KERSTMIS. BERICHT De Pelikaan te Batavia! Uit 51e Jaargang No. 15491 VerscKijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 22 December 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week fG.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0-72J4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: i.5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1i regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400-, Duim f250- Wijsvinger f 150— Elke andere vinger f50— Arm- of Beenbreuk f 100... idem voor Abonnés op bet Geril. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000... Overlijden f 600-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400- Verlies Duim f75-, Vetlies Wijsvinget f75— Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 22 December. Wij Luchtveroveraars. Het is dertig jaar geleden dat de verovering van de lucht door ons, menschen, begon. Wij zijn allemaal erg trotsch op de resultaten, en groepsgewijze houden we er nog de noodige extra-trots op na. Zoo beroemen de Franschen zich op het wereld-hoogterecord (14000 Al door Lemoine) en op het wereldrecord voor de „duurvlucht" (9000 K.M. in 55 uur, door Codos en Rossi, Aug. 1933 De Italianen snoe ven op het snelheidsrecord (Scapinelli, 619 K.M. per uur) en de Amerikanen op hun Lind bergh, die er een gewoonte van gaat maken alleen of met zijn vrouw den Atlantischen Oceaan over te vliegen. Wij Hollanders reke nen ons het wereldkampioenschap der be trouwbare luchtdiensten op den langen af stand aan, en vandaag zwellen wij weer eens van trots op de Pelikaan, die onder de vaste leiding van Smirnoff en Soer in 100 uur den afstand Amsterdam-Batavia heeft afgelegd. Het zit 'in niet in de 76 vlieguren voor 14000 K.M., maar in die 100 uur in totaal. Alphonse Berget, in een artikel in La Revue Beige, zet ons allemaal: Franschen, Italianen, Amerikanen, Nederlanders en de rest, weer stevig op onze plaats, want hij vergelijkt onze luchtprestaties met die der vogels en we ko men er bekaaid af. Als ik zijn cijfers en ver gelijkingen lees wordt het mij wel duidelijk dat m den eersten den besten boom-vol-mus- schen de menschelijke „luchtveroveraars", als zij ter sprake komen, een hoongesnater moe ten uitlokken. De rijstvogel, de pelikaan, de kwartel en al die andere gevederden, waarnaar de K.L.M.- toestellen genoemd zijn, beschouwen dit ■waarschijnlijk allesbehalve als een compli ment. De duiven moeten ons wel heel hard uitlachen, behalve dan de vredesduif, die evenwel haar buitengewone traagheid in het toereiken van haar doel niet aan zichzelf te Wijten heeft. Dat is heelemaal onze schuld. Berget neemt de gewone, on-symbolische, derhalve niet door-den-mensch-geremde duif als voorbeeld. Hij vergelijkt haar met een mensch, die zich bescheidenlij k verge noegt met een sportvliegtuigje dat door een motor van 20 P.K. wordt gedreven. Eén paardekracht is gelijk aan 75 kilogrammeter per seconde. Voorts is uit nauwgezette en tal rijke proeven bij de bestudeering van den „menschelijken motor" gebleken, dat het maximum aan arbeid, dat een mensch kan presteeren, wanneer hij acht uur per dag hard werkt, ongeveer gelijk is aan 7 kilogram meter per seconde, d.w.z. nauwelijks 1/10 pk. E en20 pk. motor vertegenwoordigt derhalve een mechanische kracht die, om haar te evenaren, het gezamenlijke werk van 200 per* sonen zou vereischen. „Twee honderd menschen zouden" zegt Berget, „zich dus gezamenlijk moeten in spannen, om één mensch te laten vliegen, ter wijl een duif vliegt uitsluitend door gebruik te maken van haar spieren, zonder dat zij genoodzaakt is, een beroep te doen op de 'kracht van 199 van haar soortgenootenWij moeten dan ook erkennen, dat wij ondanks allen verbazingwekkender! vooruitgang geen reden hebben, bijzónder trotsch te zijn op onze