UIT HET BUITENLAND Internationale controle op de bewapeningen Hoest en Verkoudheid VRIJDAG 22 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Sir John Simon over den internationalen toestand. Te Parijs zal hij Hitler's voorstellen met Boncour bespreken. Duitschland en de controle op de bewapening. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS In antwoord op de vragen van eenige leden verklaarde Sir John Simon gisteren in het Lagerhuis dat het op dit oogenblik zeer on- gewenscht was een belangrijke weloverwogen verklaring af te leggen in verband met de ontwapeningskwestie, aldus Reuter. Sedert de betreurenswaardige uittreding van Duitschland uit de ontwapeningsconfe rentie zijn in verscheidene hoofdsteden met spoed krachtige stappen gedaan. Hitier legde in het openbaar verklaringen af, welke, hoe wij ook over den inhoud mogen denken, van het hoogste belang waren voor alle be trokken partijen. De verklaringen waren van speciaal belang voor Frankrijk, ging Simon voort; bij onze beraadslagingen dienaangaande deden wij uitkomen, dat wij geen instemming betuig den met eenigerlei aan de hand gedaan denkbeeld, maar dat het onze plicht was te trachten den toestand tot klaarheid te bren gen en ons te vergewissen van hetgeen er achter de verklaringen stak. Dit onderzoek is thans aan den gang en het zou niet zeer verstandig zijn en zelfs van gebrek aan over leg getuigen, om thans in het openbaar een verklaring af te leggen. Het schijnt evenwel dat, uit politiek oog punt beschouwd Hitier voorstellen heeft ge daan die stellig als formeele voorstellen bedoeld waren. Den algemeenen toestand besprekend zei- de Simon, dat het niet voldoende was gestes te maken. Het was noodig een reëel accoord te verkrijgen. Enquêtes en besprekingen tus- schen de verschillende regeeringen en hoofd steden waren thans gaande en zouden voort duren. Simon verheugde er zich over, dat hij Zaterdag Paul Boncour zou ontmoeten, daar het van buitengewoon belang was, dat de volken elkaar zooveel mogelijk tegemoet kwamen op zoodanige wijze, dat zij konden uitmaken, hoe de voorstellen der Duitsche regeering vereenigbaar waren met de politiek en de behoeften der naburen van Duitsch land Sir John Simon was verder van meening, dat de Duitsche regeering bereid is de in stelling van een internationale inspectie en controle der bewapening, welke periodiek en automatisch zou moeten zijn en voor alle landen van kracht, te overwegen. Op dit punt meente de minister vooruitgang te zien. Ten aanzien van Oostenrijk zeide Simon, dat het de politiek der regeering was en bleef om al haar invloed te gebruiken voor het instandhouden der integriteit en onaf hankelijkheid van Oostenrijk, met stipte handhaving evenwel van het standpunt, dat het niet haar taak was zich te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van een ander land De onafhankelijkheid van Oostenrijk even wel is een essentieel doel, waarnaar de Brit- sche politiek streeft. Sir John zou vanmorgen om 11 uur op de Quai d'Orsay met Paul-Boncour confereeren, die daarna ter eere van Simon een noenmaal zal aanbieden, waaraan ook Tyrrell, de Brit- sche gezant, Chautemps en Avenol zullen aanzitten. Zaterdag zal eveneens een noen maal worden aangericht in de Engelsche am bassade ter eere van den Franschen minis ter van buitenlandsehe zaken. Hij mans, de Belgische minister van buiten landsehe zaken, komt 27 dezer voor een kort verblijf naar Parijs, waar hij Boncour en ver scheidene andere politieke figuren denkt te ontmoeten. Cuba. Onrust op Havanna duurt voort. Reuter meldt uit Havanna, 