BRIEVENBUS. VRIJDAG 22 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 10 gens en Meisjes die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. AFDEELING I. (leeftijd 10 jaar en ouder.) 1. (Ingez. door het Oude Boerinnetje.) Ik ben een Rubriekertjesnaam van 10 ^etters. 1 5 8 10 is een verscheurend dier. 18 3 behoort bij een fiets. 4 2 S 10 komt van de koe. 6 2 7 is een ander woord voor hevig. 1 9 9 10 woont naast ons. 2. (Ingez. door Kruidjeroermijniet.) Ik ben een Rubriekertjesnaam van 9 letters 3 9 5 7 zit wel eens in vleesch. 1 5 7 3 is een insect. 7 3 5 9 4 hebben baby's wel eens. 8 5 7 is een meisjesnaam. 8 6 7 gebruikt men bij het middagmaal. 2 3 is een voorzetsel. 3 (Ingez. door Dierenvriendin.) Ik ben een Rubriekertje van 13 letters. 12 13 11 is een meisjesnaam. 1 2 5 is een deel van 't gezicht. Uit 5 6 8 haalt men water. 3 4 7 9 10 is een maat. Met 1 4 9 10 haalt men iets op. 4. (Ingez. door Borduurstertje.) Mijn geheel is een Rubriekertjesnaam van 11 letters. 1 11 9 is een getal. 2 2 8 4 is geen dochter. 4 11 5 3 is geen ja. 6 2 7 9 is een bloem. 1 8 4 is een hemellichaam. 10 7 9 is een jongensnaam. 5. (Ingez. door Goud-Nymphje.) Mijn geheel bestaat uit 14 letters en behoort bij het leger. 1 8 14 6 is een getal. 4 5 10 vindt men in de berglanden. 3 2 11 12 gebruiken de schoenmakers. 7 13 9 is een verblijf voor duiven. 6. (Ingez door Kruidjeroermij niet.) Ik ben iets, dat we eerstdaags zullen ont vangen en besta uit 12 letters. 1 2 3 4 is een vrucht. 5 is een medeklinker. 6 7 8 is een ander woord voor vlug. 9 10 11 12 is een soort wijn. AFDEELING II f (Leeftijd 9 jaar en jonger) 1. (Ingez. door Kruidjeroermijniet.) x een deel van een fiets. x ook een dee! van een fiets. x ander woord voor dokter. x wordt weer van den zolder ge haald. x een vrucht. x niet dom. x een viervoeter. x een kruipend dier. x een insect. x een lichaamsdeel. De kruisjes noemen den naam van een bloem die tevens een Rubriekertjesnaam is. 2. (Ingez. door W. B.Z.) Met b dien ik voor allerlei. Met d behoort een huis erbij. Met g zegt mij de gans of eend. Met h behoor ik bij een schoen. Met j een kleedingstuk van toen Met 1 bewaar ik een geheim. Met m behoor ik bij het dier Met p geef ik met Sint vertier. Met t behoor ik bij een boom. Met v vind je me soms wel sloom. Met w ten slotte in het ijs. Met z ga ik wel vaak op reis. 3. (Ingez. door W. B.Z.) Welk woord beteekent muur, wanneer je het uitspreekt en een soort handschoen, wanneer je het opschrijft? 4. (Ingez. door W. B.Z.) Driehoekraadsel. A B xxxxxxxxx X X X X X X J X X c willen we graag hebben een lekkernij. de stad onzer inwoning vruchten. een meisjesnaam. een kleverige stof. komt uit vrucht. een verkorting van Anna een medeklinker. Van AB moet hetzelfde woord te lezen staan als van BC 5. (Ingez. door W. B.Z.) Strikvragen a. Wat kan door de ruiten vallen zonder ze te breken? b. Welke bellen geven geen klank? c. Welke tanden vermalen geen spijs? d. Welk kleedingstuk loopt op 4 pooten? 