOORT HET ONGELUK OP HOEK RIJKSSTRAAT WEG—HOOFDSTRAAT. Op het Noordelijk kruispunt van Rijks weg en Hoofdstraat in Santpoort heeft Za terdagavond 2 December een ernstig auto ongeluk plaatsgehad, waarbij twee personen vrij zwaar gewond zijn. Het ongeluk was te wijten aan den chauffeur van een der auto's, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, er opheffing van eventueele misverstanden dient vermeld, dat deze auto bestuurder was de heer Pr. in Wormerveer woonachtig. JAARFEEST. Het vorige jaar werd een afdeeling van den A.N.G.O.B. opgericht. Deze viert Zaterdag a.s. haar eerste jaarfeest in hotel „De Wey- man" en geniet daarbij o.a. de medewerking van de Haarl. Tooneelvereeniging „Herman Heyermans", die 2 tooneelstukjes zal op voeren; het ensemble „De Bohemers", dat Weensche operette-muziek ten beste zal geven, Mej. Faber, die zal zingen en den heer C. E. van Eyckeren, die eenige beeld groepen zal opstellen. SPAARKAS „ARBEID ADELT". In „de Uyleboom" hield de brandstoffen- vereeniging „Arbeid Adelt" een ledenverga dering, hoofdzakelijk ter bespreking van de kwaliteit der geleverde brandstoffen. Vrij unaniem was men van meening, dat de kwaliteit veel te wenschen overliet. Tot bestuursleden werden de heeren B. de Boer, C. Diependaal en G. Frankfort herko zen. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1—f 0.70. Griet per 50 K.G. f 26—f 10. Tongen per K.G. f 1f 0.65. Groote schol per 50 K.G. f 16.50. Middelschol per 50 K.G. f 20—f 19. Zetschol per 50 K.G. f 24—f 20. Kleine schol per 50 K.G. f 20—f 6.50. Schar per 50 K.G. f 11—f 1.25. Rog per 20 stuks f 16—f 11. Kleine poon per 50 K.G. f 6.50f 4.20. Groote schel visch per 50 K.G. f 38f 23. Middelschelvisch per 50 K.G. f 28f 23.50. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 22 f 11.50. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 14f 4. Kabeljauw per 125 K.G. f 36—f 20.50. Groote gullen per 50 K.G. f 11f 5.60. Kleine gullen per 50 K.G. f 6f 1.90. Leng per stuk f 1.50f 0.40. Heilbot per K.G. f 0.90—f 0.80. Wijting per 50 K.G. f 3.50—f 0.60. Koolvisch per stuk f 0.65—f 0.08. Makreel per 50 K.G. f 20—f 11.50. Versche haring per kist f 5.70f 3.30. Klein middel halce f 25f 24. Kleine hake f 18—f 0.08. Trawlers: Antje R.O. 15 205 manden f 1750. Hercules IJ.M. 196 205 manden f 1320. Jacqueline Clasine IJm. 10 145 manden f 810. Utrecht 73 400 manden f 2630. Alkmaar 31, 320 manden f 3000. School 39, 335 manden f 2700. Leentje Elisabet 155 125 manden f 1900. Bloemendaal 71. 200 manden f 1620, IJszee 167. 175 manden f 1150. Maria 95, 230 manden f 1500. I. S. Groen 130, 160 manden f 1200. Loggers R.C.TJ". 468 f 820, KW. 36 f 390, KW 35 f 450, Kotters: F. N. 202 f 480, F.N. 143 f 480, E 541 f 740. E 482 f 580, E 369 f 540. Versche haring: KW. 62 f 840. HILLECOM BEROEP BIJ DE CHR. GEREF. KERK. Bij de Chr. Geref. Kerk te Hillegom is be roepen ds. W. Hendriksen te Rotterdam-Zuid. ZANDVOORT EEN GESCHIL MET HAARLEM. OVER DEN KOSTPRIJS VAN HET GAS. In verband met een geschil, dat gerezen is tusschen de gemeenten Zandvoort en Haar lem betreffende de gaslevering, stellen B. en W. van Zandvoort den Raad voor het vol gende te besluiten: A. Krachtens artikel 15 van de overeen komst van 29 Januari 1921, inzake gaslevering door de gemeente Haarlem aan de gemeente Zandvoort, het bovenbedoelde geschil tus schen die gemeenten ter beslissing op te dra gen aan een scheidsgerecht en daaromtrent het vólgende te bepalen: le. het scheidsgerecht zal bestaan uit drie personen, waarvan één aan te wijzen door de gemeentebesturen van Bloemendaal en Zand voort, een door het gemeentebestuur van Haarlem en een derde die als voorzitter op treedt, door de beide eerste scheidslieden. 