21 Dec.: Drie treinen met personen, die deelnemen zouden aan een demonstratie voor de Cubaansche regeering en tegen het amendement-Platt, zijn tot ontsporing gebracht toen zij het sta tion van Havana binnenstoomden. Er zijn op zijn minst twee dooden en verscheidene gewonden. De daders van den aanslag zijn onbekend gebleven, maar het zijn naar alle waarschijnlijkheid politieke tegenstanders van -den tegenwoordigen president professor Grau San Martin en zijn rechterhand ex- sergeant Batista. Zooals bekend geeft het amendement-Platt de Vereenigde Staten het recht om te intervenieeren in de aangelegen heden op Cuba, wanneer zulks noodig geacht wordt. Gedurende den geheelen nacht hadden he vige schietpartijen plaats in verschillende deelen van de stad tusschen soldaten en ver dekt opgestelde schutters. Men vreest dat nieuwe troebelen in aantocht zijn. DeïfseMaaid. Nieuwe massa-ontslagen uit de concentratiekampen. De minister van binnenlandsche zaken heeft naar Wolff uit Dresden meldt aange kondigd, dat nog voor de Kerstdagen 300 personen uit het concentratie-kamp zullen worden ontslagen. De Tel. verneemt voorts, dat een groot aan tal van hen, die zich in het Thüringsche con centratiekamp t.e Bad Suiza bevinden, even eens in vrijheid zal worden gesteld. Lübeck laat zestig personen vrij, die zich in „Schutz- haft" bevinden. In het district Recklinghausen zullen uit concentratiekampen totaal 230 personen wor den ontslagen, van wie reeds 150 in vrijheid zijn, terwijl ook de helft der opgeslotenen in de politiegevangenis te Cassel en het kamp Breitenau tegen Kerstmis hun vrijheid zul len herkrijgen. Uit het concentratiekamp Lichtenburg wer den gisteren 500 man ontslagen. De Evangelische Jeugdbond ontbonden. De evangelische jeugdbond is, naar Wolff verneemt, ontbonden en de leden dezer or ganisatie zijn opgenomen in de Hitlerjeugd. Baldur van Schirach, de rijksjeugdleider, heeft aan den leider van den evangelischen jeugdarbeid Stange het volgende telegram gezonden: „Met onmiddellijken ingang ont hef ik u van uw functie in den ring van jeugdleiders. Voorts heb ik opdracht u on middellijk als lid van de N.SJD.A.P. te royee- ren". De telegram staat in verband met het feit, dat Stange, die eerst sedert kort lid is van de N.S.D.A.P., de vereeniging van evan gelische jeugd en Hitlerjeugd, waartoe Adolf Hitler opdracht had gegeven, heeft gesabo teerd, aldus het Wolff Bureau. CMna. Legt Poe-Nji beslag op den Oost er spoorweg Poe-Nji. Uit Charbin, 21 December: In politieke kringen te Charbin verluidt, dat de keizer lijke regeering voornemens is op 8 Januari a.s. den dag waarop de Mandsjoerijsche mo narchie zal worden uitgeroepen een verorde ning uit te vaardigen, waarbij verklaard zal worden dat de Chineesche Ooster-spoorweg in beslag wordt genomen en alles nationaal eigendom van den Mandsjoerijschen staat zal worden beschouwd. De nieuwe Mandsjoerijsche keizer Poe Nji zou zijn instemming met dit plan reeds te kennen hebben gegeven. O'Duffy op vrije voeten. Reuter meldt uit Dublin: Een rechter van het Hooggerechtshof gaf last tot het invrijheidstellen van O'Duffy. den leider der Blauwhemden, en van Sulli van, een ander vooraanstaand Blauwhemd. De rechter is van meening, dat hun aanhou ding onwettig is. Nader wordt uit Dublin gemeld, dat O'Duffy en Sullivan in vrijheid zijn gesteld. Frankrijk. Belangrijke arrestaties naar aanleiding van het spionnagecomplot. Reuter meldt uit Parijs: Het onderzoek dat heeft geleid tot de arrestatie van tien spionnen, waaronder acht buitenlanders, heeft het bestaan van twee af