6. (Ingez. door W. B.Z.) Visitekaartjes van Rubriekertjes RAADSELOPLOSSINGEN. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING L 1. Moeders tred is uit alle andere te her kennen. 2. Borduurstertje 3. Wie in zijn eigen tuintje wiedt, vindt het onkruid bij een ander niet. 4. Het visschertje. 5. Stel niet uit tot morgen, wat gij heden nog kunt doen. 6 a. Draadnagels, b. De letter m. AFDEELING H 1. Baal gaal haal taal vaal zaal 2. Rie Jan Bert Sam. 3. Kerstvacantie. 4. Paard. 5. Schol bot, tong aal zalm. 6. Worst kroos grond snoes. De kruisjes vormen roos. Goede oplossingen ontvangen van: Moeders Troost 5 Vaders Jongen 5 Wim 5 Droomelot 5 Appeltje 6 Lentekind 6 Slaapmutsje 6 Kookstertje 6 Kruidjeroer mijniet 6 Borduurstertje 6 Dierenvriendin 6 Zonneroosje 6 Schrikkelkindje 6 Waterlelie 6 Zandkevertje 6 Nachtvlindertje 5 Nachte gaaltje 6 Corrie ter Smitten 6 Zonnefee 6 Bellefleur 4 Klein Duimpje 6 Ballenbreister- tje 6 Boertje 5 Rozekroontje 3 De kleine Tim merman 3 Herfstkindje 6 Ilonka 6 Mosroosje 6 Herder 6 Herderinnetje 6 Poppenverpleeg- stertje 6 Liliputtertje 6 Zonnestraaltje 6 Postjager 6 Avondster 5 Gouden Regen 6 De kleine Rekenbaas 6 Juffertje Spring in 't veld 6 Zonneglans 4 Kerstroosje 5 Gelukspop 6 Seringenknopje 6 Het Oudste Blondje 6 Het jongste Blondje 6 Iris 6 Orgelist 6 Room soesje 6 Duifje 6 Lyts Feint 6 Parkietje 5 Het Visschertje 5 Paaschhaasje 5 RUIL-RUBRIEK. L. JANSEN. Zijhveg 109, heeft 12 1 2 D. E. 12 v. Melle. 7 Lindeboom. 2 12 Cocktail, 1 Miss Blanche, 1 A. J. P. bon. 4 Ferik Camera, 112 Sickesz, 5 Pelikanen, 1 Fox. 1 Dobbel- man. 4 A. J. P. omhulsels, 5 de Hoog s, 1 v. Houten. 2 Mickey Mouse. 1 J. C. A. bon. 4 Bo- gamy, 112 Turmac, 26 Weegschaaltjes, (2 te gen 1) 1 Victoria, 9 Verkade's Vetplanten, 1 Snoets wilde jaren, Daarvoor vraagt zij Am- stel en de Bloemen en haar vrienden (Ver kade). KO HOES. Olieslagerslaan 13 heeft: Peli kaan. Hillepl. U. Flora. De Zeeuw. Haka. Be nito, Ira, Victoria, Dobbelmann II. Felix Kat- tenbr., Honigs. Franken's wegels, honden, Scheepvaart, Bobbie. Sanders. Rcode Ster, Bussink, Jamin beschuit. Funke. Karperton, Veluwe, Ten Houten, v. d. Boer, Erika. Brand Carlton. Haarl. Brood en Koek, Eensdorp, Rademaker, Driesen, Priora. Kleen, e- zo Dirk Bakker. Serné. Miss Blanche, L. Dobbelmann Oldenkott, Cordeal, Ardath. Cavander, Gold Cup, Kup Koy, Chapchal, Abdulla, Fhilosoof, K. K. Royal, Ferik, Spelregels, Radio Wiel renners. Egyptian Kiazim. Buitenlandsche Jubileum en Weldadigheidspostzegels. Gaar ne terug: Dik Trom. Pette. Droste, Hoe heet die vogel? Hille talie bonnen) Turmac Batco Cocktail. Sunlight enz. Van Houtens Tijd schrift, Duifmerk. Delftsche Post. Ufa, D. E. Hilmos. Kwatta. Sickesz. Weegschaal. ROODBORSTJE, Ruysdaelstraat 12 rood heeft 1 Cocktail, 812 Batco,, 59 Verkades Vetplanten, 4 Kyriazi frères, 1 Klokzeep, 5 Verkade's paddestoelen, Sickesz. Franken's, Zijlstra, Gruyters kassabons, Frankens spaar kaartjes, Taminiau. Koopman, 1 De Bij, 1 Heerde. 