DONDERDAG 21 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 10 HAARLEMMERMEER GEHANDELING GEMEENTEBEGKOOTING VOOR 1934. De Raad van deze gemeente vergaderde Woensdagmiddag onder leiding van den bur gemeester Mr. A. Slob. In de vacature van onderwijzeres aan de openbare Julilanaschool te Zwanenburg, werd voorzien door de over plaatsing van mej. W. J. Theijssen. van de openbare lagere school no. 8 aan den Benne- broekerwegSpieringsweg. Hierna kwam de gemeentebegrooting voor 1934 aan de orde. Bij de algemeene beschouwingen verweet de heer De Zeeuw B. en W. dat ze niet gekomen waren met een voorstel tot verlaging der sa larissen van het gemeente-personeel, waaruit z.i. viel te concludeeren dat er bij het dage- lijksch bestuur geen ernstige wil tot bezuini ging aanwezig is en dat de toestand, waarin de gemeentefinanciën zich nu bevinden, me de veroorzaakt is door een veel te royalen op zet van de gemeentelijke huitshouding gedu rende een lange reeks van jaren. Sprekers fractie heeft zich daartegen steeds verzet. Deze laatste bewering werd door den voor zitter en den heer Van W ij k heftig be streden. De heer Griek spoor noemde de hui dige tijdsomstandigheden een gevolg van bet kapitalistische stelsel. Bij de artikelsgewijze behandeling stelde de heer F. H. Bos bij de bespreking van de posten „jaarwedden burgemeester, secreta ris en ontvanger" voor aan Ged. Staten te verzoeken deze jaarwedden te verlagen en terug te brengen tot bedragen zooals deze in 1929 golden. Zonder stemming aangenomen. Bij den post: ..salarissen gemeente-per soneel" werd door den heer De Zeeuw voor gesteld de salarissen tot f 15C0 te verlagen met 5 pet., van f 1500 tot f 3000 met 7 1/2 pet en boven f 3000 met 10 pet- De heer Ransdorp achtte het beter de salarieering van de ambtenaren eerst in de vergadering van de commissie voor georgani seerd overleg te bespreken. De heer Van W ij k stelde voor in af wachting van een nadere regeling de op de begrooting uitgetrokken salarissen voor 90 pet. uit te betalen. Naar aanleiding van de pertinente toezeg ging van den voorzitter dat de herzie ning van de salarissen in de maand Januari aan de orde gesteld zal worden, werd van de behandeling der voorstellen voorloopig afge zien. Het subsidie aan de afdeeling „Haar lemmermeer" van de N.H. vereeniging „Het Witte Kruis" werd van f 9000 teruggebracht tot f 8500. De verdere behandeling werd uit gesteld tot hedenmiddag 2 uur. POLDERVERGADERING. Woensdag kwamen Hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder ten Polderhuize te Hoofddorp in openbare vergadering bij een onder leiding van den heer Reinders Folmer, loco-Dijkgraaf. Besloten werd tot verkoop van eenige fond sen tot een bedrag van hoogstens f 5000, ten einde daaruit te bestrijden de kosten van aankoop van grond langs den te verruimen Spaarnwouder- en Bennebroekertocht en tot het aangaan van een geldleening voor het werk zelf tot een bedrag van f 30.000 a 4 1,4 pet. bij de Verzekeringmaatschappij van het N. O. G. te Amsterdam. Goedgekeurd werd een suppletoire begroo ting voor den dienst 1933 a f 34500, in ver band met de uitvoering van buitengewone werken. Verder werd besloten de bediening van de schutsluizen bij Aalsmeer bij wijze van proef voor den tijd van één jaar te verpach ten. Na bespreking van enkele posten, waar bij geen belangrijke wijzigingen in de voor stellen van 't dagelijksch bestuur werden aan gebracht, werd de begrooting voor 1934 vast gesteld. Besloten werd het pensioenverhaal als voor 1933, te handhaven en op de verschillen de salarissen en loonen een korting toe te passen naar de volgende basis: de eerste f 1000 vrij; van f 1000 tot f 1500 2 pet. en daar boven 5 pet. HILLEGOM