2o. de arbitrage zal geschieden op kosten van ongelijk. Mocht gedeeltelijke toewijzing plaats hebben dan worden de kosten verdeeld naar evenredigheid van de gasafname door Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort over 1930. 3o. de derde scheidsrechter zal moeten zijn aangewezen binnen één maand, nadat de twee andere scheidsrechters daarvoor de opdracht hebben ontvangen. 4o. indien binnen den bepaalden tijd aan de bepaling onder 3 niet is voldaan, zal de tusschenkomst van den rechter worden inge roepen. 5o. het scheidsgerecht zal binnen drie maan den nadat het voltallig is geworden zijn be slissing aan de gemeentebesturen moeten heb ben medegedeeld. B. Voor de gemeente Zandvoort in het on der A bedoelde scheidsgerecht te benoemen Mr. G. H. A. Grosheide Keizersgracht 586 te Amsterdam. Het bovengenoemd geschil loopt over de volgende quaestie. Zooals bekend betrekken de gemeenten Zandvoort en Bloemendaal gas van Haarlem. In 1921 is daarover een contract afgesloten, waarin opgenomen de berekening van den kostprijs van het gas. Deze prijs steeg steeds, hetgeen bevreemding wekte Een accountants onderzoek had plaats. Het resultaat was, dat men zich over het algemeen met de bereke- nin kon vereenigen. Echter werd er bezwaar tegen gemaakt, dat Haarlem bij het bereke nen van den kostprijs ook in aanmerking neemt de rente en afschrijving van de seder; de annexatie van Schoten door Haarlem bui ten werking gestelde oude gasfabriek in het voormalig Schoten. Zandvoort en Bloemen daal meenen dus dat aan deze belde gemeen ten door Haarlem te veel berekend wordt, daar zij oordeelen met genoemde rente en af schrijving niets te maken te hebben. BEVERWIJK RAADSVERGADERING. Heffing van leges. De nieuice straten krijgen namen. Voor- loopige vaststelling der rekenin gen 1932. Caféhouders en Per- soneele Belasting. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester H. J, J. Scholtens. De Raad was voltallig. Na vaststelling der notulen stelde de voor zitter aan de orde de Wijziging begrooting 1933. Ged. Staten ma.akten bezwaar tegen de be schikking over f 5000 uit de reserve van het electriciteitsbedrijf tot dekking van het te kort aan gewone middelen. Zij gaven het ge meentebestuur in overweging daarvoor ge bruik te maken van de bedragen, die aan be lastingen boven de raming werden ontvangen. Overigens werden wijzigingen van admini stratieven aard verlangd. Aldus vastgesteld. Daarna volgde vaststelling van pensioen grondslagen en van een suppletoir kohier hondenbelasting voor het dienstjaar 1933. De kaspositie. Ofschoon de kaspositie der gemeente op het oogenblik zeer gunstig is, stellen B. en W. voor met het oog op de ultimo December te verrichten betalingen het bij de Bank voor Ned. Gemeenten in rekening-courant op te nemen bedrag van f 85.000 tot f 250.000 te verhoogen en het raadsbesluit van 24 Juni 1932 in dier voege te wijzigen. Dienovereen komstig werd besloten. Grondruiling. In verband met het verkrijgen van een beter aspect in de bebouwing van het C. H. Moensplein stelden B. en W. voor met den heer C. A. Duiker een grondruiling aan te aan. Een en ander zal tot stand komen zonder kosten voor de gemeente. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Rekeningen 1932. Voorloopig vastgesteld werden de navol gende rekeningen van 1932: Gemeenterekenir.g, rekeningen van grond bedrijf, gasbedrijf, het electriciteitsbedrijf, het slachthuis en. het bedrijf Openbare Wer ken en van het Burgerlijk Armbestuur. De heer De Bruin was het niet eens met de rekening van het Slachthuis, die volgens spr. niet in orde kon zijn, omdat zich geval len hadden voorgedaan, die voor spr. nog niet voldoende waren opgehelderd. „Als er een lantaarnpaal scheef staat", zei spr. „worden er groote boomen in den Raad opgezet, maar de heeren van de Slachthuiscommissie mo gen dan eerst wel eens in hun eigen bedrijf rondkijken. De leden der betrokken commissie verklaar den volkomen onkundig te zijn van de door den heer De Bruin geopperde bezwaren. In de commissie is nooit een klacht gekomen- Na eenige besprekingen verklaarde de heer De Brui n. dat hij een en ander in het midden bracht om de heeren ook eens te laten zien, hoe onaangenaam het is, wan neer dergelijke dingen niet bij de commissie, maar in den Raad aanhangig worden ge maakt. De voorzitter beëindigde dit debat met het uitspreken van den wensch, dat uit dit geval de moraal zou zijn getrokken. Heffing van Leges. Vervolgens werd aan de orde gesteld het voorstel van B. en W. tot vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van' leges ter secretarie en van hun rechten wegens verrichtingen van de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. De heer D e B r u i n stelde voor. om de pers vrij te stellen van de betaling van kosten voor door de gemeente verstrekte drukwerken of op andere wijze vermenigvuldigde stukken. (Raadstukken Ook wenschte spr. het bedrag voor de ver lenging van het sluitingsuur der café's voor een uur te bepalen op f 5 en voor twee uur op f 7.50 en voor dansvergunningen voor 1 dag f 1, voor 1 maand f 2.50 en voor een jaar f 10. De heer De Groot meende, dat de loonen hier alleen schrijfloor.en betreffen. De heer Maters zag in de genoemde hef fingen een vorm van een nieuwe belasting op het cafébedrijf, waarmede hij zich niet kon vereenigen. Spr. zou voorts wel een billijke houding willen aannemen, tegenover de dag blad-correspondenten. die de raadstukken eventueel zelf zouden moeten betalen. Ove rigens wilde spr. ook de pers niet van betaling vrijstellen. De voorzitter wees er op, dat de hef fingen van leges niet hooger gesteld kunnen worden, omdat het hier slechts een vergoeding betreft voor administratieve werkzaamheden Een eventueele belasting van het dansen zou moeten worden geheven krachtens een andere verordening. De heer De Bruin bleef bij zijn meening, dat de pers, die een belangrijke taak heeft te vervullen en in ieder geval over juiste gege vens moet beschikken, die noodige stukken kosteloos moet verkrijgen. Ook de andere voor stellen meende spr. te handhaven. Wethouder S t e y n wees er op. dat ver lenging van het sluitingsuur steeds werd ver leend, maar dat nu voor bijzondere gevallen een kleine vergoeding wordt geheven. Spr. achtte het voor de pers gewenscht, dat een jaarabonnement wordt ingesteld. De voorzitter bleef bedenkingen ma ken tegen de voorstellen van den heer De Bruin inzake de verlangde verhoogingen, om dat daarmede de Koninklijke goedkeuring in het gedrang komt. Spr. stelde voor een artikel in te voegen, om de pers een jaarabonnement te verstrek ken op de raadstukken ad f 5 per jaar. De heer De Bruin wilde dit bedrag op f 2.50 bepalen. Spr. maakte daarvan een voorstel. Dit sub-amendement werd aangenomen, zoodat er voor de pers nog een rijksdaalder werd „afgepingeld". De heer D e B r u in trok zijn andere amen dementen in. De verordeningen op de heffing en invordering van leges enz. werden daarna met algemeene stemmen aangenomen. De