1 Vogelleven. 1 Voorns koffie, Nie- mijer, Hiervoor vx-aagt ze: D. E. en HilleN.H., Utrecht, Gelderland, Koekbons en boeken- bons. H. KRAMER, Nobletstraat 3. heeft: 80 weeg schaaltjes 2 Cordeal, 4 Miss Blanche. 1 Cock tail, 1 Basto, 1 Fikkie, 4 Wybert, 4 Molenaar's kindermeel, 5 Filmsterren, 6 diverse voetbal plaatjes. 63 spelregels, 1 Haas' bon en 1 Meso in de ruilrubi'iek geplaatst. In ruil daarvoor Droste plaatjes of bonnen. NACHTVLINDERTJE, Eikenstraat 24, H.N., heeft 50 Filmsterren. 6 Droste, 3 Pelikaan. 3 Amstel, 2 Erdal, 7 Weegschaal, 3 „Met de Ufa in de Wildernis". 2. Duifmerk. 1/5 Niemeijer, 9 De Haas en van Brero. 6 Hillepl. (Utr.), 2 Keg's, 14 Verkade vetpl., 1 Haka, 4 Ferik ca mera. 1 Turmac. 2 Bloemen in onzen tuin. 1 Zeewateraquarium. 2 Karnemelk, 7 Franken, 13 Meco. 2 Polak. 1 Haas. 2 Spaarbon Meijer. 4 Wychgel's Theehandel. 1 Tieleman en Dros. 1 Rademiaker ear 1 Bussink. Hiervoor vraag ik Hille en Pette cactus. Hille-Droste 21. Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN, Marnix- straat 20. WOLLY R. Misschien deze week en an ders volgende week zal ik je verhaaltje in Onze Jeugd opnemen. Hoe gaat 't. er mee? Wat voer je tegenwoordig uit? W. L. Ik was echt. blij met je bericht. De oplossing lijkt me uitstekend. Nu heb ik wel critiek. Je kerstverhaal is voor onze Ru briek, tenminste wat één zin betrof, niet neu traal. Daarom heb ik dezen zin geschi-apt. Vervolg 3 bevalt me niet, omdat ik dat flauwe getreiter tegenover een leeraar onpaedago- gisch vind. Dat zul je dus even moeten wij zigen. 't' Plannetje lijkt me heel leuk. Weder - keerig zeer gelukkige kerstdagen toegewenscht DROOMELOT. Heb je nu het boek uit? Of bewaar je het voor de vacantie? Zijn de andere twee boeken ook mooi? WIM. Wanneer hebben jullie Kerstfeest van de Zondagsschool? Waar is het? Ja, ik vind Kerstmis ook iets heel anders dan St. Nicolaas. VADERS JONGEN. Prettig, dat je nu hebt leeren schaatsenrijden. Waar heb je ge reden? 't Speet je zeker erg. dat het ging dooien, 't Zal zeker nog een poossje duren, voor je lange slagen kunt maken. Vader kan het zeker goed. MOEDERS TROOST Heb je ook schaat sen gereden? Of heb je alleen maar baantje gegleden? Misschien komt er ook nog wel eens een pak sneeuw voor je. MEJ. A. B. Hoe gaat 't nu met Nelly? En met de jongste? U zit wel in de zorgen. Wat vervelend, dat U zich ook niet zoo goed voelt. Nel mag dien schuilnaam houden. Het andere briefje ontving ik te laat. 't Deed me genoegen te hooren. dat Nel nog op het ijs is geweest. LENTEKIND. Jij verlangt natuurlijk naar zachter weer. Heb je je rapport al? Ik geloof zeker, dat het meevalt. Hoe ver ben je nu met schaatsenrijden? Ben je nog aan 't krabbelen? Die vrije middagen waren fijn, hè? NACHTVLINDERTJE. Jij hoopt natuur lijk. dat de winter weer gauw zijn intrede doet. Pas toch maar op, dat je been nu ge zond blijft. Is de kimono haast klaar? Wan neer vieren jullie Kerstfeest op school? Aar dig van die mevrouw om