kennis der mechanica, zoowel wat de theorie als wat de practijk betreft, en dat wij bij de prestaties, welke de natuur ons overal vertoont, geweldig ten achter zijn. De roemrijke medaille der luchtvaart bezit dus een keerzijde, veroorzaakt, zooals ge zegd, door een enorme verkwisting van mo torische energie. Er bestaat derhalve alle re den om wanneer men de luchtvaart wil ge bruiken voor het maken van verre reizen, al thans voor het vervoer van post en passa giers, op ernstige wijze dit vraagstuk te be- studeeren, dat wanneer het niet afdoende wordt opgelost, van de luchtvaart tengevolge van de te hooge kosten een wijze van vervoer zou maken, waarvan de prijs een grootscheep- sche exploitatie zou beletten. Ik weet zeer wel dat men de tegenwerping zal maken, dat de huidige prijs voor luchtvervoer betrekkelijk laag is. Edoch, de betrekkelijk lage prijs wel ken men dengenen berekent, die per vliegtuig willen reizen, is slechts verkregen ten koste van millioenen, welke de staat uitkeert aan de vliegtuigconstructeurs en de luchtvaart maatschappijen, terwijl het autovervoer daar entegen zichzelf volkomen bedruipt en hoe genaamd niets van den staat verlangt. Het is trouwens deze onfahankeirtikheid, die het aTltovervoer tot een succes heeft gemaakt, want van het oogenblik af dat de staat zich ergens mee bemoeit, vooral wanneer hij dit doet om te „steunen", is het mis. Hoe moeten wij deze studie aanpakken?" De kracht die vogels kunnen ontwikkelen, overtreft verre die van dieren, welke zich op den beganen grond voortbewegen. Een bierbrouwerspaard bijv., dat toch buitengewoon sterk is en acht urn- lang een kracht van 75 kilogrammeter per seconde kan ontwikkelen, weegt ongeveer 750 K.G. Dit komt dus per K.G. gewicht neer op slechts 110 kilogrammeter, d.w.z. een hon derdste van dat, wat wij voor den vogel heb ben berekend! In dit feit is het, dat het geheim schuilt. Want wanneer men uitgaat van zijn ana tomische gesteldheid en daarop eenvoudig de wetten der aërodynamica toepast, dan zou in theorie de vogel niet kunnen vliegen. Desondanks vliegt hij en nog wel op voor beeldige wijze, veel beter dan de meest ge- perfectionneerde vliegtuigen. Derhalve moet dus de toepassing dezer wetten niet juist zijn, of misschien zijn de wetten zelf foutief. Zou wellicht de vermaarde wet van den tegen stand der lucht, volgens welke deze tegen stand evenredig is aan het vierkant dei- snelheid, op de vogels niet van toepassing zijn? Volgens de conclusies, waartoe dr. Batault, bij zijn waardevolle onderzoekingen De heer J. W. Henny te Leiden, de verdienste lijke voorzitter der vereeniging van uitgevers van dagbladen De „Nederlandsehe Dagblad pers'', is ter gelegenheid van het zilveren jubileum dezer vereeniging benoemd tot Offi cier in de Orde van Oranje Nassau. is gekomen, is dit vermoedelijk inderdaad het geval. Het evenwicht van den vogel in de lucht en zijn voortbeweging door de atmosfeer, het zijn functies, die zeer waarschijnlijk niet ge hoorzamen aan de wetten, welke men voor het vliegtuig als juist heeft aangenomen en zij berusten ongetwijfeld niet op hetzelfde mechanisme. Er is dus voor de physiologen, de natuur kundigen en de ingenieurs nog genoeg werk aan den winkel!" Tot zoover hetgeen ik aan het artikel van Berget ontleen. Er blijkt wel uit dat wij er nog maar een schijntje verstand van hebben. Uit vogel- standpunt beschouwd hebben wij- een zeer plompe methode uitgevonden om, met fantas tische krachtsverspilling, een nogal komische parodie op het eigenlijke vliegen ten beste te geven. Maar- we zijn er zóó' trotsch op, dat wij er enorme bedragen voor over hebben om dit door te zetten, in de vage. hoop dat we het werkelijke geheim van de. vliegkunst, zooais de vogels dat dagelijks voor onze oogen de- monstreeren, nog wel eens