Politieverordening B. en W. stelden den Raad voor te beslui ten tot het aanbrengen van de wijzigingen, welke door Ged. Staten werden verlangd. Tevens hadden B. en W. nog enkele bepalin gen aan de politieverordening toegevoegd, welke eveneens ter vaststelling werden aan geboden. Aldus vastgesteld. Personeele belasting. In de vorige raadsvergadering werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies een adres van de afti. Velsen, Beverwijk en Omstreken van den Ned. Bona van Koffie huis-, Restauranthouders en Slijters, hou dende verzoek om bij gemeente-verordening de perceelen, waarin het bedrijf van koffie huishouder enz. wordt uitgeoefend, ten aan zien der Personeele Belasting gelijk te stellen hetzij met winkels, hetzij met perceelen. die gemeubileerd worden verhuurd. B. en W. stelden voor op dit verzoek afwijzend te be schikken. De heer Bisschop sprak den wensch uit. dat men zoo mogelijk dan voor 1934 ver laging zal toestaan. De caféhouders zijn zeer zwaar belast. Spr. zal zich nu, gelet op den financiëëlen toe stand der gemeente, niet tegen het voor stel van B. en W. verzetten. De heer E ij k i n g merkte op, dat het café bedrijf al even noodlijdend is. Bovendien wordt deze categorie achtergesteld bij^ andere zakenmenschen. Spr. wilde den caféhouders tegemoet komen door de heffing van Perso neele Belasting voor hun bedrijven met een derde deel te verlagen. Spr. merkte voorts op, dat het gezocht moet worden, waar het is. Dan moet het doode kapitaal maar worden belast. (Geroep: „Dat is er niet meer). De heer E ij k i n g kon het niet- billijk vinden, dat van de caféhouders meer wordt geëischt, aan van andere groote zakenmenschen. Het voorstel van den heer Eijking werd niet voldoende ondersteund en kon derhalve niet in behandeling worden genomen. Het voorstel van B. en W. werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. De stervende iepen. B. en W. stelden den raad voor hen een cre- diet te verleenen van f 862.50 voor den aan koop van het benoodïgde aantal linden ter vervanging van de door de iepenziekte aan getaste olmen in de Breestraat en op enkele andere plaatsen in de gemeente. Ook dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. De Raad ging daarna over in een zitting met gesloten deuren. Na een geheime zitting van ongeveer een half uur werden de deuren heropend en kwam aan de orde de benaming van Nieuwe straten. In verband met den aanleg van straten op het terrein, ingesloten door den Boeweg, den Arendsweg. de Baanstraat, den Romerkerk- weg en de Jan Vermeijenstraat stellen B. en W. voor deze straten te noemen Strick van Linschotenstraat, Deken Waarestraat en Bloemhofstraat. De heer Ma ters had geen enkel bezwaar tegen het voorstel, maar hoopte toch, dat in de toekomst ook eens gedacht zal worden aan geestelijke leiders van protestantsche zijde, b.v. aan Ds. Goniag, Ds. Boon of aan groote plaatselijke industrieelen b.v. den heer Van Hattum. De heer Visser bracht in herinnering, dat de belofte is gedaan om ook een straat te noe men naar wijlen den heer Troelstra. Spr. vond het goed, dat op deze wijze menschen uit de gemeente werden bedacht, maar ook perso nen, die een landelijke bekendheid hebben komen daarvoor in aanmerking. Overigens had spr. geen bezwaar, om aan een straat den naam te verbinden van Deken Waare. dien spr. als een hoogstaand mensch had leeren kennen. De heer De Bruin (S.D.A.P.) kon zich niet goed voorstellen, dat de heer Visser met een dergelijke opmerking over p.g. Troelstra kwam. Als zoo'n voorstel in den Raad er door gehaald moet