je al die bonnen te geven SCHRIKKELKINDJE. De December maand geeft allerlei prettige drukte en daarom vergeef ik je graag, dat het schrij ven erbij inschoot. Wat heb jij mooie en de gelijke cadeaux van den goeden Sint gekre gen. Heb je nu vacantie? Gezellig hè, dat va der drie dagen achter elkaar thuis is. E:en heerlijke vacantie toegewenscht, ook Bep. ZONNEROOSJE. Nu staat er wel een briefje voor je in de Brievenbus. Wie mij op tijd geschreven heeft, krijgt ook ant woord. Kun je nu goed schaatsen rijden? Ik geloof zeker, dat de whiter nog wel eens ijs zal geven. BREEROO. 't Doet me genoegen, dat je de doos ecoline kunt gebruiken. Gezellig voor je. dat je vriendje ook op ons feest was. De laatste goocheltoer was zeker de won derbaarlijkste. Zit je nu in de 2de klas? Je hebt nog tijd genoeg om erover te denken, wat je worden wilt. Ga eens met mevrouw Stolp, Rustenburgerlaan 23, praten over de Postzegelrubriek. Ik geloof wel, dat het iets voor jou is. ZOMERKINDJE. Al ben je dan ook een Zomerkindje je houdt toch veel van den win ter, hè? Heb je deze week al twee Kerstfees ten gevierd? En dan nog twee andei'e feest avonden? Jij hebt maar weer een heerlijk maandje. Hoe was je rapport? Gezellig, da: NIEUWJAARS-WEDSTRIJD. Hier zie je een koopman met luchtballonnen Hij heeft hier 't heele jaar op de markt ge staan en nu wil hij iets zeggen aan al zijn klanten. Hij wil het niet uitschreeuwen, want weinigen zouden het hooren. Nu heeft hij op ieder ballonnetje een letter geschreven. Wan neer je die letters vereenigt tot woorden en van de woorden een zin maakt, kun je te weten komen, welke mededeeling hij heeft te doen. Oplossingen moeten 1 Januari 1934 in mijn bezit zijn. Onder de goede oplossers verloot ik 6 boeken. Denken jullie om naam en leef tijd. Niet-Rubriekertjes mogen ook aan dezen Nieuwjaarswedstrijd deelnemen. W. B.—Z. je neefje weer komt logeeren. LYTS TEINT. 't Doet me plezier, dat jij zoo n fijne verjaardag hebt gehad. Die druk- doos heeft dus al nuttig werk verricht. Wat aardig van zus om je zoo'n mooi eigenge maakt cadeau te geven. Heb je de trui al ge dragen? 't Allerprettigste is natuurlijk, dat vader zoo goed vooruit gaat. Heb je den tuin man al opgezocht? Hoe was je 1ste Ulo-rap port? Wat een heerlijk werk hè om straks den kerstboom te mogen versieren. ROOMSOESJE. Fijn, dat je toch nog schaatsen hebt kunnen rijden. Die nieuwe schaatsen zullen heusch nog wel eens ge bruikt worden. Wie weet, hoe gauw. PAASCHHAASJE. No. 3 was wel het moeilijkste raadsel. Velen hebben het toch gevonden. Ben jij zoo n knap boodschappen meisje? Flink zoo! HET VISSCHERTJE. De boeken van Karl May zijn allemaal spannend. Old Shat- terhand is een reuze vent, hè? En Winnetou niet minder. Dat is maar een aardige oom, die zoo'n prachtig boek voor je heeft mee gebracht. Blijft je oom nog een poosje? HET JONGSTE BLONDJE. Wat hebben jullie vroeg kerstvacantie gekregen Je rap port was schitterend. Ik heb nog nooit zoo'n rapport gehad. HET OUDSTE BLONDJE. Ik hoop, dat jullie ook heerlijke feestdagen zullen heb ben. Wat ben jij ook al een knapperdje. Is dit de hoogste klas? GELUKSPOP en SERINGENKNOPJE. Wel gezellig zoo samen schaatsen rijden. Heeft Gelukspop nu ook haar rapport mee gekregen. En dan allemaal naar Tilburg. Wat een verre reis. Ik wensch jullie met elkaar heerlijke dagen toe. KERSTROOSJE. 