RAADSVERGADERING. BEHANDELING DER BEGROOTING. Woensdag vergaderde de gemeenteraad. De heer J. M. Goemans werd herbenoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. De begrooting. De burgemeester zal geen algemeene beschouwingen houden; de bij de begrooting gevoegde tabellen ter vergelijking zeggen genoeg. De heer Loerakker brengt hulde voor het sluitend krijgen der begrooting. Al zijn hier misschien dingen gebeurd die niet goed zijn dan kan men dat niet aan het hoofd der gemeente, maar aan het college wijten, doch de raad dient de consequenties te dragen. Cri- tiek wordt uitgeoefend op de plaatsing der ge meente in de 7e klasse der personeele belas ting of gasprijsverhooging. Indien de raad niet op zekere voorstellen wenscht in te gaan moeten B. en W. met andere komen maar niet op deze wijze. Deze tijd vraagt van allen de grootst mogelijke samenwerking en daartoe is spr. bereid. De heer Mathot constateert dat de be lastingen hier tot het toppunt worden opge voerd. Hij wenscht algeheele en progressieve salarisherziening; sommigen worden nu zwaar, anderen niet getroffen. De heer F ij m a zal zich onthouden van be schouwingen omdat een ambtenaar niet meer vrij is datgene te zeggen wat hij wenscht. De heer de Wreede betreurt de late toe zending. De burgerij moet f 90.000 meer be lasting betalen en het komt hem voor dat een leening voordeeliger is. Ook hij wenscht alge heele salarisherziening. De presentiegelden kunnen op de helft verminderd worden. Weth. Klaver zet uiteen dat hij onder den druk der bedreiging van regeeringsmaatrege- len met deze drastische maatregelen is mede- gegaan. De salariskorting is geen sluitpost voor de begrooting. In de plaats der straat- belastingverhooging had hij liever een gas prijsverhooging gezien van 1 cent, daaraan draagt ieder mede. De burgemeester, de sprekers beant woordend, dankt den heer Loerakker. De voor gestelde maatregelen zijn noodig wil men het ingrijpen der regeering voorkomen. De subsi dies aan T.B.C.-vereeniging en bewaarscholen zouden misschien geschrapt kunnen worden. Personeelsinkrimping is ondoenlijk. In het college is besloten de steunuitkeering niet te verlagen. Het uitgebrachte rapport-Schouten omtrent de salarisherziening is teleurstellend. De uitkeering van het rijk aan de gemeente is j eerst met f 3000 en nu reeds met f 10.000 ver- j minderd. I De meening van den heer de Wreede inzake geldleening wordt bestreden; dit kan hoog stens 1/2% schelen. Hij betreurt het door weth, Klaver gesprokene en beschouwt dit als een oratio pro Domo. Weth. Vermeer zegt dat de begrooting drie maal sluitend was en drie maal is zij omvergegooid door verschillende tusschen- tijdsche maatregelen. Al is het subsidie Bur gerlijk Armbestuur met f 6000 verminderd, toch zal dit geld noodig zijn en daarom acht hij zich gerechtigd andere dekking te zoeken. Tot verlaging van steun zal hij in de aller laatste plaats medewerken. Hierna worden de algemeene beschouwingen gesloten. De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur wordt met algemeene stemmen aange nomen na eenige bespreking. De begrootingen voor Gasbedrijf, Water bedrijf. Abattoir en Zwem- en badinrichting worden na ampele discussie goedgekeurd. Daarna wordt de begrooting voor Openbare Werken behandeld. Inzake de critiek op f 2400 voor administra tieve hulp wordt toegezegd dat deze hulp zoo spoedig mogelijk zal verdwijnen en dat de ge- heele administratie van het bedrijf door één persoon moet worden gevoerd. Bij den kapitaaldienst heeft de heer Mes kers ernstige bezwaren tegen een leening van f 15.000 voor het in orde maken en teeren van Hyacintenlaan en Veenenburgerlaan en stelt schrapping voor. Dit wordt aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. In de avondvergadering deelt de burge meester mede dat door afstemming van de verbetering van Hyacinten- en Veenenbur gerlaan nu op de begrooting een post voor onderhoudskosten moet komen. Verder dat de gemeente door bereiking van 11000 inwoners waarschijnlijk met 1 Januari in een hoogere klasse geplaatst zal worden, waardoor het salaris van den burgemeester met f 500 en dat van den secretaris met f 400 zal worden ver hoogd. Salarisverlaging. De heer de Wreede stelt voor tot een betere reorganisatie te komen. De burgemeester zegt dat dit in 11/2 jaar tijd de derde verlaging van 5% is, totaal 15%; wellicht is in de toekomst verdere ver laging noodzakelijk. Persoonlijk heeft hij voorgesteld 10% voor de arbeiders en 5% voor de ambtenaren, doch het compromisvoorstel van het college is nu 5/'.. over de geheele linie, tegenover 3 12% voorgesteld door de commis sie van georganiseerd overleg. Hillegom heeft in den omtrek nu de hoogste korting. De heer Mathot, zich hierbij noodge dwongen neerleggend, bepleit een zoo spoedig mogelijke algeheele herziening en dient daar omtrent een motie in. Na drukke besprekin- gein, wordt deze motie verworpen met 9 tegen 6 stemmen (de heeren de Wreede, Goemans, Merkens. Klaver, Mathot en Carlier). Het voorstel van B. en W. tot 5% salaris verlaging wordt verworpen met 13 tegen 2 stemmen 'de heeren Klaver en Carlier). Het voorstel van Lierop tot 312 verla ging wordt aangenomen met de heeren de heeren de Wreede en Carlier tegen. De burgemeester betreurt dezen uitslag en zal voortaan niet meer rekening houden met het gemeentebelang, maar met de com missie voor georganiseerd overleg. Er is nu f 2100 op de begrooting ongedekt. De heer de Wreede stelt voor de presen tiegelden met 50% te verlagen en op f 2 te brengen. Het wordt verworpen met 10 tegen 5 stemmen (de heeren de Wreede, Klaver, Goe mans, Mathot en Carlier). Het voorstel van B. en W. inzake afschaffing- van den vacantietoeslag wordt verworpen met 8 tegen 7 stemmen (de heeren Kerkhof, de Wreede, Goemans, Carlier, Meskers, Mathot en Klaver). De burgemeester bepleit uitbreiding der politiemacht met 1 agent; het bureau moet 's nachts bezet zijn; de overuren zijn talrijk. De kosten zijn niet zoo groot- de toe lage aan de nacht-telefoniste van pl.m. 800 a 900 wordt bespaard. Het voorstel wordt verworpen met 12 tegen 3 stemmen. (De heerenKlaver, Vermeer en Jansen). Voorgesteld wordt nu gedurende de winter maanden wederom twee nachtwakers aan te stellen, hetgeen wordt aangenomen met 11 tegen 4 stemmen (de heeren Paase, Spilker Fijma en van Lierop). Het voorstel van den heer Mathot tot ver werping inzake de belasting op het huisvuil wordt aangenomen met 9 tegen 6 stemmen de heeren Vermeer, de Wreede, Carlier, Mes kers, Jansen en Klaver). 4 De vergadering wordt door den burgemees ter geschorst, teneinde B. en W. gelegenheid te geven te beraadslagen. Na heropening stellen B. en W. voor de straatbelasting op gebouwd in plaats met 50 pCt., met l()0 pCt. te verhoogen (opbrengst 6000). Mocht dit evenzoo verworpen worden 'dan een verhooging van den gasprijs met 1 ct. Een voorstel-F ij m a om de reserve van het gasbedrijf, die van 40.000 op 30.000 is te ruggebracht. tot 20.000 terug te brengen, vindt bij verschillende ieden instemming en heftige bestrijding bij B. en W., omdat Gedep. Staten dit niet zullen goedkeuren, waarop de heer Loerakker verklaart bij niet goedkeu ring te zullen medewerken tot gasprijsverhoo ging. Het voorstel van B. en W. inzake de straat belasting wordt verworpen met 14 tegen 1 stem (de heer Vermeer). Het voorstel-Fijma wordt aangenomen met 14 tegen 1 stem (de heer Vermeer), waardoor