worden, zou spr. er nooit zijn stem aan kunnen geven. Het frappeerde spr. dat de heer Visser, die de partij van Troelstra den rug heeft toegekeerd met een dergelijk voorstel durft te komen. „Wij laten geen graf schennis plegen over Troelstra", eindigde spr. De voorzitter wees er op. dat B. en W. de namen van twee plaat-sgenooten hebben voorgesteld, omdat het zoo'n klein aantal stra ten betreft: te klein om b.v. een staatslieden wijk te vormen. En daarvoor kon ook spr. nog vele namen noemen. Weth. Steyn: „Meer namen, dan straten". De heer Visser meende, dat het hier de plaats niet was, om met den heer De Bruin in politiek debat te treden. Het was meer anti pathie tegen spr.. die den heer De Bruin aldus deed spreken. De naam voert echter nog niet altijd de daad. Men moge spr. na zijn uittre ding misschien kunnen betrappen op enkele afwijkingen van het door de S.D.A.P. ingeno men standpunt omtrent sommige zaken, maar zou spr. op zijn beurt den heer De Bruin er op kunnen betrappen, dat hij heelemaal geen socialist is. De heer E y k i n g zou er de voorkeur aan geven, de Peperstraat liever te herdoopen in Deken Waarestraat, waartegen de voorzitter, mevr. Kemp en enkele andere leden bezwaren opperden. Ook de heer Maters had daartegen be zwaar en merkte op. dat men dan langzamer hand wel alle straten zou kunnen herdoopen. Naar spr.'s meening 'is Deken Waare met het voorstel van B. en W. herdacht op een wijze, waarop dat kan en is hem de eer gegeven, welke hem toekomt. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangenomen en de nieuwe straten werden dus gedoopt: Deken Waarestraat Strick van Lin schotenstraat en Blomhofslraat. Aan het bestuur van de R.-K. U.L.O.-school voor jongens aan den Keesdelfsweg werden de benoodigde gelden beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van leermiddelen. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om aan C. Baltus te Heemskerk gelegen heid te geven de door hem te betalen erf pachtsrechten van f 8 per jaar krachtens akte van 1 Juli 1611 af te koopen tegen een bedrag van f 100. Ziekenfondspremie. Met betrekking tot het door de raadsleden mevr. Kemp-Haan en den heer Joh. de Brum ingediende voorstel, omtrent het verleenen van een toeslag op de door werkloozen te be talen ziekenfondspremie, deelden B. en W. mede, dat, ofschoon de onderhandelingen met de ziekenfondsen en met de daarbij aangeslo ten artsen wel hebben geleid tot het doen voorbereiden van een bepaald voorstel, thans nog geen praeadvies kan worden uitgebracht, aangezien de minister van sociale zaken, wiens goedkeuring vereischt wordt op het verleenen der toeslagen, zijn standpunt ten opzichte van dit vraagstuk nog niet heeft bepaald. B. en W. maakten in dit verband met erkentelijk heid melding van de ondervonden tegemoet komendheid der plaatselijke artsen. De heer De Bruin betrok in dezen dank ook de apo thekers en tandartsen. Vervolgens deed de voorzitter mededeeling van het Koninklijk besluit tot wijziging van het tarief der personeele belasting naar den vijfden grondslag en tot classificatie voor de personeele belasting. Deze mededeelingen werden voor kennisge ving aangenomen. Radio-distributie. Voorts was nog ingekomen een adres van G. J. Mebus c.s. betreffende het aanbrengen van openbare brandmelders en van een net voor radio-distributie. Dit adres werd naar B. en W. gezonden in afwachting van het over deze aangelegenheid uit te brengen praeadvies. De rondvraag leverde geen nieuws op, waar na de vergadering werd gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7