't Deed me plezier weer eens wat van je te hooi-en. Ik deel moeders wensch over die warm-waterregen. Wat een bof. da tje een 10 voor die proef kreeg. Dat geeft den burger moed om voort te gaan. FRINSES ZONNEGLANS. Zoo, staat Avondster in 't midden? Nu Nachtegaaltje ook padvindster is, zullen jullie zeker vrien dinnen blijven. Je mag raadsels en briefje best op een velletje schrijven, als je er maar je naam bijvoegt. JUFFERTJE SPRING IN 'T VELD. Hoe vond je het wel in 't Haagje? Komen de neefjes ook gauw in Haarlem? Was je nicht je in een vacantie-kolonie? AVONDSTER. Heeft de avondster nog sterretjes op 't ijs geplukt? Hoe was je rap port? En was 't een mooi Kerstfeest van de Zondagsschool? Wanneer is 't Kerstfeest van de Padvinders? Je broertje van 9 jaar mag ook best Rubriekertje worden. KO H. O, ja je hebt ook meegedaan aan den St. Nicolaaswedsti-ijd. Maar 't was geen eigen werk hè? ik kan me voorstellen, dat er in den ijstijd weinig geruild werd. Kun je nog beter rijden dan Jaap Eden? Dan ben je een reuze-kei. ZONNESTRAALTJE. 't Is ook nog een kunst om je tijd goed te gebruiken. Is de pan nelap klaar gekomen? Wat heb je een snoezig postpanier. Zou die hoef geluk aanbrengen? LILLIPUTTERTJEAls de winter jullie verzuchtingen kon hooren, zou hij zeker gauw v/eer terugkeeren met ijs. Hoe is 't met jullie dirigent? Is 't in de zaal gebeurd? Moet jij twee rollen waarnemen? Ze passen beide goed bij een Lilliputtertje. HERDERINNETJE. Dat is gemakkelijk dat je zus zelf fotografeert. Zijn er ook kie ken. waar je zelf op staat? HERDER. In de Kerstvacantie kun je misschien wel eens een kijkje gaan nemen op de Licht-Hoeve. Dan kun je zien, hoe pret tig de jongens met het pakhuis spelen. MOSROOSJE. Alle knappe schaatsen rijders zijn eerst krabbelaai's geweest, 't Was zeker fijn geweest, als je met Kerstmis kon rijden. Wie weet, wat nog gebeurt. RUDI,S KERSTFEEST door W. LASSCHUIT Alle jaren weer stond in de groote huiska mer van het huis. waarin Rudi Veenstra woonde, een groote kerstboom en alle jaren weer hadden vader en moeder den boom prachtig versierd. Op Kerstmorgen keek Rudi dan zijn oogen uit naar de glinsterende bal len, de slingers van engelenhaar en vooral bo venin de prachtige ster vond hij schitterend. Weer naderde Kerstfeest en op een mid dag werd een gi-oote denneboom in de ka mer geplaatst, die nu voor Rudi gesloten bleef. Wat was het voor den jongen een toer om zijxx geduld te bedwingen! Maar vader en moeder moesten toch eerst den boom nog versieren. Op een Woensdagmiddag, 't was een week voor Kerstmis, was Rudi alleen thuis met de dienstbode