zonderlijke zaken aan het licht gebracht. Van de gearresteerde personen zouden de Franschman Martin, als talenkenner verbon den aan het cijferschriftbureau van het ministerie van Marine, en de Russin Lydia Stahl van een vreemde mogendheid opdracht hebben gehad, den spionnagedienst in Fin land te reorganiseeren met de Letlandsche spionne Marie Schul en de spionne Serandon. Andere spionnen zouden opdracht hebben ge had, de militaire organisatie in het Oosten en Zuidoosten van Frankrijk in het oog te houden. Het centrale punt schijnt, volgens Le Jour nal in Moskou te zijn. De Petit Parisien bericht, dat bij de huis zoekingen te Parijs een groot aantal docu menten, geheime radio-zenders enz. zijn ontdekt. Het Amerikaansche Departement van Bui tenlandsehe Zaken telegrafeerde aan de Amerikaansche Ambassade te Parijs om vol ledige informatie inzake de arrestatie van het Amerikaansche echtpaar, dat ervan ver dacht wordt te behooren tot de groote spion- nage-organisatie dief ontdekt is. TWEE EN TWINTIG DOOD VONNISSEN IN KOREA. IN HET PROCES TEGEN OPSTANDIGE KOREANEN. iUt Sjeoel (Korea) 21 Dec. Gisteren eindig de een massaproces tegen 244 communisten, die deel hadden genomen aan den opstand van 1930. 22 beklaagden werden ter dood veroordeeld. 20 tot levenslange gevangenisstraf en de overigen tot gevangenisstraffen .van 1 tot 15 jaar. Te Kanton zijn gisteren de drie personen die den aanslag op den generaal der infan terie Tsjen Min Soe hebben gepleegd, terecht gesteld. De toestand van den generaal is nog zorgwekkend. Engeland spreke er zich voor uit. Meening van de „Manchester Guardian". (Van onzen correspondent.) Londen, 21 December. In een hoofdartikel over „herbewapening" verwijt de Manchester Guardian de Britsche regeering dat zij niet pal heeft gestaan voor het beginsel van internationale controle op bewapening. „Er kunnen weinig menschen zijn", schrijft het blad, „die meenen dat de vrede beter verzekerd zal zijn indien Nazi-Duitschland herbewapent, indien het die aanzienlijke her bewapening deelachtig wordt, waartegen Sir John Simon zich op 14 October in Genève zoo ondubbelzinnig verzette". I-n Genève was, in de woorden van Simon, het beginsel van „geen onmiddellijke herbewapening" zoo be langrijk dat de Britsche minister voor Bui tenlandsehe Zaken zich gedwongen voelde hierop met volledige openhartigheid te wij zen. Later in een radio-rede in Londen her haalde Simon dat een ontwapeningsconven tie niet met herbewapening kan beginnen. Nog minder, vervolgt het Manchestersch blad, kan men gelooven dax de vrede kan worden bevorderd indien Nazi-Duitschland niet alleen overging tot aanzienlijke herbe wapening maar tevens gewapende troepen zou houden in de gedemilitariseerde zóne. De bewering dat dit voorstel is gedaan door de Duitsche regeering is een van de laatste, welke voort is gekomen uit den mist der zoo genaamde evenwijdige diplomatieke onder handelingen der laatste weken. De bewering is misschien niet juist. Misschien is het slechts een balletje dat is opgeworpen maar dan is het toch wei kenschetsend voor den toestand, waarin men is geraakt. Het blad verklaart dan dat Duitsche her bewapening het begin zou zijn van een vicieus proces. Wanneer Duitschland opnieuw gaat wapenen zullen de buurlanden niet overgaan tot ontwapening. Zij hebben geen vertrouwen in den invloed van den Volkenbond, welken Italië veracht en waar tegenover Engeland een aai-zelende houding aanneemt. De uit komst van de spanning, welke in Europa heerscht, is al merkbaar in de koortsige sa menstelling en vervorming van politieke com