het voorstel-van Lierop is vervallen. De verhooging van 80 opcenten op de Per soneele belasting tot 200 wordt aangenomen met de heeren Paase en Spilkes tegen, zoo ook de verhooging tot 100 opcenten op de gemeentefondsbelasting. Alleen de heer Paase stemt tegen de rangschikking in de 3de klas se dier zelfde belasting. Het verzoek der caféhouders om verlaging hunner personeele belasting wordt afgewezen nadat een voorstel van den heer Kerkhof om met 1/3 te verlagen was verworpen. In verband met de verschillende wijzigingen is nu ongedekt in de begrooting 9600, zoodat de gasreserve met extra lo.OOO zal worden verlaagd. Naar aanleiding van de verbetering der Hyacinthen- en Veenenburgerlaan wordt de Kapitaalsdienst na overeenkomstige wijziging goedgekeurd. De rondvraag brengt slechts onbeduidende dingen. Eea tegenstander van geneesmiddelen slikken wrijft in 24 uur RHEUMATIEK geheel en al wegl „Al dat innemen van geneesmiddelen ik laat het maar aan de liefhebbers overIk gebruik liever iets uitwendigs, Zoodoende heb ik, naar mijn inzicht, mijn gezondheid zoo goed kunnen houden. Maar daar wordt ik Zondag voor Pinksteren wakker met een pijn in mijn schouder om tureluursch van te worden, hn zoo in eens. Ik kon niet meer heen of weer. Ik zeg tegen lilaarlje, haal jij me eens een groote pot Akkers Kloosterbalsem. Ik kon mezelf niet wrijven van de pijn, maar liet het mijn vrouw doen. Niet te hard, zeg ik, want alles, ook de geheele omgeving, deed me zeer. Zij wreef mij zachtjes om te beginnen, naderhand wat harder en het was of er een won der gebeurde. Onder het wrijven ver minderde de pijn al en toen het 's avonds herhaald was, stond ik den volgenden morgen weer even frisch op als altijd. Slikken jullie maar ta bletjes, poedertjes en drank/es. Geef mij maar voor spierpijn en rheuma- tiek Akker's Kloosterbalsem, ze zeggen toch „Geen goud zoo goed." Fr. D. te G. Origineel ter inzage.) In drie opzichten is Akker's Kloosterbalsem een onovertroffen middel: als wrijfmld- del en als huis- en heelmiddel. Krachtig zult Ge er de onuitstaanbaarste spierpijn en de smartelijkste spit mede weg kunnen wrijven. Alom verkrijgbaar a 60 ct, per pot. (Adv. Ingez. Med.) LI5SE A. N. W- B. Heden (Donderdag)avond zal in hotel „De Witte Zwaan" de groote propaganda-film- avond worden gehouden van den A.N.W.B. ZüID-IIOLL. BOND VAN KLEINE KWEEKERS. Vrijdagavond zal in de zaal van café ..De Beurs" een vergadering worden gehouden van de afdeeling Lisse van den Zuid-Holl. Bond van kleine kweekers. LEIPZIGER BONTHANDEL RUIMT OPZOTO'l 50 pCt KORTING GROOTE HOUTSTRAAT 103 (Adv. Ingez. Med.) BENNEBROEK PERSONALIA. Aan de Universiteit van Amsterdam is be vorderd tot arts de heer A. E. van Kempen, geboren te Bermebroek. ALARMSYSTEEM BRANDWEER Door de zorg van de P. T. T. is voor de ge meente een brandalarmsysteem aangelegd. Hierdoor is het mogelijk geworden, dat de kantoorhouder der posterijen (kantoor Duin laan) de brandmeesters alarmeert door het in werking brengen van een brandschel. De politie wordt dan gelijk gewaarschuwd. In geval van brand moet hiervan terstond kennis worden gegeven aan het postkantoor ROTTERDAM LEENT BIJ HET RIJK. EN AANVAARDT DE OPGELEGDE VOORWAARDEN. B. en W. van Rotterdam stelden den Raad voor om met het Rijk een leeningsovereen- komst te sluiten voor de vlottende schuld, tot een bedrag van 24 millioen gulden tegen een rente van 5 pet, voorts, het bedrag waarvoor in 1934 kasgeldleenlngen met het Rijk moe ten worden aangegaan, te bepalen op f 20 millioen; ten derde, het bedrag waarvoor kasgeldleeningen zullen worden aangegaan voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Maart 1934 te bepalen op f 25 millioen. De gemeente verbindt