Kato, die boven in de slaapkamers werkte. Van Sinterklaas had Ru een reuze meccano gekregen en moeder had gezegd, dat het Kerstmannetje misschien wel de ver- volgdoos zou brengen. Hij moest dan maar zoet gaan bouwen. Rudi spande zich dan ook geweldig in om den vuurtoren, waar hij mee bezig was, voor elkaar te krijgen. Zijn trein zou dan tot aan den voet van den toren rijden. Eindelijk was de zaak zoover, dat de boel in werking kon worden gesteld, maar eerst moest „de ingenieur in den dop" even uitbla zen. Hij liep naar het raam, om te kijken of er nog sneeuw lag, doch alles was wegge- dooid. Kijk, aan den overkant zag Ru Geertje loo- pen en hij tikte op het raam. Geertje keek op en toen zag de jongen, dat zij huilde. Hij wenkte haar naderbij te komen en snelde naar de voordeur. Geertje was Rudi's schooivriendinnetje van vroeger, toen hij nog in de eerste klas zat. Dan ging hij altijd met haar mee, omdat het voor Rudi alleen zoo erg druk was op den weg. Pas vijftien jaar, moest zij al den heelen dag werken op een kousenfabriek om aan den kost te komen voor haar arme blin de moeder. „Dag Geertje!" groette Rudi. „Zoo Rudi, hoe gaat het?" „Ga je naar huis?" „Nee, naar de stad om werk." „Hè? Om werk? En de fabriek dan?" Rudi sprak als scheen hij kennis van zaken te heb ben. Geertje glimlachte even. „Ik ben niet meer op de fabriek. Ru, ik ben ontslagen." Met al zijn verstand voor 9 jaren, begreep Ru wel, dat ontslagen-zijn heel erg moest wezen, anders ging je daar niet om huilen. „Je moet niet huilen, Geertje. Ik zal wel aan moeder werk voor je vragen. Dag!" Geertje had nog terug willen zeggen, dat hij dat maar niet moest doen, maar Ru had de deur al dicht gedaan. Een half uur later kwam moeder thuis, maar wat was ze verwonderd, toen ze daar haar Rudi in gedachten verzonken, in ieder oog een traan, op den divan zag zitten. Ze snelde naar hem toen en zei: „Maar m'n Ru'tje, wat is er gebeurd? Heb je je bezeerd? Laat eens kijken?" Eerst gaf Rudi geen antwoord, maar toen vertelde hij het heele geval met Geertje en dat moeder toch wel werk voor Geertje zou hebben. W. v. d. L. Hai*telijk dank voor je goede wen- schen en mooie Kerstkaart. HERFSTKINDJE. Je raadsels zijn goed. DE KLEINE TIMMERMAN. Waarom was die ondernemingstocht naar Bretagne een be- vidjdingstocht? Ben je een echte goede pad vinder? ROZEKROONTJE. Dus jij hebt ook heer lijk van 't ijs genoten, 't Is prettig, dat je schaatsen nu geslepen zijn. Komt er ijs, dan kun je er vlug op voort. BOERTJE. Was er dich bij huis een ijs baan? Is de kerstboom al versierd? Mocht je mee helpen? Ik wensch je op den 2den Kerst dag een mooi kerstfeest toe van de Zondags school. BALLENBREISTERTJE. Dat was daar bij jullie een gezellige boel op het ijs. Wat zul je het jammer hebben gevonden, toen de dooi inviel. Geloof maar, dat vele menschen, die thuis geen of weinig brandstof hadden, blij waren. Wat zal die Kerstcantate mooi klinken. Zijn jullie met veel kinderen op de Zondags