binaties waarin zelfs Rusland wordt betrok ken. De vraag is nu of er nog wat kan wor den gedaan om de herbewapening van Duitschland te verhoeden. Het blad ziet alleen nog heil in internatio nale controle van wapens. Geen enkel denk beeld, meent het blad, zou wellicht in dit sta dium zooveel voor Europa kunnen doen als dat van een doeltreffende internationale wa pencontrole. De voorstelling dat zulk een plan niet voor uitvoering vatbaar is, is on juist. Wat ontbreekt is de wil en het verlan gen, de bereidheid om wat nationaal gezag en wat nationale souvereiniteit op te offeren. Engeland verschijnt in deze zaak niet op z'n voordeeligst. De kwestie was nauwelijks ge opperd toen een groot deel van de Engelsche pers reeds begon te verklaren dat Engeland niet kon gedogen dat buitenlanders hun neu zen staken in zijn zaken. Men zal echter heel wat meer inmenging moeten verdragen in dien men ooit vrede zou willen hebben. De M. G. wijst er dan op dat Duitschland heeft gezegd automatische controle te zullen aanvaarden indien de controle algemeen is. Duitschland 's woord moet dan op de proef worden gesteld. Het blad dringt er op aan dat de Britsche regeering dit ter elfder ure nog beproeve en zich onvoorwaardelijk uit- spreke voor het beginsel van internationale controle. Wat de hervorming van den Volkenbond betreft moet Engeland ten duidelijkste laten weten dat het alleen hervorming wil, welke den Volkenbond sterker kan? maken maar geen zoogenaamde hervorming, welke van den Volkenbond een bedisselende kliek van groote mogendheden zou maken. A. K. VAN R. LEIPZIGER BONTHANDEL RUIMT OP 20 TOT 50 pCt KORTING GROOTE HOUTSTRAAT 103 (Adv. mgez. Med.) worden spoedig onderdrukt door keel en borst met Vicks VapoRub in te wrijven. Deze verdampende zalf werkt als een ouderwetsch papmiddel en tevens als een modern inhaleertoestel. yiGKS W VapoRUB (Adv. Ingez. Med.) DOODSTRAF VOOR VAN DER LUBBE VERWACHT. En vrijspraak voor T or gier en de drie Bulgaren. NIEUW PROCES ZOU TEGEN TORGLER e.a. GEOPEND WORDEN. LONDEN. 21 December (Reuter). Volgens inlichtingen uit wei-ingelichte doch niet- officieele bron verwacht men, dat het vonnis van het Rijksgerechtshof te Leipzig in het Rijksdagbrandproces, dat aan Hitler en Goering is medegedeeld, zal luiden: Dood straf voor Van der Lubbe en vrijspraak voor Torgler en de drie Bulgaren. Torgler zou echter, met zekere andere com munistische leiders, beschuldigd worden van hoogverraad en spoedig weer terecht moeten staan. Dimitrof, Popof en Tanef zullen direct over de grens worden gezet. Hoewel sommige extremistische nationaal- socialisten van meening zijn, dat men niet zou moeten toestaan, dat Dimitrof levend de grens bereikt, zullen Hitier en Goering, naar wordt vernomen, strikte orders geven, opdat het vonnis van het hof to Leipzig streng ge ëerbiedigd wordt; zij zijn vastbesloten er voor te zorgen, dat Dimitrof en zijn beide land- genooten veilig en wel de grens bereiken. SIR HENRY DICKENS OVERLEDEN. LONDEN, 21 December (Reuter). Sir Henry Dickens, de eenige nog in leven zijnde zoon van den romanschrijver Charles Dickens, 34 jaar oud, heden te Londen overleden aan de gevolgen van de verwondingen ver oorzaakt toen hij dezer dagen door een motorrijwiel werd aangereden. TREILER NA BOTSING GEZONKEN. ZEVEN VERMISTEN. MALMö. 