ontdekken zullen. Ei- staat iets tegenover. In deze tijden voor al zijn we dat ge°n beseffen. Als wij het ge heim van de vogelvlucht ontdekken zou ook de luchtvaart gerationaliseerd worden, zou den weer duizenden, die nu leven van de productie van machines, olie, benzine enz., daarvoor bestemd, werkloos worden. Er zou een uitbreiding van het vliegwezen tegenover staan. Maar die zou weer andere, bestaande verkeersdiensten fnuiken. Het zou een jan boel en een 'hoi?p ellende geven, want de mensch kan zijn eigen technischen vooruit gang niet meer aan en s.chopt alles steevast in de war door zijn groep ^systeem en hope loos gebrek aan organisatie. De ontdekking van het geheim van de vo gelvlucht kan ons dus beter bespaard blij ven, Maar laat ons. inmiddels met Berget, be scheiden blijven. Luistert u maar eens als een van onze plompe luchtmonsters voorbijraast naar het hoongesnater in zoo'n boom-vol- musschen. En kijkt u maar eens, in Artis, naar het spottend gezicht van den pelikaan en het hautaine facie van den rijstvogel Zoolang we niet eens in volle-vlucht op een tak kunnen neerstrijken, ja, zelfs een paar hectaren grond 1100dig hebben om te kunnen landen, lijkt het naar niets.... R. P. MIDDELBARE SCHOLIEREN De Jeugdgroep voor Soc. Scholieren belegt a.s. Zondagavond 24 Dec. 7 uur een Kerst bijeenkomst in haar Jeugdhuis ,,'t Honk", Pie- ter Maritzstraat 17 (bij de gasfabriek van het voormalig Schoten). Op deze bijeenkomst treedt als spreker op de heer Elffers uit Bentveld, die een Kerstrede zal houden. Kerstmis komt, het feest der feesten, Van de gansche Christenheid; Zijn ook waarlijk onze geesten Haren diepen zin gewijd? Kerstmis komt, met blijde klokken, Die met helder-teere stem, D' oude glorie weer vertolken Van het Kind van Bethlehem. Kerstmis komt, met sparreboomen, Van een tijdiijk-eeuwig groen, Waarin kleine lichtjes droomen, Rem, zooals de kindren doen. Kerstmis komt, met hoogtij dagen Van de laefd' en vrêe op aard, In de menschien 'n welbehagen Zijn wij zulk een Kerstfeest waard? Laat ons menschlijk zwakke streven, Op het hoogverheven licht, Op de liefde in ons leven, Op de vrede zijn gericht. Kerstmis komt, men durve vragen Aan zichzelve bij dit feest: In de mienschen 'n welbehagen. Leeft dat ook in onzen geest? NOTARIS GEARRESTEERD IN DEN HAAG. GERAFFINEERDE VERVALSCHINGEN GEPLEEGD? Naar wij vernemen is Donderdag op last van den Officier van Justitie te Den. Haag aangehouden een aldaar sedert 1928 residee- rende notaris, die verda ht wordt zich te heb - ben schuldig gemaakt aan onregelmatighe den in de uitoefening van- zijn ambt. Na verhoor is de notaris in arrest gesteld, in afwachting van het nader justitieel on derzoek. Hij moet zich hebben schuldig gemaakt aan vervalsching van acten, o.a. betreffende hypotheken, en daarbij op geraffineerde wijze te werk zijn gegaan. De onregelmatig heden kwamen aan het licht, nadat een be langhebbende, die zich door de manipulaties van den notaris zeer benadeeld achtte, daar omtrent een klacht bij de politie had inge diend. Omtrent den omvang van de onregelma tigheden had het onderzoek Donderdag nog geen voldoende gegevens opgeleverd. JUBILEUM F. C. KUIPERS Azn. Heden was het. 50 jaar geleden dat de heer F. C. Kuipers Azn., alhier, apotheker-scheikun dige bij de N.V. Pharm. Groothandel v.h. Schmalz en Wehrlich en D. Veen en Co., te Amsterdam, aan de Universiteit te Amster dam het apothekersdiploma behaalde. De directie der N.V. zou den jubilaris he denmiddag te zijnen huize, Tweede Hasse- laersstraat 8. gaan gelukwenschen. Reeds hedenmorgen ontving de jubilaris tal van bewijzen van belangstelling in den vorm van bloemstukken, brieven en tele grammen. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal ahonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. 