school? Ik wensch je een heel prettige vacan tie. ZONNEFEE. Ben je nu weer aan een an der boek bezig? Wat maak je nu op handwer ken? Heb je de flesch azijn nog wel eens ge bruikt? Dat hoort nu heelemaal niets bij een Zonnefee. Als je zuinig bent met de snoeperij, kan het de heele maand nog dienen. Hoe was 't Kerstfeest Woensdagavond? NACHTEGAALTJE. Wat een rust, dat je nu niet om die repetities behoeft te denken. Hoe was je rapport? Kon je er het hoogste liedje om zingen? Die duiven waren heusch echte duiven. Je zag ze toch vliegen. Hebben er al velen een versje in je Poësie-Album ge schreven' DRAAITOL. 't Kalendertje heeft zeker al een plaatsje in je kamertje. Met Januari ga je dus klassen. Ik hoop, dat je de orde kunt bewaren. Het schoolwerk valt zeker wel mee. BORDUURSTERTJE. Je raadsel is goed. Wat heerlijk, dat je van vader schaatsen hebt gekx-egen. Je zult ze nog wel eens onderbinden. DIERENVRIENDIN. Dat was gemakke lijk, dat je zoo op het ijs kon stappen. Heb je je met vallen erg bezeerd? Ik geloof dat de heele familie bij jullie schaatsen reed. Is 't niet? KRUIDJEROERMIJNIET. Wat was jij haastig' gebakerd deze week. Hoe kwam dat zoo? KOOKSTERTJE Nu moest je ook nog goochelen kunnen met eten koken. Vast har telijk gefeliciteerd met je vei-jaardag. De handwarmers zijn natuurlijk al goed te pas gekomen. De volgende week reken ik op een grooten brief. Heb je nu ook Joost Boschboom gelezen? Je gaat veel netter schrijven. Wan neer wordt Goudmuiltje opgevoerd? Je bent toch in wei'kelijkheid geen eigenwijs elfje? SLAAPMUTSJE. Prettig, dat je al zoo goed hebt leeren schaatsen rijden. Ik denk, dat ijs wel een kei-stwensch van zeer velen is. Hoe was je rapport? Waren ze er thuis te vreden over? NACHTVLINDERTJE. Hoe gaat 't nu met het pijnlijke been? A. B. C. Ja, ik kan me indenken, wat een prachtig ijsgezicht het was uit jullie kamer. Ik wil graag gelooven, dat moeder 't 's avonds zonde vond om de gordijnen dicht te doen. Maar nu is het alles weer vooi'bij. Als we den ken aan de groote armoede, die er juist is bij groote vorst, vinden we dit zachtere weer wel zoo goed. Geloof je ook niet? APPELSIENTJE. Een Duitsch Kerstfeest is anders dan bij ons. 't Lijkt meer op ons St. Nicolaasfeest. Ik hoorde deze week, dat een meisje zei: „St. Nicolaasfeest is leuk en Kerstfeest is mooi. Dat is wel een heel goed onderscheid van ons Hollanders. Ik zou 't een niet voor 't ander willen missen. En jij? W. BLOMBERG—ZEEMAN Marnixstraat 20. Haarlem, 22 December 1933 „Malle jongen, daarom moet je niet huilen. Geertje krijgt vast weer gauw werk!" En 't kwam in orde. Dienzelfden avond hoorde Rudi's vader van het voorgevallene en nadat was gebleken, dat Geertje was ontsla gen. omdat ze geen werk meer voor haar had den, zorgde hij ervoor, dat zij een goede be trekking op een lampenkappen atelier kreeg. Wat was Geertje blij! Een kerstgeschenk, vond ze. Maar Rudi was nog blijder en juichte letterlijk, toen moeder hem toestond dat Geertje ook