21 December (Reuter). Het Zweedsche s.s. „Castor" uit Sölvesborg is na een aanvaring met den treiler .Kurd" uit Hull in de Noordzee vergaan. Zes man van de euipage zijn gered. Het lot van de zeven anderen is onbekend. BIJ HET OVERSTEKEN VERONGELUKT Woensdagavond is op den Rijksweg Etten- Roosendaal een 38-jarige juffrouw uit Ruc- phen, die per rijwiel ter hoogte van de Hooge Donk den weg overstak door een achter haar aankomenden auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Met een zware hersenschud ding werd het slachtoffer opgenomen. Don derdagmorgen is zij overleden. ARROND.-RECHTBAMK. TWEE BRANDSTICHTINGEN, IN WORMERVEER EN EDAM. TEZAMEN 12?4 JAAR GEVANGENISSTRAF GEëlSCHT. In den nacht van 14 op 15 September heeft brand gewoed in een schuur achter een stal houderij in Wormerveer, waar vlak naast vier houten woningen gebouwd waren. In verband hiermee Stonden Donderdag voor de Haar- lemsche rechtbank drie personen terecht, n.l. één wegens uitlokking tot brandstichting, de zoon van den stalhouder, en twee, een 24- jarige winkelier en een 27-jarig lid van een particulieren nachtveiligheidsdienst, wegens de brandstichting zelf. De zaak heeft zich als volgt toegedragen: tusschen den zoon en den man van den nacht veiligheidsdienst is een gesprek gevoerd, waarbij door den laatste is gesproken over „dat oude rommeltje" van de schuur. De zoon antwoordde hierop, dat het hem wel „een paar honderd gulden waard was, als de zaak plat ging". Hierop vervoegde zich de 27jarige bij zijn vriend den winkelier, en het gevolg van een en ander was, dat in meergenoemden nacht beiden er op uit trokken en den brand staken in het hooi op zolder van de stalhouders- schuur. Zoo zat het m elkaar en aldus stond het vast. Wat niet vaststond dat was. hoever de uitlokker gegaan was met zijn geldaanbieding voor het laten kraaien van den rooden haan, en of een der beide anderen misschien begon nen was met het heele plam Uit de verkla ringen der getuigen (de betrokkenen en de vrouw van den winkelier) bleek' dat de win kelier door den ander was gevraagd, en dat hij pas na lang aarzelen besloten had mee te doen. Wat er zich tusschen den stalhouder en den nachtveilighsidsman heeft afgespeeld is niet bekend geworden. De laatste beweende dat de stalhouder hem gevraagd had, of hij geld wilde verdienen. Jawel, had hij toen ge zegd, maar wat moet ik daarvoor doen? De stalhouder zou geantwoord hebben: dit zaakje afbranden, dan krijg je 1090.De stalhou- derszoon ontkende dezen gang van zaken ten sterkste. Hij is er niet mee begonnen en hij heeft ook niet gezegd: als je het nou doet. waarschuw mij dan van te voren, dan blijf ik in bed liggen. De brandstichters hebben de schuurdeur open gevonden, op een kier. De oudste vroeg aan den stalhouderszoon of het niet waar was dat deze hun 1000 had geboden, als de zaak tenminste er geheel aan ging, anders 500.— en dat de zaak voor 26000 verzekerd was en dat hij zijn auto van te voren bij wijze van afbetaling had gegeven. Daarna zouden de daders nog 250 krijgen, maar daarvan heeft de stalhouderszoon zich steeds afgemaakt. Voor de buitenwereld zou het moeten lijken of de ander de auto in consignatie had. Een knecht van den stalhouder verklaarde, dat de schuurdeur steeds op een kier stond, omdat ze stuk was gegaan ongeveer tijdens de kermis, in Juli. Requisitoir tegen de brandstichters Deze zaken werden afzonderlijk behandeld. De Officier Mr. W. M. Paardekooper O v e r m a n, achtte de brandstichting bewe zen. Vaststaat, dat van den oudsten verdach te het initiatief is uitgegaan. Hij heeft ten slotte bekend nadat ontsnappen voor hem toch niet meer mogelijk was. Bovendien heeft men hier te doen met iemand, die vroeger bij de marechaussee was en daarna een particulie ren nachtveiligheidsdienst had, die dus moest waken tegen dergelijke dingen. Hij heeft door zijn