14.000 kilometer in vier etmalen. Van de 100 uur 70 gevlogen! Heel Nederland verheugt zich. Smirnoff. Soer. Het is volbracht. De Pelikaan is er. In ruim vier etmalen zijn de K.L.M.-piloten Iwan Smirnoff en Piet Soer naar Indië gevlo gen. Een afstand van 14.000 kilometer. Maandag vertrokken zij voor hun poging, die weldra door de hartelijke bewondering en de warme sympathie van heel Nederland ge dragen werd. In Nederlandschen tijd gerekend Vrijdagmorgen, in Indischen tijd Vrijdagavond (doordat zij de zon tegemoet vlogen hadden zij een formeel-nadeelig tijdsverschil) zijn zij te Batavia aangekomen. Zij hadden de taak om, nu de Zilvermeeuw weigerde, toch een snelle vlucht te maken vrijwillig op zich genomen. Het was aan hen overgelaten, hoe zij het doen zouden. Welnu, reeds bij den start twijfelde niemand er aan, of zij zouden het snel doen. Maar zóó snel Niet alleen namen zij de post van de Zilver meeuw mee, die nu nog op tijd door een deel van Indië verspreid kan worden, vóór- Kerstmis zij namen ook de mail van den Postjager over, den Post jager, wiens aanvan kelijk voorgestelde record van 41/2 dag zij nog verbeterd hebben! Gansch Nederland en Indië zijn vervuld van blijdschap, vooral na de teleurstellende mis lukkingen, die aan deze vlucht vooraf gingen. De loop van den tocht is sinds de laatste berichten als volgt: Om 16.05 uur plaatselijken tijd is de Pelikaan Donderdag te Rangoon aangekomen. Te 16.45 vertrok het toestel reeds weer. Donderdagmiddag 13.30 uur in Amsterdam- schen Tijd kwam de Pelikaan te Bangkok aan. te 17.50 vertrek naar Alor Star. 's Avonds 23.15 (A.T.) te Alor Star in de Straits, 0.05 vertrek uit Alor Star, Vrijdagochtend 5.30 (A.T.) aan komst te Singapore. Twintig minuten later vertrok het toestel uit Singapore voor de laatste etappe naar Nederlandsch-Indië. Om kwart over zes hedenmorgen (A.T.) zet ten Smirnoff en Soer den Pelikaan op het vliegveld te Palembang neer en reeds om 6.38 (A.T.) stegen zij weer op voor de vlucht naar Batavia. Te 16.20 plaatselijken tijd, dat is 9.32 uur in den morgen Amsterdamschen tijd is de Peli kaan te Batavia aangekomen. Zij waren Maandag 's morgens half vijf van Schiphol vertrokken. De totale vlucht is derhalve gemaakt in 101 uur en 2 minuten. Deze prestatie dwingt te meer eerbied af daar de vlucht geschiedde met een gewoon verkeersvliegtuig van de K.L.M., zoodat de vlugge overtocht niet in de eerste plaats is te danken aan de snelheid van het vliegtuig, doch aan de wilskracht en het doorzettingsvermogen van de bemanning, die op zoo schitterende wijze de opdracht, welke zij van de directie van de K.L.M. heeft ontvangen, heeft uitgevoerd. Dit blijkt ook uit de vlieguren, die gemaakt zijn. Door onduidelijkheid, wat de tijdaangifte betreft in eenige telegrammen en het ont breken van het juiste tijdstip van vertrek in Calcutta, kan nog niet nauwkeurig worden nagegaan, hoeveel vlieguren er gemaakt zijn, Volgens een globale berekening wijkt dit aantal niet van het normale aantal, dat op Voor de Haarl. rechtbank zijn brandstich tingen te Wormerveer en Edam behandeld; tezamen werd 12 3,4 jaar geëischt. pag. 3 De Pelikaan is te Batavia aangekomen. De vlucht is in ruim vier etmalen volbracht. De bemanning in goeden welstand. pag. 1 De Tweede Kamer is tot 13 Februari op reces pag. 6 Rusland doet belangrijke aankoopen in Ne derland. pag. 4 De Nederlandsehe gezant te Berlijn zal ern stige bedenkingen inbrengen tegen het eenzijdige Duitsche transfsrmox-at.Vium. pag. 4 De burgemeester van Maartensdijk, lid van de N. S. B., is door den minister terecht gewezen wegens een uitlating in een ver gadering. pag, 4 De J. P. Coen van de Mij. Nederland, die eenige jaren heeft opgelegen zal weer in de vaart komen. Ook andere schepen weer in de vaart. pag. 4 In den mist zijn Donderdagavond tal van aanvaringen geschied. Op de Maas bij Rot terdam een doode cn eenige gewonden. pag. 5 De voorzitter van De Nederlandsehe Dagblad pers, de heer J. W. Henny onderscheiden. De minister spreekt op het avondfeest. pag. 15 De doodstraf voor Van der Lubbe en vrij spraak voor Torgler en de Bulgaren? pag. 3 In de Fransche spionnage-zaak zijn weer nieuwe arrestaties verricht. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Wij luchtveroveraars. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent. In ternationale controle op de bewapeningen. pag. 3 Sport in 't Kort. pag. 5 II. S. B.: Techniek en training van wande len voor beginners. pag. 5 K. de Jong: Piano-avond Hugo Kander Vel den; Kovacs Lajos. oag. 6 J. B. Schuil: Nieuw Leven met „De heilige Vlam". pag. 6 J. H. de Bois: Moderne kunst bij Goudstik ker te Amsterdam. pag. 15 J. H. de Bois: Kersttentoonstelling bij Teyler pag. 6 Kinderrubriek. pag. 9 en 10 Jhr. dr. J. C. Mollerus. Een excursie op Bali. pag. 4 Het Feestdiner ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de vereeniging De Nederlandsehe Dagbladpers. v.l.n.r. minister Merchant, de heer Henri Kuypers, vice-voorzitter van de ND.P., Prins Hendrik, de heer J, W.' Henny voorzitter van de N.D.P., minister Verschuur, de heer H, Nijgh, penning meester van de jV.DJPj de luchtlijn naar Nederlandsch-Indië wordt gevlogen af. Het aantal vlieguren zal zeer waarschijnlijk ruim 74 hebben bedragen bij een gemiddelde van 75 vlieguren per vlucht. Het blijkt dus. dat de bemanning sinds het vertrek uit Amsterdam van de ruim 100 uren ongeveer 75 uren in de lucht is geweest. Het record was tot dusver 7 dagen. De bemanning van de Pelikaan bestaat uit de heeren I. Smirnoff, eerste bestuurder, P. Soer, tweede bestuurder, C. van Beukering, radio-telegrafist en J. H. M. Grosfeld, werk tuigkundige. Niet alleen aan de beide piloten, die om de beurt geslapen moeten hebben, zijn de zwaar ste eischen gesteld, doch vooral ook aan den marconist, die tijdens het vliegen steeds moest luisteren om den koers te bepalen en aan den werktuigkundige, die onmiddellijk na de lan dingen altijd aan het werk moet. Zij allen hebben een zeer buitengewone prestatie geleverd, waarvoor hun groote hulde toekomt, die hun te zijner tijd dan ook, naar wij vertrouwen, wel geworden zal. Grootsche ontvangst. Aneta meldt reeds uit Batavia over de voor bereidingen: Allerwege worden voorbereidingen getroffen voor een grootsche ontvangst van de beman ning van de Pelikaan. 82.000 poststukken aan boord. Aan boord bevonden zich bij aankomst 82.000 poststukken waarvan een belangrijk deel on derweg was overgenomen, n.l. de post van den Postjager. Nog eerder dan de Zilvermeeuw er moest zijn. Het Haagsch Correspondentie-bureau seint ons: Ten teeken van vreugde over de aan komst te Batavia na de zoo buitengewoon snelle reis van de „Pelikaan" was heden aan het hoofdgebouw der K.L.M. aan den Hofweg te 's-Gravenhage het Oranje-blanje-bleu uit gestoken. Van de directie der K.L.M. vernamen wij voorts dat, terwijl de reis werd volbracht in vier etmalen, vier uur en veertig minuten (dus honderd uur en veertig minuten), de eigen lijke vliegtijd 74 uur en 42 minuten heeft be dragen. De aankomst te Batavia geschiedde 55 minuten eerder, dan was voorzien in het reis schema van de „Zilvermeeuw". Bovendien was de „Pelikaan" anderhalf uur later van Schip hol vertrokken. De bemanning zeer wel. De directie van de K.L.M. heeft vanmorgen reeds getelefoneerd met de bemanning van de „Pelikaan". Deze deelde mede, dat ^ij zich zeer wel gevoelde. Alleen had zij behoefte om wat te slapen. Nog deelde de directie van K.L.M. ons mede. dat de ontvangst van de „Pelikaan" te Batavia buitengewoon enthousiast is ge wensts»

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1