naar den kerstboom mocht ko men kijken. Aan het einde van 't Kerstfeest, toen moeder Rudi naar bed bracht, zei hij: „Moeder zou het Kerstmannetje alles we ten van Geertje?" z „Ja. hoor. Daarom heeft hij daar allerlei heerlijkheden gebracht en jij bent maar wat blij met je meccano, hè!" „Nou!" was Rudis antwoord. Dit was Rudi's Kerstfeest. Haarlem, 19 Dec. '33, Zeer geachte Mevrouw, Mag ik u uit naam van het bestuur der Kinderbewaarplaats Asterstraat hartelijk dank zeggen voor al uw mooi speelgoed en warme kleertjes, onze kleintjes met Sinter klaas toebedacht, 't Was weer een onverge telijke middag toen Sinterklaas in eigen per soon binnenkwam en velen persoonlijk toe-: sprak. Wat hebben uw rubriekertjes aardig werk geleverd! U nogmaals dankend Hoogachtend H. Pliester. KERSTBOOM-KRUISWOORD PUZZLE VOOR DE KERSTDAGEN. 2. lichaamsdeel 4. vloerbedekking. 6. familielid. 7. verlaagde muzieknoot. 9. muzieknoot. 10. gravure. 11. meisjesnaam. 13. deel van een schip. 14. uiting van ijver, flink, lustig. 16. soortelijk gewicht (afk.). 18. lidwoord. 19. persoonlijk voornw. 20. landbouwwerktuig. 22. deel van een schip. 24. rivier in Italië. 25. meisjesnaam. 26. kioskonderneming (afk.). 28. verlaagde noot. 30. muzieknoot. 32. deel van een wagen. 33. op de manier van Francaise). 34. vorm van het werkwoord, dat veel met „schillen" overeenkomt. 36. de dato (afk.). 38. verbindingswoordje. 39. zitplaats in een theater of schouwburg op het balcon. 40. reverandus (afk.). 42. toespraak 45. godin van den dageraad, ook „Aurora" geheeten. 46. viervoetig dier uit de wei. 47. staat in 't bosch. 48. familielid. 49. ontkenning. 51. „Sarekat Islam" (afk.). 52. Mijne Heeren (afk.). 53. gereedschap om een gat te maken. 54. melkproduct. 55. Nederlandsche Rijk (afk.). 56. a dato (afk.). 57. opening in den muur van een huis. 58. kleedmiddelen 59. doe je op school. 60. achten. 61. kippen woon plaats. 62. voegwoord. 63. achtervoegsel om een rangtelwoord té vormen. VAN BOVEN NAAR BENEDEN: 1. wensch aan de lezers. 2. voegwoord. 3. pers. vn.w. 4. meisjesnaam. 5. lidwoerd. 6. onmeetbaar getal. 8. Sint (afk). 9. familielid. 10. ï-ivier in Friesland. 12. wei-beest. 13. muzieknoot.1* 14. pers. vn.w. 15. twee klinkers. 17. gram (afk.). 18. muzieknoot en meisjesnaam. 19. krankzinnigheid. 21. een hoedanigheid, als muziekinstrumenten zuiver zijn. 23. klaar 24. Post Scriptum (afk.) 25. jongensnaam. 26. vrucht, min de 2e letter. 27. vrucht uit de kustlanden der Middell. zee 29. damp bij verhitting van water. 31. a dato (afk.) 32. niet hetzelfde 33. gladde visch. 34. zie 34 horizontaal. 35. leer je op school. 37. be.drog. 38. telwoord. 40. zit in de melk. 41. duw. 43. deel van een wagen. 44. regel. 46. voorzetsel. 47. slang. 48. familielid. 50. geen (Engelsch). 52. met deze (afk.). 53. uitroep van afschuw. 59. muzieknoot. 60. schoenmakerswerktuig. 61. onafscheidelijk van Sinterklaas. Veel genoegen ermee! W. L.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10