daad een jong huwelijk in het ongeluk gestort. Met den winkelier staat het anders. Hij ïs tenslotte bezweken. Tegenwoordig wil het „graag branden", zooals ds volksmond zegt en het bewijs is moeilijk te vinden. De straf moet streng zijn, ook met het oog op preven tieve werking. Tegen den oudsten verdachte eischt hij een gevangenisstraf van 4 jaar, te gen den jongste een van ly2 jaar, beide met aftrek van preventief. Mr. A. Beets, als verdediger voor den oud sten verdachte optredend, zei, dat rekening gehouden moest worden met den factor, dat in deze zaak alle betrokkenen getuigen, die hen, die hun het naast aan het hart liggen, het minst bezwaren. Zijn cliënt is bij de ma- reehaussée weggegaan, omdat hij trouwen wilde, en zijn betrekking bij de marechaussee hem zulks niet toestand. Pr. vroeg om nog een rapport. De jongste verdachte betuigde zijn spijt over het gebeurde, waartoe hij door de slechte tijdsomstandigheden gekomen is. Hij vroeg voor zichzelf een voorwaardelijke straf en voor zijn medeverdachte vermindering. Tegen den uitlokker De Officier zei. dat in deze zaak bij zonder erg gelogen is. Vermoedelijk heeft de oudste brandstichter ook invloed gehad op den stalhouderszoon. maar vaststaat, dat deze gezegd heeft, dat hem een brand zoo en zoo veel waard zou zijn. Rekening houdend met de jeugd van verdachte vroeg hij een ge vangenisstraf van 8 maanden. Mr. T. A. M. A. van L b e n Seis achtte den oudsten brandstichter de hoofdschuldige. Wegens een fout in de dagvaarding pleitte hij ontslag van rechtsvervolging, subsidiair vrijspraak, meer subsidiair zeer geringe straf. Verdachte heeft geen profijt van zijn daad gehad. Misschien zou een reclasseeringsrap- port voor een voorwaardelijke veroordeeling aanbevelenswaardig zijn. In deze zaken werd de uitspraak op over 14 dagen gestela= In Edam. Een koopman in Edam kon het in deze tijden niet erg goed meer bolwerken. En toen hij dan aan het eind van de herhalingsoefe ningen op een avond iets meer gedronken had dan goed voor hem was, en hij in een krant iets las over een brand, met eronderaan: ver zekering dekt de schade, had hij zooiets ook voor zijn zaak wel gunstig geacht. Een siga renhandelaar uit Amsterdam had hem toen gezegd, dat hij een buurman had, die er wel voor te vinden zou zijn, maar die moest er natuurlijk iets voor hebben. Deze, een 29-jarig havenarbeider, liet zich voor die daad over halen. De verzekering zou ongeveer een saldo van f 1500 opleveren, waarvan elk f 500 zou opstrijken. De aanstaande brandstichter ging naar Edam om eens poolshoogte te nemen en tenslotte zou het gebeuren. Maar de haven arbeider dorst niet. Eenige malen mislukte de toeleg, doordat de arbeider zich terugtrok, en tenslotte, toen zijn loon door den sigarenwin kelier verhoogd was, eerst tot f 1000. en toen tot f 1200, ging hij de woning in. waar hij met den eigenaar stroo in de alcoof wierp en hooi en houtwol. Hij begoot dat met petroleum uit een blik, dat hem door den koopman was aangewezen. Deze verliet zijn huis tegen 8 uur, en om 10 uur liet de arbeider een bran dende lucifer vallen in het zeer brandbare materiaal. Dat was op 26 October. Requisitoir tegen den dader. Deze drie personen stonden afzonderlijk terecht. De Officier achtte den sigarenwinke lier den hoofdschuldige, al heeft de arbeider de daad bedreven. Ook in verband met de al- gemeene preventie vroeg hij een gevangenis straf van 2 jaar met aftrek tegen den haven arbeider. Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys pleitte clementie voor den eigenlijken dader, die een slachtoffer was van de slechte omstandigheden en door een kameraad op dit verkeerde pad is gesleept. Hij is pas bezweken, toen zijn loon van f 500 op f 1200 was gebracht .tegen den medeplichtige of uitlokker. De Edammer koopman stond terecht, wegens uitlokking tot subs, medeplichtigheid aan brandstichting. Hij heeft den dader gelegen heid gegeven ~tot de daad, inlichtingen, stroo enz. De petroleum heeft hij in Amsterdam gekocht en het blik in een eierkist gestopt en meegenomen naar Edam. De heer Ovenneer achtte dezen verdachte goed te reclasseeren. De Officier vond een dergelijke zaak te ern stig voor reclasseering. Als het waar is, dat verdachte in een dronken bui door den siga renwinkelier is overgehaald, dan had hij later makkelijk terug kunnen krabbelen. Dit is echter niet gebeurd. Hij eischt een gevange nisstraf van 2 jaar met aftrek. Mej. Mr. Frida Katz noemde den sigaren winkelier den uitlokker, niet den Edammer koopman, bij wien ook moeilijk van mede plichtigheid te spreken is. Pleitster is van oor deel, dat de verzekeringsmaatschappijen voor zichtiger moesten zijn met verzekeren, want deze verzekering van het in brand gestoken perceel bleef bestaan, ondanks het feit. dat de zaak kleiner geworden is en de man failliet is gegaan. Het pand met de boedel was ver zekerd voor tezamen f 16000. Zij drong aan op een voorwaardelijke straf en vroeg onmiddel lijke invrijheidstelling. De rechtbank trok zich in raadkamer terug en zei na terugkomst geen termen voor dit verzoek gevonden te hebben. Tegen den uitlokker of medeplichtige. De sigarenwinkelier kwam er het minst goed af. Zelf beweerde hij. dat hij gezegd had tegen den arbeider: „Je kunt die f 500 van mij er wel bij krijgen, want ik doe niet meer mee". De Officier vond, dat deze verdachte den ongunstigsten indruk maakte. Vooral door zijn aandringen is de zaak geloopen zooals ze is. En de anderen moesten de kastanjes uit het vuur halen. Hij eischte een gevangenis straf van 2 jaar en 6 maanden met aftrek. Mr. H. Boekei hield voor dezen verdachte een uitvoerig pleidooi. In deze drie zaken zal de uitspraak over 7 dagen plaats hebben. Poging tot inbraak in Zaandam. Op 24 November hebben zich twee jonge mannen. beide uit Amsterdam, toegang ver schaft tot een fabriek aan de Peperstraat te Zaandam door verbreking van een ruitje. Zij poogden met een boor de brandkast te for- ceeren, want niet gelukte en waarna de in brekers dan ook weggingen met medenemen van pepermunt. Wegens poging tot diefstal met braak stonden zij thans terecht. De officier eischte tegen elk hunner een ge vangenisstraf van twee-en-een-half-jaar. Mr. L. G. van Dam vroeg voor den eenen verdachte vrijspraak en betoogde, dat voor den ander geen poging aanwezig was, en dat de dagvaarding nietig verklaard moest wor den. Tenslotte riep hij de clementie in van de rechtbank voor zijn cliënten, als de rechtbank anders dan hij mocht oordeelen. Uitspraak over 14 dagen. AGENDA VRIJDAG 22 DECEMBER Stadsschouwburg: Opera Italiana. „La Bo hème". 8 uur. Nieuwe Kerk: Kerstwydingsbijeenkomst. 8 uur. Luxor Sound Theater: „King of Jazz". 2.30 en 8.15 uur. Palace: „The Way to Love". Op het too- neel: The Famous Fuji Troupe. Melange-Act. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Leise flehen meine Lieder." Op het tooneel: Cochrane en Odette, Engelsche fantasie-dansers, en Liesel Löffler, de Weensche harpvirtuoze. 2.30, 7 en 9.15 u. Cabaret La Gaité: Kerstprogramma. ZATERDAG 23 DECEMBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Revue „O, bedoel je dat!" 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3