zich daarbij in de begrooting voor 1934 die wijzigingen aan te brengen, die het Rijk noodig acht. De heeren Diemer (a.r.) en wethouder De Jong (a.r.) zagen hierin een bedreiging van de gemeentelijke autonomie. De gemeente aanvaardt met dit voorstel de eurateele van het Rijk. De wethouder van financiën, de heer Hane- maayer ontkende dit echter. Het overleg over de begrooting wordt slechts voortgezet. De regeering heeft waardeering voor de bezuini gingen van de gemeente. Men wordt gedwonen zich aan de voor waarden te onderwerpen, aangezien elders geen geld te krijgen is, zeide de heer De Zeeuw (sd.) Het voorstel van B en W. is daarna aange nomen met 21 tegen 2 stemmen. Tegen stem den alleen de communist en de revolutio naire socialist, de sociaal-democraten waren ten deele afwezig, doch de aanwezigen stem den voor. OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Woensdagavond omstreeks half acht is op dien onbewaakten overweg te Spankeren de ruim zestigjarige P. Vriezenkolk uit Brum- men door een trein uit de richting Zutfen overreden en op slag gedood, meldt de Msb. AANBESTEDING. Hedenmorgen elf uur werd in hotel Lion d'Or door architect Huib. Tuninga aanbe steed: het bouwen van twee woningen, een beneden en bovenwoning en een garage op een terrein aan de Julianalaan te Heem stede. Het laagst werd ingeschreven door de firma Timmer en Kloos, te Haarlem, voor f 16.650. UIT DE STAATSCOURANT. BURGEMEESTERS. Bij Kon. beslui is aan K. Breebaart eervol ontslag verleend als burgemeester van Bar- singerhorn. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Arnhem, ter stand plaats Arnhem, G. Swart, candidaat-notaris te Brielle: is aan G. A. Ie Jolle, op verzoek ontslag verleend uit zijn betrekking van no taris te Maarssen. ONDERWIJS. Bij Kon. besluit is aan prof. J. J. Aarts, hoogleeraar aan de Rijksacademie van beel dende kunsten te Amsterdam op verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend. INDRUKWEKKEND DéPILé VOOR DR. DE VLUGT. Hartelijke hulde aan Amster dam's burgemeester. DE HEELE BURGERIJ VERTEGEN WOORDIGD. Het huldebetoon, dat Woensdag: den bur- gemeester der hoofdstad dr. W. de Vlugt is bereid ter gelegenheid van zijn koperen ambtsjubileum heeft in den avond zijn hoog tepunt gevonden in een schitterend geslaag den fakkeloptocht, waaraan is deelgenomen door deputaties van vrijwel alle gemeente bedrijven en door een groot aantal y~ mi- gingen en bonden en corporaties. Het. öij- zondere en mooie element in dit huldebetoon was. dat de bevolking zelve op deze wijze van haar aanhankelijkheid jegens den eer sten magistraat der stad kon doen blijken. Het dak van het peristyle van den Stads schouwburg had men in een met palmen cn tapijten versierde loggia gemetamorphoseerd door middel van een baldakijn van lila flu weel. De burgemeester en zijn echtgenoote, om ringd door hun kinderen en leden van het Uitvoerend Comité hadden van deze hoog verheven plaatsen het gezicht op een golven de menschenmenigte, die zich uiterst lijd zaam aan de leiding der politie had overge geven en in breede hagen langs de trottoirs het interessante schouwspel gadesloeg. Het défilé waarvan de deelnemers zich hadden opgesteld in het R.A.I.-gebouw werd te acht uur geopend door het Politie Muziek- geze)schap een van de tien muziekcorpsen die in den stoet meeliepen en zijn vroolijke marschmuziek overstemde het gegons der van de Stadsschouwburg af door schijnwer pers bestraalde menschenzee. Van het peristyle van den Stadsschouwburg kon men blikkende over de Weteringschans in de verte reeds de dansende lichtjes der flambouwen zien naderen. De onmetelijk lange stoet werd aangevoerd door den heer Vattier Kraane. Er waren uiteraard in dezen indr. -»vek- kenden optocht verscheidene decoratieve elementen zooals de brandweer mët een vel lichte nieuwe motorspuit en de tram met een verlichte autobus van het nieuwe ""•-iel, dat binnenkort in dienst komt. He?! oorspronke lijk van ontwerp was de praalwagen van de Stadsreiniging: een hoog optorenend verlicht gebouw met nissen, waarin.... het nieuwe type vuilnisemmer prijkte. Aan den optocht werd voorts vooral een kleurigen en frisschen aanblik bijgezet door de geestdriftige en veelvoudige deelneming van de Am:terdam- sche jeugd die in groepen van voetba^ers in ..ambtskleedij". turners in turnkleedij. roeiers zwemmers, leden van oranje-jeugdvereeni- gingen zoowel als padvinders en padvindsters met vaandels en banieren parmantig voorbij marcheerden. Er waren ook de meisjes wan De Graal in haar zwierige mantels met breed uitzwaaiende veelkleurige vlaggen en dan was er ook stram marcheerende een groote groep van A.J.C.'ers onder leiding van Klaas Toornstra. Tysschen al die groepen door liep in het fantastisch licht der walmende flambouwen een aantal vereerugingen corporaties, eenige afdeelingen van de Amsterdamsche Burger wacht in groot tenue De sympathiebetuigingen en heilwenscnen van elke groep werden door den burgemees ter op hartelijke wijze beantwoord. Het muziekcorps van het Leger des Heils stelde zich voor enkele oogenblikken op het plein op om hem „Dat 's Heeren zegen op u daal", toe te spelen. Het Christelijk Politie Muziekgezelschap Crescendo" besloot den optocht. Voor het door de Leidschestraat zijn verderen weg vervolgde, bracht het psalm 87 ten gehoore, welke door een dameskoor werd meegezongen Te half negen was het défilé geëindigd; het ontbinden van de groepen geschiedde op het Amstelveld De burgemeester heeft, vóór hij den Stads schouwburg verliet, op verzoek van de A V. R. O. eenige woorden gesproken voor den mi crofoon, welke deze omroepvereeniging heden (Donderdag) avond tijdens de pauze in het Concertgebouw op een gramofoonplaat zal uitzenden. Telegram van Koningin Emma. Over de huldiging in het Concertgebouw van Woensdagmiddag valt nog mee te deelen dat ter receptie is meegedeeld, dat van de Koningin Moeder het volgende 'telegram was ontvangen: ..Ter gelegenheid van deze voor u in Amsterdam zoo gewichtige herdenkings dag mijn welgemeende gelukwenschen. Ik heb steeds met groote belangstelling en waardeering alles gevolgd wat uw onver moeide toewijding voor Amsterdam's wel zijn verricht heeft. Moge God u sterken in de voor u thans zoo bijzonder zware taak". De burgemeester werd na afloop van de redevoering van Mr. van Thiel medege deeld dat er telefoon voor hem was: De bur gemeester van Batavia om hem zijn geluk wenschen aan te bieden. Telegram van de Prinses. Prinses Juliana heeft burgemeester De Vlugt langs telegraflschen weg haar geluk wenschen doen toekomen. De Algemeene Winkeliersvereenigmg heeft den burgemeester het beschermheerschap der A. W. V. aangeboden, hetwelk door Dr. De Vlugt is aanvaard. Uitzending voor de radio. De receptie is door de A.V.R.O. op platen vastgelegd. Hedenavond zal de uitzending plaats hebben. Ter receptie kwamen o.a. den burgemees ter gelukwenschen Z.K.H. Prins Hendrik en Jhr. Mr. Dr. W. F. Röell die de Koningin vertegenwoordigde. Ter receptie waren vrijwel alle Amster damsche autoriteiten en figuren uit het openbare leven aanwezig. Ook de heer C. Maarschalk burgemeester van Haarlem was er. De zaal van het Concertgebouw was fees telijk versierd en de geestdrift zeer groot. Er waren ook op de receptie twee jon getjes, gekleed in het costuum, dat op de kin derpostzegels voorkomt. Zij kwamen me vrouw De Vlugt in het bijzonder felici- teeren. Toen in het défilé de Graalmeisjes voorbij marcheerden en den Romeïnschen groet brachten lokte dit, volgens het Handelsblad eenig verzet onder de toeschouwers uit, om dat men hierin den fascistengroet meende te zien, echter ten onrechte. Tijdens het Hoezee-geroep na de fakkel- hulde riepen eenige ordeverstoorders „Torg- ier moet vrij", doch dit vermocht gelukkig de goede stemming niet te verstoren. PROF. DR. J. H. KERN. f KENNER DER SLAVISCHE TALEN. Te Leiden is op bijna 67-jarigen leeftijd over leden prof. Dr. J. H Kern, hoogleeraar in de Nederlandsche taalkunde aan de Leidsche Universiteit. J. H. Kern was 24 Januari 1867 te Leiden geboren. Gedurende korten tijd was prof. Kern leeraar aan de H.B.S. te Bergen op Zoom en daarna was hij zes jaar redacteur van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant". In 1901 werd hij benoemd tot hoogleeraar in het Engelsch aan de universiteit te Groningen, waar hij ook eenigen tijd Sanskriet heeft ge doceerd. In 1924 werd hij benoemd tot hoog leeraar in de Nederlandsche taalkunde aan de Leidsche Universiteit, welk ambt hij aan vaardde met een rede over: „Idealen en grenzen". Prof. Kern was een kenner vooral van de Slavische talen en het Sanskriet. Echter kende hij ook niet-Indo Germaansche talen gelijk het Finsch er^Magyaarsch. Al deze talen sprak hij. Hij was de zoon van Nederlandsch be roemdste taalgeleerde, die ook te Leiden do ceerde. VAN DER LUBBE ZIEK? HIJ MELDDE HET AAN ZIJN FAMILIE. De heer J. L. Sjardijn Peute verzoekt ons namens de familie van Marinus van der Lubbe het volgende te publiceeren: Uit een brief van Marinus van der Lubbe uit de gevangenis te Leipzig waarvan het poststempel dateert 14-12-'33, blijkt, dat hij ziek is. De familie maakt zich ernstig onge rust. CORRUPTIE BIJ HET SLACHT HUIS TE ROTTERDAM. HIEVEN STEEKPENNINGEN DE CONTRÖLE OP? Naar fle Tel. verneemt zijn aan het slacht huis te Rotterdam gevallen van corruptie ontdekt. Keurmeesters zouden allerlei over tredingen door de vingers gezien hebben, waarvoor zij steekpenningen ontvingen. Deze praktijken zouden reeds sinds jaren bij liet abattoir gaande zijn en de ambtena ren, die er zich aan schuldig maakten, leidden een opmerkelijk goed leven; verscheidene van hun bezitten zelfs huizen. De politie zou een uitgebreid onderzoek in stellen. De zaak is uitgekomen, doordat een keur meester tegen een slager proces verbaal op maakte, waarna de slager dreigde een en ander aan het licht te brengen, waaraan de keurmeester zich niet stoorde. De slager deed toen onthullingen bij de directie van het abattoir, die den keurmeester hoorde en toen deze ontkende opdracht gaf een tweede proces verbaal te maken wegens beleedïging van een ambtenaar. BANDLEIDER BESTEELT ZIJN MUSICI. De dirigent van een orkest in een groot res taurant te Rotterdam heeft een gedeelte ge ïncasseerd van de salarissen van hem en de orkestleden, tot een bedrag van f 1000 en is daarmede naar Duitschland verdwenen. DE NED. VER. VOOR WIJS BEGEERTE. EN DE „KANT GESELLSCHAFT". In ons nummer van 19 dezer namen wij een bericht over uit de N.R.Ct. betreffende de re organisatie van de „Kant Gesellschaft", afd. Nederland. Dit blijkt eenige verduidelijking te behoeven. De afd. Nederland van de Kant Gesellschaft is op de gehouden vergadering formaliter opgeheven en even later weer in gesteld. thans als onderafdeeling in de nieuw opgerichte Alg. Ned. Ver. voor Wijsbegeerte. Van deze nieuwe algemeene vereeniging is prof. Polak weer voorzitter. De onderafdeeling Kant Gesellschaft staat onder leiding van dr. J. Bierens de Haan, prof. jhr. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga en dr. R. J. Kort- mulder.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10